+ Odgovori na temu
Stranica 20 od 20 PrviPrvi ... 10 18 19 20
Prikaz rezultata str. 381/399

Tema: Demografska kretanja Hrvata u BiH

Samo za ilustraciju. Općina koja ima najbolji prirodni priraštaj u Hrvatskoj je Podstrana kod Splita. A tamo je masa Duvnjaka, i Hercegovaca općenito ali najviše Duvnjaka. Duvnjaci još uvijek imaju jak natalitet ali van Duvna.

https://www.vecernji.hr/vijesti/pros...-imena-1447361

Tu je i Metković, kao dokaz da se dio hercegovačke djece rađa preko granice u Metkoviću.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

U X mjesecu u FBiH izdvajaju se pozitivno Široki sa 32 rođena i Livno sa 22 rođena.

Ostali uobičajeno loši ili izuzetno loši.

Čitluk 213 rođenih u 2020., 22 više nego 2019. godine.

Po FZS-u Čitluk u prvih 10 mjeseci ima 112 rođenih. U preostala dva mjeseca teško da ima po 50-ero djece. Jedino je logično objašnjenje veliki broj rođenih u Hrvatskoj. Ali gdje?. Čitluk nije baš uz granicu. A to su čak matični podaci, da su krštenih moglo bi se reći da je dio djece donešen iz Hrvatske ili inozemstva da se krste u u rodnom kraju što se i događa. A ovako. Daj Bože da ima toliko djece.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 07-01-2021 at 16:50

Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 14-01-2021 at 11:58

U Ljubuškom isto povećanje broja rođenih.

http://www.bolji-ljubuski.com/ljubus...d-rodenih.html

323 upisana u matične knjige. A po FZS-u za prvih deset mjeseci 137 rođenih u Ljubuškom. U čemu je problem. Isto kao kod Čitluka. Jel se toliki broj Hercegovki porađa u Hrvatskoj ali onda bi u pograničnim rodilištima imali ogroman rast. Npr. Makarska, Dubrovnik ili Split, jel se dostavljaju nepotpuni podaci FZS ili se možda upisuju i rođeni u inozemstvu u matične knjige rođenih.

Očito je da ne treba vjerovati ustanovama koje drže Bošnjaci.

Ne da im ne treba vjerovati, to su lazovi i hostapleri.

Nesto o cemu nijedan hrvatski medij nikada nece izvjestiti, FZS odbija Hrvatima dati potvrde o nacionalnom izjasnjavanju iz 2013. koji im treba za dobijanje hrvatske domovnice. Pod izgovorom da taj popis nije validan.

Kako nije ako je sproveden. Oni sami sebe negiraju, ali sve im prolazi jer im nema trko kontrirati.

Užas, kaj poganom umu pogane političke elite sve padne na um...

Da, mene zanima ako je to istina ako nema prijava djece iz inozemstva a Ljubuški ima po popisu 2013-te ovoliko stanovnika

http://www.statistika.ba/?show=12&id=10626

28 tisuća i nešto a to je bilo još 2013-te prije ulaska Hrvatske u EU a svaki je popis prenapuhan možda ne u Ljubuškom koliko npr u Tomislavgradu gdje su popisali preko 30 000

http://www.statistika.ba/?show=12&id=10308

točnije 31 592. za više od tri tisuće više od Ljubuškog a ako živi pola od tog broja daj Bože

a realno ne živi tamo stalno ni pola sudeći po rođenima, mislim na TG

Onda bi Ljubuški imao stopu fertiliteta ne znam 13-14. Ista stvar vrijedi za Čitluk.

Daj Bože da je tako. Da ima nekog iz Ljubuškog da nam pojasni ovaj fenomen.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 12-01-2021 at 23:46

Ono kaj sam primijetil je da su vitalni krajevi di se održalo selo ili di postoje velika prigradska naselja uz gradove, a ta prigradska naselja sadrže većinom kuće. Inače, tako izgledaju i američki gradovi, centar čine ogromni neboderi, a sve okolo su kilometri i kilometri stambenih kuća di žive Ameri i imaju po 2-3 djece. To im održava natalitet. Mi bi trebali u tom smjeru ići. Koliko sam vidio, Hercegovina i dobar dio Dalmacije imaju taj način življenja, uz naravno jaku kršćansku tradiciju, i zbog toga se drže u natalitetu. Svuda di imamo nakrcane socijalističke zgradurine, natalitet je u banani. Rijeka je najbolji primjer, ali isto tak i Zagreb. Sesvete i Dubrava imaju pozitivan prirodni priraštaj, a Novi Zagreb je u minusu.

Po tome Duvno ima najveći broj kvadrata po osobi. Mislim da na čovjeka ide soba i po. Al prazne kuće ne rađaju, nego samo ako su u njima bračni parovi.

Ovaj broj iz Ljubuškog a i Čitluka mogu objasnit samo time da se u rođene upisuju djeca rođena vani. Jer ako je npr u Ljubuškom izbrojano malo preko 28 000 ljudi a svi su napumpavali a poslije toga se još ušlo u EU, baš me zanima koliko sad Ljubuški ima ali stvarnih stanovnika. Ako ima 20 000 bit će dobro. I da se na taj broj rodi 323 djece. To bi bilo ajmo reć, kosovski natalitet.

Duvno je izgubilo svoju gravitacijsku točku, Duvno je predgrađe Splita, praktički. Sad mu je Split odsječen i nemaju pravi centar, grad koji bi zadržao ljude tamo.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Po tome Duvno ima najveći broj kvadrata po osobi. Mislim da na čovjeka ide soba i po. Al prazne kuće ne rađaju, nego samo ako su u njima bračni parovi.

Ovaj broj iz Ljubuškog a i Čitluka mogu objasnit samo time da se u rođene upisuju djeca rođena vani. Jer ako je npr u Ljubuškom izbrojano malo preko 28 000 ljudi a svi su napumpavali a poslije toga se još ušlo u EU, baš me zanima koliko sad Ljubuški ima ali stvarnih stanovnika. Ako ima 20 000 bit će dobro. I da se na taj broj rodi 323 djece. To bi bilo ajmo reć, kosovski natalitet.
    Upisuje se sigurno, a i kradu Bošnjaci. Do prije par godina su vodili statistiku rođenih u inozemstvu, a sad to više ne vode iako vjerojatno ukupni broj uračunaju u broj rođenih.

https://i.ibb.co/NnmRGzZ/demo.png

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Upisuje se sigurno, a i kradu Bošnjaci. Do prije par godina su vodili statistiku rođenih u inozemstvu, a sad to više ne vode iako vjerojatno ukupni broj uračunaju u broj rođenih.

https://i.ibb.co/NnmRGzZ/demo.png
    Pa baš me i ne zanima ako bosanski Muslimani sami sebe lažu da je netko tko je rođen u Njemačkoj i tamo živi upisan u matične knjige u Bih. To nije realna slika.

Mislim da mi to ne bi trebali radit. Recimo po ovim matičnim knjigama samo Ljubuški i Čitluk imali bi 536 rođenih na teritoriju općine. Kamo sreće da je tako.

Ja mislim da se rodi Hrvatske hercegovačke plus Duvno Livno djece samo u Europi godišnje rodi par tisuća. Zašto onda i njih ne upisat.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : Danas at 00:39

Mostar 2019., novorođeni:

509 Hrvata
    393 Bošnjaka
    18 Srba
    19 Ostalih

Mostar prvih 11 mjeseci 782 rođena. U 11-om mjesecu samo 61 rođeni. Ja mislim da je to najlošiji mjesec odkad dobijam ove podatke od FZS-a. Dakle Mostar pada po ovome debelo ispod 900 rođenih ovu godinu. Pitanje je samo tko nosi ovaj ogroman pad jer je do prije neku godinu bilo preko 1000 rođenih.

Ljubuški za 11 mjeseci po FZS-u ima 153 rođena. Dakle sveukupno bi bilo skoro upola manje nego što je napisano da je upisano u matične knjige rođenih. Čitluk 121 za prvih 11 mjeseci. Tomislavgrad 98. Livno 139. Vitez 179.
    Usora 18. Kiseljak 119. Široki 268. itd uglavnom moglo bi se reći da se jedino Široki drži na predhodnim brojevima . I Livno ali ono je toliko već palo, da je to sve slabo. Čak i Posušje pada. Čitluk, Ljubuški tu negdje kao i prošlih godina

P.S Sad vidim da je Mostar imao i ispod 60 u 3-em i 6-om mjesecu.

Stolac ovaj mjesec nije očito obrađen jer ima 0 rođenih, 0 umrlih
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : Jučer at 16:45

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Ono kaj sam primijetil je da su vitalni krajevi di se održalo selo ili di postoje velika prigradska naselja uz gradove, a ta prigradska naselja sadrže većinom kuće. Inače, tako izgledaju i američki gradovi, centar čine ogromni neboderi, a sve okolo su kilometri i kilometri stambenih kuća di žive Ameri i imaju po 2-3 djece. To im održava natalitet. Mi bi trebali u tom smjeru ići. Koliko sam vidio, Hercegovina i dobar dio Dalmacije imaju taj način življenja, uz naravno jaku kršćansku tradiciju, i zbog toga se drže u natalitetu. Svuda di imamo nakrcane socijalističke zgradurine, natalitet je u banani. Rijeka je najbolji primjer, ali isto tak i Zagreb. Sesvete i Dubrava imaju pozitivan prirodni priraštaj, a Novi Zagreb je u minusu.
    Gradovi su uništavači inteligentnih ljudi i mislim da imaju značajan utjecaj kod disgenike (suprotno od eugenike) u društvu. Npr. cura i momak sa sela imaju IQ 130, odu u grad studirati i dignu kredit na 30 god. da bi kupili stan/kavez od 60 kvadrata. U takvim uvjetima mogu imati jedno dijete, maksimalno dvoje (ili nijedno ako je cura studirala na filozofskom fakultetu, tada imaju psa). Veliki gradovi su garancija da će pametni ljudi izumirati. Na selu ostaje ona cura koja nije uspila upisati fakultet, ona će se udati mlada i imati više djece.

Imaš primjer Singapura i Japana sa sličnim problemom, ali različitm pristupom. Bivši singapurski predsjednik je kritizirao strogu imigracijsku politiku u Japanu, hvaleći se kako oni dozvoljavaju imgiraciju pametnih ljudi i tako održavaju visoku potražnju za nekretninama u Singapuru (u Singapuru je TFR 1.16 djece, 2.1 je potrebno da bi se spriječilo izumiranje društva). Japan, bez obzira na očajan natalitet, i dalje ima čvrstu imigracijsku politiku.

Jedna od zabluda koje možemo čuti u društvu je: "da imam više novca, imao bih i više djece", ja sam doslovno čuo "neka mi Karamarko da 1000 eura pa ću napraviti dijete". Kada se gleda iz takve perspektive, onda nikad neće biti dovoljno novca za djecu (jer će važnije biti kupiti novi automobil, otići na odmor, kupiti novu televiziju itd.). Tek kada se počne na samu djecu gledati kao na bogatstvo, tada će vrijediti formula više djece = više bogatstva. Tako Židovi gledaju na to (i vjernici i sekularni).
    Democracy virtually assures that only bad and dangerous men will ever rise to the top of government.

Citiraj Prvotno napisano od Hoppe Vidi poruku
    Gradovi su uništavači inteligentnih ljudi i mislim da imaju značajan utjecaj kod disgenike (suprotno od eugenike) u društvu. Npr. cura i momak sa sela imaju IQ 130, odu u grad studirati i dignu kredit na 30 god. da bi kupili stan/kavez od 60 kvadrata. U takvim uvjetima mogu imati jedno dijete, maksimalno dvoje (ili nijedno ako je cura studirala na filozofskom fakultetu, tada imaju psa). Veliki gradovi su garancija da će pametni ljudi izumirati. Na selu ostaje ona cura koja nije uspila upisati fakultet, ona će se udati mlada i imati više djece.

Imaš primjer Singapura i Japana sa sličnim problemom, ali različitm pristupom. Bivši singapurski predsjednik je kritizirao strogu imigracijsku politiku u Japanu, hvaleći se kako oni dozvoljavaju imgiraciju pametnih ljudi i tako održavaju visoku potražnju za nekretninama u Singapuru (u Singapuru je TFR 1.16 djece, 2.1 je potrebno da bi se spriječilo izumiranje društva). Japan, bez obzira na očajan natalitet, i dalje ima čvrstu imigracijsku politiku.

Jedna od zabluda koje možemo čuti u društvu je: "da imam više novca, imao bih i više djece", ja sam doslovno čuo "neka mi Karamarko da 1000 eura pa ću napraviti dijete". Kada se gleda iz takve perspektive, onda nikad neće biti dovoljno novca za djecu (jer će važnije biti kupiti novi automobil, otići na odmor, kupiti novu televiziju itd.). Tek kada se počne na samu djecu gledati kao na bogatstvo, tada će vrijediti formula više djece = više bogatstva. Tako Židovi gledaju na to (i vjernici i sekularni).
    Ne znam tko će rađati djecu zbog novaca. Možda ima takvih slučajeva ne znam. Ali isto tako da nekome daš ne 1 000 eura nego 100 000 eura ne bi ga to motiviralo da ima djecu. Jednostavno oni nisu u tom fonu.

Ti novčani poticaji imaju nekog smisla samo da pomognu onima koji bi ionako imali djecu pa da im se olakša. Veća je stvar npr i značajnija kad bi se poslodavce kažnjavalo koji otpuste trudne žene. A nagrađivalo one koji to ne rade. To ne možeš npr formalno ali možeš neformalno. Saznaš za takve slučajeve pa mu pošalješ inspekciju u tvrtku. I tako pet puta mjesečno. Ali naravno za takvo nešto bi trebala biti država koja misli na sebe i na obitelj. Ovoj našoj to nije ni u peti.

+ Odgovori na temu

Tags for this Thread

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove