+ Odgovori na temu
Stranica 98 od 107 PrviPrvi ... 48 88 96 97 98 99 100 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1,941/2134

Tema: Bosanska posavina 1992. rat, poraz, izdaja....

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Čitaju se čitaju dugi tekstovi, ako su zanimljivi.

Tvoj je npr stereotipan u stilu ko nas bre zavadi..pojednostavljeno.

Da, rat je najgroznija stvar koja se može dogoditi, prepun užasa, prepun kriminala i prepun prljavštine ali nekad jednostavno dođeš u situaciju...hoćeš li biti iskasapljen ili ćeš se braniti,.

Nije rat samo švercanje i bogaćenje, to su popratne pojave..ko ospice kod ljudi rat je puno kompleksnija stvar a ti si je pojednostavio na muljanje i dogovore, kriminal i šverc..
    Ne vidim ja to tako kao što ti to kažeš. Šta ako šverc nije propratna pojava, šta ako je rat propratna pojava.
    Jako je teško nekome ko je bio učesnik na bilo kojoj strani da kaže jbg. navukli su me. A jesu navukli su nas sve.
    Nije nas trebao niko zavađati bili smo mi zavađeni od ranije i dan danas smo posvađani još od vremena otomanske imperije preko austrougarske I i II svjetskog rata.
    Čitam ja priče ovdje bila je muška borba dobri su bili itd.
    Najgore su prošli oni što su dobri bili.
    Sigurno znam da je samo BIJEDA ratovala i zanosila se pričama o nekakvim idealima vjerom i nacijom a podsvjesno su znali da je to samo sranje.
    Možeš ti moje razmišljanje nazivati stereotipom ovo što sam naveo u prethodnom tekst stojim iza svake riječi masu stvari nisam ni naveo.
    Evo ovim mladim ljudima da kažem još ovo što nisam pomenuo, u razmjenu su išli prvenstveno oni koji su imali para da to plate a postavlja se pitanje kome su plaćali, sigurno ne jednoj strani nego su obije morale biti zadovoljne, znam ljude koji su dobro iskeširali.
    Svi koji su pobijeni, mučeni i osakaćeni u zarobljeništvu su samo dizali cijenu. Oni direktni izvršioci ubistava i zločina nisu ni bili svjesni toga jer njihov mozak nije to mogao da skonta ali gore su bili krovni ljudi koji su to sa distance dobro znali.
    Prilikom probijanja koridora u Brčkom je zarobljen Amerikanac koji je odmah nakon toga expresno porebačen u Beograd na Aerodrom a posle toga u SAD. Paradoks je što su ga ponovo kasnije zarobili.

Sjećam se ja tih vremena vrlo dobro, nacionalni zalet, naboj, ponos je bio na svim stranama, svi smo mislili mi smo bolji oni nisu nizašta.

Evo sada ti meni reci KO JE BOLJI? ZAŠTO? ZBOG ČEGA?
    Sva priča se svodi na to:
    -trebali smo
    -moglismo
    -da je samo

e to ja slušam i na ovoj drugoj stran ikao što neko reče a realnost je sledeća:
    ratovali smo onoliko koliko su drugi htjeli
    uzeli smo ono šta su drugi rekli da možemo
    kada nismo mogli da uzmemo onda su nam drugi pomogli da uzememo to šta su oni odlučili.

Vrijeme vitezova, junaka, hajduka gusara i ostalih je završeno u srednjem vijeku a i tada su stvari bile baš onakve kakve sam gore naveo.

Ako iko radi u nekoj firmi sa više od 20 ljudi neka bolje pogleda i tamo ce vidjeti da nagrade ne dobijaju oni koji su najvredniji niti se njihov rad preterano vrednuje. Vrednuju se sasvim druge stvari.

Slažem se ja sa tobom da kada stvari krenu drugim pravcem i kada se boriš za sopstvenu glavu ili glavu tvojih najbližih da u čovjeku proradi instinkt za preživljavanje. Ali realno RAT JE JEDNO VELIKO SRANJE.

Stotine hiljada proteranih, desetine hiljada pobijenih, desetine hiljada ranjenih i šta smo dobili?
    Dobili smo DRŽAVE u kojima niko ne želi da živi iz kojih ljudi bježe, gdje penzioneri da nemaju djece bi umirali od gladi i bez lijekova, gdje ljudi kupuju polovnu robu koju su Nijemci iznošali, gdje je školstvo upropašteno gdje nikave vrijednosti ljudskje više nemaju značaja, gdje nam se sinovi bave dilanjem droge gdje nam se kćerke bave prostitucijom, gdje stranci dolaze letom iz Londona da se provedu jer smo toliko jeftini da im je jeftinije doci kod nas platiti avion napiti se, spavati u najboljem hotelu i kresnuti studenticu koja na taj način preživljava i mašta o tome kako bi položila kurs masažerke da bi mogla baku od ovog stranca da masira po dupetu u nekom staračkom domu u zapadnoj evropi.

Dobili smo kao što reče jedan hrvatski političar ranih 90_ih kurac od ovce a to kažem zato što ga ovca nema.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 10-03-2017 at 09:22

Gle, tako se može sve relativizirati. Sve može u životu biti glavna stvar a sve nuspojava zavisi s koje je strane gledaš.

Ti isključuješ mogućnost da postoje nacionalkni planovi osvajanja i širenja a oni postoje i to ne samo ovdje. Traju i danas, ili zbog širenja ili zbog ekonomskog interesa, Što je ustvari glavna osnova svihr atova. Pa ne vode se ratovi radi razbibrige i vježbe nego radi interesa. Rat je nastavak politike, samo drugim sredstvima..stara je priča.

tvoja priča da je to sve samo zbog osobnog, prvenstveno osbnog bogaćenja..prilično je neuvjerljiva. jere tko bi motivirao ljude za rat na bazi svog privatnog interesa. To bi se vrlo brzo prozrijelo i stalo bi.

Ljude u Srbiji nije okupljao Milošević pred rat i vikao..radit ćemo rat da bi se nekoliko ljudi obogatilo nego ih je privukao priču o caru Lazaru, caru Dušanu, o vojsci nekad velikoj..znači emocije. Pokrenuo ih je na emocije..prema tomerat pokreću tzv velike teme a ne sitno kokošarenje..i to nije specifičnost samo ovih krajeva..
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Gle, tako se može sve relativizirati. Sve može u životu biti glavna stvar a sve nuspojava zavisi s koje je strane gledaš.

Ti isključuješ mogućnost da postoje nacionalkni planovi osvajanja i širenja a oni postoje i to ne samo ovdje. Traju i danas, ili zbog širenja ili zbog ekonomskog interesa, Što je ustvari glavna osnova svihr atova. Pa ne vode se ratovi radi razbibrige i vježbe nego radi interesa. Rat je nastavak politike, samo drugim sredstvima..stara je priča.

tvoja priča da je to sve samo zbog osobnog, prvenstveno osbnog bogaćenja..prilično je neuvjerljiva. jere tko bi motivirao ljude za rat na bazi svog privatnog interesa. To bi se vrlo brzo prozrijelo i stalo bi.

Ljude u Srbiji nije okupljao Milošević pred rat i vikao..radit ćemo rat da bi se nekoliko ljudi obogatilo nego ih je privukao priču o caru Lazaru, caru Dušanu, o vojsci nekad velikoj..znači emocije. Pokrenuo ih je na emocije..prema tomerat pokreću tzv velike teme a ne sitno kokošarenje..i to nije specifičnost samo ovih krajeva..
    Pazi.
    Pa ako uzmemo za primjer da je Milošević i pokrenuo rat sigurno nebi rekao hajde ratujete sa ja prodam Hrvatskoj oružje.
    Ima negdje jedan navod u ovim tekstovima kada je neko rekao NAROD JE BUDALA, ČINI MI SE ILI U TOM KONTEKSTU.
    SVJETINA JE STOKA NAJGRDNIJA, VIŠE VIDI ONAJ NA BRDU NO ONAJ POD BRDOM, NE PADA SNIJEG DA PREKRIJE BRIJEG NEGO DA SVAKA ZVIJER OSTAVI SVOJ TRAG

Citiraj Prvotno napisano od blodisej Vidi poruku
    Pazi.
    Pa ako uzmemo za primjer da je Milošević i pokrenuo rat sigurno nebi rekao hajde ratujete sa ja prodam Hrvatskoj oružje.
    Ima negdje jedan navod u ovim tekstovima kada je neko rekao NAROD JE BUDALA, ČINI MI SE ILI U TOM KONTEKSTU.
    SVJETINA JE STOKA NAJGRDNIJA, VIŠE VIDI ONAJ NA BRDU NO ONAJ POD BRDOM, NE PADA SNIJEG DA PREKRIJE BRIJEG NEGO DA SVAKA ZVIJER OSTAVI SVOJ TRAG
    JOŠ JE NJEGOŠ OVO PISAO U SVOJE VRIJEME.
    Ne demantujem ja tebe ni tvoju teoriju u vezi politike, ekonomskih interesa ili ostalih faktora.
    Ja kažem samo dase ljudi poistovjete sa ratom kao da je to nešto lično njihovo.
    Pogledajmo malo imovinsku kartu političara na svim stranama, kosu bili, šta su imali i gdje su sada i kosu.
    MILOŠEVIĆ, TUĐMAN, ALIJA nisu više živi jeli možda njihovi naslednici žive od plate.
    1994 moj kolega išao iz Banja Luke i ustopa automobil. Predstave mu se ljudi da su iz Hrvatske i jedan se čak hvalio da je radio u Tuđmanovom obezbijeđenju, izašli ljudi u Banja Luku da se provedu, kažu došli iz Žepča, išlo dotle da su mu pokazivali akreditacije. E sada ti meni reci jesi li ti 1994 mogao doci u BL i zajebavati se po gradu.

Uzmi primjer pada zapadno kraiških opština, kako koje vijesti tako jedan grad padne. Ko god je išao iz Livna do BL zna kakav je to put i dasu samo minirali one kanjone kuda bi sva ta regularna vojska Republike Hrvatske prošla, isti slučaj je i sa Jajcem.
    Znam da su jedinice prvog krajiškog korpusa ulazile u Gradačac (onaj dio oko jezera) pa se vraćale bez razloga. Isti slučaj sa Igmanom, Goraždom, Bihaćom, sve bilo na tren da padne pa naređenje povlačenje. Neko je znao kakav će kraj biti rata. Da je spoljni faktor hteo da Hrvatska vojska i 5 korpus zauzmu BL, oni bi to i zauzeli.
    Pogledajmo danas ove ISILOVCE svi mi znamo kako rat izgleda i nemožemo reći da se ti ljudi nebore bili u pravu ili ne. Ako je interes da padnu onda će pasti i nema druge.

Često ja čujem i sa jedne i sa druge strane mogli smo ovo, trebali smo ovo, da nam je bilo ono.
    Moglo je kako je moglo i nikako drugačije.
    Znam samo oni likovi koji su pravili sranje u ratu i iživljavali se na ljudima sada se kriju po rupama i nesmiju glave da dignu.
    Mog strica je na stadionu u Odžaku konstantno udarao jedan lik metar i žilet.
    Kaže stric udari me pa se odbije i padne a ostali mu se smiju, jebiga budala se napali pa hoće da ubije od batina, nakraju skinuo majicu (bila crvena) i više ga nije mogao pronaći nije znao ni kako izgleda a udarao ga. Posle rata stric prolazio kroz Odžak i ugleda ga na nekoj svadbi i ovaj razmišljao da se zaleti autom u njega i da ga ubije ali bilo ljudi oko njega i djece pa odustao. Ljepša strana ove priče je što je stric ranjen kada je HVO bježao iz BB i pao na mostu, sledeće čega se sjeća dase probudio u Bolnici mislim u SB, ko je čovjek čovjek je a ko nije nije.

Moj poznanik bio zarobljen u Bihaću i na smrt ga udarali a najviše čuveni Mehura Selimović (može se vidjeti na čuvenom snimku Atifa Dudakovića), čuvari mu tajno (kako koji) davali paštetu ili narezak pošto je ovaj branio da jede i dovodio žene i djecu iz sela oko bihaća da vide četnika i bacaju kamenje na njega. Čovjek preživio, otišao u razmjenu, prošlo 20 godina i u 03:00 noći nazove tog istog Selimovića da mu kaže da je živ.

Pišem o ovome zato što ljudi ne razmišljaju o posledicama (daj čovjeku vlast paćeš vidjeti njegovo lice).
    sada ce mnogi reci to su izolovani slučajevi kao za Vatrene Konje. Ok, ako su izolovani postavi se pitanje:
    -Ko im je dao oružje
    -Zašto to niko nije spriječio
    -I pitanje dokumenta kojim maše srpsko tužilaštvo o slobodnom korištenju osoba ženskog pola srpske nacionalnosti u korist muškog pola.

Neka neko ne pomisli da ja branim bilo koga koje pravio bilo kakvu zloupotrebu nad bilo kim ali neka svako nosi svoj krst i neka svako odgovara za svoje djela i nedjela.

Gore sam spomenu prodaju oružja hrvatskoj.
    Jednom prilikom posle rata sam bio u Đuri Đakoviću i tada su mi njihovi inžinjeri rekli da su čitav rat poslovali sa Srbijom, toliko o neprijateljskim odnosima!"

te priče rekla-kazala nemaju neku težinu. potuku se dva susjeda iste nacionalnosti pa se od toga može stvoriti priča i priča.

Ne znam da je Srbija prodavala Hrvatskoj naoružanje u toku rata. nitko o tome nije pisao, osim da je navodno nekim zlatom iz osječkog suda kupljeno 12 kamiona oružja iz Batajnice preko Arkana. Ali to nit je količina koja je bitna a rat nije bio još ni počeo nit je priča 100% provjerena.

Postojali su slučajevi suradnje Hrvata i Srba oko žepča, Kiseljaka kad je bio sukob Hrvata i Muslimana u Bih pa je tako mogao taj Žepčak doć u Banjaluku.

Stvar se može jednostavno riješit. Mislim zašto u Srbiji stalno biraju radikalne nacionaliste Ili bosanski Srbi. nek izaberu Čedu Jovanovića ili Čanka pa neće bit ratne opasnosti.

nego oni biraju baš one koji obećavaju ratove. To znači da narod to hoće.

tako je bilo i 90-tih. Nitko nije Srbe natjerao u rat. Sami su ga htjeli jer su mislili da su najjači i da imaju JNA iza sebe. I dobro su procjenili. To je bio najpovoljniji historijski trenutak da provedu svoje davno, prije ove garniture zacrtane planove. Jedini oni imaju oružje, nitko drugi nema i najbrojniji su. Nikad više takve šanse. Ni prije ni poslije.

Ti svi slučajevi koje si nabrojio su "kamilica" kad ih se usporedi sa stvarnim mučenjima i masakrima.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 10-03-2017 at 13:00

te priče rekla-kazala nemaju neku težinu. potuku se dva susjeda iste nacionalnosti pa se od toga može stvoriti priča i priča.

Ne znam da je Srbija prodavala Hrvatskoj naoružanje u toku rata. nitko o tome nije pisao, osim da je navodno nekim zlatom iz osječkog suda kupljeno 12 kamiona oružja iz Batajnice preko Arkana. Ali to nit je količina koja je bitna a rat nije bio još ni počeo nit je priča 100% provjerena.

Postojali su slučjevi suradnje Hrvata i Srba oko žepča, Kiseljaka kad je bio sukob Hrvata i Muslimana u Bih pa je tako mogao taj Žepčak doć u Banjaluku.

Stvar se može jednostavno riješit. Mislim zašto u Srbiji stlano biraju radikalne nacionaliste Ili bosanski Srbi. nek izaberu Čedu Jovanovića ili Čanka pa neće bit ratne opasnosti.

nego oni biraju baš one koji obećavaju ratove. To znači da narod to hoće.

tako je bilo i 90-tih. Nitko nije Srbe natjerao u rat. Sami su ga htjeli jer su mislili da su najjači i da imaju JNA iza sebe. I dobro su procjenili. To je bio najpovoljniji historijski trenutak da provedu svoje davno, prije ove garniture zacrtane planove. Jedini oni imaju oružje, nitko drugi nema i najbrojniji su. Nikad više takve šanse. Ni prije ni poslije.

Ti svi slučajevi koje si nabrojio su "kamilica" kad ih se usporedi sa stvarnim mučenjima i masakrima.
    Tarčin, 43 logora u Sarajevu, Dretelj, Lora, Logori u samom Orašju, Odžak, Derventa, Brod itd.
    Pa ja sam znao čovjeka doduše sada je umro, koji je prešao sve od Dervente preko Odžaka do Broda i sada kada bih ti pričao šta je on dožive i kakvi su bili njegovi dani tada opet bi bila rekla kazala, godinama mu hrvati dolazili da pokaže gdje su sahranjeni njihovi sinovi i braća pošto ih je on izvlačio između linija i zakopavao.
    ti sada meni pričaš rekla-kazala a tvoji su navodi istiniti.
    Kakav Milošević i velika srbija, srbi su u Posavini i Bosni od kada je svijeta i vijeka.
    Mislim da si sa tom kamilicom upravo izgubio svu objektivnost ovog razgovora. Eto vi ste se branili a srbi vas napali, jbg izvršili desant na Novi grad, Dubicu, Zorice, Trnjak.
    Treba biti čovjek pa reći nismo htjeli u Jugoslaviji da živimo, pokušali smo da se odvojimo mimo srba i prošlo je kako je prošlo,ja priznajem da su i pripadnici mog naroda pravili sločine eto hajde sada reci ti jesu li to tvoji radili.
    gdje je ta Indira Kramarić, Azra Bašić, Tihomir Blaškić, Darijo Kordić, Albina Terzić, Marina Grubišić Fejzić,pa i protiv Tuđmana je vođena istraga, protiv generala Krstičevića što je spalio autobus žena i djece u Jajcu,Marijan Brnjić, Ilija Jurićšta je sa tim optužnicama prema pripadnicima HVO.
    jesu li te logore srbi izmislili.
    Ja sam rođen i odrastao u Bosni i području koje spominjemo i rat sam gledao onako kako sam najbliže mogao, nisam učesnik ali sam imao prilike vidjeti šta sam vidio.
    Mi htjeli ovo, oni ono potukli se, malo nas ložili neko zgrnuo pare a hiljade izgubile glavu. E sada mi nismo, srbi su krivi oni su pravili zločine a optužnica na sve strane, jbg budi objektivan.

Problem je i nastao kada su zataškavani zločini drugog svjetskog rata, negdje sam ovdje ranije pročitao da je neko spominjao II svjetski rat i zločine srba u partizanima, kao da tamo nije bilo hrvata pa sam Tuđman je bio partizan. Sada se pitam treba li da navodim zločine ustaša po trnjaku, Zoricama, Dubici, Miloševcu, Kruškovom Polju itd.
    Ljudi nemojte da djecu lažemo, oni koji su bili znaju kako je bilo i to tako treba i da se ispriča.
    Sranja su pravili na svim stranama doduše nisu svi vojnici bili zločinci maleni broj jeste ali to treba reći.
    Sa ovim što ti tvrdiš ti samo praviš podlogu nekim mlađim ljudima da opet nastave tamo gdje su djedovi stali, jesi li siguran da ce taj neki buduci rat tvoj unuk praunuk ili bilo ko od tvoje loze ko se zadesi tada preživjeti a da ce nečiji drugi potomci izginuti.

U Hrvatsko j se ne biraju nacionalisti, treba baš biti izolovan od svijeta i praviti se glupim da se tako nešto kaže.

Ne znam druže odakle si i gdje sada živiš ali jedno je sigurno a to ćeti potvrditi svako ko je živio u sredini kao što je posavina. LAKO JE BITI SRBIN U BEOGRADU I HRVAT U ZAGREBU, HAJDE DA SE IGRAMO MALO PERMUTACIJE PA DA VIDIMO KAKO TO IZGLEDA.

aaaa što odmah nisi krenuo s tom pričom, bilo bi iskrenije..nego s nekom kvazipacifističkom..

iako ne vidim kakve veze ima tvoj odgovor s amojim postom ali nek si se otvorio.

inače Lora ti je takav logor da su u njemuubijena dva čovjeka..jedan zatvorenik koji je napao stražara i pokušao pobjeć..što se u svakom civilnom zatvoru postupa na isti način i još jedan smrtni slučaj..

to da ste vi u Posavini odkad je svijeta i vijeka ..može biti jedino ako računaš dolazak Osmanlija za početak svijeta..

velikosrpskoj ideji svakako je to je jedan od početka svijetova...

aaaa što odmah nisi krenuo s tom pričom, bilo bi iskrenije..nego s nekom kvazipacifističkom..

iako ne vidim kakve veze ima tvoj odgovor s amojim postom ali nek si se otvorio.

inače Lora ti je takav logor da su u njemuubijena dva čovjeka..jedan zatvorenik koji je napao stražara i pokušao pobjeć..što se u svakom civilnom zatvoru postupa na isti način i još jedan smrtni slučaj..

to da ste vi u Posavini odkad je svijeta i vijeka ..može biti jedino ako računaš dolazak Osmanlija za početak svijeta..

velikosrpskoj ideji svakako je to je jedan od početka svijetova...
    Jbg, druže eto vi sada imate pravo na sve, mi smo doseljenici na sopstvenoj zemlji, mi smo bande, ubice, kriminalci, pravili zločine.
    Ovo što ti tvrdiš je kao da gledaš GOSPODAR PRSTENOVA.
    Neznam dali znaš ali za sex je potrebno dvoje, kao i za rat.

Vidim da ovo šta sam naveo nije objavljeno iz nekih razloga ok, to je do moderatora ja sam rekao šta sam rekao nikoga nisam uvrijedio.
    Prijatelju moj, ti rata nisi video, previše si HRTA gledao i slušao priče kraj neke dobre meze.
    Ja još 1996 na Arizoni srećem čovjeka hrvata pripadnika HVO koji mi je pričao za Strolit kao logor sa njegove strane i ono šta je on video a ti kao pojedinac pokušavaš to da umotaš, eto našao se neko da brani hrvatske interese, ne braniš ti hrvatske interese nego istinu, reci šta je bilo i kako je bilo i bog te veselio. Bilo prošlo neponovilo se.
    Nema kod mene nikakve kvazipacifičke priče nego onako kako sam to video, čuo od ljudi koji su bili neposredni učesnici.
    Možeš ti meni sada ovdje bajke pričati, onaj ko nije doživeo da osjeti kako meci fijuču oko njega, kako izgleda kakda poklopi VBR ili zvuk haubice nema pojma kakav je to osjećaj.
    JA pričam šta je bilo i kako je bilo ponavljam još jednom. Hrvati i Muslimani htjeli Van Jugoslavije, Srbi Htjeli u Jugoslaviji da budu, teško da se mogao naći kompromis između te dvije opcije. Sada eto vi ste starosjedioci i imate više pravo na ovu zemlju nego Srbi i Muslimani, ma hajde u tu priču ni sam ne vjeruješ ili si jako mlad i prenapaljen na gluposti.

ja rata nisam vidio a ti prepričavaš tuđe priče..

.

Ugledni član philly avatar
    Datum registracije
    Sep 2012
    Uf kakva hrpa floskula, eto ne bi oni nego zakuvali profiteri...
    Ovakve slične priče se da čut od naše antife, a naravno šlag na kraju je kako su se partizani časno borili protiv okupatora odnosno fašizma he he

ja rata nisam vidio a ti prepričavaš tuđe priče..

.
    jb, to št mije kuća bila na puškometu, to što sam brojao granate što padaju oko nje, to što nisam uspio da izbrojim rakete vbr, jbg.mislio sam da je nekakav vjetar, to što sam krenuo u školu i na izlazu iz sela mi rekli da je rat počeo, to što sam bio u izbjeglištvu. Znaš li šta je izbjeglica, e da ti kažem. TO JE ČOVJEK KOGA SVI IZBJEGAVAJU. On je kriv što je lijep, što je ružan, što je sit što je gladan što pada kiša, što je vruće, što domicilni nemaju posla, što radi, štoi ima 10 km u džepu a opet što ih nema. On je kriv za rat, kome treba rat jbg, izbjeglice ga proizvele itd. Opet tako je sudbina htjela, nije mi niko poginuo, ostali smo svoji na svome a ratna sreća je mogla biti i drugačija. Sjećam se dana srednje škole u modriči kada granata udari u školu iz gradačca mi trebali kućama a mi hodamo sablasno praznim gradom. Sve polupanom, po ulicama gelera da se metlom mogu čistiti, nekakve vojske na sve strane, konstantno čuješ detonacije puškaranje doleti neka u grad nama klincima smješno a svaka je mogla biti kobna. Eto sada kada čujem lovce uznemiri me pucanj a tada je konstantno bilo pucnjave i bilo mi normalno sve to. Jedan zanimljiv događaj je bio posle rata u Skugriću.
    Naime djevojčica se rodila pred sam rat i čitav rat slušala priče o Hrvatima i Muslimanima jbg bili su na drugoj strani.
    Nakon Dejtonskog sporazuma kada je uspostavljen saobraćaj Odžak - Gradačac ustave se ti ljudi u Skugriću da nešto kupe u prodavnici a ta djevojčica obilazi oko auta i gleda u te ljude, njen komentar je bio sledeći ''TATA PA ONI SU ISTI KAO I MI'' djetetu je trebalo 5 min dato skonta a neki odrasli ljudi to ne skontaju čitav život.

Drago mi je što nisam bio učesnik borbi, mislim da niko koje bio učesnik nije izašao čitav iz svega toga na ovaj ili onaj način.
    Žao mi je onih 4-5 godina rata i propuštenih prilika moje mladosti, niti sam gdje bio niti šta video a taj period je nenadoknadiv kao uostalom i svaki drugi period života.

E sada kada mi neko kaže da je rat kompleksan mogu samo da se nasmijem. TO JE VRIJEME KADA BUDALA PROGOVORI BUDALA ZAĆUTI A FUKARA SE OBOGATI.
    NIŠTA SE OVDJE NIJE PROMJENILO U ZADNJIH 200 GODINA, PROČITAJTE DJELA IVE ANDRIĆA ČOVJEK KAO DA JE PISAO DANAŠNJICU.

OVDJE SE I ZA MRTVE OTIMAJU, ZA ZEMLJU TUKU A ZEMLJU NIKO NE OBRAĐUJE, ZAŠTO SE ONDA TUKU ZBOG NJE.
    A ko je ko išao od BL prema Travniku preko Vlašića i video taj pejzaž sigurno se oduševio. Prije nekoliko godina prolazio jedan bogati arap tim putem stao sa svojim konvojem i oduševio se prirodom. Pozvao jednog našeg lika i pitao ko koristi ovu vodu, čovjek rekao da svi koriste a on će njemu ''ZBOG ČEG STE ONDA RATOVALI''!

Zakaj su Srbi ratovali? Da prošire i ojačaju svoju državu, da dobiju izlaz na more, da postanu regionalna sila. Da zadrže prirodne i svake druge resurse koji bi im osigurali lagodniji život itd. Nisu uspjeli u onome kaj su zactali, potrošili su ogromne materijalne i ljudske resurse, napravili si kaos u državi iz kojeg se teško izvući te su sad zato jedna od najslabije razvijenih država Europe. Normalno da se sad pitaju kaj nam je to trebalo, ali kasno je sad. Mogli su o tom pitanju razmisliti prije nego su pokrenuli pakleni stroj koji su imali. Vjerojatno su mislili da nema šanse da plan pođe po krivu, da će kroz par mjeseci oni imati turbo-veliku državu.

Ne nisam rekao da su se borili časno, nego sam rekao da je u njima bilo svakave mrake i svakavih ljudi, ko se u ratu borio časno, prošla su vremena Davida i Golijata.

Ti sada meni reci da nije bilo profitera, da se nisu obogatili, da nisu švercovali, dase nisu dogovarali.
    Hajde prosvjetli me eto ja sam ostao kratkovid kraj očiju i ovo sam sve umislio o čemu pišem i o plaćanju za razmjene, i o prodaji oružja i o prodaji informacija.
    Evo sada da nešto razmotrimo zamisli situaciju da smo ja i ti završili skupa vojnu akademiju, zajedno pili, zajedno jeli, zajedno ženske ganjali, zajedno po blatu puzali zajedno kurve guzili i zaratilo se svako na svojoj strani ko ce sprijeciti da ne dođemo u kontakt i razmjenjujemo informacije i ostavrimo kakvu dobit.
    Pričam sve i aludiram na JNA.
    RAT JE ZA BIJEDU samo onaj što nije imao gdje je morao da ratuje svi ostali su petom u guzicu ili na dobru funkciju ili zapadna evropa.

Tuđman i Milošević ostarili na funkcijama pa ih ponio nacionalni zanos, ma hajte molim vas tosu priče za malu djecu.

Nisam razumio na koga misliš pod ''ONI''?

Eto vi ste razvijeni vi ste pobijedili u ratu, ostvarili ste svoj nacionalni interes i nijemci dolaze kod vas da rade na građevini i poljoprivrednim imanjima, slavonijom kada prođeš vidiš pare kako ispadaju iz onih prastarih kuća sa kojih otpada fasada.

Eto vi ste razvijeni vi ste pobijedili u ratu, ostvarili ste svoj nacionalni interes i nijemci dolaze kod vas da rade na građevini i poljoprivrednim imanjima, slavonijom kada prođeš vidiš pare kako ispadaju iz onih prastarih kuća sa kojih otpada fasada.
    S obzirom da ste nam porušili praktički četvrtinu države,pobili i ranili nekoliko desetaka tisuća ljudi,uništili bar 8/9 turističkih sezona,a u tim uvjetima imamo danas BDP mnogo veći od vašeg,samo budala bi tvrdio to šta ti tvrdiš.
    torcida,45,45

Za Blodisej
    Kad si vec iz Posavine tj.okoline Modrice,hajde kad tako vec sve lijepo znas reci ko napade Modricu i okolna sela?Je li pocetkom aprila Gavro sa svojim pokretom okupiro Modricu i pobjego u toku dana da niko na njega nije ni metka opalio.Ko granatira 3.maja Modricu,ko napade na Kuznjacu,Rijecane,Garevac,Tarevce,Dobrinju
    Ko izvrsi napad na Pecnik,ko je granatiro iz tog tvog VBR-a Jakes i sve to 3.maja ,svaki metak i granata je dosla sa vase strane iz srpskih sela.Je li i to mozda uradeno zbog sverca i ratnih profitera ?Znas li ko je ubio preko 40 bolesnika u Jakesu u bolnici za dusevne bolesnike,VASA Srpska artiljerija i avijacija.
    Hajde reci mi bilo koje mjesto na opcini Modrica da smo mi napali na vas i srpska sela.Ako si bio previse mlad raspitaj se malo odakle se pucalo po ovim nabrojanim mjestima.

Citiraj Prvotno napisano od Dobor Kula Vidi poruku
    Za Blodisej
    Kad si vec iz Posavine tj.okoline Modrice,hajde kad tako vec sve lijepo znas reci ko napade Modricu i okolna sela?Je li pocetkom aprila Gavro sa svojim pokretom okupiro Modricu i pobjego u toku dana da niko na njega nije ni metka opalio.Ko granatira 3.maja Modricu,ko napade na Kuznjacu,Rijecane,Garevac,Tarevce,Dobrinju
    Ko izvrsi napad na Pecnik,ko je granatiro iz tog tvog VBR-a Jakes i sve to 3.maja ,svaki metak i granata je dosla sa vase strane iz srpskih sela.Je li i to mozda uradeno zbog sverca i ratnih profitera ?Znas li ko je ubio preko 40 bolesnika u Jakesu u bolnici za dusevne bolesnike,VASA Srpska artiljerija i avijacija.
    Hajde reci mi bilo koje mjesto na opcini Modrica da smo mi napali na vas i srpska sela.Ako si bio previse mlad raspitaj se malo odakle se pucalo po ovim nabrojanim mjestima.
    Mogli bi da postavimo ista pitanja i sa druge strane. Ko zatvori stanovnike Novog Grada, Dubice, Lipika, Trnjaka, Zorica u Logorbu Strolitu, na stadionu u skoli. ko je napravio sranje u brodu. Odakle pravo jedinicama HVO u Modrici , Garevcu i ostalim selima da pretresaju privatna auta na putu u neka doba noci.Zasto su prelazili iz Balegovca i Mrke Ade na teritoriju Milosevca preko Bosne pa ih isti ti Gavrini Hvatali sa naoruzanjem. Za Samac je bilo pitanje sata koce ga preuzeti pa jeli ti mislis da su srbi toliko naivni. To sto ti spominjes je vec duboko u ratu a vec su svi bili na svojim stranama. A da vjerujem u profiterstvipo sjeti se rijeci gospidje Izetbegovic JEDNA VRECA ZA MOG BAKIRA.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    islim da si sa tom kamilicom upravo izgubio svu objektivnost ovog razgovora. Eto vi ste se branili a srbi vas napali, jbg izvršili desant na Novi grad, Dubicu, Zorice, Trnjak.
    a zašto na odžak, orašje, gradačac, hrvatska sela oko broda i dervente.......?
    ili i ti smatraš da su srbi vrijedniji od drugih pa ako ih negdje ima 3% onda nema druge nego da bude srpsko?
    počevši od stvaranja srpske države, nacionalni prostor srba se stvarao otimanjem i osvajanjem te posrbljivanjem.
    i to vam je prešlo u naviku.

ono što si gledao 95 i 99 je tek početak trenda, vraćanja napuhane mase u redovito stanje nakon što se ohladi i stisne.
    a kako srbe često stisne i srbija će se stisnuti.
    samo prati dinamiku događaja i ne trebaš biti izaija da bi uočio kretanja u budućnosti.
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    a zašto na odžak, orašje, gradačac, hrvatska sela oko broda i dervente.......?
    ili i ti smatraš da su srbi vrijedniji od drugih pa ako ih negdje ima 3% onda nema druge nego da bude srpsko?
    počevši od stvaranja srpske države, nacionalni prostor srba se stvarao otimanjem i osvajanjem te posrbljivanjem.
    i to vam je prešlo u naviku.

ono što si gledao 95 i 99 je tek početak trenda, vraćanja napuhane mase u redovito stanje nakon što se ohladi i stisne.
    a kako srbe često stisne i srbija će se stisnuti.
    samo prati dinamiku događaja i ne trebaš biti izaija da bi uočio kretanja u budućnosti.
    Pa dobro stojimo na raspolaganju ako ti tako mislis. Jbg srba u dalmaciji 3% isto takobu grahovu, glamocu, drvaru, sanskom mostu, baranji , slavoniji, sarajevu, mostaru, kupresu, prilicno si neinformisan a ako cekas sledecu rundu prvo posalji svoju djecu oa onda tudju usijana glavo a rat je promhenjiv mislis li da sledeci put mozda sreca bude na drugoj strani i tako dok se ne poubijamo. Pitam se imas li ti imalo zdravog ratuma. Bijes obicno vodi u propast.

pa jeli ti mislis da su srbi toliko naivni.
    Ne naprotiv,vi ste se spremali par godina za taj rat.JBG vi ste propustili meč loptu i sebi to necete da priznate i sad smo mi krivi sto smo branili svoj dom.Nesnosimo mi krivicu za rat.
    Sto vise ne priznate da ste vi glavni krivci da ste izazvali rat,nego samo trubite da smo svi isti,NISMO.Da ste to davno priznali vjerovatno bi sad pisali o nekim ljepsim temama a ne trubili o ratu.Vjerovatno znas iz kog sam mjesta,odakle si ti.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove