+ Odgovori na temu
Stranica 3 od 9 PrviPrvi 1 2 3 4 5 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 41/172

Tema: Stogodišnjica Sarajevskog atentata

Svi narodi koji su bilo pod komunistima trebaju prihvatiti dosta toga sa Zapada, kako bi se vratili na ono sto su bili prije komunista. Balkancima je teze, jer su prije toga bili pod Turcima.
    Stoga je nama EU spas, kako bi istjerali duh komunizma iz sebe. Trebamo, kao prvo, shvatiti kako nam NASA drzava moze biti prijatelj. I takvu drzavu stvoriti. A ne reci, a svi su isti, ako dode i drugi, i on ce krasti. I uvijek imati lopove na vlasti. Najgore nasljede komunizma je nepostenje i lopovluk. Pa komunisti su krali sami sebima- dotle je isla ta bolest.
    Mamic je najizrazeniji primjer tog "duha". Ili Lex Perkovic. Ma svi trenutno vladajuci i bivsi vladajuci. Tudman je bio Europljanin. To mu se mora priznati, mada se cak i na licu vidjelo kako je to p/ostao teskom mukom.
    Tako, ako ce se obiljezavati obljetnica atentata, neka se obiljezi kao cin kojim je ubijen europski duh na ovim prostorima.
    Posebno u BiH, koja u stvari i izgleda kao zemlja mrtvaca- nema Juge, a ima najvise Jugovica, nema Turske, a ima najvise Turaka, nema komunizma a ima najvise komunista, nema Bosnje a ima Bosnjaka. Gavrilo je upucao BiH.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od DzoniBG Vidi poruku
    Vec sam objasnio Apisovu samostalnost u delovanju, zatim da je osim drzavne sluzbe vodio i Crnu ruku... kazes strah od odmazde je naterao srpsku vladu da negira umesanost... pa ako uzmemo da si u pravu, da je su sam kralj i vlada organizovali atentat, zasto bi se plasili odmazde...u tom slucaju je i cilj odmazda, da se pokaze pravo lice, i udje se u rat...to je jedna proizvoljna konstrukcija, nepotkrepljena cinjenicama, vec samo da se nekako uklopi u unapred zadane teze...

Vidi se to i u oceni Mlade Bosne kao teroristicke organizacije... jer terorizam kad se boris protiv okupatora?! Vec sam pitao, u cije ime je Austro-Ugarska okupirala Bosnu i Hercegovinu, ko im je dao pravo na to...po kom istorijskom arsinu oni imaju pravo da vladaju tom zemljom?! Pa ako im niko nije dao pravo, a dosli su silom...onda je to okupacija... pa ako je okupacija, onda Mlada Bosna koja se borila protiv toga ne moze biti teroristicka organizacija...

A Mlada Bosna je bila revolucionarna organizacija sastavljena od mladih ljudi koji su sanjali oslobodjenje, ujedinjenje sa Srbijom, i ostalim balkanskim narodima... tu je bio i jedan Ivo Andric, i Ivo Kranjcevic...tu je bio i musliman Mehmedbasic...

Ovo dalje...ja nisam ni rekao da je Apis ubijen zbog atentata, vec da je sklonjen zbog svoje samostalnosti i ekstremizma... a takvo delovanje sam povezao i sa atentatom.

Nastavljas sa pricom da je to bio povod, cak spominjes i uzrok... ubijani su mnogi kraljevi, politicari... pa retko kad je to bio ubedljiv razlog za zapocinjanje rata(pogotovo necega tolikih razmera)... namerno izbegavas cinjenicu da rat pocinje onda kad Austrougarska objavljuje rat drzavi Srbiji... da bi donekle opravdao to, morao bi da nadjes jasan dokaz da je srpski kralj i politicka elita sve to konstruisala, i namerno srljala u rat...toga nema, pa sve lebdi na proizvoljnim ocenama, tu se onda mesa i Rusija...dosta neubedljivo... Rusija je tek bila nespremna za duel sa Nemcima koji su ih upropastili.

Ovo u zadnjem pasusu kao da govoris o sebi...upravo stav o ovoj temi ti je protkan selektivnom poimanju cinjenica, jer uzimas u obzir samo ono sto ti odgovara...krenuo si od fino upakovane proslave stogodisnjice, korist koja moze da se izvuce od toga... pa kad te pitam zasto je muzej Mlade Bosne u Ulici Zelenih Beretki sa zelenom tablom, ne cuh odgovor... mora i da je to deo tog sarajevskog multietnickog duha?! Udarna igla Alijine zelene armije kao natpis iznad Principovih stopa...koje su naravno obrisane...

"Naše ce sjene hodati po Becu, lutati po dvoru, plašeci gospodu"

Posle mucenja i izgladnjivanje u zatvoru Terezin u Ceskoj, pred smrt Gavra je ostavio svoj epitaf na zidu zatvorske sobe... sve je rekao...
    U svim publikacijama koje opisuju Sarajevo kaže se da u njemu danas živi u ogromnoj večini muslimansko stanovništvo i to nije nikakva tajna.Sarajevo je u odnosu na predratni grad izgubio u velikoj mjeri svoj multietnički karakter i ne vidim zašto bi to bio uopće neki bitan momenat, posebice to što su table naziva ulica zelene (kao i u Ljubljani), a u svezi sa pričom o stogodišnjici sarajevskog atentata...

Pardon, ali to je klasično trolanje bez ikakve veze aa događajem od prije sto godina...

Priča o atentatu i Mladoj Bosni je priča otprilike kad bi kontraobavještajna služba BiH oformila Mladu Srbiju u Beogradu upucala nekog europskog lidera da zajebe Srbiju da ne uđe npr u EU, a onda se u BiH počnu posipati pepelom po glavi i tvrditi da se je šef te službe odmetnuo od Predsjedništva i skupštine i da država s tim nema nikakve veze i tako to...ali sve se najzad sazna... i shvati se u kojem grmu leži zec.

Način razmišljanja na kojeg ti danas razmišljaš, bio bi prisutan i u mom psihičkom sklopu da je situacija kako sam opisao.
    Pokušaj razmišljati u drugom smijeru van nacionalističke nabrušenosti koja je evidentno prisutna, ma što ti meni spočitavao, u svakom tvom upisu kada se povede diskusija o bilo kojem segmentu skopčanom sa Srbijom.

Konačno, tema jeste obilježavanje stogodišnjice sarajevskog atentata, ali si je ti odveo u ove vode počev od tvog prvog upisa, pa sve do ovog prošlog, smatrajući valjda da se slabo istaknula "oslobodilačka" funkcija Srbije, koju a propo nitko nije iz BiH ni tražio i našao si se uvrijeđenim do mjere da si radi toga i kritizirao uvodni post, kojeg sam objasnio zašto je napisan kako je napisan ...

Usput.
    Veoma te poštujem kao osobu koja vrlo ozbiljno piše svoje postove, makar se ideološki ne slagali isto kao što se ne slažemo ni sa određenim stvarima iz povijesti što me nipošto neće priječiti da zadržim svoje visoko mišljenje o tebi.
    No.
    Shvati da je smarajuća prića s kojom patetično završavajući citiraš čovjeka na čijim rukama je nevina krv.

U Beču više nema dvora, a njegova sjena neka se smiri u pokoju vječnom, koliko mu kao krščanin mogu istinski poželjeti.

Dobro Sagitarius, ako sam dobro shvatio, ti misliš da obljetnica 100 godišnjice atentata može Sarajevu donijeti nekakav još pojačani turistički boom, pa da ga na taj način treba vrednovati?
    Pa to je onda čista kontradikcija.
    Francuska se već godinu , dvije sprema na obilježavanje "Velikog rata", pa u Verdunu već proširuju muzejske prostore želeći na tom mjestu okupiti sve države, učesnice u tom ratu,na ideji današnjeg europskog integriranja.
    Verdun je uz Galiciju, jedno od najvećih "klaonica" iz tog rata, poruka je upozoravajuća, barem ju tako žele tretirati organizatori.
    Nije mi jasno što bi to Sarajevo moglo dobiti u turističkom smislu na tom povjesnom događaju, osim prijepora koji su već počeli( Srbija s jedne strane, BiH, a posredno i Hrvatska s druge strane).
    Srpska historiografija gleda na taj događaj iz perspektive onog vremena, kao da vrijeme stoji od tada, nikako ne prihvaćajući da se radi o terorističkom činu.
    Boje se moguće "ljage" koja bi se "bacala" u njihovom smjeru, mada ni sami sebi ne mogu priznati trodiobu vlasti iz tog vremena, mislim na krug oko kralja, drugi oko Pašića i treći, oko tajne, vojnoobavještajne Apisove "Crne ruke".

Za Srbe je taj čin vrhunac rodoljubnog srpstva, a atentat na Aleksandra je zločin nad zločinima iako je bio diktator.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Za Srbe je taj čin vrhunac rodoljubnog srpstva, a atentat na Aleksandra je zločin nad zločinima iako je bio diktator.
    Oni su s tim načistu, od Filozofskog, do Instituta za Historiju...na istom obrascu guraju i Ravnogorski pokret.

ovaj srbin, neki rođak od Principa što je pričo o "zlim selima" u hercegovini. upravo tako rezonira, tog svog Gavrila. kao nekakvog srpskog heroja, koji je jelte prekinuo germansku tiraniju. a realno, ni mi ni oni nismo živjeli normalnije i uređenije od kad se raspala AU. i da smo npr ostali u toj državi, ne bi imali suverenitet, ali bi danas bili daleko razvijeniji i integriraniju u europu u koju se toliko kunemo. ali ne, Jugoslavija je ta koja će nas spasit od podaništva i ropstva. eto, vidimo kako nas je spasila, povijest je sve o tome rekla ako ne čitate Tvrtka Jakovinu.

isto tako, bolje biti kmet konjušar u prvorazrednoj državi, nego to isto u drugorazednoj tipa Jugoslavija. i to jebenim srbima, bez kojih ovi naši jugonostalgičari ne bi mogli ni na wc. po njima ljepše je slušit srboslavlju, nego germanima. njima su ti germani, vječno trn u oku. a samo zato, jer im sjebavaju koncepciju bratstva jedinstva, samo zato a ne zato jer eto žele nas usisat u svoju koloniju.

želim reć, da ko srba ništa novo, a i ovih naših domaćih srbofila. vječno neke borbe, protiv sila zla. a sami su najveće utjelovljenje tog zla, još kad bi bar malo mogli sabrat te svoje moždane vijuge pa shvatit svoju glupost onda bi to još i ličilo na nešto. ali poznavajući ih, sumnjam. ta njihova glupost je nasljedna, ide s koljena na koljeno. i ne bi me začudilo, da još kojeg premijera svog roknu. ili našeg, kao što su Radića svojevremeno. jebiga, krv nije voda, a srboslavlje lako poteže obarač i onda kada netko njima uzme mjeru, valjda ne postoji nacija s većom patetikom i kmečanjem od njih. a to koliko su zla, i nesreće drugima napravili, to nikada ne uzimaju u obzir. bitno je samo, koliko je gdje i kada tko srba pobio. a ne koliko su Srbi, pobili ostalih naroda i poglavara za neke svoje umobolne ciljeve.

Citiraj Prvotno napisano od sagitarius Vidi poruku
    U svim publikacijama koje opisuju Sarajevo kaže se da u njemu danas živi u ogromnoj večini muslimansko stanovništvo i to nije nikakva tajna.Sarajevo je u odnosu na predratni grad izgubio u velikoj mjeri svoj multietnički karakter i ne vidim zašto bi to bio uopće neki bitan momenat, posebice to što su table naziva ulica zelene (kao i u Ljubljani), a u svezi sa pričom o stogodišnjici sarajevskog atentata...

Pardon, ali to je klasično trolanje bez ikakve veze aa događajem od prije sto godina...

Priča o atentatu i Mladoj Bosni je priča otprilike kad bi kontraobavještajna služba BiH oformila Mladu Srbiju u Beogradu upucala nekog europskog lidera da zajebe Srbiju da ne uđe npr u EU, a onda se u BiH počnu posipati pepelom po glavi i tvrditi da se je šef te službe odmetnuo od Predsjedništva i skupštine i da država s tim nema nikakve veze i tako to...ali sve se najzad sazna... i shvati se u kojem grmu leži zec.

Način razmišljanja na kojeg ti danas razmišljaš, bio bi prisutan i u mom psihičkom sklopu da je situacija kako sam opisao.
    Pokušaj razmišljati u drugom smijeru van nacionalističke nabrušenosti koja je evidentno prisutna, ma što ti meni spočitavao, u svakom tvom upisu kada se povede diskusija o bilo kojem segmentu skopčanom sa Srbijom.

Konačno, tema jeste obilježavanje stogodišnjice sarajevskog atentata, ali si je ti odveo u ove vode počev od tvog prvog upisa, pa sve do ovog prošlog, smatrajući valjda da se slabo istaknula "oslobodilačka" funkcija Srbije, koju a propo nitko nije iz BiH ni tražio i našao si se uvrijeđenim do mjere da si radi toga i kritizirao uvodni post, kojeg sam objasnio zašto je napisan kako je napisan ...

Usput.
    Veoma te poštujem kao osobu koja vrlo ozbiljno piše svoje postove, makar se ideološki ne slagali isto kao što se ne slažemo ni sa određenim stvarima iz povijesti što me nipošto neće priječiti da zadržim svoje visoko mišljenje o tebi.
    No.
    Shvati da je smarajuća prića s kojom patetično završavajući citiraš čovjeka na čijim rukama je nevina krv.

U Beču više nema dvora, a njegova sjena neka se smiri u pokoju vječnom, koliko mu kao krščanin mogu istinski poželjeti.
    Nije nebitan momenat, sve je to simbolicki povezano sa tvojim uvodinim postom, a to je obelezavanje stogodisnjice atentata, i mogucnosti koja se otvara za reklamiranje Sarajeva... pa ako samo od toga podjemo, onda te ja pitam kakvo je to danas Sarajevo, i sta je ono sto ono nudi... necu uopste da aboliram srpsku politiku 90-ih koja je delom i doprinela da to danas bude prakticno monoetnicki grad, ali ne mogu biti slep ni nad cinjenicom da 20 godina posle rata Muslimani, a od 1993 Bosnjaci su sve uradili da ga i u kulturnom smislu naprave monoetnickim i monoreligijskim, pa u tom smislu i isticem zelene table, zelene bertke, mogao bi i zelene plocnike, i 119 dzamija u gradu, i zabrana tocenja alkohola u Starom gradu... to treba da bude fokus, a ne sminkanje grada za morbidnu godisnjicu... ajde prvo da se resi islamizacija glavnog grada multietnicke drzave, pa posle obelezavajte sta hocete...

Paralela ti nije dobra...pokusacu sa verodostojnijom... JNA ulazi u Zagreb 1991, proglasavaju kraj "ustaskog rezima", postavljaju se marionete i Hrvatska ostaje u sastavu Juge... nakon nekog vremena Slobodan dolazi sa Mirom na Sve Svete u Zagreb da vrsi smotru elitnog cetnickog odreda Pop Djujic, koji se sprema za konacni obracun sa gerilom u Dalmaciji. Jezdi u kabrioletu Ilicom do Trga...Ante Horvat baci bombu na auto, nastavi se ka Markovom trgu...u povratku Jure Zovko, student iz Imotskog ga saceka u krivini, izbushi Slobodana i njegovu trudnu(jbg malo starija trudnica, vestacka oplodnja suprugu Miru...

Jel bi to za vas bio terorista?! Pa ne bi, nego borac za slobodu... bas kao sto je za nas Gavrilo...stalno izbegavas argument da se ne radi o vekovnoj austrougarskoj pokrajini sa solidnim brojem Madjara i Austrijanaca, vec sa Bosnom i Hercegovinom koja veze nema sa tim narodima, gde zive Srbi, Muslimani i Hrvati...

Spocitavas mi nabrusenost... mozda i postoji, zato sto ne diskutujemo o krizi avangarde u Mongoliji, vec o dogadjajima koja su bitno obelezila moj narod, o ratu koji nas je desetkovao...cak i porodicno, moj pradeda, inace hercegovac, je prosao Albaniju, imas onaj klip sto sam okacio, cak i bez romansirane naracije dovoljno je samo videti slike sta je to bilo... iz postovanja prema njemu, i stotini hiljada mojih sunarodnika koji su dali zivot za svoju zemlju tad, ne dozvoljavam da se danas pravi sprdacina od toga, ili da se direktno ili indirektno spocitava mom narodu krivica za izbijanje svetskog rata...

Respekt je obostran, zato i diskutujemo...na nekim drugim temama cemo se sloziti, ali ovde ne...zato sto sumnjam u iskrenost kad kazes da obelezavanje atentata ce biti liseno svakog povezivanja sa Srbima i Srbijom...

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Nije nebitan momenat, sve je to simbolicki povezano sa tvojim uvodinim postom, a to je obelezavanje stogodisnjice atentata, i mogucnosti koja se otvara za reklamiranje Sarajeva... pa ako samo od toga podjemo, onda te ja pitam kakvo je to danas Sarajevo, i sta je ono sto ono nudi... necu uopste da aboliram srpsku politiku 90-ih koja je delom i doprinela da to danas bude prakticno monoetnicki grad, ali ne mogu biti slep ni nad cinjenicom da 20 godina posle rata Muslimani, a od 1993 Bosnjaci su sve uradili da ga i u kulturnom smislu naprave monoetnickim i monoreligijskim, pa u tom smislu i isticem zelene table, zelene bertke, mogao bi i zelene plocnike, i 119 dzamija u gradu, i zabrana tocenja alkohola u Starom gradu... to treba da bude fokus, a ne sminkanje grada za morbidnu godisnjicu... ajde prvo da se resi islamizacija glavnog grada multietnicke drzave, pa posle obelezavajte sta hocete...

Paralela ti nije dobra...pokusacu sa verodostojnijom... JNA ulazi u Zagreb 1991, proglasavaju kraj "ustaskog rezima", postavljaju se marionete i Hrvatska ostaje u sastavu Juge... nakon nekog vremena Slobodan dolazi sa Mirom na Sve Svete u Zagreb da vrsi smotru elitnog cetnickog odreda Pop Djujic, koji se sprema za konacni obracun sa gerilom u Dalmaciji. Jezdi u kabrioletu Ilicom do Trga...Ante Horvat baci bombu na auto, nastavi se ka Markovom trgu...u povratku Jure Zovko, student iz Imotskog ga saceka u krivini, izbushi Slobodana i njegovu trudnu(jbg malo starija trudnica, vestacka oplodnja suprugu Miru...

Jel bi to za vas bio terorista?! Pa ne bi, nego borac za slobodu... bas kao sto je za nas Gavrilo...stalno izbegavas argument da se ne radi o vekovnoj austrougarskoj pokrajini sa solidnim brojem Madjara i Austrijanaca, vec sa Bosnom i Hercegovinom koja veze nema sa tim narodima, gde zive Srbi, Muslimani i Hrvati...

Spocitavas mi nabrusenost... mozda i postoji, zato sto ne diskutujemo o krizi avangarde u Mongoliji, vec o dogadjajima koja su bitno obelezila moj narod, o ratu koji nas je desetkovao...cak i porodicno, moj pradeda, inace hercegovac, je prosao Albaniju, imas onaj klip sto sam okacio, cak i bez romansirane naracije dovoljno je samo videti slike sta je to bilo... iz postovanja prema njemu, i stotini hiljada mojih sunarodnika koji su dali zivot za svoju zemlju tad, ne dozvoljavam da se danas pravi sprdacina od toga, ili da se direktno ili indirektno spocitava mom narodu krivica za izbijanje svetskog rata...

Respekt je obostran, zato i diskutujemo...na nekim drugim temama cemo se sloziti, ali ovde ne...zato sto sumnjam u iskrenost kad kazes da obelezavanje atentata ce biti liseno svakog povezivanja sa Srbima i Srbijom...
    a nije ni tvoja paralela baš neka......

nije AU okupirala srbiju nego nekadašnju tursku provinciju nastalu nakon propasti srednjevjekovne bosanske države, hrvatske rodom, a u kojoj su se srbi počeli pojavljivati tek kao pratitelji svojih gospodara od kojih će tek kasnije napraviti svoje "vekovne neprijatelje".
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku

isto tako, bolje biti kmet konjušar u prvorazrednoj državi, nego to isto u drugorazednoj tipa Jugoslavija. i to jebenim srbima, bez kojih ovi naši jugonostalgičari ne bi mogli ni na wc. po njima ljepše je slušit srboslavlju, nego germanima. njima su ti germani, vječno trn u oku. a samo zato, jer im sjebavaju koncepciju bratstva jedinstva, samo zato a ne zato jer eto žele nas usisat u svoju koloniju.

.
    Najbolje je imati svoju drzavu...sve ostalo je lipov kurac...

Pravljenje Jugoslavije je strateski nepopravljiva greska za Srbe, nikome ona nije bila dobra, nama je donela samo pocetno ushicenje zbog ujedinjenja svih Srba, ali posle i konstantne probleme...a vama je donela stalnu borbu sa Srbima...

Oko toga ne bi trebalo biti spora...al Juga je druga tema...

Ne prihvatam opciju boravka u bilo kojoj zajednici gde smo peta liga i provincija, i u tom smislu nije mi prihvatljiv ni stav da je dobro biti u Austrougarskoj...kao sto rekoh, najbolje je biti u svojoj drzavi...kakva je takva je, ne mozemo mi ni da napravimo drzavu blagostanja, ali barem da smo svoji na svome...

Danas smo svi u loto bubnju, prakticno i nemamo soluciju nego da krnjimo drzavnost povezujuci se sa strendzerima...pa ako vec moramo, ne moramo i gace da skinemo...

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    a nije ni tvoja paralela baš neka......

nije AU okupirala srbiju nego nekadašnju tursku provinciju nastalu nakon propasti srednjevjekovne bosanske države, hrvatske rodom, a u kojoj su se srbi počeli pojavljivati tek kao pratitelji svojih gospodara od kojih će tek kasnije napraviti svoje "vekovne neprijatelje".
    Nije 100% identicna paralela, ali najbolja koju sam mogao da smislim, da bi docarao Hrvatima kako se Srbi odnose po tom pitanju...vama sigurno nije terorista onaj koji je ubio naseg kralja... blisko vam je to...pa ajde bar iskreni u tome da budemo...

Proslost Bosne, ko je kad dosao, i cije je...duga je i neiscrpna tema...i svako je pomalo u pravu...

Pa vjerojatno tako i američka Cosa Nostra gleda na atentat na Kennedya, ili veleposjednici i plantažeri s američkog juga na smrt Lincolna.
    Kakva je to paralela?
    Na što se želi izvaditi Principa po toj logici?
    Na anarhizam koji je na taj način rješavao borbu s monarhistima?
    Po tom principu to bi se i danas smatralo legitimnim...onda i atentat na Aleksandra tretirajte kao legitiman način borbe Hrvata za svoju slobodu.
    U tome je stvar Džoni, ne posmatraju se takvi povijesni događaji retrogradno ili sad mi paše-piši, sada ne-briši.

Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku
    Pa vjerojatno tako i američka Cosa Nostra gleda na atentat na Kennedya, ili veleposjednici i plantažeri s američkog juga na smrt Lincolna.
    Kakva je to paralela?
    Na što se želi izvaditi Principa po toj logici?
    Na anarhizam koji je na taj način rješavao borbu s monarhistima?
    Po tom principu to bi se i danas smatralo legitimnim...onda i atentat na Aleksandra tretirajte kao legitiman način borbe Hrvata za svoju slobodu.
    U tome je stvar Džoni, ne posmatraju se takvi povijesni događaji retrogradno ili sad mi paše-piši, sada ne-briši.
    Jedino ako su Srbi u Bosni bili mafijasi...

Ajde i to da razjasnimo...intimno sam protivnik atentata, smatram to kao krajnju i najgoru soluciju...imali smo ih mi dosta u proslosti, imali su ih i drugi, i to je nesto na sta ne smemo biti ponosni...pogotovo na unutarsrpske obracune...

Razlikujemo se u startu u tome sto ja smatram da je BiH bila pod okupacijom, a vi Hrvati, kao i sami stanovnici te monarhije, smatrate da je ona bila manje vise dobra za vas...svakako bolja od predstojece Juge...iz toga proisticu i znacajno razliciti pocetni stavovi...

Tesko je tu biti objektivan, ja govorim subjektivan dozivljaj tih dogadjanja iz prizme srpskih interesa...vi govorite iz svojih...i zato dolazi do nerazumevanja...tesko da cemo se ikad sloziti oko ovih pitanja...a to nam i nije potrebno...

Jedino ako su Srbi u Bosni bili mafijasi...

Ajde i to da razjasnimo...intimno sam protivnik atentata, smatram to kao krajnju i najgoru soluciju...imali smo ih mi dosta u proslosti, imali su ih i drugi, i to je nesto na sta ne smemo biti ponosni...pogotovo na unutarsrpske obracune...

Razlikujemo se u startu u tome sto ja smatram da je BiH bila pod okupacijom, a vi Hrvati, kao i sami stanovnici te monarhije, smatrate da je ona bila manje vise dobra za vas...svakako bolja od predstojece Juge...iz toga proisticu i znacajno razliciti pocetni stavovi...

Tesko je tu biti objektivan, ja govorim subjektivan dozivljaj tih dogadjanja iz prizme srpskih interesa...vi govorite iz svojih...i zato dolazi do nerazumevanja...tesko da cemo se ikad sloziti oko ovih pitanja...a to nam i nije potrebno...
    To je primjer Džoni, ne budi bukvalan.
    Današnja historiografija radi jasan odmak i ne nastupa s te romantičarske pozicije.
    Zapravo Principa su uzdigli komunisti, on je njima najviše trebao jer su mislili na njemu integrirati svoje ideje, mislim to su radili i sa Matijom Gupcem, tako da tu ne treba tražiti neki povjesni kontekst.
    Upravo to i mislim, evolucijski se stvari pomiču, takvi teroristički činovi se ne tretiraju više kao rodoljubni, kao slobodarski(anarhistički) u smislu građenja boljeg jer takva spirala za sobom neminovno izaziva novo nasilje,što se u slučaju Sarajevskog atentata i pokazalo.

Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku
    To je primjer Džoni, ne budi bukvalan.
    Današnja historiografija radi jasan odmak i ne nastupa s te romantičarske pozicije.
    Zapravo Principa su uzdigli komunisti, on je njima najviše trebao jer su mislili na njemu integrirati svoje ideje, mislim to su radili i sa Matijom Gupcem, tako da tu ne treba tražiti neki povjesni kontekst.
    Upravo to i mislim, evolucijski se stvari pomiču, takvi teroristički činovi se ne tretiraju više kao rodoljubni, kao slobodarski(anarhistički) u smislu građenja boljeg jer takva spirala za sobom neminovno izaziva novo nasilje,što se u slučaju Sarajevskog atentata i pokazalo.
    Svako vreme nosi svoje...

Mozete vi istoricari koristiti modernije modele u opisivanju dogadjaja, ali trebate imati na umu uvek i kontekst vremena i dogadjaja...

Moderni termini - terorizam, agresija, genocid... ne stoje za neko drugo vreme, jer je bila i drugacija kultura, i obicaji ratovanja, i drustveni odnosi...

Inace su Dzingis Kan, Atila, Napoleon...nezapamceni zlotvori, genocidasi...njihovi ljudi teroristi... to je besmisleno...

Kako opisati rat Amerikanaca za oslobodjenje protiv Engleza krajem 18. stoleca, Bostonska cajanka...jel to terorizam...

Svako vreme nosi svoje...

Mozete vi istoricari koristiti modernije modele u opisivanju dogadjaja, ali trebate imati na umu uvek i kontekst vremena i dogadjaja...

Moderni termini - terorizam, agresija, genocid... ne stoje za neko drugo vreme, jer je bila i drugacija kultura, i obicaji ratovanja, i drustveni odnosi...

Inace su Dzingis Kan, Atila, Napoleon...nezapamceni zlotvori, genocidasi...njihovi ljudi teroristi... to je besmisleno...

Kako opisati rat Amerikanaca za oslobodjenje protiv Engleza krajem 18. stoleca, Bostonska cajanka...jel to terorizam...
    To što govoriš , to je povjesna zbilja, ja pričam da se događaji ne tumače, pogotovo oni poprilično rasvjetljeni na principu vremena kada su se zbili nego ih se podvrgava povjesnoj kritici.
    Anarhizam je stvorio rješavanje stvari atentatom, danas imamo u tom smislu državne terorizme.
    Naravno da ne stoje neki termini sve do konca II.svjetskog rata, pa sad ti razmisli i reci je li to napredak ili nazadak u povjesnom tumačenju.
    Još uvijek je zadatak povjesti da osim da prenese, protumači i da upozori, bez obzira na izlizanost one Herodotove o njoj kao učiteljici.
    Mislim da si me i krivo shvatio, mislio sam da uvijek za svoje ciljeve određena država može, a i gleda neke povjesne događaje proizvoljno, ali to nema onda veze s stvarnom historiografijom, to je onda proizvoljno.

Najbolje je imati svoju drzavu...sve ostalo je lipov kurac...

Pravljenje Jugoslavije je strateski nepopravljiva greska za Srbe, nikome ona nije bila dobra, nama je donela samo pocetno ushicenje zbog ujedinjenja svih Srba, ali posle i konstantne probleme...a vama je donela stalnu borbu sa Srbima...

Oko toga ne bi trebalo biti spora...al Juga je druga tema...

Ne prihvatam opciju boravka u bilo kojoj zajednici gde smo peta liga i provincija, i u tom smislu nije mi prihvatljiv ni stav da je dobro biti u Austrougarskoj...kao sto rekoh, najbolje je biti u svojoj drzavi...kakva je takva je, ne mozemo mi ni da napravimo drzavu blagostanja, ali barem da smo svoji na svome...

Danas smo svi u loto bubnju, prakticno i nemamo soluciju nego da krnjimo drzavnost povezujuci se sa strendzerima...pa ako vec moramo, ne moramo i gace da skinemo...
    da samo ja želim reći, da je AU za Jugoslaviju bila prvorazredna država. i kraljevinu, i SFRJ. isto tako, mi smo u svakom pogledu ko narod napredovali, kulturno, gospodarski, pa čak i književno pod tim "ropstvom". dok su nas upravo Jugoslavenstvo, koje nas je trebalo spasit od zatiranja, najviše zatiralo! i naš jezik, i identitet, i kulturu, i ekonomiju. i danas moram slušat kretene, koji se dive Titi, i njegovoj politici a zaboravljaju koliko je mrtvih ostalo iza njega, i kakva je ostavština njegove države bila u smislu ekonomije odnosno vanjskog duga, i koliko se dotični zadužio za života, da bi mi svejedno živjeli bijedno i jadno.

gdje nije bilo jednih poštenih traperica, i kinder čokolade, a oni danas otvoreno javno i besramno plaču za tim vremenima. i proklinju, zlog diktatora autokratu Tuđmana zbog pazi sad "pretvorbe i privatizacije" i Franju Josipa, jer nam je sagradio ceste i tvornice, za koje do njega nismo ni znali. mi smo jedna nezahvalna bagra, i zato nam nikada neće biti dobro. kada kažem mi, ne mislim samo na hrvate već i na vas srbe i sve ostale narode na ovim područjima.

i za kraj, Jugoslavija nije bila država nijednog naroda koji je živio u toj jugoslaviji, to i je problem Jugoslavije. što se nije znalo, tko pije a tko plaća, a Tito je sve pokrete otpora koji su se opirali toj bolesti sijekao represijom i ubojstvima. znalo se jedino, da nitko ne smije u Jugoslaviju da dirne, i da zapjeva koju nacionalnu budnicu i zavapi otvoreno i javno za slobodu svog naroda i države. zbog toga se nerijetko, gubila i glava. dakle, nisu nam mogli američki i sovijetski avioni letit iznad glava, nisu nam mogle strane tajne službe mešetarit ovuda bezbrižno kako sada mogu, nisu nam mogli talijani lovit ribu, TRST je bio naš, ali što je od toga realno i konkretno imao narod, kako je on živio, i zašto se i danas laže i to obijesno da se "nekada" aludiraju na komunističku jugoslaviju živjelo dobro?!

ja opet ponavljam, ako Hrvati nisu mogli biti samostalni u tom momentu, a nisu. onda je daleko bolji izbor bio, biti "bečki konjušar" a ne beogradski kako nam to Tito i partizanija po hrvatskoj i danas priča.

isto tako, ako nismo mogli biti samostalni, bolje je biti dio protektora fašističe italije i nacističke njemačke, nego dio proklete jugoslavije. a tobože "teritorijalno cijeloviti", samo usisani u komunističko carstvo JBT.

jebiga, ja od dva sranja, uvijek biram manje. za mene ni Hitler, nije toliko bio opasan koliko je po opstanak hrvatske i hrvatksog naroda bio opasan komunizam i JBT. nitko nije toliko dugo, i tako sustavno zatirao hrvatstvo kao dotična bagra. kakav božji Hitler i Musolni, oni su imali teritorijalne pretenzije, ali hrvate nisu zatirali na svakom jebenom koraku kako su to radili "narodni osloboditelj" popularno zvani "antifašisti".

kada bi postojala druga opcija od germana, koja bi nama nudila državu, i samostalnost i nju bih prihvatio. ali ta opcija ne postoji, odnosno nije postojalo u to vrijeme. prema tome, suludo je zbog čiste obijesti okretat oštricu prema germanima, a onda upast u ralje velikobritanske i velikosrpske politike, što se nama dogodilo onog momenta kada smo pohrlili u paritzane i spasili Jednonogi Komunizam odnosno svima znani NOP kada je bio na izdisaju. i to smo skupo platili, a boga mi cijenu toga sranja i gluposti što smo tada napravili plaćamo i dan danas.

možda među partizanima i je bilo ljudi nacionalno osviještenih, tipa Hebrang Tuđman i da ne nabrajam dalje. ali što to vrijedi, kada nas je njihova borba i politika odvela u jednu sasvim drugu krajnost. a tobože se cijela partizanska bitka odvijala, zbog toga da ne budemo pod pokroviteljstvom i protektoratom fašista odnosno nacista. i šta smo dobili, dobili smo da ste nam vi Srbi i komunisti domaći i strani, ovdje vedrili i oblačili punih pola stoljeća. a kako vidimo, i sada preko svoje djece i svoje umreženosti u sustav rade isto ono što su radili za vrijeme SFRJ. praktički je ta bagra nedodirljiva, i onda kažu "nećemo mi germane", ma ko vas jebe debili. ja ću uvijek rađe stat rame uz rame s "germanima", nego s "braćom" jugoslavenima odnosno srbima. pa neka me oslovljavaju fašistom ustašom, i meni posebno dragi naziv kvislingom. sve je bolje, od jugoslavlja i srboslavlja, baš sve.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Ta tzv. proslava stogodišnjice sarajevskog atentata je najcrnji istorijski revizionizam povezan sa političkim oportunizmom vezan za sadašnje stanje BiH. Lajtmotiv je naknadno formulisanje legitimnog čina u oslobodilačkoj borbi kao akta terorizma. U ovakvim raspravama treba se vratiti koju godinu unazad, 1908., i odrediti se prema činu aneksije BiH od strane AU, koja je udžbenički primer okupacije jedne zemlje. To je suština i koren događaja na Vidovdan 1914.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Prvo, Austrougarska je aneksirala, tj okupirala Bosnu i Hercegovinu... kroz citav 19. vek u Evropi stasava ideja nacionalnih drzava... Okupljaju se Nemci, Italijani, Grci, Bugari, Srbi, Rumuni... i uspevaju da naprave svoje drzave. Za to vreme stoluju i anahrone imperije, Austrougarska, Turska i Rusija koje pod svojom shapom drze balkanske i srednjevropske narode, ne dajuci im isto ono sto drugi moderni narodi su dobili...

Austrougarska u "proboju na istok" vidi plan da okupira i narode na juznim granicama... dekadu unazad spremaju udar na kraljevinu Srbiju, koja joj je u tom planu oponirala. Jos od carinske blokade 1908. godine nacelnik generalstaba AU armije je vise od 10 puta urgirao da se krene sa udarom na Srbiju...

Ferdinand dolazi u okupiranu zemlju da na Vidovdan, sveti praznik u Srba, pravi smotru armije, pripremajuci je za napad preko Drine... u toj zemlji on nije prestolonaslednik, vec okupator, sa ambicijom da udari na drzavu ciji narod je cinio vecinu tada i u Bosni...
    To je to, Džoni, to je suština. Ali kako to objasniti pripadnicima naroda koje i dan-danas mame habsburški kavezi. Evo i na ovoj temi AU apologetike koliko hoćeš...

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Srbija je tek izasla iz Balkanskih ratova, nespremna za sukob sa supersilom tog doba... Kralj Petar i prestolonaslednik Aleksandar nisu bili za ulazak u konflikt...
    Pašić koji je je bio istinski lider predratne i ratne Srbije je najviše od svih bio protiv. Imaš detaljan opis Pašićevih shvatanja i planova u ovoj knjizi, pošto je Baja još od početka 1890ih kontemplirao to pitanje svesrpskog ujedinjenja a ono se razvrstalo u dve grane: tzv. južna varijanta ujedinjenja (prema Turskoj) i zapadna (prema AU). Kada se prva ostvarila nakon 1913. i Balkanskih ratova, Pašić je bio na stanovištu da je Srbiji potrebno 1-2 generacije mirnog razvoja a ne rat sa AU.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Niko nije pao s marsa, jasna je ambicija da se izmedju redova spocita Srbiji i Srbima da su krivi za izbijanje Velikog rata... jer toboz, ubili su prestolonaslednika i trudnu zenu...kako pateticno i izvitopereno... da, ultradesnicari u Srbiji i Bosni su ubili tiranina koji je bez ikakve saglasnosti podjarmio narode u BiH, i turski polumesec zamenio bojama zuto-crne monarhije, a tu zemlju tretirao kao provinciju u svom pohodu na prostranstva propale Rumelije odakle su Turci dizali jedra.

To i takvo Sarajevo, koje ti hoces da izreklamiras, obrisalo je stope Gavrila Principa, ulicu nazvali Ulicom Zelenih beretki, sa sve zelenom tablom...na uglu Obale Kulina Bana i Zelenih beretki danas obitava jedan opskurni muzej u dve prostorijice gde kustos cuvsi da sam iz Srbije, kiselo se nasmejao i poslao na gledanje propagandnog filma koji velica austrougare i ponizava Srbe... stoji i pistolj iz koga je Gavrilo pucao... i neka stoji, kao opomena...
    Izvini što te ovoliko citiram, ali baš fino razlažeš i obrazlažeš stvari da je najbolje da se tu i tamo nadovežem na tvoje komentare...

Ovo što kažeš kako spočitavaju kako je Srbija želela rat je perverzija sama po sebi. Srbija sa tada jedva 3 miliona stanovnika i posle 2 rata upregla svoje snage da rasturi AU i izazove rat!? A suština je da je AU bukvalno tražila rat jer su u Beču smatrali da će to ptrotiv Srbije biti lagana šetnja i da se neće izroditi u globalni sukob na više frontova. Još veća sprdnja je dovoditi u vezu državu Srbiju sa sarajevskim atentatom. Naravno da je Srbija propagirala različite varijacije srpskog nacionalnog plana, agitacijom, parama i na kraju krajeva vojskom. A najveći vic je to tupljenje sa rečju "terorizam" iako atentat u sarajevu prosto nije terorizam.

Cilj te lakrdije sledeće godine je da se Srbi i Srbija još jednom pospu pepelom, ovog puta za nešto od pre 100 godina. Jebiga previše je onih koji nikad nisu zadovoljni količinom pepela kojim se Srbija posipa (kad se posipala).

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove