+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 2 1 2 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/25

Tema: Kriptovalute - sadašnjost ili budućnost?

Kriptovalute - sadašnjost ili budućnost?

Što je kriptovaluta?

Sama riječ “kripto“ dolazi od riječi “kriptiranje“ ili šifriranje, što znači matematički pristup zaštite informacija. Kriptovalute su digitalni zapisi o određenim vrijednostima pohranjenim u digitalnim bazama. Ili, jednostavnije, kriptovaluta je digitalni novac, kreiran u digitalnom obliku kao sredstvo digitalne razmjene. Postoje samo na internetu i nije ih izdala, niti ih nadzire središnja banka ili država. Upravo zato što ih ne nadzire središnja banka, formalno nisu novac.

Kao što imate svoj novac na računu u banci, tako i svoje kriptovalute imate u svom “digitalnom novčaniku“ na nekoj od internetskih stranica koje pružaju tu uslugu. Svaka transakcija koju napravite je vrlo uređeni digitalni zapis, odnosno datoteka koja se sastoji od količine prenesenih jedinica kriptovalute i određenih javnih i tajnih ključeva adresa “digitalnih novčanika“ pošiljatelja i primatelja.

“Ključevi“ su zaporke koje su složenije od onih koje svakodnevno koristimo za ulazak u online račune, poput elektroničke pošte ili drugih aplikacija. Svaku transakciju pošiljatelj potpisuje svojim privatnim ključem, a na kraju se transakcija potvrđuje i zapisuje u mreži. Nitko u mreži ne može vidjeti privatni ključ, ali može vidjeti da je onaj tko doista ima privatni ključ poslao transakciju. Pošiljateljev potpis osigurava da nitko ne može kompromitirati sadržaj transakcije. Zato je privatne ključeve važno držati offline, odnosno izvan internetske mreže.

Razlika između transakcije kripotovalutama i kreditnim/debitnim karticama

Kada svoju debitnu/kreditnu karticu dajete trgovcu, dajete mu pristup cijeloj kreditnoj liniji, čak i ako se transakcija radi za malu količinu novca. Kreditnim karticama trgovina pokreće uplatu i povlači određeni iznos s računa.

Kriptovalute omogućuju nositelju da šalje točno ono što želi trgovcu ili primatelju bez ikakvih dodatnih informacija jer kriptovalute ne zahtijevaju imena, već samo digitalnu oznaku novčanika, odnosno ključ. Stoga nema trećih strana, kašnjenja s uplatama ili plaćanja naknada

Što je blockchain?

Glavna ili javna “knjiga“ u koju se zapisuju sve ovakve transakcije i vrijednosne izmjene jedinica kriptovaluta zove se “blockchain“. Svaki se zapis temelji na složenoj matematičkoj kriptografiji i zapisuje se u slijedu, jedan blok šifri iza drugoga te tako stvaraju lanac blokova. Stoga nije moguće promijeniti podatke u lancu jer se pritom uzurpira stanje blokova podataka koji se na njemu nalaze.

Blockchain se ne nalazi na jednom mjestu. Svatko tko posjeduje jedinicu neke kriptovalute ima i svoj primjerak “blockchain knjige“ koji se sinkronizira među svim računalima u mreži.

Što je “rudarenje“ i tko su “rudari“?

Cijeli “blockchain“ sustav čine računala povezana u mrežu koja potvrđuju/verificiraju određene transakcije. “Rudari“ su osobe (ponekad i skup ljudi ili poslovni entiteti) koje dobrovoljno ustupaju svoja računala i računalnu obradu svojih podataka “digitalnog novčanika“ kako bi se potvrdio skup transakcija provedenih u knjizi platnog prometa, odnosno “blockchainu“. Za nagradu dobivaju određenu količinu jedinica kriptovalute. Bez rudara, “blockchain“ sustav ne bi lako funkcionirao. “Rudarenje“ je proces potvrđivanja i dodavanja novih transakcija u “blockchain“.

Mnogi su ljudi stekli pravo bogatstvo “rudarenjem“ kriptovaluta, no s vremenom je i vrijednost rudarenja sve manja. Svake se četiri godine nagrada za rudarenje dvostruko smanjuje, stoga se predviđa da će se u nekom trenutku u budućnosti smisliti potpuno novi sustav, poput čipova ili procesora.

Nestabilno kripto tržište

Posjedovati jedinicu neke kriptovalute otprilike je kao posjedovati neku količinu zlata. Zlato može imati veću ili manju vrijednost, u ovisnosti o mijenjanju vrijednosti na tržištu.

Bitcoin je najpoznatija i prva kriptovaluta kreirana prije desetak godina. Vrijednost jednog Bitcoina 2010. godine iznosila je 0.003 dolara, a u svibnju 2018., cijena tog istog jednog Bitcoina iznosila je preko 9000 dolara, međutim, već na ljeto iste te godine vrijednost je pala na 7000 dolara, i nastavila je padati.

Investiranje u kriptovalute najčešće se povezuje uz Bitcoin, čija je cijena općeniti pokazatelj kretnji tržišta, pa se ponegdje naziva i “digitalnim zlatom“. No, danas postoje stotine drugih kriptovaluta i gotovo svakodnevno se pojavljuju nove. Neke opstaju i rastu, neke se gase, no rast kripto tržišta je ustrajan. Stoga niti ne čudi kako sve više internetskih trgovina nudi plaćanje i kriptopvalutama, a vlasnici “digitalnih novčanika“ žele ponude u kojima svoje kriptovalutne jedinice mogu mijenjati za proizvode ili usluge.

Nije svaka kriptovaluta jednaka niti je njezin sustav jednako kreiran. Tako su neke u isto vrijeme kriptovaluta i platforma za razvoj aplikacija i startupova, neke ne koriste blockchain sustav, vrijednost nekih raste brzo, ali i brzo pada i slično. Upravo je zato važno dobro se informirati i istražiti sve detalje prije ikakvog ulaganja u kriptovalute.

Vrijednosti jedinica različitih kriptovaluta možete pratiti i na nekim internetskim stranicama, koje pružaju takve usluge.
    https://ec.europa.eu/croatia/cryptoc...eed_to_know_hr

Cijena najpoznatije i najvrijednije kriptovalute. Prije 10 godina je jedan Bitcoin vrijedio 10 centi, danas vrijedi 40.000 dolara.

Ima li koga da trguje s kriptovalutama? Ja sam uložio prije 3 dana nešto malo novaca za probu. Već sam na dobitku 11%. Skoro sve raste, očito svi samo kupuju i izgleda da će potrajati jedno vrijeme.

Sve raste, izgleda da je ovo sadašnjost i budućnost.

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    I jedno i drugo. Bit' ce to zabimljiv svijet, gdje ce saka glavesina jos detaljnije kontrolirati svijet.
    ''Mi cemo lipo, ako oni hoce lipo. Ako nece, mi cemo radit svoj posa ''

Citiraj Prvotno napisano od Puntar2.0 Vidi poruku
    I jedno i drugo. Bit' ce to zabimljiv svijet, gdje ce saka glavesina jos detaljnije kontrolirati svijet.
    Da, moguće je i to, da će ovo biti samo jača kontrola ljudi. Za početak kao velika sloboda, a onda kroz 10-ak godina totalna kontrola.

Na Wall Streetu, a i na tržištu kriptovaluta je totalna ludnica. Ne znam koliko pratite, ali ako ste gledali film Big short (Oklada stoljeća), ovaj tjedan se dogodio 2. dio tog filma na Wall Streetu. Hedge fondove je ojadila ekipa s Reddit foruma. Hedge fondovi su navodno izgubili 70 milijardi dolara. A usput je nastalo ludilo i na tržištu kriptovaluta gdje se cijena dogecoina povećala 10 puta u jednom danu.

Ugledni član kiler avatar
    Datum registracije
    Aug 2013
    Grunfek,zgleda da su tebi samo peneezi v glavi i kakti ih zgrnuti što više i više...

Moram i ja malo baciti oko na to.
    Vuk dlaku mijenja,ćud nikada.

I ja sam primjetio da je Grunfu samo peneze zbirati.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Ne stajem dok ne kupim Lambo.

Baci malo oko, svijet neslućenih mogućnosti, cijena ide dnevno gore ili dolje po 20%, raj za mešetarenje.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    I ja sam primjetio da je Grunfu samo peneze zbirati.

Il nam je hmreti il nam je peneze meti!
    Posljednje uređivanje od Grunf : 01-02-2021 at 12:33

Ja se niš ne zbiram okolo tega

Kak se ne bi zbiral?

Danas se XRP pumpa, cijena se poduplala. Jučer je bila najava da svi ulažu u njega, cijena jednog je 0,7 dolara, jučer je bila na 0,35 dolara. Vjerojatno će pri kraju dana krenuti rasprodaja.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Kak se ne bi zbiral?

Danas se XRP pumpa, cijena se poduplala. Jučer je bila najava da svi ulažu u njega, cijena jednog je 0,7 dolara, jučer je bila na 0,35 dolara. Vjerojatno će pri kraju dana krenuti rasprodaja.
    Pa to isto kak dionice???

Ugledni član kiler avatar
    Datum registracije
    Aug 2013
    Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Ne stajem dok ne kupim Lambo.

Baci malo oko, svijet neslućenih mogućnosti, cijena ide dnevno gore ili dolje po 20%, raj za mešetarenje.

e kakve sam ja kurate sreće,čim bih uložio u nešto ,ono bi krenulo prema dolje,tj. njegova cijena...
    zato tebi javim,pa ti uplaćuj kontra mene,dobitak ti je zagantiran...
    Vuk dlaku mijenja,ćud nikada.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Pa to isto kak dionice???
    Mogu se prodavati i kupovati kak dionice, ali nisu dionice nego virtualne novčanice, virtualna lova. Znači program koji je šifriran i zaštićen, zato se zove kriptovaluta. Navodno je sustav osmislio neki Japanac kojeg nitko nikad nije vidio niti čuo, on je osmislio popularni Bitcoin. Jedan danas vrijedi 35.000 dolara otprilike, cijena varira svaki dan po par tisuća dolara. Znači lik je osmislio, koliko ja to kužim, virtualnu lovu koju ne izdaje država i koju ne držiš u banci, a transakcije između ljudi potvrđuju sami ljudi na svojim kompjutorima. Zvuči super, kao veliki srednji prst sustavu, ali to nisam načisto koliko je to istina jer je zamisao da se zaobiđu država i banke, ukinu papirnate novčanice, a kud ćeš bolje sredstvo kontrole od strane države ako ćeš imati lovu na mobitelu i onda će ti oni određivati smiješ li ili ne trošiti.

Ali zasad je to kao sve slobodno, jako je popularno među mlađim ljudima i postoji mogućnost da se obogatiš. Je li to sve piramidalna shema, jesu li dijelovi ne znam. Znam da je jedna virtualna novčanica bila proglašena piramidalnom shemom.

Citiraj Prvotno napisano od kiler Vidi poruku
    e kakve sam ja kurate sreće,čim bih uložio u nešto ,ono bi krenulo prema dolje,tj. njegova cijena...
    zato tebi javim,pa ti uplaćuj kontra mene,dobitak ti je zagantiran...
    Može, prouči pa javljaj.

Pratite twitter od Elona Muska, danas 3 posta o dogecoinu: https://twitter.com/elonmusk

Cijena opet leti u nebesa. Ja sam ga kupil prije 3 tjedna, porastao mi je za 7 puta. #uskoromilijunaš

Tesla kupila bitcoina u vrijednosti 1,5 milijardi dolara. Cijena bitcoinu skočila 10%, cijelo tržište skočilo.

U nepunih mjesec dana sam utrostručio vrijednost ulaganja u kriptovalute. Žao mi je samo kaj nisam imao više love za staviti unutra...

Zanimljiv video o piramidalnoj schemi, kriptovalutama i novčanoj valuti.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove