Vidi rezultate ankete: Jeste li za predlozene promjene?

Glasači
6. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • DA

6 100.00%
  • NE

0 0%
+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 9 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/171

Tema: Referendum za promjenu izbornog sustava i otkazivanje IK

Referendum za promjenu izbornog sustava i otkazivanje IK

Za 10 dana krece skupljanje potpisa za promjenu izbornog sustava. Hocete li dati svoj potpis za promjenu izbornog sustava?

Predstavnici GI Narod odlučuje ponovili su kako će se potpisi za promjenu izbornog sustava prikupljati 2 tjedna i da će u razdoblju od 13. do 27.5.2018. te da će trebati prikupiti oko 380 000 potpisa.

Ovdje donosimo oba referendumska pitanja u cijelosti:

1) Jeste li za to da se članak 72. Ustava Republike Hrvatske mijenja i glasi:

„Hrvatski sabor ima najmanje 100, a najviše 120 zastupnika, koji se, na temelju općeg i jednakog biračkog prava, biraju neposredno tajnim glasovanjem. Pripadnici nacionalnih manjina biraju najviše šest zastupnika u Hrvatski sabor.

Zastupnici se u Hrvatski sabor, osim zastupnika nacionalnih manjina, biraju prema sustavu razmjernog predstavništva.

Birač može glasovati za jednu od predloženih lista kandidata i može označiti do tri kandidata koji imaju prednost pred ostalim kandidatima na listi za koju je glasovao (preferirani glas).

Izabrani kandidati s pojedine liste utvrđuju se isključivo na temelju najvećeg broja preferiranih glasova.

U svakoj izbornoj jedinici u Republici Hrvatskoj bira se najmanje 15 zastupnika. Izborne jedinice ne smiju dijeliti zakonom utvrđena područja Grada Zagreba i županija Republike Hrvatske. Broj zastupničkih mjesta rasporedit će se među izbornim jedinicama na temelju izračuna odnosa broja birača u svakoj izbornoj jedinici i ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj.

Pravo na sudjelovanje u diobi zastupničkih mjesta u izbornoj jedinici ostvaruju kandidacijske liste koje su na izborima dobile najmanje 4% važećih glasova birača.

Birači na izborima mogu glasovati: na biračkom mjestu, dopisnim ili elektroničkim putem.“

2) Jeste li za to da se iza članka 72. Ustava Republike Hrvatske doda članak 72.a koji glasi:

„Zastupnici nacionalnih manjina odlučuju o svim pitanjima iz nadležnosti Hrvatskoga sabora, osim o povjerenju Vladi i donošenju državnog proračuna.“
    https://narod.hr/hrvatska/gi-narod-o...izborni-sustav

Što znači uvođenje triju preferencijskih glasova bez praga?

Prema sadašnjem izbornom sustavu, po kojemu su provedeni posljednji parlamentarni izbori, birači mogu koristiti 1 preferencijski glas koji je ograničen pragom od 10% glasova liste. Drugim riječima, za ulazak u Sabor vrijedi poredak kandidata na listi koji je postavljen uoči izobra (prema odlukama šefova stranke), a tek ako određeni kandidat dobije više od 10% preferencijskih glasova liste, poredak se mijenja.

Po prijedlogu inicijative Narod odlučuje, prvotni poredak kandidata ne bi imao nikakvu težinu. Glasači bi na odabranoj listi mogli zaokružiti do tri preferirana kandidata te bi se njihov konačni poredak određivao isključivo brojem preferencijskih glasova.

Na parlamentarnim izborima u rujnu 2016. samo 11 kandidata od 143 (bez zastupnika nacionalnih manjina) ušlo je u Sabor na temelju preferencijskih glasova, a svi ostali – njih 132 (bez zastupnika manjina) ušlo je na temelju pozicije na listi koju im je dodijelio šef stranke. Glavni razlog za tako mali broj zastupnika izabranih preferencijskim glasovanjem jest upravo cenzus – 10 posto od ukupnog broja glasova koje je dobila lista.

Da nema cenzusa, uz ovih 11 ušlo bi još 30 drugih kandidata. Tih 30 kandidata dobili su veći broj preferencijskih glasova od onih koji su ušli u Sabor, ali zbog praga koji traži da imaju 10% glasova cjelokupne liste – mjesta u Saboru pripala su njihovim kolegama s viših mjesta na listi, premda su dobili i po nekoliko puta manje preferencijskih glasova.
    https://narod.hr/hrvatska/zasto-hdz-...sko-glasovanje

Ove promjene su bolje nego ništa al' moglo se bolje, puno bolje. Zanimljivo "Otvoreno" sinoć o temi.

Slažem se. Dobra stvar je dopisno i elektroničko glasovanje, poštimavanje izbornih jedinica, smanjenje praga i povećanje broja preferencijskih glasova. Ovo s neglasanjem manjina oko proračuna i povjerenju vladi mi je glupo. Bolje je bilo da su odmah stavili da manjine nemaju zajamčeno mjesto u Saboru.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Slažem se. Dobra stvar je dopisno i elektroničko glasovanje, poštimavanje izbornih jedinica, smanjenje praga i povećanje broja preferencijskih glasova. Ovo s neglasanjem manjina oko proračuna i povjerenju vladi mi je glupo. Bolje je bilo da su odmah stavili da manjine nemaju zajamčeno mjesto u Saboru.
    Elektronsko glasanje nije dobro. YouTube je pun klipova o elektronskim mašinama za glasanje u SAD-u koje je lako programirati da unaprijed određeni "pobijednik" pobijedi..a "gubitnik" da ispuši. Švicarski model, sa unikatnim kodom na papiru za svakog glasača, je daleko najbolji jer je nemoguće varati.

Opstrukcije od Bandića i Opare u Zagrebu i Splitu. Smanjili su im maksimalno koliko su mogli pozicije za prikupljanje potpisa. Nek ih stave ispred Crkvi i tu će skupiti dovoljno potpisa.

Nailazimo na određene barijere jer u Zagrebu, Karlovcu i Novoj Gradiškoj od nas traže da platimo pristojbe za korištenje javnog prostora. U Zagrebu smo prijavili 317 lokacija i traže da platimo pola milijuna kuna. Kako nemamo ta sredstva odabrali smo 20 strateških pozicija i nažalost milijunski grad poput Zagreba morat će se izjašnjavati na samo 20 lokacija. Izjednačava nas se s političkim strankama i to je svojevrsna opstrukcija građana da se izjasne po pitanju referendumu”, rekao je Zvonimir Troskot.

“Gradu Splitu prijavili smo 110 lokacija, a dobili smo odobrenje za samo njih 10. Telefonski smo dobili objašnjenje kako su trebali biti detaljnije opisani, mikrolocirani na geoportalu itd. Ovakvo postupanje HDZ-ovog gradonačelnika smatramo sličnom postupanju bivšeg SDP-ovog gradonačelnika Baldasara koji je 2014. godine inicijativi Birajmo zastupnike imenom i prezimenom odobrio samo 4 lokacije u Splitu. U Osijeku su tražili 200 kuna po danu, a to bi bio prevelik iznos za 47 lokacija koje smo prijavili”, ističe Luka Mlinarić.
    https://narod.hr/hrvatska/uzivo-gi-n...-izjasnjavanja

Jeste potpisali za oba referenduma?

Ja potpisao onaj za otkazivanje Istanbulske konvencije. Kod crkve je samo taj stol bio.

Potpisao za obadva referenduma.

Realno, referendum-i o promjeni izbornih pravila, nisu baš nešto, a elektroničko glasovanje čak smatram štetnim. Međutim, zanimljivo mi je koliko se HDZ-SDP koordinacija uspalila oko toga, zapravo skoro ničega (osim donekle obuzdavanja manjinaca). Zašto? Vjerojatno, jer je to prvi put, da im se narod (makar malo) otima sa uzice i u tome vide neki mali prvi korak, iza kojega će se stvari početi događati... Drugi je problem "elite", što pred strancima mogu ispasti slabići, tj. oni koji nisu u stanju zadržati Hrvate pod totalnom kontrolom. Npr. uvođenje Eura i sve negativnosti, koje nam to nosi... Što ako i tu EU sprdnju Hrvati požele testirati referendumom? Ili LNG terminal na Krku? Ili ćirilicu? Ili....?

referendum može poslužiti samo kao signal bunta naroda. Inače je kamilica. Pogotovo ovaj o izbornom zakonu. Trebalo se tražit ukinuće manjinskih zastupnika, čak i pod uvjetom da se ukine dijaspori, čime prijete već HDZ-ovci a jugodesnica odavno. Jer više oni gube. 8 je više od 3.

Ovako me sprječavanja u potpisivanju, jer bi to značilo da se ja slažem sa biranjem zastupnika manjinske liste i da želim četnike u saboru. A ne želim.

No i bez toga neće to imati nikakvih učinaka. Izigrat će ih oligarhija. Medijsko pravosudno-politička.

ko u slučaju referenduma o braku. Izigrali su ga. Još su se zlurado smijali. Pederi se kod matičara sklapaju to svoje. Što je to nego brak ako je pred matičarem.

referendumi prolaze u demokratskim država. U diktaturama ne. A mi živimo u diktaturi.

Dakle, jedino ima smisla da se pokaže koliko ima protivnika ove vlasti, bez jugodesnice koja nije protiv vlasti nego protiv države.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 14-05-2018 at 11:02
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Ja san potpisa jučer ujutro sva tri. Ka da me šta košta. Inače jučer se potpisivalo kod nas na pazaru u sv.Dominika u ulazu u župni ured nakon mise. Mislin da je 370 iljada potpisa u 14 dana ipak velik zalogaj i teško da če se skupit.
    Torcida old school. 55 g, 150/200(+ -)

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    referendum može poslužiti samo kao signal bunta naroda. Inače je kamilica. Pogotovo ovaj o izbornom zakonu. Trebalo se tražit ukinuće manjinskih zastupnika, čak i pod uvjetom da se ukine dijaspori, čime prijete već HDZ-ovci a jugodesnica odavno. Jer više oni gube. 8 je više od 3.

Ovako me sprječavanja u potpisivanju, jer bi to značilo da se ja slažem sa biranjem zastupnika manjinske liste i da želim četnike u saboru. A ne želim.

No i bez toga neće to imati nikakvih učinaka. Izigrat će ih oligarhija. Medijsko pravosudno-politička.

ko u slučaju referenduma o braku. Izigrali su ga. Još su se zlurado smijali. Pederi se kod matičara sklapaju to svoje. Što je to nego brak ako je pred matičarem.

referendumi prolaze u demokratskim država. U diktaturama ne. A mi živimo u diktaturi.

Dakle, jedino ima smisla da se pokaže koliko ima protivnika ove vlasti, bez jugodesnice koja nije protiv vlasti nego protiv države.
    Pa i ako ne potpišeš za referendum o izmjeni IZ to opet znači da si za zastupnike manjinaca. U stvari to znači da si puno više za četnike u saboru. Jer po predloženom novom IZ predstavnici manjina neće moći sudjelovati u potpori Vladi i proračunu. A to je praktično kao i da ih nema u saboru. Referendumi nisu nikakva kamilica nego jedino oružje ili jednini način borbe protiv diktature u vrimenima kad se ne puca. Jedino što je jebeno je rigorozni zakon o referendumu pa ga je super teško, skoro nemoguće sprovest sa ovolikim brojem potpisa i ovako kratkim vremenskim rokom za njihovo skupljanje. Pa je neophodan referendum o promjeni zakona o referendumu

Citiraj Prvotno napisano od 1981 Vidi poruku
    Ja san potpisa jučer ujutro sva tri. Ka da me šta košta. Inače jučer se potpisivalo kod nas na pazaru u sv.Dominika u ulazu u župni ured nakon mise. Mislin da je 370 iljada potpisa u 14 dana ipak velik zalogaj i teško da če se skupit.
    Sva tri? Koji treći?

Citiraj Prvotno napisano od Picaferaj Vidi poruku
    Sva tri? Koji treći?
    Krivo sa napisa.Potpisa san za dva ali san mislija na treče pitanje vezano za nacionalne manjine.
    Torcida old school. 55 g, 150/200(+ -)

Pa i ako ne potpišeš za referendum o izmjeni IZ to opet znači da si za zastupnike manjinaca. U stvari to znači da si puno više za četnike u saboru. Jer po predloženom novom IZ predstavnici manjina neće moći sudjelovati u potpori Vladi i proračunu. A to je praktično kao i da ih nema u saboru. Referendumi nisu nikakva kamilica nego jedino oružje ili jednini način borbe protiv diktature u vrimenima kad se ne puca. Jedino što je jebeno je rigorozni zakon o referendumu pa ga je super teško, skoro nemoguće sprovest sa ovolikim brojem potpisa i ovako kratkim vremenskim rokom za njihovo skupljanje. Pa je neophodan referendum o promjeni zakona o referendumu
    Ne, možda je mogla doći incijativa za potpuno ukidanje saborskih manjinaca. Ovako im mogu zacementirati stanje bez obzira na oduzete alate za ucjenu.

Potpisao sam za referendum o braku, o izmjenama onog izbornog sustava, glasovao na referendumu o braku..da bi se Bauk i Maras smijuljili, cerekali i eno sad matičari vjenačavaju pedere.

Di si bio, nigdi, šta si radio , ništa.

Ne, možda je mogla doći incijativa za potpuno ukidanje saborskih manjinaca. Ovako im mogu zacementirati stanje bez obzira na oduzete alate za ucjenu.

Potpisao sam za referendum o braku, o izmjenama onog izbornog sustava, glasovao na referendumu o braku..da bi se Bauk i Maras smijuljili, cerekali i eno sad matičari vjenačavaju pedere.

Di si bio, nigdi, šta si radio , ništa.
    Da je došla ustavni sud bi proglasio referendumsko pitanje protuustavno i zabranio ga..kao što je napravljeno i sa referendumom "o ćirilici". A insinuacija da je zbog istospolnog partnerstva zakurac ić na bilo koji referendum je u najmanju ruku defetistička. Taj zakon o "istospolnim partnerima" se lako može promijeniti/otkazati/poništiti ako ovaj referendum o novom IZ prođe. Dok se ustavna definicija braka može poništiti/mijenjati samo referendumom.

Da je došla ustavni sud bi proglasio referendumsko pitanje protuustavno i zabranio ga..kao što je napravljeno i sa referendumom "o ćirilici". A insinuacija da je zbog istospolnog partnerstva zakurac ić na bilo koji referendum je u najmanju ruku defetistička. Taj zakon o "istospolnim partnerima" se lako može promijeniti/otkazati/poništiti ako ovaj referendum o novom IZ prođe. Dok se ustavna definicija braka može poništiti/mijenjati samo referendumom.

Da, pardon, za ćirilicu sam potpisao, tj za njezino izuzeće..kako je bilo postavljeno pitanje.

A gle onda Ustavni sud može i ovo poništit. Oduzimaš pravo zastupniku. Ista stvar. Čak jasnija. Ovdje ti nitko ne može ništa. 23-ili 24 zemlje EU nemaju zastupnike nacionalnih manjina u parlamentima i još je preporuka EU da se izbjegavaju manjinske liste. Kućeš bolje.

Gle niej to defetističko, ustavri jest ako si svjestan situaicje da ti se svaka volja može izigrat. ja sma pun želje i potpisivao za referendum o braku i izišao na njega. I onda iziđe Arsen Bauk komentira rezultate referenduma i cereka se, da to ništa ne znači da ima načina kako to zaobić. Da bi nam to dokazao na primjeru, za par dana dva pedera pred matičarem. Pred matičarem se sklapa "brak". Pred javnim bilježnikom se sklapa neko partnerstvo.

Ako me razumiš.

Da, pardon, za ćirilicu sam potpisao, tj za njezino izuzeće..kako je bilo postavljeno pitanje.

A gle onda Ustavni sud može i ovo poništit. Oduzimaš pravo zastupniku. Ista stvar. Čak jasnija. Ovdje ti nitko ne može ništa. 23-ili 24 zemlje EU nemaju zastupnike nacionalnih manjina u parlamentima i još je preporuka EU da se izbjegavaju manjinske liste. Kućeš bolje.

Gle niej to defetističko, ustavri jest ako si svjestan situaicje da ti se svaka volja može izigrat. ja sma pun želje i potpisivao za referendum o braku i izišao na njega. I onda iziđe Arsen Bauk komentira rezultate referenduma i cereka se, da to ništa ne znači da ima načina kako to zaobić. Da bi nam to dokazao na primjeru, za par dana dva pedera pred matičarem. Pred matičarem se sklapa "brak". Pred javnim bilježnikom se sklapa neko partnerstvo.

Ako me razumiš.
    Pa naravno da se svaka volja može izigrat. Jel' to znači da triba odjebat volju i pomirit se sa porazom? Ja sam ti lipo objasnia je taj "primjer", tj zakon o istospolnom partnerstvu donesen u saboru nadpolovičnom većinom i da se na isti način može poništiti...ali samo ako u saboru imaš nadpolovičnu većinu koja to želi napraviti. A ako ova referendumska inicijativa prođe šanse da se dobije takva većina su puno veće nego sada. Inače, po najtemeljnijoj ustavnoj odredbi ustavni sud ni bilo ko drugi nema ovlasti zabranjivati bilo koji referendum. Ali odnos snaga na političkoj pozornici je takav da govna mogu šta god 'oće..do određene granice koja je sada preširoka i preelastična.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove