+ Odgovori na temu
Stranica 103 od 104 PrviPrvi ... 3 53 93 101 102 103 104 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 2,041/2063

Tema: Bosanska posavina 1992. rat, poraz, izdaja....

Daj molim te ukratko prepričaj o čemu se radi, to je dio internetskog bontona.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Daj molim te ukratko prepričaj o čemu se radi, to je dio internetskog bontona.
    Ako nikog ne interesuje nek admin obriše ili ću ja. Koja glupost, treba nekom ukratko prepričat nečiji dnevnik koji je vodio desetak dana.

Koga interesuje taj i procita...gdje si to "zarobio"??

Citiraj Prvotno napisano od borac3k Vidi poruku
    Ako nikog ne interesuje nek admin obriše ili ću ja. Koja glupost, treba nekom ukratko prepričat nečiji dnevnik koji je vodio desetak dana.
    Obično kad ljudi stavljaju linkove bez opisa to nikoga ne interesira, zato je dio pravila na netu da se ukratko opiše o čemu se radi. Nije teško napisati rečenicu: Ovo je ratni ili civilni dnevnik iz tog i tog mjesta, radi se o ratu ili ratnoj svakodnevnici iz te i te godine. Kontekst je bitan i svakoga zanima.

Citiraj Prvotno napisano od borac3k Vidi poruku
    Došao sam u posjed dnevnika jednog Modričanina iz Juna 92.piše kako je bilo u gradu ,šta je radio,šta je se pričalo,sa kim se vidjao.Ako budem znao postaviću sliku od par dana dnevnika.
    25.04.2017 sam obećao objavit dnevnik mog sugrađanina iz 1992, na stranici broj 100.

U kući gdje je bila izmještena policija posle proboja koridora među mojim stripovima koji su mi ostali kod kuće. Mojim pošto sam ih lično kupovao i skupljao od početka 80-ih godina.

za dobrinjca Bio sam cijelo vrijeme od noćnih straža u Mendosinu prije sukoba do sjedenja pred Bucinom prodavnicom i gledanja kako Srbi u pretovarenim autima bježe iz Modriče posle Gavrinog fijaska u kom hvala Bogu nisam učestvovao a oružje sam dobio posle tog događaja (papovku), do 3 maja i početka sukoba. U maju sam bio par dana na liniji prema SŠC-u u 2-3 kuće od kuće Koste Ristića prema Trafo stanici, a 6-7 dana maja sam bio u kući kraj koje se završava asvalt na putu prema Straževcu a sa kog se skrene desno i spusti se do raskrsnice do limara Hurtića. Naravno, učestvovao sam i u proboju Koridora do Pećničkog groblja odakle se vraćam u Modriču i pristupam Policiji gdje se kratko zadržavam jer idem u radnu obavezu kao čuvar do oktobra 93 kad me mobilišu u VRS, do 30.06.1996.
    Posljednje uređivanje od borac3k : 01-08-2019 at 16:38

borac 3k..zasto ste vi bjezali poslije gavrinog fijaska??
    on je nekako polovinom aprila upao u grad..putem radija je davao ultimatume za predaju oruzja (kladari,dobrinja..i ostala hrv.sela)i navodno se proculo da od Odzaka ide 2000 zengi i HOS-ovaca na Modricu..mozda zbog toga??

..nakon povlacenja iz sela negdje oko 6-7 maja u garevac i mi zaposjedamo liniju prema srednjoj skoli i babica mostu..

Nije niko pobjego, po priči ljudi iz vrha tadašnjeg SK-PJ, jedinici iz Skugrića koja je bila raspoređena duž Marikačića puta prema PD-u i Garevcu, nije došla smjena iz sela i ljudi su jednostavno otišli svojim kućama. Nakon toga šta drugo očekivat nego rasulo, pogotovo kad je otišla vojska koja je bila sa pragom i BOVom. Nisu samo putem radija već je kišao auto i preko razglasa pozivao da se preda nelegalno oružje. Nisu išli samo u Hvatska sela, bili su i u Tarevcima i kroz Islam varoš a lično sam sa prijateljom prošetao kroz centar Modriče i čuo poziv o predaji oružja. Nije ovo za Hosovce iz Gavrinog debakla, to je iz majskog nikad rasvjetljenog povlačenja. Vojska koja je bila na liniji Bakulić-Dom zdravlja i gdje je bilo pomjeranja i vraćanja položaja je pustila tu priču o tih 2000 Hosovaca. Kod SŠC nisam ispalio ni metka jer nisam nikog ni vidio sa druge strane a i posle pucanja treba i čistit oružje.

Mislim da si ipak pobrkao neke stvari. Taj fiasko Gavrinih se desio tacno poslije priče o dolasku HOS-a. To sto su ti pričali učesnici sa tvoje strane je jednostavno laž.
    Činjenica je da su bukvalno pobjegli bacajući oruzje, sa silosa su pobjegli ostavivsi prilično oruzja. Izmedu ostalog mitraljez M84 i vojni snajper. 84- tvorka je donesena početkom maja u Jakes a snajper je takođe zavrsio kod nas.

....tako je bilo sigurno,nakon sto je Gavro polovinom aprila zauzeo vitalne dijelove u gradu i davao ultimatum za predaju oruzja je kod nas sastavljena "delegacija"od 2-3 covjeka koja su sisli do SUP-a na pregovore..
    Receno je da se oruzje nece predavati a ako dojde do nasilnog ulaska u selo da ce biti rafinerija granatirana..

Nakon toga je ja mislim umjesto do 12 sati ultimatum produzen do 14 sati i onda je pukla ta caura o 2000 Hosovaca i ZNG od Odzaka i Garevljana da su krenuli nasipom kanala prema rafineriji.Nakon toga je isti ili sutra dan doticni napustio glavom bez obzira grad..

A ti vasi sto su bili oko doma zdravlja krajem maja su mogli biti samo u kontaktu sa Hijeninim ljudima i bio je jos nekakav "Cavka" sa svojom grupom ljudi koji je vas putem megafona pozivao na predaju..

Činjenica je da je u maju 92, u Modriči bilo od 800 do 1000 što vojnika što policajaca, koji su bili u 4-5 jedinica i još mi koji smo ostali u Srpskoj varoši. Svako je imao svoju komandu a kordinacija između istih čista 0. Nismo se mi povukli iz grada zbog nekih žestokih napada "neprijatelja" već zbog katastrofalne komunikacije među jedinicama. To pokazuje i vrijeme dolaska prvih vaših vojnika do Dobrinje, tačnije nekih 16-17 sati od izlaska poslednje naše jedinice iz Modriče.

Citiraj Prvotno napisano od Dobor Kula Vidi poruku
    Mislim da si ipak pobrkao neke stvari. Taj fiasko Gavrinih se desio tacno poslije priče o dolasku HOS-a. To sto su ti pričali učesnici sa tvoje strane je jednostavno laž.
    Činjenica je da su bukvalno pobjegli bacajući oruzje, sa silosa su pobjegli ostavivsi prilično oruzja. Izmedu ostalog mitraljez M84 i vojni snajper. 84- tvorka je donesena početkom maja u Jakes a snajper je takođe zavrsio kod nas.
    Znam lično ljude koji su bili na silosu i nisu "pobjegli" i pobacali oružje već su ga jednostavno ostavili. Šta su trebali uradit kad su čuli da su se ostali povukli a oni gore čame 3 dana okruženi ne baš prijateljski, naoružanim građanima. Ti bi možda išao u proboj da si bio na njihovom mjestu ? Gavrini se nisu povukli zbog Hosovaca, pitaj Gavru, živi u Dugom polju. Priča o 2000 "crnokošuljaša" a ne Hosovaca je iz maja, a ne aprila, znam to sigurno, izišo sam iz Modriče sa poslednjom vojskom.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove