+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 30 1 2 3 11 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/591

Tema: Srpske paravojske- jel to vrijedilo išta?

Srpske paravojske- jel to vrijedilo išta?

U borbenom smislu naravno. Imali su ih mali milion. Arkanovci, šešeljovci, SPo-vci od Draškovića, SNO- jovićevci, raznorazne četničke skupine sa raznim vojvodama mimo šešeljavaca, pa Vukovi s Vučjaka, Panteri iz Bijeljine doduše ukorporirani u VRS ali ipak sa nekom autonomijom, Škorpioni, Šiltovi ..ne znam dokle ih nabrajati sigurno ih ima još.

Jel to vrijedilo za išta osim za pljačku i palež, ubojstva civila. kakvi su bili u borbi, kakva im je bila srčanost. Zvučnih zastrašujućih naziva.

Inače i to govori o ozbiljnsti srpske vojske koja je to sve tolerirala. U HV općenito toga je bilo puno manje. Možemo istaknuti HOS koji se skoro dokaraja inkorporirao u HV zadržavši tek ponegdje oznake..i eventualno Merčepovu skupinu. Ima li još tko.

Za što su služile srpskom vojničkom vodstrvu te skupine, koliko ih je bilo i jesu li ciljano korištene za zastrašivbanje a i kako bi se fokus odgovornosti za zločine prebacio sa tzv regularne vojske pogotovo u BiH.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 16-02-2013 at 09:54
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

begovica SarajkaDjevojka avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Te paravojne formacije bile su sastavljene od amnestiranih kriminalaca, huligana tkz " fudbalskih navijača" ,no što je nainteresantnije bilo je tu i ljudi, domaćina koji su ostavljali svoje " normalne zivote " i vikendima ili mjesecima dolazili pljačkati i ubijati.Drzava u ratu, pod sankcijama trebalo je ljude nečim motivirati da u ime " srpstva " čine nevidjene grozote.Zato im je bilo sve dozvoljeno.Psi rata.Prezivjele i polulude iz takvih formacija kasnije je sama drzava Srbija uklanjala ili slala na Kosovo.Obično nisu orezivljavali." Zapivjednici " poput Arkana stradali bi u magijaškim obračunima, ili bi netragom nestajali, povlačili se, emigrirali.

Uglavnom nama će ostati u sjećanju kao najveći šljam ljudskog roda.Slika iz BN gdje Arkanovac šutira mrtvog Bošnjaka dok ga Biljana Plavšić preskače na ulici obišla je svijet.

Upravo je najtragičnije to miješanje nenormalnosti i svakodnevnice.Ljudi koji su odgovorni za najveće zločine i tkz srpske intelektualne elite.Očigledno da je tanka i skoro nevidljiva granica izmedju normalnosti i nenormalnosti kod nekih.

Datum registracije
    Apr 2012
    Najzanimljiviji fenomen su ipak ti tkz rezervisti.Ljudi sa normalnim zivotima, porodicama i svakodnevnicom koji su odlazili iz udobnosti domova da kolju, siluju, pljačkaju i ubijaju.Znači obični ljudi bez kriminalne prošlosti i bilo kakvih naznaka da su skloni nasilju.Kako su njihove majke, zene i djeca gledale na ta odsustva ?
    Na opljačkano što su donosili, a što je bilo proizvod rada i truda drugih ljudi....Da li su zene razmišljale o silovanim zenama koje su u obrnutom slučaju mogle biti kćerke ili one same ? Gdje je tu sućut i kajanje ? Ispratiti muza i oca djece kao da IDE na sluzbeni put, a on IDE ubijati, pljačkati i silovati.

Kad lovac donese lovinu kući ( neku ustrijeljenu ) zivotinju gnušaš se u većini slučajeva.Kako li je tek izgledalo uzimati tudji zlatni nakit, vrijedne slike, goblene i ostalo, te ulrašavati dom ili nositi tudje oteto ?

Pljačka ubojstva i silovanja nisu bil specifičnost samo paravojski, pogotovo kod Srba mada je možda bila nešto više izražena. Mislio sam prvenstveno na borbenu vrijednost, na frontu, u sukobu, borbi.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 03-03-2013 at 18:22

tema je borbena učinkovitost srpskih paravojski

koliko ja sve to pratim rekao bih da su jedino arkanovci na određenim bojištima pokazali nešto više od običnih pljačkaško-silovateljskih odreda...bili su u prosjeku idealno mladi, spremni, jako dobro opremljeni i visoko motivirani zbog lujke koja ih je vodila...i odradili su nekoliko solidnih akcija, lužac prvenstveno i dosta po BiH, naročito u početcima sukoba dok je druga strana uglavnom još imala lovačko naoružanje....svi drugi nula bodova, čim je zagustilo i počelo se ginut hvatanje autobusa i bežanija nazad od kud su došli...

obzirom da se ja u svom ratnom putu nisam susreo sa niti jednima od nabrojanih, ovo je moje mišljenje uglavnom utemeljeno na slušanju svjedočanstava, čitanju literature, beskrajnom surfanju, gledanju yubitua i to...siguran sam da ima ljudi tu među nama koja znaju više i bolje...
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 03-03-2013 at 18:23
    BBB (ZGM, d42), 40, 250+

Ugledni član totalna steta avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Pljkačka ubojstva i silovanja nisu bil specifičnost samo paravojski, pogotovo kod Srba mada je možda bila nešto više izražena. Mislio sam prvenstveno na borbenu vrijednost, na frontu, u sukobu, borbi.
    Ovi sta su bili organizirani od srpske SDB preko frenkija i stanisica su bili dobro opremljene i sluzile samo kao paravan da su dobrovoljacke .bio sam na maslenici ali nisam direktno ucestovao protiv njih,znam da su onda bili arkanovci...po meni ovi organizirani od sluzbe nisu bili za bacit,ostali samo rulja pljackasa kao sto su bile vikend vojvode i sl..

U svojoj knjizi Vilim Karlović navodi da su im najviše problema zadavali šešeljevci, da su organizirnao i pametno išli u napade i osvajali kuću po kuću. Dvojica od njih su ga i spasili od sigurne smrti usred mučenja. Što je mene osobno iznenadilo.

Citiraj Prvotno napisano od totalna steta Vidi poruku
    Ovi sta su bili organizirani od srpske SDB preko frenkija i stanisica su bili dobro opremljene i sluzile samo kao paravan da su dobrovoljacke .bio sam na maslenici ali nisam direktno ucestovao protiv njih,znam da su onda bili arkanovci...po meni ovi organizirani od sluzbe nisu bili za bacit,ostali samo rulja pljackasa kao sto su bile vikend vojvode i sl..
    Da. Tu na Maslenici su imali gubitke i kapetna Dragan navodi da su se poslije toga povukli. Usput su imali sukob sa Martićem. Tu su bili i ti Vukovi s Vučjaka, navodno jedna jača paravojna srpska iz BiH gdje im je poginio zapovjednik Veljko Milanković.

U pravu si da se Arkanovci i sl. ne mogu doslovno zvati paravojskom jer ih je organizirala SDB.

Datum registracije
    Feb 2013
    Poslije neznam jesu li imali vise dodira sa HV tokom prodora kroz zapadnu bosnu.znam preko medija da je arkan sluzio za zastrasivanje srba tada.inace jedini kontraudar na boku tokom tih akcija je napravila neka njihova spec policija iz podrinja kad je dobro iznenadila 141 mobiliziranu s plaze iz splita i kastela.

Datum registracije
    Apr 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Pljkačka ubojstva i silovanja nisu bil specifičnost samo paravojski, pogotovo kod Srba mada je možda bila nešto više izražena. Mislio sam prvenstveno na borbenu vrijednost, na frontu, u sukobu, borbi.
    Ja sam otišla na psiholiški Aspekt teme koji je meni zanimljiv.Učinkovitost na bojišnici svakako je nikakva.Kako regularne tkz JNA tako i paravojnih formacija.Dokaz lezi u jedinoj velikosrpskoj utjehi genocidnoj RS.Ne raspravlja mi se dakle o njihovom kukavičluku i pojedinačnoj bjezaniji kad je rezultat te borbe poznat.

Citiraj Prvotno napisano od SarajkaDjevojka Vidi poruku
    Uglavnom nama će ostati u sjećanju kao najveći šljam ljudskog roda.Slika iz BN gdje Arkanovac šutira mrtvog Bošnjaka dok ga Biljana Plavšić preskače na ulici obišla je svijet.
    Dobro, ne treba ni pretjerivati.

Vukovarci svjedoce da su ti paravojnici po pravilu bili i najbolji, i najgori neprijatelji. Kako koji.

Njihova brojnost (ne ljudska vec tih skupina) po meni odrazava tu srpsku sklonost komitima, vezano za njihove guslarske pjesme u kojima se slave hajduci, odmetnici, mada... i kod nas se u nekim krajevima posebno slave odmetnici, iz osmanskog perioda, ali opet nije bilo ni izbliza toliko nekakvih autonomnih skupina koje su djelovale po svojoj volji.

Za Arkanove, Skorpione i Knindje (pa i Seseljeve dobrovoljce) danas znamo da su bili daleko od paravojnih formacija, sve su to bile skupine koje su Simatovic i Jovica Stanisic oformili, financirali, obucili, obukli, opremili, famozne Crvene Beretke. Nemamo razloga ne vjerovati srbijanskim novinarima koji su tu temu istrazili.
    S obzirom na nacin djelovanja SDB Srbije, moze se govoriti o drzavnom terorizmu, institucionalnim paravojskama.

Oni Vukovi kriminalci sta su ratovali oko Gospica, najobicnije jajare, beogradski krimosi koji su u rat krenuli u svrhu pljacke, moj dojam. Brzebolje su se vratili u Beograd, nakon pogiblje njihovog vodje Giske.

O mnogima se ne zna puno, manje su medijski eksponirani, cetnici iz Stare Pazove, SNP valja, kako im se vec osnivac zvao. Realno, Srbi su u svakoj opcini, svakom gradu, imali po jednu-dvije paravojne formacije. Za koje cujes tek nakon sto razgovaras sa nekim covjekom iz tog kraja.

Citiraj Prvotno napisano od totalna steta Vidi poruku
    Poslije neznam jesu li imali vise dodira sa HV tokom prodora kroz zapadnu bosnu.znam preko medija da je arkan sluzio za zastrasivanje srba tada.inace jedini kontraudar na boku tokom tih akcija je napravila neka njihova spec policija iz podrinja kad je dobro iznenadila 141 mobiliziranu s plaze iz splita i kastela.
    Tesko se svega sjetiti, ali nije bio jedini kontraudar. Pokusavali su oni, nije da nisu, ali preslabo za nase gardiste. Recimo Panteri su kod Jajca najebali od Soptinih kaznjenika. O tome se jako malo pise, govori, sto me cudi. Arkan nije samo zastrasivao lokalne srpske zapovjednike, njegovi su sudjelovali i u borbama ali istina samo tamo sa muslimanima, imali su kontranapad u kojem su umalo uzeli Kljuc nazad, a u Sanskom mostu su ih muslimani potaracali, neki su zivi izgorili u zgradi poste jer se nisu htjeli predati.

Sve u svemu, tanki su oni ratnici, kad je odnos snaga priblizno izjednacen.

Datum registracije
    Feb 2013
    Citiraj Prvotno napisano od crni bombarder Vidi poruku
    Tesko se svega sjetiti, ali nije bio jedini kontraudar. Pokusavali su oni, nije da nisu, ali preslabo za nase gardiste. Recimo Panteri su kod Jajca najebali od Soptinih kaznjenika. O tome se jako malo pise, govori, sto me cudi. Arkan nije samo zastrasivao lokalne srpske zapovjednike, njegovi su sudjelovali i u borbama ali istina samo tamo sa muslimanima, imali su kontranapad u kojem su umalo uzeli Kljuc nazad, a u Sanskom mostu su ih muslimani potaracali, neki su zivi izgorili u zgradi poste jer se nisu htjeli predati.

Sve u svemu, tanki su oni ratnici, kad je odnos snaga priblizno izjednacen.
    Slazem se ....na 141 su uspili jer su udarili u meko...ovo spominjem jer znam dobro situaciju.za usporedbu ta ista 141 prije god i pol drzala neusporedivo zajebaniju liniju u kasicu skupa s 4.Na maslenici su te paravojske iz SDB opako udarale...dugo je tribalo da se front stabilizira.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    borbena kvaliteta tih postrojbi ovisi od jedne do druge.
    najčešće bi se radilo o rulji koja ne bi mogla samostalno izvesti ni jedan zadatak ali, npr. moji uznanci, branitelji vukovara kažu da su arkanovci bilo puno tvrđe kosti od onih neobrijanih dobrovoljaca pijanaca koji su brijali na oriđiđi četnike.
    za pantere iz bijeljine mislim da nisu bili iz te šeme, nego da se radilo o redovitoj brigadi vrs-a

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...41867550,d.bGE
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Počeli kao privatna vojska kasnije uz određene pritiske uklopljeni u RS. Sjećam ih se po tim prepravljenim vozilima što znači da su se očito furali na Mad Maxa

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    jedan prijatelj iz srednje bosne mi je također rekao da su i crni kojoti odskakali od ostatka srpskih postrojbi još dok su ratovali protiv srba u srednjoj bosni na travničko-jajačkom području.
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

A muslimanske? Oni mudžahedini iz arapskih zemalja, pa neki Crni labudovi ili tako nešto itd? Mislim da su sve te paravojske služile za izazivanje straha i psihološki pritisak na drugu stranu jer je bilo općepoznato da ne poštuju nikakva pravila humanitarnog prava.

To može u posebnu temu..ako se slažete..ili ćemo sve đuture..

Što se mene tiče, može svejedno, i tako ću više čitati nego pisati jer nisam dovoljno upućen. Ali se sjećam da je netko napisao da je općenito kod muslimanskih vojnika disciplina bila na visokoj razini.

Datum registracije
    Feb 2013
    Bolje drzi sve skupa...balijanera i nema toliko puno svi su vise manje nosli oznaku armije....neznam za mudjose oni su bice isto imali oznaku armije bih?

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove