+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 3 1 2 3 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/60

Tema: Hrvatska jedinica u BiH-ustroj, područje, djelokrug....-prijedlozi i ideje.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4

Hrvatska jedinica u BiH-ustroj, područje, djelokrug....-prijedlozi i ideje.

naziv sve govori. koja bi bila prava mjera hrvatskog političkog pragmatizma uobličenog u političko teritorijalnu jedinicu?

osnivanje nove stranke?

Teško je na to pitanje odgovoriti jer jedno je spisak želja a drugo su realiteti i mali milion faktora unutrašnjih i vanjskih

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    ajmo onda ovako; inzistiranje na svim područjima na kojima su do 95 godine hrvati bili većina ili koja su hrvati oružano zauzeli odnosno oslobodili.
    teritorijalni diskontinuitet kad svih jedinica kao garancija da se upravo zbog toga neće forsirati daljne radnje u svrhu daljnje autonomije odnosno odvajanja, djelokrug na razini sadšnjih županija, sadašnjih jedinic adržabe bih ili nešto između.........

Ugledni član zlatni_ljiljan avatar
    Datum registracije
    Dec 2010
    Iako me se ne tice licno i nije direktno vezano za ovu temu, ali po mome misljenju ipak je nekako vazno za stvaranje 3 entiteta,citajuci komentare na hercegbosni sticem dojam da su Hrvati u BIH podjeljeni kao sto smo mi bili podjeljeni devedesetih godina,ne razumijem cemu ona prepucavanja ZG-Hrvati BIH,kad citam pojedine forumase kako pljuju po glavnom gradu Hrvatske ,a ocekuju politicku i financijsku pomoc od iste,to je strasno...Hrvati BIH mogu izgurati ideju o trecem ali iskljucivo uz podrshku RH ,a to nece da shvati vasa mlada politichka elita porjeklom iz BIH...ne mogu da vjerujem da se onako pljuje po HR ....pa ljudi vi ste totalo podjeljeni....

Tri Hrvata, četri stranke..to je vazda bilo.

Datum registracije
    Dec 2010
    ...znaci udobna fotelja ispred nacionalnog interesa...vazda bilo i ostalo...

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    uvijek. ali uz puno galame kako fotelja ne znači ništa a nacionalni interes iznad svega.
    i nije to samo kod političara.
    e kad bi ti znao kako neki u zadnje vrijeme postaju nacionalno angažirano iz jako sebičnih interesa.
    ima ih koji bi mater prodali za malo medijske pažnje

Datum registracije
    Dec 2010
    ...oportunisti su gori od parazita,najgori talog ljudski ,skolski primjeri Zeljko Komsic,Bogic Bogicevic,Dzemal Bijeda i slicni,Ibrahim Rugova itd,itd...

ljiljane zlatni i svaleru cazinske krajine..

zanimalo bi me tvoje misljenje u vezi nekih opcina srednje bosne..kako gledas na mogucnost da ono sto bilo hrvatsko do washingtona i udje u mogucu trecu federalnu jedinicu..

odnosno kakva bi bila vecinski bosnjacka reakcija..jebi ga,cijenim ja tvoju objektivnost i spremnost na dijalog,ali tako razmislja samo manjina..vjerujem da bi ovdje nastao zestoki sukob..

Datum registracije
    Dec 2010
    Citiraj Prvotno napisano od patriot Vidi poruku
    ljiljane zlatni i svaleru cazinske krajine..

zanimalo bi me tvoje misljenje u vezi nekih opcina srednje bosne..kako gledas na mogucnost da ono sto bilo hrvatsko do washingtona i udje u mogucu trecu federalnu jedinicu..

odnosno kakva bi bila vecinski bosnjacka reakcija..jebi ga,cijenim ja tvoju objektivnost i spremnost na dijalog,ali tako razmislja samo manjina..vjerujem da bi ovdje nastao zestoki sukob..
    Ako mene licno pitas ja bih sutra pristao da zivim u hrvatskoj federalnoj jedinici ,a evo i zasto,jos davne 1996-e sam imao priliku prolaziti kroz "herceg-bosnu " dolazio sam u Posusje i tad sam ostao fasciniran vasom radisnosti i osjecajem za biznis...vi Hrvati ste vrijedan narod,i znate s parama,kad je dobro vama onda je dobro i nama ,jednostavna je ta racunica...ja svakako imam Domovnicu i uvijek sam nekako simpatisao Hrvatsku pa tako da je moje misljenje malo subjektivno... ali svakako vi trebate dobiti treci e sad sta ce ici u njega to ti ne znam reci iz prostog razloga sto sam ja beja na tome polju i sam ne znam te statisticke podatke dje koga ima i kolko...

Ilirk@
    Gost
    Citiraj Prvotno napisano od zlatni_ljiljan Vidi poruku
    Iako me se ne tice licno i nije direktno vezano za ovu temu, ali po mome misljenju ipak je nekako vazno za stvaranje 3 entiteta,citajuci komentare na hercegbosni sticem dojam da su Hrvati u BIH podjeljeni kao sto smo mi bili podjeljeni devedesetih godina,ne razumijem cemu ona prepucavanja ZG-Hrvati BIH,kad citam pojedine forumase kako pljuju po glavnom gradu Hrvatske ,a ocekuju politicku i financijsku pomoc od iste,to je strasno...Hrvati BIH mogu izgurati ideju o trecem ali iskljucivo uz podrshku RH ,a to nece da shvati vasa mlada politichka elita porjeklom iz BIH...ne mogu da vjerujem da se onako pljuje po HR ....pa ljudi vi ste totalo podjeljeni....
    pljuju oni koji ne mogu bez te iste hrvatske.
    oni koji su neštedimice u ratu crpili sve mogućnosti ostvarivanja bilo kakve pomoći, zdravstvene zaštite i osobne zaštite sklanjajući se od rata po izbjeglištvu u rodbine ili u vlastitim stanovima, rijetki po hotelima i privatnom smještaju.
    pljuju oni koji su radili u hercegovini na crno, a u hrvatskoj primali pomoć i imali punu zdravstvenu zaštitu sa statusom prognanika.
    pljuju oni koji i danas imaju dječije doplatke iz hrvatske i dokumente iz obje države i na sve načine koriste blagodati koje im je omogućio omraženi im franjo.
    i kad ih pitaš, pa kojeg boga rade u mrskom im zagrebu, odgovor je u stilu kao da su došli "po svoje", kao iskoristiti u hrvatskoj sve što se dade iskoristiti jer na to imaju pravo, obzirom da im je hrvatska "prodala" posavinu srbima.

iskreno, kad vidiš kakav moralni i ljudski talog pljuje po hrvatskoj, ne znaš bi li plakao ili bi se smijao. a njih jednostavno upucao.
    međutim, doći će i to na naplatu. samo polako.

ja sam isto tako zagovornik "okretanja k sebi", jačanja unutarnjih političkih snaga, po mogućnosti mladih, ali razumnih. ovo što se trenutno iskristaliziralo na političkoj i medijskoj sceni, mogao bi kao prve mačiće, baciti u vodu.
    oni što bi kao nešto radili su totalno ludi i korumpirani, a oni pametni nezainteresirani.
    za to sam da se jača unutarnje jedinstvo hercegbosanskih hrvata, prvo na političkim, a onda i na svim ostalim razinama, ponajviše onim međuljudskim jer je godinama, desetljećima, među hrvatima bosne sijana mržnja prema braći iz hercegovine kako bi se postupak odnarođivanja i pretvaranja hrvata u bosanske katolike, odradio do konca raspada jugoslavije, a koji je, prema predviđanjima titove kuhinje i još nekih međunarodnih čimbenika, došao malo prerano.
    kako rekoh, za to sam da se stvarno jednom u povijesti, naučimo brinuti sami za sebe, ne zato što nas matica mrzi (ne mislim pri tom na trenutnu politiku, nego ljude), nego zato što i sama ima svojih problema i ne zna kako ih riješiti.
    i tu svaka priča prestaje.
    a o kratkovidnosti, gluposti i zlonamjernosti onih koji poput najžešćih antihrvatskih ljevičara, komunjara, udbaša, srba, posrbica, kojekakvih križanaca i ostalog smeća, pljuju po hrvatskoj i dovode u pitanje i rat i sve ono što je u temeljima same države, ne treba puno trošiti riječi.

Minimum bi bio diskontinuirani teritorij s hrvatskom političkom i ekonomskom ingerencijom na površini u kom je po popisu iz 1991. živilo više od 18% tadašnjeg BiH stanovništva ma koliko šarolik i fraktalan bio. Pošto Hrvati žive uglavnom u manjim gradovima i selima to bi vjerojatno bilo i 25% čiste površine no Bošnjaci bi tribali shvatiti da nije isto imati par kilometara kvadratnih Sarajeva i Zenice i stotine kilometara kvadratnih nenaseljenih brda i planina. Dapače ko mamac RH bi mogla onim Bošnjacima koji su nativno s tog prostora i tu žive dati RH državljanstvo. Ukoliko Srbi nikako ne želi vratiti Posavinu onda je logično da Grahovo, Drvar i Glamoč pripadnu hrvatskom entitetu. Brčko bi tribalo pripast Bošnjacima tako da se napravi teritorijalni prekid i u RS-u te da svi entiteti budu jednaki i na taj način odnosno da se diskontinuitetom spriječi odvajanje pojedinih eniteta od savezne države.

Ilirk@
    Gost
    što reći na ovo.
    pročitajte samo zadnjih nekoliko postova.
    http://hercegbosna.org/forum/post198324.html#p198324

bolest zvana vipera ammodityjaza zahvatila svo labilno tkivo.

boktemazo, koliko jadan čovjek trebaš biti, koliko mentalno ograničen, koliko podložan manipulacijama, labilan i nesiguran pa da te neki luđak može toliko zaluditi pa da tako nešto pišeš o državi naroda kojem i sam pripadaš??

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od Ilirk@ Vidi poruku
    što reći na ovo.
    pročitajte samo zadnjih nekoliko postova.
    http://hercegbosna.org/forum/post198324.html#p198324

bolest zvana vipera ammodityjaza zahvatila svo labilno tkivo.

boktemazo, koliko jadan čovjek trebaš biti, koliko mentalno ograničen, koliko podložan manipulacijama, labilan i nesiguran pa da te neki luđak može toliko zaluditi pa da tako nešto pišeš o državi naroda kojem i sam pripadaš??
    srećom još uvijek se radi uglavnom o ljudima kojima je mrak svoje sobice jedini prostor za aktivizam.
    očito su im raznorazni strahovi stečeni u stvarnom životu fizički izmijenili moždanu funkciju pa im je tako glavno obilježje mržnja prema rh pod svaku cijenu i do gadljivosti izraženo cmakanje srpske guzice.
    likovi kao pol gasol, totem, frankopan su osobe prezrele za psiho promatranje.

međutim, ne zamarajmo se s time.
    teško je u startu odrediti koje bi bile granice hrvatske jedinice budući je mnogo područja koja su bila mješana pa bi time izazivala prijepore.
    više je kriterija za određivanje. popis stanovništva, faktično stanje pred kraj rata....
    osobno bi volio jedno posve novo ustrojavanje budući je prevelik teritorij koji srbi neopravdano drže siguran kamen smutnje.
    svakako da bi hrvati morali imati svoju jedinicu, pa ako ništa drugo ne ide i sastavljenu samo od dijelova teritorija (za početak) iz federacije ali jedan kompletni preraspored bi bio idealno rješenje a to će ići teško bez konsenzusa bar dvije strane za početak i aktivnijeg utjecaja MZ.
    osobno smatram da npr. jedan grad Brčko ili Doboj nemaju šta tražiti u RS-u budući su to bili gradovi s natpolovičnom muslimanskom većinom.
    Kada bi srbi muslimanima morali vratiti dio teritorija i kod muslimana bi ublažila napetost i frustracija koja bi mogla nastati u slučaju hrvatskih polaganja prava na neka područja budući je kako je rečeno jedan dio tih područja heterogen.
    jedno od rješenja bibilo striktno odvajanje nekih sredina u kjima prebiva većina jednog ili drugog naroda ali to bi pak povlačilo za sobom stvaranje teritorijalnog rasporeda koji ne bi slijedio neke ekonomsko gravitacijske zakone što bi možda ne u startu ali naknadno moglo stvarati probleme.

ali, bitno je početi raspravu jer se radi o kompleksnom problemu koje ga nije moguće riješiti bi brzo ni paušalno.

Ilirk@
    Gost
    srbski teritorij treba zaboraviti. od njih ne očekivati ništa. nećemo daleko doći ako se budemo u to pačali.
    pa barem vi koji ne vjerujete slijepo u srbsku podršku, znadete da je podrška samo deklarativna i da je podrška samo dotle dok se ne dira u granice rs.
    problem je srednja bosna i tko to rasplete, zaslužio je nobela...

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Srednja bosna bi jedono mogla biti raspetljana na način da se usvoji načelo diskontinuiteta teritorija a da kriterij pripadnosti nekoj jedinici bude faktička kontrola nad teritorijem pred kraj rata.
    pojednostavljeno, mjesta jajce, vitez, busovača, novi trevnik, kiseljak, kreševo, žepče bi trebali uću hrv. jedinicu zajedno s pripadajućim selima dok s s druge strane sela s muslimanskim stanovništvom iz područja tih općina bi, ukoliko njihovi stanovnci to žele biti dijelovi bošnjačke jedinice.
    to doduše stvara faktične robleme jer bi neka mjesta trebala početi gravitirati i udaljneijim središtima kojim dosada nisu ali to nek ide na izbor samih takvih stanovnika.
    jedini problem bi bio područje uskoplja koje je bilo podijeljeno za vrijeme rata i područje vareša u kojemu su hrvati bili većina ali s obzirom na sadašnje stanje-nisu.
    mislim da će se tu općenito lomiti koplja i da bez nekog kompromisa stvari neće funkcionirati.

Ilirk@
    Gost
    pa zato ja i ne sudjelujem u raspravama gdje se crtaju karte. mislim, jednostavno smatram da će mo se tu morati nekako dogovoriti sa bošnjacima, a ovakva politika trenutno ne pogoduje tomu.
    ja uvijek tupim da nam srbi ništa dati neće, a da ćemo se sa bošnjacima morati dijeliti i da prema njima treba usmjeriti dijalog.
    nisam za to da se omekša retorika prema bošnjačkoj politici, daleko od toga, nego da se ide pragmatično.
    ali za takvo što mi nemamo dovoljno jakog i mudrog političkog kadra.

Za srednju bosnu može biti rješenje referendumi na razini mjesnih zajednica.
    Samo bojim se da bi Muslimani mogli primjenit načelo fiktivnih prebivališta zeničana i sl.
    Mislim da njih najviše smeta Kiseljak i Kreševo, jer bi im hrvatska federalna jedinica bila pred Sarajevom.

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    Srednja bosna bi jedono mogla biti raspetljana na način da se usvoji načelo diskontinuiteta teritorija a da kriterij pripadnosti nekoj jedinici bude faktička kontrola nad teritorijem pred kraj rata.
    pojednostavljeno, mjesta jajce, vitez, busovača, novi trevnik, kiseljak, kreševo, žepče bi trebali uću hrv. jedinicu zajedno s pripadajućim selima dok s s druge strane sela s muslimanskim stanovništvom iz područja tih općina bi, ukoliko njihovi stanovnci to žele biti dijelovi bošnjačke jedinice.
    to doduše stvara faktične robleme jer bi neka mjesta trebala početi gravitirati i udaljneijim središtima kojim dosada nisu ali to nek ide na izbor samih takvih stanovnika.
    jedini problem bi bio područje uskoplja koje je bilo podijeljeno za vrijeme rata i područje vareša u kojemu su hrvati bili većina ali s obzirom na sadašnje stanje-nisu.
    mislim da će se tu općenito lomiti koplja i da bez nekog kompromisa stvari neće funkcionirati.

slažem se, ali ne treba samo gledati stanovništvo. treba gledati i ekonomsku podlogu.

ali ajmo reć da je za HB najbolji koncept sa osvojenim teritorijem '95. i tamo gdje smo bili većina '91. Bit će razočaranih (možda prvi ja), al šta je tu je. da bošnjačka politika nije takva kakva je, da se ispoštovao washingtonski sporazum ne bi uopće pričali o ovome. konfederacija je majka mira (od koje se odustalo nakon 03.01.2000.).

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove