+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 5 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/94

Tema: ex yu-nastajanje navijačkog pokreta i navijačkih grupa

ex yu-nastajanje navijačkog pokreta i navijačkih grupa

Citiraj Prvotno napisano od pivobip Vidi poruku
    o osnivanju i nastajanjem imena fukare dali namjerno grijesis ili je nesto drugo sjeti se univerzitetske znas ko ti pise
    Fukare, nikakve dodirne točke nemaju sa 1987.g
    Red black killers takoreći nisu ni postojali, nego je kad se zakotrljala ta navijačka priča preko Sprinta, napisano je bezvezno pismo za Sprint u vezi tog RBK i tako je to krenulo o tim nekim famoznim Red black killers. Znam i tko i kada je pisao pismo, a pisano je krajem 1988.g.
    Fukare su dobile ime 1989.g.!!!
    Za Horde zla i Manijake ništa ne mogu tvrditi iako sam već prije izrazija sumnju za tu 1987.g. Doduše, ovi iz Hordi zla su me još i koliko toliko uvjerili da je to bilo 1987.g., ali za Manijake 1987.g. hm,hm,hm...
    Fukare 1989, a ne 1987 !!!

Torcida, 1968.g., broj gostovanja: ?

Već sam pisao o tome, pa ću ponoviti.
    U sedmom misecu 1988.g., nekoliko BBB koji su litovali na Molatu, Ugljanu i Pašmanu, su mi rekli da ih je kontaktira neki tip iz redakcije (uredništva) Sprinta koji je dobija zadatak pisati o navijačima. Kao, prva jugoslavenska nogometna liga ima 18 klubova i oni bi iz broja u broj radili reportažu o njihovim navijačima, plus bi objavljivali i pisma navijačkih skupina. Kako taj iz Sprinta nije zna ništa o navijačima, povlačija je neke veze da uspostavi kontakt sa svim tim prvoligaškim navijačima. Problem je bija, što ni ja ni ti iz BBB nismo znali za više od pet,šest imena navijačkih skupina u bivšoj Jugoslaviji. Reka je da mu za prvu ruku nije ni bitno toliko informacija, jer ima Zagreb, Split, Beograd i Rijeku, a da dalje može ići prema Sarajevu, Mostaru... Pita nas je kako se zovu navijači Željezničara i Sarajeva i nitko nije zna odgovor. Pošto je Hajduk u Splitu igra ubrzo protiv Čelika u prvom kolu prvenstva, reka san da ću se raspitati doli kod ovih, pa ću javiti. Na utakmici protiv Čelika prošli smo cili sjeveroistok i posli toga sjeverozapad i niko nije zna, osim što je par njih dobacilo da Pitari nemaju navijače. Dakle, na lito 1988.g. niko u Torcidi, a ni među BBB, ne zna ni za Horde zla, ni za Manijake. Ja nazoven ovoga iz BBB u Zagreb i rečen mu da nisan sazna ništa, a on odgovara da možda može nešto izvući preko Grobara i Cigana, a i valjda će se javiti u Sprint sa nekim pismom i ovi iz Sarajeva. Nakon toga, u Splitu su igrali Hajduk-Dinamo 4:1, pa san srea ove i Zagreba i pita što ima. Rekli su mi da nemaju pojma ništa.
    Dakle, to je bilo u lito 1988.g., a nitko od konkurentskih navijačkih skupina nije zna kako se zovu navijači Sarajeva i Željezničara. Posli su mi Sava i Horde zla koliko toliko argumentirano objasnili da je to ipak bila 1987.g., ali ostala mi je velika sumnja za Manijake i 1987.g., pogotovo s toga što sam dva puta bio na Želji u Sarajevu i nisan vidio nigdi ni spomena o Manijacima.
    A Pivobip, bio sam u vojsci iliti armiji u Tuzli, tako da mi je ta godina, Fukare 1987, za odvalit od smiha...

Početnik
    Datum registracije
    Nov 2013

Slušaj Grofe. Sve je to lipo i krasno, ali ja nigdi nisan vidija transparent ili nešto slično, na kojem je pisalo Manijaci ili Horde zla. A nije baš da nisam bija na utakmicama Željezničara i Sarajeva. A i već san ti opisa ovu situaciju sa Sprintom, a nije baš da se ne bi pročulo po drugim navijačkim skupinama, pa ti "verovao" ili ti to bilo "prosto neverovatno"...
    Niti me je ko demantira nekom slikom s natpisom imena grupe iz te famozne 1987.g.!!!

Sredinom osamdesetih, tačnije 1987. godine, najvatrenija navijačka grupa koja se okupljala na utakmicama fudbalskog kluba Sarajevo, na stadionu Koševo, vjerno bodreći svoje ljubimce u bordo dresovima, odlučila je da potvrdi svoj identitet istitucionaliziranjem grupe sa konkretnim imenom.Bila je dilema koje ime dati ovoj navijačkoj grupi.O tome nije bilo jedinstvenog sporazuma, pa se dolazilo da različitih prijedloga. U opticaju su bila imena kao "Valtersi", po kultnom sarajevskom filmu "Valter brani Sarajevo", pa "Torpeda", "Tornada"... a onda je neko donio crtani roman koji je nosio naziv "Horde zla". Pogled na roman i na njegov naslov, nosio je neku čudnu asocijaciju, koja je na prvi pogled bila odbojna i ružna, jer je u sebi nosila negativni kontekst. Ipak najveći fanovi navijačke grupa FK Sarajevo: Amir Puzić - Džine, njegov brat Almir - Puza, Sijarić Enes - Sirko, Lutvikadic Almir - Luto, rahmetli Čelik Edin, rahmetli Lilić Kemo i ostali, odlučili su da ime navijaca FK Sarajevo bude "Horde zla", prema istoimenom crtanom romanu. Ime se, prema riječima Amira Puzića - Džineta učinilo interesantnim, jer je bilo nekako zvučno. Osnovni motiv za osnivanje navijačke grupe "Horde zla" bio je ogromna ljubav za FK Sarajevo, da naprave nešto novo u ovom gradu, zatim želja za putovanjima, avanturama, novim poznanstvima...

Odmah po osnivanju Hordi zla, organizovano smo odlazili na sva gostovanja FK Sarajevo. Sva ta naša gostovanja finansirana su putem kluba i Ferijalnog saveza, koji se uključio da nam pomogne. Posebno ističem jednog velikog čovjeka, koji nam je neizmjerno pomogao. Bio je to pokojni Svetozar Vujović, bivsi dugogodišnji igrač i direktor kluba. Sjećam se da su u pethodnoj Jugoslaviji prvi organizovani navijači bili fanovi splitskog Hajduka, popularna "Torcida", a poslije njih osnovane su i druge navijačke grupe. Inače, na mnogobrojnim gostovanjima na koja smo odlazili bodriti naš omiljeni "bordo" tim, doživljavali smo svašta - od raznih uvreda i psovki, pa do otvorenih fizičkih napada. No, ni mi nismo "mačiji kasalj", pa smo znali žestoko uzvratiti po domaćim navijačima. Najveći belaj imali smo u Novom Sadu, mislim 1990. godine na stadionu Vojvodne, kada su nas domaći navijači vrijeđali na nacionalnoj osnovi, upućujući nam i druge pogredne riječi. Kao navijači, imali smo velike probleme na stadionu JNA u Beogardu, kada smo napadnuti od navijača Partizana i, na intervenciju policije, dio nas je vraćen u Sarajevo, tako da i nismo gledali utakmicu. Gusto je bilo i na stadionima u Mostaru, Subotici, Zagrebu, Nikšiću, gdje se pucalo iz pištolja, ali, na sreću, sve je završeno bez većih posljedica. Na utakmicama sa Crvenom Zvezdom u Beogradu, policija bi uvijek bila spremna i u startu bi preventivno djelovala na sprečavanju sukoba između navijača Sarajeva "Hordi zla" i navijača Crvene Zvezde "Delija", te bi na vrijeme, prije utakmcie, ove dvije navijačke grupe bile bezbjedno razdvojene, tako da nikad nije bilo gužve i sukoba. Sjećam se i pokojnog ratnog zločinca, Željke Ražnatovića Arkana, koji je tada bio vođa Zvezdinih navijača i često smo ga gledali na sjevernom dijelu stadiona Marakana. Inače, uvijek smo nastojali, zbog prestiža, nadjačati navijače "velike četvorke", koji su za sebe mislili da su najbolji, ali smo i mi sebe smatrali najboljima.

U posljednjem ratu, najveći broj pripadnika navijačke grupe "Horde zla" uključio se u odbranu svoje domovine, Bosne i Hercegovine, a mnogi su dali i ono najvrijednije - svoje živote. Ne mogu nikada zaboraviti rahmetli Edina Čelika i rahmetli Kemu Lilića, koji su poginuli kao specijalci MUP-a. Oni su pripadali krugu osnivača navijačke grupe "Horde zla".
    "Horde zla" su, u anketi navijačkog lista "Ćao Tifo" i sportskog lista "Tempo" zauzeli četvrto mjesto, u konkurenciji svih navijačkih grupa u prethodnoj Jugoslaviji.

Horde Zla 24 100+

SaHools, slušaj momak, ponoviti ću ono što san reka onom Manijaku, sve je to lipo i krasno, ali ja nisan vidija niti jedan natpis, transparent ili nešto slično, di je pisalo Horde zla ili The Maniacs. Niti ste mi igdi to pokušali dokumentirati nekom slikom. A koliko su mi objasnili, te zastave, transparenta ili nečeg sličnog s imenog grupe tada nije ni bilo. Malo čudno, jer svaka navijačka grupa koja se osnuje, prvo što napravi je to da napiše svoje ime na transparentu. Meni dovoljno da posumnjam u tu 1987.g.
    p.s. I koliko su meni neke Sarajlije opisivale događaje, rekle su mi da su Horde zla nastale kad se prominila navijačka tribina na Koševu. A koliko san ja pratija navijanje, navijači Sarajeva su prominili tribinu 1988.g., a ne 1987.g.?!?

Posljednje uređivanje od Tornado : 09-12-2013 at 02:33

Iz 1987 godine ja licno ne posjedujem nijednu sliku HZ. Jedino ovaj tekst:
    Horde zla je naziv za navijačku grupu FK Sarajeva. Navijačka grupa je osnovana 1987. godine nakon utakmice protiv Crvene Zvezde, kada su navijači sa istoka prefarbali zmiju poskoka u bordo bijelu boju i ubacili ga među navijače Crvene Zvezde - Delije. Osam osoba je privedeno zbog ovog događaja, te je istima bio zabranjen ulaz na istočnu tribinu.
    A najstarija sliku, koju ja posjedujem je iz 1988 godine. Utakmica Sarajevo-Hajduk.
    http://imageshack.us/photo/my-images/840/zoks4.jpg/
    Ako neko od starijih drugova sa tribine ima slike iz 1987 neka ih postavi.
    Horde Zla 24 100+

Citiraj Prvotno napisano od SaHools Vidi poruku
    Iz 1987 godine ja licno ne posjedujem nijednu sliku HZ. Jedino ovaj tekst:
    Horde zla je naziv za navijačku grupu FK Sarajeva. Navijačka grupa je osnovana 1987. godine nakon utakmice protiv Crvene Zvezde, kada su navijači sa istoka prefarbali zmiju poskoka u bordo bijelu boju i ubacili ga među navijače Crvene Zvezde - Delije. Osam osoba je privedeno zbog ovog događaja, te je istima bio zabranjen ulaz na istočnu tribinu.
    A najstarija sliku, koju ja posjedujem je iz 1988 godine. Utakmica Sarajevo-Hajduk.
    http://imageshack.us/photo/my-images/840/zoks4.jpg/
    Ako neko od starijih drugova sa tribine ima slike iz 1987 neka ih postavi.
    E sad, da li je bija poskok ili bjelouška i da li je ubačen među navijače Crvene zvezde ili u teren isprid klupe sa igračima Crvene zvezde, nije toliko bitno...
    Ako vi tvrdite da ste se tada zvali Horde zla, a ne kad ste se prebacili na drugu tribinu, ok.

Izgleda da ovdje ljudi neshvataju da je citava Bosna i Hercegovina bila zahvacena ratom, ljudi su jedva svoje glave sacuvali i kome ce naum da padne kad ti upadnu u stan sa oruzjem ona "tvoja kolekcija novinskih clanaka i fotografija, slicica, salova, ulaznica...." i sa te strane nije isti kurac nekom u zagrebu, beogradu gdje se nije osjetio rat za razliku od mostara i sarajeva koji su sravnjeni sa zemljom. Cao!

Citiraj Prvotno napisano od Velez Mostarski Vidi poruku
    Izgleda da ovdje ljudi neshvataju da je citava Bosna i Hercegovina bila zahvacena ratom, ljudi su jedva svoje glave sacuvali i kome ce naum da padne kad ti upadnu u stan sa oruzjem ona "tvoja kolekcija novinskih clanaka i fotografija, slicica, salova, ulaznica...." i sa te strane nije isti kurac nekom u zagrebu, beogradu gdje se nije osjetio rat za razliku od mostara i sarajeva koji su sravnjeni sa zemljom. Cao!
    A u Zadru eto nije bilo rata ?!? I to skoro godinu dana prije Mostara i Sarajeva.
    Dok su nama zatvorili vodocrpilište i ostali smo bez vode u sedmom misecu 1991.g., neki su još uživali u jugoslavenskim vodama. Možeš li zamisliti kakva je radost kad dobiješ vodu nakon četiri godine ?!?
    Dok su nama izminirali dalekovod i ostali smo bez struje u osmom misecu 1991.g., neki su uživali u jugoslavenskoj elektifikaciji. Možeš li zamisliti kakva je radost kad nakon tri, četiri godine upališ televiziju ?!?
    I mi smo kao započeli rat, bar su meni na telefon tako rekli tada neki iz Sarajeva i Mostara, dok su telefoni još radili, mi smo započeli rat, a nema veze što smo mi imali lovačke puške, a oni topove i tenkove ?!? Da li su granate padale po Benkovcu, Obrovcu, Kistanjama... ili po Zadru ?!? S ćin smo uopće mogli tući po Benkovcu ili Obrovcu ? Sa lovačkim puškama ???
    I još kad ti nakon sve patnje grad nazovu Bježigrad, a jednostavno nisi ima di pobići, jer je grad bija opkoljen i u okruženju. Kuda smo mogli doći do Ancone, ako je zadarska luka bila blokirana i ako su isprid Zadra bile raketne topovnjače JNA koje su pucale po Zadru ?
    Ne znan da li si ikad bija u Zadru, ali nama je linija bila na potezu Bokanjac, Bili brig, Musapstan, Crno, Dračevac..., a to skoro pa i nisu djelovi Zadra ?!?
    Nisu padale stotine granata dnevno na grad ?!?
    A JEBIGA ! PRIČAMO O NAVIJAČIMA I UVIK ME NEKO POTEGNE O TOM RATU !!!

Početnik Addict avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Ja fakat ne kontam koji ti kurac više hoćeš i šta ti imaš od toga da nekome "otvaraš oči" nakon 25 godina? Je li misliš da je neko dužan da se tebi pravda i objašnjava kada je i kako nastalo ovo ili ono, ti si kako neki eminentni stručnjak na polju navijačke kulture Balkana i neprikosnoveni poznavalac prilika pa o svakoj grupi znaš više nego sami njeni pripadnici?
    Horde zla, 31

Citiraj Prvotno napisano od Addict Vidi poruku
    Ja fakat ne kontam koji ti kurac više hoćeš i šta ti imaš od toga da nekome "otvaraš oči" nakon 25 godina? Je li misliš da je neko dužan da se tebi pravda i objašnjava kada je i kako nastalo ovo ili ono, ti si kako neki eminentni stručnjak na polju navijačke kulture Balkana i neprikosnoveni poznavalac prilika pa o svakoj grupi znaš više nego sami njeni pripadnici?
    Hehehehe, jak si, nema tu dileme...
    A ja mislio da forum i služi za otvaranje očiju...
    Niti sam neprikosnoveni poznavalac navijačkih prilika na Balkanu, niti se kurčin po tipkovnici ka ti.
    A na vama je da me demantirate ili ne. A koliko ste se ovdi folirali da vam je fotodokumentacia radila sve u šesnajst, niste baš fotodokumentirali tu 1987.g.
    FUKARE 1987 !!!

Ej Addict, znaš di je problem ?
    Problem je što su vas pumpali ovi vaši stariji da ste bili na trećem mistu jugoslavenske top liste navijača. Jači i od BBB i od Grobara. A onda kad neko ispriča priču o litu i jeseni 1988.g. i o tome kako nitko nije zna kako se zovu navijači u Sarajevu, onda je to šok za vas, jer ipak ste vi bili marka jača i od BBB i od Grobara. Imali ste prvi fotosekciju u Jugoslaviji !!!
    Slušaj Addict, najvjerojatnije ste i osnovani 1987.g., ali ako san ja bija tada u Sarajevu i nisan vidija ništa u vezi Hordi zla i Manijaka, zar ja ne smin posumnjati ? Iako san ja i dalje uvjeren da su Horde zla nastale kad su prešle na drugu tribinu. A na vama je da me demantirate i da vidim rad te prve fotosekcije u Jugoslaviji.
    I ja kao pišem gluposti ?!? A malo san vrtija po internetu i kad vaš neki legenda Peđa kaže da ima više od 200 gostovanja u bivšoj Jugoslaviji, onda bi ja triba uzimati za mjerodavne te vaše pripadnike i virovati van na rić. A taj Peđa, pazi ovo, rođen 1973.g.i prvo gostovanje mu je bilo 1988.g.
    Ajmo sad računati. U prvoj jugoslavenskoj ligi je bilo 18 klubova, dakle moga je ići na 17 gostovanja godišnje. Dakle, 4 sezone po 17 gostovanja, odnosno 4 puta 17, koliko je to. Aj pridodajmo tome još i kup utakmice i Bosnu na košarci, koliko je to ? Više od 200 gostovanja ? A da bi uvatija sto gostovanja mora je ića na sva gostovanja. Hm, a nikad niste bili u Splitu. Koliko ste puta bili u Zagrebu, Rijeci, Osijeku...? Ali taj Peđa je tuka bez problema ta Skoplja, Titograde, Niš... Što je nekom mulcu od 15 godina, Peđi, opaliti sva gostovanja u sezoni. A i da je iša na sva gostovanja, opet nemoguće. To je i 1981, Vox-u, Zgblueu..., bilo pičkin dim.
    I onda bi ja te tvoje mjerodavne triba uzimati za ozbilnjno ?!?

I Željezničar je gostovanje ?!?
    Addict, javi mi molim te mišljenje od Peđe, on je ipak bija treći čovik Hordi zla i on je mjerodavan...
    Zamisli da je u Torcidi, BBB, Delijama, Grobarima..., neko ko je 1973.g. i treći je čovik grupe ?!?

Decko je li tebi propuh u glavi ?
    Manijaci

26, 70 +, 12 + 'Zdrava voda'

Tornado prestani s provokacijama.
    Dinamo i OI!, to je život moj!!!
    BBB ZG, 32 godine, 240+ gostovanja

Citiraj Prvotno napisano od Grbavica Vidi poruku
    Decko je li tebi propuh u glavi ?
    Diječko, a ja mislio da se kod vas kaže promaja ?
    Propuhalo me kad san bija s vašima tamo kod Oštrelja prema Bosanskom Petrovcu.
    I diječko, kad san ja dolazija u Sarajevo na poziv tvojih Manijaka i kad su se transportirale baklje od BBB, nekako su oni tada imali više stila kad su tili nekome nešto spustiti.
    I umisto propuha bilo bi bolje da si stavija koju slikicu iz 1987.g.
    TM87, aha, da, da , je, je, da, da...

Jebiga, sad je ispalo da imam nešto protiv Manijaka, a te san Manijake prije rata iskreno volija. Ali makar san bija dobar s njima, sad ne bi smija reći svoje mišljenje i izraziti sumnju za tu 1987.g.
    Isto kao i kad sam bio u Titogradu na Budućnost-Hajduk i tamo ne da nije bilo niti jednog transparenta ili zastave, nego nitko uopće nije navija. Svi side i niko ne navija, a Varvari 1987.g. ?!? Ovi navijači Sarajeva i Željezničara su bar imali nekakve zastave i transparente i imali su neke grupe navijača, a sad nije važno baš da li su imali ime. A u Podgorici ništa. I onda Varvari 1987.g. ?!?

Evo samo jedne informacije iz Sarajeva...
    Sad ne znam točno ko je broj jedan, a tko broj dva, Hordi zla. Ali izvor kaže da je informacija "stopostotna". Makar se meni taj broj gostovanja učinio malo nategnut, ali hajmo povjerovat...
    - 8 Mostara
    - 8 Tuzli
    - 8 Beograda
    - 5 Banja Luka
    - 4 Zagreba
    - 4 Zenice
    - 3 Nova Sada
    - 3 Osijeka
    - 2 Splita (?!?)
    - 2 Rijeke (?)
    - 2 Ljubljane
    + plus još poneko gostovanje tipa Skoplje, Podgorica, Niš... i dodatak odlazak u Italiju na SP 1990.g.
    Uračunato je FK Sarajevo i KK Bosna.
    Brat, bratu, neka je i 60, makar neki gradovi uopće nisu igrali toliko prvu ligu ili da je netko osam sezona zaredom iša u Mostar ili Horde zla u Splitu (?), Rijeka..., ali, aj neka, šezdeset. Više od 60, 60 +...
    A Peđa je nekoliko godina mlađi od njih i on je do raspada Jugoslavije uspija skupiti više od 200 gostovanja ?!?
    Hej Peđa...

zašto neko od moderatora ne briše postove ove budale ?
    17 god. 30+

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove