+ Odgovori na temu
Prikaz rezultata str. 1/6

Tema: Slučaj Orešković, Norac, Grandić, Rožić, Čanić

Slučaj Orešković, Norac, Grandić, Rožić, Čanić

Uzel sam si malo vremena pa pročital presudu Vrhovnog suda Norcu, Oreškoviću i Grandiću. Tekst je začudo dostupan online pa ga svatko može pročitati. To je bila zadnja instanca suđenja pa se mogu pročitati odgovori vrhovnog suda na žalbe Norca, Oreškovića i Grandića. Za kompletnu sliku, fali nepravomoćna presuda suda u Rijeci na prvoj instanci suđenja. Zanimljivo kako nema online teksta nepravomoćne presude ili ga ja nemrem naći. Ima li netko od vas tekst te presude možda? Do kraja suđenja su Rožić i Grandić otpali iz vlaka i samo su Norac, Orešković i Grandić osuđeni.

Paralelni sustav zapovijedanja, smrtonosni sastanak noć prije zločina, ubojice okrivljuju ljude iznad sebe za zločin. Gdje sam to još vidio? U presudi Kordiću.

Kaj vi mislite o cijelom slučaju i da li imate link nepravomoćne presude na sudu u Rijeci?

Ovo je presuda Vrhovnog suda: http://www.vsrh.hr/EasyWeb.asp?pcpid=463

Ima zanimljivih dijelova. Po ključnim svjedocima, na sastanku 16.10.1991. su dogovorena ubojstva i odmah te večeri su krenula ubojstva, a ubojstva su se dogodila 17.10.1991. pa je DORH promijenio datum sastanka na 17.10.1991.

Svjedoci-ubojice, se slažu u tome da su Norac i Orešković zapovijedili na tom sastanku ubojstva, ali jedan kaže da je na sastanku bilo 8 ljudi, drugi 10-12, a treći 25. Vjerodostojno.

Šta mislimo? ja mislim da je ovo samo jedan od masu dokaza da je Knin oslobođen a Zagreb i Rijeka i neki drugi gradovi) nisu

Sud veli da je sigurno bilo sastanka jer se jedino u tome svi svjedoci slažu.

Nije doveden u sumnju niti žalbenim navodima optuženika Oreškovića koji ukazuje na nesklad i proturječje svjedočkih iskaza, analizirajući pri tome iskaze svjedoka Dasovića, Kasumovića, Markovića, Premuža, Tomljenovića i Rukavine i zaključujući da se iskazi svjedoka o broju nazočnih bitno razlikuju, jer na primjer Dasović navodi da ih je bilo osam, a Marković od preko 20-25. Navodi i da svjedoci Dasović, Kasumović, Marković i Premuž svaki za sebe kažu da su stigli posljednji, ali niti jedan od njih ne kaže da su stigli svi zajedno što bi bilo logično, kao posljednja skupina. Pri tome da Premuž tvrdi da je stigao tek na hodnik, ali Marković i Kasumović kažu da je bio tamo već prije njih, dok ga Dasović i ne spominje. Marković prema navodu žalbe izmišlja Čanića, ali po njemu nije bilo Dasovića. Stoga žalba nalazi da je to skupina posve zbrkanih laži u kojoj o odlučnim činjenicama uopće nema niti dvije slične izjave, iako je prema stavu žalbe jasno da su neki svjedoci instruirani od strane organa gonjenja. Međutim, ovakvim žalbenim tvrdnjama optuženik Orešković nije doveo u sumnju utvrđenja prvostupanjskog suda glede održanog sastanka koji svi saslušani svjedoci, sudionici istoga potvrđuju, ali naravno nastojeći svoje učešće i prisutnost svesti na minimum kako bi umanjili svoju odgovornost što ipak nije umanjilo vjerodostojnost njihovih iskaza, budući su o bitnome iskazivali suglasno pa im je stoga, po mišljenju ovog suda, prvostupanjski sud opravdano poklonio povjerenje.

Citiraj Prvotno napisano od Picaferaj Vidi poruku
    Šta mislimo? ja mislim da je ovo samo jedan od masu dokaza da je Knin oslobođen a Zagreb i Rijeka i neki drugi gradovi) nisu
    Ma dobro, otprilike znam kaj mislite, ali me zanima da li ima netko dubljih saznanja o temi.

Možemo ovdje i o Medačkom džepu gdje je Norac osuđen po zapovjednoj odgovornosti da nije kaznio počinitelje zločina, a nijedan počinitelj zločina nije osuđen u Haagu ili pred hrvatskim sudom. Samo je bilo bitno osuditi najviše strukture vojske tog područja, za počinitelje kaznenih djela ubojstva nikoga nije bilo briga. Bobetko se nije dao pa je Norac morao stradati kao najjače ime tog područja.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove