+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 7 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/122

Tema: Novi srpski memorandum tj. deklaracija

Novi srpski memorandum tj. deklaracija

Iz radionice pravnog fakulteta i SANU nam dolazi nova uspješnica koja će se zvati Deklaracija o opstanku srpskog naroda. Novo tisućljeće donosi nove ugroze za opstanak srpskog naroda pa treba osvijestiti široke mase kako u ime opstanka Srbi moraju opet malo proširiti državu na sve strane. U režiji ove ekipe je nakon prošlog memoranduma došlo do srpske agresije na sve okolne narode. Je li ovo 1986. i je li srpski narod pred novim bitkama koje nisu oružane, ali ni takve nisu isključene? Trebamo li kao narod i kao država strahovati od tog strateškog vjerojatno ofanzivnog dokumenta?

Beograd -- Nacrt zajedničke deklaracije Republike Srpske i Srbije o opstanku srpskog naroda je pri samom kraju, ali je ostalo da se doteraju neke finese.

IZVOR: TANJUG, VEČERNJE NOVOSTI SREDA, 3.01.2018. | 07:11
    Podeli

To je izjavio dekan Pravnog fakulteta i član tima koji radi na tekstu deklaracije Sima Avramović.

"Iako će se on popularno zvati deklaracijom, koja znači proklamaciju ili nešto što se želi, akt koji se priprema ipak će imati više pravni nego politički karakter", rekao je Avramović za Novosti.

Kako ja dodao, on će imati i međunarodno utemeljenje jer se naslanja na sporazum o specijalnim vezama, koji je u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

Podseća se da će zajednička deklaracija Republike Srpske i Srbije o opstanku srpskog naroda biti predstavljena na Dan državnosti, 15. februara.

Dodik je ranije rekao da je tekst zajedničke deklaracije usaglašen i da će ga oba parlamenta usvojiti do Sretenja, Dana državnosti Srbije.

"Formalni dokument će se zvati Aneks sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama, jer mi želimo da to usvoje dva parlamenta i da se to potpiše. Taj dokument je gotov. Polovinom februara je Sretenje i Dan državnosti Srbije. Nekoliko dana pre toga bi parlamenti usvojili deklaraciju, a na Sretenje bi to promovisali. To je definitivni dogovor", rekao je ranije Dodik.

Novosti napominju da deklaracija treba da obuhvati pravo na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma, pravo na izučavanje i negovanje srpske kulture, pravno na izučavanje srpske istorije i negovanje srpske slobodarske tradicije, očuvanje nacionalne geografije, pravo na očuvanje i zaštitu srpskog kulturnoistorijskog nasleđa i pravno na informisanje na srpskom jeziku.

Pored Avramovića, u timu iz Srbije, koji priprema tekst deklaracije, još su i dekan Filološkog fakulteta u Beogradu prof.dr Ljiljana Marković, profesor Pravnog fakulteta Mirko Vasiljević i predsednik Matice srpske Dragan Stanić, kao i lingvisti i stručnjaci za lingvistiku, piše list.
    https://www.b92.net/info/vesti/index...nav_id=1342853
    Posljednje uređivanje od Grunf : 03-01-2018 at 09:54

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Trebamo li kao narod i kao država strahovati od tog strateškog vjerojatno ofanzivnog dokumenta?
    Trebate .....Srbocetnicke horde i armade ce uskoro ponovo krenuti u nova vojna osvajanja teritorija levo i desno,gore i dole......i otece vam zemlju,zito i zene...

Citiraj Prvotno napisano od Glavobranski Zrakomlat Vidi poruku
    Trebate .....Srbocetnicke horde i armade ce uskoro ponovo krenuti u nova vojna osvajanja teritorija levo i desno,gore i dole......i otece vam zemlju,zito i zene...

Nakon prošlog memoranduma su to napravili.

Ali to vise nije IN medju srpskim pucanstvom....(kao sto npr nisu vise IN akcioni filmovi sa Zan Klod Van Damom i Arnoldom Schwarcenegerom)...niti se ima volje,interesa a i snage za tako necim.....i medju obicnim narodom i medju politicarima...

Sveopste srpski narod,drzava i drustvo su u qurtzu......ljudi se ne mogu dogovoriti u koju boju da ofarbaju fasadu na nekoj zgradi,a ne da preduzmu osvajacki vojni pohod....

A cak i da neko ovde hoce tako nesto,to ne bi bilo moguce i zbog geostrateskih razloga,jer politicko-vojne okolnosti ovog dela Evrope a i celog sveta su drasticno drugacije nego 1991 godine...
    Posljednje uređivanje od Glavobranski Zrakomlat : 03-01-2018 at 11:21

Nije bitno to je li Srbija trenutno sposobna ili nije, znamo da nije. Bitno je da ideja o širenju teritorija i dalje živi i nameće se kao strateški državni projekt koji će se kad dođu povoljne okolnosti opet sprovesti u djelo.

Nije bitno to je li Srbija trenutno sposobna ili nije, znamo da nije. Bitno je da ideja o širenju teritorija i dalje živi i nameće se kao strateški državni projekt koji će se kad dođu povoljne okolnosti opet sprovesti u djelo.
    Grunf pazi i za budućnost . Mislim da ovaj njihov memorandum je čisto ono da se nešto radi jer moraju nekad nešto guknuti.

Da,kada Srbija postane clan EU i NATO pakta....

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    Ja navijan za, bit ce veselo kad vas Rusi onda pocmu obradjivati.
    ''Mi cemo lipo, ako oni hoce lipo. Ako nece, mi cemo radit svoj posa ''

Ono što sam je predviđao prije par godina mislim da se događa. Uslijed nedostatka hrvatske radne snage i našeg pomodarstva gdje je rad postao sramota.., a pošto je bazen BiH mahom presušio a druge se radne snage odavno nema..poseglo se za radnicima iz Srbije.

Nakon što su trend dadvnih poratnih godine otvorile konobarice po Zap Hercegovini sad mi priča susjedov sin, on je vozač šlepera da u Varaždinu u jednoj velikojšpediterskoj ili sličnoj tvrtci tog tipa.. firmi se upravo zaposlilo 20 Srba iz Srbije. Plaća oko 1300 eura to je za njih san snova..jednom idu kući u Srbiji mjesečno..

dakle..jedini veći bazen za privuć radnu snagu je za Hrvatsku..Srbija..

Obitelji su zasad u Srbiji..ali ako opet krene naseljavanje Hrvatske ko nekad vojnim licima..zato Grunfe pazi..da ti ne budu počeli pričat za 20-30 godina o "vekovnom Varaždinu"
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Vidis da Glavek veli da to vise nije IN medu Srbima tak da nema brige. Je li ime te tvrtke po jednoj ptici? 1.300 eura? Haha, sto posto.

Mogu ga pitat nešto na R..možda je Roda..al pitat ću ga.

To je špedicija, vozači šlepera..pa imaju oni to..i po 15 000 kuna imaju ljudi ..i njemu su podigli plaću za 2000 kn i to na prijavu sve ide osim dnevnica..

jer sve ode van..

vozači šlepera su danas tražena roba..

virtaulni Čarnojević Aleksa avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Ono što sam je predviđao prije par godina mislim da se događa. Uslijed nedostatka hrvatske radne snage i našeg pomodarstva gdje je rad postao sramota.., a pošto je bazen BiH mahom presušio a druge se radne snage odavno nema..poseglo se za radnicima iz Srbije.

Nakon što su trend dadvnih poratnih godine otvorile konobarice po Zap Hercegovini sad mi priča susjedov sin, on je vozač šlepera da u Varaždinu u jednoj velikojšpediterskoj ili sličnoj tvrtci tog tipa.. firmi se upravo zaposlilo 20 Srba iz Srbije. Plaća oko 1300 eura to je za njih san snova..jednom idu kući u Srbiji mjesečno..

dakle..jedini veći bazen za privuć radnu snagu je za Hrvatsku..Srbija..

Obitelji su zasad u Srbiji..ali ako opet krene naseljavanje Hrvatske ko nekad vojnim licima..zato Grunfe pazi..da ti ne budu počeli pričat za 20-30 godina o "vekovnom Varaždinu"
    Otkud to da jedino iz Srbije možeda dolazi radna snaga u Hrvatsku?
    Zašto ne iz Bugarske, Makedonije, Kosova, Albanije?
    Udaljenost? Jezičke barijere?
    zbogom ostaj mala kod ovaca...

Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Inače, kad smo kod novog Memoranduma, možda mui jeste vreme, ovaj Drugi je postao anahron iako je donesen 2011.
    MEMORANDUM II (2011)

– Umanjiti odgovornost Srbije za počinjene zločine i razaranja, te optužnicama, potjernicama i montiranim sudskim procesima protiv državljana BiH, Hrvatske i Kosova staviti je u ravnopravan položaj sa državama u okruženju.

– Odvratiti pažnju regionalnih i međunarodnih medija sa završnih procesa u Haškom tribunalu.

– BiH, Hrvatsku i Kosovo natjerati da odustanu od tužbi pred međunarodnim sudovima.

– Pokajničkim akcijama dovesti Srbiju u jednak položaj sa državama iz regiona.

-Insistirati na zatvaranju Haškog tribunala i suđenju Mladiću pred domaćim pravosuđem.

– Destabilizirati vlade susjednih država, provocirati unutrašnje nezadovoljstvo i nemire i slabiti oštricu optužbi protiv Srbije.

– Pomagati otcjepljenje Republike Srpske.

– Insistirati na konstitutivnosti Srba u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Kosovu i izvršiti tranziciju srpskih zajednica u državama regiona u svesrpsku zajednicu.

– Zaustaviti odvajanje Vojvodine, spriječiti dalju regionalizaciju Srbije i oslabiti djelovanje Islamske zajednice u Sandžaku.
    Nešto je ispunjeno, nešto nije.
    Uglavnom većina tačaka tiču se Haškog suda koji je prestao sa radom, i nekakvog pozicioniranja s obzirom na imidž koji je dobijen ratnih devedesetih.
    Npr. stavka "destabilizovati vlade susednih zemalja" pokazuje da je M2 anahron. Zašto npr. danas destabilizovati Hrvatsku i njenu vladu koja u svom sastavu ima SDSS, koja uklanja ZDS itd''?!
    Na Prvom Memorandumu praktično su korišćeni resursi uže Srbije, danas se mogu koristi državni resursi kako Srbije tako i Srpske. To treba ispalnirati.

Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Novi Memorandum bi trebalo da se bazira na aktuelnim okolnostima i uslovima političkog delovanja, pa sa ovog područja:

-težiti uspostavljanju što većeg uticaja i kontrole kao i afirmacije srpskih zajednica i svesrpskih interesa na područu koje ja zovem "Srpske Zemlje" a to je ovo:

Ali treba razmišljati i ovom području, i kako delovati na njemu:

Budući da tu sada stvari i ne stoje tako loše, dilema je dali nastaviti tako ili ići otvorenije na ovo:

ili čak ovo:

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Mogu ga pitat nešto na R..možda je Roda..al pitat ću ga.

To je špedicija, vozači šlepera..pa imaju oni to..i po 15 000 kuna imaju ljudi ..i njemu su podigli plaću za 2000 kn i to na prijavu sve ide osim dnevnica..

jer sve ode van..

vozači šlepera su danas tražena roba..
    Sumnjam da je tolka lova. Frend vozi pa je za malo vecu lovu isel van prek jedne firme se ubijal od posla Al mozda i je pa on ne zna. A tih 20 bumo vratili u hrvatstvo kak smo i Podolnjaka.

Inace, kod nas rade i Madari cak, vele da su im place odlicne.

Citiraj Prvotno napisano od Aleksa Vidi poruku
    Otkud to da jedino iz Srbije možeda dolazi radna snaga u Hrvatsku?
    Zašto ne iz Bugarske, Makedonije, Kosova, Albanije?
    Udaljenost? Jezičke barijere?
    Ma dolaze i iz Madarske raditi. Puno Bosnjaka isto radi, a dolaze i Ukrajinci, Bugari. Zato treba cim prije napraviti HPC da nam ih Srbi ne posrbe u svojim kampovima.

Cuj Aleksu, koja je to megalomanija. Sam pazite da vam ovaj put megalomanija ne uzme Vojvodinu.

Albanci su puno skromniji, time i uspješniji. Oni kažu "njihovo je do Niš" i oni svoje planove ostvaruju..
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 04-01-2018 at 01:06

Nakon prošlog memoranduma su to napravili.
    Sto se brines Grunfece, sad ste u NATO ne moze vam niko-nista.
    grobari,28,100+

Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Grunfi i Inkvi, a gde vi vidite megalomaniju i neskromnos' u moj upis?
    Nisam ja rekao da će sve ovo označeno plavim na poslednjoj mapi biti Srbija. Nego sam rekao da sa područja označenog žutim na prvoj mapi, treba suptilno uticati na procese na područjima na ostalim mapama!
    I gde je tu megalomanija?
    Kako to "suptilno" izgleda? Pa uzmite npr. Memorandum II. Vidite njegove tačke, neke bitne stvari iz njega su realizovane, a mi nismo uopšte ispoljavali megalomaniju u celoj operaciji, šta više jedva se videlo da postojimo.
    Ili uzmi Bosnu i Hercegovinu u ovom trenutku. U M II je pisalo da treba pomagati otcepljenje RS. I dosta se odmaklo u ratsakanju BiH, a jedva da se osetilo da mi postojimo uopšte, kamoli da smo megalomani. Sada međutim, BiH je u situaciji da je Srbi ne kontrolišu samo RS nego i bošnjačkog i hrvatskog lidera. Pa je pitanje koliko ima smisla nastavljati sa tvrdom linijom odvajanja RS, kada bi i cela BiH moga pod srpsko pokroviteljstvo - u stvari već jeste, samo to treba nekako pravno-politički formilisati.
    I to je ta suptilnost. Nema nikavih više naddržavnih projekata, koji su nam, istinski došli glave, a ne megalomanija. Mi dok smo bili sami dobro nam je išlo, a kad smo stvorili naddržavnu zajednicu u kojoj svaka šuša oće da se pita o državnim poslovima, krenulo nam je loše.
    Kao narod koji je među prvima u Evropi počeo sa izgradnjom moderne nacionalne države, Srbi su modernost u državnim pitanjima zadržali kao trajnu osobinu. Danas razni entiteti mogu formalno da budu nezavisni od Srbije, mogu da se zovu državama, ali nije nemoguće naći način da se usmeravaju pod srpskim uticajem u svesrpsku korist. To je moderna državotvornost.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove