Citiraj Prvotno napisano od Aleksa Vidi poruku
http://www.digitalna.nb.rs/sf/NBS/novine/Bosnjak
http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/no...age/0/mode/1up

Mi u Narodnu biblioteku imamo nekakvu arhivu štampe, pa tako i primerke lista "Bošnjak" koji je počeo da izlazi 1891. godine (pogledati linkove). Već na prvoj stranici prvog broja kaže se "mi Muslimani". List je naravno glasilo bosankih muslimana, a po njemu se vidi da se oni identifikuju sa imenom "Bošnjak". A to i nije bilo tako skoro nego pre više od 100 godina.
Imamo takođe i "Memoare" prote Mateje Nenadovića, jednog od najistaknutijih vođa Prvog i Drugog srpskog ustanka. On opisuje kidanje s Turcima s kraja osamnaestog i početka devetnaestog veka. Među Turcima s kojima Srbi ratuju, prepoznaje i Bošnjake (prota upotrebljava reč "Bošnjak"). A budući da je uglavnom za Srbe u to vreme reč "turčin" značila isto što i "musliman" može se reći da prota Mateja prepoznaje Bošnjake kao posebne među ostalim Turcima/muslimanima. Po čemu su posebni - verovatno po lokaciji gde žive.

Dakle, ako 250 godina postoji populacija koja se propznaje po imenu Bošnjak, i koju drugi prepoznaju kao različitu od sebe i od drugih (Turaka, Hrvata, Srba), onda im se posebnost, dakle identitet, ne može negirati.

Možda bi čak i hrvatski identitet mogao da bude označen kao mlađi i noviji, ne toliko po samom imenu, koliko po ukorenjenosti u narodu i eliti. Andrić identifikuje katolike Bošnjake sredinom 19. veka. A u tom periodu i na području današnje Hrvatske javlja se ilirski identitet. Dakle, ne hrvatski. A onda su tu i parohijalni identiteti poput šokačkog.
Posebnost koju bosanski muslimani imaju je pripadnost islamu. Prije dolaska Turaka, nije bilo muslimana u BiH niti takozvanih Bošnjaka. Nekako su prota i ostali morali raditi razliku između Turaka i prisilno konvertiranih kršćana u muslimane, "Bošnjaka".

Andrić po tom pitanju ne može biti autoritet jer i sam ne zna što je.
Ilirski (panslavenski) pokret, ne identitet (južnoslavenski) koji su najvećim dijelom činili Hrvati ili naturalizirani Hrvati kao otpor germanizaciji i hungarizaciji. Vjerojatno ti je sve to poznato budući da se predstavljaš kao povijesni stručnjak, ali se praviš blesav da bi provocirao ili potvrdio neke svoje teorije.

Citiraj Prvotno napisano od Aleksa Vidi poruku
Njegoš npr. razlikuje "Dalmatince i hrabre Hrvate" (Gorski Vijenac). Pazi "hrabre" - e moj vladiko, šta ti je bilo te to izgovori...
Njegoš brka geografske pojmove s etnicitetom mada istini za volju etnicitet je društveni konstrukt i ako postoji volja velikog broja ljudi nitko ih ne može spriječiti, osim silom koja može ili ne mora dugoročno biti uspješna, da se identificiraju kako žele ili da im netko drugi nametne identitet. Glede hrabrosti, Hrvati su kao ratnici to dokazali. Inače nebi ni bilo Hrvatske kroz stoljeća.