+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 6 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/110

Tema: Vojvodina - nova republika na Balkanu

begovica SarajkaDjevojka avatar
    Datum registracije
    Apr 2012

Vojvodina - nova republika na Balkanu

Koliko su ozbiljne prijetnje i kakva trenutno politička klima vlada u BG i NS ?Srbi ovo pitanje shvataju pomalo neozbiljno, kao i početne probleme na Kosovu.Da li srpske političke struje mogu smiriti prilike u Vojvodini ?Pitanja su na koja bi bilo pozeljno da dobijemo odgovor od tamošnjeg stanovništva...

http://www.aa.com.tr/ba/balkan/12750...ika-na-balkanu

Vojvodina - nova republika na Balkanu
    29 Januar 2013 15:53 ( 29 Januar 2013 16:05)
    Postoje nepremostive razlike između Srbije i Vojvodine koje se mogu držati zajedno samo silom kao, što se sada i radi, kazala je za AA dr. Janja Beč Neumann
    Posljednje uređivanje od SarajkaDjevojka : 29-01-2013 at 18:14

Vojvodjanska stranka je deo odvojene frakcije LSV koja se raspada iznutra, u Zrenjaninu ceo odbor te stranke je presao u sns, zajedno (dok se nisu pokacili medjusobno oko para) imali su 0,01 glasova ispod statisticke greske.

Datum registracije
    Apr 2012
    Srbi previše olako shvataju vojvodjansko pitanje.Iscrpili su je u ekonomskom smislu do kraja, da bi obezbijedili pogodnosti Beogradu.200.000 iseljenih Vojvodjana devedesetih nije zanemarljiva cifra, no taj podatak srpska javnost namjerno zaobilazi.Naravno kao i sve druge o " curenju stanovništva " prema inostranstvu.Sigurno će suočavanje sa poslijedicama ovakve politike u dugoročnom planu biti bolno.

Fantastično zvuči činjenica da bi se Srbi željeli odvojiti od Srba. Nakon toliko stremljenja da se osvoje tuđe pokrajine tj zemlje sad da se Srbi odvajaju od Srba. To je u domenu fantastike.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Datum registracije
    Apr 2012
    Pa čuj, ako ljudima u Vojvodini to ekonomski dugoročno odgovara zašto ne ?Plus imaš ti Madjare i Hrvate, pa miješane brakove...

Zašto bi bilo nemoguće ?Odvoji se Crna Gora, a nema ni Crnogoraca par miliona.Priznaju li Srbi njima naciju ?Ne..No ljudi su uvidjeli štetnost ostanka u zajednici sa Srbijom, a i lijepo se izvukoše za umiješanost u rat devedesetih.Bez odgovornosti.A ne mozeš reći da nije bilo Nikšićkih i kojekakvih crnogorskih korpusa po BiH i HR.

Dakle ako je 200.000 ljudi dezertiralo devedesetih, zbog rata, zašto bi bilo nemoguće da Vojvodjani zele za sebe neku drugu i sigurniju političku i ekonomsku opciju ?
    Imaju oni potencijala.No zapostavljeni su, taj dio uprkos resursima propada.Pa od srpstva i nacionalnosti odnosno pripadnosti srpskoj naciji se ne zivi ..

Citiraj Prvotno napisano od SarajkaDjevojka Vidi poruku
    Pa čuj, ako ljudima u Vojvodini to ekonomski dugoročno odgovara zašto ne ?Plus imaš ti Madjare i Hrvate, pa miješane brakove...

Zašto bi bilo nemoguće ?Odvoji se Crna Gora, a nema ni Crnogoraca par miliona.Priznaju li Srbi njima naciju ?Ne..No ljudi su uvidjeli štetnost ostanka u zajednici sa Srbijom, a i lijepo se izvukoše za umiješanost u rat devedesetih.Bez odgovornosti.A ne mozeš reći da nije bilo Nikšićkih i kojekakvih crnogorskih korpusa po BiH i HR.

Dakle ako je 200.000 ljudi dezertiralo devedesetih, zbog rata, zašto bi bilo nemoguće da Vojvodjani zele za sebe neku drugu i sigurniju političku i ekonomsku opciju ?
    Imaju oni potencijala.No zapostavljeni su, taj dio uprkos resursima propada.Pa od srpstva i nacionalnosti odnosno pripadnosti srpskoj naciji se ne zivi ..
    To su različite stvari draga sarajko ako oprostite na intimiziranju u postu. Mješamo kruške i jabuke. Crnogorsko pitanje nije isto. Crnogorci odavno imaju svoj posebni subjektivitet tako da nije za usporedbu.

Hrvati u Vojvodini su svedeni na statističku grešku, Mađara doduše još ima u dobrom broju ali nedovoljno da oni nešto iniciraju. Mislim da je Srba tamo oko 75% A Srbi iz Vojvodine koji su bili u AU bili su najpismeniji dio srpstva i oni su ustvari pokrenuli svijest srpstva u 19 stoljeću..tako da mi ja ta priča malo nategnuta. Srbi su prije 100 godina činili ne znam koliko točno ali manje od 50% stanovništva današnje Vojvodine ali raznim pomjeranjima naroda sad su na tri četvrtine stanovništa a to je debela premoć

Datum registracije
    Apr 2012
    Imaju Crnogorci subjektivitet, za mene ili tebe.No Srbija i općenito Srbi kao narod na njih ne gledaju tako.Što se tiče Vojvodine, mislim da su tamo najveći zagovornici srpstva upravo oni protjerani iz tkz Srpske Krajine.Takodje moraš priznati da je puno vode proteklo otkad su Ti Vojvodjanski Srbi pokrenuli ideju Srpstva.

Mislim da što se tiče interesa Vojvodina ih u cjelini vrlo malo moze ostvariti u okviru Srbije.BG je rupa bez dna, koja samo izvlači, a ništa ne ulaze.

Imaju Crnogorci subjektivitet, za mene ili tebe.No Srbija i općenito Srbi kao narod na njih ne gledaju tako.Što se tiče Vojvodine, mislim da su tamo najveći zagovornici srpstva upravo oni protjerani iz tkz Srpske Krajine.Takodje moraš priznati da je puno vode proteklo otkad su Ti Vojvodjanski Srbi pokrenuli ideju Srpstva.

Mislim da što se tiče interesa Vojvodina ih u cjelini vrlo malo moze ostvariti u okviru Srbije.BG je rupa bez dna, koja samo izvlači, a ništa ne ulaze.
    ma to su njihovi interni problemi. Takve priče postoje i u Hrvatskoj. Zagreb sve vuče bla bla.

A što briga Crnogoraca kako srpstvo gleda na njih. Oni su se odvojili i basta. Da su htjeli ostat zajedno ostali bi. Ideja srpstva je ulupavana u crnogorske glave stoljećima i primila se u jedan dio glava ali crnogorska svijest o posebnosti je bila toliko jaka da je ipak prevladala. u Vojvodini nema tih OSNOVNIH pretpostavki. To nije posebana narod. Vojvodina je heterogena, nekad je bila i više ali danas je druga stvar.

eto dokaza da ih niko ne voli,mislim Srbiju,
    nevole svoji svoje,čim se oće odvojiti od Srbije,
    kako god ostade Beograd i Beogradski pašaluk,
    ko ih šiša zaslužili su i gore,,
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Datum registracije
    Apr 2012
    Pa upravo je interes bio presudan po pitanju Crne Gore.Jer čekali su.Odvajanje im je posluzilo kao pranje ruku od " srpskih zločina " mada su i oni osobno odigrali ulogu u ratu devedesetih.Napad na Ravno, mislim da je uzvršio upravo Nikšićki korpus.A taj datum se uzima kao početak rata kod nas.

Uglavnom, mozda se neka slična svijest pojavi i kod Vojvodjana.Te presudnu ulogu odigra upravo interes.Problem koji takodje Srbi guraju pod tepih je "ukidanje " autonomije.To moze biti dobar razlog nekog novog početka.Svi hoće svoj dio kolača.

''Vojvodina nije nastala na teritoriji današnje Srbije. Nastala je u jednom kulturnom i civilizacijskom drugačijem ambijentu. Bila je jedno od najrazvijenijih područja bivše Jugoslavije, pored Srbije i Hrvatske. A sada je nedovoljno razvijeno područje Srbije, ispod je centralnog dijela Srbije.Vojvodina se od jogurt-revolucije 1988. godine stalno devastira, stagnira i propada. Smatram da je ustavni problem Srbije suštinski problem. Jer mi sada imamo autonomiju bez autonomije. To je samo autonomija na papiru'', kazao je za agenciju Anadolija predsjednik nevladine organizacije Vojvođanski klub Đorđe Subotić.

Uzmi primjer bespoštedne stranačke borbe u jednonacionalnoj drzavi.
    Posljednje uređivanje od SarajkaDjevojka : 31-01-2013 at 11:48

Pa upravo je interes bio presudan po pitanju Crne Gore.Jer čekali su.Odvajanje im je posluzilo kao pranje ruku od " srpskih zločina " mada su i oni osobno odigrali ulogu u ratu devedesetih.Napad na Ravno, mislim da je uzvršio upravo Nikšićki korpus.A taj datum se uzima kao početak rata kod nas.

Uglavnom, mozda se neka slična svijest pojavi i kod Vojvodjana.Te presudnu ulogu odigra upravo interes.Problem koji takodje Srbi guraju pod tepih je ukidanje autonomije.To moze biti dobar razlog nekog novog početka.Svi hoće svoj dio kolača.

Interes ali i posebna svijest. Sam interes nije dovoljan. da nije bilo te svijesti o posebnosti ne bi bilo ni odavajanja. Taj sukob crnogorskih zelenaša i bjelaša nije od jučer. Bilo je u Crnoj Gori Srba većih od samih Srba ali bilo je i onih drugih. Crna Gora je dobila nezavisnost kad i Srbija. Na berlinskom kongresu 1878. Srbi su to uvijek smatrali drugom srpskom državom, nazivali Crnu goru srpskom spartom i bla bla..drugim okom u glavi a sad gdje je bilo to drugo oko sad je modrica.

Crnogorci su imali i tu jugoslavensku svijest a Nikšić je bio više prosrpski za razliku od npr Cetinja ali i tamo su se prilike promjenile

pogledaj proteste pri napadu na Dubronik na Cetinju

ili pogledaj npr ove snimke iz 1993

Datum registracije
    Apr 2012
    Citiraj Prvotno napisano od ogledalce Vidi poruku
    eto dokaza da ih niko ne voli,mislim Srbiju,
    nevole svoji svoje,čim se oće odvojiti od Srbije,
    kako god ostade Beograd i Beogradski pašaluk,
    ko ih šiša zaslužili su i gore,,
    Dobro, činjenica stoji da je dio teksta oriopćenje nevladine udruge.No ako su ljudi od solidnog zivota, primanja i nekog standarda pali zbilja ovako nisko, onda sopstveni interesi mogu preovladati nacionalne.

Datum registracije
    Apr 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Interes ali i posebna svijest. Sam interes nije dovoljan. da nije bilo te svijesti o posebnosti ne bi bilo ni odavajanja. Taj sukob crnogorskih zelenaša i bjelaša nije od jučer. Bilo je u Crnoj Gori Srba većih od samih Srba ali bilo je i onih drugih. Crna Gora je dobila nezavisnost kad i Srbija. Na berlinskom kongresu 1878. Srbi su to uvijek smatrali drugom srpskom državom, nazivali Crnu goru srpskom spartom i bla bla..drugim okom u glavi a sad gdje je bilo to drugo oko sad je modrica.

Crnogorci su imali i tu jugoslavensku svijest a Nikšić je bio više prosrpski za razliku od npr Cetinja ali i tamo su se prilike promjenile

pogledaj proteste pri napadu na Dubronik na Cetinju

ili pogledaj npr ove snimke iz 1993

Jasno mi je u vezi Crne Gore bilo još kad je Tadić sazivao Srbe po regionu na onaj skup prošle godine.Na spisku su bili i istaknuti čelnici nekih stranki, par ministara no svi su uredno odbili pozive.
    Dok su ovi naši iz RS-a potrčali desetak dana prije u obilazak BG sa porodicama.

Mislim da trenutno vladaju hladni politički odnosi izmedju Srbije i Crne gore.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Znači i Vojvodina se otcepljuje?

Jel to ona Vojvodina koja je politički desnija od ostatka Srbije?

Jel to ona Vojvodina u kojoj danas u Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, Somboru, i svim većim gradovima je na vlasti desna varijanta?

Jel ono beše u pokrajinski parlament su ušli i radikali, iako su na nivou republike ostali ispod cenzusa?

Jel ono beše da su na lokalnim izborima u Novom Sadu su pored radikala i Pokret Dveri prešle cenzus, za razliku od Beogradu gde ni jedni ni drugi nisu prešli cenzus?

Jel ono Novi Sad jedini od većih gradova u Srbiji posle 5. oktobra imao radikala za graonačelnika?

Eto, par pitanja pa ako neko zna odgovore...

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od farcry Vidi poruku
    Vojvodjanska stranka je deo odvojene frakcije LSV koja se raspada iznutra, u Zrenjaninu ceo odbor te stranke je presao u sns, zajedno (dok se nisu pokacili medjusobno oko para) imali su 0,01 glasova ispod statisticke greske.
    Ja uopšte ne znam koje su to strančice, ta Vojvođanska partija koja se zalaže za federalnu Srbiju, nema ni jednog jedinog odbornika u nijednom vojvođanskom gradu, niti u pokrajinskoj skupštini. Vidim potpisuje se Janja Beč-Nojman, neka iz NVO Vojvođanska konvencija, šta je to?!

LSV, kao glavna autonomaška stranka je na nekih 15% podrške po rezultatima zadnjih pokrajinskih izbora. Uz Savez vojvođanskih Mađara, sve ostale glasove kupe "beogradske i centralističke stranke": DS, SNS, SPS, DSS, itd.

U Skupštinu Vojvodine su im radikali koji su za ukidanje autonomije, na vlasti u Novom Sadu su Dveri koje su isto za ukidanje autonomije, a ovamo se prenosi stav nekih NVO aktivista i neke Vojvođanske stranke koja je za federalizaciju Srbije, a koja nema ni jednog jedinog lokalnog odbornika niti pokrajinskog poslanika.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012

Dirljiva je tvoja briga za Vojvodinu i vojvođanske Srbe, ali sve dok ti je na Trebeviću znak "Dobrodošli u Republiku Srpsku" i srpska trobojka mislim da bi ti preče bilo da razmišljaš kako da ti tu i formalno ne bude Srbija.

Jesu li skinuli državnu zastavu Srbije sa jarbola na granici Srpske i Federacije, izlaz iz Sarajeva ka Palama? Ili još stoji tu?

i danas je vojvodina bastion srpstva mnogo više nego Beograd i šumadija tako da ovo što neke sarjka priželjkuju je samo vlažan san tj umesto da vidi kako da dogovori suživot sa svoijm komšijama ona i da uređuje tuđe dvorište

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012

Uglavnom, mozda se neka slična svijest pojavi i kod Vojvodjana.
    Možda se pojavi svest i kod Vojvođana, zasad je nema. Isto tako zasad nema nijedne autonomaške političke stranke koja se zalaže za odvajanje Vojvodine iz Srbije, čak i ova kombi-stranka koju citiraš se ne zalaže za to, nego za neku njima znanu federalizaciju.

Tako, prvo nek se pojavi stranka koja je za odvajanje kao što je bio Liberalni savez u Crnoj Gori, pa da pričamo o naznakama neke svesti za odvajanjem. Do tada je možda prikladnije videti jel kod ljudi u Vojvodini postoji svest o ukidanju ovakve pokrajine Vojvodina, pošto stranke koje se za to zalažu (radikali i Dveri) imaju priličnu podršku...

Mada, opet kažem, bolje prvo proveri kakva je svest kod Srba u Srpskoj, oni su ti kudikamo bliži od ovih vojvođanskih Srba...
    Posljednje uređivanje od Uroš : 31-01-2013 at 14:52

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Što se tiče Vojvodine, mislim da su tamo najveći zagovornici srpstva upravo oni protjerani iz tkz Srpske Krajine.Takodje moraš priznati da je puno vode proteklo otkad su Ti Vojvodjanski Srbi pokrenuli ideju Srpstva.
    Jel znaš možda gde u Srbiji je bio najveći odziv na mobilizaciju u jesen 1991.?

Tada još u Srbiju nisu pristigli proterani Srbi.

Jel znaš možda gde se krio Ratko Mladić, jel negde u šumovitoj Šumadiji, negde u planinama Zlatibora i Kopaonika ili u ravnoj Vojvodini? Gde ga ono nađoše?

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Blefer Vidi poruku
    i danas je vojvodina bastion srpstva mnogo više nego Beograd i šumadija tako da ovo što neke sarjka priželjkuju je samo vlažan san tj umesto da vidi kako da dogovori suživot sa svoijm komšijama ona i da uređuje tuđe dvorište
    Bastion srpstva i danas i zadnjih 20 godina je Srpska. Srbija je više umorna od svega, na kolenima, nema tu više nacionalnog poleta i elana, sve se to izduvalo zaključno sa 1999-2000. godinom.

Ova generacija Srba u Srbiji je imala taj nacionalni zanos pre 25 godina, ali je završio u porazima i nacionalnim poniženjima. Tek generacija koja to ne bude pamtila tj. imala direktno lično iskustvo s tim, znači za nekih 30-40 godina, može ponovo da podigne celokupno srpstvo. Ove naša sadašnja generacija je svoje ispušila nažalost, nema tu više te unutrašnje snage u nama, da ne pričam sad o objektivnim mogućnostima i spoljnim faktorima.
    Posljednje uređivanje od Uroš : 31-01-2013 at 15:13

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove