+ Odgovori na temu
Stranica 2 od 25 PrviPrvi 1 2 3 4 12 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 21/494

Tema: Država Imotski

Super ugledni član teenager avatar
    Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1
    I eto, tako je danas ostvaren stoljetni san svih žitelja Imotske Krajine, otvoren je tunel kroz Bijakovu. Tunel Sveti Ilija, dužine 4290 metara, a čija je izgradnja navodno koštala ovu našu državu malo više od pola milijarde kuna...
    I sada, pošto za putovanje od Imotskog do Makarske postoji alternativni pravac, priko Dubaca, nekih 25-30 kilometara duži, država je odlučila da će se kroz tunel naplaćivati tunelarina u iznosu od 20 kuna u jednom smjeru. Mene praktično i nije briga, jer su moji roditelji morali iz svojeg sela odseliti već početkom 80-ih, zahvaljujući sustavnom zanemarivanju i uništavanju svakog oblika normalnog ljudskog života u tome kraju. Ali zar nebi barem to nenaplaćivanje tunela koji je konačno povezao Imotski s morem i Makarsku sa svojim zaleđem, zar to nebi bilo najmanje što ova smiješna država može učiniti za kraj koji joj je dao toliko puno, a kojemu je vratila jako malo, preciznije ništa. Naravno za to je više odgovorna prošla država koja se svim silama trudila uništiti ovaj kraj, ali opet, mislim da je najmanje koliko se ove vlasti mogu odužiti besplatna tunelarina, makar sam mišljenja da bi se minimalno trebalo izgraditi 10 tvornica i tisuće društvenih stanova, kako je prošla država gradila po partizanskim mjestima...

Uglavnom, kakvo je vaše mišljenje o tome, mislite li da je OK što se tunelarina naplaćuje i zašto.

Osobno sam mišljenja da treba zatvoriti sve postojeće ceste za koje postoji alternativni paravac i naplaćivati prolaz preko njih. Zašto bi netko išao iz Splita do Trogira magistralom kada postoji stara kaštelanska cesta. Nekako mislim da to nije pravedno, jer koliko ja znam ne naplaćuje se prolaz kroz svaki tunel ove zemlje, a mislim da bi Imotska Krajina trebala biti prva na listi onih krajeva kojima država treba pomagati.

A bolje bi bilo da se ne naplaćuje ili da je barem jeftiniji, a pogotovo ne valja ako se drugi tuneli ne naplaćuju.
    Spominjali su nešto da će bit mjesečne ili godišnje karte s popustom tako da bi onima koji idu često bilo jeftinije.
    Uglavnom jedva čekam da prođem i da vidim koliko mi je sad do mora.

Stari lisac
    Datum registracije
    Aug 2011
    Citiraj Prvotno napisano od zaba1111 Vidi poruku
    A bolje bi bilo da se ne naplaćuje ili da je barem jeftiniji, a pogotovo ne valja ako se drugi tuneli ne naplaćuju.
    Spominjali su nešto da će bit mjesečne ili godišnje karte s popustom tako da bi onima koji idu često bilo jeftinije.
    Uglavnom jedva čekam da prođem i da vidim koliko mi je sad do mora.
    uz korištenje enc-a tunelarina košta oko 8 kn...iako imotska krajina definitivno zaslužuje nenaplatu

skraćuje put za više od 25 km...vremenski više od 20 minuta...uživancija

Je li posebni ENC ili ovaj za autoput vrijedi?

Stari lisac
    Datum registracije
    Aug 2011
    Citiraj Prvotno napisano od zaba1111 Vidi poruku
    Je li posebni ENC ili ovaj za autoput vrijedi?
    mislim da vrijedi...bar bi bilo logično ...sve spada pod HAC

Pa vidiš da autoceste hoće dati u koncesije..sumnjam da neće i taj tunel..pa kad se stranci dokopaju, koncesiju mogla bi tunelarina bit i 50 kuna.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

meni su imoćani zapravo Hercegovci, geografski možda i jesu u Dalmaciji ali Hercegovački mentalitet imaju, tako da koliko su dalmatinci geografijom toliko su hercegovci po ponašanju.

Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku
    meni su imoćani zapravo Hercegovci, geografski možda i jesu u Dalmaciji ali Hercegovački mentalitet imaju, tako da koliko su dalmatinci geografijom toliko su hercegovci po ponašanju.
    točno tako, sve je to kuća uz pojatu i obratno

a što se tiče tunela,
    skupo,
    a mogu ja ko i dosad,preko Dubaca,pa volja me prema Splitu ili Makarskoj,i onako svako put odlučujem di okreniti kad dođem na Dubce
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Citiraj Prvotno napisano od ogledalce Vidi poruku
    točno tako, sve je to kuća uz pojatu i obratno

a što se tiče tunela,
    skupo,
    a mogu ja ko i dosad,preko Dubaca,pa volja me prema Splitu ili Makarskoj,i onako svako put odlučujem di okreniti kad dođem na Dubce
    ma ne moš bit blizu hercegovaca, a da ne poprimiš dio njihovih običaja, to je na prosto nemoguće.

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1
    Na ovakve provokacije moram odgovorit

Dakle, ukratko, nakon što su Mlečani protjerali Turke iz Imotske krajine početkom 18. stoljeća, njihova polja i kuće počeli su se naseljavati Hercegovci, a naseljeni su i pravoslavci rečeni Srbi. Danas tamo zapravo živi više "hercegovaca" nego imoćana, a zapravo sve su imoćani. Uostalom ako te zanima lako saznaš po prezimenu, meni je najjače kad čujem tako nekoga iz Prološca kako uvrjeđen digne nos kad ga neko nazove hercegovcem. A ono preziva se neznam Grbavac iz Brotnja. U biti veći imoćani su ovi hercegovci iz Gruda, Posušja i Duvna nego jedan dio ovih "imoćana" u Imotskom. Ja sam inače zagovornik teorije o "Velikoj Imotskoj", naše je sve do Drine, ali ništa od toga bojim se...

TheBronxBomber
    Gost
    Citiraj Prvotno napisano od teenager Vidi poruku

Dakle, ukratko, nakon što su Mlečani protjerali Turke iz Imotske krajine početkom 18. stoljeća, njihova polja i kuće počeli su se naseljavati Hercegovci, a naseljeni su i pravoslavci rečeni Srbi. Danas tamo zapravo živi više "hercegovaca" nego imoćana, a zapravo sve su imoćani. Uostalom ako te zanima lako saznaš po prezimenu, meni je najjače kad čujem tako nekoga iz Prološca kako uvrjeđen digne nos kad ga neko nazove hercegovcem. A ono preziva se neznam Grbavac iz Brotnja. U biti veći imoćani su ovi hercegovci iz Gruda, Posušja i Duvna nego jedan dio ovih "imoćana" u Imotskom. Ja sam inače zagovornik teorije o "Velikoj Imotskoj", naše je sve do Drine, ali ništa od toga bojim se...
    Dobro si to poslozio.

Osobno se ne ljutim ako me netko pokusa zezat i nazvati Hercegovcem, ili me greskom svrsta u Hercegovinu. Istovremeno, ne dam se zvati Hercegovcem (ispravljam sugovornika ili optuzitelja), jer jednostavno ne dozvoljavam da me netko krivo zove - jer je to suludo. Mi to nismo, u konacnici.

Imota postoji kad Hercegovina ne. To su neoborive cinjenice. Cak je Imota pripadala izravno pod Bosnu jedno vrime (tijekom uspona bosanskog kraljevstva), a ne pod Hercegovinu. Hercegovina je nastala kasnije...

Pitanje Imotskog i Imocanstva vis-a-vis Hercegovine, je slicno pitanju sto je nastalo prije: kokos ili jaje? S tim da u ovom slucaju postoji odgovor. Imotski ili Hercegovina? Naravno, Imotski.

ma znam, zajebavam se malo. nemate šta zamjerit, meni ionako najvažnije da smo svi Hrvati, brat uz brata.

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1

Imotski-Dalmacija ili hercegovina koja se stjecajem okolnosti našla u dalmaciji

Mislim da su ovo jako ozbiljne stvari i da je krajnje vrijeme da netko stane na kraj ovom progresivnom hercegovačkom ekspanzionizmu!
    Dakle, dragi naši hercegovci, vi u najboljem slučaju niste Imoćani, dakle ne da Imotski nije Hercegovina koja se našla u Dalmaciji, već upravo suprotno, krajevi bivše Bekije su povijesno, a danas tek u kulturnocivilizacijskom smislu djelovi Velike Imotske krajine. Nažalost sklapanjem po nas imoćane jako lošeg Požarevačkog mira, krajevi Gornja i Donja Bekija koji su do tada bili nerazdruživi djelovi Imotske krajine odvojeni su umjetnom granicom, danas poznatom kao granica između Republike Hrvatske i BiH. Ta granica, mislilo se, ne može podjeliti narod ovoga kraja, ali eto danas se rađaju mali Gruđani, Sovićani i Roškopoljci i žive u uvjerenju da su Hercegovci, što naravno nikako nije točno, osim ako su im predci došli iz neznam Čitluka. Dakle Imotska Bekija, kako i samo ime kaže bila je dio Imotske krajine a ne neke tamo Hercegovine, Herceg-Bosne i šta ja znam. Nažalost Imotska krajina je od tada svedena na ostatke ostataka, reliquiae reliquiarum
    Evo jedan zanimljiv događaj:
    Požarevačkim mirom određeno je da je Imotska krajina pripala Mlečanima, međutim pri razgraničenju dogodilo se nešto drugo. Mletački mjernik Cavrović (možda Gavrović) podmićen turskim zlatom, s 200 tisuća dukata, iskrivio je granicu na tursku korist otrgnuvši veći, jugoistočni dio Imotskog polja pripojivši ga zajedno sa selima koje ga okružuju, te predjelima oko Posušja, Bosanskom ejaletu.
    I sad zbog tog Mletačkog raspikuće i tata mi imamo granični prijelaz Vinjani Donji i Vinjani Gornji, a zapravo je prijelaz treba biti tamo negdje prema Širokom.
    Evo da vam i slikovito prikažem: http://www.modrojezero.org/docs/hist.../melchiori.jpg
    Dakle ovde se jasno vidi kako je granica umjetno stvorena, i to kao linija koju je vukao pijani Mlečanin, također čini mi se da smo imali i izlaz na more

Evo još jednom za one koji ne žele shvatiti, dakle ključni pojmovi su Dalmatinski teritorij Imotskoga i turski teritorij Imotskoga, nikakva Hercegovina:
    Dalmatinski teritoria Imotskoga je onaj dio turske pogranične turske linije do brda Biokovo na Makarskom i Omiškom području; turski teritorij Imotskoga ili Bekija je onaj dio koji se od pogranične linije proteže prema sjeveru i istoku. Ova je podjela uslijedila mjeseca kolovoza 1717, godine, kad je Imotski pomoću austro-mletačkih četa bio otet iz turske prevlasti, u kojiem je prilikom iza kako je uslijedilo novo razgraničenje, bivši inžinjer Zavrović svojevoljno polovinu teritorija prodao Turcima. Ovaj dio koji obuhvaća slijedeća sela, t.j. Zagorje, Vir, Gradac, Grude, Kočerin, Drinovci, Tihaljina, Tursko Aržano, Turska Vinica, Turske Ričice, Turski Cvitića most, Tursko Posušje i Turska Gorica sačinjava Općinu Imotski, nazvano Bekija, koje zemljište posjeduju turske poglavice iz Mostara, Ljubuškoga i Livna; pošto su pak pogranična sela ostala još uvijek u svom prvobitnom po*stojanju, nastavlja se podržavanjem odnošaja srodnosti zajedničkog suživljenja i zajedničkih interesa između stanovnika Bekije i Dalmatinskog teritorija Imotskoga

TheBronxBomber
    Gost
    Bog te blagoslovijo!

Nije ni bilo upitno, ali nek' se istina znade!

TheBronxBomber
    Gost
    Dakle Imotska Bekija, kako i samo ime kaže bila je dio Imotske krajine a ne neke tamo Hercegovine
    Ostatak. Cega? Imotskog. AMEN.

Mislim da su ovo jako ozbiljne stvari i da je krajnje vrijeme da netko stane na kraj ovom progresivnom hercegovačkom ekspanzionizmu!
    Dakle, dragi naši hercegovci, vi u najboljem slučaju niste Imoćani, dakle ne da Imotski nije Hercegovina koja se našla u Dalmaciji, već upravo suprotno, krajevi bivše Bekije su povijesno, a danas tek u kulturnocivilizacijskom smislu djelovi Velike Imotske krajine. Nažalost sklapanjem po nas imoćane jako lošeg Požarevačkog mira, krajevi Gornja i Donja Bekija koji su do tada bili nerazdruživi djelovi Imotske krajine odvojeni su umjetnom granicom, danas poznatom kao granica između Republike Hrvatske i BiH. Ta granica, mislilo se, ne može podjeliti narod ovoga kraja, ali eto danas se rađaju mali Gruđani, Sovićani i Roškopoljci i žive u uvjerenju da su Hercegovci, što naravno nikako nije točno, osim ako su im predci došli iz neznam Čitluka. Dakle Imotska Bekija, kako i samo ime kaže bila je dio Imotske krajine a ne neke tamo Hercegovine, Herceg-Bosne i šta ja znam. Nažalost Imotska krajina je od tada svedena na ostatke ostataka, reliquiae reliquiarum

I sad zbog tog Mletačkog raspikuće i tata mi imamo granični prijelaz Vinjani Donji i Vinjani Gornji, a zapravo je prijelaz treba biti tamo negdje prema Širokom.
    Evo da vam i slikovito prikažem: http://www.modrojezero.org/docs/hist.../melchiori.jpg
    Dakle ovde se jasno vidi kako je granica umjetno stvorena, i to kao linija koju je vukao pijani Mlečanin, također čini mi se da smo imali i izlaz na more

Evo još jednom za one koji ne žele shvatiti, dakle ključni pojmovi su Dalmatinski teritorij Imotskoga i turski teritorij Imotskoga, nikakva Hercegovina:
    ali Hercegovci su jednostavno jači od vas, ljepše izgledaju, ljepše pivaju i to, pa je logično da se pripojite njima.

opet zajebavam, ali ljudi stvarno je to sve nebitno, svi smo mi Hrvati na prvom, a onda sve ostalo i to je jedino bitno. barem meni.

a dal si imotski hercegovac, ili dalmatinac vjerojatno ovisi o privatnoj percepciji više nego o nekoj surovoj stvarnosti. svatko ima pravo na neki svoj doživljaj sebe, i svoje osobnosti odnosno povijesti rodnog lista.

vidim, ima čak i u NY Bronxu imoćana koji se ne mire da ih preimenavaju u hercegovce.

Bila je opcija da je granica išla do točke dokle dobaci top sa Imotske kule.

Vidi ti vidi Imoćana što se oni kofrče, ko da je to bitno. Bila Imota il Hercegovina. A gore napisa da su nakon povlačenja Turaka područje Imote naselili Hercegovci i Rišćani ( Srbi)

Dakle ipak ste Hercegovci po vlastitom priznanju..
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

TheBronxBomber
    Gost
    ali Hercegovci su jednostavno jači od vas, ljepše izgledaju, ljepše pivaju i to, pa je logično da se pripojite njima.

opet zajebavam, ali ljudi stvarno je to sve nebitno, svi smo mi Hrvati na prvom, a onda sve ostalo i to je jedino bitno. barem meni.

a dal si imotski hercegovac, ili dalmatinac vjerojatno ovisi o privatnoj percepciji više nego o nekoj surovoj stvarnosti. svatko ima pravo na neki svoj doživljaj sebe, i svoje osobnosti odnosno povijesti rodnog lista.

vidim, ima čak i u NY Bronxu imoćana koji se ne mire da ih preimenavaju u hercegovce.
    Hrvatstvo nije bitno ovde. Hrvatstvo je kod vecine tih ljudi neupitno. Ako trazis problem s nacionalnim identitetom, ili pak ljude koji imaju krizu nacionalnog identiteta, zaobidje ove krajeve, pogotovo Imotski. Imotska krajina je bedem hrvatstva.

Dakle, ovdje se radi o, kako je to lijepo rekao teenager, hercegovackom expanzionizmu. Ili, tocnije, o expenzionistickim nakanama nekih Hercegovaca. Necemo generalizirati.

Imocani se ne mogu miriti s tim preimenovanjem, jer to bi bilo teska nepravda prema imotskom identitetu koji je brendiran, rekao bi Suker, davnih dana.

Mi smo prejedinstveni da bi pristali na tudje, hercegovacko ime i brendiranje.

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1

Cvijeće Imotskoga naroda

Dakle Inkvi, natjerao si me da prekinem učenje ali na ovo moram odgovoriti.
    Dakle postoje dvije vrste Hercegovaca o kojima ja govorim:
    -Bekije, to si ti, i svi vi koji živite na području Bekije, Turske Imotske krajine, znači vi ste do prije 300 godina bili Imoćani, ali eto smatrate se danas Hercegovcima
    -Hercegovci koji su iz područja pod turskom vlašću tipa Brotnjo, Mostar i ostalih Hercegovačkih mjesta preselili u Dalmatinsku Imotsku krajinu i naselili područje pod Mletačkom vlašću. Oni se danas smatraju Imoćanima isto kao i starosjedioci, ali su donijeli neke svoje Hercegovačke običaje, kao i svoj specifični naglasak, pa se neupućeni promatrač često zbuni i pomješa Imoćanina iz Prološća Donjeg s Hercegovcem iz Dobrog Sela u Brotnju.

Neznam kako ste točno vi Raškopoljci, Gruđani i Pošušaci postali Hercegovci kada je jasno da to područje do prije 300 godina nije imalo nikakve veze sa Hercegovinom, ali OK.
    Dakle tri tipa ljudi:
    -Imoćani iz Imotske krajine, od starih imotskih plemena (Antun Vrdoljak, Ivan Vrdoljak, Ivica Todorić, Ivan Gudelj, teenager po ocu...)
    -Imoćani iz Bekije (Inkvizitor, Ljubo Ćesić Rojs, Milan Bandić, Mate Boban, Zvone Boban)
    -Hercegovci koji su se naselili u imotsku krajinu iz hercegovine (Mostara, Čitluka...) oko 18. stoljeća (Stanko Mršić, Ivan Buljan, Ivica Đuzel, teenager po majci...)

Dakle stanovnici današnje Imotske krajine su izmješani staroimoćani i doseljeni hercegovci (doseljene srbe ipak razlikujemo), dok ste vi koji živite na području Bekije cvijeće Imotskoga naroda
    Žao mi je Inkvi, vjerojatno si veći Imoćanin od mene

Uglavnom činjenica je da Imotski nikada nije bio Hercegovina, dok je jedan dio Hercegovine nekada bio Imotski.
    Dakle pravo pitanje je: Imotski-samo Dalmatinska Imotska krajina, ili plus još jedan dio Hercegovine?

TheBronxBomber
    Gost
    North, slabo se ti snalaziš na ovoj temi.

Ne postoji Imotski hercegovac postoje hercegovački Imoćani -jer su otkinuti od matice Imote. Nikako drukčije.

Zvonko Bušić je najbolji primjer. Rođen u Gorici, bekiji, a izjašnjava se Imoćancem. Čovik zna povijest i sve ono što je teenager lipo objasnio..

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove