+ Odgovori na temu
Stranica 194 od 194 PrviPrvi ... 94 144 184 192 193 194
Prikaz rezultata str. 3,861/3879

Tema: Kako diše Srbija

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Pa to ćemo i mi imati, pravoslavnu crkvu, novijeg vremena, s malim brojem vjernika, ali s vremenom će vjerojatno svi ti današnji nazovi-Srbi prijeći u HPC i opet se vratiti svojem hrvatskom narodu kojem su stoljećima pripadali prije nego je došla SPC i posrbila velik dio našeg naroda.

HPC je velikosrbohulno, jer će vam srezati sve ambicije koje imate za širenje Srbije preko Hrvatske. Zato i kukate na sam njezin spomen, želite zatrti ideju u nastanku da ne sazrije i ne osakati vam vaše snove.
    Pa rekoh,mozete vi (kao i crnogorci i bilo koji drugi) osnivati i pravoslavnu crkvu indijanaca Irokeza i bantu Crnaca,ali samo jedna jedina pravoslavna crkva je "ORIGINAL TRADEMARIK" iz 1219 godine,a to je srpska pravoslavna crkva....

Znas ono,kao kada imas jedan original u nekom brendu,koji traje decenija,i odjednom svi pocnu da ga kopiraju i prave nekakve kopije.........npr jedan je originalni americki LEWIS 501,sve ostalo su kopije

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Srba prečana..alo..kakvih Srba u Srbiji..mada i tamo je to krenulo ranije..Srbijanci su miks Srba, Makedonaca, Vlaha, Torlaka, Albanaca, Crnogoraca pa čak i Hrvata. jel znaš da je bilo baba koje su u okolici Užica još govorili ikavicom..(možda ih još ima). Srbija ( ona uža tj ono što sez valo beogradskim pašalukom) je pri oslobađanju od Osmanlija brojala jedva 400 000 stanovnika( vaši izvori) i jedno vrijeme imala kvotu useljavanja veću od Amerike. Sve je to srbizirano. Majstori ste asimilacije šta jes jes, nešto kao Slovenci ( doduše i mi smo asimilirali neke nehrvate ali ni blizu kao vi )
    A da li znas koliko je bilo Hrvata pocetkom 19 veka npr tamo gore u severozapadnim krajevima danasnje Hrvatske,siroj okolini Zagreba,zapadne Slavonije i tako to?

Citiraj Prvotno napisano od Glavobranski Zrakomlat Vidi poruku
    Kao prvo,potpuna je neistina da su iskljucivo Srbi sacinjavali akindzije u turskoj vojsci......i to nisu bile pomocne cete,nego turska laka konjica......veliku vecinu tih lakih konjanika su cinili Turci,a ne Srbi.....mozda je bio po neki Srbin medju njima,ali daleko od toga da su svi bili Srbi....

Npr te akidzije su bile vecina turske vojske koja je porazila hrvatsku vojsku u krbavskoj bitci 1493...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Krbavska_bitka

Ni u jednom istorijskom izvoru neces naci da su akindzije iz te bitke bili Srbi....

A sto se tice bitke kod Nikipolja,tacno je da su Srbi,tj odredi kneza Stefana Lazarevica,ratovali na strani Turaka,ali kao vazali,jer su to morali.......i nisu ratovali svi Srbi,npr Vuk Brankovic sa svojim odredima je odbio da se pojavi kod Nikipolja,i odmah posle nikipoljske bitke,Turci su ga za odmazdu utamnicili i godinu dana kasnije likvidirali...

Ali zanimljivo,isto vezano za Nikipoljsku bitku,jedan od vodja hrsicanske vojske Ugarski kralj Zigmund je 1397,godinu dana posle bitke,na tzv krvavom saboru krizevackom,optuzio hrvatskog bana Stepana Lackovica za izdaju u bitci,i tu na licu mesta tj na sred sabora ga zaklao,kao i njegovu pratnju.....(?!)

https://hr.wikipedia.org/wiki/Krvavi...%BEeva%C4%8Dki

Pa se zapravo moze postaviti pitanje ko je u bitci koga izdao....
    A ne nego će reć da mu je bio najbolji vojnik prije nego ga sasiječe ..

Naravno da ste bili vazali, kako bi se drugačije i borili na strani osmnalija..a što ono bješe a da..protuturski mit..

Koliko sami sebe lažete uprvao je dokaz da ste jadnog Vuka Brankovića koji se jedini nije htio pokoriti Osmanlijama proglasili najvećim izdjanikom u povijesti a najvećeg turskog vazala Marka Mrnjavčevićea koji je i poginuo kao takav boreći se za Osmanlije kontra kršćana proglasili najznačijnijiom narodnom povijesnom ličnošću. ...što samo govori o vašem mentalnom sklopu..
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

A ne nego će reć da mu je bio najbolji vojnik prije nego ga sasiječe ..

Naravno da ste bili vazali, kako bi se drugačije i borili na strani osmnalija..a što ono bješe a da..protuturski mit..
    A taj Zigmund Luxemburski je bio poznat po tome sto ide tako svojim kraljevstvom i tek tako ubija svoje banove,grofove i barone?......hocu da kazem sigurno je imao dobar razlog sto je napravio tako necuven potez u istoriji,da na sred sabora ubije hrvatskog bana,optuzujuci ga za izdaju....

Btw,isti taj Zigmund Luxemburski je 1403 godine,7 godina posle nikipoljske bitke,dodelio despotu Stefanu Lazarevicu Beograd i jos mnoga imanja po danasnjoj Vojvodini,tadasnjoj juznoj Ugarskoj,kada se despot obavezao da ce mu biti vazal.....takodje ga je 1408 uvrstio u red Zmaja,koji je sam Zigmund osnovao......i opste je poznato,depsot Stefan Lazarevic je Zigmundu od 1403 pa do 1427 bio jedan od najblizih i najodanijih vazala,saradnika i saboraca....

Cudan neki bio taj ugarski kralj Zigmund....

Koliko sami sebe lažete uprvao je dokaz da ste jadnog Vuka Brankovića koji se jedini nije htio pokoriti Osmanlijama proglasili najvećim izdjanikom u povijesti a najvećeg turskog vazala Marka Mrnjavčevićea koji je i poginuo kao takav boreći se za Osmanlije kontra kršćana proglasili najznačijnijiom narodnom povijesnom ličnošću. ...što samo govori o vašem mentalnom sklopu..
    Cekaj,odakle ti to da su Srbi Marka Kraljevica proglasili NAJZNACAJNIJOM istorijskom licnoscu??.......on se mozda najcesce pojavljivao u epskim narodnim pesmama,ali daleko od toga da je on najzncajnija istorijska licnost....

I Vuka Brankovica su proglasili za izdajnika guslari i narodni pevaci iz 17,18 veka......uzmi danas bilo koji modernij udzbenik iz srpske istorije i videces da niko Vuka Brankovica ne naziva izdajnikom.......velika vecina modernih istoricara u Srbiji se slaze da on nikoga nije izdao ni na kososvkoj bitci,a i ostao je do kraja zivota protivnik Osmanlija i zagovornik otpora Turicma....

Ja naravno ne smatram da je Vuk Brankovic bio izdajnik i npr on je 10X bio znacajnija i vaznija licnost iz srpske istorije od Marka Mrnjavecevica......kneza Lazara,despota Stefana Lazarevica,kralja/cara Dusana,kralja Milutina,velikog zupana Stefana Nemanju i jos mnoge druge i da ne spominjem....

BTW,poznato je (iz zitija despota Stefana Lazarevica) da je i taj Marko Kraljevic pre bitke na Rovinama 1395 rekao "Ja kažem i molim Gospoda da bude hrišćanima pomoćnik, a ja neka budem prvi među mrtvima u ovom ratu".......i tako je i bilo....Vlaski odredi su dobili bitku,a Marko je u njoj pogunuo....
    Posljednje uređivanje od Glavobranski Zrakomlat : 12-10-2017 at 11:07

Citiraj Prvotno napisano od DzoniBG Vidi poruku
    5% kazes... ja mislim da si preterao... to je ipak u promilima

Cije je prezime Tudjman... ti zavrseci na man su stara hrvatska tradicija... od Jovanovica, Boskovica, Rapaica, Sarica, Popovica... imate Albanca Bozidara Kalmetu, seriju italijanskih prezimena po Splitu i Zadru... pa germanskih prezimena po Zagrebu, madjarskih po Slavoniji... imate i starog Hrvata Hasanbegovica npr... ajde da se ne zajebavamo oko toga vise, ujedinili ste sve sto je nekad preslo na katolicanstvo, a ne govori slovenacki jezik... bukvalno sve... i sad ti meni pricas o asimilaciji?!

Ajmo malo i na "oca nacije" Antu Starcevica... majka mu je Milica Bogdan iz Siroke Kule, pravoslavna Srpkinja koja je zbog udaje presla na katolicanstvo... malog Antu su u skoli zbog toga zvali Vlah...

Njegovo pismo beogradskom liceju gde moli da ga prime kao profesora matematike:

http://prntscr.com/gw1h2j

Ante Starčević Ministarstvu prosvete – prijavljuje se na kurs za profesora matematike.

Visoko Knjaževsvo Popečiteljstvo,
    Na natečaj, koji je visoko Popečiteljstvo 23. srpnja t.g. za stolicu iz matematičkih znanosti na beogradskom Liceu razpisalo, podpisani, osećajući u sebi snagu, za moći službu s napomenutim mestom skopčanu dostojno obnašati, usuđujem se moju preponiznu molbenicu prikazati, i prositi, da bi mi visoko Popečiteljstvo to mesto podeliti dostojalo.
    Razloga, na koje bi u tu svrhu, prošnju oslonio,ne imam izvan toga, da sam još god.1848. iz ovih znanosti stroge izpite podneo,što će visoko Popečiteljstvo uvideti iz proklopljenoga pod 1 ) prepisa doktorske povelje.1
    Što se tiče jezika, u kome se imaju znanosti predavati,držim dosta to napomenuti da sam rodom Ličanin i da sam u jugoslovenskom književnom jeziku u god.1849. za učitelja iz mudroslovja na Zagrebačkoj akademiji tako, da sam zboru mojih pismenih i ustmenih odgovora na predložena pitanja, na prvom mestu bečkom Popečiteljstvu predložen, što će visoko Popečiteljstvo iz svedožbe pod 2) uvideti 2. Rešenje ove stolice još ni sad nije došlo.
    Znanosti druge, u odsek mudroslovni spadajuće i druge jezike, kojih pet znam,u ovu svrhu, suđinm da nije vredno pominjati.
    Ako mi visoko Popečiteljstvo to mesto poveri, nastojati ću rečju i činom, da očekivanju Popečiteljstva odgovorim.
    Međutim moju poniznu prošnju svesrdno preporućujuć, s dubokim iskrenim štovanjem ostajem
    Visokog Popečiteljstva
    ponizni sluga
    Antun Starčević
    doktor iz mudroslovja

Znaci i ne pise da je Hrvat, nego sebe oslovljava da je Licanin... da bi kasnije izneo jasno sta misli o svojim precima:

„Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudija i overšitelj svaki koji je i besno paščeta“
    (Djela, Ante Starčević)

Ovakvih stvari ima na kile... i zato dobro vodi racuna kad optuzujes, da se duplo vise toga ne vrati kao bumerang...
    si vidio Džoni kak tečno piše srpski, bre
    u prirodi nam je svima želja za komunikacijom... za snovima..
    i oduvijek su ljudi pronalazili načine da budu povezani jedni s drugima,
    a svako vrijeme nosi sa sobom i svoje konce koji povezuju....
    taj labirint je život..

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Dačić se lijepo prezentiral i potrudil svidjeti sultanu, možda je on prvi kandidat?
    http://sandzakpress.net/cirkus-dacic...edium=facebook

CIRKUS – Dačić pjevao Erdoganu, Jusufspahić bacao pare (Video)
    taj labirint je život..

Najkomentar vezano uz cirkus ovih dana u Srbiji , kažu Srbija odgodila posjet Hrvatskoj dok Dačić nauči Operu Zrinski - Za dom u Boj , za dom u boj .
    taj labirint je život..

A taj Zigmund Luxemburski je bio poznat po tome sto ide tako svojim kraljevstvom i tek tako ubija svoje banove,grofove i barone?......hocu da kazem sigurno je imao dobar razlog sto je napravio tako necuven potez u istoriji,da na sred sabora ubije hrvatskog bana,optuzujuci ga za izdaju....

Btw,isti taj Zigmund Luxemburski je 1403 godine,7 godina posle nikipoljske bitke,dodelio despotu Stefanu Lazarevicu Beograd i jos mnoga imanja po danasnjoj Vojvodini,tadasnjoj juznoj Ugarskoj,kada se despot obavezao da ce mu biti vazal.....takodje ga je 1408 uvrstio u red Zmaja,koji je sam Zigmund osnovao......i opste je poznato,depsot Stefan Lazarevic je Zigmundu od 1403 pa do 1427 bio jedan od najblizih i najodanijih vazala,saradnika i saboraca....

Cudan neki bio taj ugarski kralj Zigmund....
    Sigismund ili Žigmund i hrvatski ban Stjepan Lacković su bili ljuti protivnici. Lacković je bio pripadnik tzv "ligaša" hrvatske lige koja se suprostavljala Žigmundu, a kojoj je na čelu bio Ivaniš Horvat kojega su Žigmundovci na prevaru namamili u Pečuh i tamo grozno umorili rasčetvorivši ga. Onda su ligaši za odmazdu napravili zasjedu kod Gorjana ubili oca braće Gorjanski Nikole i Ivana koji su kao ugarski palatini bili najvjerniji Žigmundovi saveznici, a zarobili Žigmundovu ženu i njezinu majku, koju su ligaši jer su je smatrali najvećom spletkarošicom i krivom za smrt Ivaniša Horvata, zadavili u tamnici. Od tada je zla krv stalno među pristalicama Žigmunda i ligaša. No pošto se Stjepan Lacković iskazao u borbi i uopće slovio kao veliki ratnik, Žigmund mu je povjerio desno krilo svoje vojske u bici kod Nikopolja. Radi toga što ide sa Žigmundom, zamjerili su mu ostali ligaši kao npr podravski ban Stjepan Prodavić koji je sudjelovao u zasjedi kod Gorjana a i ostali "ligaši" a među njima i vranski prior Ivan Paližna koji je sa svojim vitezovima "Ivanovcima" sudjelovao i u kosovskoj bici. Zato na Kosovu ima mjesto koje se zove Hrvaćani gdje su taborovale hrvatske čete prije boja na Kosovu.

Dakle Lacković je rekao da on mora u ovom trenutku braniti kršćansku Europu od Osmanlijske opasnosti i sve zadjevice staviti na stranu jer je Žigmund pozvao sve plemenitaše Europe u taj pohod pa bi se nedolaskom hrvatskog bana na njih sručio bijes ostalih koji bi ih možda i podržavali, npr francuskog kralja. A poslije bitke ako završi kako se nadamo..rekao je Lacković, obračunat ćemo se sa Žigmundom.

Za poraz kod Nikopolja povijest bilježi francusko plemiće koji su jurnuli prvi u bitku iako je sam Sigismund bio sklon opciji koju su mu i predlagali da prvi u bitku krenu Vlasi sa svojim vojvodom Mirčeom jer su oni imali najviše iskustva u borbi s Osmanlijama ali Francuzi su htjeli slavu i prvenstvo za sebe govoreći da ispred francuskih vitezova ne može u boju biti nitko ( jer su oni tada smatrani kremom europskog ratništva) pa je Žigmund na kraju popustio. Oni jesu pregazili i razbili prednji dio osmanlijske vojske ali i izginuli. Ipak bitka je na kraju naginjala na kršćansku stranu dok nije s leđa izmorenoj kršćanskoj vojsci udario Bajazitov šurjak Stefan Lazarović sa 5 000 konjanika.

To je inače prva bitka gdje su svi ili skoro svi zarobljeni plemići posječeni nakon bitke. Do tada su se plemenitaši otkupljivali, zato i jesu tako lako jurišali znajući da će ako prežive bit otkupljeni. Ali ovaj put je Bajazid sve njih posjekao i tako im ulio strah u kosti za slijedeće bitke. Kažu da je pokolj trajao dan i noć zarobljenih kršćanskih vojnika.

Nigdje nije zabilježeno da je Lacković pobjegao ili se ponašao kukavički u bitci. To su njemu na saboru prije nego će biti ubijen dobacili iz kraljeve pratnje ali to ne vrijedi pet para. Žigmund je smišljeno organizirao tzv "Krvavi sabor križevački" s namjerom da se napokon riješi "ligaša" te ih je pozvao na časnu kraljevsku riječ da im se ništa neće dogoditi. Naravno riječ je pogazio je i posjekao Lackovića i njegovog sinovca i još neke hrvatske velikaše dok je Stjepan Prodavić čekao van zidina sa četama. Prodavić je inače molio, preklinjao Lackovića da ne ide goloruk " mečki na rupu" znajući Žigmunda, predlagao da on uđe u grad s četama kao osiguranje Lackoviću i ostalima od kraljeve garde koja je na kraju i posjekla Lackovića i ostale ali Lacković je rekao da je dobio časnu kraljevsku riječ koja se ne gazi tako lako, dakle naivno je vjerovao Žigmundu. Kad su bacili trupla sa križevačkih zidina Prodavić se vratio bjesan, okupio svoju vojsku i napao kralja i pratnju na putu za Mađarsku ali su pretrpili poraz pa je Stjepan morao napustiti Podravinu i skloniti se kod Hrvoja Vukčića Hrvatinića u Bosnu.

To ti je priča o Žigmundu i Lackoviću a nije ni čudo da se pokvarenjak kakav je bio Žigmund spanđao na kraju sa Stefanom Lazarevićem koji je radi svoje vlasti i despoštine usidrio Osmanlije u Europi. Ali se Stefan vratio na kršćansku stranu kad je zajedno sa Bajazidom popušio od Tatara u bici kod Angore (današnje Ankare) kad su zarobili i Bajazida i srpku kneginju a Bajazidovu ženu Oliveru, nju vodili golu u kavezu pred cijelom tatarskom vojskom pa je Bajazid to vidjevši (jer ju je navodno puno volio), udario glavom o pod kaveza i umro. [/QUOTE]

Cekaj,odakle ti to da su Srbi Marka Kraljevica proglasili NAJZNACAJNIJOM istorijskom licnoscu??.......on se mozda najcesce pojavljivao u epskim narodnim pesmama,ali daleko od toga da je on najzncajnija istorijska licnost....

I Vuka Brankovica su proglasili za izdajnika guslari i narodni pevaci iz 17,18 veka......uzmi danas bilo koji modernij udzbenik iz srpske istorije i videces da niko Vuka Brankovica ne naziva izdajnikom.......velika vecina modernih istoricara u Srbiji se slaze da on nikoga nije izdao ni na kososvkoj bitci,a i ostao je do kraja zivota protivnik Osmanlija i zagovornik otpora Turicma....

Ja naravno ne smatram da je Vuk Brankovic bio izdajnik i npr on je 10X bio znacajnija i vaznija licnost iz srpske istorije od Marka Mrnjavecevica......kneza Lazara,despota Stefana Lazarevica,kralja/cara Dusana,kralja Milutina,velikog zupana Stefana Nemanju i jos mnoge druge i da ne spominjem....

BTW,poznato je (iz zitija despota Stefana Lazarevica) da je i taj Marko Kraljevic pre bitke na Rovinama 1395 rekao "Ja kažem i molim Gospoda da bude hrišćanima pomoćnik, a ja neka budem prvi među mrtvima u ovom ratu".......i tako je i bilo....Vlaski odredi su dobili bitku,a Marko je u njoj pogunuo....
    Ja govorim o narodnoj predaji a ona je kod Srba najbitnija. kao i kod svakog drugog naroda a kod Srba najviše. ako je u narodu Vuk izdajnik a Marko junak onda je to tako. I danas je tako.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 12-10-2017 at 23:00

Dacic, srpski heroj koji je mikrofonom rekao Erdoganu povijesno NE - citanka istorije za osme razrede Srbije u 2157.

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    Srpski učenici u školi se pripremaju na nove ratove?! Iz udžbenika povijesti već deset godina uče - Dalmatinci su zapravo Srbi!
    sramotno 'naukovanje'

I srpskim i hrvatskim političarima puna su usta pomirenja, oprosta, vraćanja povijesti povjesničarima, a ne političarima. No, u stvarnosti djeca kao da se opet pripremaju za rat. Primjerice, u svim trećim razredima gimnazija u Srbiji, u udžbeniku poznatoga srpskog povjesničara Radoša Ljušića, stoji doslovce ovo:

"Iako su svi u etničkom pogledu Srbi, njih često nazivaju po imenu teritorije na kojoj žive – Crnogoroci, Banaćani, Slavonci, Dalmatinci... Vuk Karadžić je verovao da su Hrvati u etničkom pogledu samo oni koji govore čakavskim, a Slovenci - jekavskim narečjem.

Samo su pravoslavni Srbi znali šta im je zajednička domovina, bili su svesni svog zajedničkog imena i nisu ga skrivali.

Sasvim je drugačije sa predstavnicima druge dvije vere (muslimani i katolici), koji su se skrivali iza regionalnih geografsko-etničkih naziva – Dalmatinac, Slavonac, Bošnjak", piše Ljušić u udžbeniku koji je već 10 godina obvezna literatura srpskih adolescenata.

http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...u-zapravo-srbi
    Svaki glas za HDZ je glas za HNS!

http://100posto.hr/sport/otvori-oci-...rce=dnevnik.hr

VUJOŠEVIĆ 'NAGAZIO' DODIKA 'Otvori oči, Srbija je kontrolirala vojsku i najviše je kriva što rat nije izbjegnut!
    taj labirint je život..

To ti je priča o Žigmundu i Lackoviću a nije ni čudo da se pokvarenjak kakav je bio Žigmund spanđao na kraju sa Stefanom Lazarevićem koji je radi svoje vlasti i despoštine usidrio Osmanlije u Europi. Ali se Stefan vratio na kršćansku stranu kad je zajedno sa Bajazidom popušio od Tatara u bici kod Angore (današnje Ankare) kad su zarobili i Bajazida i srpku kneginju a Bajazidovu ženu Oliveru, nju vodili golu u kavezu pred cijelom tatarskom vojskom pa je Bajazid to vidjevši (jer ju je navodno puno volio), udario glavom o pod kaveza i umro.
    Srednji vek je bio period kada su (gotovo svi) gledali samo svoje interese,i zarad vlast,bogatstva i moci su (gotovo svi) bili spremni da "izdaju vlastitu majku"....

U nikipoljskoj bitci su pravi izdajnici bili Vlasi,tj vlaski i transilvanijski odredi pod vodjstvom vojvode Mircea koji su pre kraja bitke napustili bojno polje,a mozda glavni krvci za poraz hriscanske vojske su bahati francuski vitezovi,od kojih je vecina uludo stradala......kako je i sam Zigmund napisao: "We lost the day by the pride and vanity of these French. If they believed my advice, we had enough men to fight our enemies."

Mada,nema neposrednih dokaza da je Lackovic bilo sta izdao,ali nekako je nejasno njegovo ucesce u samoj bitci i postavlja se pitanje da li su odredi kojima je on komandovao uopste i ulazili u borbu?

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Nicopolis

Inace,ako mislis da su pojedini Hrvati tokom srednjeg veka bili "imuni" na vlast,moc i interes,grdno se varas......npr jedan on najvecih hrvatskih plemica tokom srednjeg veka,Hrvoje Vukcic Hrvatinic se u pocetku borio protiv Turaka,ali kada su ga okolnosti naterale na to,bio je saveznik Turaka,i upravo na njegov poziv Turci sve vise i dolaze u Bosnu pocetkom 15 veka( i nastanjuju se na zapadnim krajevima Balkana),da bi se na kraju zajedno sa Turcima borio protiv pomenutog ugarskog kralja Zigmunda tokom bitke kod Lasve 1415 godine...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_kod_La%C5%A1ve_1415.

Ili,spomenuti Ivan Palizina sa svojih par stotina ratnika.....nije dosao na Kosovo zato sto nije znao sta drugo da radi,vec je delovao po naredjenju bosanskog kralja Tvrtka,koji je kao Lazarev saveznik poslao vojnu pomoc.......a Palizina je u to vreme bio u nekoj vrsti utocista kod Tvrtka,pa nije mogao da odbije Tvrtkov zahtev.....

Tako su se poklopili i interesi Zigmunda i Stefana Lazarevica,pa su posle 1403 bili saveznici i prijatelji....

Ja govorim o narodnoj predaji a ona je kod Srba najbitnija. kao i kod svakog drugog naroda a kod Srba najviše. ako je u narodu Vuk izdajnik a Marko junak onda je to tako. I danas je tako.
    Pa sad,narodno predanje ima neku svoju umetnicku vrednost,ali to ne moze da se poredi sa istorijskim podacima i cinjenicama.....

Npr u narodnom predanju se kaze da je Marko Kraljevic imao konja Sarca koji u nekim prilikama moze da leti,imao je buzdovan kojim moze da ubije 20 ljudi odjednom,pomagala mu je neka vila,itd,itd....i tako dalje,ali iako je sve to lepo kao neka bajka,ne znaci da je bilo istina i da svi Srbi u sve ti slepo veruju....

To sto ti kazes da je narodno predanje kod Srba bilo najbitnije,je tacno ali za tamo neki 17,18,19 vek pa i pocetak 20 veka,jer osim narodnog predanja nista drugo nisu ni imali.......ali u zadnjih 100 godina kada se istorija kao nauka razvija,to se sve menja i ljudi u Srbiji se uce da npr Vuk Brankovic nije bio izdajnik na Kosovu...
    Posljednje uređivanje od Glavobranski Zrakomlat : Jučer at 09:19

Citiraj Prvotno napisano od Puntar2.0 Vidi poruku
    Srpski učenici u školi se pripremaju na nove ratove?! Iz udžbenika povijesti već deset godina uče - Dalmatinci su zapravo Srbi!
    sramotno 'naukovanje'

I srpskim i hrvatskim političarima puna su usta pomirenja, oprosta, vraćanja povijesti povjesničarima, a ne političarima. No, u stvarnosti djeca kao da se opet pripremaju za rat. Primjerice, u svim trećim razredima gimnazija u Srbiji, u udžbeniku poznatoga srpskog povjesničara Radoša Ljušića, stoji doslovce ovo:

"Iako su svi u etničkom pogledu Srbi, njih često nazivaju po imenu teritorije na kojoj žive – Crnogoroci, Banaćani, Slavonci, Dalmatinci... Vuk Karadžić je verovao da su Hrvati u etničkom pogledu samo oni koji govore čakavskim, a Slovenci - jekavskim narečjem.

Samo su pravoslavni Srbi znali šta im je zajednička domovina, bili su svesni svog zajedničkog imena i nisu ga skrivali.

Sasvim je drugačije sa predstavnicima druge dvije vere (muslimani i katolici), koji su se skrivali iza regionalnih geografsko-etničkih naziva – Dalmatinac, Slavonac, Bošnjak", piše Ljušić u udžbeniku koji je već 10 godina obvezna literatura srpskih adolescenata.

http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...u-zapravo-srbi
    Rados Ljusic je poznati i dokazani balvan koji voli da neguje nekakvu mitsku srpsku istoriju...

Mada,nije netacno da je bilo pravoslavnih Srba medju stanovnicima Dalmacije(i to ne bas malo ili zanemarljivo),preterano je reci da su svi Dalmatinci Srbi....

Datum registracije
    Sep 2016
    Aha, kod vas balvani pisu udzbenike za gimnazijalce. Zanimljivo.

Datum registracije
    Sep 2016
    To je inace zanimljivo, kad citas Srbijance po hrvatskin forumima njima je Seselj marginalac, ovaj je balvan, onaj je ovo, treci je ono a svi zajedno najutjecajniji u drzavi Srbiji i odgajaju novu generaciju Srba.

Meni nikada nece biti jasno sto vi Srbe nazivate Srbijancima?

Nego,pa zar Seselj nije politicki marginalac?......koliko ima poslanika u republickom parlamentu?......kakav je uspeh osvojio na predsednickim izborima?...cak se relativno retko pojavljuje u medijima...da li ga je zabranio Vucic,ili sta vec,ne moze da demonstrira svoje govornicke sposobnosti....

Rados Ljusic je sada penzioner istoricar,bio je direktor sluzbenog glasnika,izdavacke kuce (gde se moze pohvaliti nizom afera i kojekakvih gluposti),i dok je tu direktorovao imao je uticaja na udzbenike iz istorije i to pojedina poglavlja,ali to je sve.....

Vojislav Seselj i Rados Ljusic na srecu (ili neciju zalost) su zaista jako daleko od nekakvih najuticajnih ljudi u Srbiji.......obojca,a narocito taj Rados,su neka vrsta penzionera koji na malo koga imaju uticaja....

Datum registracije
    Sep 2016
    Svi zajedno je vise od dva, da ti ne nabrajan sto mislin pod odgajaju novu generaciju Srba.

Ajde mi odgovori kratko na ova dva pitanja.

Smatra li vecina Srba da su Hrvati Srbi katolici, pogotovo ovi u nabrojanin regijama.

Smatra li vecina Srba da su te regije povijestno srpske, i da je Hrvatska kao takva zona koja mora spadati pod srpski uticaj.

Pa sad,ne mogu da ti odgovorim bas u ime svih Srba,jer ne znam svacije misljenje ponaosob....

Ali moje je misljenje da vecina Srba NE smatra da su Hrvati zapravo Srbi katolici.......prvo jer to nije tacno,a drugo dobar deo Srba se bas ne moze pohvaliti respektabilnim znanjem istorije......narocito neke davnije istorije iz 14,15,16,17 veka.....

Takodje,ja mislim da vecina Srba ne smatra su neke hrvatske teritorije istorijski srpske,niti da je Hrvatska zemlja koja mora biti pod nekakvim srpskim uticajem......

....ali vecina Srba zna da je nekada,narocito pre 1941,pa i 1991 na teritoriji danasnje Hrvatske zivelo jako puno Srba,neuporedivo vise nego danas.........a to je istorijska i drustvena cinjenica,koju niko ne moze osporiti....

Meni nikada nece biti jasno sto vi Srbe nazivate Srbijancima?

Nego,pa zar Seselj nije politicki marginalac?......koliko ima poslanika u republickom parlamentu?......kakav je uspeh osvojio na predsednickim izborima?...cak se relativno retko pojavljuje u medijima...da li ga je zabranio Vucic,ili sta vec,ne moze da demonstrira svoje govornicke sposobnosti....

Rados Ljusic je sada penzioner istoricar,bio je direktor sluzbenog glasnika,izdavacke kuce (gde se moze pohvaliti nizom afera i kojekakvih gluposti),i dok je tu direktorovao imao je uticaja na udzbenike iz istorije i to pojedina poglavlja,ali to je sve.....

Vojislav Seselj i Rados Ljusic na srecu (ili neciju zalost) su zaista jako daleko od nekakvih najuticajnih ljudi u Srbiji.......obojca,a narocito taj Rados,su neka vrsta penzionera koji na malo koga imaju uticaja....
    Pojam Srbijanci je više vaš nego vaš., Vi ste nekad pravili veliku razliku između "Srbijanaca" i Srba prečana ( od preka). A i oni su imali sličan odnos prema vama. Ne bi inače onako jurišali na Srbiju u AU trupama.

+ Odgovori na temu

Tags for this Thread

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove