+ Odgovori na temu
Prikaz rezultata str. 1/4

Tema: Macron u Hrvatskoj-što je nama Francuska

Macron u Hrvatskoj-što je nama Francuska

Emanuel Macron dolazi u službeni posjet Hrvatskoj. To je prvi put odkad je Hrvatska nezavisna dolazi joj u posjetu Francuski predsjednik ako izuzmemo da je Chirac bio na nekom zagrebačkom summitu vezanom uz "regiju".

Znamo što je bio Miterand i njegova stajališta o ratu na području bivše SFRJ i kako je po nekima zaustavio NATO intervenciju protiv Srba 1992-ge svojim dolaskom u Sarajevo( prenapregnuta verzija po meni) a to nije bezveze stajališta jednom je potvrdio jedan hrvatski diplomat ( mislim da je bio Davorin Rudolf) rekao da je jedan francuski diplomat izjavio" Hrvatska nezavisna država. To znači da smo mi izgubili1-vi svjetski rat".

Opet, jedan broj Francuza je sudjelovao u hrvatskoj borbi za nezavisnost a najpoznatiji je od njih Jean-Michel Nicolier. A nije jedini Francuz koji se borio u HV-eu.

No ipak su nas priznali ali Chirac koji se odmaknuo od Miterandovog srbofilstva isto nije posjetio Hrvatsku.

S druge strane Francuzi su dobijali koncesije na naše auto-ceste ( Zagreb-Macelj, istarski ipsilon) u tzv javno-privatnom partnerstvu što je najnerizičniji dio "kapitalizma" jer nemaš rizika. Projiciranu dobit ako ne ostvariš prometom vlada ti nadoknađuje iz budžeta. Bizarno ali istinito.

Isto tako su dobili u koncesiju zagrebačku zračnu luku ( neki kažu da su tu Francuzi samo paravan za Srbe). Dakle nema tzv francuskih greenfield investicija. Samo poslovi s državom gdje faktički i nema rizika a golema dobit.

Tu su možda još neke banke. Osim toga ništa.

I sad kupujemo avione od njih. Kakve, s kojom opremom, ne zna se. Hoće li to promjeniti francuski odnos prema hrvatskoj državi ili je to posjeta u smislu jednog posla.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Ma cijela ta priča oko francusko-srpskog savezništva je prenapuhana.

Petar I. Karađorđević se obrazovao u Parizu, te je sudjelovao u francusko-pruskom ratu, što je povuklo kasnije simpatije francuske javnosti kada je postao srpski kralj.Kada se srpska vojska izvlačila preko Albanije, Francuzi i Britanci su pritekli u pomoć tek kad su Rusi zaprijetili da će istupiti iz rata i sklopiti mir s Nijemcima.

Kada govorimo o devedesetima, stvar je tu kompliciranija, ono što je Mitterrand (općenito je bio kontroverzan lik) izvodio ide njemu na dušu, čak ni njegovi suradnici i francuska javnost se nisu slagali sa potporom Srbima i zgražavali su se nad srpskom agresijom. Ta prosrpska epizoda ima veze s njemačkim ujedinjenjem, kojemu se Mitterrand izrazito protivio premda je bio veliki prijatelj s Kohlom (poznato je ono njihovo držanje za ruke prilikom obilježavanja Verdunske bitke) , smatrao je da će ujedinjenje oživiti njemačke imperijalističke ambicije, pogotovo u vakuumu izazvanom slomom komunizma i raspadom Jugoslavije,tako da smo nažalost ispali kolateralna žrtva u tim kalkulacijama.

Pravi francuski saveznici na jugoistoku Europe su Grčka i Rumunjska.

https://en.wikipedia.org/wiki/France...eece_relations

Francuska je bila uz UK glavni podupiratelj grčke neovisnosti , a i grčka "duboka država" je do dana današnjeg čvrsto povezana s Parizom.

Što se tiče Rumunjske, Francuzi su ih oduvijek gledali kao latinske rođake, a žestoko su lobirali za njihovo članstvo u EU.
    Posljednje uređivanje od Epetium : 24-11-2021 at 17:49

Možda je ta priča prenapuhana ali nije da je bez temelja. Srbi čak imaju spomenik u Srbiji u čast Francuskoj "Volimo Fransuku kao što je ona volela nas".

Ja znam da je to ono klasično srpsko dupeuvlačenije Srba i davanje sebi više na važnosti nego počast Francuzima ali opet ima tu nešto. Francuzi su ih opskrbljivali topovima i granatama.

Poznata mi je i izjava predsjednika francuske vlade iz 1-og svjetskog rata Clemanceu-a o srpskoj vojsci. Kao i to da jedna velika imperijalna sila, što je Francuska tada bila prvenstveno gleda svoj interes a ne interes Srbije.

Ali ovdje prvnestveno pitam-što je nama Francuska. Pustimo Srbe načas.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 24-11-2021 at 17:51
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Kod kupnje aviona, protivnici nabavke Rafale-a išli su sa argumentom kako ćemo iznevjeriti "saveznike" (SAD), koji su nas tobože silno zadužili. I naravno, to je teža budalaština. Uz takve "prijatelje", nisu ti potrebni neprijatelji.
    S političke strane, ovo je najbolji (najmanje loš) izbor. Sa tehničke strane, pitanje je što stiže, ali ni druge ponude nisu bile bolje, osobito što se tiče prijatelja. Neka se makar tu malo odmaknemo od "prijatelja" ("partnera", "saveznika") i njihovog "bratskog" zagrljaja. Jedino je pitanje što stiže, kako je to ispregovarano i vrijedi li to tih novaca. Također, ovom kupnjom nećemo sa Francuzima postati saveznici, nego po starom. U svijetu mi nemamo saveznika, ako smo ih ikada i imali. Cirkus ide dalje

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove