+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 4 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/70

Tema: Papa dao ostavku!

Papa dao ostavku!

Papa Benedikt XVI se povlači 'za dobro Crkve'

Glasnogovornik Vatikana objavio je nevjerojatnu vijest. Papa se povlači! Kako javlja Reuters, papa Benedikt XVI obrazložio je da "mu snaga više nije adekvatna da nastavi obnašati svoju dužnost", te da odlazi "za dobro Crkve". Benedikt XVI postat će tako drugi papa u povijesti koji je dao ostavku.

Papa Benedikt XVI. povlači se 28. veljače, obznanio je medijima glasnogovornik Vatikana.

2011. papa je izjavio kako neće oklijevati da se dobrovoljno povuče ako osjeti da više nije fizički, psihički ni duhovno u stanju voditi Katoličku crkvu. U travnju će navršiti 85 godina.

Mediji pišu kako se u zadnjih godinu dana dalo primijetiti da se papa kreće uz pomoć štapa i da ima problema s čitanjem tekstova.

Drugi papa u povijesti koji je dao ostavku

Prvi papa u povijesti koji je otišao svojevoljno s tog mjesta također je bio Benedikt - dogodilo se to 1045. godine kada je jedan od najmlađih papa ikad izabranih, Benedikt IX., odlučio prodati svoje mjesto. On je, razumljivo, i jedan od najomraženijih papa kojeg su nazivali "sramotom za Stolicu sv. Petra", a prigovarale su mu se i razne kontroverze - od organiziranja orgija do organiziranja ubojstava.

Izabran 2005. godine

Kardinalska je konklava Josepha Aloisa Ratzingera izabrala za papu (265. po redu) 19. travnja 2005. godine. S više od 78 godina starosti, Joseph Ratzinger je najstariji papa koji je izabran u zadnjih 275 godina, poslije pape Klementa XII. Benedikt XVI. je osmi Nijemac koji je izabran za papu, zadnji je bio nizozemsko-njemački Hadrijan VI. (1522.-1523.), dok je zadnji papa s imenom Benedikt bio je Benedikt XV., koji je služio od 1914. do 1922. godine.

Papa Pavao VI. imenovao je Josepha Aloisa Ratzingera za kardinala 27. lipnja 1977. godine, a četiri godine kasnije 1981. godine papa Ivan Pavao II. postavio ga je za pročelnika Kongregacije za nauk vjere.

http://danas.net.hr/svijet/papa-benedikt-xvi-se-povlaci

Isprva sammislila da je neka patka, al izgleda da ipak nije...
    I solemnly swear that I am up to no good

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    ajd da i to vidimo...Papa ne daje ostavku. to je služba do zemaljske smrti. baš bi me začudilo da se to dogodi...
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Piše na više portala

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od zlatna ribica Vidi poruku
    Piše na više portala

da, znam, pročitala sam vijest na Reutersovoj stranici. Ivan Pavao II je bio u puno lošijem stanju ali se nije povukao. al dobro, ako Papa misli da tako treba, tko sam ja da se bunim?
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Nisam ni znao da papa može dati ostavku
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Nisam ni znao da papa može dati ostavku

pa ni ne može, tj. dosad nije mogao, to je doživotna dužnost.

יֵשׁ מֵאַיִן

Evo i Pedevušica stavila članak:

http://www.hrhb.info/content.php?r=2....-velja%C4%8De

Ne znam, čudno mi je to... ne vjerujem da bi se zbog bolesti povukao. Ko što i veliš, Ivan Pavao II je bio u gorem stanju, pa se nije povukao. Papinstvo je služba do smrti.

Tko zna što stvarno stoji iza ovog...

Vjerojatno se čovjek ne osjeća dobro, a možda je i koja bolest u pitanju koja bi ga spriječavala u obnašanju ove dužnosti pa smatra da je bolje povući se. U svakom slučaju, po meni, je jako dobro odradio svoj nazovimo ga tako mandat. Puno bolje i iskrenije od Pape Ivana Pavla 2 unatoč tome što nije stekao simpatije kao njegov prethodnik.
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

Evo i Pedevušica stavila članak:

http://www.hrhb.info/content.php?r=2....-velja%C4%8De

Ne znam, čudno mi je to... ne vjerujem da bi se zbog bolesti povukao. Ko što i veliš, Ivan Pavao II je bio u gorem stanju, pa se nije povukao. Papinstvo je služba do smrti.

Tko zna što stvarno stoji iza ovog...
    Pretpostavljam da je u pitanju neka bolest koja možda djeluje na um pa ne želi u takvom stanju biti na čelu Crkve.

Citiraj Prvotno napisano od pdv Vidi poruku
    Pretpostavljam da je u pitanju neka bolest koja možda djeluje na um pa ne želi u takvom stanju biti na čelu Crkve.
    Može biti... al svejedno mi je čudno, jer je napravio presedan koji se 2000 godina nije desio. Ako ne računamo gore spomenutog Benedikta iz 1045. koji je svoje papinstvo - prodao

Može biti...
    U svakom slučaju pfc ima još jednu dodatnu razbibrigu za slaganje kakvih zanimljivih teorijica

Kako kaze moj prijatelj fratar, nek sam i to dozivio.

Citiraj Prvotno napisano od pdv Vidi poruku
    U svakom slučaju pfc ima još jednu dodatnu razbibrigu za slaganje kakvih zanimljivih teorijica
    Da... on sad sigurno slavi Jedan laminat manje

Šteta jer mi je Benedikt vrlo drag. On je bio i pročelnik kongregacije za nauk vjere, što je ajmo reć u neku ruku sljednica Inkvizicije pa možda i zato
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Kad je Ratzinger postao Papa, naslov u Bildu je bio, WIR SIND PAPST!

Danas je ovakav: Unser deutscher Papst Benedikt tritt zurück.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Šteta jer mi je Benedikt vrlo drag. On je bio i pročelnik kongregacije za nauk vjere, što je ajmo reć u neku ruku sljednica Inkvizicije pa možda i zato
    Prije njega je bio Hrvat na toj poziciji.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od Marta Vidi poruku
    Kad je Ratzinger postao Papa, naslov u Bildu je bio, WIR SIND PAPST!

Danas je ovakav: Unser deutscher Papst Benedikt tritt zurück.

Bild...

יֵשׁ מֵאַיִן

Citiraj Prvotno napisano od ZGabriel Vidi poruku
    Bild...
    Bas sam neki dan kupila casopis na temu pape, kupila sam ga prije par godina i valjd bacila i prije Bozica je izislo malo obnovljeno izdanje.
    Jako zanimljivo. Na srecu sam kupila, danas ih vise nece biti.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    73 gostiju pregleda ovaj pdf... ili ?

יֵשׁ מֵאַיִן

Super ugledni član interceptor avatar
    Datum registracije
    Nov 2011
    I meni je to pomalo čudno....Pa kad vidim da je tako davno, davno već jedan papa dao ostavku,onda se ne mogu preotet dojmu da crkva ili proživljava svoju neku krizu ili će je tek počet proživljavat...Dakako, ne želim biti "žalosna sova",ali ne mogu ne biti i skeptičan pa promišljati da možda Vatikan ne želi dovesti na pijedestal nekoga tko bi oportuno išao u korak sa izazovima današnjeg svijeta.A tako nam treba kao nikad čvrsta ruka i jaka osobnost u ovim jadnim turbulentnim vremenima...
    Torcida-old school 45

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove