+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 2 1 2 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/27

Tema: Kako Hrvat iz RH vidi Hrvata iz BiH

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2

Kako Hrvat iz RH vidi Hrvata iz BiH

Pitanje kako Hrvat iz RH vidi Hrvata iz BiH, nije jednostavno u mjeri kako se to čini na prvi pogled.
    Svojedobno su pokušavali u prethodnoj državi da olabave vezu između pripadnika istog naroda u dvije "republike", nazivom, prema u to vrijeme zemljopisnoj odrednici "bosanac", da bi uspostavom granica, a po raspadu te općenito neprirodne balkanske tvorevine, te bivše države, taj naziv za Hrvata iz BiH bio u funkciji asimilacije u nekakvu kvazi bosansku nacionalnost, koja se na zadnjem popisu uistinu pojavila kao nacionalitet , ali ne Hrvata iz BiH nego jednog sloja ljudi koji se tako osjećaju i konačno izjašnjavaju.

Prića o bosanskim katolicima plasirana kao zamjenica za hrvatski narodni etnicitet u BiH, proistekla iz mračnih hodnika BANU i iz kvazinaučnih krugova okupljenih oko političkog krila islamistički nastrojenog rukovodstva i od njih potekle bošnjačke hegemonije i unitarizma u BiH trebala je da posluži u procesu dekonstituiranja Hrvata, što je bila prva postaja na tom putu, koja je na sreću brzo bila razotkrivena i o tome je debelo upoznata i MZ.

No to je unatarpolitički problem u BiH iz kojeg se da naslutiti i ono što je cirkuliralo i u okolnim zemljama ex YU pod uplivom bošnjačkih lobija.

Da li su za Hrvate u RH Hrvati iz BiH tek "bosanci" ili "hercegovci" ili ih pak doživljavaju kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji je tema koju otvaram.
    Posljednje uređivanje od sagitarius : 01-02-2014 at 15:21

Varlamova Stiliana avatar
    Datum registracije
    Nov 2011
    a ono... imaš normalnih ljudi koji ih vide kao Hrvate u drugoj zemlji, ali većina ih doživaljava kao neku posebnu vrstu Hrvata (što samo po sebi nije loše), samo jedni toj vrsti pripisuju negativne konotacije (primitivni, korumpirani, agresivni za Hercegovce, dok za Bosance često misle i da su glupi i siromašni), a jedni razno razne stereotipe koji nisu svi nužno loši... npr. nekome će 'tradicionalan' iznačavat pozitivnu osobinu, a drugi će u tome vidjet zaostalost.

“O divine Sun, may you never see anything greater than Rome!” - Quintus Horatius Flaccus

Kako za koje. Za dobar dio to su Bosanci, tako je bilo nekad kad se i za Hercegovce koristio taj pojam a danas se više koristi pojam Hercegovac čak i za Bosance..jer je to malo veća uvreda.

Čak i oni koji nisu levičari koriste za Hrvate iz Bih pojam Bosanac ali ne samo kao regionalnu oznaku.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

imaš dva ekstrema onaj koji hrvate u bih(najčešće hercegovce)
    gleda kao na simbol zla i onaj koji u njima vidi bogove
    no kao i svi ekstremi oni su manjina
    velika većina ih gleda kao i na ostale hrvate iz like dalmacije,slavonije,istre

kratko jasno,,
    nas Hrvate iz HB , Hrvati iz Hrvatske gledaju tako da bi nas najradije vragu dali,,
    svo zlo dolazi od nas za njih,,
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Mislim da normalni ljudi na Hrvati iz BIH gledaju kao i na sve ostale pipadnike našeg naroda. Ima ih kao i svugdje dobrih i loših. Medijska slika Hrvata iz BIH je jako loša pogotovo Hercegovaca iako ne vjerujem da je i takvo većinsko mišljenje naroda. No, nažalost, prevladava ono mišljenje kako se trebaju baviti BIH i ne miješati se u RH što je samo po sebi glupo jer bez RH nema ni Hvata u BIH kao ni što Hrvati u RH danas ne bi postojali da im država nije branila u BIH. Na kraju krajeva ni Hrvatske povijesti ne bi bilo bez povijesti BIH.
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

Citiraj Prvotno napisano od sagitarius Vidi poruku
    Pitanje kako Hrvat iz RH vidi Hrvata iz BiH, nije jednostavno u mjeri kako se to čini na prvi pogled.
    Svojedobno su pokušavali u prethodnoj državi da olabave vezu između pripadnika istog naroda u dvije "republike", nazivom, prema u to vrijeme zemljopisnoj odrednici "bosanac", da bi uspostavom granica, a po raspadu te općenito neprirodne balkanske tvorevine, te bivše države, taj naziv za Hrvata iz BiH bio u funkciji asimilacije u nekakvu kvazi bosansku nacionalnost, koja se na zadnjem popisu uistinu pojavila kao nacionalitet , ali ne Hrvata iz BiH nego jednog sloja ljudi koji se tako osjećaju i konačno izjašnjavaju.

Prića o bosanskim katolicima plasirana kao zamjenica za hrvatski narodni etnicitet u BiH, proistekla iz mračnih hodnika BANU i iz kvazinaučnih krugova okupljenih oko političkog krila islamistički nastrojenog rukovodstva i od njih potekle bošnjačke hegemonije i unitarizma u BiH trebala je da posluži u procesu dekonstituiranja Hrvata, što je bila prva postaja na tom putu, koja je na sreću brzo bila razotkrivena i o tome je debelo upoznata i MZ.

No to je unatarpolitički problem u BiH iz kojeg se da naslutiti i ono što je cirkuliralo i u okolnim zemljama ex YU pod uplivom bošnjačkih lobija.

Da li su za Hrvate u RH Hrvati iz BiH tek "bosanci" ili "hercegovci" ili ih pak doživljavaju kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji je tema koju otvaram.
    Ovakve teme treba otvarati, sve pohvale...nadam se da i rasprava može teći u pravom smjeru...
    Evo ja mogu navesti, doduše jedan paušalni primjer, ali znakoviti, za Posavinu, oraški dio od kuda mi je majka.
    Današnji sukus je sukus uspjeha, recimo grad Orašje je bio , onako meni kao klincu jedna turska kasabica sa jakim primjesom jugoslavenstva, tak se forsalo...kino, ćevapi, dom kulture, hotel Kej, tulumi za mlade uz Savu, pričam o kraju 80tih...
    Kad se govori o Bosancima, bez navodnika u HR, te stvari u pežorativnom smislu uvijek su dolazile u krizi društva...
    Prije, mogu pričati za Zagreb, ta je populacija bila izuzetno probitačna, jer ju je sila opstanka gonila, masu su ZG dali, izgradili i uvijek tako doživljavani.
    Ja sam to njuškao oduvijek, uvijek su bitni principi, ako Zg gleda na BiH na jedan način, vrlo brzo kako prije republički, danas kao RH gleda cijela zemlja.
    Ima svega, znam da će sad neke stvari izazvat podozrenje i zvučat će pomalo šovinistički, ali kako je dio ljudi dolazio iz krajeva BiH, siromašnijih, to je panika bila veća, bili su spremni na sve...doslovno na sve.
    Ja recimo mogu govoriti za jedan dio Posavine...njima je kao i donrom djelu Hrvata iz BiH, bio centar svega, Beč prije Beča, onda , ranih 70tih...
    Danas je ta otuđenost puno prisutnija, ja znam ljude koji su stigli 92, nevoljom, pa hine neku pripadnost i odriču se svega posavljačkog...
    Gledam to danas sa groteskom, vidljivo je da se bore sami sa sobom jer je recimo ZG danas daleko od asimilacijske crte koju je imao nekada, nekada te taj grad progutao, danas ih čini frustriranim...nema nikoga da ih "obgrli" i uvuče...
    Primjer je ZG jer je eklatantan, po pitanju same teme...u svakom slučaju odlična tema...
    Posljednje uređivanje od moonlight : 04-02-2014 at 02:04

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Kako za koje. Za dobar dio to su Bosanci, tako je bilo nekad kad se i za Hercegovce koristio taj pojam a danas se više koristi pojam Hercegovac čak i za Bosance..jer je to malo veća uvreda.

Čak i oni koji nisu levičari koriste za Hrvate iz Bih pojam Bosanac ali ne samo kao regionalnu oznaku.
    A ono ako te oslovi sa Hrvat iz Bosne, onda se već vidiš kao pripadajući, leptir mašna, dio si...ne
    Mislim predrasude su sveprisutne, uvijek ih je bilo, ljudske su, ali problem je ako prerastu u normalnu pojavu...

Stari lisac
    Datum registracije
    Mar 2011
    Blog Entries
    41
    Hrvati iz BiH su dijamanti hrvatskog naroda.

Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku
    A ono ako te oslovi sa Hrvat iz Bosne, onda se već vidiš kao pripadajući, leptir mašna, dio si...ne
    Mislim predrasude su sveprisutne, uvijek ih je bilo, ljudske su, ali problem je ako prerastu u normalnu pojavu...
    Nisam u potpunosti razumio ali ja sam napisao da dobar dio Hrvata iz RH i danas nazivaju Hrvate iz BiH Bosancima a ako ih žele uvrijediti, naknadno onda Hercegovcima jer je Hercegovac kao veća uvreda, kad uzmemo u obzir da je ta regionalna skupina hrvatskog naroda evo ima 15-20 godina izložena neviđenom vrijeđanju i obilježavanju kao primitivaca i kriminalaca, iako ni sami vrijeđatelji ne znaju dokle sežu granice Hercegovine.

Kad kažu Bosanac to kažu onako da obezvrjede jer je Bosanac nedefinirani pojam koji samo vuče manje više negativne konotacije.

I to ne rade samo mrzitelji BH Hrvata, ne s istim namjerama svakako.

Što se tiče mene ja ne dajem puno za regionalnu identifikaciju..meni je dovoljno samo Hrvat.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 04-02-2014 at 14:33

Citiraj Prvotno napisano od Humphrey Vidi poruku
    Hrvati iz BiH su dijamanti hrvatskog naroda.
    Ma ima i među nama svašta.

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku

a kaj se ti javljaš, dotepenec?
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Jedan zanimljiv video Fratri iz Hercegovine igraju uzicko kolo

Stari lisac
    Datum registracije
    Aug 2011
    baš su simpa....
    problematičniji prizor od kola mi je izbor odjeće na nekim curama...baš prikladno za mladu misu

Ugledni član RockyMarciano avatar
    Datum registracije
    Nov 2013
    Hrvati iz BiH su super, a pogotovo Hercegovci. Zašto? Pa najviše zato što idu na živce sofisticiranim urbanoidnim stvorenjima a.k.a ljevičarima. Treba li postojati bolji razlog?

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Prava je šteta što ova tema nije prohvatila "veći uzorak", kako bi dobijena slika bila bliža realitetima, pa bi se dalo povući i neke zaključke.
    Ovako ostaje nada da će se vremenom više forumaša izjasniti po pitanju koje postavlja ova tema i da ćemo konačno moći sami sebi dati neke odgovore, mada ti odgovori i ne predstavljaju ništa posebno što bi moglo proimijenuti činjenicu da s obe strane rijeke Save žive pripadnici jednog istog hrvatskog naroda.

Ugledni član RockyMarciano avatar
    Datum registracije
    Nov 2013
    Većina Hrvata iz Hrvatske doživljava Hrvate iz BiH kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji. Čak bi rekao da su nakon ovih kvazi-prosvjeda među bošnjacima, hrvatski ljevičari (koji su uglavnom demonizirali BiH Hrvate) napokon shvatili kakva je zapravo situacija i zašto je važno aktivno se boriti za prava Hrvata. Mislim da neki negativni stereotipi vezani za BiH Hrvate gube svoju snagu kako vrijeme prolazi.

Citiraj Prvotno napisano od RockyMarciano Vidi poruku
    Većina Hrvata iz Hrvatske doživljava Hrvate iz BiH kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji. Čak bi rekao da su nakon ovih kvazi-prosvjeda među bošnjacima, hrvatski ljevičari (koji su uglavnom demonizirali BiH Hrvate) napokon shvatili kakva je zapravo situacija i zašto je važno aktivno se boriti za prava Hrvata. Mislim da neki negativni stereotipi vezani za BiH Hrvate gube svoju snagu kako vrijeme prolazi.
    Ne budi naivan..

Početnik splicho343 avatar
    Datum registracije
    Feb 2014
    Citiraj Prvotno napisano od ZGabriel Vidi poruku
    dotepenec?
    Kako mi se taj pojam gadi...

Član u nastajanju 1452 avatar
    Datum registracije
    Sep 2012
    Misljenja sam da bi hrvat trebao biti hrvat. Bez obzira odakle bolazi. Hrvati su jedan narod i za mene ne postoji americki hrvat,bosanski hrvat ili australski hrvat. Kad vec trebam navesti odakle je tko onda cu prije reci hrvat iz bosne nego npr "bosanski hrvat
    "
    UM94 29 100+

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove