+ Odgovori na temu
Stranica 3 od 7 PrviPrvi 1 2 3 4 5 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 41/136

Tema: jesen 1995', što da se rat nastavio?

Citiraj Prvotno napisano od Antika Vidi poruku
    A, šta ću ti pričati kad je tebi važnije ono što si slušao u vjestima, - od onoga što smo mi proživljavali na prvoj crti.

Samo kad se sjeti Crnih Vrhova; bukve pucaju od leda, vatra ne može gorjeti,..ispališ nekoliko rafala pa zagrliš toplu puščanu cijev. Pred zoru te hvata san, oči se same sklapaju....u jutro u snijegu uokolo nailazimo na njihove stope od čizama.
    Ne, ne, nije me bilo strah, rat sam shvaćao kao utakmicu...mržnji nije bilo mjesta..to me i spašavalo.
    nije Crnih vrhova u množini nego Crni Vrh oko kojeg su se vodile borbe i koji je ostao u hrvatskim rukama.

Uostalom tamo si prenio pričanje nekog drugog..sa nekog foruma ili bloga a ne svoje doživljaje..ako sam ja dobro shvatio..
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od bandira Vidi poruku
    Nisi mi odgovorio,koju su napadačku akciju odradili ?
    Meni su poznate njihove akcije u kojima nisu do kraja uspjeli, ali su njihovi pojedinci u tim akcijama pokazali veliku odlučnost...nakon čega smo i mi imali velikih žrtava.

Jesen 93. malo je falilo da ne zauzmu makljen iznad Prozora.
    Naši dečki razbili diverzantsku skupinu, koja je imala pisanu zapovjed da brzom akcijom naprave koridor za veću vojnu formaciju (pisana zapovjed pronađena u džep zapovjednika po imenu Demo)

Nešto prije toga već zauzeli brdo Hum iznad Mostara, zahvaljujući 1. brigadi, tigrovi ga vratili isti da. Poginulo nekoliko pripadnika HVO-a i ranjen pedeovac iz Tigrova Pero.....

Meni su poznate njihove akcije u kojima nisu do kraja uspjeli, ali su njihovi pojedinci u tim akcijama pokazali veliku odlučnost...nakon čega smo i mi imali velikih žrtava.

Naši dečki razbili diverzantsku skupinu, koja je imala pisanu zapovjed da brzom akcijom naprave koridor za veću vojnu formaciju (pisana zapovjed pronađena u džep zapovjednika po imenu Demo)

Nešto prije toga već zauzeli brdo Hum iznad Mostara, zahvaljujući 1. brigadi, tigrovi ga vratili isti da. Poginulo nekoliko pripadnika HVO-a i ranjen pedeovac iz Tigrova Pero.....
    I što je tu čudno..imali su uspjeha i poraza..

U kojoj si ti jedinici bio?

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    nije Crnih vrhova u množini nego Crni Vrh oko kojeg su se vodile borbe i koji je ostao u hrvatskim rukama.
    Da si bio tamo i ti bi ih nazivao u množini, ja sam ih dosta puta gazio!!

Uostalom tamo si prenio pričanje nekog drugog..sa nekog foruma ili bloga a ne svoje doživljaje..ako sam ja dobro shvatio..
    Zar ja ne smijem isto ispričati na više mjesta? To mi je jedina satisfakcija što mogu pričati istinu.

Malo je falilo da ne zauzmu Makljen, te zauzeli brdo Hum pa ga izgubili...
    to ti argumenti o njihovoj snazi?
    torcida,45,45

Citiraj Prvotno napisano od bandira Vidi poruku
    Malo je falilo da ne zauzmu Makljen, te zauzeli brdo Hum pa ga izgubili...
    to ti argumenti o njihovoj snazi?
    Ah, ti otvorio povjesne knjige koje su pisali oni koji nisu ratovali, već o ratu slušali, ..ja sam ti ponudio živu povijest a ti skroz kontra.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    antika, reci nam u kojoj si postrojbi bio?
    i kad to kažeš to će biti zadje što se ima reći u vezi vakufa, crnog vrha i muslimanske vojske iz m-h rata.
    držite se teme.

dakle, srbi se hvale da su na manjači skoncentrirali svoje najbolje snage. to je zapravo odlično jer bi onda snage za manevar i eventualni protunapad pozicionirali i umrtvili.
    po meni je u tom slučaju trebalo napraviti slijedeće:
    podignuti razinu djelovanja na odsjeku abih. ako treba, i slabijim snagama fingirati djelovanja prema manjači pa čak i prepustiti im prostor u eventualnom protunapadu. jebeš mrkonjić, pa i da ga srbi vrate. međutim, nekom novom operacijom iz smjera dvora na uni ili forsiranjem save (ono kako je trebala biti operacija una da je netko ozbiljno mislio napad iz tog smjera)
    iskoristiti manevarski lakši prostor sjeverne bosne.
    uz djelovanja na koridoru kojima bi se nanosila šteta eventualnim pojačanjima, ono što vrijedi od vrs bilo bi bacano s jedne strane na drugu, tako da bi uvijek ostao neki prazan prostor.
    banja luka bi bila možda i najveći zalogaj za uzeti ali pitanje je koliko bi kod srba nakon svih tih poraza ostalo volje i morala za odsudnu bitku.
    kod srba je bio primjetan tijekom rata, sindrom panike i gubljenja živaca pa gotovo da nije bilo mjesta koje bi se branilo pred udarom jačih snaga, nego bi odmah dolazilo do povlačenja.
    istočna bosna bi tu ostala pat pozicija pošto se linija protezala na uglavnom planinskom i teško prohodnom terenu bez komunikacija na pravcu istok-zapad.
    Abih bi mogla povući znatan dio svojih snaga na zapadni dio ratne pozornice bez straha da bi neki jači pritisak mogao ugroziti njihove istočne linije.
    linija tuzla-sarajevo-konjic-mostar je bila linija koju je teško ijedna strana mogla pomicati na svoju stranu upravo radi teškog i komunikacijski siromašnog terena.
    a o obacivanju kroz usko koridorsko grlo neke veće vojske, nema govora.
    sve već od bojne koja bi pokušala proći, bilo bi izložene gustoj vatri koja bi pokrivala malo područje vatre kroz koje bi srbi morali proći što bi rezultiralo i materijalni a pogotovo psihičkih gubicima.
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Ah, ti otvorio povjesne knjige koje su pisali oni koji nisu ratovali, već o ratu slušali, ..ja sam ti ponudio živu povijest a ti skroz kontra.
    samo na Balkanu sramota kad ljudi čitaju knjige,puno lakše pametovat i ponavljat glupe teze.

Glavno da si ti bia sa amerikancima kad su nas zaustavili pred Banja Lukom zbog civilnih žrtava,pljačke u Oluji 2 miseca prije.

Dakle cili tvoj zaključak se svodi na stativu na Makljenu i autogol na Humu.

ps,kad sam se ja uključia u rat,druga strana me još prilično vrimena zvala paravojni.
    Pretpostavljam da je to uključenje bilo puno prije tvoga.

Pozdrav i ideš na ignore,daljnja rasprava nema smisla
    torcida,45,45

edit: a ja zaključujem da ne želiš reći u kojoj si postrojbi bio.
    prema tome, izjasni se i prekini više priču o vakufu i muslimanima.
    Posljednje uređivanje od caporegime : 07-03-2013 at 16:26

Citiraj Prvotno napisano od farcry Vidi poruku
    Mene je uvek cudilo sta je imala Hrvatska Vojska traziti u Bosni, ako cemo tako onda je ona izvrsila agresiju na BIH jer teritoriju koju su napali se zvala Republika Srpska Bosne i Hercegovine.
    kako da ne, HV je imala pravo biti na teritoriju BiH, jer su famozni muslimani i srbi udarili po hrvatima u toj državi, a da pri tom hrvati nisu provocirali nikakve sukobe niti govorili da će se odcijepit, da će se pripojit RH itd. i famozna HRHB je nastala ko odgovor, na velikosrpsku agresiju i ko štit obrane, a poslje se i u slučaju s muslimanima pokazala ko prijeka nužda, jer i srbi i muslimani očito je nisu imali namjere živjet u suživotu s hrvatima već na uštrb hrvata doći u posjed njihovog teritorija na kojem žive ohoho desetljeća, može se reći i stoljeća. i onda talibani iz sarajeva danas vrlo glasno, bez imalo stida pričaju o agresiji na BiH. neka budu sretni da je Franjo bio na čelu hrvatske, jer da sam bio ja ili netko drugi malo više radikalno usredotoćen poslalo bi se 50.000 vojnika pa bi se smjer rata u BiH drastično promjenio u korist hrvata, i HVO. u tom slučaju, muslimani bi bili pregaženi ko plitak potok, a ne bi ni srbi prošli ništa puno bolje. najbolji dokaz tome je, južni potez gdje je svega 7200 ljudi uspjelo napravit značajan prodor prema banja luci. da je bilo još jače prisutnosti HV u BiH, što je po meni trebalo napravit i pod cijenu međuanordnih sankcija, hrvati bi uspjeli povratit sve što su muslimani oteli u srednjoj bosni a i dobar dio posavine i s time bi bili na toalnom dobitku. naravno, ovo je sve u slučaju da se krenulo aktivnije u rat na tom teritoriju kao što nije. ovo je sve ŠBBKBB, ali siguran sam da se to napravilo, mi bi danas kontrolirali najmanje 30 posto teritorija BiH, čisto dovoljno da se zadovolji hrvate u toj državi i da se osigura ravnopravnost u odnosu muslimane i srbe. pošto je jasno, da hrvati nemaju šta tražit u nikakvom zajedničkom entitetu s srbima ili muslimani, jer takva vrsta autonomije nas guši. nama treba naša autonomija, gdje ćemo mi biti jasno odvojeni od politike muslimana i srba u BiH. a to se na veliku žalost muslimana, ne može dogodit bez HRHB, zato im je ista trn u oku i zato i dan danas seru po njoj i Tuđmanu kojem bi komotno mogli kip sagradit u centru sarajeva. Tuđman ima veće zasluge za njihov opstanak od Izetbegovića, ali neka se zavaravaju da bi bez Tuđmanove podrške i Hrvatske oni bili u stanju odbijat srpske napade na početku rata. Kad im se sve oružje i ostale potrepštine za rat, i pomoć dolazila preko hrvatske, i sada nas još nakon svega imaju obraza prozivat. Ko Srbi su, obraz im je džon od cipele!

i da se vratim na capino pitanje, mislim da bi banja luka pala, ali to je sada više onako navijačka tvrdnja nego realnost pošto je rat stopiran znamo u čije ime, i pošto je blagoslovljena zločinačka tvorevina svima znana RS. u kojoj su Karadžić i Mladić, napravili sve ono što nikad nitko nije, osim prije toga turci. zato i srbe smatram najvećim smradovima, jer kad mogu oni će bez razmišljanja unakazit nekoga i poniziti na najbrutalniji način, a kad ne mogu ili još bolje kad njih netko zašarafi kako redovno oni šarafe, onda će žalopojke naricat i sazivat skupove u UN, u maniri Jeremića, i one poznate jadni bespomoćni srbi ugroženi od strane genocidnih hrvata. oni su jedini narod, za kojeg me savršeno boli kita, taman da ih sve potamane NATO bombarderi. možda nije ljudski, ali boga mi nije ljudski bilo ni ono što su oni radili po hrvatskoj i bih, pa se danas niti malo ne kaju već nas prozivaju bez imalo stida. jer smo na njihovu agresiju, odgovorili vrlo uspješnom obranom. pamtit će oni dugo Oluju, i Gotovinu.

a i danas govore, da bi ponovo napravili isto, a ja isto kažem da bi vrlo rado gledao reprizu iz krajine na teritoriju RS. dakle, traktorijada i masovni marš srba u odlasku.

realno, preko drine nikad nisu trebali ni preći, imaju svoju državu i malo im je, oni bi se teritorijalno proširili jer kao tijesno im je tamo. e pa slobodno, ali ne s ovu stranu drine.

edit: a ja zaključujem da ne želiš reći u kojoj si postrojbi bio.
    prema tome, izjasni se i prekini više priču o vakufu i muslimanima.
    Jel´ ti uopće znaš što tražiš od mene, ako ti to kažem to ti je isto da sam ti rekao ime i prezime?
    Zar nije dovoljno šo sam rekao da sam bio pripadnik HVO-a?

p.s.

Što si mi bez razloga izbrisao post?
    Ili je to običaj na ovom forumu, kao dobrodošlica novim članovima?
    Posljednje uređivanje od Antika : 07-03-2013 at 19:29

Ugledni član totalna steta avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    antika, reci nam u kojoj si postrojbi bio?
    i kad to kažeš to će biti zadje što se ima reći u vezi vakufa, crnog vrha i muslimanske vojske iz m-h rata.
    držite se teme.

dakle, srbi se hvale da su na manjači skoncentrirali svoje najbolje snage. to je zapravo odlično jer bi onda snage za manevar i eventualni protunapad pozicionirali i umrtvili.
    po meni je u tom slučaju trebalo napraviti slijedeće:
    podignuti razinu djelovanja na odsjeku abih. ako treba, i slabijim snagama fingirati djelovanja prema manjači pa čak i prepustiti im prostor u eventualnom protunapadu. jebeš mrkonjić, pa i da ga srbi vrate. međutim, nekom novom operacijom iz smjera dvora na uni ili forsiranjem save (ono kako je trebala biti operacija una da je netko ozbiljno mislio napad iz tog smjera)
    iskoristiti manevarski lakši prostor sjeverne bosne.
    uz djelovanja na koridoru kojima bi se nanosila šteta eventualnim pojačanjima, ono što vrijedi od vrs bilo bi bacano s jedne strane na drugu, tako da bi uvijek ostao neki prazan prostor.
    banja luka bi bila možda i najveći zalogaj za uzeti ali pitanje je koliko bi kod srba nakon svih tih poraza ostalo volje i morala za odsudnu bitku.
    kod srba je bio primjetan tijekom rata, sindrom panike i gubljenja živaca pa gotovo da nije bilo mjesta koje bi se branilo pred udarom jačih snaga, nego bi odmah dolazilo do povlačenja.
    istočna bosna bi tu ostala pat pozicija pošto se linija protezala na uglavnom planinskom i teško prohodnom terenu bez komunikacija na pravcu istok-zapad.
    Abih bi mogla povući znatan dio svojih snaga na zapadni dio ratne pozornice bez straha da bi neki jači pritisak mogao ugroziti njihove istočne linije.
    linija tuzla-sarajevo-konjic-mostar je bila linija koju je teško ijedna strana mogla pomicati na svoju stranu upravo radi teškog i komunikacijski siromašnog terena.
    a o obacivanju kroz usko koridorsko grlo neke veće vojske, nema govora.
    sve već od bojne koja bi pokušala proći, bilo bi izložene gustoj vatri koja bi pokrivala malo područje vatre kroz koje bi srbi morali proći što bi rezultiralo i materijalni a pogotovo psihičkih gubicima.
    koji je hrvatski politički interes bio da nastave akcije u bih??
    recimo solucija da smo nastavili borbe i izbacili srbe iz bih,muslimanski ljudski kapaciteti su dvaput veći nego hrvatski.ispada da bi očistili bih za njih,osim da smo ukomponirali bih u zajedničku državu s hrvatskom,ostalo mi je bila glupost forsirat banja luku i neka područja koja nisu hrvatska.
    eventualno oslobađanje posavine iz orašja,ali onda prekidamo srbima odstupnicu,te bi morali pomagat muslimanima i oko sarajeva da oni oslobode svoje snage vezane za sarajevo.
    torcida alaeština,40god... u jugi ,14 gostovanja točno..sezona 87/88 - 90/91...

Citiraj Prvotno napisano od SarajkaDjevojka Vidi poruku
    Srbi samo lupaju o Oluji, kao glavnom krivcu za nedaće.Nosilo je njih još vjetrova i pogadjalo vremenskih nepogoda.Maestral, pa Una ....

Ispade Oluja jedina neuspješna srpska vojno- odbrambena akcija.Slaviće je ko Kosovski boj
    U cemu je problem sto Srbi slave kosovski boj, prvo sto mnogi od vas ne kapiraju ovde Srbi slave taj boj zbog toga sto se jedna mala Srbija suprostavila jednoj sili kakva je bila Otomasko carstvo naglasavam sama, bila prva na bedemu odbrane Evrope od Islama iako su joj zapadna braca hriscani okrenuli ledja.
    Ko zna da je tada Srbija uspela zadrzati Osmanlije mozda bi ti danas bila kraljica,princeza...a ne begovica.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Jel´ ti uopće znaš što tražiš od mene, ako ti to kažem to ti je isto da sam ti rekao ime i prezime?
    Zar nije dovoljno šo sam rekao da sam bio pripadnik HVO-a?

p.s.

Što si mi bez razloga izbrisao post?
    Ili je to običaj na ovom forumu, kao dobrodošlica novim članovima?
    znači ako mi kažeš koja si postrojba bio (broj ljudi od nekoliko stotina do nekoliko tisuća) kao da si m irekao ime i prezime.
    ime i prezime mi nisi rekao ali ovom idiotskom izjavom si rekao da nisi zapravo nigdje ni bio.
    kao novi član si se trebao upoznati s forumskim pravilima a osobito s obvezom poštovanja administracije.
    (nemoj mi odgovarat i ni riječi više o vakufu i muslimanima)

edit: možemo mi sjest di hoćeš i kad hoćeš!
    Posljednje uređivanje od caporegime : 08-03-2013 at 09:54

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    evo tebi kume, jedan 48 satni ban pa kad se smiriš i naučiš raspravljati onda možemo iz početka.
    sjebaji teme nekome drugome a imam osjećaj da u tome imaš poprilično iskustva.

Citiraj Prvotno napisano od totalna steta Vidi poruku
    koji je hrvatski politički interes bio da nastave akcije u bih??
    recimo solucija da smo nastavili borbe i izbacili srbe iz bih,muslimanski ljudski kapaciteti su dvaput veći nego hrvatski.ispada da bi očistili bih za njih,osim da smo ukomponirali bih u zajedničku državu s hrvatskom,ostalo mi je bila glupost forsirat banja luku i neka područja koja nisu hrvatska.
    eventualno oslobađanje posavine iz orašja,ali onda prekidamo srbima odstupnicu,te bi morali pomagat muslimanima i oko sarajeva da oni oslobode svoje snage vezane za sarajevo.
    slažem se s tobom, danas kad gledam na stanje u bosi i hercegovini s odmakom, i pogotovo kako se danas muslimani pokvareno ponašaju prema hrvatima. i umjesto da su nas iskoristili za totalno uklanjanje srpske prijetnje, oni su doveli do toga da njih smatramo većom prijetnjom od srba. što po meni, oni trenutno to i jesu kad su hrvati BiH u pitanju, jer smo s njima zajednički u federaciji.

tako da moram se složit, da smo osvojili banja luku danas bi u njoj carevali muslimani a poprilično sam siguran da bi za nju najviše iskrvarili hrvati. ono što je po meni trebalo napravit, je povratit isključivo ona područja koja su prije rata bila naša. dakle posavina, središnja bosna, i naravno hercegovina i ostavit ovaj osvojeni dio glamoč grahovo drvar ko trofej i kaznu srbima što su uopće kretali u rat, i naravno napravit svoj entitet ko i oni, ili ako srbi nemaju entitet može i neko drugo riješenje. ali pristat na ukidanje HB, a u isto vrijeme opstaje RS za mene je čin velizdaje. na to nikad ne bih pristao, dakle mi povučemo svoju liniju koju držimo oružjem a srbi ju potvrde i diplomatskim putem, to meni ne ide u glavu. čemu to izmicianje, koga se mi bojimo nakon što smo 3 godine ratovali u toj BiH? hrvati su konstituvni narod te zemlje, i zaslužuju imat svoju autonomiju u najmanju ruku, a to što će razno razni kreteni kalibra Nobilo pričat o fašističkim tvorevinama, e to bi nas slatko zabolio tuki kad bi imali ucrtane svoje granice. mesko i manolić, mogli bi trubit po svim međunarodnim postojama, ali uzalud ono što se oružjem drži to je trajno. to su srbi jako dobro znali iskoristit za sebe, i ne može im se poreći da su se u BiH jako dobro izborili za svoj interes, iako nisu slučajno udarali po mostaru sarajevu itd, njihovi apetiti sigurno nisu bili samo ovih 49 posto kojih su dobili, jer su rat i sukob kreirali praktički na području cijele BiH.

rezime svega je, barem moj, da smo gadno pogriješili kad smo muslimanima vjeroavli, prvo kad smo ih naoružavali i primali izbjeglice, drugo kad smo na kraju rata pristali na pakt s njima i samim time utopili se u federaciju. ali šta je tu je, greške se ne mogu ispraviti, mogu se samo s vremenom malo korigirati. ovo teritorijalno preuređenje federacije nije loše zamišljeno, samo je pitanje šta će od toga biti na kraju, pogotovo kad su hrvati u pitanju. do kraja ove godine, valjda bi se trebalo znati kako će se preuredit ta federacija pa ćemo biti pametniji. sigurno je to da nismo ništa izgubili s time što nismo krenuli na banja luku, jer bi imali osjetno više mrtvih nego npr u Oluju, Banja Luka bi se sigurno bolje branila nego Krajina, tvrđi bi bio otpor osjetno. ali sve zasluge za eventualni pad, pobrali bi muslimani i danas bi u slučaju da su srbi otišli najviše muslimana živjelo u banja luci, bilo bi ko da je mi nismo ni osvojili. ovako neka se muslimani misle, i neka planiraju rat s srbima, ali sudeći po njima i koliko su opsjednuti nama mi ćemo im opet biti prvi na piku, i ako to bude tako treba ih dočekat baš onako kurčevito i propisno ih zgazit jednom za svagda.

mene samo jebe ta posavina, tu smo izvisili i to vjerojatno trajno.

U toku operacije Maestral i priblizavanja HV Banjaluci VRS je brojala 180.000 vojnika, ali veci broj je pokrivao istocni front i granicu ka Srbiji.
    U memoarima Bila Klintona stoji da je HV napredovao onoliko koliko je Nato avijacija delovala po srpskim polozajima, svaki put ukoliko bi se prekinulo bombardovanje Srbi bi se konsolidovali pa smo morali tuci stalno po njihovim polozajima.
    SAD su htele da postignu onoliko koliko je zamisljeno da bude teritorija republike Srpske 51 prema 49 u korist federacije BIH, Alija Izetbegovic je vrsio pritisak na Tudjmana da HV nastavi dalje dok mu je Tudjman prebacivao da 80% osvojenih teritorija je osvojila HV.
    Posle toga SAD prisiljava Izetbegovica da prizna republiku Srpsku kao entitet sto je on tesko prihvatio, on se slagao da treba da postoji srpski entitet ali sporno mu je bilo ime.
    Milosevic preti da ce uvesti VJ u rat ukoliko se nastavi ofanizva HV i ARBIH, SAD vrsi pritisak na Tudjmana koji prihvata samo ukoliko se mirnim putem istocna Slavonija integrise u Hrvatsku, Milosevic prihvata sve ostalo je istorija...
    grobari,28,100+

180 000 vojnika. Ako je bilo pola od toga, dobro je.

Super ugledni član Dobri Pastir avatar
    Datum registracije
    Nov 2015
    Blog Entries
    1
    Mileon osamsto hiljada ustaša naoružanih do zuba…
    A troll & a gentleman

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove