+ Odgovori na temu
Stranica 231 od 232 PrviPrvi ... 131 181 221 229 230 231 232 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 4,601/4621

Tema: The mystic Old School Hools

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    Čestitiam, Prle, na knjizi
    Hvala.
    Nadan se da san uspija dočarat te osandesete godine.
    Posljednje uređivanje od 1981 : 22-10-2020 at 16:00
    Torcida Split old school

Torcida Split old school

Na današnji dan prije 40 godina.

https://www.dnevno.hr/sport/video-cr...irali-1825094/
    Torcida Split old school

Citiraj Prvotno napisano od 1981 Vidi poruku
    Nice :thumbsup

Banned
    Datum registracije
    Jan 2021
    Citiraj Prvotno napisano od 1981 Vidi poruku
    ma njih je najviše šokiralo, kako su partizani iz splita odnosno njihova djeca okrenula leđa režimu za koji su se borili. oni su mislili da će svi u splitu i dalje biti vjerni, nevezano za ono što se radi. tu su se zajebali, split je njima bio zabluda.

uostalom oni ne kuže da nije split išo u partizane zbog njih, već zbog talijana. kao što je kasnije split išao kontra njih, jer su oni postali "novi talijani". u biti većina ljudi u HR ne kuži ni danas specifičnost splita, Split nije ničija igračka, i iako u nekom vremenu se Split može stavit u kontekst nekoga i nečega, to nije vječno, to je privremeno. Tito je živio u zabludi da ima Splićane, kao i svi ostali.

rimske legije u vrijeme ilira su najteže pokorili djelove današnje Dalmacije, i Splita. njih su zadnje pokorili. oni ne kuže, da se splićani bore protiv sile, a ne za njihove umotvorine. ko što su sad među prvima izašli na ulice, protiv mjera vezanih za koronu.

ja s splićanima nemam veze, ali dobro razumjem splitski mentalitet. oni ne žele biti ničija igračka, i tu i ide ona krilatica dišpet. ili kontra mraku kontra sili, možemo se mi purgeri i tovari prepucavat oko dinama i hajduka tisuću godina, ali svima je jasno da Split nije ničija prčija. ja to respektiram, iako sam na suprotnoj strani od vas što se tiče navijanja.

a neprijatelij navijača su zajednički, danas je nogomet u drugom planu u vrijeme ove korone, navijači će opet biti na tapeti, kada korona prođe. ali i sada su problem, jer su jedina supkultura koja može ugrozit vladajuće, kao i 1980ih.

dzg-34(90)

HAJDUK ŽIVI VJEČNO 20.10.1982 + 20.10.2022

https://dalmatinskiportal.hr/sport/z...poljudu/148670
    Torcida Split old school

.
    Stvarno su organizacijski daleko otišli...
    Delije izbacile knjigu "Delije - veliki zaštitinici kršćanstva" na engleskom. Knjiga im je ušla u najprodavanije knjige na povijesnom planu, i sad rade mobilizaciju da svaki od 13 000 delija mora kupit jednu knjigu, i nać još deset ljudi da kupe knjigu, da uđu u top 10 najprodavanijih knjiga na povijesnom planu. Ko im smišlja te domišljate ideje...?

Link na knjigu...
    https://www.ibs.it/delije-great-prot.../9798215994153

.
    Posljednje uređivanje od Ždrijebac : 16-02-2023 at 15:59
    BBB , 30 , sitno ali srcu drago...

Banned
    Datum registracije
    Jan 2021

slažem se, daleko su otišli, skoro utekli od svih udarnih transparenata, plus milicija im spasila udarni... ali bitno da se romini otimaju po rimu. ali eto barem znaju, di je tvrdo i di im transparenti vise u zraku.

grupa koja sebe naziva cigani, delije po turskoj konjušarskoj jedinici, ta grupa od mene nikad neće imati respekt. a ovo što su napraivli u rimu, je baš ciganski iz mog ugla gledišta, a ne volim talijane i nisam neki fan romanista.

što se tiče same knjige, naziv knjige je "veliki zaštitnici kršćanstva" Delije, a onda idemo u prijevod "DELIJA"....

Delije (tur. deli, ar. delīl, lud, neobuzdan, pohlepan ili u drugom značenju vodič), u staroj turskoj organizaciji neregularna laka konjica pograničnih vojnih snaga. Ime su dobili po smjelosti i hrabrosti ili pak kao vodiči turskih snaga.
    Delije u sukobu s Ugarskim vojnicima.

Kasnije delije prerastaju u vojnički red serhat-kulu (osmanskih krajišnika), osnovan u Bosni i Srbiji dolaskom na vlast sultana Sulejmana II. U Bosni se prvi put spominju 1526. za vrijeme namjesništva Gazi Husrev-bega, koji ih je, prema nekim podacima imao oko 100 tisuća. Prve delije činile su tjelesnu gardu pograničnih zapovjednika, a zatim su se razvili u snažne udarne jedinice. Novačeni su od najhrabrijih islamiziranih stanovnika Bosne, Srbije, i dijela osvojene Hrvatske. Kasnije su se delije kao rod vojske proširile i u ostatku Osmanskog Carstva.

Odredom delija zapovijedao je delibaša, a on se dijelio na bajrake (oko 50-60 ljudi) na čelu s bajraktarom.

eto čak ima i sličnosti s minulim događajima, Deilje su imale nedavno sukob s ugarima u Budimpešti, plus 50-60 cigana je po pričama sudjelovalo u ovoj akciji u rimu. eto, ali da su zaštinicni kršćanstva, teško da netko tko s turcima harači po balkanu i uzme ime po njihovoj jedinici islamiziranih stanovnika tog prostora, sebe smatrat vojskom kršćana ili križarima. no dobro, ja ionako imam drugačije poglede na sve to, ali neka se ljudi vesele, što god ih veseli neka se vesele.

to da su prvi u europi, to mogu samo sanjat, poljaci i rusi su trenutno bez dileme najjači. i realno na livadi protiv bilo koga od njih, nitko nema promila šanse. a ovako na prepad, ko što su bbb napravili u dubravi legiji svatko ima šanse, kao što svatko ima šanse sačekat kombi cigana koji nose transparente i otet im ih. na isti način kako su oni oteli rominim, ne vidim ništa specijalno u tome, a vidim da ostali od ove akcije već mit napravili, dakle netko me želi uvjerit da uz pouzdane informacije di će se nalazit grupa ljudi s transparentima, nitko u europi ne može skupit 50-60 ljudi i napast konkretni kombi auto ili skupinu vozila i otet transparente ? e pa nećete me u to uvjerit, ko god da ste i od kud god da ste. jedino što je avangarda kod Delija je to da im vlast titra guzicu od kada postoje, i da su favorizirani klub od kad postoje, plus sklopili su bratstva s pola europe, i tako si trasirali otvorene granice iako su tobože sami izolirani od svih, jer su sami protiv svih s braćom Rusima, koja priča i ljudi vjeruju u tu šprehu sami protiv svih, samo što nisu plakali s poljacima zajedno kada ih se u dubravi izakcijalo. a eto mi hrvati i poljaci katolici, tako reći braća, a Srbi nariču za tom našom katoličkom braćom. ajde molim vas, normalno da svi se nađu pametni, kada ja ovako direktno ubadam ali to i je cilj moje rasprave, da prokažem CARA DA JE GOL. i briga me što će drugi tipkat i srat, jer ja znam šta je istina i što je posrijedi i to i govorim. a to što to neke smeta, to nije moj problem.

ja osobno sam više cijenio uvijek grobare, jer se manje preseravaju, iako realno u ovom trenutku su daleko iza njih. no na početku su grobari bili jači od njih, i ? ko da postoji garancija da će vječno biti tu di su sad, ne postoje garancije u životu za ništa, ništa nije neupitno. osim toga, da su Delije zaštitnici kršćanstva.

jedino s čime se slažem u cijeloj priči, da bi europa trebala počet akcijat cigane na istu foru kako oni akcijaju druge, mislim da je vrijeme da svi shvate kako cigani operiraju, i da kloniraju njihov pristup, pa da vidiš ciganskih zastava i junačkih priča za djecu i nove generacije.

dzg-36(100)

Pokupili ovima transove u njihovom gradu ispred njihovog stadiona.

Jača grupa
    Slava Ukrajini-Herojima slava

Zbog Eline i bokala vina
    zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
    da ja nisam dolazio džaba

Citiraj Prvotno napisano od LB86 Vidi poruku

slažem se, daleko su otišli, skoro utekli od svih udarnih transparenata, plus milicija im spasila udarni... ali bitno da se romini otimaju po rimu. ali eto barem znaju, di je tvrdo i di im transparenti vise u zraku.

grupa koja sebe naziva cigani, delije po turskoj konjušarskoj jedinici, ta grupa od mene nikad neće imati respekt. a ovo što su napraivli u rimu, je baš ciganski iz mog ugla gledišta, a ne volim talijane i nisam neki fan romanista.

što se tiče same knjige, naziv knjige je "veliki zaštitnici kršćanstva" Delije, a onda idemo u prijevod "DELIJA"....

Delije (tur. deli, ar. delīl, lud, neobuzdan, pohlepan ili u drugom značenju vodič), u staroj turskoj organizaciji neregularna laka konjica pograničnih vojnih snaga. Ime su dobili po smjelosti i hrabrosti ili pak kao vodiči turskih snaga.
    Delije u sukobu s Ugarskim vojnicima.

Kasnije delije prerastaju u vojnički red serhat-kulu (osmanskih krajišnika), osnovan u Bosni i Srbiji dolaskom na vlast sultana Sulejmana II. U Bosni se prvi put spominju 1526. za vrijeme namjesništva Gazi Husrev-bega, koji ih je, prema nekim podacima imao oko 100 tisuća. Prve delije činile su tjelesnu gardu pograničnih zapovjednika, a zatim su se razvili u snažne udarne jedinice. Novačeni su od najhrabrijih islamiziranih stanovnika Bosne, Srbije, i dijela osvojene Hrvatske. Kasnije su se delije kao rod vojske proširile i u ostatku Osmanskog Carstva.

Odredom delija zapovijedao je delibaša, a on se dijelio na bajrake (oko 50-60 ljudi) na čelu s bajraktarom.

eto čak ima i sličnosti s minulim događajima, Deilje su imale nedavno sukob s ugarima u Budimpešti, plus 50-60 cigana je po pričama sudjelovalo u ovoj akciji u rimu. eto, ali da su zaštinicni kršćanstva, teško da netko tko s turcima harači po balkanu i uzme ime po njihovoj jedinici islamiziranih stanovnika tog prostora, sebe smatrat vojskom kršćana ili križarima. no dobro, ja ionako imam drugačije poglede na sve to, ali neka se ljudi vesele, što god ih veseli neka se vesele.

to da su prvi u europi, to mogu samo sanjat, poljaci i rusi su trenutno bez dileme najjači. i realno na livadi protiv bilo koga od njih, nitko nema promila šanse. a ovako na prepad, ko što su bbb napravili u dubravi legiji svatko ima šanse, kao što svatko ima šanse sačekat kombi cigana koji nose transparente i otet im ih. na isti način kako su oni oteli rominim, ne vidim ništa specijalno u tome, a vidim da ostali od ove akcije već mit napravili, dakle netko me želi uvjerit da uz pouzdane informacije di će se nalazit grupa ljudi s transparentima, nitko u europi ne može skupit 50-60 ljudi i napast konkretni kombi auto ili skupinu vozila i otet transparente ? e pa nećete me u to uvjerit, ko god da ste i od kud god da ste. jedino što je avangarda kod Delija je to da im vlast titra guzicu od kada postoje, i da su favorizirani klub od kad postoje, plus sklopili su bratstva s pola europe, i tako si trasirali otvorene granice iako su tobože sami izolirani od svih, jer su sami protiv svih s braćom Rusima, koja priča i ljudi vjeruju u tu šprehu sami protiv svih, samo što nisu plakali s poljacima zajedno kada ih se u dubravi izakcijalo. a eto mi hrvati i poljaci katolici, tako reći braća, a Srbi nariču za tom našom katoličkom braćom. ajde molim vas, normalno da svi se nađu pametni, kada ja ovako direktno ubadam ali to i je cilj moje rasprave, da prokažem CARA DA JE GOL. i briga me što će drugi tipkat i srat, jer ja znam šta je istina i što je posrijedi i to i govorim. a to što to neke smeta, to nije moj problem.

ja osobno sam više cijenio uvijek grobare, jer se manje preseravaju, iako realno u ovom trenutku su daleko iza njih. no na početku su grobari bili jači od njih, i ? ko da postoji garancija da će vječno biti tu di su sad, ne postoje garancije u životu za ništa, ništa nije neupitno. osim toga, da su Delije zaštitnici kršćanstva.

jedino s čime se slažem u cijeloj priči, da bi europa trebala počet akcijat cigane na istu foru kako oni akcijaju druge, mislim da je vrijeme da svi shvate kako cigani operiraju, i da kloniraju njihov pristup, pa da vidiš ciganskih zastava i junačkih priča za djecu i nove generacije.

dzg-36(100)
    Odlučio sam kupit njihovu knjigu, i tako podržat njihov projekt...
    Kada im knjiga bude u top deset bestsellera, reću ću sebi: " I ja sam ovo stvarao..."

Znam nešto o knjigama, pa mi je poznato da ljudi slabo razumiju da trenutni bestselleri većinom vremena nisu u milijunskim naknadama, tojest to su knjige koje su najprodavanije u tom trenutku, najčešće ne prelaze par desetaka tisuća prodanih primjeraka, ali dobiju status bestsellera, jer u tom trenutku nitko nije bolji. Evo, naprimjer kod nas je ona Nives Celzijus sa svojom knjigom od 60 000 prodanih primjeraka najprodavaniji bestseller u povijesti HR. Tako da ideja delija je da u jednom trenutku svaki delija od njih 13 000 (ili kolko ih već ima) istodobno kupi knjigu, i tako da odjednom postanu bestseller, tojest steknu taj status. A onda titula bestsellera ostaje za sva vremena. Ali opet, tu se samo vidi njihova genijalnost. A povijesne istine, ko te to pita. Pa oni britanci usrani su prezentirali sebe kao ratničku naciju...
    Posljednje uređivanje od Ždrijebac : 19-02-2023 at 15:50
    BBB , 30 , sitno ali srcu drago...

Banned
    Datum registracije
    Jan 2021
    Britanci su nekad bili ratnička nacija, i nekad su bili krema huliganstva europe, to što danas to nisu, ne znači da to nisu bili prije. njih je sjebala ista stvar koja će i nas sjebat, moderni način života, bolji standard ne znači i bolje zdravije navike života, već upravo suprotno.

nije slučajno da je sirotinja uvijek bila u ratu, ili radnička klasa u huliganstvu. ultras pokret ne čine mamini i tatini sinovi, kao što ni u Ukrajini ne ratuju sinovi i djeca tajkuna. s obadvije strane aludiram.

jbg, zub vremena čini svoje. općenito neću kupit tu knjigu, jer je sam naslov knjige kontradiktoran, dakle turska konjica brani kršćanstvo. jel trebam tu šta dalje dodat ? ali sad će se naći neki pametni, koji će reć da je to što ja pričam internet huliganizam, ne to je samo dobro baratanje informacijama, i argumentirano demonstriranje istih. i onda kada neki nemaju šta na to reć, počnu etiketirat i srat gluposti.

a što se tiče bestsellera nije da patim za time za čime pate delije, preživio bih i bez titule bestsellera i manekena godine.

dzg-36(100)

Posljednje uređivanje od 1981 : 26-03-2023 at 20:51
    Torcida Split old school

Pokoj vječni daruj mu Gospodine.

Banned
    Datum registracije
    Jan 2021
    Počivao u miru.

Znam da je ova tema pomalo zamrla, ali moram da stavim jednu sliku koja me je nasmijala.

Bila je ovdje prije deset godina rasprava koliko se znalo u SFRJ o Torcidi, da li se nakon 1950 to koristilo u Splitu, da li se koristilo u Osijeku itd.

Ovdje sam naišao na jedan novinski članak https://delije.net/press/pressopen.php?clip_id=33

Za vas što ne znate cirilicu, u ovom članku iz 1969 se piše o "čuvenoj "torcidi" sa severa...". A misli se na sever Marakane

Izgleda da je taj pojam Torcida ipak bio univerzalno poznat i prije osamdesetih, samo je bio sinoniman za žestoke navijače onako generalno.

Zoran Timić-Tima jedan od viđenijih Delija u 1-oj epizodi, što bi značilo da ih ima još o svojim počecima, dolasku na tribinu, prvim sukobima, bizarnim idejama..itd itd..slovio je za jednog od realnijih Delija..pa ako je prva epizoda valjda ih bude još

Zbog Eline i bokala vina

Drugi dio gdje Tima priča kako su u Splitu prevrnuli lubenice, mnogo lubenica.

Osjeti se kompleks prema Splitu i Torcidi.

Zbog Eline i bokala vina

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove