+ Odgovori na temu
Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 2 3 4
Prikaz rezultata str. 61/79

Tema: Tomislavgrad

Partibrejker Komari avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Prababino misto
    :s
    http://www.telegram.hr/politika-krim...a-je-greskica/

Neka pati koga smeta
    Prijateljima mogu kasniti, neprijateljima stižem na vrijeme
    WISLA KRAKOW HOOLIGANS.. 17, 500

Citiraj Prvotno napisano od Komari Vidi poruku
    Prababino misto
    :s
    http://www.telegram.hr/politika-krim...a-je-greskica/

Neka pati koga smeta
    napokon pravilno postavili
    u prirodi nam je svima želja za komunikacijom... za snovima..
    i oduvijek su ljudi pronalazili načine da budu povezani jedni s drugima,
    a svako vrijeme nosi sa sobom i svoje konce koji povezuju....
    taj labirint je život..

Priča o župniku iz Roškog Polja ( moje rodno selo), Đoki na HTv-eu

.....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

gledao...izvrstan covjek i fratar
    HB

Zanimljiv video Duvna iz 1995-te

prepune duvanjske ulice, zgodne duvanjke, veselo, zajebantsko Duvno, nigdje cajki, ima Sfora.

nostalgično...
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 07-04-2019 at 22:32

Snimak prolaska JNA kroz Tomislavgrad 1991-ve

Veceras promovirana knjiga " Duvanjski pojmovnik"
    Knjigu sam dobio ranije pa sam upoznat sa sadrzajem. Uglavnom intersentna kolekcija pojmova karakteristicnih za ove krajeve prikazanih na humoristican nacin, a vrijedna je stvar da se takvi pojmovi zabiljeze kao jezicno blago jer im prijeti izumuiranje sveopcom modrenizacijom pa i samoga jezika.

Predstavljanje se odvijalo u gradskoj dvorani KICa koja je bila dupkom puna, stajalo se sa strane, pa cak i vani, predstavljaci su bili interesantni , bilo je i par pjesama, izveo se i simpacan skec vezan za temu i sve je zaista proslo u ugodnoj, intersantnoj i humosristicnoj atmosferi...
    Kad na kraju predstavljajjci autore, kaze kako su do jednoga dosli slucajno jer su naletili na izvrsne ratne price " Strah od kriza" , ja rekoh ajde da vidim i Inkvisu kad ono nije se pojavio.

Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 23-04-2019 at 01:01

čestitam Inkvi, a što si bio "opravdano odsutan "
    u prirodi nam je svima želja za komunikacijom... za snovima..
    i oduvijek su ljudi pronalazili načine da budu povezani jedni s drugima,
    a svako vrijeme nosi sa sobom i svoje konce koji povezuju....
    taj labirint je život..

Citiraj Prvotno napisano od kiša Vidi poruku
    čestitam Inkvi, a što si bio "opravdano odsutan "
    To je eufemizam, ko što si ti "opravdano odsutna" s ovog foruma godinu dana..))

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    Bas ja tija reci, nema je kao kise u Sahari. Sramotno!
    ''Mi cemo lipo, ako oni hoce lipo. Ako nece, mi cemo radit svoj posa ''

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Snimak prolaska JNA kroz Tomislavgrad 1991-ve

Jesu li to oni koji su bili zaustavljeni na Pologu pa nakon dugotrajnih pregovora ipak pušteni gore prema Kupresu?

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Jesu li to oni koji su bili zaustavljeni na Pologu pa nakon dugotrajnih pregovora ipak pušteni gore prema Kupresu?
    Da, to su ti...

Koji se naziv uopće danas češće koristi? Čujem i Duvno i Tomislavgrad. Što se preferira? Ako se ne varam,u bivsoj je državi vraćeno ima Duvno , a Tomislavgrad je Aleksandrova tvorevina, doduše da oda počast hrvatskom kralju , *zamisli ti to. I sin mu se,mislim, tako zvao. I započeo tradiciju Tomislava u Srba. Što je draže tamosnjim ljudima?

Citiraj Prvotno napisano od Yaya Vidi poruku
    Koji se naziv uopće danas češće koristi? Čujem i Duvno i Tomislavgrad. Što se preferira? Ako se ne varam,u bivsoj je državi vraćeno ima Duvno , a Tomislavgrad je Aleksandrova tvorevina, doduše da oda počast hrvatskom kralju , *zamisli ti to. I sin mu se,mislim, tako zvao. I započeo tradiciju Tomislava u Srba. Što je draže tamosnjim ljudima?
    ja koristim i dan danas Duvno. To mi je više ustaški

To je od Delminium skraćeno D'lmno pa Duvno. centar ilirskog plemena Delmata ( ne Dalmata kako se inače krivo govori) po kojima je Dalmacija dobila ime a koji su zadnje ilirsko pleme pokoreno od Rimljana. Središte im je bilo u duvanjskom polju.

Po tome su Duvnjaci jedini legitimni nasljednici Delmata tj jedini pravi D(e)almatinci.

To je apostrofirao i Ljubo Stipišić Delmata, otac od Gibbonia koji je pisao o tome.

za vrijeme Osmanlija nosilo je ima Županj-potok ili Županjac.

A dobro, znači neće smetati nijedno. Meni se više sviđa "Duvno" zbog tradicije i što se etimologijom riječi dođe do povijesnih podataka . Inače su Dalmati/Delmati u povijesnoj terminologiji jedno te isto, označavaju isti narod ilirskog podrijetla koji je zivio na području srednje Dalmacije i središte im jest bilo Delminium. Iako bi bolje bilo govoriti o Delmatima, a ne Dalmatima zbog jezika. Jer se kiristi samo "dalmatski" jezik. A dalmatski je jezik ime za autohtone romanske govore na primorskom i dalmatinskom području. A Delmati su Iliri, ilirsko pleme koji su kasnije romanizirani. I govorili su dalmatskim jezikom . Trebalo bi oboje koristiti i za jezik i za narod. znači Dalmati/Delmati i dalmatski/delmatski. Neodređenost terminologije dovodi do neznanja i zabuna, pa se neki čude kad im kažeš da nije svaka romanska riječ u primorskim dijalektima iz talijanskog, nego su to autohtone romanske riječi.

Inače čini se lijep kraj, iako nisam bila.
    Posljednje uređivanje od Yaya : 12-01-2020 at 21:35

Da se vratim na ono Tomislavgrad i kralja Aleksandra.

naime d abi učvrstio ideju o "troplemenom narodu" krlaj Aleksandar je pošto je imao tri sina svakome od njih dao po ime od jednog plemena. najstarijem sinu da je dao kao srpsko ime -Petar ( iako ne znam po čemu je to eksluzivno srpsko srpsko ime, ka dje prvenstveno biblijsko al dobro moćžd apo ocu Petru) drugom je dao ime Tomislav( hrvatsko ime i to je bio prvi Tomislav u Srbiji) a trećemu Andrej ( kao slovensko ime).

tada se na duvanjskom polju održavao svehrvatski u povod 1000 godina krunjenja kralja Tomislava na duvanjskom polju 925-1925 i fra Mijo Čujić je otišao kod kralja u BG i iskoristio to što je tada tek rođeni princ Tomislav tog imena i tako je kralj odobrio Tomislavgrad.

tako da ja baš i ne mirišem to ime iz tog razloga i ne znam zašto se Duvno uopće mjenjalo kad ima tako lijepo povijesno ime.

Inače tada je izgrađena bazilika Sv Nikole u Duvnu , prilozima svih Hrvata. za mene najljepoša crkva u Hercegovini a i malo šire.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Da se vratim na ono Tomislavgrad i kralja Aleksandra.

naime d abi učvrstio ideju o "troplemenom narodu" krlaj Aleksandar je pošto je imao tri sina svakome od njih dao po ime od jednog plemena. najstarijem sinu da je dao kao srpsko ime -Petar ( iako ne znam po čemu je to eksluzivno srpsko srpsko ime, ka dje prvenstveno biblijsko al dobro moćžd apo ocu Petru) drugom je dao ime Tomislav( hrvatsko ime i to je bio prvi Tomislav u Srbiji) a trećemu Andrej ( kao slovensko ime).

tada se na duvanjskom polju održavao svehrvatski u povod 1000 godina krunjenja kralja Tomislava na duvanjskom polju 925-1925 i fra Mijo Čujić je otišao kod kralja u BG i iskoristio to što je tada tek rođeni princ Tomislav tog imena i tako je kralj odobrio Tomislavgrad.

tako da ja baš i ne mirišem to ime iz tog razloga i ne znam zašto se Duvno uopće mjenjalo kad ima tako lijepo povijesno ime.

Inače tada je izgrađena bazilika Sv Nikole u Duvnu , prilozima svih Hrvata. za mene najljepoša crkva u Hercegovini a i malo šire.

nek Duvnjaci odluče, mislim da je tako napravednije

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove