+ Odgovori na temu
Stranica 95 od 107 PrviPrvi ... 45 85 93 94 95 96 97 105 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1,881/2134

Tema: Bosanska posavina 1992. rat, poraz, izdaja....

pa pitaj moje komšije kataniće jel im iko domaći pomogo u ovom ratu.pitaj grabić asmira jel mu iko došo da ga obidje kad je bio u sutjesci.pa pokojnom begi taksisti je dolazio doktor stanko gajić da ga pregleda a kasnije ljudi iz modriče pišu po novinama svjedočenja kako je doktor maltretiro zarobljenike.šta je nedostajalo brati sinu vasvije i pokojnog doktora hamze koji je prije rata radio u zavodu jakeš.jel njega neko maltretiro.puštali ga kući da se kupa.u svakom ratu neko najebe ,nikad nije rat bio pravedan.
    Posljednje uređivanje od borac3k : 05-08-2015 at 18:44

Citiraj Prvotno napisano od borac3k Vidi poruku
    Čitajuć neka svjedočenja navijača iz vremena jugoslavije,naidjo na ovaj forum i pošto pročitah 30-40 strana podsjetih se nekih dogadjaja iz 92. Kako sam ja bio sa druge strane fronta mogu pisat o dešavanju na mojoj strani.Što se tiče dešavanja oko ovog momka Ivana S. pišem šta se pričalo maja 92 o njemu.Vodile su se borbe oko Medijane i snajperista nam ubija 2 vojnika (iz Srbije).Pomjera se linija prema rafineriji i zauzima se taj deo (kod Medijane) gdje se nalazi u nekoj kući ranjen momak u civilu.Transportuju ga u sanitet u Srpsku varoš gdje mu se pruža prva pomoć i upućuje se sanitetskim autom za Doboj.U medjuvremenu u nastavku čišćenja terena u jednoj kući (u blizini njegovog nalaženja) pronalaze snajper i krvavu Hrvatsku maskirnu uniformu.Kako su na tom dijelu izgubili dva saborca sabiraju 2 i 2 i kreću u potjeru za autom koji vozi ranjenika za Doboj, kojeg sustižu oko Duge Njive i tu ga likvidiraju.Posle nekoliko dana čuje se da Hrvati iz Odžaka za njega nude zarobljene Novogradjane.
    Ivan je ubijen kao civil, u vrijeme kad nije bilo borbenih djelovanja.

Poznavao sam jako dobro tog mladica, netko je i objasnio ovdje zasto se tada nasao na tom mjestu. Ne ulazim u daljnju raspravu, svjedoci su jos zivi.

Pozdrav svima.

Ne znam odakle si Inkvizitor i koliko znaš o dogadjajima u Modriči 92.Ja sam vaspitan da ne mrzim nikoga prije ovih sranja a ne mrzim ni sada.U Modriči sam osim onih zadnjih par dana maja pa do kraja juna 92.Zato sam i napisao o onih 99%.U Modriči odnosno Srpskoj varoši je poslije neuspjeha pokreta za jugoslaviju Gavre Drinića je nastala isto veče panika i ljudi su bježali glavom bez obzira ,neznajući ni sami od čega.Sutradan, pa idući 10-15 dana je svaki dan po nekoliko porodica otišlo u pravcu Srbije ili u okolna srpska sela.U Srpskoj varoši je ostalo i dočekalo maj maksimalno 100 gradjana ,što muškaraca što žena.Od kojih je max 50 ''vojnika'' od kojih niko nije imao nikakvog ratnog iskustva,osim vojne vježbe, bez ikakve komande , a okruženi Hrvatskim (Dobrinja,Garevac,Donji Riječani) selima i Muslimanskim ostatkom grada sa četvrte strane.Sreća naša pa niko nije napado vjerovatno nisu ni pretpostavljali kakvo je stanje kod nas.Kad je počela borba 3 maja srbi iz ulice Hajduk Veljka su svoje komšije hrvate koji su živili u tom dijelu grada pustili da odu u pravcu poljoprivrednog dobra tj. Garevca.Jesu kad je počeo sukob u OŠ Sutjeska u sali bili zatvoreni i muškarci i žene i iz mješovitih brakova.Nažalost ih je tu nekoliko i poginulo kad je granata ispaljena iz pravca Garevca pogodila u zid sale koja je napravljena kao i škola kao montažni objekat.Bilo je i dosta ranjenih kojima je pružena prva pomoć u sanitetu pa su kamionima prevezeni u doboj.Po proboju koridora modričani (predratni i u ratu ko je doselio) su držali linije na nekoliko ratišta i nisu imali bliskog kontakta sa hrvatskim i muslimanskim stanovništvom.Zato moja tvrdnja o 99% običnih ljudi koji su ostali na svom ognjištu ili blizu bivših domova.
    Pozdrav,
    tako smo i mi: bez ikakve komande ,selo puno civila sa max 25-30 "vojnika" od kojeg niko nije imao ratnog iskustva okruzeni Srpskim selima Skugric,G.Rijecani i Srpskoj varosi.
    Isto vrijeme ista sudbina...

Ako ste bili toliko neiskusni koliko tvrdis,naprotiv,vasi minobacaci su dosta dobro bili postavljeni-odnosi se na 3.-6.maj .

Zna li neko gdje i kako je poginuo Andrija Andabak (lovac tenkova)?

.....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Znam da je u Bosanskoj posavini, ali gdje tačno i kako....?

Možda bi neki ljudi koji su tu bili, znali odgovorit ali otišli su davno..tako da..

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Možda bi neki ljudi koji su tu bili, znali odgovorit ali otišli su davno..tako da..
    Napisaću samo ono što znam sigurno,a to je da je Andabak poginuo u selu Grk u jednoj akcija koji je završila tako kako je završila.Znam Gorana i Bakicu zapovjednika koji su ga donijeli u šatorskom krilu,ali to je njihova priča sobzirom da 109 brigada u to vrijeme bila na tom dijelu.
    U kontaktu sam sa Goranom i pokušaću ga nagovoriti da napiše par riječi sobzirom da ne želim pisati nešto što nisam osobno vidio.
    Par dana prije odlaska Andabaka u B.Brod sreo sam ga u Vinkovcima i pitao koga da žicam da ide u Odžak na što mi je rekao ima vas već tamo.Razišli smo se ni ne sluteći da je to zadnji susret,ali na onom snimku o tenkovima samo bih spomenuo iako to nije tema Dražena Šimunića neustrašiva čovjeka koji je naredio uništavanje tenkova u Iloku,malo ljudi zna da mu je to bila i zadnja zapovijed,jer ubrzo je povučen u Zagreb i doslovno marginaliziran i da ne dužim i danas ima isti čin kao i tad kad se to desilo.
    Malo za razmišljanje ili sam možda u krivu?????

OBLJETNICA OSNIVANJA 102. BRIGADE HRVATSKOG VIJEĆA OBRANE U Odžaku održana svečana obljetnica
    U Odžaku obilježena je svečana 24. obljetnica osnivanja 102. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Spomenuta brigada djelovala je na području Bosanske Posavine protiv nadmoćnog velikosrpskog agresora. Zapovjednik 102. brigade HVO-a bio je brigadir Tomislav Božić, a vrijedi se prisjetiti da je tijekom rata kroz brigadu prošlo oko 3.500 branitelja. Poginula su 144 branitelja, a 4 su umrla zbog teških ratnih uvjeta. Ranjeno je 500 boraca od kojih je 315 trajnih invalida.

Svečanost brigade obilježena je programom polaganja vijenaca na Središnjem spomen obilježju poginulim braniteljima, Svetom misom u crkvi sv. Ivana Glavosjeka u Odžaku i Tevhidom u odžačkoj džamiji.
    u prirodi nam je svima želja za komunikacijom... za snovima..
    i oduvijek su ljudi pronalazili načine da budu povezani jedni s drugima,
    a svako vrijeme nosi sa sobom i svoje konce koji povezuju....
    taj labirint je život..

Na današnji dan 1992 godine počeo je rat u Modriči.Pale su i prve žrtve.U ranu zoru 3.5. prethodnica grupe od 320 Srpskih vojnika koja je dolazila iz pravca Gornjih Riječana ,kroz šumu,nailazi na stražu iz Dobrinje,koja otvara vatru iz pješadijskog oružja.Posle kratke borbe na licu mjesta su poginuli Radenko Bradašević i Dragan Savić Supa.

Na današnji dan 1992 godine počeo je rat u Modriči.Pale su i prve žrtve.U ranu zoru 3.5. prethodnica grupe od 320 Srpskih vojnika koja je dolazila iz pravca Gornjih Riječana ,kroz šumu,nailazi na stražu iz Dobrinje,koja otvara vatru iz pješadijskog oružja.Posle kratke borbe na licu mjesta su poginuli Radenko Bradašević i Dragan Savić Supa.
    "Počeo rat u Modriči " ?? tko je i što počeo ? I di je to pošla ta "miroljubiva " skupina od 320 srpskih vojnika te 92 godine?
    u prirodi nam je svima želja za komunikacijom... za snovima..
    i oduvijek su ljudi pronalazili načine da budu povezani jedni s drugima,
    a svako vrijeme nosi sa sobom i svoje konce koji povezuju....
    taj labirint je život..

"miroljubiva " grupa ko i ova što je čekala u šumi.U Srpskoj varoši je ostalo stotinjak Srba valjda su pošli da ih zaštite.Kao i ona grupa što je bila u Tarevcima u isto vrijeme.Nisu došli na eskurziju sigurno.

Što ti to znači 3k u nicku.?

Borac 3 kategorije po BORS-u.PRva kategoriacija 1,iduće godine revizija pa 2 ,i još jedna sljedeće godine u 3 kategoriju.Kažu nisi bio dovoljan broj mjeseci u zoni borbeni dejstava.Nisam se ni htjeo žalit,kad sam vidio ko su borci 1 kategorije.Da bogdom nisam nijedna.

Borac treće kategorije jel to.

Znam da nije bilo 3-eg korpusa u vašoj vojsci pa zato pitam

Preskocio si nesto bitno,na danasnji dan je poceo organizovan napad sa srpske strane na opstinu Modricu i na sam grad.
    Granatirana su skora sva nesrpska mjesta.
    Odakle je ovaj Savic,koje je godiste?

Supa nije iz ovih krajeva.On je iz one grupe što je došla iz Srbije.Zvali se Šešeljevci a nike veze sa Šešeljom.

Dobor Kulo Bio sam sa tvoje strane Bosne kad je probijan koridor ,ali nije bilo potrebe da dejstvujem,jer je ispred išla Milicija Krajine.Ja iza njih ako se neko ubaci iza Milicije ili ako bude vaš proboj.Došao sam do groblja u Pećniku i onda nazad u Modriču.

Dobor Kulo Bio sam sa tvoje strane Bosne kad je probijan koridor ,ali nije bilo potrebe da dejstvujem,jer je ispred išla Milicija Krajine.Ja iza njih ako se neko ubaci iza Milicije ili ako bude vaš proboj.Došao sam do groblja u Pećniku i onda nazad u Modriču.
    Nije mi jasno zasto ste se toliko mucili sa nama,vjerovatno sto su vasi mislili da su na Jakesu brigade HV ko sto mnogi sa vase strane i dan danas misle.
    Nasuprot vas su bili samo lokalci koji nisu imali ni jednog covjeka sa nekim ratnim iskustvom,cak nismo imali svi ni pjesadijsko naoruzanje.
    A ta milicija krajine kada su i usli u Jakes bili su prilicno neoprezni,isli su kao na sijelo,cak i na kraju kada smo mi pali oni nisu pokupili sve svoje mrtve neki su exhumirani prije par godina.Al zato nisu propustili da naprave zlocine pa ubijali bolesnike u bolnici(psihijatrija)i sto mi je jos odvratnije da su silovali bolesnice.
    Tu informaciju sam cuo od vasih uglednih ljudi koji su se grozili na to.

Al moram priznat da ste dobri u stvaranju mitova
    Јунаштво Вељка и његових бораца остаће запамћено у аналима овог рата: „Момци „вечитог поручника Миланковића“ извели су једини класичан јуриш „на нож“ виђен у рату 1992. године. Крећући у напад на забункерисано брдо Јакеш развили су се у стрелце, изнели заставу у прве редове и после команде „НОЖ НА ПУШКЕ“ полетели грудима на непријатељске ровове… Девет их је погинуло, двадесетак рањено – Јакеш је пао.”
    Usli ste kada ste danima artiljerijom uzorali sve uzduz i poprijeko.
    Posljednje uređivanje od Dobor Kula : 03-05-2016 at 23:01

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove