+ Odgovori na temu
Stranica 3 od 3 PrviPrvi 1 2 3
Prikaz rezultata str. 41/57

Tema: Gospodarstvo Herceg Bosne

Nije neka velika tvrtka ali po svim komentarima vrijedni i pošteni ljudi.

https://www.tomislavcity.com/klesars...kamenoklesare/
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Što je ovo. Prvo Lončar vlasnik Vokela pa Bogdan vlasnik Feala pa sad i Gudelj. Sve u zadnjih pola godine.

Počivao u miru Božjem.
    Eto, preminuo i Stojan Tokić, jedan od braće Tokić, vlasnika Tokić autodijelova.

Kontrast. Velike i moderne hale, i kozji putevi. Gospodarska zona Knešpolje-Široki Brijeg

Zvonko Zubak kupio tvornicu eksploziva u Vitezu

https://www.vecernji.ba/vijesti/tvor...europe-1466123

Barem nešto na području hercegbosanske županije. Nijemci preuzeli kamonolom kod Kupresa, pa bi trebali sad tamo proizvoditi i neke gotove proizvode, što god to značilo a ne samo vaditi kamen

https://www.tomislavcity.com/nova-in...6wzTSwu9Z5FSMU

Dobra vijest za Ljubuški. Osim Nijemaca koji tu namjeravaju otvoriti pogon proizvodnje elektronike i braća Pivac u poslovnoj zoni Zvirići namjeravaju graditi pogon.

https://www.bild.ba/vijesti/njemacka...u-u-ljubuskom/

Vareš, stari rudarski grad u Bosni i Hercegovini, doživjet će uskoro novi preporod. Više od 30 mil KM (oko 15 mil. eura) uložila je do sada britanska kompanija Adriatic Metals u geološka ispitivanja i istraživanja o količinima olova, cinka, barita, srebra i zlata na vareškom području, piše eKapija.

Ovaj projekt traje već nekoliko godina, nakon što su Britanci privatizirali bivši vareški Rudnik olova, cinka i barita. Od 2017. tvrtka Eastern Mining, koja djeluje u sklopu Adriatic Metalsa, dovršila je više od 33.000 metara istražnog bušenja sa 150 bušotina, proširujući poznato područje mineralizacije.

Nekoliko bušotina je testirano na plemenite metale pri čemu je ustanovljena mineralizacija izuzetne kvalitete. Posljednja vijest koja je stigla ovih dana iz Eastern Mininga je da su dobili dozvolu kantonalnih vlasti za eksploataciju zlata.

Nova slika gospodarstva BiH
    Miloš Bošnjaković, direktor kompanije Eastern Mining, kaže da će budući rudnik u Varešu dati novu sliku gospodarstva BiH, a time što su uvršteni na londonsku i australsku burzu znači da ispunjavanju visoke rudarske standarde. “Nakon što smo kupili ovaj projekt u stečaju od države BiH, počeli smo provjeravati povijesne podatke koje smo zatekli, a zatim smo dizajnirali naš program i geološka istraživanja primjenjujući svjetski priznate metode”, kaže Miloš Bošnjaković.

Prema njegovim riječima, primarni cilj kompanije bio je potvrda ekonomski opravdanih rezervi cinka, olova i barita i 2019. godine u tome su i uspjeli. “Bazične metale u koje spadaju cink i olovo uvijek prate i plemeniti metali pa je to slučaj i u Varešu na našem istražnom području. Mi ćemo kroz proces proizvodnje izdvajati sve minerale koje smo potvrdili višegodišnjim geološkim istraživanjem, a to su cink, olovo, barit, zlato, srebro i bakar”, objašnjava Bošnjaković. Trenutna istraživanja obavljaju se na površini od 8,6 četvornih kilometara, a proširenje ovisi o rezultatima geoloških istraživanja.

Otvaranje rudnika za kojeg se izrađuje studiju opravdanosti, koja uključuje dizajn budućih kopova, očekuje se 2022. godine, ako prikupljanje dozvola bude išlo prema planu. Najavljuje se zapošljavanje oko 350 radnika

Velika zarada na metalima
    Kompanija Adriatic Metals procijenila je neto vrijednost metala u Varešu na 916 milijuna dolara. Najavljuje se da će eksploatacija trajati 15-ak godina, od 2022. do 2037. To znači da će čista zarada u prosjeku iznositi stotinjak milijuna KM godišnje, navodi BiznisInfo.

Riječ je o velikom novcu, jer npr. neto dobit Elektroprivrede BiH, koja obuhvaća i većinu rudnika u FBiH, 2018. godine je iznosila oko 52 milijuna KM, a dobit Elektroprivrede HZHB iste godine bila je oko 16 milijuna KM. Koncesijska naknada Zeničko-dobojskom značajno će pridonijeti infrastrukturi ZDK-a i grada Vareša.

Dobra priča iz Livna. Ajd da se nešto pokreće i u HBŽ

Susjeda mi krenula u turizam u Roškom Polju. Odavno tvrdim da je to kraj kao napravljen za turizam. Mislim da nije pogriješila.

Uz to ima farmu goveda Salers. Vrijedna žena

https://tomislavcity.com/karmela-lju..._JPUf-y-QsPGFE

2000 tona mi i ne izgleda nešto puno

https://tomislavcity.com/iz-hercegov...jj8cAU1dRkHakE

ne znam što je s onom najavljivanom Podravkinom tvornicom kod Kruševa, kod Mostara, ima li itko sliku jel se to gradi uopće...

2000 tona mi i ne izgleda nešto puno

https://tomislavcity.com/iz-hercegov...jj8cAU1dRkHakE

ne znam što je s onom najavljivanom Podravkinom tvornicom kod Kruševa, kod Mostara, ima li itko sliku jel se to gradi uopće...
    Mislim da se nista ne gradi,cak se i Podravka ogradila od projekta.

kako to a bili Plenković Čović i tadašnji, danas nažalost pokojni predsjednik uprave Podravke Marin Pucar.

da to nije Dalićka stopirala kad je Marin Pucar umro.

Stvgarno bizarno ako je tako.

kako to a bili Plenković Čović i tadašnji, danas nažalost pokojni predsjednik uprave Podravke Marin Pucar.

da to nije Dalićka stopirala kad je Marin Pucar umro.

Stvgarno bizarno ako je tako.
    A ne znam,ovo je clanak:
    https://www.jabuka.tv/nove-informaci...a-kod-mostara/

Ali ima jedna dobra s tog podrucja,par branitelja je dobilo dio zemljista bivse vojarne "Stanislav Baja Kraljević",poznatije kao heliodrom, i uzgajaju rajčice i paprike.Sve ide u izvoz,Norveška,od zarade prve godine su kupili mehanizaciju.Ovo je 3.godina da to rade.

Citiraj Prvotno napisano od Galjego Vidi poruku
    Vidio sam takve vijesti ali mi je nonsens da predsjednik uprave Podravke nazoči polaganju kamena temeljca i da kasnije tvornica kaže " mi nemamo ni'šta s tim".

To su nevjerojatne stvari.

osim ako s novom čelnicom kompanija nije odustala od svega ali i to vuče neke konzekevnce.

Vidio sam takve vijesti ali mi je nonsens da predsjednik uprave Podravke nazoči polaganju kamena temeljca i da kasnije tvornica kaže " mi nemamo ni'šta s tim".

To su nevjerojatne stvari.

osim ako s novom čelnicom kompanija nije odustala od svega ali i to vuče neke konzekevnce.
    Evo danas sam obisao "gradiliste",sve je zarđalo oko temelja,nista se odavno ne radi.Nije ni meni najjasnije cemu blamiranje.

I ja se tada čudio, di će neka hrvatska tvrtka investirati u hrvatski kraj Bih tj gdje sa du većini žive Hrvati. Oni su to ako su i radili radili tmao di su Muslimani i Srbi većina. Ajde rekoh da vidim i to čudo.

I ništa. A bili Plenković, Čović pokojni Pucar. Za njega sam nekako siguran da je bio domoljub i da je to bila njegova ideja. Njegovom naglom i neobjašnjenom smrću jer je čovjek izgledao zdravo ko jabuka sve je stalo. Došla je Dalićka a znamo tko je Dalićka.

Al ima li itko da pripita Plenkovića i Čovića. Nino. Neki političar iz ili novinar iz Hercegovine da Čovića priupita.

A onaj Debeljak iz DIV-a najavljuje tvornicu gdje? u Konjicu. Nečega. preskoči sve hrvatske krajeve koji su mu pred nosom i hop do Konjica. Za njega sam mislio da je domoljub ali izgleda da je džep jedini kriterij.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove