+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 3 1 2 3 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/41

Tema: Laptop

Super ugledni član teenager avatar
    Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1

Laptop

Pozdrav svima

Tribam kupit laptop, budžet mi je 4000 kuna, točnije 3000, ali računam ga uzet priko firme pa ću zajebat Lalovca, jeli...
    Pošto nema blage veze o laptopima svaka informacija bi mi bila dobrodošla.
    Moje potribe su ovake: najviše bi ga koristio za internet i čitanje PDF-ova, ali vrlo je bitno da bude u stanju pokrenuti programe za 3D modeliranje poput Solidworksa, Catie i Autocada. Također, pošto ponekad koristim i software za numeričke proračune tipa Matlab i Ansys nebi bilo zgorega da ima i koju jezgru više, jer ti softwarei mi uzmu sve jezgre kad nešto proračunavaju. U principu mi je lista prioriteta:1. procesor, 2. radna memorija, 3. grafika, 4. hard disk.
    Dade li se složit išta poštena laptopa za ovu paru, i koje marke da gledam, rečeno mi je da bacim oko na Lenovo i Toshibu, a da izbjegavam HP

Svaki savjet je dobrodoša

I jedno bitno pitanje, jel mogu u dućanu kupit laptop bez Windowsa tako da lipo ugradim piratske windowse i uštedim is etwas geld?
    Posljednje uređivanje od teenager : 16-05-2015 at 23:58
    Razvij mi se trobojnice mila,
    dosta si mi u potaji bila!

Citiraj Prvotno napisano od teenager Vidi poruku
    Pozdrav svima

Tribam kupit laptop, budžet mi je 4000 kuna, točnije 3000, ali računam ga uzet priko firme pa ću zajebat Lalovca, jeli...
    Pošto nema blage veze o laptopima svaka informacija bi mi bila dobrodošla.
    Moje potribe su ovake: najviše bi ga koristio za internet i čitanje PDF-ova, ali vrlo je bitno da bude u stanju pokrenuti programe za 3D modeliranje poput Solidworksa, Catie i Autocada. Također, pošto ponekad koristim i software za numeričke proračune tipa Matlab i Ansys nebi bilo zgorega da ima i koju jezgru više, jer ti softwarei mi uzmu sve jezgre kad nešto proračunavaju. U principu mi je lista prioriteta:1. procesor, 2. radna memorija, 3. grafika, 4. hard disk.
    Dade li se složit išta poštena laptopa za ovu paru, i koje marke da gledam, rečeno mi je da bacim oko na Lenovo i Toshibu, a da izbjegavam HP

Svaki savjet je dobrodoša

I jedno bitno pitanje, jel mogu u dućanu kupit laptop bez Windowsa tako da lipo ugradim piratske windowse i uštedim is etwas geld?
    Internet, to jest stranice koliko god čudno zvučalo znaju biti zahtjevne, pogotovo kada se u priču ubaci sranje od flasha, PDF-ovi ne pričinjavaju problem niti puno starijim računalima, preporučam SumatraPDF kao vrlo brzi PDF čitač koji u zadnjoj verziji podržava tabove, također podržava DjVU, CBR, CBZ i ostale formate tako da može biti jedini instalirani čitač na računalu.

Bitan ti je (profesionalni) 3D softver a onda ti je grafika na 3. mjestu. Općenito nVIDIA (GeForce) ima najbolju podršku ("legacy", stare graf. kartice i GPU-ove tako da i s novijim verzijama Windowsa možeš biti siguran da će ti driveri imati za njih podršku što je malo rjeđi slučaj s ATi-em/AMD-om) s driverima u odnosu na nekadašnji ATi (Radeon), sada u sklopu AMD-a, pogotovo kada se radi o OpenGL-u.

Dokaz:

AMD drops Windows 8 support for Radeon HD 4000 and older

http://www.techspot.com/news/48321-a...and-older.html

Ograničen si budžetom a imaš velike zahtjeve.

Za tu cijenu bi se moglo složiti bolje (jače) desktop računalo nego laptop, ali ako je laptop iz raznih razloga tvoj odabir onda nemoj očekivati čuda.

Za spomenute 3D programe bi bilo preporučljivo koristiti neke GPU-ove iz profesionalne serije tipa Quadro (nVIDIA) i FirePRO (nekada FireGL) (ATi) ali to prelazi zadanu cijenu.

jel mogu u dućanu kupit laptop bez Windowsa tako da lipo ugradim piratske windowse i uštedim is etwas geld?
    Apsolutno. Inače, laptop s Windowsima je povoljniji cijenom nego kada bi se morao kupiti posebno Windows OS. Mislim da je razlika u cijeni nekih 500 kuna u odnosu na laptop koji dolazi s FreeDOS-om ili nekom varijantom GNU/Linuxa, od kojih neki dolaze sa sasvim upotrebljivim Ubuntuom (obično Dell) ili u nekim slučajevima profesionalnim SuSE Linux Enterpriseom (obično hp).

Uzmi u obzir da s nelegalnom kopijom Windowsa ne ćeš biti u mogućnosti instalirati sigurnosne zakrpe ili neke dodatne mogućnosti koje su u međuvremenu razvijene, što se dogodilo s prelaskom Windowsa 8 na 8.1 verziju.

Dell daje najbolju, to jest najdulju garanciju, od 3 godine što nije zanemarivo u svijetu laptopa koji su skloni kvarovima a dijelovi su teško dobavljivi (pogotovo za starije modele jer se laptopi poput mobitela brzo mijenjaju) i vrlo skupi, uključujući popravke. Sve je to lakše, dostupnije i jeftinije na stolnim računalima.

Ostali daju po 2 ili 1 godinu, ovisno o modelu i proizvođaču.

Lenovo bih izbjegavao, ponajviše radi fijaska sa Superfish adwareom (http://www.cnet.com/news/lenovo-hit-...erfish-adware/) kojega su ugrađivali u jeftinije modele, osim poslovnih modela koji su inače nasljednici legendarnih modela iz IBM-ove Thinkpad serije (oni koji imaju na sredini tipkovnice zaštitni znak, patentirani crveni trackpoint).

Toshiba ima tradiciju proizvodnje laptopa, također je davala "No matter what guarantee" garanciju, ne znam traje li i dalje ta akcija.

Acer daje najviše za novce.

Asus je isto dobar.

HP je vrlo popularan pa se treba uzeti u obzir da je statistički veća vjerojatnost da hp bude pri vrhu reklamacije u odnosu na druge proizvođače.

Intelovi procesori troše manje struje, manje se zagrijavaju, znači trebali bi trošiti manje baterije, a manje zagrijavanje znači veću stabilnost pri radu i mogućnost manjeg kvarenja, jer se radi o skučenom prostoru u slučaju laptopa i manja potrošnja i zagrijavanje je velika prednost.

AMD-ovi APU-ovi imaju bolju integriranu grafiku u procesoru, ali ponešto zaostaju za CPU perfomansama za Intelom, u nekim višejezgrenim testovima su čak i nešto bolji od Intelovih procesora.

Kao što sam rekao, Acer daje najviše za novce:

http://www.mikronis.hr/detalji_proiz...mlzex-041.aspx

Acer Aspire E5-571G Intel Core i3 4005U 1.90GHz 4GB 1TB W8.1 15.6'' Full HD nVidia GeForce 840M

Dobiješ originalne Windowse 8.1 (buduća besplatna nadogradnja na Windowse 10), nema gnjavaže s torrentima, crackovima i ostalim. Jedino ima manji ekran u odnosu na ostale.

http://www.mikronis.hr/detalji_proiz...dv-ty211d.aspx

Cijena: 3.999,00 kn

Asus X751LDV Intel Core i3 4030U 1.90GHz 4GB 500GB DVDRW DL FreeDOS 17.3" HD+ nVidia GeForce 820M 2GB P/N: X751LDV-TY211D

Cijena: 3.899,00 kn

http://www.mikronis.hr/detalji_proiz...l50-b-1dm.aspx

Toshiba Satellite L50 Intel Core i3 4005U 1.70GHz 6GB 1TB DVDRW SM DL FreeDOS 15.6" HD AMD Radeon R7 M260 2GB P/N: L50-B-1DM

Cijena: 3.899,00 kn

Navedeni laptopi dolaze sa zasebnom numeričkom tipkovnicom što je korisna stvar za one koji puno računaju.
    Posljednje uređivanje od skater : 17-05-2015 at 01:37
    ZA DOM SPREMNI !

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1
    E baš ti fala na savjetima.

Iskreno, laptop bi uzeo jer u kući nemam mjesta za dva desktop računala, tj imam ali ko je vidijo imat dva kompjutera, pa nisam neki programer božesačuvaj

Od ovih koje si mi ti metnijo najbolji mi se čini ovaj ASUS, em ima velik ekran, em je težak (a to je dobro Bogu vala ). Hoću reći da mi težina, tj lakoća laptopa ne predstavlja bitnu stavku, bolje da je teži a ima koji GB rama više

I ja bih najradije birao intelov procesor, do sada sam u računalima uvijek imao njega i svakojaka čudesa sam s njima radio, pa mi se sviđaju

Čuo sam da su u Zagrebu laptopi jeftiniji nego u Splitu, bar je tako nekad davno bilo, pa ne znam isplati li mi se gledat gori štagod uzet, i more li se to sve rješit priko interneta (R1 i to)?

Grafika mi i nije "toliko" bitna, jer svi softveri u kojima radim imaju Boguvala i starije verzije, pa ako sam ih mogao pokretat sa desktop računalom iz 2005. valjda ću ih moć pokretat i sa laptopom iz 2015.

Sve se meni čini da ću ja uzet prvi na koji naletim u dućanu, previše je ovdje mogućnosti izbora za mene...

Ja prošle godine uzeo ovaj, za tu cijenu , preko tvrtke od frenda, bez PDV-a, preporučujem, jako zadovoljan...doplati za garanciju do tri godine, to ti je nekih 250kn više...

http://www.hp-store.hr/index.php/pri...lion-15-p205nm
    "Al' nisam kadar švindlati, za sobom skele paliti, da silom steknem nekog kom ću faliti"...

Citiraj Prvotno napisano od Teenager
    Iskreno, laptop bi uzeo jer u kući nemam mjesta za dva desktop računala
    Složi se desktop računalo mATX ili ITX formata.

I ja bih najradije birao intelov procesor, do sada sam u računalima uvijek imao njega i svakojaka čudesa sam s njima radio, pa mi se sviđaju
    AMD je imao svoj dan pojavom prvih Athlona i Athlona 64 kada je rasturao Pentiume IV koji su bili Intelov više-manje promašaj kada se marketinški naganjao visoki radni takt pa su inžinjeri morali radi fiks ideja raditi kompromise u dizajnu CPU-a, dok je potonji bio prvi 64 bitni procesor za široke narodne mase i time preduhitrio Intel koji je odgađao pojavu takvih procesora za obične korisnike, zato se na mnogim mjestima za softwer spominju AMD64 proširenja, skup 64 bitnih instrukcija. Intel se tada tek pojavom Core procesora ponovo vratio na prvo mjesto. Praktički ima monopol na desktop tržištu a AMD je mali i jedini preostali igrač kao konkurencija na tom području.
    Jedino gdje Intel nije toliko jak je mobilno tržište gdje dominira ARM arhitektura koju mogu različiti proizvođaći (nVIDIA, Apple, Samsung) licencirati za svoje proizvode (mobiteli, tableti), ovdje se pokušava Intel ubaciti svojim Atom procesorima u koje ni sam Intel na početku nije imao povjerenja.

Nažalost AMD muku muči s proizvodnim procesom (smanjivanje jezgre = manja potrošnja, zagrijavanje, bolje perfomanse) i potrošnjom, TDP-om koji je bolesno visok u odnosu na Intelove procesore, ista stvar s grafičkim karticama gdje je nVIDIA zadnjim GeForce GPU-ovima (Maxwell arhitektura) smanjila potrošnju uz bolje perfomanse u odnosu na prethodnu generaciju, dok Radeoni i dalje troše puno više struje.

Inače nije AMD (pogotovo APU-ovi) toliko loš ali trebaju se usporediti sa sličnim Intelovim procesorom i pogledati prednosti i mane te onda odlučiti što kupiti. Mada je najveći problem kod nekih AMD-ovih procesora (FX linija procesora koji su konkurencija i5 i i7 Intelovim procesorima) preveliko zagrijavanje a tvornički hladnjak u odnosu na Intelov i nije neke kvalitete, nekada su jedino za high-end FX procesore davali hladnjak s toplovodnim cijevima (heatpipe).

Od ovih koje si mi ti metnijo najbolji mi se čini ovaj ASUS,
    Ima noviji procesor, nešto slabiju grafiku od Acera i Toshibe, manji disk. Ovisi što ti je presudno kod tehničkih specifikacija i još nekih sitnica.

Čuo sam da su u Zagrebu laptopi jeftiniji nego u Splitu, bar je tako nekad davno bilo, pa ne znam isplati li mi se gledat gori štagod uzet, i more li se to sve rješit priko interneta (R1 i to)?
    Ne znam koliko su jeftiniji, ali moguće, ipak je u Zagrebu veća konkurencija pa se bore za svakog kupca. Sve se može riješiti preko Interneta, mislim da se za narudžbe preko 1000 kuna ne računa poštarina koja iznosi nekih 30-ak kuna.
    ZA DOM SPREMNI !

Ja sam tak narucil mobitel pa nisam nist platil postarinu, doslo mi DHL-om.

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1
    Hvala svima na odgovorima, evo našao sam ovaj moonlightov laptop u skaterovom dućanu http://www.mikronis.hr/detalji_proiz...n-l3s53ea.aspx
    Po svemu izgleda bolji od ostalih, osim što je procesor AMD

Imam još jedno pitanje, u kojim dućanima da gledam uzet laptop, ima li pravila, ili da nađem neki koji mi se sviđa pa uspoređujem?
    Koji su dućani najbolji po pitanju garancije i servisa?

Po svemu izgleda bolji od ostalih, osim što je procesor AMD
    Grafika je integrirana, znači da će uzimati dio radne memorije (RAM).
    Osim u iznimnim slučajevima, nisam ljubitelj integrirane grafike.

Imam još jedno pitanje, u kojim dućanima da gledam uzet laptop, ima li pravila, ili da nađem neki koji mi se sviđa pa uspoređujem?
    U Pevecu.

Uzmi gdje ti je najpovoljnije.

Garancija i servis su regulirani zakonom o zaštiti potrošaća. Nema nekog pravila, neki su imali negativna iskustva u poznatim trgovinama i od zastupnika poznatih svjetskih marki.
    ZA DOM SPREMNI !

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Ja sam tak narucil mobitel pa nisam nist platil postarinu, doslo mi DHL-om.
    Obično je naznačena cijena poštarine i uvjeti kada se ne plaća.
    ZA DOM SPREMNI !

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1

Treci mi je najljepsi.

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1
    Al zato treći nije najveći

Razlika je u nijansama. Drugi i treći dolaze s Windowsima 8.1, s tim da Acer ima nešto bolju grafičku karticu (pogotovo u pogledu drivera, jer nVIDIA ima bolju podršku od ATi/AMD-a) te ima nešto bolji (više mogućnosti) procesor iako na prvi pogled procesori su vrlo slični. Drugi i četvrti nude 24 mjeseca garancije za fizičke osobe.

Ne ćeš pogriješiti s nijednim modelom, uzmi onaj koji ti najbolje odgovara.
    ZA DOM SPREMNI !

Ja imam Lenovo i nisam imala nikakvijeh problema. Ali to je sve što bih mogla reći po pitanju ove teme
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

Dobar je Lenovo, ja imam mobitel Lenovo. Kolegica me ismijavala da kupujem šrot.

Ljubomorna je ali to iskazuje nekakvim podcjenjivanjem,a zapravo ti zavidi
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

Kak ti odmah sve prozreš.

Mislim da brojne probleme s laptopima ljudi imaju jer se ne odnose s dovoljnom pažnjom prema njima.

Ipak se radi o osjetljivoj elektronici, nije to kosilica.
    ZA DOM SPREMNI !

Datum registracije
    Apr 2013
    Blog Entries
    1
    A kakav je elipso dućan šta se tiče laptopa, naime isprid kuće mi je
    Naša sam dvi toshibe jedna je i5 sa 4 GB a druga i3 sa 6 GB... oko 4000 su obe...
    Ali mislim da nemaju instalirane windowse, koliki je problem instalacija windowsa???

A kakav je elipso dućan šta se tiče laptopa, naime isprid kuće mi je
    Koliko vidim elipso prodaje sve i svašta, usput i računala. Ne mora ništa značiti, bitna je garancija mada postoji neko nepisano pravilo da se računala i bicikli kupuju u specijaliziranim trgovinama. Za bicikle ima nekog smisla.

Naša sam dvi toshibe jedna je i5 sa 4 GB a druga i3 sa 6 GB... oko 4000 su obe...
    i5 i i3 za prijenosna/prenosiva računala imaju jednak broj fizičkih i logičkih jezgri, 2+2 (ukupno 4), osim što i5 ima i Turbo boost kojim automatski povisuje takt ukoliko se pojavi zahtjevnija aplikacija i samim time je brži od i3 procesora. Kod stolnih računala i5 ima 4 fizičke jezgre dok i7 ima 4 fizičke i 8 logičkih što na kraju ukupno ispada kao 12 jezgri.

Ali mislim da nemaju instalirane windowse, koliki je problem instalacija windowsa???
    Ne predstavlja veliki problem. Samo nemoj pri instalaciji zaboraviti napraviti barem dvije particije, jednu za OS (nekih 60-100 GB) a drugu za ostalo. Neka te ne brine ukoliko Windowsi naprave još nek(u)e particij(u)e, to je rezervirano za Windowse, njih ne vidiš nakon instalacije, mogu se maknuti ali ne trebaš se time zamarati.

Samo pitanje je podržavaju li Toshibini modeli Windowse 7 jer polako proizvođači prestaju podržavati Windowse 7 na svojim novim modelima jer se bliži kraj tom operativnom sustavu, u protivnom ćeš biti primoran instalirati Windowse 8/8.1.
    ZA DOM SPREMNI !

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove