+ Odgovori na temu
Stranica 94 od 104 PrviPrvi ... 44 84 92 93 94 95 96 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1,861/2068

Tema: Bosanska posavina 1992. rat, poraz, izdaja....

Super ugledni član interceptor avatar
    Datum registracije
    Nov 2011
    Citiraj Prvotno napisano od borac3k Vidi poruku
    A iste te 93 dok su čak i neke srpske jedinice ratovale sa hrvatima a protiv muslimana na žepačko-maglajskom ratištu na području Gradačca srbi dovoze cisternama gorivo muslimanima.Otkače srpski kamion i zakače svoj i ostave kauciju za cisternu dok ne vrate.Kasnije se steklo povjerenje pa je išao i kamion.
    To je djelomično točno po priči koju sam čuo od čovjeka iz Žepča. Ali to je prvenstveno bilo iz razloga jer ste i vi bili u opasnosti od najezde muslimana i straha da nećete opstati.
    Torcida-old school 45

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Ne znam odakle si Inkvizitor i koliko znaš o dogadjajima u Modriči 92.Ja sam vaspitan da ne mrzim nikoga prije ovih sranja a ne mrzim ni sada.U Modriči sam osim onih zadnjih par dana maja pa do kraja juna 92.Zato sam i napisao o onih 99%.U Modriči odnosno Srpskoj varoši je poslije neuspjeha pokreta za jugoslaviju Gavre Drinića je nastala isto veče panika i ljudi su bježali glavom bez obzira ,neznajući ni sami od čega.Sutradan, pa idući 10-15 dana je svaki dan po nekoliko porodica otišlo u pravcu Srbije ili u okolna srpska sela.U Srpskoj varoši je ostalo i dočekalo maj maksimalno 100 gradjana ,što muškaraca što žena.Od kojih je max 50 ''vojnika'' od kojih niko nije imao nikakvog ratnog iskustva,osim vojne vježbe, bez ikakve komande , a okruženi Hrvatskim (Dobrinja,Garevac,Donji Riječani) selima i Muslimanskim ostatkom grada sa četvrte strane.Sreća naša pa niko nije napado vjerovatno nisu ni pretpostavljali kakvo je stanje kod nas.Kad je počela borba 3 maja srbi iz ulice Hajduk Veljka su svoje komšije hrvate koji su živili u tom dijelu grada pustili da odu u pravcu poljoprivrednog dobra tj. Garevca.Jesu kad je počeo sukob u OŠ Sutjeska u sali bili zatvoreni i muškarci i žene i iz mješovitih brakova.Nažalost ih je tu nekoliko i poginulo kad je granata ispaljena iz pravca Garevca pogodila u zid sale koja je napravljena kao i škola kao montažni objekat.Bilo je i dosta ranjenih kojima je pružena prva pomoć u sanitetu pa su kamionima prevezeni u doboj.Po proboju koridora modričani (predratni i u ratu ko je doselio) su držali linije na nekoliko ratišta i nisu imali bliskog kontakta sa hrvatskim i muslimanskim stanovništvom.Zato moja tvrdnja o 99% običnih ljudi koji su ostali na svom ognjištu ili blizu bivših domova.
    ajd ne laži. Garevljani pobili zarobljenike. a vi ste im uspavanke pjevali?
    kako imaš obraza doći tu i bajati te priče nakon svega što ste napravili?
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Super ugledni član interceptor avatar
    Datum registracije
    Nov 2011
    I onda malo jugoistočnije:

Evo jedne sto posto istinite i za koju je Čovjek svjedočio u Hagu. Kažem čovjek i svaka čast iako smo bili na suprotnim stranama :

U Haškom tribunalu do danas je bilo dosta potresnih svjedočenja o počinjenim zločinima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Međutim, 22. februara ove godine u Haškom tribunalu svjedočio je zaštićeni svjedok 101, bivši vojnik Zvorničke brigade VRS-a i očevidac strijeljanja zarobljenih Bošnjaka u Orahovcu, a svjedočio je u slučaju Popović i ostali kojima se sudi za počinjene zločine u Srebrenici. Njegovo svjedočenje ostat će upamćeno u sjećanju mnogih ljudi. Prenosimo najzanimljivije detalje spomenutog svjedočenja.

''A onda se dogodilo nešto strašno, nešto što je nevjerovatno da se može dogoditi. Nešto što ni do danas nisam mogao zaboraviti i neću nikada zaboraviti. Stalno razmišljam šta sve čovjek može uraditi drugom čovjeku. Bez obzira koliko ste puta gledali strahote u raznim filmovima, dokumentarcima i sl., bez obzira koliko ste knjiga pročitali sa horor tematikom, knjiga koje vas natjeraju da plačete nad tuđom sudbinom, dozvolite mi da kažem to se ne može uporediti s onim šta sam ja vidio tamo. Dobio sam dijabetes poslije toga. Iz te gomile naslaganih mrtvih tijela, koja nisu više ličila na ljudska tijela, to su bili samo komadi mesa, odjednom se pojavilo ljudsko biće. Kažem ljudsko biće, ali ustvari to je bio dječak od pet do šest godina starosti. To je nevjerovatan prizor. Nevjerovatno. Ljudsko biće izlazi i ide prema putu, putu na kojem stoje vojnici koji automatskim puškama vrše strijeljanje. To dijete ide pravo prema njima. Svi vojnici i policajci koji su stajali na tom putu, ljudi koji su naučili ubijati, svi su iznenada spustili svoje oružje i sledili su se od tog prizora. Dječak je bio pokriven dijelovima crijeva i mesa drugih ljudi. Ispred vojnika je stajao jedan oficir, mislim da je bio pukovnik, arogantno se obratio vojnicima: 'Šta čekate, završite s njim!' Tada su mu vojnici, kojima uopće nije bio problem ubijati ljude, odgovorili: 'Gospodine, imate pištolj, zašto vi ne završite s njim?' Svi su nakon toga zanijemili. Tada se taj oficir obratio vojnicima: 'Uzmite to dijete, stavite ga na kamion i dovedite ga poslije sa drugom grupom, tada ćemo završiti s njim.' Dijete je bilo u šoku. Stalno je ponavljalo: 'Baba, baba, gdje si?' Vojnici su uzeli dijete da ga stave na kamion. Dječak se otimao, jer se sjećao da je već bio na tom kamionu. Tada sam ja prišao i rekao sam vojnicima: 'Slušajte, odvest ću ga ja u svoj kamion, pustit ću mu muziku da mu odvratim pažnju od onoga šta se dogodilo. Upalit ću radio. Ušao sam u kamion i upalio svjetlo, upalio sam radio, pronašao lokalnu radiostanicu. Rekao sam mu: 'Hajde uđi, dođi meni. Vidi imam svjetlo, muziku. Iznenada me uhvatio za ruku.' Ne bih želio nikome od vas da to doživite. Ja sam bio poznat kao jak i čvrst čovjek. Ali, nikome ne bih želio da iskusi takav stisak kao što je on moju ruku stisnuo. Bio sam šokiran snagom njegovog stiska.'' Zaštićeni svjedok 101 odveo je dječaka u Zvornik u bolnicu gdje ga je zbog rana koje je dječak imao odveo na hirurško odjeljenje. ''Kada sam ga doveo do hirurškog odjeljenja zgrabio me je za ruku, govoreći mi: ''Baba, ne daj da me odvedu, molim te.' I dan-danas u ušima mi odzvanjaju njegove riječi. Dok ga je doktor pregledao i čistio sa njega ostatke ljudske utrobe i mesa, osjetio sam strašan smrad. Nikako nisam mogao razumjeti kako taj smrad nisam osjetio dok sam ga vozio kamionom do bolnice. Toliko sam bio šokiran čitavim događajem.''
    Torcida-old school 45

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Čitajuć neka svjedočenja navijača iz vremena jugoslavije,naidjo na ovaj forum i pošto pročitah 30-40 strana podsjetih se nekih dogadjaja iz 92. Kako sam ja bio sa druge strane fronta mogu pisat o dešavanju na mojoj strani.Što se tiče dešavanja oko ovog momka Ivana S. pišem šta se pričalo maja 92 o njemu.Vodile su se borbe oko Medijane i snajperista nam ubija 2 vojnika (iz Srbije).Pomjera se linija prema rafineriji i zauzima se taj deo (kod Medijane) gdje se nalazi u nekoj kući ranjen momak u civilu.Transportuju ga u sanitet u Srpsku varoš gdje mu se pruža prva pomoć i upućuje se sanitetskim autom za Doboj.U medjuvremenu u nastavku čišćenja terena u jednoj kući (u blizini njegovog nalaženja) pronalaze snajper i krvavu Hrvatsku maskirnu uniformu.Kako su na tom dijelu izgubili dva saborca sabiraju 2 i 2 i kreću u potjeru za autom koji vozi ranjenika za Doboj, kojeg sustižu oko Duge Njive i tu ga likvidiraju.Posle nekoliko dana čuje se da Hrvati iz Odžaka za njega nude zarobljene Novogradjane.
    Ivan nije metka ispalio. zarobljen je jer je budala išao vidjeti curu u Dobrinju.
    nije likvidiran nego je zvjerski mučen u logoru dok nije izdahnuo. preživjeli iz logora su pričali da su mu čavle zabijali u tijelo. bio je toliko slab fizički da ga je smrt spasila.
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    ja ti kažem što sam vidio svojim očima vjerovo neko ili ne.početkom 95 sam bio na glamočkom ratištu.priča nam domaći čovjek iz njihovog interv.voda kako je palo livanjsko polje.srba nigdje niko ni metka da ispali a hrvati se voze u kamionima i uspostavljaju liniju ko na izletu.sve je to bilo režirano puno ranije.ko bi mogo reć srbima iz grahova,glamoča,drvara gdje su bili preko 90% il nekog drugog grada koji je pao 95 pakujte se il ostante pod hrvatskom il muslimanskom vlasti pa šta bude sa vas.taj se nebi glave nanoso.prijedorčani su napustili liniju na gradačcu i otišli samoinicijativno branit prijedor.nijedna jedinica vrs sa tih područja koja su pala 95 nije bila ni blizu svojih gradova.dali bi hrvati iz posavine poslušali svoje vodje 92 da su im rekli ovo više nije vaše to pripada srbima.
    pa kad nešto padne onaj tko je loše branio ili pobegao nađe svakakva opravdanja za poraz.
    po vama hrvati nikad ne bi ni pedlja zauzeli da vas nije izdalo, prodalo i slično a od 1991 već i kraja 1992 sve bitke protiv hv-a izgubili.
    ja pitam tko bi stalno i iznova namještao korist onima koji, kako to proizlazi iz srpske priče, u stvarnosti ne bi ništa uspjeli.
    sujeta je gadna stvar a opravdavanje poraza na terenu šupljim pričama samo usađuje obrambeni mehanizam po kojemu se može uvijek gubiti a poslije pričati kako se ne bi izgubilo da netko nije porao, sredio, namjestio....

u oluju je poginulo preko 700 srpskih vojnika.
    u 9. i 10. mjesecu je u bih poginulo preko 1800 srpskih vojnika
    to je 2500 ljudi.
    ako ubrojimo i kolovoške borbe u bih ispada da je u "namještenim" i "prodanim" odnosno lažnim borbama poginulo između 2500-3000 srpskih vojnika i zarobljeno preko 2000.
    nije li malo previše za organizirano povlačenje i prepuštanje terena?
    ovisno o izvoru neki srbi vrde kak ose radilo o namještaljci a neki kako je borba bila teška i krvava a ustaše višestruko brojniji (glupost) i naoružaniji (još veća glupost).
    dogovorite se jel bila namještaljka ili su u igri bile mnogobrojnije ustaše jer teško možemo voditi razgovor ako netko u startu ima premisu kako izbjeći osjećaj poraza.
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od interceptor Vidi poruku
    To je djelomično točno po priči koju sam čuo od čovjeka iz Žepča. Ali to je prvenstveno bilo iz razloga jer ste i vi bili u opasnosti od najezde muslimana i straha da nećete opstati.
    zbog toga su npr. aktivno pomagali muslimanima protiv hrvata na mostarskom bojištu.

Citiraj Prvotno napisano od interceptor Vidi poruku
    1993 strah od najezde muslimana ? pa oni su za vrijeme sukoba sa hrvatima bili i gladni i žedni.da je se vrs te 93 udružila sa jednom stranom u sukobu rat bi se završio iste godine.kako je pričao moj sugradjanin musliman 93 godine njegova mama je išla na pijacu u gradačac sa 10.000 maraka (njemački) i nemaš šta kupit ni da napuniš jednu običnu torbu što žene nose na pijacu.

Citiraj Prvotno napisano od ZGabriel Vidi poruku
    ajd ne laži. Garevljani pobili zarobljenike. a vi ste im uspavanke pjevali?
    kako imaš obraza doći tu i bajati te priče nakon svega što ste napravili?
    ko je reko da su garevljani pobili zarobljenike ? ja sam napisao da je granata došla iz pravca garevca, jer je na sali za fizičko u osnovnoj školi sutjeska pogodjen zid koji gleda prema srednjoškolskom centru pa samim tim i prema garevcu.srbi nisu imali minobacače na prvoj liniji kod sšc modriča.ja sam siguran da ni u garevcu nisu znali da u oš sutjeska ima zatvorenog svijeta. pa ljudi moji nije po srpskoj varoši u maju 92 pado snijeg.šta smo napravili ? otpratio je vojnik čovjeka iz dobrinje da nahrani stoku jer je imo farmu,a ovaj ga ubije.

Ivan nije metka ispalio. zarobljen je jer je budala išao vidjeti curu u Dobrinju.
    nije likvidiran nego je zvjerski mučen u logoru dok nije izdahnuo. preživjeli iz logora su pričali da su mu čavle zabijali u tijelo. bio je toliko slab fizički da ga je smrt spasila.
    ako si pažljivo čito ja sam napisao "šta se pričalo" o momku za kojeg su odžačani nudili zarobljene novogradce. jel se zna gdje zarobljen i kada.u kojem je logoru mučen.znal neko ko mu je bila cura u dobrinji.znam dobro dobrinju i išo sam sa dosta njih u školu.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    ko je reko da su garevljani pobili zarobljenike ? ja sam napisao da je granata došla iz pravca garevca, jer je na sali za fizičko u osnovnoj školi sutjeska pogodjen zid koji gleda prema srednjoškolskom centru pa samim tim i prema garevcu.srbi nisu imali minobacače na prvoj liniji kod sšc modriča.ja sam siguran da ni u garevcu nisu znali da u oš sutjeska ima zatvorenog svijeta. pa ljudi moji nije po srpskoj varoši u maju 92 pado snijeg.šta smo napravili ? otpratio je vojnik čovjeka iz dobrinje da nahrani stoku jer je imo farmu,a ovaj ga ubije.
    ja sam iz Modriče, nemoj meni pričati šta se događalo.

reci, jel i Anto Duspara imao farmu? i Zvonko Perković? i Slavica Jeremić? i oni starci invalidi koje ste žive zapalili u kući, tamo iza srednje džamije?

ako si pažljivo čito ja sam napisao "šta se pričalo" o momku za kojeg su odžačani nudili zarobljene novogradce. jel se zna gdje zarobljen i kada.u kojem je logoru mučen.znal neko ko mu je bila cura u dobrinji.znam dobro dobrinju i išo sam sa dosta njih u školu.
    čitaLA. sve se zna. kako to da ti ne znaš, pa bio si na licu mjesta.

יֵשׁ מֵאַיִן

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    pa kad nešto padne onaj tko je loše branio ili pobegao nađe svakakva opravdanja za poraz.
    po vama hrvati nikad ne bi ni pedlja zauzeli da vas nije izdalo, prodalo i slično a od 1991 već i kraja 1992 sve bitke protiv hv-a izgubili.
    ja pitam tko bi stalno i iznova namještao korist onima koji, kako to proizlazi iz srpske priče, u stvarnosti ne bi ništa uspjeli.
    sujeta je gadna stvar a opravdavanje poraza na terenu šupljim pričama samo usađuje obrambeni mehanizam po kojemu se može uvijek gubiti a poslije pričati kako se ne bi izgubilo da netko nije porao, sredio, namjestio....

u oluju je poginulo preko 700 srpskih vojnika.
    u 9. i 10. mjesecu je u bih poginulo preko 1800 srpskih vojnika
    to je 2500 ljudi.
    ako ubrojimo i kolovoške borbe u bih ispada da je u "namještenim" i "prodanim" odnosno lažnim borbama poginulo između 2500-3000 srpskih vojnika i zarobljeno preko 2000.
    nije li malo previše za organizirano povlačenje i prepuštanje terena?
    ovisno o izvoru neki srbi vrde kak ose radilo o namještaljci a neki kako je borba bila teška i krvava a ustaše višestruko brojniji (glupost) i naoružaniji (još veća glupost).
    dogovorite se jel bila namještaljka ili su u igri bile mnogobrojnije ustaše jer teško možemo voditi razgovor ako netko u startu ima premisu kako izbjeći osjećaj poraza.
    ja razumijem odlično, ali ti mene izgleda nerazumiješ.uopšte nisam opterećen nekim osjećajem poraza ,niti me opterećuje što su tamo negdje u krajini srbi protjerani iz svojih kuća. žao mi je samo ljudi što su poginuli.za šta?za koga?šta trebam da plačem.da se ubijem.rat je bio i u ratu je sve moguće.nadam se da se slažemo da nemože niko bolje branit kuću od onog koji ju je napravio.ili selo od onih koji u njemu žive.pa i vi pišete da je 92 kad padne jedno selo u posavini ljudi iz tog sela neće da brane sljedeće.moja je tvrdnja da je sve dogovoreno ali da je rat morao da bude jer u miru niko nebi mogo da se nagovori da napusti svoju djedovinu.pitam te bil hrvati napustili posavinu u miru da im je neko reko.bi malo morgen.tako isto je i u grahovu,glamoču,drvaru itd.u vašem slučaju ste vi branili svoje kuće što u slučaju dogadjaja iz zapadne bosne 95 nije bilo.jedino što možeš reć da je isto za pomenute dogadjaje iz 92 i 95 da ljudi koji su bili na linijama odbrane nisu branili sela i gradove koji su bili iza njihovih ledja jer oni nisu iz tih krajeva.koliko je kod vas jedinica iz hrvatske pobjeglo glavom bez obzira i ostavilo lokalce da krpe liniju od dervente prema brodu.na ozren je napdalo nekoliko korpusa abih do 95 i šta su postigli? ništa.jer su na tom ratištu bile elitne jedinice (16 krajiška.vukovi sa vučijaka ...) dok nije došla 95 i naša komanda nije na ozren poslala jedinice (iz laktaša i prnjavora) i koje su na savi izmedju odžaka i broda provele više od 2 godine koje nisu imale nijedne bitke iza sebe.oni su sa sobom ponijeli štapove za pecanje na ozren.kako je boban reko srbima na pregovorima u gracu kad je bilo riječi čini mi se oko neke planine kod gacka što su srbi tražili da im pripane - ko ste vi da nam uzmete što nam je dala kruna karadjordjevića.kad su bile banovine.

ja sam iz Modriče, nemoj meni pričati šta se događalo.

reci, jel i Anto Duspara imao farmu? i Zvonko Perković? i Slavica Jeremić? i oni starci invalidi koje ste žive zapalili u kući, tamo iza srednje džamije?

čitaLA. sve se zna. kako to da ti ne znaš, pa bio si na licu mjesta.
    i ja sam iz modriče i bio sam u modriči cijelo vrijeme.bio sam ja, al su bili i vojnici sa ozrena ,iz banja luke,iz vojvodine iz srbije i ko zna sve odakle.i njima nije komandovao niko iz modriče.ako si kako kažeš pažljivo čitala onda si pročitala da je u jednom dijelu modriče gdje su srbi živili u većini ostalo četrdesetak naoružanih ljudi koji nisu imali pojma šta je rat, osim iz filmova.ne opravdavam nikakav zločin a pogotovo ubijanje civila.ne želim da se pravdam za nešto što je neko drugi učinio iz ko zna kavih razloga.ja sam u maju vidio dusparu i bio kod njega u kući i popio sok kojim su me ponudili.i nisam bio naoružan. i oni su bili živi kad sam otišao iz njihove kuće.to je bilo u vrijeme borbi oko katoličke crkve. znaš li ko ubi mog komšiju od 90 godina davida marića ,romeovog djeda.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    u jednom dijelu modriče gdje su srbi živili u većini ostalo četrdesetak naoružanih ljudi koji nisu imali pojma šta je rat, osim iz filmova
    o mom kvartu pričaš.

Gavro Drinić, Mirko Lazić, Đoko Čančarević, Savo Nijemčević, onaj Cvijanović iz TO, mladi lavovi poput Dade Matijaševića ili Dragana Kojića?
    zanimljivo kako ih neiskustvo nije spriječilo da postanu ratni zločinci u mjesec dana.
    i onaj lik koji je imao dva sina, Milenceta i Miodraga. zaboravih prezime.

kako to da su Cvijanovićev sin i Milence odbili pucati na svoje susjede i otišli iz Modriče, a ovi neiskusni ostali da se iživljavaju na dojučerašnjim prijateljima?

ne znaš šta je bilo s Antom Dusparom? između ostalog su mu željeznom šipkom nabijali sol u ždrijelo. stari ustaša, jel, zaslužio je. nisu to radili došljaci iz Srbije, nego domaći. naše dobre komšije.
    spomenuh ti spaljivanje invalida. Ivanu su, kako rekoh, zabijali čavle u kosti.
    sigurno ste imali još kreativnih metoda. recimo, izgraditi parking na ruševinama katoličke crkve iz 19. stoljeća.

ne znaš šta je bilo s Džonijevom mamom, udanom za Srbina? ne znaš zašto se Džoni odrekao srpskog prezimena i uzeo majčino djevojačko?

ti si sigurno bio kuhar.

יֵשׁ מֵאַיִן

o mom kvartu pričaš.

Gavro Drinić, Mirko Lazić, Đoko Čančarević, Savo Nijemčević, onaj Cvijanović iz TO, mladi lavovi poput Dade Matijaševića ili Dragana Kojića?
    zanimljivo kako ih neiskustvo nije spriječilo da postanu ratni zločinci u mjesec dana.
    i onaj lik koji je imao dva sina, Milenceta i Miodraga. zaboravih prezime.

kako to da su Cvijanovićev sin i Milence odbili pucati na svoje susjede i otišli iz Modriče, a ovi neiskusni ostali da se iživljavaju na dojučerašnjim prijateljima?

ne znaš šta je bilo s Antom Dusparom? između ostalog su mu željeznom šipkom nabijali sol u ždrijelo. stari ustaša, jel, zaslužio je. nisu to radili došljaci iz Srbije, nego domaći. naše dobre komšije.
    spomenuh ti spaljivanje invalida. Ivanu su, kako rekoh, zabijali čavle u kosti.
    sigurno ste imali još kreativnih metoda. recimo, izgraditi parking na ruševinama katoličke crkve iz 19. stoljeća.

ne znaš šta je bilo s Džonijevom mamom, udanom za Srbina? ne znaš zašto se Džoni odrekao srpskog prezimena i uzeo majčino djevojačko?

ti si sigurno bio kuhar.
    sigurno nisam obilazio modriču i gledo ko šta radi i oćel neko bit ubijen .po tebi je najbolje bilo da smo se svi predali i čekali milost kao i srbi iz novog grada.jesil ti čula šta su ti ljudi doživjeli od svojih komšija.šta bi bilo sa modričkih srba da su došli oni koji su se iživljavali nad ljudima koji su predali oružje.gavro došao u modriču sa vodom policije iz bl,jesul tim počinili zločin.djoko čančar ,šta je bogati on bio značajan.pa taj je uživao u beogradu u blagodetima rafinerije gdje i dan danas.jel dado zločinac zato što su u podrumu njegove kuće bili zatvorenici.jel to on napravio privatni zatvor.prosvijetli me, šta je kojić uradio.što se niko barem ne uhapsi ako ne i osudi od ovih navedenih.nečuh ni da ih je neko barem pljunu na ulici zbog učinjenog.da je moj neko bližnji ubijen ili silovan na ovakav način ja bi ga odrobijo a njega nikad više nebi bilo.ko bogati minira manastir u žitomisliću, iz kojeg je on vijeka.dva čovjeka koji su rekli da su pacifisti i koji na pitanje šta radite kod kuće kad ljudi ginu kažu da su pacifisti su sjajko i simo čajić koji su ipak uzeli oružje kad su im rekli da će doći da provjere jesul zadužili oružje.ovaj drugi je po proboju koridora pobjego u novi sad.džoni je se odreko i oca što je srbin koji mu je sve dao u životu,koji mu je davo 100 maraka samo da popije čašu vode jer je stalno pio kolu.dal je se odreko para od kuće što je prodo aco.nereče ko ubi djeda davida.žao mi je što imam utisak da je sve što napišeš puno neke mržnje prema modričkim srbima posebno.svako ima savjest i to ga barem mora stići ako ne druga kazna.neko poludi,neko se ubije.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    ja razumijem odlično, ali ti mene izgleda nerazumiješ.uopšte nisam opterećen nekim osjećajem poraza ,niti me opterećuje što su tamo negdje u krajini srbi protjerani iz svojih kuća. žao mi je samo ljudi što su poginuli.za šta?za koga?šta trebam da plačem.da se ubijem.rat je bio i u ratu je sve moguće.nadam se da se slažemo da nemože niko bolje branit kuću od onog koji ju je napravio.ili selo od onih koji u njemu žive.pa i vi pišete da je 92 kad padne jedno selo u posavini ljudi iz tog sela neće da brane sljedeće.moja je tvrdnja da je sve dogovoreno ali da je rat morao da bude jer u miru niko nebi mogo da se nagovori da napusti svoju djedovinu.pitam te bil hrvati napustili posavinu u miru da im je neko reko.bi malo morgen.tako isto je i u grahovu,glamoču,drvaru itd.u vašem slučaju ste vi branili svoje kuće što u slučaju dogadjaja iz zapadne bosne 95 nije bilo.jedino što možeš reć da je isto za pomenute dogadjaje iz 92 i 95 da ljudi koji su bili na linijama odbrane nisu branili sela i gradove koji su bili iza njihovih ledja jer oni nisu iz tih krajeva.koliko je kod vas jedinica iz hrvatske pobjeglo glavom bez obzira i ostavilo lokalce da krpe liniju od dervente prema brodu.na ozren je napdalo nekoliko korpusa abih do 95 i šta su postigli? ništa.jer su na tom ratištu bile elitne jedinice (16 krajiška.vukovi sa vučijaka ...) dok nije došla 95 i naša komanda nije na ozren poslala jedinice (iz laktaša i prnjavora) i koje su na savi izmedju odžaka i broda provele više od 2 godine koje nisu imale nijedne bitke iza sebe.oni su sa sobom ponijeli štapove za pecanje na ozren.kako je boban reko srbima na pregovorima u gracu kad je bilo riječi čini mi se oko neke planine kod gacka što su srbi tražili da im pripane - ko ste vi da nam uzmete što nam je dala kruna karadjordjevića.kad su bile banovine.
    malo pojednostavljuješ i nabacuješ stvari bez veze.
    po tebi je znači sve ovo organizirao neki master mind koji je uvijek bio 3 koraka ispred.
    a ovaj rat je bio sve samo ne neka dobro orgnizorana događanja.

koliko je kod vas jedinica iz hrvatske pobjeglo glavom bez obzira i ostavilo lokalce da krpe liniju od dervente prema brodu
    vidi koliko ovdje griješiš.
    vidiš, nije ni jedna je nije niti bila ni jedna jedinica kao formacija.
    išle su borbene grupe sastavljene od dragovoljaca iz određenje postrojbe.
    ni jedan čovjk iz hv-a nije otišao u poavinu protiv svoje volje.
    tko kaže da ga je prisilno poslalo, laže.
    takve omanje postrojbe hv-a nisi napuštale položaje jer su bile najspremnije skupine, dragovoljci koji tu nisu bili jer moraju nego jer hoće.

ja ti kažem što sam vidio svojim očima vjerovo neko ili ne.početkom 95 sam bio na glamočkom ratištu.priča nam domaći čovjek iz njihovog interv.voda kako je palo livanjsko polje.srba nigdje niko ni metka da ispali a hrvati se voze u kamionima i uspostavljaju liniju ko na izletu.sve je to bilo režirano puno ranije.ko bi mogo reć srbima iz grahova,glamoča,drvara gdje su bili preko 90% il nekog drugog grada koji je pao 95 pakujte se il ostante pod hrvatskom il muslimanskom vlasti pa šta bude sa vas.taj se nebi glave nanoso.prijedorčani su napustili liniju na gradačcu i otišli samoinicijativno branit prijedor.nijedna jedinica vrs sa tih područja koja su pala 95 nije bila ni blizu svojih gradova.dali bi hrvati iz posavine poslušali svoje vodje 92 da su im rekli ovo više nije vaše to pripada srbima.
    Koji mitomani,nevjerovatno.HV dva puta pokušavao,čak uz pomoć borbenih helikoptera,međutim nitko sa srpske strane da metka ispali.

Momci u sastavu 2/9 gbr. (ex.84.gardijska bojna Termiti) koja je u kompletnom sastavu povučena s Velebita odradila je uzvisinu Nos zadnju crtu na Šatoru -liniju utvrđenja i bunkera ,koju gen. Gotovina spominje u svojoj knjizi,a bili su prepreka za ulazaka u Grahovo.

Za 45 minuta u zestokom ali brzom okrsaju (obuhvatom s leđa)
    Termiti su imali 1 poginulog /Nikpalja/ i 8 ranjenih minobacačkom vatrom u šumi koju su Srbi ipak zasuli jer im je bilo sumljivo, a koji pisnuli nisu kod ranjavanja.
    Inače su Termitim bili pripremili 30 mrtvačih vreća jer je HV 2 puta do tada jurišao bez uspjeha a niti MI 24 nisu pomogli.Predvodio ih je Ivica Arbanas (prvi zapovjednik svih hrvatskih snaga u Vukovaru do dolaska Jastreba),zapovjednik bojne.
    Ćiro je vodio taj juriš,jer je prvi došao u kontakt s svojom satnijom-zapravo ušao pred njih u tom gustišu i kako kaže imali su ludu sreću da Srbi nisu od iznenađenja aktivirali ''televizije'' inače bi onih 30 vreća bilo malo.
    Nakon ove akcije sjeli su u autobuse i kamione i isti se dan vratili zauzeti polozaje na Velebitu ,odakle su krenuli u Oluju sa Specijalnom policijom.
    Ovu je akciju osobno pratio pok. ministar Šušak i javno ih pohvalio pred svim hrvatskim snagama.
    torcida,45,45

sigurno da je bilo taktički super akcija i u vas.nekad više može postić grupa 30-50 dobro obučenih vojnika nego 1000.i muslimani su izveli perfektno akciju na vlašić na -20 stepeni.

caporegime pa naravno da su dolazili dobrovoljno.nije niko tjero ni dobrovoljce ili neke jedinice vj na silu da idu gininit ko zna gdje.jedan mi je osječanin pričo pre 10-12 godina da je neka jedinica iz osijeka otišla pješke sa linije na oraškom ratištu kući u osijek.zaboravio sam koje se godine to desilo a taj što mi je pričo je rodjeni osječanin i hrvat.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    sigurno nisam obilazio modriču i gledo ko šta radi i oćel neko bit ubijen .
    aha, ne znaš šta su proživjeli tvoji susjedi Hrvati i Muslimani, a znaš šta se događalo u Novom Gradu koji nema veze s Modričom. zanimljivo.

p.s. pa što vi tako dobri i fini ne osudite vlastite zločince?

p.p.s. nemam razloga da vas mrzim. samo pogledaj oko sebe. od nekad lijepog gradića napravili ste ciganluk. brđani drže ovce i koze pet minuta od centra grada. rođeni Modričani su oduševljeni pridošlicama. ali što ste tražili, to ste i dobili.

יֵשׁ מֵאַיִן

i jedna ispravka u vezi mog pisanja o zarobljavanju i pogibiji I.S. danas sam malo rezgovaro sa nekim učesnicima u dogadjanjima iz maja 92 i čovjek koji je vidio 2 maja visokog momka ,duge kose u crnom odijelu i sa rukavicama kao za teretanu ,kako ga vode svezanog.šta je dalje bilo neznam i sigurno onaj koji je prisustvovao ili učestvovao u njegovom ubistvu sigurno se neće nikad pohvalit šta je učinio.taj mjesec je bio mjesec dezinformacija i svakakvih priča.ljudi iz srbije koji su došli u modriču hvale se kako su ubili te harisa cigana ,te seju "kravu" policajca i još neke .ljude koje nisu nikad vidjeli ali su čuli za njih.zadnja je bila na dan našeg napuštanja modriče da na modriču ide 2000 crnokošuljaša,a u stvarnosti je neprijatelj tek posle dva dana zaposjeo linije prema nama.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove