+ Odgovori na temu
Stranica 3 od 15 PrviPrvi 1 2 3 4 5 13 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 41/287

Tema: Hrvatsko ratno zrakoplovstvo

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    ne znam ja, iz izvješća ministarstva obrane, vidi se priča o nekakvom konsenzusu..

kakav j. konsenzus.

Država koja nema svoje zrakoplovstvo i ne može štitit svoj zračni prostor..faktički i ne postoji..

800 miliona kuna..pa tolko se pokrade u dvi tri javne nabave i podjeli stranačkim uhljebima za otpremnine..
    Gle, protiv nas cijelo vrijeme traje specijalni rat. Iz država regije i određenih država svijeta. Nemate novaca, ne možete, nije to za vas. Ne nasjedaj na spike.

MORH prikuplja ponude i radi se na novim avionima. Bili smo blizu ukidanja tijekom Kukurikavaca, a ako tada nismo ukinuli, nikad nećemo.

Složit ću se sa upisanim stavovima al cak i tada rijec je 800 miljona na godišnjoj razini a ne 800 miljona kuna jednom pa je to to.

Nama i ne treba cijela eskadrila barem ne u pocetku i ne za air policing tako da se ovo može napravit i sa pola eskadrile a to onda nije 800 miljona kuna nego ono oko 400 miljona kuna godišnje iz proracuna.

Ako bi se i zbrojili pocetni troškovi tj obuka pilota ovo ono , priprema terena za novi tip aviona ....dakle oko 500 miljona kuna godišne a to vec nije 800 miljona kuna godišnje nego dosta manje.

I dalje je skupo al je realnije i prihvatljivije a za air policng ti trebaju dva aviona u paru i da su spremna da polete ti presretnu nadolazecu prijetnju tako da ti nemijenja ništa šta bi ih na pisti imao 12 ili 6 sa strane da cekaju.
    Posljednje uređivanje od lightshadow : 19-01-2016 at 15:44

Ono šta je dobro je šta smo mi sa ovim Mig 21 koje smo koliko toliko osposobili za air policing u suštini dobili na vremenu tj zadržali avijaciju i sad možemo i proucit druge stvari itd itd itd no to moramo razradit sada do kraja ove godine il najkasnije do polovine iduce a polovni avioni kod AMerikanaca nemaju of set a kod Šveđana toga ima a of set u suštini kad se sve povuce vamo tamo zbroji oduzme smanjuje ovu cifru od 500 miljona kuna godišnje jer ostvaruješ neke druge poslove gdje pokreceš ekonomiju iz koje finaciraš proracun a iz proracuna finaciraš vojsku dakle i ovu avijaciju .....tako da su Šveđani u suštini još jeftinija opcija sa of setom ako se a trebao bi dogovorit se i onda to ispadne najmanje 10 il 20 % manja cijena kad se sve to zbroji i oduzme.

Kad se povuce to da bi surađivali sa ratnim zrakoplovstvom Ceške i Mađarske Gripeni za obuku pilota nam ne trebaju nego bi iznajmljivali njihove i kod njih vršili obuku ....naravno to se placa al to je jeftinije nego uzimat svog Gripena za obuku pilota kojih i neceš imat puno a avion ti u praksi ne treba nego za to ....dakle to treba prekrižit da se uzima Gripen za obuku u sastavu HRZa.

Da, ak potrošimo 500 milijuna eura na Gripene kod Šveđana, oni su obvezni uložiti 500 milijuna eura kod nas u neku tvornicu. Dakle, to ne treba gledati kao trošak nego kao ulaganje u naše gospodarstvo i sigurnost. Mogli bi čak i Koreancima uzeti one njihove avione, prošli bi puno jeftinije jer bi im to bio prvi posao u EU-u. Zamisli da nam prebace nešto od Samsunga kod nas zbog toga. Ima puno mogućnosti, samo treba gledati malo šire od onoga kak trenutno gledamo.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    . Mogli bi čak i Koreancima uzeti one njihove avione, prošli bi puno jeftinije jer bi im to bio prvi posao u EU-u.
    Pa to i je problem jer ti onda moraš uzet i avion za obuku pilota tj nema nigdje u tvom okruženju netko tko ti je saveznik i s kime možeš dogovorit pametnu obranu pa na njegovim trenažnim avionima ( uz nadoplatu naravno ) ucit pilote za taj tip aviona.

S druge strane nebi mogao napraviti vojni savez sa Mađarima po pitanju ovoga jer nebi imali dodirnih tocaka po pitanju lovacke avijacije a iako u miru ovi avioni jesu za air policing treba gledati i situaciju u ratu tj istocnog susjeda a Gripen je žešci avion od Korejca plus ništa ne može nadoknadit to da si vezan dodatnim dogovorom sa Mađarskom ( bez obzira na to šta ste obje u NATOu jer i Grcka i Turska su pa se ipak gledaju popreko ) da će u slucaju napada na jednu zemlju druga logisticki pomoc ovoj koja je napadnuta .....a nije baš teško zakljucit koliko je onda Beogradu u takvoj kombinaciji komplicirano i bez obzira šta je Hr u NATOu ić pokušat bilo šta prema Slavoniji ( ili BiH ) kad zna da su i Mađari potencijalni igraci u zraku u takvoj opciji.

Plus Mađarima ne moramo nužno platit u novcu ovo šta bi na njihovim avionima radili obuku. Možemo i trgovinom ili obukom na helikopterima i slicno tj postoje kombinacije na obostrano zadovoljstvo.
    Posljednje uređivanje od lightshadow : 19-01-2016 at 16:28

Pa sve te ponude treba odvagnuti, i Korejci i Svedani imaju sigurno dobre ponude iako sam naklonjeniji Korejcima jer nam Svedani politicki bacaju klipove pod noge kad god stignu.

Korejanac lijepo izgleda. Cijena je samo 30-ak milijuna dolara po komadu.

Ja sam za F-16. Ako uđemo u jedan takav ozbiljan posao s Amerima možemo izvući veliku dodatnu političku i gospodarsku korist a osim toga dobijamo provjeren i kvalitetan zrakoplov. Ovi ostali su ili preskupi ili politički nepodobni ili su iz zemalja izvan NATO saveza. Zar da nam Švedska koja nas ne može smisliti održava zrakoplovstvo!? S Amerima znaš na čemu si, posao je posao, lova na sunce i roba je tu. Usput ih podsjetiti da se vodi još neki proces u Haagu i da i to malo pogledaju.

Da, Svedane treba odbiti, slazem se s tobom. Kolko su nas samo podrivali i kocili...Trebali bi nam dati 20 Gripena besplatno da to nadoknade.

Ameri su nam poklonili 200 oklopnih vozila i jos ce nam sad pokloniti 12 helikoptera i 12 VBR-a. Sve to skupa vrijedi pola milijarde dolara skoro. Kupnjom F-16 dobijamo pravi stroj i politicku podrsku. Bolje ne moze od toga. Kostat ce nas 12 komada oko pola milijarde eura, ali jbg...Drzava nije jeftina.
    Posljednje uređivanje od Grunf : 16-02-2016 at 22:41

Post od Selaka.

Ivan Selak

Priča o (ne)remontu

Dragi moji fb frendovi. Imam toliko upita od Vas , a još više od onih koji nisu fb umreženi o tome što je istina o (ne) remontu naših migova. Obzirom da mi se više ne šuti o tome , jer je izrečeno puno neistine , a moj beskonačni prag tolerancije dolazi do kraja (niti svemir nije izgleda beskonačan kako su nam tvrdili).Razočarat ću Vas jer ću zasad samo u remontu u Rumunjskoj-Bacau.

Dakle,ovako stoje stvari glede remonta u Rumunjskoj:
    Kroz medije ste saznali gomile neistina o tom remontu,a bio sam sudionik istog (kao što sam i ovog).Najveća laž koja se provlačila kroz medije je bila da je remont u Rumunjskoj bio loš-istina je da je to bio najbolji remont ikad napravljen na migovima.To ću vam objasniti kroz dva primjera,a ima ih na pretek.

-prva neistina:neispravni radari ili rijetko koji ispravan.Istina o tome je slijedeća:Vjerovali ili ne radari su bili upravo fantastični.Još u Bacau kada sam prvi put uključio radar u osmatranje na ekranu sam trenutno imao jato roda iznad Constance(udaljena skoru 200 km).Inače u pitanju je bilo manje jato(5 roda –da li je bila sa njima Malena i Rodan nisam utvrdio jer su taman bile u finalnom prilazu za slijetanje na močvarni teren-delta Dunava)te iz istih razloga(niski let-slijetanje) nisam mogao ostvariti zahvat.Nakon tako fantastičnog odremontiranog radara još u Rumunjskoj smo mu promijenili ime iz Sapfir u MAZGA-cd(multi advanced zero gravity aimed-combat desinfection –slobodni prijevod više napredni nulto gravitacijski borbeno dezinfekcijski).Naziv MAZGA se vezuje da taj radar hvata sve živo i neživo u zraku i na zemlji,a možda ponekad i ispod zemlje.Naziv cd se pak vezuje za ono što sam doživio tijekom probnih letova-svojom greškom sam ušao u avion zmazan ,a on me je valjda da bi ispravno radila SOA(super osjetljiva armatura)dezinficirao-oblio 99% alkoholom (i to u više letova).Slična iskustva su imali i neke moje zmazane kolege iz EBA.

Potvrda besprijekornosti radara uslijedila je i u kasnijoj eksploataciji u Hrvatskoj kada sam svaki put za vrijeme probnog leta prilikom probe radara bez da imam ikakvu smetnju hvatao u osmatranje helikopter „gazela“na aerodromu Ei Niš(udaljen cca 544 km)u fazi zalebdenja na visini 1 m i to okrenut u mom smjeru ,a bez beda ostvarujem zahvat ako se okrene bočno (veća radarska površina)-imam to i dokumentirano na slici radarskog ekrana(slikano mobitelom).Priložit ću to ako treba,a naročito novinarima koji su plasirali neistine o lošem remontu u Rumunjskoj.
    Razlika u remontima:

http://www.skyscrapercity.com/showth...94353&page=127

Stigao drugi aw-139 za Policiju.

Akrobatska grupa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) Krila Oluje nastupila je na međunarodnom vojnom aeromitingu Royal International Air Tatoo (RIAT) u Zrakoplovnoj bazi Fairford u Velikoj Britaniji i osvojila prvu nagradu za najbolji nastup.

U obrazloženju stoji da su pokazali zavidnu razinu letačkih i akrobatskih sposobnosti. Osvojili su mač kralja Huseina koji je bio dugogodišnji pokrovitelj ove nagrade.

Organizator je istaknuo da nagradu King Hussein Memorial Sword dodjeljuje za izrazito precizan i atraktivan program s nikad viđenim manevrima izvedenim u vrlo zahtjevnim vremenskim uvjetima.
    Ova prestižna vojna zrakoplovna manifestacija svake godine okupi predstavnike gotovo svih vodećih svjetskih ratnih zrakoplovstava i stotine tisuća gledatelja, a u letačkom i izložbenom dijelu programa redovito sudjeluje iznimno veliki broj vojnih zrakoplova. Rekordnih 535 zrakoplova iz 2003. osiguralo je RIAT-u mjesto u Guinnessovoj knjizi rekorda.

Ovogodišnjim sudjelovanjem HRZ i PZO-a Hrvatska postaje 56. država čije ratno zrakoplovstvo ima priliku predstaviti se na toj manifestaciji. Za Krila Oluje ovo je 43. nastup izvan Hrvatske na međunarodnim zrakoplovnim smotrama i nakon jednogodišnjeg izbivanja povratak na veliku letačku scenu.
    http://vijesti.hrt.hr/342683/krila-o...ikoj-britaniji

Svaka čast ekipi. Tako mala zemlja,. tako mala sredstva a najbolji..to je signal što bi mogli biti da nemamo neprijatelje unutar vlastitog naroda i koliko smo talentiran narod s okovima na nogama.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Da, slažem se. Svaka im čast jer izvode akrobacije na avionima za obuku pilota i još nisu dugo skupa jer je prije valjda pola godine ili godinu dana prethodna ekipa otišla u Katar letjeti za njihove akrobate.

Posljednje uređivanje od Grunf : 12-07-2016 at 10:10

Jamie Hynes snimio jednu tocku nasih.

i na istočnom frontu su naši bili jedni od boljih lovaca, naravno to se ne spominje jer da se ne bi slučajno čuvena "antifašistička borba" kozojeba bandića ukaljala.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove