+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 15 1 2 3 11 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/284

Tema: Kakvu bi sudbini doživjeli Hrvati bez NDH

Kakvu bi sudbini doživjeli Hrvati bez NDH

Možda je ovo više tema za podforum Povijest ali pošto nas je ionako malo koji tu i tamo nešto napišemo nek bude ovdje gdje je vidljivije.

na ovo razmišljanje potaknuo me jedna uvaženi forumaš s Povijesti još sa fhr-a koji je napisao tu ili možda čak i ovdje ili na hercegsrpskom forumu kad je iznio jednu zanimljivu teoriju koja meni do tada nije uopće padala napamet.

naime njegova je teorija da bi Hrvati, poglavito dinarskog kraja nestali u talijansko-srpskom dogovoru i da bi doživjeli strašne pogrome poput Muslimana istočne Bosne čije je totalno uništenje upravo spriječila NDH. Tu istu ili sličnu sudbinu možda bi doživjeli i Hrvati. To se i vidjelo na primjerima Rame, omiškog zaleđa, dijelova Hercegovine gdje su Talijani kamionima dovezli četnike da kolju.

Ti događaji ukazuju nam što bi se dogodilo sa Hrvatima zapadne srednje i sjeverne Hercegovine južne Bosne i Dalmacije, prvenstveno dalmatinske zagore koje bi četnici uz talijansku asistenciju nemilice uništavali. Za primorsku Dalmaciju i otoke već nisam siguran da bi im Talijani dopustili pokolje kao što su to radili u zaleđu a li ni to nije isključeno u nekom krajnjem raspletu.

Dakle one budale, debili ili kako nazvati te kreature koji NDH smatraju najvećim hrvatskim zlom, koji ne znaju ništa ili koji su mazohističko kmetski nastrojeni uopće ne uzimaju tu mogućnost u razmatranje unatoč toliko dokaza o fašističko-četničkom paktu što se tiče Hrvata.

Što vi mislite što bi se dogodilo s Hrvatima dinarskog područja bez uspostave NDH
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 31-08-2018 at 00:43
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Ja znan samo da je današnja hrvatska upola manja nego je bila NDH. Manja je i od banovine hrvatske. Negdi san pročita da je Italija 1941 na području gori od Istre pa doli do Crne gore imala 200 iljada vojnika i svu silu tehnike.Možda je i to razlog nagodbe Pavelića sa Taljanima oko ovoga o čemu si otvorija temu.
    Torcida old school. 55 g, 150/200(+ -)

Ugledni član philly avatar
    Datum registracije
    Sep 2012
    Vezano za te četničke pokolje, ko ih je uopće zaustavio u tim krvavim pohodima?
    Mislin, je li NDH uspila to ugušit ili makar napravit ozbiljniju potjeru?
    Mislin da san pročita u Slobodnoj da su taj pokolj u Omiškon zaleđu zaustavili partizani? E sad koliko tu ima istine, ne znam.

Inače, s obzirom da vučem korijene iz Dalmatinske Zagore, kad sam ka mulac čita o Ustaškon pokretu, uvik mi je bilo čudno kako je Ustaška vojska bila slabo aktivna u Zagori i zapadnoj Bosni?
    Knin ti drže četnici a ti ratuješ po istočnoj Bosni di Hrvata ima u promilima?
    Ne znam, pretpostavljam da Talijanima to nije odgovaralo, ali moglo se možda nakon pada Italije, ili je bilo prekasno tad.

Hrpa muslimana u vojsci, centar obuke Crne legije u Sarajevu, akcije po istočnoj Bosni... Nekako se teško identificirat s tim, sa stajališta Dalmatinca.
    Žao mi je radi te nesretne okupacije od strane Italije i partizanskog pokreta u tim dijelovima... Da je vlast NDH uspila učinit više za ljude iz tog kraja, bila bi za hrvatski narod situacija kudikamo bolja, ovako je partizanski pokret ispao spasonosan za Dalmatince?

Da se razumimo, iz današnje perspektive po meni svakom Hrvatu bi NDH i ustaški pokret triba bit ispred partizanskog, bez govora.
    Al volia bi vidit konstruktivnu kritiku na NDH i na koji način i kako se moglo učinit više za hrvatski narod.

Pa to je prosto za objasnit rimskim ugovorima kojima je Pavelić da ne samo dio obale i gradova nego je postojala i zona "B" koja nije bila direktno anektirana ali je bila talijanska okupacijska zona gdje se snage NDH nisu smjele nalazit osim oružničkih postaja. Ali su tu zonu Talijani vrlo brzo vojno napustili već 1942-ge pa bi se pod Njemačkim pritiskom opet vraćali.

Inače partizani nigdje nisu sprječavali četničke pokolje. Npr i u Ist Bosni su bili nazočni ali nisu ništa radili, dapače, poražene četnike bi primali u svoje jedinice tzv"rumeni proleteri".
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Kako mislis slaba aktivnost ustaske vojske u zapadnoj Bosni? pa tko je Kozaru i Bihacku republiku ponistavao, nego ustase u suradnji sa wermachtom.

Pretpostavljam da su i ustase morale ici tamo gdje je pobuna u tijeku, ili gdje im Nijemci kazu a i ne moraju reci, novoformirana drzava ima obvezu da se obracuna sa antidrzavnim elementima sto su tada bile komunisticke sumske bande.

Sta bi bilo sa Hrvatima da nije bilo NDH, tko zna. Sta bi bilo kad bi bilo, da engleskim spletkarosima nije uspio "bolje rat nego pakt" u Beogradu, mozda nicega ne bi ni bilo, mislim gradjanskog rata i ostalo. Mozda bi kroz cijeli WWII prosli kao Austrija recimo, ili ne znam jos koji primjer.

Pretpostavljam da su i cetnicki pokolji Hrvata uz talijansku asistenciju necim motivirani, ne mislim na cetnicke motive njihov motiv se zna, mislim na talijanske motive. Da nije bilo NDH da je to sve bila Italija recimo, vjerojatno ne bi vozikali cetnicke koljace okolo.

Meni je interesantnija teza da Hrvata danas ne bi bilo da nije bilo SFRJ odnosno tita i komunista, odnosno kako bi nakon poraza Hitlera i NDH, na vlast dosli Draza i njegova sumska banda, kralj i tako ta bulumenta i onda bi oni kao ustasama citaj Hrvatima dali po repu. Osveta, kao.
    To dolazi uglavnom iz usta hrvatskih jugoslavena, ali meni je neodoljivo na tragu srpske price "mi smo vas oslobodili, dali vam Jugoslaviju `18 umjesto da smo Srbiju do Triglava napravili, bas smo naivni i glupi". Kao, srbi su milostivi uvijek bili, pa su dali milostinju Hrvatima, koji nisu ni za sto sposobni, samo sjede doma i cekaju da ih Srbi pokolju. A inace su krvolocne ustase (tipicni srpski sukob sa samim sobom odnosno okretanje teza na nebulozan nacin)

Otud i njihov sok sto su popusili rat od Hrvata, oni su ubjedjeni da su Hrvati picke i niza rasa nekakvi "pokatoliceni Srbi" i ljudi bez karaktera i velicine, a Srbi veliki ratnici. Kao sto se danas sokiraju kad ih napenale "male rukice sposobne samo za prodavanje kospica i semenki".

Datum registracije
    Sep 2012
    Inače, u knjizi Sve moje bitke general Bobetko piše da se često znao susresti s pitanjima hrvatskih vojnika "zašto ste bili na partizanskoj strani", "zašto su Hrvati uopće bili u partizanima" i slično... Njegov odgovor u suštini je bia "da nije bilo Hrvata u partizanima, ne bi se dogodio Bleiburg već 10 Bleiburga".

Tako da, iako je partizanski pokret zaslužan za najveći genocid nad hrvatskim narodom, i borbu protiv hrvatskog identiteta u zločinačkoj tvorevini Jugoslaviji, zavedeni Hrvati na protivničkoj strani poput Tuđmana i Bobetka ipak su progledali i odigrali značajnu ulogu za Hrvatsku...

Tamo gdje je Hrvatima nešto zavisilo od nekog drugog stvari nikad nisu dobro ispadale po ovaj narod. Tako kroz cjelokupnu povjest. S druge strane tamo gdje su Hrvati preuzeli stvari u svoje ruke, najčešće u situacijama kada bi in netko na to prinudio onda su debelo naplaćivali svo ono vrijeme za koje ih je netko tiranizirao i tlačio.
    U datom vremenu NDH je bila višeznačni politički odgovor na stanje i opću situaciju na Balkanu i oko Balkana, gdje su se u to vrijeme prelamali interesi tadašnjih velikih sila ali i lokalnih susjednih naroda (Srba, Taljana, Mađara...) koji su nedvojbeno iskazivali aspiracije prema hrvatskoj teritoriji. Prićao sam mnogo o ovome s nekim ljudima i s burazom, koji su sa spomenutog motrišta posve razumijevali i debelo opravdavali nastanak NDH iz gore spomenutih razloga.
    Uže gledano nisu hrvatski interesi bili samo ozbiljno ugroženi u podinarju, mada tu u značajnoj mjeri, nego su hrvatski interesi bili narušeni i u područjima današnje Bih, koju su Srbi destabilizirali još prije vremena sarajevskog atentata iskazujući jasnu tendenciju proširivanja srpskog uticaja na BiH, koju su što javno što tajno htjeli otkinuti od Austrougarskog uticaja i uzeti je samo za sebe. Stvaranjem NDH ovaj uticaj se znaćajno smanjio, ali nije nestao, jer će se najzloglasnije četničke bande stvarati i nastajati u BiH upravo pod srbijanskim uticajem.
    Na osnovu svega ima se utemeljenja tvrditi da nije bilo NDH da bi Hrvati bukvalno bilo poklani i uništeni na mnogo većem prostornom prohvatu od poddinarja, ali svakako i na tom prostoru.
    Novija povjest pokazuje upravo to da reminiscenti srbijanske politike stvaraju jezgru pokušaja otkidanja teritorija RH u Kninskom predjelu kojeg su četnici nazvali kninskom krajinom, a koja je morala biti opuhana u "Oluji", kao konačnom hrvatskom odgovoru na srbijanske aspiracije ne samo iz II WW nego i prije, a i očevidno i poslije devedesetih godina prošlog stoljeća.

I ta opcinjenost Drinom i ratovanje po Romaniji, trosenje bitnih resursa za tamo neki Han Pijesak, Milice, Sekovice, Visegrad, da bi se sto... poslala cuturica drinske vode poglavniku.

To mi je nejasna epizoda NDH storije, mada danas kad vidim sljedbenike te ideje, malo mi je jasnije. Ta opcinjenost hrvatskim cvijecem, koje se takvim nikada nije ni smatralo, prosjecan musliman sa Drine mislim na neke seoske zabacene dijelove, oni do ovog rata nisu ni znali sto su to Hrvati. Mislim culi su mozda, ali za njih je Hrvat bio sto i Srbin, tamo neki krscanin, kaurin.

Datum registracije
    Sep 2012
    Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    I ta opcinjenost Drinom i ratovanje po Romaniji, trosenje bitnih resursa za tamo neki Han Pijesak, Milice, Sekovice, Visegrad, da bi se sto... poslala cuturica drinske vode poglavniku.

To mi je nejasna epizoda NDH storije, mada danas kad vidim sljedbenike te ideje, malo mi je jasnije. Ta opcinjenost hrvatskim cvijecem, koje se takvim nikada nije ni smatralo, prosjecan musliman sa Drine mislim na neke seoske zabacene dijelove, oni do ovog rata nisu ni znali sto su to Hrvati. Mislim culi su mozda, ali za njih je Hrvat bio sto i Srbin, tamo neki krscanin, kaurin.
    O tome pričan, umisto da se očisti Knin i njegovo zaleđe Grahovo, Drvar itd... Ratuje se do Drine i spašavaju muslimani?

Zapadna Bosna nespretna i neprecizna izjava, mislia sam više ta pozadina Knina, gore pobrojana mista... Ono što je HV zauzeo prije oslobođenja Knina.

To tamo je bila "no fly" zona za ustasku vojnicu, oni nisu smjeli u talijanskoj zoni vece operacije imati.
    Ink je napisao vec.

Datum registracije
    Sep 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Pa to je prosto za objasnit rimskim ugovorima kojima je Pavelić da ne samo dio obale i gradova nego je postojala i zona "B" koja nije bila direktno anektirana ali je bila talijanska okupacijska zona gdje se snage NDH nisu smjele nalazit osim oružničkih postaja. Ali su tu zonu Talijani vrlo brzo vojno napustili već 1942-ge pa bi se pod Njemačkim pritiskom opet vraćali.

Inače partizani nigdje nisu sprječavali četničke pokolje. Npr i u Ist Bosni su bili nazočni ali nisu ništa radili, dapače, poražene četnike bi primali u svoje jedinice tzv"rumeni proleteri".
    To bi trebala bit ova karta

Totalno sjebano.
    NDH je tribala organizirat nekakvu hrvatsku gerilu i čekati pogodan trenutak. Uz povremene akcije.
    Nešto ka Hrvatska unatoč zabranama Međunarodne zajednice.

Ovako su Hrvati iz ovog područja bili prepušteni sami sebi, a najvećim dijelom su zato i išli u partizane, radi talijanske okupacije.
    Dobro došlo jugokomunistima.

Hrvati bi prošli kao Kurdi da nije bilo NDH. Njezina najveća vrijednost nalazi se u mentalnoj pripremi Hrvata za ostvarenjem neovisne države. Ona je obuhvatila većinu hrvatskih zemalja u jednu hrvatsku državu i utjerala je strah u kosti hrvatskim neprijateljima što se kapitaliziralo u traktorijadi 1995. godine. Prije NDH Hrvati su u očima svijeta i barbara s istoka bili jadni tutleki za napucavanje a nakon NDH još 1987. su imali paranoju zbog U prilikom Univerzijade. Ta paranoja traje i danas.

I već kad je riječ o NDH, Pavelić nije prodao Dalmaciju, ona je u sastavu Hrvatske od 1943. godine. Ono što je on izveo je kupovina vrjemena i izvlačenje najboljega u datom trenutku. Oni koji su nešto prodali su partizani koji su trajno napravili SRH 16% manjom od Banovine Hrvatske a 50% manjom od NDH bez "prodane" Dalmacije. Zato toliko pljuju po Paveliću, klasična zamjena teza gdje lopov viče drž'te lopova.

Datum registracije
    Sep 2012
    Gledajući ovu kartu, nameće se zaključak da NDH i nije baš puno pomogla Hrvatima iz Dalmacije. Ustaška vojska tu nije smila bit, NDH nije imala vlast tu. A nisu se nešto ni pretrgli da to promine.
    Ironično, partizani su "oslobodili" Knin.
    NDH do Drine, a četnici haraju po Zagori i Hercegovini.
    Ustaška vojnica ne smi djelovat.

Tako da ne znam kako je NDH spasila Hrvate na tom području? Možda tako šta su revoltirani Hrvati s tih područja išli u partizane pa je jugokomunistička odmazda poslije bila manja?

NDH je najviše pomogla muslimanima a oni su nam za to lipo "zahvalili" u Domovinskom ratu. Ironije li.

Jedina pametna stvar je bila, da je ikako bilo moguce, formirati hrvatsku drzavu na prostorima gdje su Hrvati vecina, otprilike Banovina Hrvatska, sve ostalo koga boli neka stvar.

Zasto da Hrvati ginu za Visegrad, kome treba Drina na kojoj su Hrvati statisticka greska, danas vise ni to.

A i za Istru, iskreno receno, zaboli me. To je trebalo talijanima dati odavno, kad vidim ove istrijane danas, prosto je zalosno da su oni u Hrvatskoj a Herceg Bosna nije. Hrvati iz HB su ginuli za Vukovar, Osijek, Dubrovnik, dok su istrijani uglavnom ladili muda i moralizirali sa sigurne udaljenosti.

Datum registracije
    Sep 2012
    Da, ostavština NDH su sasvim sigurno Ustaše i Crna legija, odnosno njihova reputacija, na čije ime se četnicima i jugokomunistina uvlačio strah u kosti a hrvatskim bojovnicima dizao moral. Nema sumnje oko toga.

Jedina pametna stvar je bila, da je ikako bilo moguce, formirati hrvatsku drzavu na prostorima gdje su Hrvati vecina, otprilike Banovina Hrvatska, sve ostalo koga boli neka stvar.

Zasto da Hrvati ginu za Visegrad, kome treba Drina na kojoj su Hrvati statisticka greska, danas vise ni to.

A i za Istru, iskreno receno, zaboli me. To je trebalo talijanima dati odavno, kad vidim ove istrijane danas, prosto je zalosno da su oni u Hrvatskoj a Herceg Bosna nije. Hrvati iz HB su ginuli za Vukovar, Osijek, Dubrovnik, dok su istrijani uglavnom ladili muda i moralizirali sa sigurne udaljenosti.
    Taman san tija i ja ovo napisat. Koji bi nama Hrvatima bija interes živit u državi NDH sa miljun srba i dva miljuna muslimana. U toj državi kad tad bi postali manjina. Banovina Hrvatska bi nan bila taman mira. Slagali se vi ili ne sa politikon Tuđmana, sigurno je bilo i grešaka ali je u tri dana napravija ono šta nije niko uspija u tri stoljeća a to je traktorijada 95.
    Ja ne mogu ni zamislit šta bi bilo danas u hrvatskoj da su srbi ostali u ovin područjima u Dalmaciji.
    Posljednje uređivanje od 1981 : 30-08-2018 at 14:48
    Torcida old school. 55 g, 150/200(+ -)

Datum registracije
    Sep 2012
    Kakva bi situacija bila da je Pavelić odjeba muslimane, Srbi bi ih počistili i vjerojatno ne bi više bili nikakav faktor na ovim prostorima. Kako bi to utjecalo na sveukupnu situaciju?

Offtopic je, ali ne bi bilo nista sto nije i danas, cetnici bi bili na vlasti kao sto su "dozupani" i danas, Bora Drljaca bi ojkao cetnicke ojkalice po Petrovoj Gori kao sto i danas ojka, sprski patrijarh i popovi bi obilazili srpsku Dalmaciju, Liku i Krajinu kao sto je i danas obilaze, nosili bi kokarde kao sto ih i danas nose.

Datum registracije
    Sep 2012
    Offtopic je, ali ne bi bilo nista sto nije i danas, cetnici bi bili na vlasti kao sto su "dozupani" i danas, Bora Drljaca bi ojkao cetnicke ojkalice po Petrovoj Gori kao sto i danas ojka, sprski patrijarh i popovi bi obilazili srpsku Dalmaciju, Liku i Krajinu kao sto je i danas obilaze, nosili bi kokarde kao sto ih i danas nose.
    Možda bi Tuđman i Milošević uspili "podijelit" BIH pola - pola lol
    Imali bi nešto poput Banovine Hrvatske, današnja Hrvatska + Herceg-Bosna

Citiraj Prvotno napisano od philly Vidi poruku
    Kakva bi situacija bila da je Pavelić odjeba muslimane, Srbi bi ih počistili i vjerojatno ne bi više bili nikakav faktor na ovim prostorima. Kako bi to utjecalo na sveukupnu situaciju?
    Muslimani su se u svom stilu slepali nacistima, ne bi njih Srbi pocistili kao ni u zadnjem ratu sto nisu mogli.

Ja i dalje mislim da bi, da je Treci Rajh potrajao, muslimani kad tad, 1950. ili 1960. nebitno, kod Hitlera izlobirali neku islamsku drzavicu u BiH. Neku vazalnu nacisticku islamsku drzavicu koju bi im kod Adolfa sredio onaj mamlaz iz Jeruzalema. NDH bi bila prepolovljenja kad tad.

Nikada oni NDH nisu prihvatili kao svoju, uostalom bliza povjest nas je naucila kakve oni emocije imaju do CRO elementa.

Ne treba zaboraviti ni Srbe, koliko god oni propagandu furali da su antifasisti, da je Rajh potrajao i oni bi nesto za sebe izlobirali. Ljudi ne razmisljaju o tome, ali Hrvati bi kad tad opet bili jebena stranka. Pa nama je uzeta Dalmacija jer se Italiji tako svidjelo, je li mozda Hitler ijednom rekao "ne, to je hrvatski teritorij". Je kurac.

+ Odgovori na temu

Tags for this Thread

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove