+ Odgovori na temu
Prikaz rezultata str. 1/16

Tema: Tinejdžeri iz Dalmacije najviši na svijetu, Hercegovci drugi najviši

Tinejdžeri iz Dalmacije najviši na svijetu, Hercegovci drugi najviši

Najnovije istraživanje objavljeno sredinom travnja, koje je provela skupina autora okupljena oko Fakulteta za sportske studije pri Sveučilištu u češkom gradu Brnu, “detroniralo” je mlade Čapljince i Širokobriježane s pozicije najviših ljudi u ovome dijelu planeta, ali i svijeta, piše Večernji list BiH. Posljednji znanstveni rad objavljen pod nazivom “Obala divova: antropometrijsko istraživanje srednjoškolaca na jadranskoj obali Hrvatske” dao je i usporedne pokazatelje mladih 18-godišnjaka s područja Dinarida, otkrivajući kako ovdašnji ljudi, zahvaljujući podneblju i genetici, “prkose” čak i puno lošijem ekonomsko-socijalnom statusu nego vršnjaci diljem svijeta.

Tako su, po rezultatima istraživanja, koje je objavila skupina autora (Pavel Grasgruber, Stevo Popović, Dominik Bokuvka, Ivan Davidović, Sylva Hřebíčková, Pavlína Ingrová, Predrag Potpara, Stipan Prce i Nikola Stračárová), primat od Čapljinaca preuzele dvije općine Splitsko-dalmatinske županije, Makarska i Imotski. Tako su Makarani u prosjeku “prerasli” Čapljince za 1,7 centimetara, a Širokobriježane za 2,2 centimetra.
    Makarani najviši, Imoćani drugi najviši, Čapljinci treći, Širokobriježani četvrti.

Naime, sedamnaestogodišnjaci iz Makarske visoki su 187,6 centimetara, a slijede Imoćani sa 186,2 centimetra, dok su Čapljinci u prosjeku visoki 185,9 centimetara te slijede Širokobriježani sa 185,4, zatim slijede Metkovčani, Trebinjci…

Prema predstavljenim rezultatima, djevojke su u prosjeku niže od 14 do čak 15,5 centimetara. To samo potvrđuje tezu kako je ovo područje bazen najviših ljudi svijeta.

Ovi rezultati pokazuju da su mladići iz Dalmacije trenutačno najviši u svijetu u starosnoj kategoriji od 18 godina, a porast na sjeveru i jugu Jadranske obale uglavnom se odražava i u susjednoj Bosni i Hercegovini (BiH). Izvanredne vrijednosti visine u Hrvatskoj i BiH najvjerojatnije se mogu objasniti jedinstvenim genetskim predispozicijama koje dijele lokalna populacija Dinarida”, objasnili su autori ovoga istraživanja.

Podaci koje su imali na raspolaganju pokazuju da se vrlo visoka struktura od oko 184 cm pojavljuje u pojasu koji se proteže preko teritorija triju zemalja zapadnog Balkana – od zapadnih i sjevernih općina Crne Gore preko Hercegovine do hrvatskih županija Dubrovačko-neretvanske, Splitsko-dalmatinske i Šibensko-Kninske.

Ovo istraživanje poslužilo je i za otkrivanje nutriocionističkih navika te je pokazalo da su genetske predispozicije ključne za ovakav rezultat unatoč lošem ekonomsko-socijalnom statusu.

“Budući da su i prehrambeni standardi i socioekonomski uvjeti još uvijek daleko ispod optimalnoga, najvjerojatnije objašnjenje ove iznimne visine leži u specifičnim genetskim čimbenicima. Genetski potencijal za visinu je zbog toga najveći u ovoj regiji. Buduće studije trebale bi dodatno razjasniti korijene ovog intrigantnog fenomena, koji dotiče važan aspekt biološke raznolikosti čovjeka”, dodaje se.

Za visinu su ključnu poveznicu na Zapadu pronašli u tzv. proteinskom indeksu, odnosno unošenju hrane koja je bogata proteinima.

Kada bi pak BiH bila dio toga pravila, tada bi prosječna visina iznosila samo 175,9 cm za muškarce. Kada je u pitanju sama Hrvatska ili BiH, vrlo su različiti podaci vršnjaka koji dolaze iz unutrašnjosti, bilo da se radi o Lici ili Slavoniji i Međimurju u Hrvatskoj, odnosno Bosni i Posavini u BiH. Tako su, primjerice, u BiH viši mladići iz FBiH s prosjekom 181,4 centimetara, dok RS bilježi prosjek od 180,9 cm.

Regionalne varijacije su pri tome značajne. Tako su, primjerice, vršnjaci u Doboju niži u prosjeku šest cm od kolega u Čapljini ili pak u odnosu na Republiku Srpsku pet centimetara od Trebinjaca koji su u prosjeku visoki 184,7 centimetara.

Mostarci dolaze iza Tomislavgrađana, Livnjaka i stanovnika istočnog Sarajeva, koji odskaču od prosjeka toga dijela Bosne te Posušja. Visoki su u prosjeku 182,3 centimetra ili čak tri centimetra manje od Čapljinaca.
    https://caportal.net/2019/04/24/maka...od-capljinaca/

Moja mama radila kao profesorica u Hercegovini sedamdesetih godina proslog stoljeca, na svakoj slici njeni ucenici veci za 3 glave od nje. Oni 14-15 godina, ona ni 30. Istina, jeste bila mala 160, ali 14 godina i nekih 190 cm, malo li je.

Ali rasa je društveni konstrukt, tako govore židovski "znanstvenici", Franz Boas, Jared Diamond itd.
    ZA DOM SPREMNI !

Virtualni Čarnojević Aleksa avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Uzalud im je visina kad ne znaju da igraju košarku.
    oj djevojko ljepotice

Da, zato trenutno igra 7 Hrvata u NBA.

Mostarac, Čapljinac, Čitlučanin, Splićanin, Šibenčanin, Dubrovčanin i Zagrepčanin.

Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    Moja mama radila kao profesorica u Hercegovini sedamdesetih godina proslog stoljeca, na svakoj slici njeni ucenici veci za 3 glave od nje. Oni 14-15 godina, ona ni 30. Istina, jeste bila mala 160, ali 14 godina i nekih 190 cm, malo li je.
    Citiraj Prvotno napisano od skater Vidi poruku
    Ali rasa je društveni konstrukt, tako govore židovski "znanstvenici", Franz Boas, Jared Diamond itd.
    Ima još jedno istraživanje od nekog Francuza koji je popisival ljude više od 210 cm, i najviše ih ima na području Dalmacije, Hercegovine i dijela Crne Gore.

Tako je to u Hrvata, dominiramo pameću, snagom a i stasom. Uz povećanje životnog standarda novi naraštaji bit će još i malo viši.

To je dinarska rasa. Autohtoni stanovnici ovoga podneblja ako san dobro skuzija ona genetska istrazivanja. Iako je slavenski utjecaj neporeciv...

Citiraj Prvotno napisano od Sekstant Vidi poruku
    To je dinarska rasa. Autohtoni stanovnici ovoga podneblja ako san dobro skuzija ona genetska istrazivanja. Iako je slavenski utjecaj neporeciv...
    Nisi dobro skužio. Ne postoji nikakva dinarska rasa nego su to ljudi s prevladavajućom haplogrupom I2 koja je nastala u istočnoj Europi i tamo dočekala Slavene koji su ju slavenizirali. U Italiji ona ne postoji, među Albancima je ima vrlo malo, kao i među Grcima a u cijeloj jugoistočnoj Europi njezin prostorni raspored poklapa se sa dolaskom Slavena. A ako baš hoćemo cjepidlačiti, s obzirom da je kao izvorište njezina dolaska u JI Europu južna Poljska gdje je u 7. stoljeću bila Bijela Hrvatska praktično svaki nositelj te haplogrupe je prije 1400 godina ovdje došao kao Hrvat.

Haplogroup I2a1b-L621

This branch is found overwhelmingly in Slavic countries. Its maximum frequencies are observed among the Dinaric Slavs (Slovenes, Croats, Bosniaks, Serbs, Montenegrins and Macedonians) as well as in Bulgaria, Romania, Moldavia, western Ukraine and Belarus. It is also common to a lower extent in Albania, Greece, Hungary, Slovakia, Poland, and south-western Russia. I2-L621 (L147.2+) is also known as as I2a-Din (for Dinaric).

The I2a1b-L147.2 subclade seems to have expanded very fast from 1900 years ago, which is concordant with the timing of the Slavic ethnogenesis, considering that it takes a few centuries before one man can have enough male descendants to start having an impact at the scale of a population.

Nowadays northern Slavic countries have between 9% (Poland, Czech republic) and 21% (Ukraine) of I2a-L621, while southern Slavs have between 20% (Bulgaria) and 50% (Bosnia). The higher percentage of I2a-Din in the south is probably just due to another founder effect due to the fact that the South Slavs originated in western Ukraine, where the ratio of I2a to R1a was higher. Virtually all Dinaric I2a falls under the L147.2 branch, and the majority to the S17250 ramification, who descend from a common patrilinear ancestor who lived only 1,800 years ago.

https://www.eupedia.com/europe/Haplo...I2_Y-DNA.shtml

ja mislim da smo mi više slaveni kulturom, nego genetikom, vjeruj mi genetski smo sve pomalo. ali smo bijelci i kršćani, tako da je manje bitno, ja sam recimo siguran da imamo romanske germanske i slavenske krvi, izmješano, u nekim regijima je to više, u nekim manje. recimo Srbi nedvojbeno imaju tursku genetiku, tamnije su puti od nas, kod nas je većina blijeda i bijela, dok je kod njih crna put dominanta, kod nas je ona dominantna samo kod vas dalmoša i hercegovaca. svi ostali su svijetlije puti, dakle Hrvati su nedvojbeno arijevske i kršćanske elitne krvi. pravi europljani, i trebamo radit na tome da nas ne izmješaju kao Srbe s nekim arapima, jer će nam sjebat genetiku. a mislim da im je to cilj s ovom "izbjegličkom krizom". neće oni sjebat samo Nijemce, već i nas.

tako da treba to odjebat u startu, i ko poljaci vikat hoćemo bijelu i kršćansku hrvatsku, i točka. kako oni žele bijelu i kršćansku poljsku, neki poljaci kažu da su došli kod nas jer je društvo liberalnije, dakle njihov otpad dolazi kod nas jer tamo ne mogu podnjet većinsko mišljenje većine koje je suprotno od vladajuće klike u hrvatskoj, a da ne govorim da mi nemamo ni vlast koja predstavlja hrvatsku i hrvate, dok svi ti iz višegradske skupine posebno Poljska i Mađarska njeguju svoj identitet, iako ni Češka i Slovačka ne zaostaju, ali ipak su oni po meni lošija verzija Mađarske i Poljske. Česi i Slovaci su ipak bliži nama po toj komunističkoj jazbini, i zato imaju problema s identitetom. dok Poljaci i Mađari nemaju, oni su duboko svijesni važnosti očuvanja genetske čistoće i da samo preko očuvanja kulture i nacionalne homogenosti mogu opstat pred ovom najezdom neoliberalnih gluparija.

Dinarid je podvrsta bijele rase. Slaven je jezično-kulturna kategorija a ne rasna, isto kao Germani i Romani.
    ZA DOM SPREMNI !

Dalmacija je biser naše zemlje, i kada čujem ove primorske seljačine kojima su upravo partizani iz Dalmacije oslobodili Rijeku i Istru te kvarner, a oni danas seru po njima to mi najbolje govori da ne bi bio nikakav problem da su oni i ostali pod okupacijom Italije.

i živo mi se jebe što će me sad netko napast, jer mi se stvarno ti odnarođeni izrodi gade do kosti.

jebite se kreteni, kada identiteta nemate, vi ste ko mutanti jebeni bez trunke identiteta ko je s tim govnima pričao zna o čemu pričam, hrpa smeća najgore vrste i za njih mi se živo jebe pod čijom su okupacijom, dapače poželim da stalno budu okupirani s ozbirom kako su glupi i pokvareni.

da ne govorim da je SDP sve svoje pobjedničke kampanje financirao iz sjeverozapadnog primorja i obale plus Zagreb, tu im je baza tu su svaki put osvajali vlast u zemlji. bez tih krajeva nikada vlasti ni vidjeli ne bi, a HDZ živi na tom percipiranju glupih birača da je to HDZ90, iako i taj HDZ90 nije bio ono za što se izdavao i to se najbolje vidi u što se taj i takav HDZ90 na kraju pretvorio u HDZ2019. prema tome, da je to bilo čisto i normalno nikada ne bi ni došlo da jedan Plenković vlada državom i tom strankom, SDP i HDZ su saveznici a ne neprijatelji u rastakanju i uništavanju hrvata, i svi ti krajevi su dali pobornike i pristaše te dvije stranke koje svijesno razaraju hrvatsku i njene simbole i idetitet a samim time i napredak i ekonomiju.

stoga kome treba takva bagra, uostalom Dalmacija je jedini biser zemlje jer usprkos onom komunističkom šljamu i partizanskom gnoju koji je tamo obitavao u vrijeme 2ww, oni su se izdignuli iznad toga i odrekli svoje mračne prošlosti i okrenuli hrvatskoj budućnosti, u biti to je ono što najviše smeta ove primorske kvarnerske partizančine i srbočetnike, zato njima smeta hrvatski hajduk i za dom spremni crni split s crnim dimnim bombama HOSovim simbolima, sve bi oni to ko vicko krsulović ravnali macolama da mogu, a na kraju će im se dogodit da će ih ostatak hrvatske istjerat iz hrvatske skupa s orjunašima kada idući veći sukob izbije bilo u svijetu, bilo tu kod nas. a to je trebalo napravit još u ovom prošlom ratu, da idiotski HDZ s Tuđmanom nije zazivao pomirbu, njih je trebalo stavit u isti koš s četnicima, a nije čudno zašto to Tuđman nije napravio s obzirom da je i on s crvenim četnicima 1941 bio protiv NDH.

tako da nikoga ne treba čudit, što te crvene četnike boli hrvatska dalmacija i hrvatski barjak i oni koji mu pjevaju u čast. neka ih boli, nadam se da će se pojest od boli i da će crknut u najgorim mukama skupa s onom cigančinom od Mesića.

A sta je sa genima ljudi koji su ode zivili i prije dolaska slavena, pa i rimljana. da ne govorimo o miksu svih onih gena sta su prosli kroz ova podrucja. Jezikon bez sumnje dominira slavenski utjecaj. Osim bile hrvatske u juznoj poljskoj... tu je i i Moravska u danasnjoj Ceskoj. Nije li ono rijeka Morava u danasnjoj Srbiji ? Pogledajte grb Moravske, reklo bi se da ima poveznice sa hrv. i srp. nacionalnin simbolima. Onda staroslavenski bog Perun koji se u ilustracijama cesto prikazuje sa kopiscen u rukama. Osim sta je ime perun prisutno kao geografski pojam ono sta se knjizevno rece vilica, vlaji recu pinjur kod nas bodulaca uvik je bilo - perun. Ima jos tih rici sta se u nas koriste a poznate su i danasnjin Cesima...

A za crnopute ljude ,

Rijetko ko je crn ka cigo sam po sebi . Ocu reci uopce nije tako cesto da se moze reci...

Pa ja kad pican lito ( i sunce) nisan nista manje bilji od bilo koga međimurca

A sta je sa genima ljudi koji su ode zivili i prije dolaska slavena, pa i rimljana. da ne govorimo o miksu svih onih gena sta su prosli kroz ova podrucja. Jezikon bez sumnje dominira slavenski utjecaj. Osim bile hrvatske u juznoj poljskoj... tu je i i Moravska u danasnjoj Ceskoj. Nije li ono rijeka Morava u danasnjoj Srbiji ? Pogledajte grb Moravske, reklo bi se da ima poveznice sa hrv. i srp. nacionalnin simbolima. Onda staroslavenski bog Perun koji se u ilustracijama cesto prikazuje sa kopiscen u rukama. Osim sta je ime perun prisutno kao geografski pojam ono sta se knjizevno rece vilica, vlaji recu pinjur kod nas bodulaca uvik je bilo - perun. Ima jos tih rici sta se u nas koriste a poznate su i danasnjin Cesima...

A za crnopute ljude ,

Rijetko ko je crn ka cigo sam po sebi . Ocu reci uopce nije tako cesto da se moze reci...

Pa ja kad pican lito ( i sunce) nisan nista manje bilji od bilo koga međimurca
    Zaboravio sam napomenuti, Slaveni, Germani i Romani pripadaju bijeloj rasi, ipak oni su jezično-kulturna kategorija.

Normani (Vikinzi koji su došli u Normandiju u današnjoj Francuskoj) su pripadnici germanskog naroda koji su govorili francuski uslijed interakcije i miješanja s lokalnim stanovništvom. To što su govorili francuski ih ne čini Romanina ni Francuzima.

Vezano uz gene, postoje genetski markeri koji prikazuju dominantne gene kod europskih naroda i točno se zna koji markeri pripadaju bijelcima, crncima, žutima i pojedinim etničkim skupinama unutar rasa.

Slavenska i germanska božanstva su slična. Zapravo svi narodi svijeta imaju slične verzije božanstava ako ne računamo monoteističke religije. Kao da sve dolazi iz istog izvora a ostalo ovisi o interpretacijama pojedinih rasa i etniciteta.

Rasa je više od boje kože, inače bi albino crnci i kosooki po toj logici bili bijelci a sasvim je jasno da fizionomijom lica ne pripadaju bijeloj (europeidnoj) rasi.

da ne govorimo o miksu svih onih gena sta su prosli kroz ova podrucja
    Ovo je omiljeni argument ljevičara za opravdanje masovnog doseljavanja nebijelog stanovništva u Europu, zato Europa ne pripada kako bi ljevičari ovo stavili pod navodnike "bijeloj rasi" nego svima. Ili ona, "svi smo mi iz Afrike", "svi krvarimo crveno" postanimo manjina u vlastitoj domovini.
    Posljednje uređivanje od skater : 31-08-2019 at 13:44
    ZA DOM SPREMNI !

Samo je tebi valjda jasno zasto si ovako komentira moj komentar. Nezna koji ti je problem ali mali dobronamjerni savjet : Molaj se teorije i interneta, uvati se pizde i prakse

Samo je tebi valjda jasno zasto si ovako komentira moj komentar. Nezna koji ti je problem ali mali dobronamjerni savjet : Molaj se teorije i interneta, uvati se pizde i prakse
    A koja je svrha bila tvojih komentara?

Jebeš pizde i praksu, to je prolazno, slava Rima je vječna.
    ZA DOM SPREMNI !

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove