+ Odgovori na temu
Prikaz rezultata str. 1/13

Tema: Hrvatska - Vojni rok

Hrvatska - Vojni rok

https://www.tportal.hr/vijesti/clana...dluku-20210526

https://www.novilist.hr/novosti/hrva...oka-nece-biti/

Traži sam, da li ovdje imamo ovu temu i nisam našao. Pa ako već postoji, neka se ovo premjesti.
    Zanima me kakvo je ovdje mišljenje o vojnom roku u Hrvata, u spektru od povratka obaveznog (vojnog roka), pa do samo profesionalaca ili "branitiće nas NATO"? Također i desne stranke, koje o ovome mudro šute, jer je kroz medije progurani stereotipi o "vojsci u koju nitko ne želi", "zbog kojeg (vojnog roka) se iseljava van", "državi koje ne vrijedi braniti - treba biti dezerter", "ne treba više vojska nego dronovi" i tsl. Uglavnom lako oborive gluposti (argumentima), ali kojih su se ljudi nagutali, pa sada više ni argumenti ne pomažu.

Dakle NATO ili neutralnost (Švicarska, Austrija)? Vojni rok DA ili NE? Dronovi ili pješaštvo? Itd?

Neke svoje stavove, postao bi kasnije, da za početak ne postam plahte.

Vojni rok od 3-4 mjeseca bi svakako bilo dobro uvest ali mislim ništa od toga. Mladi su (čast izuzecima) u toj mjeri razmaženi i nezainteresirani. Dovoljno mi je bilo vidjeti koliko njih je služilo onaj oksimoron tzv "vojni civilni rok" po raznim domovima a ni to nisu radili, pa da ti sve bude jasno.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Preduvjet za sve je da dobijemo hrvatsku vlast. I promjena društvene klime. U ovom trenutku baš to i nije izvjesno. Ljude koji bi bili svjesni kako smo mala zemlja, da ne možemo imati dovoljno profesionalnih vojnika ("mali bazen" prvo što se tiče dragovoljaca, a drugo nemogućnost plaćanja istih u velikom broju).
    Npr. u Rusiji nije roditeljima problem poslati na obuku i maloljetnike (https://www.youtube.com/watch?v=e0D1zZKby3I), podržavaju to kako oni, tako i javnost. I vide na djeci pozitivnu promjenu, od psihe, organiziranosti, discipline... Mi smo otišli u drugu krajnost.
    Hrvatska treba brojnu pričuvu, a baza za pričuvu je - služenje vojnog roka. I onda ta pričuva - zapravo ne košta gotovo ništa. Karikirano - plaću onog birokrata koji čuva kartončiće u uredu na općini. Oprema - jeftinija ili ono (ispravno) što se povlači iz profesionalnog sastava - i onda to u ormarima vojnih obveznika ili u vojnim skladištima - "nikoga ne traži kruha". Osobno sviđa mi se švicarski sistem (https://www.youtube.com/watch?v=jgYJ5V2HYy4, https://www.youtube.com/watch?v=WCq7bde4DJA).
    Što se služenja tiče, prvo stvoriti društvenu klimu kako je to nešto dobro, potrebno, korisno i časno. A nakon toga, samo služenje - dobrovoljno. I broj profesionalnih brigada bi trebalo podići (2 su sjehurija), ali imati i opciju vojske koja se može podići preko noći, pa dobiti brojnost u stotinama tisuća.
    Glupariju poput "civilnog služenja" ukinuti, nego za one koji su sposobni služiti, a to ne žele - otići kod javnog bilježnika, platiti taksene marke i potpisati izjavu kako se "služenju vojske protivi njihova savjest". I gotovo, kraj priče, bez kazne, osim jedne (ukoliko bi se to za te kojima "savjest brani" uopće moglo nazvati kaznom) - doživotna zabrana doticaja sa vatrenim oružjem, te rad (hobi) vezan uz oružje (lovac, policajac, zaštitar, profesionalni vojnik, puškar, trgovac oružjem, lugar, kolekcionar...).
    Za ostale (koji bi služili) razne pogodnosti, počev od priznavanja radnog staža, bodova kod upisa na daljnje školovanje, prednosti kod prijema u državnu službu, dobivanja dozvole za oružje i tsl. Osim plaće, koja bi bila niža, jer ne radi se o profesionalcima.
    Sam rok, 10 mjeseci, pametno osmisliti, može biti naporan - ali ne dosadan, birati kadrove koji obučavaju, ljude usmjeravati prema njihovim zanimanjima, sklonostima, sposobnostima i inteligenciji (vozači, radio amateri, informatičari, geodeti, planinari, medicinari, mehaničari, sportski strijelci....). Gledati i na to odakle je tko, pa tako npr, (kao u Švicarskoj) posade tenkova birati od ljudi koji žive u blizini - "garaže" s tenkovima i tsl.
    Pričuvu obučavati koliko financijske mogućnosti dopuštaju, a u slučaju rata časnike (dočasnike??) dati im iz profesionalnog sastava.
    Služenje žena izbjegavati, a svakako ne ohrabrivati. Jer feminizacija vojske u principu nije dobra stvar, a za sigurnost zemlje više znači na se udaju i rode djecu, nego da izvode čuda u Afganistanu ili na ruskoj granici. Uz provjeru, omogućiti obuku i Hrvatima iz dijaspore.

Evo, nešto za početak.

Osobno, želio bi doživjeti Hrvatsku kao ponovno neutralnu zemlju.
    NATO članstvo? O tome bi trebalo razmisliti, ne u smislu koliko je koristan (jer koristan nije - tj. beskoristan je), nego koju bi nam štetu mogli napraviti, ukoliko se na izlazak odlučimo. Pa ako bi zaključili da bi ta šteta bila podnošljiva - upoznati sa činjenicama javnost i organizirati referendum. Kada nam referendum Sanader i Mesić nisu dali pri ulasku u to, da ne kažem što. U međuvremenu, koliko je god moguće izbjegavati NATO misije i ludorije, koje nam ionako donose samo štetu, troškove i rizik.
    Posljednje uređivanje od goran2hr : 26-06-2021 at 22:01

U mirnodopskom stanju vratiti ZNG na 7 GBR, koje bi u svom sastavu imale npr. ~ 50 % aktivnog sastava i 50% ročnika koji su prošli temeljnu obuku (na mislim na fiksne postotke - ovisno o brojevima ročnika i profesionalnog dijela - može i drugačije). Ročnici koji su prošli obuku, tu bi se nadogradili i očvrsnuli, davali stražu i obavljali zadatke koje im njihova razina dopušta. Takve brigade bi opet bile jeftinije, nego sa 100% profesionalnim sastavom, a opet brojnije od ovoga što imamo - zapravo samo dvije brigade. Bez praktično, ročnog i pričuvnog sastava.
    U ratu (XI 91.), u GBR su ulazili dragovoljci i praktično sa samo sa JNA obukom, te lošom opremom, već drugog dana bili na liniji. Obuku i bolju opremu dobili su kasnije - i na kraju je dobro ispalo. Ovako ako bi trebalo ipak bi imali bolji start.

Inače, samo (praktično) ukidanje vojnog roka, vjerujem kako je odrađeno ciljano, što medijskom pripremom ("to je kao nešto iz JNA", "dovoljno su profesionalci", "uštede", "i drugi ukidaju", "braniti će nas NATO" i tsl.), što uvođenjem "karcinoma" zvanog civilno služenje, negativnom selekcijom kadrova za obuku, što stvaranjem (u vojarnama i na obuci) svih preduvjeta kako to ne bi valjalo - i onda zaista - nije valjalo. A kad ne valja - ukidaj! Samoostvarujuće proročanstvo. Razgovarao sam tada s ročnicima i priče su bile sulude, čak i ne samo u smislu idiotskih "ušteda", nego ciljane budaleštine - da se ročnicima to zgadi i da tako okolo pričaju.
    Također, ne mogu dokazati, ali vjerujem kako je to odrađeno po nalogu stranaca. Da Hrvatska dobije beskorisnu i skupu vojsku, čak više odanu strancima i novcu, nego vlastitom narodu. Slična priča i sa "neperspektivnim", tj. rastjerivanjem ljudi, predajom objekata, uništavanjem, donacijama ili "prodajama" oružja koje su dovele do toga, da Hrvatska nema ročni i pričuvni sastav. Plus, protiv pričuvnog sastava, sada radi i biologija. Nove (u pristojnom broju) ne obučavaju, stari više nisu pogodni ili čak i umiru. A RH je zahvaljujući JNA, nekada mogla podići stotine tisuća vojnika.
    Radi se o tome, da mi (usprkos fantaziranjima prosječnog Hrvata) nismo s njima (NATO, EU, SAD) partneri i saveznici, nego potencijalni problem. Npr. ako se nešto opet zakomplicira u BiH, čak i da imamo (nekim čudom) hrvatsku vlast - ona ne bi mogla učiniti ništa, jer s ničim više ne bi ni raspolagala. Kakvi su nam "saveznici" moglo se vidjeti kada su odbili spomenuti BiH Hrvate kao konstitutivan narod. Također, ne naročita sredstva (financijska) koja bi se utrošila na ročnike, ovako se mogu "spaliti" na kojekakve misije i ludorije. Čitao sam na internetu (ne mogu tvrditi da je istina), kako je HV (krajem devedesetih) sa 7 GBR, ročnim i pričuvnim sastavom (ono što nam je donijelo pobjedu u ratu i garantiralo sigurnost), zapravo koštao manje - nego ovo što se danas zove "sustav" (2 brigade).

I tako, slučajno na jednom drugom forumu, naletim na temu o služenju vojnog roka - ovoga ostatka ostataka. I to se i dalje sabotira. Dragovoljnog ročnika koji se prijavi u 4. mjesecu mjesecima ne zovu na liječnički pregled (preduvjet za ostalo). Ili drugoga, koji je liječnički obavio (prošao), ne zovu u vojsku već godinu dana... Znači ipak (pored svega) ima više dragovoljaca, nego ih primaju (zašto ne osposobe više prostora?), nego ih maltretiraju, odugovlače - valjda kako bi odustali.
    Posljednje uređivanje od goran2hr : 28-06-2021 at 07:13

Svakako bi trebao postojati obvezni vojni rok u trajanju od recimo 2 mjeseca, gdje bi mladići naučili sklapati i rastavljati pištolj i pušku, pucati iz pištolja i puške te vojničkom drilu. To bih povezao sa stavljanjem u ustav da svi mogu posjedovati oružje tako da nam neka jaka profesionalna vojska ne bi ni trebala jer bi svi bili naoružani pištoljom i puškom.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Svakako bi trebao postojati obvezni vojni rok u trajanju od recimo 2 mjeseca, gdje bi mladići naučili sklapati i rastavljati pištolj i pušku, pucati iz pištolja i puške te vojničkom drilu. To bih povezao sa stavljanjem u ustav da svi mogu posjedovati oružje tako da nam neka jaka profesionalna vojska ne bi ni trebala jer bi svi bili naoružani pištoljom i puškom.
    Dva mjeseca, mislim kako je premalo. Što se tiče rasklapanje puške, vojni rok bi bio 2 dana. Radi se o tome, da bi trebala osnovna obuka, iza toga neka nadogradnje (npr. nakon osnovne obuke - obuka za snajperista, protuoklopna, veze, tenkisti, vozači kamiona (za C kategoriju)...), te onda neko vrijeme, da živiš kao vojnik i vratiš to domovini (straža na važnim objektima, prirodne katastrofe....). Ukupno negdje 10 mjeseci. Gledati možda da se dobije neka kvalifikacija koja bi vrijedila i u civilstvu (C kategorija, instaliranje antena, vozač građevinskih strojeva, puškar, lugar - renđer, kuhar...). Npr. pokojni tetak mi je služio vojsku u vezi (JNA , davno) i razvlačio žice, a na osnovu toga dobio je neku potvrdu - kvalifikaciju s kojoj se zaposlio u ondašnjem PTT i tamo razvlačio i spajao žice. Čak je za to bio talentiran, dobio šefovsko mjesto i dočekao mirovinu. Nešto na tragu toga, znanja iz vojske, koja se mogu kasnije praktično primijeniti.
    Npr. svojedobno nam je u zrak odletjelo skladište streljiva, jer je požar izvana prošao kroz ogradu i stigao do objekata. Međutim, to nije bila šuma, nego kameniti teren sa niskim korovom i da je to čuvalo tridesetak ročnika, prvo možda bi se uzbuna dala ranije, a drugo pogasili bi to kantama vode, metlama ili vatrogasnim uređajima. Ovako, ode skupo streljivo u ništa, ali se zato trabunja o "uštedama".
    Fora i je u tome, kako trebamo i profesionalnu i ročnu i pričuvnu vojsku. Pametno posloženo, da se nadopunjuju. A ne ova glupost koju nam prodaju u smislu ili ili. Profesionalni sastav bi čak trebao biti brojniji od sadašnjeg (samo 2 brigade), a ne prodavati maglu poput Krstičevića, koji je preselio nekoliko postrojbi iz grada u grad, a u ukupnom brojnom stanju se nije promijenilo ništa.
    Ovaj švicarski sistem, gdje obveznik drži oružje doma (nije ga moguće uništiti jednim zračnim napadom, nikoga ne treba plaćati da ga čuva, brži odaziv na mobilizaciju...) je nešto što mislim da bi bilo dobro i za nas. Međutim, trebalo bi proučiti njihov odgoj, obuku i pravila (https://www.youtube.com/watch?v=jgYJ5V2HYy4), gdje to oružje onda nije opasnost za okolinu i ne zloupotrebljava se. Posao za sociologe i pedagoge, ali mislim da je izvedivo.
    Posljednje uređivanje od goran2hr : 28-06-2021 at 11:09

Povuci cu paralelu sa ratom, u ratu je uplaseni nesposobni vojnik veca prijetnja nego neprijatelj, i takve bih ja osobno poslao nazad na kuhinju ili nesto slicno, a i bilo je takvih zapovjednika. Jednostavno nema smisla prisiljavati nekoga na nesto sto on ne moze, ne zeli ili ne smije.

Tako mislim i o vojnom roku, zasto prisiljavati gomile mladih koji ne zele nositi oruzje, kao da ce oni danas sutra biti od koristi u nekakvom ratu. U SFRJ su svi morali sluziti vojsku pa je opet na kraju u ratu koristan bio onaj ko je hrabar i zeli da ratuje, makar i nemao vojnu obuku, on ce za par tjedana obuke nauciti sve potrebno.

Nekakva profesionalna vojska ali dobro organizirana, u koju moze upasti tko zeli, i nekakav vojni rok koji ce zavrsiti onaj tko zeli. Cemu prisiljavanje, opet kazem, kad ti od njega nemas koristi. Bio sam svjedok vise puta, koliko je uplasen i nesposoban vojnik opasan za svoju postrojbu, osim sto moze ubiti nekoga svog iz straha unosi i nemir i paniku medju suborce, na kraju bi oni njega n ajradije likvidirali. U igri zivaca takvi su suvisni.

Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    Povuci cu paralelu sa ratom, u ratu je uplaseni nesposobni vojnik veca prijetnja nego neprijatelj, i takve bih ja osobno poslao nazad na kuhinju ili nesto slicno, a i bilo je takvih zapovjednika. Jednostavno nema smisla prisiljavati nekoga na nesto sto on ne moze, ne zeli ili ne smije.

Tako mislim i o vojnom roku, zasto prisiljavati gomile mladih koji ne zele nositi oruzje, kao da ce oni danas sutra biti od koristi u nekakvom ratu. U SFRJ su svi morali sluziti vojsku pa je opet na kraju u ratu koristan bio onaj ko je hrabar i zeli da ratuje, makar i nemao vojnu obuku, on ce za par tjedana obuke nauciti sve potrebno.

Nekakva profesionalna vojska ali dobro organizirana, u koju moze upasti tko zeli, i nekakav vojni rok koji ce zavrsiti onaj tko zeli. Cemu prisiljavanje, opet kazem, kad ti od njega nemas koristi. Bio sam svjedok vise puta, koliko je uplasen i nesposoban vojnik opasan za svoju postrojbu, osim sto moze ubiti nekoga svog iz straha unosi i nemir i paniku medju suborce, na kraju bi oni njega n ajradije likvidirali. U igri zivaca takvi su suvisni.
    Svejedno svi trebaju na vojni rok za svaku sigurnost. I ne padati na nikakve diverzije "mala profesionalna vojska" i slično... Treba nam velika profesionalna vojska.

Apsolutno da . Čini mi se da je generacija 88 ili 89 bila posljednja koja je obvezno služila. U moru sjajnih prijedloga koje si naveo meni se ova dva najviše sviđaju. Nema civilne, (ali isto tako ako se ne želi služiti nemožeš biti policajac pr.) , i mogućnos raznih benefita ( dobivanje c kategorija, kuhar itd.). Samo zbog ova 2 prijedloga već bi bila navala a di kad bi se uradila propagandna priprema.
    Posljednje uređivanje od franjevac : 03-07-2021 at 04:32
    Jugozomboidi imaju plan za Hrvatsku. Svaki ima plan dok ne dobije šaku u glavu

Ne vidim korist od jugodesnicara kojeg naucis da koristi pusku, osim da nova znanja upotrijebi protiv Hrvatske.

On Hrvatsku braniti nece. A takvih je previse u Hrvatskoj.

Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    Ne vidim korist od jugodesnicara kojeg naucis da koristi pusku, osim da nova znanja upotrijebi protiv Hrvatske.

On Hrvatsku braniti nece. A takvih je previse u Hrvatskoj.
    Puška od jugodesničara napravi hrvatodesničara.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove