+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 10 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/184

Tema: Pobačaj - pravo žene ili legalizirano ubojstvo?

Pobačaj - pravo žene ili legalizirano ubojstvo?

Stavljam ovu osjetljivu temu na Politiku jer je ovo i etičko i pravno i političko pitanje.

Naime, često se ističe kako je pobačaj pravo žene na izbor hoće li imati dijete. Slažem se da žena ima pravo izbora hoće li ili neće imati dijete. Isto kao što i svaki čovjek s punoljetnošću ima pravo voziti auto. Međutim, iz prava koje nam svima daje vozačka dozvola postoje i neke obveze. Ako počinimo nekakav prometni prekršaj policija će nas kazniti primjerenom kaznom. Dakle, u tom smislu se nemamo što pozivati na prava koja nam proizlaze iz vozačke dozvole jer smo znali i za obveze koje proizlaze iz iste. Kao što neka žena može ''slučajno'' ostati trudna tako može i slučajno prouzročiti prometnu nezgodu. Oba slučaja sa sobom vuku određene odgovornosti. Pa zašto se žene pozivaju na ovo pravo kao pravo izbora kada su one taj izbor već učinile. Njihov izbor nije bio dijete, ali su ga svojim ponašanjem prouzročile. Ničiji izbor nije prometna nesreća, ali smo je svojim ponašanjem prouzročili. Dakle, iza prava postoje i odgovornosti.

Nadalje, zašto se pravo na pobačaj smatra isključivo ženskim pravom. Gdje je tu muškarac koji je sudjelovao u trudnoći i gdje su njegova prava? Gdje su prava djeteta koje je treća osoba u ovoj priči i nema veze ni s čim već ispašta loše odluke svojih potencijalnih roditelja?

Kako uopće netko može imati pravo na izbor ako je izbor već učinio?
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

prava djeteta i muškaraca se skoro uvijek ignoriraju u takvim situacijama
    ne samo što se tiče pitanja pobačaja nego i u pitanju skrbništva i usvajanja
    tako da dijete u 99% slučajeva ide majci primjerice bez obzira kakva majka bila
    a u zapadnom svijetu dijete može usvojiti homoseksualni par
    zamislite samo to dijete i njegovu psihu i kakvi će on izaći iz toga pakla kada prođe kroz odgoj pedera
    što se tiče konkretno o pobačaju tu sam apsolutno protiv jedino u slučaju da je dijete bolesno ili da je pčod silovanja dozvolio bi pobačaj

Zenina prava su iznad ljudskih prava i ponistavaju sva ljudska prava. Zena ima suvereno pravo ubiti dijete u prvih par mjeseci trudnoce i mjesec dana nakon porodaja. Predlazem da im se omoguci jos jedno razdoblje u tinejdzerskoj dobi, ovo je premalo.

Citiraj Prvotno napisano od franjevac Vidi poruku
    prava djeteta i muškaraca se skoro uvijek ignoriraju u takvim situacijama
    ne samo što se tiče pitanja pobačaja nego i u pitanju skrbništva i usvajanja
    tako da dijete u 99% slučajeva ide majci primjerice bez obzira kakva majka bila
    a u zapadnom svijetu dijete može usvojiti homoseksualni par
    zamislite samo to dijete i njegovu psihu i kakvi će on izaći iz toga pakla kada prođe kroz odgoj pedera
    što se tiče konkretno o pobačaju tu sam apsolutno protiv jedino u slučaju da je dijete bolesno ili da je pčod silovanja dozvolio bi pobačaj
    S ovim se uglavnom slažem. Obiteljski zakoje je stvarno katastrofa po tom pitanju, ali ne samo kod nas.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Zenina prava su iznad ljudskih prava i ponistavaju sva ljudska prava. Zena ima suvereno pravo ubiti dijete u prvih par mjeseci trudnoce i mjesec dana nakon porodaja. Predlazem da im se omoguci jos jedno razdoblje u tinejdzerskoj dobi, ovo je premalo.
    U ovom pitanju poništavaju pravo drugog ljudskog bića bez obzira na tvoj sarkazam.

Citiraj Prvotno napisano od pdv Vidi poruku
    S ovim se uglavnom slažem. Obiteljski zakoje je stvarno katastrofa po tom pitanju, ali ne samo kod nas.
    po kojem pitanju?

U ovom pitanju poništavaju pravo drugog ljudskog bića bez obzira na tvoj sarkazam.
    ti si pro-life ili pro choice?

Citiraj Prvotno napisano od juanpablom Vidi poruku
    po kojem pitanju?
    Po većini pitanja, od reguliranja odnosa između bivših supružnika do pitanja posvajanja djece.

Ja sam za život s tim da sam svjesna činjenice da je u nekim situacijama pobačaj opravdan. Uvijek sam za slobodu ljudskog bića do one granice kojom ne uništava tuđu slobodu.

Po većini pitanja, od reguliranja odnosa između bivših supružnika do pitanja posvajanja djece.
    kojih odnosa bivših supružnika?kako misliš posvajanje drukčije regulirati, osim eventualno ubrzati postupak?

Ja sam za život s tim da sam svjesna činjenice da je u nekim situacijama pobačaj opravdan. Uvijek sam za slobodu ljudskog bića do one granice kojom ne uništava tuđu slobodu.
    ovo je savršen izgovor za trudnice pro-choice.one smatraju da im "ono" unutra uništava slobodu(ne sve takve trudnice ali dosta)

kojih odnosa bivših supružnika?kako misliš posvajanje drukčije regulirati, osim eventualno ubrzati postupak?
    Pa odnosa nakon rastave gdje sve to previše i predugo traje. Gdje zahtijevaju nebulozna mirenja ispred službenika Centra kojima nije do života, a ne do mirenja dviju zaraćenih strana. Do plaćanja alimentacije gdje nigdje nije zakonom utvrđeno što se događa ako otac/majka ne plaćaju alimentaciju itd.

Što se tiče posvojenja, prva i najgora stvar je omogućavanje majci/ocu koji su ostavili dijete viđanje tog djeteta iako ga nemaju namjeru uzeti k sebi i promijeniti svoj način života već mu onemogućavaju posvojenje. Pa do nebuloznih priča kako žena od 40 godina ne može posvojiti bebu jer je prestara i slično.

ovo je savršen izgovor za trudnice pro-choice.one smatraju da im "ono" unutra uništava slobodu(ne sve takve trudnice ali dosta)
    Ne, već one uništavaju tuđu slobodu. Njihova sloboda ide do one točke gdje ne uništavaju tuđu.

po kojem pitanju?

Ovo mi je glupa formulacija. Pro-choice nije suprotnost pro-life-u. Nego pro-death.
    ja sam pro-choice. Smatram da imam pravo činit šta god izaberem, od neplaćanja računa do ubijanja likova koji mi se ne dopadaju.

Usput, pro-lifers su pro-choice. Jer su izabrali život
    Posljednje uređivanje od Picaferaj : 07-10-2016 at 02:58

Pobačaj je delikatna situacija i ovisi o dosta drugih faktora, najbolje šta se znan izraziti je da triba biti ODGOVORAN
    i nastojati da do toga ne dođe ka i u situaciji ako je do toga došlo. S moje strane priča ide ovako:
    Dakle 23 u guzici, party, alkohol i tako to... Dotična nesto sitno mlađa. I ostala noseća. Inace jedna od onih šta bi je svi j....i ali ne i proveli po ure u njenon društvu.
    Jasno, nije mi palo napamet ženiti se, a u takvoj situaciji familija i okolina vrši pritisak da se to napravi pogotovo u manjin mistima. Budući da je veći pritisak na njoj odlučila se za pobačaj. Ja iako u glavi nezreo za biti ćaća , kao protivnik pobačaja, nagovaran ju da rodi , spreman dite priznati i preuzeti odgovornost. Meni je kudikamo lakse jer sam financijski neovisan , računan nece problem biti alimentacija i sl. Unatoč početnin nesuglasicama sa puncem i šurama , na kraju se sve dobro riješilo, i to bez suda kraj kojega nevolin ni proći... Je da nesuđena sviri kurcu , lipo se oblači i izlazi na racun pozamasne alimentacije, a i puncu san pozajmija masne pare da uredi apartman (bit ce to sve tvoje, moš mislit ), danas iman lipu i pametnu školarku ( samo da je mater ne pokvari ), drugu ženu a bit će i dice još
    Međutin, ovo je priča sa happy endom, a ka sta znamo situacije mogu biti bitno drukcije. Sta da san bija dekintirani student tada ? Šta bi ona da nisan tija priznati ? i masu mogućnosti tako. Gadu mi se ljudi šta ne mislu, nego ka se dogodi , pa ono ala jebat mater a pobacit cu /ces. Dakle pamet u glavu, djeluj preventivno , pokaži odgovornost i prije i posli, uglavnon ne dozvoli da do pobačaja dođe.

Pa odnosa nakon rastave gdje sve to previše i predugo traje. Gdje zahtijevaju nebulozna mirenja ispred službenika Centra kojima nije do života, a ne do mirenja dviju zaraćenih strana. Do plaćanja alimentacije gdje nigdje nije zakonom utvrđeno što se događa ako otac/majka ne plaćaju alimentaciju itd.
    obiteljski sporovi su ubrzani, inače su određeni ZPP-om.mirenje je samo kad supružnici imaju zajedničku djecu.utvrđeno je kaznenim zakonom

Što se tiče posvojenja, prva i najgora stvar je omogućavanje majci/ocu koji su ostavili dijete viđanje tog djeteta iako ga nemaju namjeru uzeti k sebi i promijeniti svoj način života već mu onemogućavaju posvojenje. Pa do nebuloznih priča kako žena od 40 godina ne može posvojiti bebu jer je prestara i slično.
    dijete ima pravo znati tko su mu roditelji. uvijek se gleda prvo interes dijeteta. Obiteljskim zakonom nisu određene te nebulozne priče

Ne, već one uništavaju tuđu slobodu. Njihova sloboda ide do one točke gdje ne uništavaju tuđu.
    sretno u objašnjavanju

Citiraj Prvotno napisano od Picaferaj Vidi poruku
    Ovo mi je glupa formulacija. Pro-choice nije suprotnost pro-life-u. Nego pro-death.
    ja sam pro-choice. Smatram da imam pravo činit šta god izaberem, od neplaćanja računa do ubijanja likova koji mi se ne dopadaju.

Usput, pro-lifers su pro-choice. Jer su izabrali život
    ne zajebavaj, pro liferi i choiceri su uvriježeni u javnom diskursu

Domoljubno desna vlast i kod nas bi taj problem riješila, prema poljskom primjeru (sadašnjem modelu, tj. zabrana sa iznimkama). No, mi domoljubno desnu vladu nemamo, pa tako da neće biti niti odluke u tom smislu, a niti barem referenduma.
    I da se to nekim čudom dogodi, opet bi bilo svega. Ali pobačaj je prvenstveno stvar mode, dostupnosti i komoditeta. Pa kada bi to postalo nešto skupo, zahtijevalo putovanje, rizik i gnjavažu, broj bi (pobačaja) na kraju bio manji.

Zanimljivo mi je kako lijevi liberali ne vide, da ovakvim stavom o pobačaju (i ne samo o pobačaju), sami sebi pile granu na kojoj sjede. Pa kada sami sebe zatučemo bijelom kugom, a možda nam drugi na kraju malo i pomognu (da se taj proces ubrza), da će se ostvariti drugačiji uvjeti, pa više ovdje nikakvog liberalizma biti neće.

Citiraj Prvotno napisano od Sekstant Vidi poruku
    Pobačaj je delikatna situacija i ovisi o dosta drugih faktora, najbolje šta se znan izraziti je da triba biti ODGOVORAN
    i nastojati da do toga ne dođe ka i u situaciji ako je do toga došlo. S moje strane priča ide ovako:
    Dakle 23 u guzici, party, alkohol i tako to... Dotična nesto sitno mlađa. I ostala noseća. Inace jedna od onih šta bi je svi j....i ali ne i proveli po ure u njenon društvu.
    Jasno, nije mi palo napamet ženiti se, a u takvoj situaciji familija i okolina vrši pritisak da se to napravi pogotovo u manjin mistima. Budući da je veći pritisak na njoj odlučila se za pobačaj. Ja iako u glavi nezreo za biti ćaća , kao protivnik pobačaja, nagovaran ju da rodi , spreman dite priznati i preuzeti odgovornost. Meni je kudikamo lakse jer sam financijski neovisan , računan nece problem biti alimentacija i sl. Unatoč početnin nesuglasicama sa puncem i šurama , na kraju se sve dobro riješilo, i to bez suda kraj kojega nevolin ni proći... Je da nesuđena sviri kurcu , lipo se oblači i izlazi na racun pozamasne alimentacije, a i puncu san pozajmija masne pare da uredi apartman (bit ce to sve tvoje, moš mislit ), danas iman lipu i pametnu školarku ( samo da je mater ne pokvari ), drugu ženu a bit će i dice još
    Međutin, ovo je priča sa happy endom, a ka sta znamo situacije mogu biti bitno drukcije. Sta da san bija dekintirani student tada ? Šta bi ona da nisan tija priznati ? i masu mogućnosti tako. Gadu mi se ljudi šta ne mislu, nego ka se dogodi , pa ono ala jebat mater a pobacit cu /ces. Dakle pamet u glavu, djeluj preventivno , pokaži odgovornost i prije i posli, uglavnon ne dozvoli da do pobačaja dođe.
    Ovo je jedna baš lipa i zrela priča. Iznimno mi je drago da je tako završilo i da ste imali snage uhvatiti se u koštac sa životnim nedaćama i stvarno pohvalno od tebe što si bio podrška toj curi, a i njoj što je odlučila roditi. Naravno, imao si neke prednosti u vidu financijske neovisnosti, ali imaju i drugi pa se povuku. Nekad je situacija teža, a nekad lakša i jednoj i drugoj je zajedničko da su obje prolazne. To što je netko trenutno u financijski lošijem stanju ne znači da se to neće promijeniti. Uvijek se nekako preživi samo treba biti hrabar i truditi se da svakoj našoj činidbi uzrok bude ljubav.

obiteljski sporovi su ubrzani, inače su određeni ZPP-om.mirenje je samo kad supružnici imaju zajedničku djecu.utvrđeno je kaznenim zakonom

dijete ima pravo znati tko su mu roditelji. uvijek se gleda prvo interes dijeteta. Obiteljskim zakonom nisu određene te nebulozne priče
    Nemam sada vremena da detaljno iščitavanje Obiteljskog zakona, ali znam kada sam prije gledala neke stvari da ima dosta nelogičnosti i manjkova. Mislim, nije bezveze jedan od najkontroveznijih zakona i uvijek neki problemi s njim.

sretno u objašnjavanju

Ne pada mi napamet kada je netko totalno agresivan i isključiv ulaziti u rasprave

Nemam sada vremena da detaljno iščitavanje Obiteljskog zakona, ali znam kada sam prije gledala neke stvari da ima dosta nelogičnosti i manjkova. Mislim, nije bezveze jedan od najkontroveznijih zakona i uvijek neki problemi s njim.
    pa red bi bio da se s nečim upoznaš kad raspravljaš o tome

pa red bi bio da se s nečim upoznaš kad raspravljaš o tome
    Da nisam upoznata s tim ne bi ni govorila. Kažem da se ne sjećam točnih dijelova, ali se sjećam da mi nisu pojedine stvari bile jasne ili su manjkave. Večeras ako uhvatim vremena možemo nastavit raspravu.

Ali, evo ovako iz glave...zašto Obiteljskim zakonom nigdje nije predviđena određena sankcija ako roditelj ne plaća alimentaciju? Zašto u Obiteljskom zakonu ne stoji propisana kazna za roditelja koji ne dozvoljava viđanje djeteta?

E, da i ne pokušavaj mi docirati

Da nisam upoznata s tim ne bi ni govorila. Kažem da se ne sjećam točnih dijelova, ali se sjećam da mi nisu pojedine stvari bile jasne ili su manjkave. Večeras ako uhvatim vremena možemo nastavit raspravu.

Ali, evo ovako iz glave...zašto Obiteljskim zakonom nigdje nije predviđena određena sankcija ako roditelj ne plaća alimentaciju? Zašto u Obiteljskom zakonu ne stoji propisana kazna za roditelja koji ne dozvoljava viđanje djeteta?

E, da i ne pokušavaj mi docirati
    zato što je predviđena Kaznenim zakonom. a tamo su sankcije malo žešće

ne zajebavaj, pro liferi i choiceri su uvriježeni u javnom diskursu
    Možda su uvriježeni..ali su definitivno, kao i sve drugo u "javnom diskursu", nametnuti. I imbecilni. If my choice is a life I'm not pro-choice, lol.
    Posljednje uređivanje od Picaferaj : 07-10-2016 at 17:17

zato što je predviđena Kaznenim zakonom. a tamo su sankcije malo žešće
    Jao, upućen si na Kazneni zakon koji kaže da ide kaznena prijava onome tko ne plaća alimentaciju i ide u zatvor. To je žešća glupost. Obiteljsko pravo se treba baviti tim, a ne kazneni zakon. Cilj je zaštita dječjih prava, a ne pravno nadmudrivanje. Što će dijete kojem npr. otac završi u zatvoru jer nije plaćao alimentaciju? Jest pravnu zadovoljštinu?

Obiteljski zakon treba regulirati te stvari i zaštita djece mu treba biti na prvom mjestu. Dakle, u konkretnom slučaju bi taj Zakon morao propisivati da država u najkraćem mogućem roku podmiri troškove života djece, a s ocem neka utjeruje dugove putem drugih zakonskih propisa. Ovako ovo nema veze sa zaštitom djece.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove