+ Odgovori na temu
Stranica 2 od 2 PrviPrvi 1 2
Prikaz rezultata str. 21/36

Tema: 40 godina od Titove smrti

Ma to je uvik isti scenarij. Cili stadion je plaka kad je umra Tito i cili stadion je zvižda kad su poginili rudari. Onda se na sve to nadovežu novinari, komiter, udba, kos i sve to postane istina. Rudarima je zvižda jedan mali broj ljudi na stadionu i to je prava istina samo šta su na račun toga se radile specijalne emisije i diglo se sve na noge da bi se isprozivala klero fašistička Torcida.
    Torcida old school. 57 g, 150/200(+ -)

Da ne spominjen da je tu Udba bila aktivna i da je bilo 5 inspektora koji su se bavili Torcidon. Ja san u dokumentima Udbe proglašen vođon jednoga krila Torcide koji su se nazivali Hrvati-Katolici.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    A kojim se to rudarima zviždalo? Kaj ih to intervjuira Mirtina mama?
    Bila je tada neka nesreća. Poginuli rudari iz Aleksinca u Srbiji.

Da, Nada Šurjak, Mirtina mater, i danas još radi mislim.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

A zasto bi itko zvizdao poginulim rudarima?

Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    A zasto bi itko zvizdao poginulim rudarima?
    U normalnin okolnostima niko ali u masi od desesak iljada ljudi među kojima ima svega i svačega netriba se čudit da ima onih koji če i zviždat na samu pomisal da je to rudnik u Srbiji. Jbg.

Ljudi su večinom bili zabrinuti, mada su i mnogi plakali, a nakon Brozove smrti, najmanje radi Broza, nego radi sebe i političke neizvjesnosti koja je bila više nego sigurna nakon njegove smrti.
    Tehnički raspad Jugoslavije krenuo je ni punu godinu dana poslije događanjima na Kosovu, što će u građane tadašnje države još više u srca unijeti zebnju i strah od rata.
    Koga god da pitate od starijih nitko nije mislio da će doći do nekog napada sa vana, znalo se da se sve glasnije počela "buditi" nacionalna svijest, prvo kod Slovenaca koji su odbili da nose Titovu štafetu, a onda je krenulo sa nestabilnim smjenama u predsjedništvu tadašnje SFRJ i pojave Sejde Bajramovića.
    Ljudi su se bojali poslije Titove smrti upravo rata, krvi i u srcima im je bila zebnja jer bilo je jasno da će se ta zemlja raspasti po šavovima čemu su svakako doprinijele i inozemne obavjesne agencije.
    Neposredno Brozovim odlaskom ljudi su krenuli kupovati braašno upravo iz tog straha.
    Ne treba sporiti i aparatčike i njihove obitelji kojim je bilo jasno da Titinom smrću zasigurno gube pozicije i benefite, te se nije čuditi što su mnogi i među njima ridali i bacali se da svi vide kako i koliko žale Broza.
    Bilo je tu svašta.
    Gemišt emocija razloga, interesa, straha i mnogim iskusnim ljudima jasne perspektive budućih ratova na koje nije trebalo dugo čekati.
    Broz je stravičnim policijskim aparatom držao u poslušnostii i pokornosti narode, koji su njegovom smrću pohrlilida se odvoje jedni od drugih.
    Dalje je sve povjest.
    Posljednje uređivanje od imperator : 13-05-2020 at 13:09

ja ne znam odkud ta priča o strahu od rata nakon Titove smrti. ja to nisam čuo od svojih, doduše oni se time i nisu puno zamarali. Ali kakav rat 80-te. Blokovska podjela svijeta. Bilo je potrebno 10 godina da se stvari malo pomalo radikaliziraju i da dođe do rata i to tek nakon pada berlinskog zida i potrebe za očuvanjem Jugoslavije kao nekog izloga za istok od strane zapada.

meni to djeluje ko potpuno izmišljena priča. A kad pričamo o plakanju pričamo o plakanju običnih ljudi u trlišima, ljudi na ulicam akroz plač pričaju, ne govorimo o partijskim strukturama.

Brasno i ulje su se gomilali zbog nestasica, ne zbog nekakvog straha od rata.

Osamdesetih je u SFRJ velika ekonomska kriza, nestasice svega i svacega, nafta i benzin i cuveno par nepar.

Nacionalne tenzije su postojale i u vrijeme Tita, uostalom Hrvatsko proljece. Ovih dana Titov unuk je rekao da mu je djed na samrti priopcio da mu je najveca greska ustav iz `74. Dakle za zagorskog satrapa najveca greska je ono sto je vodilo do neovisnosti Hrvatske, ne to sto je pobio stotine tisuca Hrvata recimo (on se vjerojatno ponosio tim) dovoljno da se zacepe usta svim jugodebilima kada pocnu lapandati kako je Tito udario temelje neovisnosti Hrvatske. Ali kao i uvijek, nitko to iskoristiti nece.

Zasto su ljudi plakali, osobno ne razumijem jer nisam psiholog, ali to je neka vrsta masovne hipnoze valjda ili histerije.
    Kako objasniti padanje u trans djevojcica u doba Beatlsa, ili padanje u trans sjeverokorejaca, ili masovni histericni skupovi NSDP uz Hitlerove govore.

Isprani mozgovi, svi znamo da smo u skolama imali Titovu sliku na zidu, moja prva lekcija u skoli u prvom razredu bila je neka pjesmica o vojniku koji cuva strazu, Jugoslavenskoj armiji,. i drugu Titu kao simbolu naseg postojanja. Prvi razred osnovne skole. Cak i u vrticu smo crtali petokrake, sumnjam da smo znali sta to uopce znaci.
    U sedmoj godini zivota znao sam ko su Paja Patak, Miki Maus i Josip Broz Tito.

Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    Brasno i ulje su se gomilali zbog nestasica, ne zbog nekakvog straha od rata.

Osamdesetih je u SFRJ velika ekonomska kriza, nestasice svega i svacega, nafta i benzin i cuveno par nepar.

Nacionalne tenzije su postojale i u vrijeme Tita, uostalom Hrvatsko proljece. Ovih dana Titov unuk je rekao da mu je djed na samrti priopcio da mu je najveca greska ustav iz `74. Dakle za zagorskog satrapa najveca greska je ono sto je vodilo do neovisnosti Hrvatske, ne to sto je pobio stotine tisuca Hrvata recimo (on se vjerojatno ponosio tim) dovoljno da se zacepe usta svim jugodebilima kada pocnu lapandati kako je Tito udario temelje neovisnosti Hrvatske. Ali kao i uvijek, nitko to iskoristiti nece.
    Ja mislim da je kriza nastala malo kasnije, za godinu dvije i one nestašice.

Sad tocnu godinu ne znam, uglavnom osamdesetih. Sredinom, jel.

Jugoslavija se raspala onda kad su to Srbi htjeli, povijest pokazuje i dokazuje. Njihove tlapnje kako su Slovenci i Hrvati srusili Jugoslaviju kao i obicno, samo tlapnje i mitomanija. Mi smo htjeli naravno, i globalna kretanja (pad komunizma) nam je dao priliku, ali za osamostaljenjem. Iskoristili priliku, Srbi su ti koji su rasturili drzavu upadom u bankarski sustav, ukidanjem autonomije pokrajinama i sve dalje sto su radili. Smrcu Tita, oni su namirisali priliku. Imaju do zuba naoruzanu vojsku, osamdesetih su je temeljito srbizirali, i razoruzane protivnike.

Sto je nisu iskoristili, procjenjujem jer su nesposobni.

Hrvatski je cilj bio razgranicenje, mirno. Zna se kome mir nije odgovarao i tko je zelio nove granice i gdje. Ali dobro to nije tema.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    ja ne znam odkud ta priča o strahu od rata nakon Titove smrti. ja to nisam čuo od svojih, doduše oni se time i nisu puno zamarali. Ali kakav rat 80-te. Blokovska podjela svijeta. Bilo je potrebno 10 godina da se stvari malo pomalo radikaliziraju i da dođe do rata i to tek nakon pada berlinskog zida i potrebe za očuvanjem Jugoslavije kao nekog izloga za istok od strane zapada.

meni to djeluje ko potpuno izmišljena priča. A kad pričamo o plakanju pričamo o plakanju običnih ljudi u trlišima, ljudi na ulicam akroz plač pričaju, ne govorimo o partijskim strukturama.
    Eto tako, meni je moj pokojni otac prićao o životu i stanju u Sarajevu tih godina i sve što sam ovdje napisoa pisao sam temeljem toga.
    Ti si u pravu za one nestašice i inflacije sa ukidanjima nula itd to je bilo pred i u vremenu pokojnog Ante Markovića.
    Jeste.
    Pričao je da su se ljudi i prenemagali i folirali, ali da je mnoge bio strah što će biti iza Tita.
    Ima te priće puno, pogotovu jer su ljudi još bili tijesno vezani rodbinskim vezama i kumstvima u međukonfesionalnim brakovima, pa su kako pričali jedni tako pričali i onii drugi itreći.
    Poslije je došlo do separiranja, ali već Kosovska kriza je počela ljude svrstavati u za i protiv.

Citiraj Prvotno napisano od imperator Vidi poruku
    Eto tako, meni je moj pokojni otac prićao o životu i stanju u Sarajevu tih godina i sve što sam ovdje napisoa pisao sam temeljem toga.
    Ti si u pravu za one nestašice i inflacije sa ukidanjima nula itd to je bilo pred i u vremenu pokojnog Ante Markovića.
    Jeste.
    Pričao je da su se ljudi i prenemagali i folirali, ali da je mnoge bio strah što će biti iza Tita.
    Ima te priće puno, pogotovu jer su ljudi još bili tijesno vezani rodbinskim vezama i kumstvima u međukonfesionalnim brakovima, pa su kako pričali jedni tako pričali i onii drugi itreći.
    Poslije je došlo do separiranja, ali već Kosovska kriza je počela ljude svrstavati u za i protiv.
    To je bila kasnija kriza. Ovdje pričamo o krizi iz 1981-ve i 1982-ge koje je uvela Milka Planinc. Za koju sam ja tada mislio da je Slovenka ili Zagorka a ustvari je iz Drniša. Kasnije se saznalo da je pajdašila sa Simom Dubajićem u zločinima oko Kočevja. Bilo je čudno tada da jedna žena predsjedava tada vladom SFRJ koje se zvalo SIV (Savezno izvršno vijeće).

Ona je skontala da je Juga prezadužena i onda su krenule restrikcije. Nestašice. Kave, deterdženta a najviše naftnih derivata. Ustvari sve uvozne robe. Došli dugovi na naplatu čim je Tito umro. Svi tražili svoje.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 13-05-2020 at 14:22

Definitivno otišlo sve u krasni kurac kad je Ante Tomić upisa vojnu akademiju.

Citiraj Prvotno napisano od 1981 Vidi poruku
    Definitivno otišlo sve u krasni kurac kad je Ante Tomić upisa vojnu akademiju.
    ja mislim da je kraj Juge bia kad si ti presta ić na radne akcije i muvat mlade akcijašice iz Smederevsku palanku .

Aj ispričaj nam sad ovdje doživljaje iz ženskih baraka.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    ja mislim da je kraj Juge bia kad si ti presta ić na radne akcije i muvat mlade akcijašice iz Smederevsku palanku .

Aj ispričaj nam sad ovdje doživljaje iz ženskih baraka.
    Zamalo me navuka jedan iz ulice. Preziva se Bilobrk. Ka ajmo se zajebavat i udrija priču ima ženski, mukte spiza i zajebancija. Zatitra mi osmjeh na licu ali me držalo dok se nisan sitija lopate, mašklina i motike.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove