+ Odgovori na temu
Stranica 104 od 105 PrviPrvi ... 4 54 94 102 103 104 105 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 2,061/2098

Tema: Bosanska posavina 1992. rat, poraz, izdaja....

Borac 3k, ili si posenilio ili nisi uopšte bio tu kad se pucalo.
    Kakva crna 3 dana, pobjegli poslijepodne prvi dan.
    Ako se nisu povukli zbog propagande o HOS-u onda su pobjegli zbog toga sto tadasnja vojska nije došla u pomoć.

E jbg, ako to nije jak napad e onda sta je, odšetali ste samo tako��. Prvi put ste osjetili artiljeriju na svojoj koži.

Borac 3k
    Znaci pobjegli ste sa prvim granatama, ako je tako kako ti kažeš(16-17sati)
    Napad je počeo ranom zorom a vec poslije podne su nase snage stigle do gradskog groblja tj do Dobrinje.
    Oko 15 sati je se zaviorila Hrvatska zastava na vodovodu.
    Sta je sa onim magacinom municije sto je eksplodirao u kući oko kafića u Srpskoj varoši?
    Postaješ nerevelantan diskutant.
    Posljednje uređivanje od Dobor Kula : 15-08-2019 at 01:23

Citiraj Prvotno napisano od Dobor Kula Vidi poruku
    Borac 3k
    Znaci pobjegli ste sa prvim granatama, ako je tako kako ti kažeš(16-17sati)
    Napad je počeo ranom zorom a vec poslije podne su nase snage stigle do gradskog groblja tj do Dobrinje.
    Oko 15 sati je se zaviorila Hrvatska zastava na vodovodu.
    Sta je sa onim magacinom municije sto je eksplodirao u kući oko kafića u Srpskoj varoši?
    Postaješ nerevelantan diskutant.
    Da li si ti pismen ? Ako ja izidjem iz neke prostorije (Modrice) u ponoc, a ti udjes u tu prostoriju (vodovod) u 15 casova, sta sam ja netacno napisao ako sam rekao-napisao da ste do Dobrinje dosli ili dosetali tek posle 16-17 satati od mog izlaska iz Modrice ? Ovde negde sam procitao da je vasa granata pogodila magacin koji je bio u podrumu kuce . Da je to tacno, kako niko ne da ne poginu vec niko ne bi ni ranjen u u toj kuci gdje je bila i komanda jedne jedinice ! Niko nije bio ni ranjen od tih vasih silnih granata ispaljenih tog dana osim dva hirurga iz Doboja koji su taj dan dosli na smje u u sanitet i koji su ranjeni lakse po nogama od gelera . Najveci broj vasih granata ispaljenih tog dana je pogadjao krovove kuca po Srpskoj varosi a njih dosta je pogadjalo po 2-3 granate. Posto sam bio na Majni taj dan, vidio sam svojim ocima kako granate padaju u smjeru od centra prema gradskom groblju gusto pogadjajuci kuce koje su se nalazile do brda, odnosno pod Crkvenim brdom, ako znas moji je to dio grada. O mojoj relevantnosti onog sto sam napisao ne zelim nikom da se pravdam i da nekom nesto dokazujem. U vremenu posle rat kad su izasli prvi zajexnicki pasosi BiH, otizao sam sa tri drugara u Slavonsmi Brod. Pricao sam sa poznanicima i drugarima posle rata moji su se nalazili sa druge sgrane cijevi iz Osijeka, Slavonskog Broda, kao i ovim "nasim" iz Odzaka , Dervente, Orasja, Gradaccai naravno Modrice, cak je jedan bio i u HOS-ovcima koji su u Zivkovom polju logodili nas tenk. Oni su jedini uz Tarevljane, koji su pruzili otpor sa desne strane rijeke Bosne kad je probijan Koridor i svaka im cast sto nisu pobjegli ko picke pred daleko nadmocnijim neprijateljem kao sto su to ucinili Modricani, i ostali iz Hrvatskih sela sa ove strane opstine Modrica.
    Posljednje uređivanje od borac3k : 29-08-2019 at 01:54

Tarevljani su mi pricali da im niko iz Jakesa nije u maju 92 dosao u ispomoc, zbog neke netrpeljivosti izmedju Tarevljana i Jakesana koja traje jos iz vremena prosle drzave, a najizrazenija je bila u Fudbalu odnosno Nogometu.

Borac3k
    Samo da te demantujem, ima jos imena na spisku,u knjizi koju su pisali ljudi sa vase strane.

Pantić, Simeun Sin Trivko i Draginje (djevojačko Trivić), rođen 03. siječnja 1936. godine u Koprivni, općina Modriča. Radnik. Oženjen Zagorkom, rođenom Bosić. Sinovi Čedo i Milovan. Borac Trebavske Pbr. od 2.5.1992. godine. Poginuo u borbama u Modriči 29.5.1992. godine. Sahranjen u Koprivni.

Mitrović, Zoran Sin Đorđe i Smiljke (djevojačko Milojević), rođen 10. lipnja 1972. godine u Garevcu, općina Modriča. Neoženjen. U VRS od 2.5.1992. godine. Poginuo kao borac Trebavske PBr. 29.5.1992. godine u borbama za Modriču. Sahranjen u Dugom Polju.

Mišanović, Jovo Sin Ilije i Julke (djevojačko Novaković), rođen 26. lipnja 1957. godine u Tolisi, općina Gradačac. Radnik. Oženjen Draganom, rođenom Mišić. Sinovi Ilija i Goran. Pripadnik Trebavske PBr. od 2.5.1992. godine. Nestao 29.5.1992. godine u Modriči.
    Posljednje uređivanje od Dobor Kula : 29-08-2019 at 19:09

Taj ko ti je to pričao mnogo te slago, ili veća vjerovatnoća da je bio u "minken bojni"
    Prvo kada su početkom maja ostali u okruzenju jedini izlaz i to noću su imali čamcem preko Bosne na nasu stranu. Bio sam direktan sudionik tih noći, cak je nas jedan dobio i snajper u obraz i na svu srecu l lakše ranjen.
    Danju smo im cuvali ovu stranu od rijeke i bilo je par pjesadiski napada koje smo sasjekli sa trocijevcom. Pa i onaj napad sa vozom neslavno se zavrsio, izbuseni vagoni sa nase strane a vagoni su ostali oko jabulika.

Borac3k
    prethodni post je vezan za Tarevce.
    A kad ste krenuli u proboj koridora, Tarevci su povučeni, (mislim 26.6.)bez borbe. Većina sela sa desne strane r. Bosne su takođe se povukla tada osim sela Riječani koji su "zaboravljeni" i jedini su davali otpor sve do 28.06.kada su saznali da su ostali sami.
    Tada su krenuli u povlačenje a vi ste vec ušli u Modriču, najteze im je bilo preko mosta.

Da be kopam, jel ima igdje podatak (barem približan) o odnosu snaga nas i srba u posavini?

Citiraj Prvotno napisano od horus Vidi poruku
    Da be kopam, jel ima igdje podatak (barem približan) o odnosu snaga nas i srba u posavini?
    3-4:1 u ljudstvu, u tehnici vjerojatno 20:1

Borac3k
    Samo da te demantujem, ima jos imena na spisku,u knjizi koju su pisali ljudi sa vase strane.

Pantić, Simeun Sin Trivko i Draginje (djevojačko Trivić), rođen 03. siječnja 1936. godine u Koprivni, općina Modriča. Radnik. Oženjen Zagorkom, rođenom Bosić. Sinovi Čedo i Milovan. Borac Trebavske Pbr. od 2.5.1992. godine. Poginuo u borbama u Modriči 29.5.1992. godine. Sahranjen u Koprivni.

Mitrović, Zoran Sin Đorđe i Smiljke (djevojačko Milojević), rođen 10. lipnja 1972. godine u Garevcu, općina Modriča. Neoženjen. U VRS od 2.5.1992. godine. Poginuo kao borac Trebavske PBr. 29.5.1992. godine u borbama za Modriču. Sahranjen u Dugom Polju.

Mišanović, Jovo Sin Ilije i Julke (djevojačko Novaković), rođen 26. lipnja 1957. godine u Tolisi, općina Gradačac. Radnik. Oženjen Draganom, rođenom Mišić. Sinovi Ilija i Goran. Pripadnik Trebavske PBr. od 2.5.1992. godine. Nestao 29.5.1992. godine u Modriči.
    Gdje ja napisa da taj dan niko nije poginuo ? Ja sam lijepo napisao da niko nije poginuo od tih silnih granata, a da je bilo mrtvih, bilo je, čak ste dvojicu koji su ostali u kamionu zapalili iza kuće Radeta Ješanovića a imam i snimak kada Tarevljani tovare granate iz kuće Maksimović Zagorke. Snimali se ljudi. Imam i snimak iz Tarevaca na kojem se čuje buka agregata, vjerovatno onog sto je ostao kod našeg saniteta a na tom snimku Sandra Halilović mazi malo lane.

Taj ko ti je to pričao mnogo te slago, ili veća vjerovatnoća da je bio u "minken bojni"
    Prvo kada su početkom maja ostali u okruzenju jedini izlaz i to noću su imali čamcem preko Bosne na nasu stranu. Bio sam direktan sudionik tih noći, cak je nas jedan dobio i snajper u obraz i na svu srecu l lakše ranjen.
    Danju smo im cuvali ovu stranu od rijeke i bilo je par pjesadiski napada koje smo sasjekli sa trocijevcom. Pa i onaj napad sa vozom neslavno se zavrsio, izbuseni vagoni sa nase strane a vagoni su ostali oko jabulika.
    Prosvijetli me, kako su Tarevci ostali u okruženju i to još početkom maja ? Ko je držao teritoriju od Naskine kafane do Stojića prelaza ?

Borac3k
    prethodni post je vezan za Tarevce.
    A kad ste krenuli u proboj koridora, Tarevci su povučeni, (mislim 26.6.)bez borbe. Većina sela sa desne strane r. Bosne su takođe se povukla tada osim sela Riječani koji su "zaboravljeni" i jedini su davali otpor sve do 28.06.kada su saznali da su ostali sami.
    Tada su krenuli u povlačenje a vi ste vec ušli u Modriču, najteze im je bilo preko mosta.
    Baš ga ti zakomplikova. Ne želim ničiju borbu umanjivat niti sumnjat pa toako ni Riječanaca, kako im je bilo sami znaju. Mi (ne ja) iz pravca Skugrića ušli u Modriču 27.6., Tarevci se napuštaju 26.6., Krajišnici ulaze u Tarevce 27.6., Riječani se izvlače 28.6. Kuda se povlače iz Donjih Riječana, da nema neki tunel do Bosne ? Moram pitat Dragu Lukića zašto su zapeli na Donjim Riječanima dva dana. Za tvoju informaciju, nisu svi tarevljani pobjegli/povukli se kako ti kažeš 26, ostalo ih je po koji na svoj rizik, krijući se po međama i šipražju 2-3 dana i koji su preplivali Bosnu na vašu stranu. Jedan od zaostalih je Alen Halilović, brat od one Sandre sa lanetom.
    Posljednje uređivanje od borac3k : 10-11-2019 at 21:30

borac,pises da si ulazio u modricu iz pravca skugrica..jel ste vi imali okrsaj sa isturenim rovom HOS-ovaca??

Citiraj Prvotno napisano od juanpablom Vidi poruku
    ostaje činjenica da je u Bosanskoj Posavini više od 20 konkretno 27
    tenkova,ako su podaci u transkriptu točni a nema razloga da ne budu kad to kaže Šušak u razgovoru s Praljkom i Tuđmanom. Ne bi se Posavina branila 7 mjeseci da nije bilo podrške iz Zagreba. Podrške je falilo od strane Sarajeva. Kako je to bilo na nižim razinama, tu je sve moguće. Da je prodana onda bi palo i Orašje a ne da bude još vraćen i Odžak. kod Orašja je koridor najtanji.
    Dzabe ti od 100 tenkova ako mi danas prije podne posaljes a navece uzmes..Navodite gore negdje da su 3 brigade HV ucestovale u posavini-moze informacija koje??

Zasto bi palo Orasje??
    za Vasu informaciju;u Orasje se nakon pada zadnjeg dijela Posavine (B.Broda)slio ostatak vojske tj.ljudi koji nisu htjeli "dignuti sidro" i ljubavi prema rodnoj grudi sa osjecajem covjeka izdanog ili ostavljenog na cjedilu zeljni da ne kazem osvete ali u nadi da ce se sa toga podrucja kad-tad krenuti u oslobadjanje okupiranog dijela posavine..
    ...dignuti te ljude iz rovova trebalo je srbima malo vise od 16-te krajiske,vukova,pantera,orlova macaka lisica zeceva i neznam cega jos..
    ..ne velim bilo je kriticnih situacija ali vjeruj mi da je doslo do ugrozenja toga podrucja da bi se ponovilo ono sto je bilo na Odzaku 45-te..

...Odzak je nazican nazad u dejtonu..
    Posljednje uređivanje od dobrinjac : 10-11-2019 at 23:26

Citiraj Prvotno napisano od dobrinjac Vidi poruku
    borac,pises da si ulazio u modricu iz pravca skugrica..jel ste vi imali okrsaj sa isturenim rovom HOS-ovaca??
    Nisam iz pravca Skugrića, ja sam bio prema Pećniku. Ako misliš na pogođeni tenk, to su krajišnici bili nestrpljivi pa najebali. Taj događaj mi je pričao Žule što je bio sa Perijom. Tad je bio sa tim Hosovcima.

Citiraj Prvotno napisano od borac3k Vidi poruku
    Prosvijetli me, kako su Tarevci ostali u okruženju i to još početkom maja ? Ko je držao teritoriju od Naskine kafane do Stojića prelaza ?
    To je bilo onih dana kada smo mi drzali samo silos. Naskina kafana i novi put je bio vas, tek od sljivika su bili tarevljani.

Ne znam sto ces ti na ovom forumu, idi se uvlaci u dupe onom Terselickinom smradu Ostricu, jebo te on i ti njega a sve vas zajedno i Mujo i Suljo.

Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    Ne znam sto ces ti na ovom forumu, idi se uvlaci u dupe onom Terselickinom smradu Ostricu, jebo te on i ti njega a sve vas zajedno i Mujo i Suljo.
    Ako se obraćaš meni, prestani sa psovkama.
    Ovdje nisam zbog tebe i tebi sličnih nego zbog istine o borbama u Bos. Posavini o cemu pišem kao direktni učesnik Odzackog i Modričkog ratista.

Da tebi se obracam, lizes se i kmecis onom Terselickinom zelenom komunisitickom govnetu od Zorana Ostrica, sirite tamo antihrvatsku propagandu i uvlacite se u bulju balijama, jebali vas oni sve zajedno.

Ni Odzak vam u Dejtonu nije trebalio vratiti, serem vam se u ton film.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove