+ Odgovori na temu
Prikaz rezultata str. 1/16

Tema: Sujeta i ponos

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2

Sujeta i ponos

Ponos kao osobina najčešće se pridodaje mladim ljudima, pa se ono kaže, mlad, ponosit, uzdignut ili pak mlada, ponosita, uspravna čela...
    S ponosom se može otići u krajnost pa bi nekako drugi pol ponosu bila sujeta, koju prati surevnjivost, jetkost, po kad-kada zloba i naprasitost...
    No da li se može za neku osobu reći da je ponosita i sujetna istodobno?
    Mada na prvi pogled izgleda da jedna osobina isključuje onu drugu, život nas ponekad uči da je i takva kombinacija moguća, ali tada znamo da jedna od tih osobina mora da preovladava.

Pitanje na koje je očekivati odgovor moglo bi da glasi za koga na Forumu (ali i u životu i politici, sportu...) mislite da je ponosan, a za koga sujetan ili da malo olakšam stvar za koga mislite da je više sujetan nego ponosan ili tko je po vama više ponosan nego li sujetan.
    Možda vam se tema u ovoj formi ne svidi, ali pripominjem, dozvoljene su i improvizacije, pa i zgodne opaske.
    Dame i gospodo na vama je red...

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    Mislin da je to jako fluidno, i da je tesko kvalificirati vuces li neke poteze iz sujete ili iz ponosa. To mozes samo sam sa sobom rijesiti, iz vana je tesko reci.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Pa ne baš, recimo ponosna je Blanka Vlašić, a sujetna je Nives Celzijus...to je šah crno bijele figure, ali život je kako znamo uvijek satkan od nijansi (ne od 50 nijansi sive-to je prozaično), nego od nijansi ljudskih stanja, koja diferenciramo prema stremljenjima i ciljevima.

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od sagitarius Vidi poruku
    Pa ne baš, recimo ponosna je Blanka Vlašić, a sujetna je Nives Celzijus...
    ovo je prilično hrabra izjava, osim ako ih obje ne poznaješ jako dobro.

svi smo mi i ponosni i tašti, netko manje, netko više. oni koji mogu potpuno zatomiti svoj ego su hodajući sveci i jako su rijetki primjerci ljudske vrste.
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Sep 2016
    Recimo Donald Trump. Kod njega je to jako fluidno, nisi siguran zbog cega vuce neke poteze, nekad je i jednostavno-racionalna sujeta, a nekad ponos. Tako to iz vana izgleda, a kao cjelokupan izgleda pozitivno, bar meni, jer se bori za svoje birace.

Stari lisac
    Datum registracije
    Mar 2011
    Blog Entries
    41
    Odbaciti ponos i sujetu,ego i ambiciju i podignuti svoj križ.

ZA DOM SPREMNI !

Pa teško je zapravo iz javnog života izdvojiti tko je ponosan, a tko sujetan. Mislim da je svaka osoba koja se bavi javnim poslom zapravo više sujetna nego ponosna. Postoji određena razina taštine kod ljudi koji uvijek vole biti u centru i baviti se nečim gdje ih svi gledaju.

Što se tiče običnih ljudi...pa svi smo i tašti i ponosni. Prva osobina nije baš najbolja i treba se boriti s njom, a dok ponos može biti i pozitivna i negativna karakteristika. Sve ovisi kada i u kojim situacijama se javi. Npr. kada čovjeku ponos ne dozvoljava da uzima nečiju milostinju i želi raditi i ostvariti se onda je to jako dobra osobina. Tjera ga naprijed i pomaže mu da zadrži svoje dostojanstvo. Međutim, ako je ponos toliko jak da ne možeš oprostiti nekome koga voliš onda to već nije dobra osobina. Ne čini tebi kao osobi dobro i onemogućava te da bistro gledaš. Nekad ponos zna čovjeka vinuti u visine i zakucati na samo dno. Treba samo znati dozirati
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

Stari lisac
    Datum registracije
    Mar 2011
    Blog Entries
    41
    Meni samo nije jasno zašto je sagi naveo nives celzijus kao sujetnu?

I meni je ova oznaka Nives kao sujetne čudna. Ona sve može biti, ali nikad nisam dobila dojam da je tašta. Više neka fasada kojom zarađuje za život. Tim više što mi se čini jako simpatična u ovom show-u Tvoje lice zvuči poznato.
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

surevnjivost, jetkost
    Ajte molin Vas, da ne moran slati mailove onima šta su potpisali onu Deklaraciju , šta bi značile navedene riči ?

Bez ljutnje naravno, brate po horoskopu

Rekel bi Herr Flick, idemo von Smallhausen: To our dictionaries.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od Sekstant Vidi poruku
    Ajte molin Vas, da ne moran slati mailove onima šta su potpisali onu Deklaraciju , šta bi značile navedene riči ?

Bez ljutnje naravno, brate po horoskopu
    Šalji mailove tim "deklaratistima", nema ljutnje.
    Jedak - zajedljiv
    Surevnjiv- prikriveno osvetoljbiv

Uzgred, izvinjavam s što ponekad ne pišem književni hrvatskim, ipak ovo nije klub književnika nego portal kojeg sačinjava grupa anonimnih učesnika u diskusiji, koja zna biti ne rijetko i vulgarna, što manje smeta, izgleda, nego neka nespretno napisana riječ koja nije u duhu hrvatskog jezika, nadam se da uvažavaš moju ispriku.

Nije to bila kritika prijatelju. Pa, ja sam ne pišen književni a virujen ni iko drugi, iako se trudin šta razumnije pisati svima. Šta se mene tiče, samo nastavi pisati kako inače govoriš, a ako se nešto ne razumi , normalna osoba pita i od iste takve dobije odgovor

Datum registracije
    Sep 2016
    A ko je tebi kriv kad si dalmatinski berekin, pa ljudi moraju ici na tecaje da te razumu. Ugledaj se na mene, najcisci knjizevni.

Citiraj Prvotno napisano od Puntar2.0 Vidi poruku
    A ko je tebi kriv kad si dalmatinski berekin, pa ljudi moraju ici na tecaje da te razumu. Ugledaj se na mene, najcisci knjizevni.
    Ako vecz ne koristisz dijakriticzke znakove, onda bi se trebao sluzhiti naczinom kako su nekada pisali Hrvati dok se nije pojavio Ljudevit Gaj.
    ZA DOM SPREMNI !

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove