+ Odgovori na temu
Stranica 5 od 8 PrviPrvi ... 3 4 5 6 7 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 81/145

Tema: Nikola Tesla- Srbin ili Hrvat?

Jel TESLA Srbin ili Hrvat, ipak je Tesla.
    Ni jedni niti drugi nismo predmet magnetske indukcije, zaslužimo...nije tema.

Tesla je bio univerzalan čovjek, i živio je u vremenu prije partizana i ustaša pa nije bio ni opterećen previše ovim modernim političkim razmiricama između hrvata i srba. dapače, stremio je tome da se ne zamara tim političkim sukobima između naša dva naroda, jednostavno je bio čovjek i znanstvenik, a Srbi su ga objeručke prisvojili iako on osobno nikad nije previše hodočastio u SRB(samo jednom je bio u Beogradu), niti srbovao ko neki drugi srpski znanstvenici.

inače rođen je svega 15 kilometara dalje od rodne kuće mog starog, iako su mu minirali spomenike nije bilo potrebe za time, jer je čovjek bio normalan nije bio nikakav četnik i smatram i danas da ne treba normalne srbe proganjat, ali one idiote koji siju mržnju njih treba u red stavit bez milosti.

Mislim da nema nijednog dubljeg ispunjenja koje može obuzeti ljudsko srce kao osjećaj izumitelja kada vidi da se njegove ideje ostvaruju. Takvi osjećaji navedu čovjeka da zaboravi na hranu, spavanje ,prijatelje ,ljubav ,sve. N. Tesla.

Novac ne predstavlja toliku vrijednost kakvu je postavio čovjek prema njemu.

Sav novac ja sam ulagao u izume sa kojima sam omogućio nove pronalaske omogućujući čovječanstvu lakši život.

N. Tesla.

Vaša mržnja, pretvorena u električnu energiju,mogla bi osvjetljavati gradove i gradove (Hrvatima i Srbima početkom drugog svjetskog rata)

Posljednje uređivanje od NorthStand : 08-02-2014 at 05:24

Mada nisam vjernik u ortodoksnom smislu, oslanjam se na religiju, prvo, jer svaki čovjek mora da ima neki ideal – religiozni, umjetnički, naučni ili humanitarni – da bi njegov život imao nekog smisla. Drugo, jer sve velike religije sadrže mudre preporuke za dobar život, a koje važe danas kao i u doba kada su nastale.
    Ne postoji sukob između ideala nauke i ideala religije, ali je nauka suprotstavljena teološkim dogmama jer se nauka zasniva na činjenicama. Za mene, univerzum je jednostavno velika mašina koja nikada nije postala i nikada neće nestati. Ljudsko biće nije izuzetak u prirodnom poretku stvari. Čovjek je, kao i univerzum, mašina. Ništa ne dopire do našeg uma niti utiče na naše djelovanje, posredno ili neposredno, a da nije odgovor na poruke koje čulima primamo iz spoljašnje sredine. Zbog sličnosti naše konstrukcije i naše okoline, svi slično odgovaramo na slične uticaje, a kao rezultat naših reakcija, dolazimo do razumijevanja. Tokom svih ovih vjekova, razvijali su se beskonačno složeni mehanizmi, međutim, ono što mi zovemo „duša“ ili „duh“, nije ništa više od zbira svih funkcija tijela. Kada ove funkcije nestanu, takođe nestaju i „duša“ ili „duh“.

Uništio sam svoju „seksualnost“ u dobi od 33 godine zbog izvjesne francuske glumice koja je toliko navaljivala na mene da se nisam mogao koncentrirati na posao.

Nikad nisam dodirnuo ženu.

Super ugledni član
    Datum registracije
    Mar 2013
    Prava istina o Tesli: Ne, nikad nije govorio da je Hrvat

Telegram koji je Tesla poslao 1936. godine u Zagreb dr Mačeku ima svoj kontekst. Pismo tadašnjem vođi opozicije bilo je pre svega ljubazna zahvalnost za telegram koji je stigao u hotel „Njujorker", a kasnije je poptuno istrgnuto iz konteksta

Posebno pomenuti telegram koji je poslao iz čuvenog „Njujorkera", 26. maja 1936. godine, u Zagreb dr Vlatku Mačeku - Vlatku, a ne Vladku, kako ga je naslovio u depeši poslatoj Western Unionom - ima svoj kontekst. Pismo tadašnjem vođi opozicije, a kasnije tvorcu Banovine Hrvatske, a onda i potpredsedniku u Vladi Kraljevine Jugoslavije, bilo je pre svega ljubazna zahvalnost za telegram koji je stigao u hotel „Njujorker" dan ranije.

Celo Teslino pismo odgovora od 26. maja glasi: „Hvala na mnogo cienjenoj čestitki i počasti, jednako se ponosim moga srbskog roda i moje hrvatske domovine, živeli svi Jugoslaveni", u potpisu: Nikola Tesla. Ceo kontekst shvata se čitanjem prvog pisma, a ne samo Teslinog odgovora. Dan ranije, 25. maja 1936. godine, dr Maček uputio je čestitku Nikoli Tesli, naslovljenu na njegov dom u hotelu „Njujorker". U tom pismu, na koje je Tesla odgovorio sa „podjednako ponosan na svoje srpsko poreklo i hrvatsku domovinu", dr Maček mu piše:

„Velikom sinu naroda srbskog a domovine Hrvatske, vođi čovječanstva u borbi sa prirodom čestita u ime hrvatskoga naroda, dr Vlatko Maček", 25. maja 1936. godine. Tesla je u odgovoru citirao deo Mačekovog telegrama. Svakako, on nikada nije krio da je kosmopolita, čak ni kad je pozivao na borbu Ujedinjenih naroda protiv nacizma. Ali i tada je potencirao svoje poreklo.

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/po...gova-domovina/

Tesla koristi korienski pravopis. Prava Hrvatina.

Tip je bio velikosrbin i unitaristički Jugosloven, nije čak tehnički gledano niti rođen u Hrvatskoj jer je Smiljan tada bio pod izravnom upravom Habsburškog cara a Hrvatska se teškom mukom izborila da se Vojna Krajina vrati pod našu upravu što smo uspjeli tek 1881. godine. Taj jugočetnički šljam ne zaslužuje nikakve počasti u Hrvatskoj jer su svi slični njemu najgori povijestni neprijatelji ove države i naroda i to što ga se danas svojata i slavi je samo jadan kleptomanski pokušaj ove poluokupirane zemlje da se kiti tuđim perjem ili je to pak negativna ostavština iz Jugoslavije o kojoj nitko nije vodio računa, kao npr. štovanje zločinca Tita ili panjine Nazora i cijelog niza sličnih bezveznjaka. Da Tesla nije bio dobar znanstvenik bio bi običan četnik kao i svi njegovi traktoristi i jedva čekam dan kada će se netko u ovoj državi ozbiljno zamisliti i shvatiti da bez obzira na njegove znanstvene radove jugočetnicima nema mjesta u nacionalnoj memoriji hrvatskoga naroda, tim više što dotični uopće nije niti bio Hrvat na prvome mjestu.

Sasvim pogrešno. Tesla je bio integralni Jugoslaven i živio je u vremenu kad srpstvo još nije bilo formirano preko Drine. Čak postoji fusnota gdje se hvali svojim hrvatskim porijeklom a koja sen avodno nalazi u muzeju u Beogradu.

U Srbiji je bio samo jednom i to jedan dan maksimalno.

Ono kasnije što je SPC uz podršku Mađara uradila u Hrvatskoj od pravoslavaca posebni je padež.

U najmanju ruku nije bio nesklon Hrvatima. kad su kod njega došli četnički emisari u tijeku rata da ga traže..što su oni zamislili što i danas zamišljaju srpski budalaši..neko tajno oružje za uništenje ustaša ( Hrvata) Tesla im je odgovorio.." vaša mržnja pretvorena u energiju mogla bi obasjavati gradove" i odjebao ih u secundi.

ja isto ne volim Teslomaniju jer mislim da je pretjerana ali Tesla je bio bliži hrvatstvu nego srpstvu. a najbliži je bio Jugoslavenstvu ako je vjerovati nekadašnjem Jugoslavenu Meštroviću.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 07-02-2017 at 09:41
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Tesla je bio bliži hrvatstvu nego srpstvu. a najbliži je bio Jugoslavenstvu ako je vjerovati nekadašnjem Jugoslavenu Meštroviću.
    Ako je tako, zasto mu je zelja bila da mu na sahrani sviraju "Tamo daleko"...
    grobari,28,100+

Super ugledni član
    Datum registracije
    Mar 2013
    Sasvim pogrešno. Tesla je bio integralni Jugoslaven i živio je u vremenu kad srpstvo još nije bilo formirano preko Drine. Čak postoji fusnota gdje se hvali svojim hrvatskim porijeklom akoja s enavodno nalazi u muzeju u Beogradu.

U Srbiji je bio samo jednom i to jedan dan maksimalno.

ja isto ne volim Teslomaniju jer mislim da je pretjerana ali Tesla je bio bliži hrvatstvu nego srpstvu. a najbliži je bio Jugoslavenstvu ako je vjerovati nekadašnjem Jugoslavenu Meštroviću.
    Haha Evo od juce ne mogu da prestanem da se smejem ovoj tvojoj recenici "da je bio blizi hrvatstvu nego srpstvu".Da postoji Top lista provala na nedeljnim nivou,ova tvoja bi definitivno pobedila.

To sto pricas za "mrznju" i elektricitet se nije odnosilo samo na Srbe,vec je rekao za Srbe i Hrvate jer su se vec tada klali i ubijali.

-Ali ajde za trenutak da razmislimo zasto se on hvalio "hrvatskom domovinom" i "srpskim poreklom"...Ali kao sto smo videli u prethodnom mom upisu,i ta fama je konacno razbijena.Da li slucajno ili namerno,tek ta njegova izjava poprima pravo znacenje tek posto procitamo pismo koje mu je Vlatko Macek prvobitno uputio..Do sad vecina ljudi pojma nije imala kome on uopste to pise i odgovara,to da je ponosan na "hrvatsku domovinu" i "srpsko poreklo"...Sada sve to ima smisla..Tesla je vrlo verovatno bio kulturan i uctiv covek,te je stoga tako i odgovorio Vlatku Maceku na pismo,dakle ponavljajuci ono sto mu je ovaj napisao .."Velikom sinu naroda srbskog i domovine hrvatske".

-Hajde sad da zamislimo drugi razlog(ne znajuci za prvobitno Macekovo pismo upuceno njemu,tj Tesli).
    -Srbi su do pocetka sukoba 1991 bili konstituvni narod u Hrvatskoj,cak i posle ustaskih zlocina prema Srbima tokom WWII,Srbi su i dalje smatrali Hrvatsku svojom "domovinom" ili "zemljom" na koju u najmanju ruku imaju podjednako imaju prava kao Hrvati...da ne pominjemo ista ta prava i posle WWI,kako vi predstavljate,da su Srbi sprovodili teror u Hrvatskoj po nalogu Kralja

-Da ne znamo koliko je Tesla stvarno podrzavao Jugoslaviju i bio njen veliki zagovornik,ovde bi mogli da pricamo da je Tesla ili bio "VelikoSrbin"(kako je vec napisao doticni mirv) i na perfidan nacin hteo da podseti da Srbi imaju podjednako pravo na Hrvatsku domovinu/zemlju bas kao i Hrvati...pred neki buduci veliki sukob,jel...
    -Ali,to je fantazija,pripisivati jednom takvom naucniku,da se bavio takvim recenicama/floskulama..ili cime vec.On je jednostavno bio Jugosloven po politickom ubedjenju...To je u ono vreme bila neka napredna ideja...kao nekakav elitisticki klub medju naucnicima,piscima...Drugim recima,bio si nazadan ako si vec tada(odmah posle WWI) razmisljao o Velikoj Srbiji,ili nekim hrvatskim zeljama za samostalnoscu...Tesla se po tom pitanju nije razlikovao od najpoznatijih "Jugoslovenskih" umetnika,pisaca toga doba...Imajte na umu da je on od 1875-te vec u inostranstvu,Pariz,Grac,Budimpesta...a u Americi je od 1884-te godine...Mozemo slobodno reci da je na kraju zivota ponajvise bio Amerikanac,pa Srbin,pa tek onda Hrvat...iako bi se u Americi na ovakva pisanja verovatno smejali do sutra...kako ga mi svojatamo,kada znamo sta je sve tamo postigao,a da ga je Matica srpska odbila za stipendiju za studiranje...Vreme u kome je on otisao u inostranstvo se poklapa sa radjanjem jedne nove Srbije,koja se otrgla iz turskog zagrljaja,i krupnim koracima hita da oslobodi i preostale krajeve pod okupacijom,pa cak i njegovu rodnu Hrvatsku obuzima ta ideja,u kojoj se vec radjala ideja o jugoslovenstvu,doduse stidljivo,ali je zamisao vec dobijala osnovne konture o "istom narodu" itd..Dakle,opet,to je bila jedna napredna ideja u to vreme,i nekome od nasih ko je otisao u Ameriku u to vreme,sva ta dogadjanja na Balkanu su izazivala pozitivna osecanja...posebno,ako si bio rodjen u Hrvatskoj,a poreklom si Srbin...Lako ga je razumeti zasto je podrzavao tu ideju.

Ipak,nesumnjvo je nekoliko puta govorio da je Srbin:

"U meni moze biti nesto,sto moze biti i obmana,kao sto cesce biva kod mladjih ljudi,ali ako budem sretan da ostvarim bar neke od svojih ideala,to ce biti dobrocinstvo za celo covecanstvo.Ako se te moje nade ispune,najsladja misao bice mi ta,da je to delo jednog Srbina"
    Beograd 1892

Sam Tesla je, prema rečima stručnjaka, 1919. godine, u časopisu Moji pronalasci objavio seriju autobiografskih priča, gde pominje anegdotu iz Pariza i trenutak kada na pitanje recepcionara hotela u kojem je odseo „koja je njegova titula", kaže da je „ona najveća moguća". „Viša od kraljevske, ja sam Srbin."

Prilikom jedine posete Beogradu 1892. godine, kao već svetski priznat naučnik, imao je posebnu poruku za srpski narod:

„Svoju radost, koju ja ovoga trenutka osećam, ja ne umem da vam iskažem, ali se radujem što mogu ovom prilikom da pred vama, mila braćo, izrazim svagda svoje najmilije zadovoljstvo, da sam bio i da vazda ostajem samo Srbin i ništa više... Dešava se, gospodo, da čovek, udaljen od svoje otadžbine, zanet poslom kakvim se ja zanimam, po katkad smete s uma svoje ime, svoju narodnost i svoju otadžbinu. Ali toga, gospodo, kod mene nikad nije bilo, a nadam se da i neće i ne može ikad ni biti. Ako se ja i ne nalazim među vama, da kao i vi što više privredim na oltar srpske misli, ja radim drugi posao, na drugi način proslavljam ime srpsko, i na drugi način radim i trudim se, da koliko mogu i ja što korisno privredim svome narodu i svojoj miloj braći. I ako ima kakve slave i zasluge za čovečanstvo, da se pripiše mome imenu, to ta počast više pripada srpskom imenu, srpskom narodu iz čije sam sredine ja ponikao."

Dalje je Tesla okupljenima govorio o „iskonskoj borbi naših predaka na Kosovu", i zahvalio im sledećim rečima:

„Braćo i drugovi! Hvala vam na tolikoj pažnji i odlikovanju. U vama gledam ja mlado Srpstvo, koje ima da radi na opštem zadatku sviju Srba. Vi ste budućnost Srpstva. Ja sam - kao što vidite i čujete - ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi, i da svojim znanjem i radom podižete slavu Srpstva u svijetu."

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/po...-i-nista-vise/
    Posljednje uređivanje od Skywalker : 03-02-2017 at 23:27

Citiraj Prvotno napisano od BWA Vidi poruku
    Ako je tako, zasto mu je zelja bila da mu na sahrani sviraju "Tamo daleko"...
    I to je odsvirao Balokovic. Hrvatski violinist za hrvatsku pjesmu.

Citiraj Prvotno napisano od Skywalker Vidi poruku
    Haha Evo od juce ne mogu da prestanem da se smejem ovoj tvojoj recenici "da je bio blizi hrvatstvu nego srpstvu".Da postoji Top lista provala na nedeljnim nivou,ova tvoja bi definitivno pobedila.
    Pa tvoje i je da se smiješ. Nije da prozboriš koju pametnu. A to što stavljaš razne isječke iz vaših sise-guzice-raality-Trump je Srbin novina ..moš mislit dokaza. čak nemaju osnovne pismenosti da znaju kako se pridjevi poput "srpski" pišu malim a ne velikim slovom. Trudit ću se pretipkat Meštrovićev razgovor s Teslom, gdje on baš govori o toj "pismenosti"

S Teslom sam se upoznao već prvog mjeseca svog boravka u New Yorku. Viđali smo se nekoliko puta i činilo mi se, da smo i zavoljeli jedna drugoga. On je bio neobično simpatičan čovjek, skroman u odnosima s nekim sustezljivim ponosom i pomalo tragičnim izražajem u licu, kao neki razočarani vitez. Nije bio mnogo govorljiv, ali kad bi započeo jednu temu, tjerao bi je do kraja i nije skakao s jednog predmeta na drugi.

Kod prvog susreta mi je propovjedao svoje uspomene iz svojih prijašnjih godina, o svojim studijama u Austriji, o svom odlasku i boravku u Parizu, te dolasku u Ameriku, bez namjere i želje da u Americi ostane. Iz Pariza je otišao nakon jedne tučnjave s nekim Francuzom, koji ga je nazvao "autre chien (autrichien-Austrijanac; autre chien- drugo pseto, prvo su Nijemci)

Opisivao je zatim svoje teško snalaženje u Americi, te svoje prve napore na polju izuma. Drugom je prilikom govorio o književnosti, njemačkoj, francuskoj i engelskoj. Naizust je znao mnoge Goethove i Heineove pjesme kao i pjesme Victora Hugoa i Shakespearea. Iz naše književnosti znao je gotovo cijelog Gundulića napamet. S priznanjem je govorio o Mažuraniću i Njegošu. Iz narodne je poezije spominjao ženske pjesme. Vuka i njegovu reformu nije mario.

-Uveo je čobanski jezik, pa umjesto da smo u profinjenosti jezika i pojmova pošli naprijed, otišli smo natrag.

Kad se u tom nismo složili, on bi počeo opet štogod citirati iz dubrovačkog pjesništva. Na moju primjedbu da je Vukovim pravopisom olakšana pismenost, odmahnuo je rukom.

-Ah! Molim vas, to nije važno. Nije za svakoga pismenost. Zar je ono pismenost kako vaše novine pišu.?...

Iz njegovih pisama koje mi je pisao, izbijao je jezik zagrebačkih "Narodnih novina".

Jednom poslije večere, dugo mi je pripovjedao o svojim izumima, kao i o tome kako su ga okrali i Edison i Marconi, te napokon Pupin. Tu je izgledao kao neki junak iz grčkih drama. isticao je kako je siromah i želi da umre kao siromah. Njegov ideal i svi njegovi napori bili su usmjereni na to da koristi napretku čovječanstva. Poslije toga je skrenuo u mistiku i pripovjedao mi, kako se još od mladosti prije spavanja, klečeći na golim koljenima, molio Bogu. Kad sam ga upitao, kakve su to molitve bile odgovorio mi je.

-One koje sam u djetinjstvu molio. Ali, da, tako sam se molio sve do svoje pedesete godine. Od toga se doba molim drugačije, nu to je svejedno, suština je ista, i ja se molim Bogu svakoga dana.

Poslije toga je poveo razgovor dokazujući, kako su umjetnost, poezija, glazba i izumi jedna te ista stvar. Njegove paralele i dokaze da je umjetnost isto što i izumi jedna te ista stvar. Njegove paralele i dokaze, da je umjetnost isto što i izum na polju fizike, nisam mogao slijediti i to sam mu rekao.

- A kako ne shvaćate? ideja je prva stvar , a ono što mi zovemo otkrićem ili praktičnom primjenom ideje, samo je posljedica, ili slučaj, baš kao glazbenika, kad svoju glazbu napiše ili vi isklešete u kamenu.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 04-02-2017 at 11:16

Super ugledni član
    Datum registracije
    Mar 2013
    Pa tvoje i je da se smiješ. Nije da prozboriš koju pametnu. A to što stavljaš razne isječke iz vaših sise-guzice-raality-Trump je Srbin novina ..moš mislit dokaza. čak nemaju osnovne pismenosti da znaju kako se pridjevi poput "srpski" pišu malim a ne velikim slovom. Trudit ću se pretipkat Meštrovićev razgovor s Teslom, gdje on baš govori o toj "pismenosti"
    -Znaci,imamo nekoliko dokaza u vidu pisama,govora,Teslinog oca Pravoslavnog svestenika,sahranu koju je obavio Pravoslavni svestenik...gde je nedvosmisleno prikazano i dokazano ko je i sta je on po nacionalnosti i politickom ubedjenju...a ti i dalje tvrdis da je on blizi hrvatsvu nego srsptvu ?
    -Pa kako covek da se ne nasmeje na to?
    -Pa on ima veze sa hrvatstvom tek toliko sto je razmenjivao pisma sa tadasnjim hrvatskim naucnicima,i vrlo verovatno politicarima...a sigurno u tolikoj meri i sa srpskim naucnicima i politicarima...koju su uzgred receno,tada vecinom bili politicki Jugosloveni...Uostalom,prilozi ovde kao dokaz bar jedno njegovo pismo gde on kaze da je po rodjenju Hrvat...Podsecam da je cak i ta cuvena recenica gde se ponosi "srpskim rodom i hrvatskom domovinom" konacno razresena kako je i zasto nastala...Znam da bi ti sad najradije iscupao tastaturu,i opsovao me...ali znas i sam da ne postoji nijedan papir koji dokazuje da je on po nacionalosti Hrvat Okacio si ovaj tekst gori...koji dokazuje sta TACNO ?

-Za tvoju informaciju...Nedeljnik uopste nije zuta stampa..poput Kurira,Informera,Srpskog Telegrafa..Oni nikako ne idu u isti kos..ali tebi je to opravdanje da tvrdis da se po svim srpskim novinama pisu budalastine....Taj Nedeljnik prenosi tekstove jednog Le Monde Diplomatique ili NY Times...Jel stvarno mislis da jedan obican nedeljnik tek tako moze da prenosi necije tekstove ???

Delegacija NY Times-a bila je prošle nedelje u Srbiji, i to na čelu sa direktorkom Nensi Li, koja je ovo izdanje NY Times-a nazvala najboljim na svetu, jer ne postoji tako jaka koncentracija kvalitetnih tekstova. Mi zajedno biramo 40 najboljih tekstova NY Times-a svakog meseca.

Mislim da je ovo važna stvar za srpsko novinarstvo, i mislim da ste posebno vi na FPN-u svakog meseca dobili udžbenik kako se pišu kvalitetni tekstovi.

Najjače oružje svetske intelektualne elite. Le Monde Diplomatique danas ima više od 70 izdanja širom sveta, na 25 jezika. Od jula ove godine, obnovljeno izdanje na srpskom jeziku izlazi jednom mesečno, kao poklon svim čitaocima NEDELJNIKA, sa najboljim tekstovima i ilustracijama iz svetskog izdanja, ali i sa aktuelnim temama koje se tiču Srbije i Balkana...

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine poručuje da "kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine, govoreći da će se u toj godini odlučiti sudbina svega sveta i da snage zla okupljene oko Hitlera moraju biti uništene - a sam neće dočekati njihov poraz jer će umreti u januaru sledeće godine - govori o borcima u Jugoslaviji i poručuje im da "zbog toga, braćo i sestre, kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta.

"Koliku duševnu snagu, čvrstu odluku, neprestrašenost i junačstvo imali su oni naši još nerazvijeni dečaci kad su, pred nemačkim puškama radosno klicali: 'Mi smo srpska deca. Pucajte.'" U istom pismu "braći" Tesla ističe da se ne sme raspirivati mržnja protiv "svoje braće". "Nerazdruživa je sudbina Srba, Hrvata i Slovenaca u Staroj Postojbini, ma šta neprijatelj pokušao da radi", ispod čega je stavio svoj potpis.

Činjenica da je Tesla rođen u Smiljanu u Lici ne govori mnogo bez istorijskog konteksta: bila je to granična oblast Austrijskog carstva koje je od 1867. preraslo u Austrougarsku monarhiju, a Smiljan je od 1918. bio u sastavu države Jugoslavije i tek od proglašenja nezavisnosti države Hrvatske 1991. postao njen deo. Za svog života je Tesla bio državljanin Austrije, pa od 1867. Austrougarske, a od 1891. državljanin SAD. U etničkom i religioznom smislu bio je pravoslavni Srbin, a tako je i zaveden po rođenju (pogledati krštenicu) i po smrti (opelo je držao srpski prota u Njujorku).

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/po...-deca-pucajte/

Dzabe kacis, to je falsifikat...
    grobari,28,100+

-Znaci,imamo nekoliko dokaza u vidu pisama,govora,Teslinog oca Pravoslavnog svestenika,sahranu koju je obavio Pravoslavni svestenik...gde je nedvosmisleno prikazano i dokazano ko je i sta je on po nacionalnosti i politickom ubedjenju...a ti i dalje tvrdis da je on blizi hrvatsvu nego srsptvu ?
    -Pa kako covek da se ne nasmeje na to?
    -Pa on ima veze sa hrvatstvom tek toliko sto je razmenjivao pisma sa tadasnjim hrvatskim naucnicima,i vrlo verovatno politicarima...a sigurno u tolikoj meri i sa srpskim naucnicima i politicarima...koju su uzgred receno,tada vecinom bili politicki Jugosloveni...Uostalom,prilozi ovde kao dokaz bar jedno njegovo pismo gde on kaze da je po rodjenju Hrvat...Podsecam da je cak i ta cuvena recenica gde se ponosi "srpskim rodom i hrvatskom domovinom" konacno razresena kako je i zasto nastala...Znam da bi ti sad najradije iscupao tastaturu,i opsovao me...ali znas i sam da ne postoji nijedan papir koji dokazuje da je on po nacionalosti Hrvat Okacio si ovaj tekst gori...koji dokazuje sta TACNO ?

-Za tvoju informaciju...Nedeljnik uopste nije zuta stampa..poput Kurira,Informera,Srpskog Telegrafa..Oni nikako ne idu u isti kos..ali tebi je to opravdanje da tvrdis da se po svim srpskim novinama pisu budalastine....Taj Nedeljnik prenosi tekstove jednog Le Monde Diplomatique ili NY Times...Jel stvarno mislis da jedan obican nedeljnik tek tako moze da prenosi necije tekstove ???
    ozbiljne preozbiljne novine a ne znaju da se pridjevi poput "srpski" "srpsko" "srpske" pišu početnim malim a ne velikim slovom. To valjda da bi se naglasilo srrppsssko :. Ako su vam to najozbiljnije novine, nije čudo da su vam one druge onakve..Trumpe-Srbine.

Ovim isječkom sam htio dokazat i dokazao sam, naravno ne bukvalcima da je Tesla bio vezan uz Zagreb, za Hrvatsku,da je cijenio Mažuranića, dubrovačku književnost, ( koja je vas naravno srspka jer svoje u to doba i nemate) od eventualnih "Srba" samo Njegoša, koji isto nema veze sa srpstvom a ima veze sa pretenzijama Petrovića da zasjednu na srpsko prijestolje a znamo kako je to završilo, izgonom kralja Nikole iz Crne Gore 1918-te, i do dolaska Petrovića u Crnoj Gori nema spomena srpstva, da prezire i ruga se stilu pisanja jugoslavenskih ( čitaj srpskih) novina koje su vjerovatno i onda kao i danas bile šund i laganje dok Meštrović govori da iz njegovih pisama proizilazi stil "zagrebačkih novina". Uostalom da je on bio takav Srbin pa on bi završio u Srbiji ako ne zastalno a ono više puta a ne jedan jedincati dan u svom vijeku. Pa kakv je to Srbin. Srbija je tada u usponu, već kraljevina ali Nikola ne hoda po Srbiji nego po Zagrebu, Grazu, Beču, Parizu. A to što pričate da nije rođen u Hrvatskoj nego u AU monarhiji...haha..to su vaši kompleksi..,to je kao da danas kažeš nije rođen u Austriji nego u Europskoj uniji. I to nam kažu oni koji su 300-400 godina bili obični turski pašaluk .Tesla je rođen u Hrvatskoj koliko god vama to bilo nepodnošljivo i tu činjenicu ne možete promjeniti.

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine poručuje da "kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta

U pismu "svojoj braći u Americi", aprila 1942. godine, govoreći da će se u toj godini odlučiti sudbina svega sveta i da snage zla okupljene oko Hitlera moraju biti uništene - a sam neće dočekati njihov poraz jer će umreti u januaru sledeće godine - govori o borcima u Jugoslaviji i poručuje im da "zbog toga, braćo i sestre, kao najstariji Srbin, Jugoslaven, Amerikanac naše krvi u Sjedinjenim Državama..." treba pružiti podršku snagama koje se bore protiv nacističke pošasti i odazvati se pozivu predsednika SAD Frenklina Ruzvelta.

"Koliku duševnu snagu, čvrstu odluku, neprestrašenost i junačstvo imali su oni naši još nerazvijeni dečaci kad su, pred nemačkim puškama radosno klicali: 'Mi smo srpska deca. Pucajte.'" U istom pismu "braći" Tesla ističe da se ne sme raspirivati mržnja protiv "svoje braće". "Nerazdruživa je sudbina Srba, Hrvata i Slovenaca u Staroj Postojbini, ma šta neprijatelj pokušao da radi", ispod čega je stavio svoj potpis.

Činjenica da je Tesla rođen u Smiljanu u Lici ne govori mnogo bez istorijskog konteksta: bila je to granična oblast Austrijskog carstva koje je od 1867. preraslo u Austrougarsku monarhiju, a Smiljan je od 1918. bio u sastavu države Jugoslavije i tek od proglašenja nezavisnosti države Hrvatske 1991. postao njen deo. Za svog života je Tesla bio državljanin Austrije, pa od 1867. Austrougarske, a od 1891. državljanin SAD. U etničkom i religioznom smislu bio je pravoslavni Srbin, a tako je i zaveden po rođenju (pogledati krštenicu) i po smrti (opelo je držao srpski prota u Njujorku).

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/po...-deca-pucajte/
    Da i što s tim. Uopće nisam govorio da se Tesla tu i tamo prigodno nije izjašnjavao kao Srbin,( pogotovo ako je mislio da bi to bilo poticajno u nekim vremenima ili se to od njega očekivalo) ako su dokumenti autentični. Flasifikat je lako napravit iako ja ne kažem da jeste. Uostalom bio je pravoslavac to nitko ne spori. Otac mu je bio pravoslavni sveštenik ali to u kontekstu njegove nacionalnosti ništa ne govori. Koliko je Hrvata a i drugih pod osmanlijskom vlašću pravoslavni prota prvo preveo iz katoličanstva u pravoslavlje a kasnije su svi oni automatski postali Srbe iako sa srpstvom nikakve veze nisu imali. O tome ti nadugo i naširoko piše jedan od najpoznatijih srpskih povjesničara ili istoričara, Ćorović, ali ti vjerovatno nisi ni čuo za njega. Pa je tako vrlo lako moguće da su i Tesle tako postali "Srbi".

"Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prapreci došli preko Novog Vinodolskog. Preci moje majke, Kalinići,također su hrvatski plemići iz Novog Vinodolskog. Moj pradjed, stjecajem okolnosti, morao je otići u Bosansku Krajinu (Turska Hrvatska). Tamo je oženio pravoslavku i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao "Tesla" prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud dolazi i moje sadašnje prezime Tesla, što je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!"

Ove su rečenice iz neobjavljenog dnevnika Nikole Tesle. Citirani dio navodno je jedan od razloga zašto taj dnevnik slavnog znanstvenika nikad nije objavljen, već se u strogoj tajnosti skriva od javnosti u Beogradu, zajedno s mnogim tajnama koje su u njemu zapisane. Ove Tesline riječi, iz njegovog neobjavljenog dnevnika, prvi put u javnosti isplivale su 1977. u središnjoj informativnoj emisiji nekadašnje TV Zagreb. Te tvrdnje tada nisu izazvale nikakve reakcije, ni potvrdne ni oprečne. Na veliku tajnu iz tajnog dnevnika Nikole Tesle ponovno je podsjetio dr. Petar Vučić, autor brojnih stručnih i znanstvenih članaka iz područja politologije i gospodarstva te ustavnoga, financijskoga i autorskoga prava. U svojoj knjizi "Govor Hrvatima o ispravnom putu" uz mnoge zanimljivosti podsjetio nas je i na priču o dnevniku Nikole Tesle koji spletom okolnosti nikad nije ugledao svjetlo dana."Senzacionalno je kako hrvatska javnost ne zna za podatke iz Teslinog dnevnika premda se profesorica Ljubica Štefan, autorica brojnih knjiga, pobrinula da mnogi zanimljivi podaci dospiju u Hrvatsku. Ona je, ipak, dok je živjela u Beogradu, imala priliku vidjeti Teslin dnevnik i još neke tajne podatke. Mislili su da je ona Srpkinja i tako su joj pokazali neke strogo čuvane tajne" rekao je dr. Petar Vučić, poznati hrvatski inetelektualac čija je specijalnost geopolitika. Zapis iz tajnog dnevnika Nikole Tesle, koji se krije u državnom arhivu u Beogradu, objavljen je na 55. stranici knjige dr. Vučića.Njegova obitelj nije iz Smiljana niti postoji u tom selu prezime Tesla.

Tesla nije autor izjave "Ponosim se srpskim rodom i hrvatskom domovinom"

Svi se danas pozivaju na ovu Teslinu izjavu. Međutim malo se zna kako ta rečenica ne pripada svjetskom poznatom izumitelju. Izreka sa statusom parole, za Hrvate idealnoga stava za Srbe iz Hrvatske, parafraza je čestitke koju je povodom Teslinog 80. rođendana velikom pronalazaču 1936. uputio dr. Vlatko Maček, tadašnji predsjednik HSS-a. U čestitki je dr. Vlatko Maček napisao: "Obraćam vam se kao sinu srpskoga roda i hrvatske domovine" na što je Tesla ljubazno uzvratio da se ponosi i jednim i drugim, i to se kasnije pogrešno uzelo kao glavni dokaz osobnoga nacionalnoga izjašnjavanja najpoznatijeg znanstvenika s ovih područja. Sam Tesla Hrvate i Srbe podjednako je volio, često je recitirao narodne pjesme. Listajući brojne Tesline biografije, može se zaključiti da je bio rojalistički Jugoslaven naklonjen kralju Petru II. Karađorđeviću, s kojim se sastao 1942. u hotelu "New Yorker". Proveo je zadnjih 10 godina svog života u tom hotelu.Kad je 1930. otvoren "New Yorker" bio je najveći hotel na svijetu, raspolagao je s 2500 soba na 40 katova. Kad je stanoviti Joseph Kinney u izlogu hotela napravio "Hall of the Fame" (kuća slavnih), jedna pored druge našle su se fotografije Nikole Tesle, snimljene 1942. upravo u vrijeme posjeta tadašnjega jugoslavenskog kralja Petra Karađorđevića. S velikim znanstvenikom i kraljem na fotografiji je i Teslin nječak Sava Kosanović, tada još kraljevski diplomat. Odmah do te fotografije bila je izložena fotografija Muhammada Alija snimljena u sobi New Yorkera nakon njegovog poraza u Ožujku 1973. u meču protiv Joea Fraziera. U svojim dnevnicima objavljenim pod nazivom "Kraljevo naslijeđe" pod datumom 8. Srpnja 1942 mladi Petar II. je napisao: "Posjetio sam dr. Nikolu Teslu slavnoga američko-jugoslavenskog znanstvenika. Kad sam ga pozdravio, stari znanstvenik mi je rekao: "Izuzetno sam počašćen. Drago mi je što ste još tako mladi i radujem se što ćete jednom postati veliki vladar. Vjerujem da ću poživjeti do Vašeg povratka u oslobođenu Jugoslaviju. Od svoga oca ste naslijedili njegove posljednje riječi "Čuvajte mi Jugoslaviju". Ponosan sam što sam Srbin i Jugoslaven. Naš narod ne može izumrijeti. Čuvajte zato jedinstvo svih Jugoslavena - Srba, Hrvata i Slovenaca". Posljednji monarh iz srpske dinastije Karađorđevića uz to je opisao koliko su ga ganule starčeve riječi i da su nakon toga obojica zaplakali.Nije suvišno spomenuti da su Amerikanci i Englezi te 1942. Kralja Petra još smatrali saveznikom, i on je u SAD došao tražiti od Franklina D. Roosevelta zrakoplove za četnike. Dakle, premda su se kralj i veliki znanstvenik pozivali na jugoslavenstvo i pozdravljali ga, pri tom nisu mislili na isto. Dok je Tesla bio iskren Jugoslaven zaista začuđen kako se to Hrvati i Srbi ne mogu dogovoriti, kralj je bio šovinist kojem je jugoslavenstvo bilo samo najbolji način za provedbu velikosrpskih pretenzija. Profesor Bogdan Radiša, tadašnji voditelj informativne službe, u kraljevskom veleposlanstvu u Washingtonu često se susretao s genijem iz Like i svjedočio da su Tesla i njegov nječak Sava Kosanović predvodili bitku za razvijanje bratstva među Srbima i Hrvatima u Americi. Bogdan Radiša tvrdi da, premda je bio veliki znanstvenik, jedan od najvećih umova s ovih područja, zapravo nije uopće bio svjestan velikoga sukoba između Srba i Hrvata.U vrijeme najveće klaonice čak se u New Yorku uglavnom družio s Hrvatima kao što su Zlatko Baloković, violinist svjetskog glasa; pa braća Živčić; tada vrlo popularni boksači; te već spomenuti Ivan Meštrović.Kada je zbog jasnih antisrpskih stavova Teslin nječak Sava Kosanović 1943. dobio otkaz iz kraljevske diplomatske službe, slavni pronalazač tome se nije mogao načuditi i po riječima njegovog nječaka Kosanovića, to je dosta doprinijelo skoroj Teslinoj smrti.

Dakle mogu se ja pozivati na ovaj dokument. Trerbalo bi doći i otvoriti i javnosti dati na uvid Teslin dnevnik koji se navodno nalazi u Beogradu. pa nek s eobjavi što piše u njemu.

Tesla vjerovatno spada u onu masa čiji su potomci prešli na pravoslavlje pošto su pravoslavci bili priviligerani u odnosu na katolike u Osmanlijskom carstvu. kako i zašto, naravno mogao bi ti dokazati samo srpskim izvorima ali sumnjam da bi tebi to što značilo.

Zanimljivo kako se Srbi uvijek hvataju par izjava od Tesle ali ne npr Andrića kad je riječ o hrvatstvu.

Ne postoji nijedan papir kojim Andrić potpisuje srpsku narodnost. Josip Vidmar prema Josipu Brozu i Ivi Andriću bio je više nego otvoren.
    »Ne, druže Andriću, po svemu ti si Hrvat«, kaže Vidmar Ivi Andriću.
    »Čujte, druže Vidmar, ja nikada nisam poput Svetoga Petra zatajio ono što jesam. Ako mi vi govorite da sam Hrvat, ja kao Hrvat tome nemam što dodati«,

Radovan Popović, marljivi istraživač činjenica iz Andrićeva života, objavio je u spominjanom Životopisu pismo što ga Andrić 1923. godine piše Vojislavu Jovanoviću Marambou, sastavljaču školske čitanke (i visokom činovniku Ministarstva spoljnih poslova), zahvaljujući na “laskavom sudu” i tražeći da se isprave neki njegovi biografski podaci. Pod tačkom 1. Andrić piše: “Nema sumnje da sam ja Hrvat po rodu, koliko sam pak kao pisac ‘hrvatski’, to je drugo pitanje o kom neću da govorim, niti sam ja zvan da ga rešavam.

Dakle bar se nadam da sam te nečem naučio..a ti slobodno slobodno pošalji pismo tim "uglednim novinama" i nauči ih osnovnoj pismenosti..da nauče barem da se pridjevi pišu malim slovom..pa makar se to radilo o srrpssstvu. Neće srpstvo postati veće ako se piše početnim velikim slovom..

nemoš virovat..
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 07-02-2017 at 10:18

Jel i za Teslu vrijedi ono što i za Kusturicu? Da pripada onom narodu kojem su mu pradjedovi pripadali?

Nikola Tesla je Amerikanac.
    ZA DOM SPREMNI !

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove