+ Odgovori na temu
Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 2 3 4
Prikaz rezultata str. 61/77

Tema: Hrvatska ratna mornarica

Vježba polaganja minskih zapreka u akvatoriju Neretvanskog kanala

Realizaciju planiranih obučnih aktivnosti snage Flotile HRM-a proteklog tjedna nastavile su metodsko-pokaznom vježbom ukrcaja i polaganja morskih mina koja se od 23. do 25. studenog 2016. provodila u luci Ploče (vojarna Tatinje) te u akvatoriju Neretvanskog kanala.

Vježba je obuhvaćala ukrcaj mina SAG-2, MNS M 90 i AIM M70 te uvježbavanje procedura zajedničkog polaganja minskih zapreka. Procedure zajedničkog polaganja minskih zapreka provodile su se u noćnim uvjetima u akvatoriju Neretvanskog kanala. Uz navedene vježbovne aktivnosti, brodovi su uvježbavali i taktičko manevriranje, tegljenje te traganje i spašavanje, koje su provodili u plovidbi. Sve vježbovne aktivnosti provodile su se kako prema nacionalnoj tako i sukladno NATO metodologiji.

Snage Flotile HRM-a uključivale su brodove Divizijuna za potporu – desantne brodove minopolagače DBM-81 ”CETINA” i DBM-82 ”KRKA”, a u vježbi je sudjelovala i Pomorska baza Split.

http://www.defender.hr/naslovnica-iz...anskog-kanala/

Covjece kolko mina. S tim bi mogel minirati pol Jadrana.

Inace, procital sam da ove kuglaste mine kad ih se baci u more, otopi im se secer u upaljacima i onda izbace siljke i budu aktivne.

priprema pozor... PALI !

Talijani, čekamo vas da vam čestitamo Božić.

Morem plovi JEDNA mala barka..

Posljednje uređivanje od Cleopatra : 25-12-2016 at 17:47

Obalni ophodni brod izgrađen u Brodosplitu.

Super ugledni član teenager avatar
    Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1
    E da prokomentiram kratko ovu smiješnu temu oko Obalnog ophodnog broda. Naime u jutarnjem su nedavno objavili (reklamni) članak o "najboljem brodu na svijetu" u svojoj klasi.
    Znači ja sam sretan što ova splačina nije potonula pri porinuću, o načinu projektiranja nebi pričao puno, samo par detalja.
    Uobičajeno je da se ovakvi brodovi projektiraju "oko" motora, tj da se prije određivanja konačnih dimenzija trupa broda kao i propulzora zna koji će motor biti ugrađen u brod, jer ne postoji toliko širok raspon izbora snage motora i broja okretaja na tržištu. Ova splačina je projektirana na način da je nakon svih hidrodinamičkih proračuna brod produljen metar ipo, a dužina je inače osnovna dimenzija broda i u potpunoj je korelaciji s brzinom koju brod treba postići, tj zbog nekih zakona fizike, brod određene dužine obično ima samo jednu optimalnu brzinu. Naknadno je ovom brodu mijenjan i odabrani propeler, što je vjerojatno logično jer se promjenom dužine promijeni i otpor broda pa treba uzeti propeler drugih dimenzija, ali na ovakav način se rade preinake kaića, a ne projektiranje vojnog broda. I za kraj, šlag na tortu, odabrani motor je zamijenjen motorom drugog proizvođača, težim, potpuno drugačijih dimenzija, vjerojatno i karakteristika, jer je jeftiniji...
    A u novinama se hvalisaju da je brod 30% efikasniji od ijednog na svijetu. Bez da je testiran
    Dabogda propali, mislim na Brodosplit.
    Razvij mi se trobojnice mila,
    dosta si mi u potaji bila!

Vježba Velebit 18, gađaju raketlinama. Pogodili neku barku na udaljenosti od 28 kilometara.

Ugledni član kiler avatar
    Datum registracije
    Aug 2013
    Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Vježba Velebit 18, gađaju raketlinama. Pogodili neku barku na udaljenosti od 28 kilometara.

je li srpska barka?
    “Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
    Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici,samo nije izdajici”.

Ovak iz daljine se tak čini.

Obalni ophodni brod u Makarskoj, prvi od pet koji je sagrađen za HRM. Uslikao Makar 555

Bija je ispo Tribunja pri jedno 20 ak dana .
    Patrolac za Obalnu strazu, djavla je to za RM...

Pa to mu i jest namjena.
    Druga je stvar sto mi trpamo sve po "Ratno".

Ha, OS je trenutno dio HRM. A ovi brodići imaju solidno naoružanje. Izgradi će ih još 4, ak ovaj zadovolji ispitivanja.

+ Odgovori na temu

Tags for this Thread

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove