+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 5 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/93

Tema: Gospodarska kretanja

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4

Gospodarska kretanja

http://www.vecernji.hr/vijesti/u-tre...-clanak-231720

vrlo zanimljivo.
    prošle godine smo svjedočili upravo oduševljenom, skoro pred svršavanje, najavljivanju propasti turističke sezone i konačnom krahu gospodarstva kao naravnom jedino i ničije više, krivice aktualne vlasti.
    u tome su prednjačili novinari eph grupe kao i lijevoanarhodebilnih portala al a index čiji su ekonomski "experti" uživali u najavama loših rezultata turističke sezone s naglaskom na krivnju (kao i u svemu drugome) hdz-ove vlasti.
    prošlogodišnji porast broja turista kao optimističke brojke predmetni poluobrazovani novinarčići ću pokušali relativizirati zlogukim likovanjem kako veći broj turista ne znači i veću potrošnju te nastavili s bombardiranjem lošim brojkama koje bi trebale značiti konačni slom hrvatskog ugostiteljstva.

poučeni porastom broja gostiju prošle godine, sveznajuća piskarala slabe pameti i noskog obrazovanja, nisu se toliko osvrtali na brojke ljudi jer je bilo očihgledno da nam blagi rast slijedi i ove godine ali su se svim slilama bacili na svakodnevno inzistiranje na nikakvoj potrošnji i u novčanom smislu, podbačaju sezone.

predmetni članak pokazuje upravo suprotno (jasno, ukoliko su podaci istiniti), da je hrvatski turizam i u novčanom smislu, ugostiteljskoj potrošnji napravio pomak gore što i nije neki velik pomak ali u vrijeme krize, hvale vrijedan.

ipak, moje glavno razmišljanje i pitanje glasi; dokle ide nečija destuktivnost da u vidu borbe protiv svojim mrskih političkih protivnika zazivaju propast i neumorno filaju javnost zlogukim prognozama i neosnovanim analizama?
    imaju li srama pokriti se po glavi i šutjeti ili ćemo dosadašnje "experte" za piskaranje i spavanje do podne imati prilike gledati i dalje kako nam besramno pametuju i uvjeravaju u nešto što se vidljivo kojsi sa zdravom logikom?

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    http://www.vecernji.hr/biznis/gradi-...-clanak-234557

lijepe vijesti. nadajmo se što više ovakvih.

mene npr zanima jesu li to stavrno tolika ulaganja. jer masu puta se ima pročitati ulaganje od 200 mil eura. ulaganja od 100 miliona eura.

mislim to su veliki novci za malu zemlju..to mora dati zamah privredi..koliko se ja ali totalno laički u to kužim..

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    teško da netko iskrca sve u komadu.
    a dio se odnosi na ulaganja materijala ili kupnju materijala koji se opet dovozi iz vana.
    šta znači npr. uuložiti u hotel 50 mil. eura kad od toga 30 mil. otpadne na uvoz namještaja.
    tako da se i tu pogubi dosta toga.
    inače, uvijek sam tvrdio da je prometni pravac i položaj koji hrvatska ima strateški, toliko da bi tu mogli sugurno bar 2-3- puta novca zarađivati.
    davno sam govorio da bi trebalo ako treba koreancima, japancima ili kinezima, dat džaba prostor nek iskoriste luke, željeznice i riječni promet za distribuciju svoje robe po europi.
    i to se skoro dogodilo.
    a znaš đe je zapelo?
    neki naši pametnjakovići su dali do znanj ada bi za takav projek bilo korisnoi malo zavući ruku u džep pa na brzinu dio sadržaja tog džepa preliti u džep našeg pametnjakovića.
    koliko je tu prilika propušetno zbog takvih pametnjakovića, muka mi je i razmišljati.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    http://www.vecernji.hr/vijesti/napok...-clanak-235542
    iako ovo nije posljedica neke proračunate politike nego više povlačenja za sobom hrvatske kao balvana na vodi uslijed europskog oporavka, ipak ljepše za čuti nego dosadašnje vijesti o padu, minusima, propadanju....

al opet je sve to trgovina.

i nadodao bih samo još nešto. ove izjave su najveće floskule koje postoje i od kojih mi se moja profesija gadi. naučiš par makroekonomskih fraza i ponavljaš kao papagaj. nitko od njih ne daje nikakav recept, osim onog prof. kukića, al i on je jedno 10-ak godina zakasnio. zanima me tko će dati nešto originalno od njih. jebiga, i ja bi mogao sa par fraza vrtit medije oko malog prsta.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    misliš li na možda na slavka kuLića?
    i taj priča katastrofe same.
    misli d a je nasposobniji um za ekonomiju trenutno škegro kakav god bio.
    realan je i sposoban.

Meni najviše čudi ponašanje tih ekonomskih analitičara koji nisu u stanju predvidjeti ništa bar godinu dvi unaprijed, da ne govorim 5-10, dok su bili drugi gospodarski trendovi, oni su pričali potpuno druge priče, mislim ako nisu u stanju prepoznati globalna gospodarska kretanja prije nego što to bude na dnevniku ili bar predpostaviti što će biti ako se ekonomski trend nastavi, onda ne služe ničemu. Zaduživanje i rasprodaja se događaju 10 godina i posljedice toga nitko nije unaprijed vidio, oni su još prodavali drugu priču, da je nužna privaizacija, država je najlošiji gospodar, hr dug nije velik...,
    Meni je to kao neekonomistu nejsano, je li to neznanje ili podkupljenost, najvejerovatnije je znanje površno,a a prodali su se trendovima.
    S druge strane na forumima se moglo davno i argumentirano pročitati što slijedi u građevinarstvu, cijenama stanova, dionica, posljedicama zaduženosti, nepostajanja strategija...

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    kao što u cilom društvu imamo inflaciju onih koji vole pametovati o onečemu o čemu malo znaju tako i u ekonomiji uglavnom gledamo iste likove koji zahvaljajući vezama s određenim medijima uvijek imaju prilike pojavljivati se na televiziji što i njima samima podiže cijenu a što oni iskorištavaju tako da pišu kolumnhe, neke članke, pojavljuju se na seminarima (što im je plaćeno)....
    ppogledaj kakvi idioti s novinskih i portalskih strana pametuju o svemu kao kolumnisti pa će ti sve biti jasno.
    ova plejada dežurnih ekonomista je samo pokazatelj da u ovom društvu postoji samo forma i fasada a da se sadržaj davno potišten otišao kući spavat.

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    misliš li na možda na slavka kuLića?
    i taj priča katastrofe same.
    misli d a je nasposobniji um za ekonomiju trenutno škegro kakav god bio.
    realan je i sposoban.
    da to je onaj sa ekonomskog fakluteta u zagrebu. slažem s tim da se tu radi o površnom znanju. nastavno osoblje sa ekonomskih fakluteta više voli seminare i "reciklažu znanja" nego znastvene projekte od kojih bi netko imao koristi. zadnji od takvih znalaca je onaj šantić iz splitske banke.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    ha, pamtim ga iuz teretane u veslačkoj negdje tamo 98, 99.
    ko bi rekak okako se probio.
    nisma ljubitelj analitičara.
    puno pametuju a praksa im je u banani.
    narodni seoski ljudi koji su zgrnuli lovui, e to su profesori života.
    ne mislim pri tome na one lijanoviće i ostale koji su po političkoj liniji došli do prve akumulacije pa čim nema te političke potpore, varajući i iskorištavajući ljude održavaju vlastitu komociju.
    a što ti radip na netu.
    pa došo si u zagreb u provod, 9 sati petak navečer......
    ajde mi koji smo imali neke obveze pa sretni što ćemo u krevet ali ti..na odmoru.
    ja da sam u splitu ne bi se vratio kući bez nekog trofeja

ma malo predaha od điranja. danas samo od 10 do 5 non-stop hodali. moram sjest i odmorit par sati.

trofeja?

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    pa ono znaš.....bar probaš.....
    šalim se. meni je ionako odzvonilo što se tiče žena.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    http://www.vecernji.hr/biznis/izvoz-...-clanak-236725

prije sam mišljenja da je hrvatsko gospodarstvo poput balvana nasukanog na obalu.
    pod utjecajem plime gospodarskog oporavka europe i taj balvan se pomalo pokreće ali sve je to pasivno.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    http://www.vecernji.hr/vijesti/nagli...-clanak-237995

e da su naši još odavno shvatili kako je proizvodnja hrane strateška grana i da je poticanje i razvoj proizvodnje za izvoz puno vrijednije od kokošarenja sa uvoznim lobijima......
    ali za to je potrebna i državotvorna svijest koju očito ova generacija nema.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    http://www.vecernji.ba/vijesti/igh-d...-clanak-238254

građevinari su davno trebali shvatiti da nema prevelikog prosperiteta od građenja objekata u koje ulaže država.
    građevina ne može biti pokretač gospodarskog zamaha nego se tek hvata ua zahuktali promet i daje svoju nadogradnju.
    hrvatska je oduvijek imala dobre građevinare pa je izlazak na strana tržišta ne prilika nego nužda i obavezan smjer u djelovanju.

U protekoj godini Poreska uprava Federacije BiH naplatila je 3,4 milijarde KM prihoda, odnosno 185 miliona KM više nego u 2009. godini. Porasli su prihodi od poreza na dobit (173 miliona KM), kao i poreza na dohodak (209 miliona KM) a snažno je porasla i uplata doprinosa (2,26 milijardi KM).

Na drugoj strani, Uprava za indirektno oporezivanje u protekloj godini prikupila je 4,67 milijardi KM indirektnih poreza, što je za 314 miliona KM više nego u 2009. godini. To praktično znači da su ukupni poreski prihodi (indirektni i direktni porezi) u protekloj godini povećani za blizu 500 miliona KM!
    http://www.biznis.ba/index.php?optio...1675&Itemid=59

Struja je glavni izvozni BiH proizvod .

U prvih 11 mjeseci 2010. godine izvoz BiH dostigao je iznos od 6,48 milijardi KM, što je 28,2 posto više nego u istom razdoblju protekle godine. Na drugoj strani, uvoz je također rastao, ali neuporedivo sporije (9,7 posto) i dostigao je iznos od 12,3 milijarde KM. Po svemu sudeći, prošlogodišnji izvoz zaustavit će se na iznosu od oko 7 milijardi KM, a uvoz na nekih 13 milijardi KM. Godinu ranije, izvoz je bio nepunih 5,6 a uvoz 12,5 milijardi KM.

U protekloj godini došlo je i do značajnih promjena na listi najvećih bh. izvoznika koju je proteklih godina tradicionalno predvodio Aluminijski kombinat Mostar. Aluminij je i dalje ostao u vrhu, no čelnu poziciju na listi izvoznika prvi put nakon rata preuzela je električna energija, čiji je izvoz dostigao rekordan iznos od 436,2 miliona KM, blizu 10 miliona KM više nego godinu ranije.

Izvoz aluminija pao je na drugu poziciju, ali su rezultati u ovom sektoru puno bolji nego u 2009. godini. U prošloj godini izvoz aluminija dostigao je iznos od 390 miliona KM, što je 150 miliona KM više nego u 2009. godini.

Treće mjesto na listi najvećih izvoznika zauzela je automobilska industrija, odnosno proizvodnja autodijelova, čiji je izvoz za godinu dana porastao za 91 milion KM - sa 210 u 2009. godini na 320 u 2010. godini.
    http://www.biznis.ba/index.php?optio...1674&Itemid=59

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    kad vidim ova dva posta.....znači li to da je krenulo na bolje?
    brojke naime,tako kažu

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove