+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 2 1 2 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/26

Tema: Recimo nešto o njima... velika imena

Recimo nešto o njima... velika imena

S obzirom na to da već postoje teme sličnog karaktera o raznim personama koje svojim djelovanjem, bilo političkim, bilo kulturnim zagađuju javni prostor, medije i društvo općenito, čak i povijesna edicija, pomislila sam da bi bilo zanimljivo imati temu gdje bi o različitim javnim osobama (za koje svi znamo i imamo neko mišljenje) iz naše novije prošlosti( 20. st do danas) dali kritike , kako pozitivne tako i negativne i napravili svojevrstan popis onih pojedinaca koji su ostavili trag na našoj nedavnoj povijesti, ali i na kolektivnom sjećanju, mentalitetu i odnosu Hrvata prema sebi samima prije svega, a onda i okolini. Tko bi trebao biti upisan, pomalo patetično kazano, zlatnim slovima na stranice hrvatske povijesti u zadnjih 100 godina, tko je nepravedno ocrnjen, a tko nezasluženo uzdignut, čija je politika bila povoljnija za nas i zašto. Tko je doveden na razinu polulegende i postoji li uopće nacionalni konsenzus kad je riječ o tako velikim imenima. Tuđman, Tito, Radić, Maček, Pavelić, Krleža, Meštrović,.Bušić.... dakle sa svih strana javnog djelovanja.

P.s. dvoumila sam se je li bolje staviti na politiku iako je riječ o povijesnim ličnostima, pa nek se premjesti ako netko misli da je potrebno

Citiraj Prvotno napisano od Yaya Vidi poruku
    S obzirom na to da već postoje teme sličnog karaktera o raznim personama koje svojim djelovanjem, bilo političkim, bilo kulturnim zagađuju javni prostor, medije i društvo općenito, čak i povijesna edicija, pomislila sam da bi bilo zanimljivo imati temu gdje bi o različitim javnim osobama (za koje svi znamo i imamo neko mišljenje) iz naše novije prošlosti( 20. st do danas) dali kritike , kako pozitivne tako i negativne i napravili svojevrstan popis onih pojedinaca koji su ostavili trag na našoj nedavnoj povijesti, ali i na kolektivnom sjećanju, mentalitetu i odnosu Hrvata prema sebi samima prije svega, a onda i okolini. Tko bi trebao biti upisan, pomalo patetično kazano, zlatnim slovima na stranice hrvatske povijesti u zadnjih 100 godina, tko je nepravedno ocrnjen, a tko nezasluženo uzdignut, čija je politika bila povoljnija za nas i zašto. Tko je doveden na razinu polulegende i postoji li uopće nacionalni konsenzus kad je riječ o tako velikim imenima. Tuđman, Tito, Radić, Maček, Pavelić, Krleža, Meštrović,.Bušić.... dakle sa svih strana javnog djelovanja.
    Poštovana potpuno se slažem da je potrebno iznositi stvarne pa čak i fiktivne činjenice o osobama koje su na jedan ili drugi način, bez obzira na ODRAZ VREMENA sudjelovali u kreiranju naše hrvatske povijesti. https://www.youtube.com/watch?v=zuWuksp-GqE Ovaj pola sata Video za mnoge sadržaj nije poznat, pa bi s toga mogao biti i zanimlji iako je sa srpske strane. Pero Zlatar je izda 2010. godine tri knjige o toj temi. Kako imam i pročitao te tri knjige, moglo bi se zaključiti da se je komentator ovog pola sata Video koristio ovim izvorima kao i izvorima beigradske sekcije Udbe.
    Da bi čitatelji upoznali srž sadržaja ovog polusatnog Videa, prilažem poveznicu iz koje se mnoge stvari mogu saznati. https://otporas.com/s-poglavnikom-povlacenju/

L.P.

Evo primjerice o Tuđmanu.
    Čovjek koji je bio Hrvatima ključna figura 90ih, iskristalizirao se kao vođa kad je takav bio najviše potreban i kao prvi predsjednik moderne hrvatske države ušao u našu povijest. To je nešto što mu nitko ne može oduzeti.

S druge pak strane, napravio je strašne greške, od neprovođenja lustracije, okruživanja sumnjivim ljudima propalog sistema uz objašnjenje da nema izbora jer oni imaju iskustva u vladanju i vođenju za razliku od ovih koji su prilazili " zdesna" ,omogućivši tako da se raznorazni jugozločinci, špijuni, birokrati učahure u hrvatske institucije i da imamo današnju situaciju. Tu je i njegova preambula hrvatskog Ustava i nekakvo kemijanje sa ZAVNOH-om i drzavotvornoscu unutar NOB-a koji s pravom dovode u pitanje njegov ideološki otklon od istih. Njegovi će ga protivnici kad ga žele ocrniti i poniziti zvati neuspjelim Titom. Mislim da je takvo gledište neprihvatljivo pogotovo kad se uzme u obzir iz kakvih krugova takav komentar dolazi.

Dakle, veliko ime naše povijesti jest, zasluge ima, ali i greške koje su bile( i još su) kobne i nikad mi neće biti jasno takvo postupanje i opravdavanje svijetom i kako nas " svijet gleda".

Za mene Radić kao totalno precjenjena figura hrvatske povijesti. Svojim sveslavenstvom, seljačkom Internacionalom pa i srbofilstvom ( osudio je protusrpske demonstracije u Zagrebu, kad su nam prijetili istrijebljenjem, promovirao je pacifizam kao sredstvo političke borbe radi čega su nas Srbi smatrali mekušcima koje možeš slobodno ubijati ko zečeve i pravio kompromise s Karađorđevićima, petljao sa Pribičevićem i sve to nije dovoljno da ne dobije metak. Čak i poslije toga se nije odrekao Beograda.

Po mom mišljenju, kamo sreće da nikad nije predvodio Hrvate a o njegovoj stranci imam deset puta gore mišljenje nego o njemu.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Za mene Radić kao totalno precjenjena figura hrvatske povijesti. Svojim sveslavenstvom, seljačkom Internacionalom pa i srbofilstvom ( osudio je protusrpske demonstracije u Zagrebu, kad su nam prijetili istrijebljenjem, promovirao je pacifizam kao sredstvo političke borbe radi čega su nas Srbi smatrali mekušcima koje možeš slobodno ubijati ko zečeve i pravio kompromise s Karađorđevićima, petljao sa Pribičevićem i sve to nije dovoljno da ne dobije metak. Čak i poslije toga se nije odrekao Beograda.

Po mom mišljenju, kamo sreće da nikad nije predvodio Hrvate a o njegovoj stranci imam deset puta gore mišljenje nego o njemu.
    Slažem s dijelom s ovim o Radiću. Ali mislim da je njegova tragična smrt odnosno baš atentat u beogradskoj Skupštini napraviio mit od njega, a ne njegovo djelovanje za života. A sveslavenstvo i srbofilstvo tada su nažalost bile trule ideje u glavi naših brojnih političara. Nije da toga nema i danas.
    A Radić nije jedini, kakav je samo Maček bio, iako ga danas neki prikazuju velikim umom i politiku "sakrijmo se ispod stola" pametnom.
    Posljednje uređivanje od Yaya : 11-02-2020 at 21:41

Ta šugava Mačketina je bila samo još jedna slovenska štetočina, bolje bi bilo da je otišao kući baviti se Kekecom i njegovim dečkom a ne da sabotira Hrvate i dezertira u trenutcima kada im je mudro vodstvo potrebnije nego ikada. To zlovensko đubre je ustvari bilo na istom zadatku kao i Jernej Kopitar prije njega a Kardelj, Petritsch i Inzko nakon njega i to nije slučajnost nego sustavni protuhrvatski obrazac ponašanja koji se kod alpskih Srba prenosi naraštajima.

Sjećam se da sam čitao da je Maček bio u izolaciji tj internaciji u Kupincu ali da je tada ili cijelo vrijeme stanovao kod Luburića.

Tu je valjda bila cijela Luburićeva obitelj pa i njegova majka pa su vodili razgovore i političke pa se valjda približavao kraj rata i bili su svu svjesni poraza sila Osovine a time i nestanka NDH pa je Maček rekao da ne brinu da će ih on zaštititi ili pomoći na što je Luburićeva mater onako više za sebe prozborila "a tko će tebi sinko pomoći".

Dakle obična seljanka stara hercegovačka je znala bolje što će biti nakon rata a što je Maček mislio i u što se uzdao sam Bog zna.

A Radić je rekao" Ako Jugoslavija propadne, Srbija će biti teško ranjena ali će preživjeti ali Hrvatske u tom slučaju neće biti".

To je užasno koliko ti ljudi koji su vodili hrvatski narod nisu imali povjerenja u taj narod.

Na svu sreću, Radić bio loš prognozer.

Tu mantru ponavljaju i danasnji jugohrvati, da nije bile Jugoslavije Srbija bi se prosirila do Rijeke i valjda Varazdina a Hrvati bi na sve to klepnuli usima.

Oni ne mogu prihvatiti cinjenicu da Hrvati mogu dati srbima po dupetu otisak stopala i kad su Srbi "nikad jaci", kao sto je bilo devedesetih, cijelu masineriju JNA su upregli ali zalud. Zato jugohrvati vole pricu kako je to dogovoren rat, jer u njihovim morbidnim umovima, Hrvat ne moze pobijediti nadmocnog gedzu.

Zapravo, oni samo pate za Jugoslavijom.

Radic je bio konformist, Hrvati su ga slijedili jer su vecinom bili seljaci i nametnuo se kao vodja, a Hrvati kao Hrvati uvijek su trazili nekakav srednji put. Zapravo je to tradicija kod Hrvata, vecine tog naroda, daj nekog da ne talasa i daj da vidimo kako udovoljiti komsijama. Konjusari, ja ih tako volim zvati, savijena ledja i daj sta das.

Uvijek je manji dio naroda morao ispravljati povijesne greske onog veceg dijela, kad dodje pet do 12 onda se ovi konformisti sakriju u misije rupe. Kasnije izadju pa pljuju ove sto su podmetnuli ledja i za njih. To se ponavlja, matrica vec.

Istina je da su Hrvati kao narod politički indolentni i u tom smislu analfabeti, a vole i linijom manjeg otpora. Ne svi ali mnogi među nama jesu.
    A Jugoslavije su Hrvate samo satrale u svakom pogledu, mentalno ponajviše, od ekonomskog iscrpljenja do šugave balkanizacije mentaliteta i uvrštavanja Hrvata u " nas Balkance". Bljuje mi se od toga. Kamo sreće da nije ni jedna postojala.

Ontopic, postoji li uopće onda ime ili imena u zadnjih 100 godina za koje se može reći da makar zaslužuje pozitivnu ocjenu, da je gledao koliko toliko interes naroda i u skladu s tim i postupao. Čini mi se da tu nema konsenzusa. Svugdje su duboke podjele. Lakee je naći apsolutne negativce.

Na svu sreću, Radić bio loš prognozer.
    Je li ovo Hrvatska o kojoj su sanjali Hrvati? Hrvati su manjina u Hrvatskoj u svakom pogledu.
    ZA DOM SPREMNI !

Istina je da su Hrvati kao narod politički indolentni i u tom smislu analfabeti, a vole i linijom manjeg otpora. Ne svi ali mnogi među nama jesu.
    A Jugoslavije su Hrvate samo satrale u svakom pogledu, mentalno ponajviše, od ekonomskog iscrpljenja do šugave balkanizacije mentaliteta i uvrštavanja Hrvata u " nas Balkance". Bljuje mi se od toga. Kamo sreće da nije ni jedna postojala.
    Ne traži uzroke izvana nego iznutra. Hrvati su to što jesu zbog vlastitog mentaliteta. Nema to veze s Jugoslavijom niti komunizmom/socijalizmom. To su posljedice, uzrok je u Hrvatima.
    ZA DOM SPREMNI !

Ne bih se baš složila, rekao je da neće preživjeti pad prve Jugoslavije, a jest, i pad druge. Ona kakvu su sanjali, hm, daleko od toga, ali puno je kukolja među nama. A očistiti ga očito ne znamo.
    Odurni se Stazić potužio kako su " pobjednici" 45' obavili loš posao što nažalost nije točno jer su itekako efikasni bili, ali su pobjednici 95' i i godinama koje su uslijedile zbilja napravili loš posao, jezivo loš. I evo nam posljedica. Nije to tema, ali i današnja je situacija rezultat djelovanja i nedjelovanja onih koji su bili u prilici nešto napraviti.

Jedino Tudjman, ja nisam neki obozavatelj njegove pojave bio, cisto estetska opaska ali kad se sve sabere i oduzme, covjek je ispunio zadatak.

Ono sto nije uradio, a podugacak je spisak, mogu samo reci da nije svemoguc. On dok je bio na vlasti, jude su rovarili protiv njega i Hrvatske, cista je izmisljotina da je njegov "rezim" bio diktatorski.

Jedino pomocu carobnog stapica je mogao uraditi hokus pokus i da vise nema izdajnika, udbasa, kosovaca, rashrvata. A oni su premrezili Hrvatsku do dana danasnjeg.

Citiraj Prvotno napisano od skater Vidi poruku
    Ne traži uzroke izvana nego iznutra. Hrvati su to što jesu zbog vlastitog mentaliteta. Nema to veze s Jugoslavijom niti komunizmom/socijalizmom. To su posljedice, uzrok je u Hrvatima.
    Ne tražim alibije niti opravdavam glupe političke poteze i razmišljanja mnogih, ali kad govorimo o mentalitetu ne podrazumijeva se neka konstanta, nepromjenjiva danost nego se na njega i utječe. To je dug proces, ali djelotvoran.

Što se tiče pozitivnih osoba u zadnjem stoljeću što se tiče politike. Tuđman napola kao i Pavelić. Pavelić je pokazao Srbima da nisu svi Hrvati pacifisti koji će ići ko janjad na klanje. To što je njemu kasnije natovareno to znamo tko kako i zašto.

Natovaraju nama a di neće njemu.

Tuđman je mogao više, spašavao je SDP, nije znao ulogu medija u modernom svijetu, uzeo je pod svoje sinove domobrana i ustaša koji su mu bili vjerni do krajnosti i s njima dobio rat. Mogao je bolje kontrolirat procese ali nije.

Što se tiče osoba van politike Matoš definitivno, oslikao je Hrvate koji su isti dan danas kao u njegovo vrijeme ( zato se ne slažem da je naš glavni uzrok komunizam. Kako Poljake komunizam nije uništio moralno i mentalno. I Mađare

Jedan dio i to ne mali, našeg naroda je autodestruktivan i samomrzilački. I to Matoš opisuje. I zato ga i ne vole i ne spominju i hoće mu prodat kuću.

I Tin definitivno.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 12-02-2020 at 19:08

Matoš je genijalan i kao pjesnik i esejist i putopisac. I točno da je znao ovaj narod u dušu. Pravi poeta vates, slično kao Kranjčević, mada je on više okrenut duhovnosti, metafizičkom. Tin je velik umjetnik, ali Tin politički... ne znam baš.

Jedna od stvari kod Tuđmana koja mi je uvijek bila iluzorna, pomalo smiješna je koncept nacionalne pomirbe. Ne vjerujem da je on sam uistinu u to vjerovao, možda je u onim predratnim i ratnim vremenima takvu promidžbu smatrao nužnom, ali je to koristilo opet samo jednoj strani. Lijepo je to Hodak komentirao.

Tin politički. Pa i Matoš je bio u Beogradu. Tin je gromada , Biokovo.

Što bi tek rekli za Meštrovića.

Uvijek staviti stvari u kontekst, nakon tisucu godina ponovno neovisna Hrvatska, tisuce ljudi na trgovima, euforija, mozda je mislio evo prilike da se Hrvati dozovu pameti. Vjerojatno je kasnije i sam shvatio svoju zabludu, ja mislim da su one njegove javno izrecene rijeci o judama i skudama jedna vrsta razocarenja. Ne treba zaboraviti da je on bio komunist, general jugoarmije, mozda je mislio da ce svi Hrvati kao on i recimo Bobetko, stati na stranu Hrvatske. Mozda ipak nije poznavao svoj narod, uostalom koliko nas je razocarano hrvatskim narodom, ima nas dosta.

Neki su nakon SP u Rusiji poceli pricu kako je to novi pocetak i preporod Hrvatske, zbog nekakvog nogometa. Naravno, sve je splasnulo jos kad su ugasili mikrofon Modricu i Thompsonu.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove