U Rimu traje izvanredna biskupska sinoda o obitelji.

lijep uvod,

„I mi, na sinodi biskupa, pozvani smo raditi za vinograd Gospodnji. Sinodsko okupljanje ne služi kako bismo raspravljali o lijepim i originalnim idejama ili kako bi vidjeli tko je najpametniji… Služi da bi se najbolje skrbili i brinuli za vinograd Gospodnji, kako bismo surađivali u njegovu snu, u njegovu projektu ljubavi sa svojim narodom. U ovome slučaju, Gospodin od nas traži da se skrbimo o obitelji, koja je od postanka svijeta sastavni dio njegova nauma ljubavi za čovječanstvo.“

„Svi smo grešnici te i mi možemo biti u iskušenju ‘preuzeti’ vinograd, zbog pohlepe koja u nama nikada ne manjka“ – napomenuo je Sveti Otac – „Božji je san uvijek u sukobu s licemjerjem nekih od njegovih službenika. Mi možemo ‘zapriječiti’ Božji san ako ne dopustimo Duhu Svetom da nas vodi. Duh nam daje mudrost koja nadilazi znanje, kako bismo velikodušno radili, u istinskoj slobodi i poniznoj kreativnosti.“

„Sinodska braćo“ – zaključuje Papa – „kako bismo se dobro brinuli i skrbili za vinograd, potrebno je da naše srce i um čuva Isus Krist u ‘miru Božjem, koji je iznad svakog razuma’. Stoga naše misli i naši naumi bit će suobličeni Božjem snu: oblikovati sveti narod koji mu pripada i koji donosi plod za Kraljevstvo Božje“ – kazao je na koncu papa Franjo.
a onda izvješće sa sinode iz kojeg neki iščitavaju otklon Crkve od vlastitog učenja.

http://www.bitno.net/vijesti/vatikan...eljstvu-crkve/

http://caritas-et-veritas.com/2014/10/duh-sinode/

Prošlo je već dosta vremena od abdikacije pape emeritusa Benedikta XVI. prilikom koje je on sam upozorio, govoreći o II. vatikanskom koncilu, na dva paralelna koncila – onaj koji se odvijao u prostorijama samog Vatikana, kao i onaj koji se odvijao u medijima. Rekao je također kako je ovaj drugi zauzeo mjesto prvog, a iz njega je proizašao i famozni pojam “duha Koncila”.
Prateći situaciju u Rimu tokom izvanredne sinode o obitelji, možemo reći kako se slična priča odvija i sada, samo na puno perfidniji način. Istina, povijest Crkvenih koncila obilježena je suprotstavljanjem teza, često su se na koncilima suočene bile i heretične tvrdnje. Ipak, vjerujem kako povijest ne pamti koncila u kojem bi te tvrdnje izišle u javnost prije nego bi se formuliralo što je istinito, a posebice ne prije nego li su sami biskupi koji sudjeluju na sinodi imali priliku vidjeti koje to tvrdnje izlaze u javnost.
A ipak, upravo se to dogodilo. Nedavno objavljen “Relatio post disceptationem” (izvješće sa sinode, neslužbeni prijevod možete pročitati na engleskom klikom na poveznicu) upravo je primjer takvih tvrdnji koje svi biskupi nisu imali priliku ni sagledati prije nego li su bile objavljene. I baš poput famoznog “duha Koncila”, tako je i ovo izvješće puno dvosmislica, ali i očitih zabluda koje nemaju uporišta ni u Svetom Pismu, ni u tradiciji Crkve.

konačni dokument bit će objavljen tek nakon redovne sinode iduće godine.
do tad će nas vjerojatno zasipati kojekakvim tumačenjima i konstrukcijama oko ovih rasprava.