+ Odgovori na temu
Stranica 12 od 15 PrviPrvi ... 2 10 11 12 13 14 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 221/286

Tema: Hrvatska ekonomija

Banned
    Datum registracije
    Jan 2021
    jaki smo ko zemlja, čvrsti ko stijena. ko nas bre može da bije, sem nas samih ? nitko ne sme da nas bije, jači smo nego američki čelik. i robijaši iz zenice.

Citiraj Prvotno napisano od LB86 Vidi poruku
    jaki smo ko zemlja, čvrsti ko stijena. ko nas bre može da bije, sem nas samih ? nitko ne sme da nas bije, jači smo nego američki čelik. i robijaši iz zenice.
    Normalno da smo jaki. Čim vidiš da nema više naslova po medijima kako nas prestižu Bugari, da su Slovaci nedostižni, znaš da rasturamo.

Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 23-03-2023 at 17:23
    Slava Ukrajini-Herojima slava

Zbog Eline i bokala vina
    zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
    da ja nisam dolazio džaba

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Firma se zove Jabil jer su je osnovali James i Bill. Inače, generira 33 milijardi eura godišnjih prihoda, kao trećina hrvatskoga gospodarstva. Koliko vidim, bave se svime i svačime, ali i izradom
    matičnih ploča. Mislim da je ovo velika stvar za Osijek, Slavoniju i Hrvatsku, da nam dolazi velika investicija američkog kapitala i to još visoke tehnologije. S obzirom na nedostatak čipova u svijetu i aktualnu političku situaciju, zadnje poteze oko ukidanja viza i dvostrukog oporezivanja između SAD-a i Hrvatske, zatim dolaska ovakve investicije, moguće je da Ameri imaju velike planove za nas, da ćemo uskoro postati visokotehnološka sila poput Južne Koreje. Možda je ovo samo nagovještaj toga. Velika vijest.

Vele da bilo sve drugačije da se onda nije srušio avion a američkim ministrim trgovine Ronom Brownom kod Dubrovnika. I s njim poginulo puno američkih gospodarstvenika. Oni su po pričama tada trebali ostvariti velika ulaganja u Hrvatsku. Ron je bio jako sklon Hrvatskoj. Zato se priča da pad aviona nije bio slučajan. Tko zna gdje bi Hrvatska danas bila i u političkom i gospodarstveno da se ta tragedija nije dogodila.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 24-03-2023 at 14:45

Zbog Eline i bokala vina

Vele da bilo sve drugačije da se onda nije srušio avion a američkim ministrim trgovine Ronom Brownom kod Dubrovnika. I s njim poginulo puno američkih gospodarstvenika. Oni su po pričama tada trebali ostvariti velika ulaganja u Hrvatsku. Ron je bio jako sklon Hrvatskoj. Zato se priča da pad aviona nije bio slučajan. Tko zna gdje bi Hrvatska danas bila i u političkom i gospodarstveno da se ta tragedija nije dogodila.
    Tko zna, ali ovo je očito novi pokušaj. Ameri su od Japana i Južne Koreje pa i Kine napravili čudo. Red je na nas.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Tko zna, ali ovo je očito novi pokušaj. Ameri su od Japana i Južne Koreje pa i Kine napravili čudo. Red je na nas.
    Ja katkad mislim da nam ni dragi Bog ne može pomoći.

Kinu neću komentirati jer je to neka druga priča, ali Japan i J. Koreja su daleko iznad nas.
    Za početak, imaju radnu etiku i moral. Kod njih kad nekoga otkriju da je umiješan u korupciju, on počini samoubojstvo.
    Kod nas se malo digne dreka a na kraju sve bude zaboravljeno.
    Tko se još danas sjeća Marine Lovrić Merzel, Nadana Vidoševića, milijarde izvučene iz HEP-a...

Mi smo duboko korumpirana, komunistički nelustrirana zemlja koja nikada do kraja nije raskrstila sa socijalističkim modelom ekonomije.
    Pa tko bi u takvu zemlju htio ulagati?! Nisu Ameri ludi.

Boli me duša, ali nažalost to je tako.
    Posljednje uređivanje od Gelsey Azalea : 26-03-2023 at 22:02
    "My country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right.” (Carl Schurz)

"Šta će mi život ako Hrvatska nije slobodna". (Nikola Antonac)

Stranci i ulažu najviše tamo di ima korupcije, di je jeftina radna snaga i di nema zakona. Npr u Srbiju.

Čista je zabluda da strani ulagači traže uređenu državu. Zašto bi oni išli iz svoje države ako nije motiv veća zarada i eventualna muljaža, razna oslobađanja plaćanja i sl. Evo i ovi Ameri su u Osjeku oslobođeni komunalnog doprinosa što je nešto oko 2,5 milja eura. Ako je samo to. Srbi plaćaju i daju subvencije po zaposlenom radniku, oslobađaju komunalnog doprinosa čak i poreza na dobit i mizerne plaće još.

I sačuvaj me bože mentaliteta gdje se za svakakve pizdarije vrše samoubojstva.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 26-03-2023 at 22:43

Zbog Eline i bokala vina

Citiraj Prvotno napisano od Gelsey Azalea Vidi poruku
    Ja katkad mislim da nam ni dragi Bog ne može pomoći.

Kinu neću komentirati jer je to neka druga priča, ali Japan i J. Koreja su daleko iznad nas.
    Za početak, imaju radnu etiku i moral. Kod njih kad nekoga otkriju da je umiješan u korupciju, on počini samoubojstvo.
    Kod nas se malo digne dreka a na kraju sve bude zaboravljeno.
    Tko se još danas sjeća Marine Lovrić Merzel, Nadana Vidoševića, milijarde izvučene iz HEP-a...

Mi smo duboko korumpirana, komunistički nelustrirana zemlja koja nikada do kraja nije raskrstila sa socijalističkim modelom ekonomije.
    Pa tko bi u takvu zemlju htio ulagati?! Nisu Ameri ludi.

Boli me duša, ali nažalost to je tako.
    To je istina da nismo do kraja raskrstili sa socijalističkim modelom ekonomije i to nas koči da budemo istinski uspješni. Još je ostalo socijalističko zdravstvo i socijalistički mirovinski sustav koji održavaju socijalizam kod nas, ali u velikoj mjeri smo se okrenuli tržišnoj ekonomiji.

Južna Koreja i Japan su postali to što jesu prije svega zbog američkih investicija, a tek onda zbog svojega karaktera jer da je samo karakter u pitanju onda bi i Sjeverna Koreja bila razvijena isto kao i Južna. Ova investicija je pokazatelj da Ameri imaju i s nama velike planove.
    Posljednje uređivanje od Grunf : 27-03-2023 at 07:53

Ono šta želim reći je to da mi uvijek mislimo da će nam netko drugi i nešto drugo riješiti sve naše probleme.
    'Samo da dobijemo svoju državu i sve će nam krenuti na bolje'; naravno to se nije dogodilo.
    'Kad uđemo u EU ekonomija će nam procvjetati, korupcija nestati i bit ćemo uspješniji'; Nama se dogodilo upravo suprotno.

Sami moramo raščistiti i riješiti svoje probleme a ne čekati da netko drugi to učini umjesto nas jer se to neće dogoditi.
    Ne bi htjela da budemo neka shit hole država koju iskorištavaju radi jeftine radne snage i na našoj zemlji ispobavaju kojekakve tehnologije.
    "My country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right.” (Carl Schurz)

Pari mi da je RH politika, zakazala prema USA. Inkvizitor ima slonovsko pamcenje pa isčupa zrakoplovnu nesreću, i namjere Rona Browna i ekipe. Dugogodisnji put RH u EU, pa primanje , provedbe legislative, Haag, danas shengen, sve je to Europa kojoj sumo tezili da pobjegnes od istoka. Politika prema USA,politika donacija, daj udjeli besplatno koji MARP, Bradly, Kolindu za tajnicu,ako nece imamo paletu za poslati Rusima, desnica,ljevica, predsjednik, centar ide u EU.

Citiraj Prvotno napisano od Gelsey Azalea Vidi poruku
    Ono šta želim reći je to da mi uvijek mislimo da će nam netko drugi i nešto drugo riješiti sve naše probleme.
    'Samo da dobijemo svoju državu i sve će nam krenuti na bolje'; naravno to se nije dogodilo.
    'Kad uđemo u EU ekonomija će nam procvjetati, korupcija nestati i bit ćemo uspješniji'; Nama se dogodilo upravo suprotno.

Sami moramo raščistiti i riješiti svoje probleme a ne čekati da netko drugi to učini umjesto nas jer se to neće dogoditi.
    Ne bi htjela da budemo neka shit hole država koju iskorištavaju radi jeftine radne snage i na našoj zemlji ispobavaju kojekakve tehnologije.
    To je istina da želimo da nam drugi umjesto nas rješavaju naše probleme.

http://youtu.be/_31x6-LJOqw
    http://youtu.be/QhmaEhrksBU
    Nije videima mjesto ovdje pa nek grunf prebaci. Eto momci ako ikada naletite u baranju slavoniju ili srijem da svratite na odličnu hranu. U vinkovcima preporučam restoran san
    Energija je nova valuta. Podaci su novo zlato. Cilj im je potpuna kontrola.
    Mi smo u ratu.

Citiraj Prvotno napisano od franjevac Vidi poruku
    http://youtu.be/_31x6-LJOqw
    http://youtu.be/QhmaEhrksBU
    Nije videima mjesto ovdje pa nek grunf prebaci. Eto momci ako ikada naletite u baranju slavoniju ili srijem da svratite na odličnu hranu. U vinkovcima preporučam restoran san
    Neka ostane, gastronomija je najbolji dio ekonomije.

Prosječna neto plaća za ožujak 2023. iznosila 1130 eura

Nakon 13 mjeseci uzastopnog pada realne plaće, u Hrvatskoj je u ožujku prvi put od veljače 2022. porasla realna plaća za 1,1%.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za ožujak 2023. iznosila je 1 130 eura, što je nominalno više za 2,2%, a realno za 1,3% u odnosu na veljaču 2023. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za ožujak 2023. iznosila je 1 556 eura, što je nominalno više za 2,2%, a realno za 1,3% u odnosu na veljaču 2023.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za ožujak 2023. isplaćena je u djelatnosti Informacijske uslužne djelatnosti, u iznosu od 2 327 eura, a najniža je isplaćena u djelatnosti Zaštitne i istražne djelatnosti, u iznosu od 738 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za ožujak 2023. bila je u djelatnosti Informacijske uslužne djelatnosti, u iznosu od 3 644 eura, a najniža je bila u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 975 eura.

U ožujku 2023. bila su prosječno 182 plaćena sata, što je u odnosu na veljaču 2023. više za 15,2%. Najveći broj plaćenih sati bio je u djelatnosti Vodeni prijevoz (191), a najmanji broj plaćenih sati bio je u Djelatnosti socijalne skrbi bez smještaja (160).

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po satu za ožujak 2023. iznosila je 6,08 eura, što je u odnosu na veljaču 2023. niže za 10,7%, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine više za 11,8%. Prosječna mjesečna bruto plaća po satu za ožujak 2023. iznosila je 8,37 eura, što je u odnosu na veljaču 2023. niže za 10,7%, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine više za13,4%.

Medijalna neto plaća za ožujak 2023. iznosila je 946 eura, dok je medijalna bruto plaća iznosila 1 261 euro.
    https://dzs.gov.hr/vijesti/prosjecna...1130-eura/1551

Ta prosječna plaća ne znači skoro ništa. Treba se uzimati medijalna plaća a ni ona ne pokazuje stvarno stanje stvari.

Uostalom uopće nije bitno kolika je prosječna ili medijalna plaća nego koliko za tu plaću možeš kupiti roba i usluga.

Što ti vrijedi plaća od 100 000 eura ako je kilo kruva 1000 eura. Tako da tim podacima ništa ne vjerujem. Isto ko kad računaju inflaciju. Pa kažu, nisu jahte poskupile. Pa to umanjuje inflaciju. Kad bi uzeli samo ono što prosječan čovjek a ne tajkun kupuje svaki dan onda je inflacija negdje 100% a negdje i više Npr. kruh kojeg sam donedavno plaćao oko 7-8 kuna sad je 15 kuna. Pa ulje i slične stvari. Ono što čovjek kupuje svaki dan za preživit.

Tako su Švicarskoj i Norveškoj prosječne plaće 6-7 000 eura a pivo je sto kuna.

Dakle za 100 kuna danas se može duplo manje kupit nego prije par godina a plaće nisu toliko porasle. Dakle u Hrvatskoj je standard realno pao.

Zbog Eline i bokala vina

Ta prosječna plaća ne znači skoro ništa. Treba se uzimati medijalna plaća a ni ona ne pokazuje stvarno stanje stvari.

Uostalom uopće nije bitno kolika je prosječna ili medijalna plaća nego koliko za tu plaću možeš kupiti roba i usluga.

Što ti vrijedi plaća od 100 000 eura ako je kilo kruva 1000 eura. Tako da tim podacima ništa ne vjerujem. Isto ko kad računaju inflaciju. Pa kažu, nisu jahte poskupile. Pa to umanjuje inflaciju. Kad bi uzeli samo ono što prosječan čovjek a ne tajkun kupuje svaki dan onda je inflacija negdje 100% a negdje i više Npr. kruh kojeg sam donedavno plaćao oko 7-8 kuna sad je 15 kuna. Pa ulje i slične stvari. Ono što čovjek kupuje svaki dan za preživit.

Tako su Švicarskoj i Norveškoj prosječne plaće 6-7 000 eura a pivo je sto kuna.

Dakle za 100 kuna danas se može duplo manje kupit nego prije par godina a plaće nisu toliko porasle. Dakle u Hrvatskoj je standard realno pao.
    Stvarno stanje se vidi golim okom, Hrvati financijski nisu nikad bolje živjeli.

Možda u Imotskom

Zbog Eline i bokala vina

Hrvatska - najuspješnija EU ekonomija u zadnje 3 godine

Evo što kaže Ivica Brkljača.

Svjetska zdravstvena organizacija je 5.svibnja objavila kraj izvanrednog stanja zbog COVIDA-19, baš kao i Vlada RH 11.svibnja. Sada kada je pandemija i „službeno završila“, a na tragu sličnog pokušaja još za vrijeme pandemije, istražimo kako su zemlje EU ekonomski prošle kroz zadnje tri godine. Koristit ćemo 5 kriterija na temelju kojih ćemo ocijeniti relativnu uspješnost prolaska kroz ovo vrlo izazovno vrijeme:

1. Brzina dostizanja predpandemijske razine BDP-a
    2. Visina realnog BDP-a u 2022. naspram 2019.
    3. Broj zaposlenih u 2022. naspram 2019.
    4. Porast javnoga duga
    5. Visina deficita proračuna opće države u 2022.

Bodovanje i zaključak

Na kraju, kada smo prošli kroz svih 5 pokazatelja, pokušajmo kvantificirati dobivene rezultate. To ćemo napraviti tako da najbolje rangiranoj zemlji po svakoj od navedenih kategorija dodijelimo maksimalnih 25 bodova, a svakoj sljedećoj na ljestvici jedan bod manje (najgore rangirana zemlja dobiva 1 bod). Iznimka je samo pokazatelj brzine oporavka (slika 1) gdje smo najbolje rangiranoj zemlji dodijelili 25 bodova, a svakoj sljedećoj na ljestvici poretka 3 boda manje (zemlje kojima je trebao jednak broj tromjesečja da dostignu predpandemijsku razinu BDP-a dodijeljen je isti broj bodova). Rezultat ovako postavljenih kriterija vidimo na sljedećoj tablici.

Tablica 1. Bodovanje i konačna ljestvica

Kao što vidimo, Hrvatska i Danska su ostvarile 104 od maksimalno mogućih 125 bodova i time su podijelile prvo mjesto na ovoj ljestvici poretka. Na 3. mjestu je Litva, na 4. Cipar, na 5. Poljska, na 6. Nizozemska itd. Najgore je prošla Španjolska koja je ostvarila samo 16 bodova, a ni Češka i Italija se nisu naročito proslavile.

Dakle, možemo zaključiti kako je Hrvatska jedna od zemalja koja je, ekonomski gledano, najbolje prošla kroz zadnje 3 godine. Koji su točno razlozi za takav rezultat (izdašnost EU fondova u pravo vrijeme, relativno blage protuepidemijske mjere u usporedbi s drugim zemljama, puka sreća ili nešto četvrto), ostavljam slobodnom tumačenju. Činjenica je da sada kroz krize prolazimo puno bolje nego ranije, a onima koji detaljnije prate podatke to nije naročito iznenađenje (podsjetimo, primjerice, na moju prognozu od prije više od dvije godine kako će desetljeće 2021.-2030. biti najuspješnije razdoblje u novijoj hrvatskoj povijesti).
    https://arhivanalitika.hr/blog/koje-...ine-pandemije/[/QUOTE]

Te tablice me ne zanimaju. Tko zna tko ih naručuje i tko ih plaća.
    Znam kako to izgleda u stvarnosti.
    Sir koji sam kupovala i koji je 2021. koštao osam kuna sada košta 16 kuna i više ga ne kupujem.
    Krpa se na sve strane a kako nisam tipični građanin ove države koji živi na dug, kupujem samo ono šta je potrebno.

Živi se bolje? Pitanje je tko živi bolje; iliti kako je nekoć govorio premijer Račan, 'narod živi bolje, ali toga nije svjestan'.

Cijela Hrvatska živi kao u nekom balonu od sapunice koji samo šta nije puknuo...
    Posljednje uređivanje od Gelsey Azalea : 22-05-2023 at 20:11

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove