+ Odgovori na temu
Stranica 37 od 37 PrviPrvi ... 27 35 36 37
Prikaz rezultata str. 721/725

Tema: USoA

Citiraj Prvotno napisano od goran2hr Vidi poruku
    Prag od ~ 0,7%, jer toliko fizički treba sakupiti glasova za 1 poslanika u Saboru od 150 poslanika (100/150~0,7). I sa pragom od 3 % i dalje bi hrpa likova uletjela u Sabor, bez da su za njih birači glasali. Čemu? Da je i jedan, bio bi previše. Čitao sam da se njihov broj kreće u Saboru od 15 do 20%, znači da su ti HDZ-SDP padobranci zapravo faktor koji odlučuje. Pazi, likovi za koje nije glasao hrvatski narod, nego D'Hondt (https://narod.hr/hrvatska/parlamenta...ondtova-metoda). Poznata mi je izlika "stabilnosti", ali mi tu "stabilnost" imamo, ali gdje smo s njom stigli?! Najobičnija legalizirana krađa glasova.

Kod američkog izbornog sustava, meni se sviđa što oni sami biraju svog sheriff-a (kod nas bi to valjda bio lokalni šef policije) i lokalne suce.
    Visok prag nije problem ukoliko stranačka baza na predizborima odlučuje tko će završiti na listi, i ako nema nikakvog praga unutar liste za preferencijalno glasovanje. Nizak prag omogućuje ulazak svakakvih marginalaca koji su u stanju blokirati bilo kakav razvoj ako se ne udovolji njihovum sitnim partikularnim interesima. Treba nam izborni zakon gdje se odmah u noću izbora ili dva tjedna poslije zna tko je vlast a tko oporba, a to jedino omogućava zakon gdje sabor ima 100-120 zatupnika i isto toliko izbornih jedinica. Ne bih želio gledati više one scene od prije tri godine o tripartetnim vladama ili ovaj danas Bandićev vlakić. To je sve posljedica jednog lošeg izbornog zakona i ustava u kojem jedino može bujat klijentelizam i korupcija, a napredak - nikako.
    Posljednje uređivanje od Cid-xp : 08-11-2018 at 10:36

Zašto demokrati forsiraju masovnu imigraciju? Zato jer im oni donose pobjedu na izborima. Nebijeli glasači dominantno glasaju za demokrate.

Citiraj Prvotno napisano od Cid-xp Vidi poruku
    Visok prag nije problem ukoliko stranačka baza na predizborima odlučuje tko će završiti na listi, i ako nema nikakvog praga unutar liste za preferencijalno glasovanje. Nizak prag omogućuje ulazak svakakvih marginalaca koji su u stanju blokirati bilo kakav razvoj ako se ne udovolji njihovum sitnim partikularnim interesima. Treba nam izborni zakon gdje se odmah u noću izbora ili dva tjedna poslije zna tko je vlast a tko oporba, a to jedino omogućava zakon gdje sabor ima 100-120 zatupnika i isto toliko izbornih jedinica. Ne bih želio gledati više one scene od prije tri godine o tripartetnim vladama ili ovaj danas Bandićev vlakić. To je sve posljedica jednog lošeg izbornog zakona i ustava u kojem jedino može bujat klijentelizam i korupcija, a napredak - nikako.
    Ovo što kažete, unutarstranačke su stvari i mene to ne zanima. Imamo sada primjer HDZ-a, u kojem više nema nikoga u koga bi se moglo uprijeti prstom i reći da je valjani čovjek. Pa sada sastavljali oni sami sebi svoju listu u bazi, određivao njih Plenković ili Šeks prema naputku gremija, baš me briga. Ono što meni smeta, je da ako ja nisam njima dao glas, moj glas izbornim akrobacijama i manipulacijama - svejedno završi kod njih. Pa naravno, da se to drpanje glasova omililo HDZ-u, SDP-u i njihovim satelitima.
    Slučajno ili ne , te kojima su glasovi pokradeni nazivate "marginalcima", a upravo tim nazivom rugala se Kolinda svojoj izbornoj bazi, koja joj je zamjerila Vučića. Također, molim Vas primjere hrvatskih "marginalaca" koji su donijeli po nas loše zakone i odluke, a također i primjere, gdje su se uobičajeni saborski foteljaši iskazali odličnim odlukama i odricanjem od svojih sitnih partikularnih interesa? I da ti "marginalci" uopće uđu u Sabor, oni ne bi bili nešto bitni, ali bi se čuo glas i tog dijela biračkog tijela, a svakako bi to bilo poštenije. Kako to ide, mogli smo vidjeti prije nešto godina, kada je na jednom mjestu HSP čak dostigao 5%, ali su ih svejedno "izDontirali" pa ni taj jedan nije ušao u Sabor.
    Ovo što Vi tvrdite, zvuči mi isto kao kada bi u polju bila norma okopati 50 krumpira, Vi okopate samo 37, a zbog toga Vam u cijelosti uskrate plaću i daju je "Peri" koji je okopao 7 krumpira, ali je tako lijep, dobar, član je limene glazbe i ne brine o svojim sitnim interesima.
    Posljednje uređivanje od goran2hr : 08-11-2018 at 15:58

Gledaj goran2hr, smatram kako stranka ili pokret (svejedno), ako nije u stanju osvojiti nekih 60k glasova, a to je otprilike 3% kad bi čitava Hrvatska s dijasporom bila jedna izborna jedinica, nema što ozbiljno tražiti u politici. Treba nam izborni sustav i ustav koji će iznjedriti lidera s jasnom strategijom i vizijom, a ne sustav koji će dodatno fragmentizirati političku scenu i stvoriti dodatnu zbrku, te idealan prostor kako bi pojedinci lakše mogli loviti u mutnom.

Citiraj Prvotno napisano od Cid-xp Vidi poruku
    Gledaj goran2hr, smatram kako stranka ili pokret (svejedno), ako nije u stanju osvojiti nekih 60k glasova, a to je otprilike 3% kad bi čitava Hrvatska s dijasporom bila jedna izborna jedinica, nema što ozbiljno tražiti u politici. Treba nam izborni sustav i ustav koji će iznjedriti lidera s jasnom strategijom i vizijom, a ne sustav koji će dodatno fragmentizirati političku scenu i stvoriti dodatnu zbrku, te idealan prostor kako bi pojedinci lakše mogli loviti u mutnom.
    I dalje ne mogu shvatiti prednosti sustava koji Vi zastupate, po kojem se izbacuju oni koji su dobili više glasova, a da bi umjesto njih u Sabor ušli oni sa manje ili nimalo glasova?! Osim ako ste za HDZ, onda je sve jasno.
    Upravo imamo sustav u kojem se koristi Dontova metoda, pa da vidimo koje je sve lidere i vizionare takav sustav iznjedrio? Račan, Sanader; Kosor, Milanović, Tim Tim, Plenković.....? Ne znaš tko je bolji.
    Ta Dontova metoda doista u praksi sprječava fragmentiranje političke scene, pa da li je to dobro ispalo za nas? Gospodarstvo, kultura, obrazovanje, "obiteljsko srebro", suverenost......?

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove