+ Odgovori na temu
Stranica 3 od 8 PrviPrvi 1 2 3 4 5 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 41/145

Tema: Nikola Tesla- Srbin ili Hrvat?

Andrić je hrvat, a problem srba je taj što sve naše svojatate, i onda poslje nas optužuju za laganje i svojatanje. Dakle osobine koje sami imate, pripisujete drugima. To što ste vi lopovi i lažovi, ne znači i da smo mi. Ja bi se prije ubio, nego tvrdio za nekog srbina da je Hrvat. Zato i kažem da Teslu smatram srbinom, iako je dvojbeno dal je on to stvarno i bio. Jer majka mu je po svemu sudeći hrvatica, kalinić je hrvatsko prezime iz dalmacije. Ima sada nogometaš hrvatske reprezentacije, nikola kalinić bivši igrač hajduka.

I bošković je pravo srpsko prezime, npr Miho Bošković vaterpolist sigurno bi se složio s vama da je Ruđer Bošković srbin. Ili Ivan Gundulić, to su baš prava srpska prezimena. Ne znam šta vama treba to svojatanje tuđih gradova i ljudi, ali očito imate neke svoje razloge i motive.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Te je godine Andrić uvršten u Srpsku čitanku povjesničara književnosti i visokog činovnika u Ministarstvu vanjskih poslova Vojislava Jovanovića Maramboa. Njemu Andrić u pismu piše: «(…) Dozvolite mi ovom prilikom da ispravim neke biograf.(ske) podatke: 1. Nema sumnje da sam ja Hrvat po rodu, koliko sam pak kao pisac ‘hrvatski’ to je drugo pitanje o kom neću da govorim, niti sam ja zvan da ga rešavam.(…). (Najvažnije) Nisam rođen 1891. nego 1892. (godina i dugova čovek uvek ima i previše.) (…).» [Dragić citirao prema: Ivo Andrić, Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine, Beograd : Prosveta, 1997., str. 198
    Ma dobro, možemo se nadgoranjavati sa citatima i fotokopijama dokumenata u nedogled, mogu ti odmah kontrirati s tim da kad je pristupao KPJ posle rata u prstupnici je napisao da je "Srbin" ili kad se venčavao sa Milicom Babić pedeset i neke naveo je da je po nacionalnosti Srbin.

Čovek je bio nacionalni (a i svaki drugi bogami) oportunista, variralo je to kod njega, jedina konstanta je jugoslovenstvo ali politički je nesumnjivo bio mnogo bliži Srbima nego Hrvatima. Uostalom, čak i u toj mladosti kad je povremeno iskrilo kod njega to hrvatstvo opet je bio pripadnik "Mlade Bosne", težio je cilju koji nije mogao biti udaljeniji Hrvatima. Pa vama je i dan-danas Gavrilo Princip terorista a "Mlada Bosna" teroristička velikosrpska organizacija, sledstveno izvuci zaključak šta je bio Ivo Andrić. Ali ne, kod vas nema doslednosti, prisvajate ga a pri tome vam ne smeta što se radilo o teroristi i velikosrbinu...
    Posljednje uređivanje od Uroš : 26-01-2013 at 19:26

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Čovjek je rođen u najčistijem i najkatoličkijem mjestu u BiH, centru katoličanstva kojeg zovu mali Rim..a to je Dolac kod Travnika, duhovno središte bosanskih Hrvata, gdje Srba nije bilo u blizini. I eto zar nije sramota da jedan Srbin bude s takvim pedigreom.

Čovjek je došao prvo u Zagreb tamo se izjasnio da je ono što je a to je Hrvat..po rođenju a što bi drugo i bio, tamo objavio prvu zbirku pjesma ..isto tako u Krakowu. U Zagrebu obolijeva i jedva preživljava i razočaran je Zagrebom i to ga je na neki način odredilo.

Bio je Jugoslaven , rojalist ali nikad Srbin. Sam je demantirao na kraju života da se ikad izjasnio Srbinom, a i kako bi kad veze nikakve sa Srbima nije imao u smislu roda. Bio je karijerist, veleposlanik u Berlinu nazočio potpisivanju trojnog pakta..a što je bio rodom to je jasno gore iz nejgovog citata kojeg si elegantno zaobišao.

Pisao je ekavicom i pripada srpskoj književnosti ali Andrić se nikad nije izjasnio Srbinom..to što je netko tu naškrabao u toj knjižici..tko zna kako je i što je.

Čovjek sa 21 godine pa nezreo..ajde molim te..

A ni u Beogradu ga nisu baš voljeli..nazivali su ga pravim Latinom ..hladnim jezuitom..tak da..mani se šupljaka Uroše..
    Ne vidim u čemu se sporimo, i ti i ja se slažemo da se radilo o Hrvatu poreklom (iz hrvatske, katoličke porodice; mada pitanje je koliko su ti katolici u srednjoj Bosni imali ikakvu hrvatsku nacionalnu svest u to vreme, nije je imao dobar deo Hrvatske a kamoli oni - ali ajde nek bude da je na ovim prostorima katoličanstvo=hrvatstvo), koji se uz male varijacije osećao Jugoslovenom, politički se držao srpske linije, a književno bio srpski pisac i kao takav deo srpske književnosti.
    Posljednje uređivanje od Uroš : 26-01-2013 at 19:31

Citiraj Prvotno napisano od Uroš Vidi poruku
    Ma dobro, možemo se nadgoranjavati sa citatima i fotokopijama dokumenata u nedogled, mogu ti odmah kontrirati s tim da kad je pristupao KPJ posle rata u prstupnici je napisao da je "Srbin" ili kad se venčavao sa Milicom Babić pedeset i neke naveo je da je po nacionalnosti Srbin.

Čovek je bio nacionalni (a i svaki drugi bogami) oportunista, variralo je to kod njega, jedina konstanta je jugoslovenstvo ali politički je nesumnjivo bio mnogo bliži Srbima nego Hrvatima. Uostalom, čak i u toj mladosti kad je povremeno iskrilo kod njega to hrvatstvo opet je bio pripadnik "Mlade Bosne", težio je cilju koji nije mogao biti udaljeniji Hrvatima. Pa vama je i dan-danas Gavrilo Princip terorista a "Mlada Bosna" teroristička velikosrpska organizacija, sledstveno izvuci zaključak šta je bio Ivo Andrić. Ali ne, kod vas nema doslednosti, prisvajate ga a pri tome vam ne smeta što se radilo o teroristi i velikosrbinu...
    Ajde molim te. jedini koji ga prisvajate to ste vi u smislu da je Srbenda..pa mi navedi još nekog Srbina sa imenom IVO.

Imponira vam što je bio nobelovac pa vam dobro dođe za spiku da je eto Srbin Nobelovac.

da ponovim rođen je u duhovnom središtu Hrvata Bosne, Docu kod Travnika..tamo nema Srba..

genetski, po rodu, nema ništa s vama.

To što je on poslije iz karijerističkih pobuda bio ovo i ono to nitko ne spori..

Jakog mi njega Mladobosanca..tko je o njemu u tom kontekstu ikad išta pričao..

Ima njegov citat gdje govori što je po rodu a sve ostalo je nebitno..može reći i da je Marsovac..ima i takvih budala koji to govore na popisima pa im se ljudi smiju.

I njega Hrvati uopće ne svojataju..pa ja sam vodio polemike sa Hrvatima i to nacionalistima koji kažu Andrić je Srbin..to je tako odabrao..a ja kažem dajte mi dokaz da se izjasnio ikad Srbinom..ali njih to ne benda kao ni tebe.

čak postoji veliki odmak od njega..kod Hrvata..uopće ga ne smatraju svojim..
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    I njega Hrvati uopće ne svojataju..pa ja sam vodio polemike sa Hrvatima i to nacionalistima koji kažu Andrić je Srbin..to je tako odabrao..a ja kažem dajte mi dokaz da se izjasnio ikad Srbinom..ali njih to ne benda kao ni tebe.

čak postoji veliki odmak od njega..kod Hrvata..uopće ga ne smatraju svojim..
    Već sam ti naveo nekoliko dokaza i situacija kad se izjasnio Srbinom, što znajući celi kontekst njega kao jedne oportunističke ličnosti po meni nije dovoljno da se tvrdi da je bio Srbin. Bio je Jugosloven. Možda su ti tvoji drugari kad su to govorili mislili na njega kao političkog Srbina, što je mnogo bliže istini, on je ipak celo vreme bio na dominatno srpskoj liniji što u AU ("Mlada Bosna"), što u kraljevini i komunističkoj Jugoslaviji.

Srbi ga smatraju srpskim piscem i delom srpske književnosti, mislim onaj obrazovaniji deo Srba. Onaj drugi deo će to plitko poistovetiti sa nacionalnom pripadnošću.

Evo već sam ti naveo nekoliko dokaza i situacija kad se izjasnio Srbinom, što znajući celi kontekst njega kao jedne oportunističke ličnosti po meni nije dovoljno da se tvrdi da je bio Srbin. Bio je Jugosloven. Možda su ti tvoji drugari kad su to govorili mislili na njega kao političkog Srbina, što je mnogo bliže istini, on je ipak celo vreme bio na dominatno srpskoj liniji što u AU ("Mlada Bosna"), što u kraljevini i komunističkoj Jugoslaviji.

Srbi ga smatraju srpskim piscem i delom srpske književnosti, mislim onaj obrazovaniji deo Srba. Onaj drugi deo će to plitko poistovetiti sa nacionalnom pripadnošću.
    Eee to je već druga stvar. Politički je bio više Srbin nego Hrvat. Postojao je kod nas čovjek Srećko Bijelić se zvao..bio je Srbin ali politički Hrvat veći od mnogih rođenih Hrvata...ali za mene on nije Hrvat nego Srbin. Iznimno sam ga poštovao ali kao Srbina.

Srpski pisac je bio, to nitko ne spori..ali ovi s kojim sam raspravljao to ne dijele na finese..Srbin i gotovo..

Super ugledni član gerilac avatar
    Datum registracije
    Jun 2012
    Blog Entries
    6
    Već sam ti naveo nekoliko dokaza i situacija kad se izjasnio Srbinom, što znajući celi kontekst njega kao jedne oportunističke ličnosti po meni nije dovoljno da se tvrdi da je bio Srbin. Bio je Jugosloven. Možda su ti tvoji drugari kad su to govorili mislili na njega kao političkog Srbina, što je mnogo bliže istini, on je ipak celo vreme bio na dominatno srpskoj liniji što u AU ("Mlada Bosna"), što u kraljevini i komunističkoj Jugoslaviji.

Dakle Uroše ovako bi išlo

Ivo Andrić po ocu Hrvat po majci Hrvat je jednostavno zbog toga što je stvarao u Beogradu i izjasnio se (mada je i to dvojbeno znajući vas ) kao Srbin jednostavno mora biti Srbin
    Nikola Tesla po ocu i majci Srbin hajde ok ali nikada nije stvarao u Srbiji a i sam se znao izjasniti kao Hrvat je opet po vama Srbin
    Ruđer Bošković rođen od majke Talijanke i oca Srbina ,mada nešto nisam siguran sudeći kako je djecu odgajao da je držao do srpstva i pravoslavlja,kršten u katoličkoj crkvi,bio i isusovac nikada nije stvarao u Srbiji,uzeo je i francusko državljanstvo ,nikada se nije izjasnio kao Srbin niti je kada stvarao u Srbiji niti ga je Srbija bilo kada podržavala ili mu pomagala i opet je on po vama nedvojbeno Srbin.

Pa evo vam među baš trojicom koje držite da su isključivo Srbi niz vratolomija vaših i nelogičnosti.Hajde mi protumači držite li se za sve trojicu istih kriterija i eto svi su Srbi.Namjerno sam stavio sve trojicu zajedno.a

Eto Uroše kada ja ovako sastavim svu trojicu i upitam na vašim portalima da mi pojasne po kojim kriterijima su sve trojica Srbi niko mi ne odgovori.Možda ti to uspiješ pa bi i ja imao još možda neko pitanje.

Nadam se da ćeš mi odgovoriti i da nisam prezahtjevan.

Onu mi knjižicu ne moraš kopirati kao što vidim iz Beograda je popunjavao je Srbin iz srpske je ustanove pa mi je razumljivo da je i ćirilica i da je u rubrici narodnost upisano Srbin.Ivu Andrića sigurno nije opteretilo što će jedan činovnik upisati u istu.

Odkud tebi da je otac Ruđera Boškovića bio Srbin?

Gerilac,
    U Orahovom dolu postoji kuća u kojoj je rođen Nikola Bošković.

Od Nikoline rodbine, braće ili rođaka, nastala su nova prezimena, od Toma Boškovića-Tomičići, od Krista Boškovića-Kristići.
    Navedene obitelji su hrvatske i uglavnom žive na području Dubrovnika, a djedovina im je u selu. Navodna Nikolina rodna kuća je u vlasništvu Tomičića koji za sebe kažu da su potomci Toma Boškovića. Vjerojatno i jesu, inače otkud im u vlasništvu kuća Boškovića.

Branislav Petroniević (profesor u Beogradu u doba kad Hrvatska ulazi u Kraljevinu SHS/Kraljevinu Jugoslaviju) piše ovo:
    „On his father's side, the family of Boscovich is of purely Serbian origin, his grandfather, Bosko, having been an orthodox Serbian peasant of the village of Orakova in Herzegovina. His father, Nikola, was first a merchant in Novi Pazar (Old Serbia), but later settled in Dubrovnik (Ragusa, the famous republic in Southern Dalmatia), whither his father, Bosko, soon followed him, and where Nikola became a Roman Catholic.“

Iz tog naklapanja bez osnove poteklo je tobožnje srpstvo Boškovića, o kojem valja reći slijedeće:
    ne postoji selo ni Orakova ni Orakovo ni Orahova ni Orahovo nego Orahov Dol
    na tom području u to doba nije bilo Srba
    Nikola Bošković NIJE bio trgovac rođen u Novom Pazaru iz koga se doselio u Dubrovnik, nego ga je poslodavac Gleđević nakon par godina rada u Dubrovniku poslao na neko vrijeme u Novi Pazar
    nema traga nigdje (osim u Petronievićevoj mašti) da je Nikola prešao s pravoslavlja na katolicizam.

Da je Bošković bio pravoslavac po statutu dubrovačke republike ,svi druge vjere su morali boraviti i noćiti izvan Dubrovnika odnosno izvan gradskih zidina,ne bi se mogao naseliti i živjeti u Dubrovniku, svi Boškovići u Dubrovniku su Hrvati katolici

Što se tiče samog Orahovog Dola, selo je katoličko najmanje 400 godina unatrag.
    Trebinjsko-Mrkanjski biskup Fra Dominik Andrijašević bilježi 1629. sela Orahov Do, Češljari i Golubinac i kaže da u njima živi samo 40 katoličkih obitelji. Nikola Bošković je rođen 1642.

možda je i ovaj Bošković Srbin?
    Nakon službenog pohoda biskupiji 1675. godine biskup je Primi uvidio potrebu
    osnivanja novih župa, ali tada nije imao na raspolaganju nijednog svećenika. Prilika za osnivanje nove župe pružila se 1677. godine. Te se godine u biskupiju vraća sa studija iz Ferma don Ilija Bošković iz Orahova Dola. Biskup dijeli župu Popovo na župu Ravno i Beleniće, kojoj je pripojena i misija Žurovići. Za župnika u župu Ravno stavlja mladomisnika don Iliju Boškovića.

1688., za vrijeme Morejskog rata kada katolici Popova traže vojnu pomoć od Austrije, jedan od potpisanih na molbi je Nikola Matijašev Bošković iz Orahova Dola.

Poznato je da su 1. kolovoza 1688., na nagovor Dubrovčana, »serdar Tomić i Milinko …aša Knežević, i ini Turci i krstjani Zažablja i Rasna« uputili molbu caru u Beč da ih primi pod svoje podaništvo. Očito stanovnici Zažablja i Hrasna nisu imali kakve koristi od toga pisma, te je ubrzo uslijedio i drug val preseljenja koji se dogodio u jesen 1688., kada je više od 70 obitelji došlo na mletački teritorij u dolini Neretve. Popovo je u to vrijeme ostalo relativno mirno, osim Orahova Dola, koji je stao na stranu Mlečana. Turci su se žestoko osvetili Orahovu Dolu. Kuće su sve spalili a narod je morao u izgnanstvo. Tom je prilikom pobjegao i njihov župnik don Ilija Bošković, koji se sklonio u Dubrovnik. U cijeloj Trebinjskoj biskupiji ostao je samo jedan svećenik, fra Ivan Bartulović, župnik u Belenićima. Zbog svih tih događanja Trebinjska je biskupija svedena na samo 60 kuća.
    torcida,45,45

Ljudi moji, čak i Tesla koji se i izjašnjavo ko srbin je bio jednom u srbiji. Šta vam to govori, pa te ljude nije bilo briga za to njihovo današnje kićenje i svojatanje. Bošković, dokazano nije se izjašnjavao kao srbin, i ostali u europi smatraju ga hrvatskim znanstvenikom, naravno Srbi misle drugačije.

ako je tesla hrvat sto su hrvatske jedinice za vreme rata srusile spomenik teslinim roditeljima u selu smiljani? tesla je bre amerikanac srpskog porekla nista vise nista manje
    a sto se tice andrica jeste hrvat ali covek je trazio da bude uvrsten u srpsku knjizevnost , jbg

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od 0+2=1 Vidi poruku
    ako je tesla hrvat sto su hrvatske jedinice za vreme rata srusile spomenik teslinim roditeljima u selu smiljani? tesla je bre amerikanac srpskog porekla nista vise nista manje
    a sto se tice andrica jeste hrvat ali covek je trazio da bude uvrsten u srpsku knjizevnost , jbg
    čuj srušili....pa nisu ga srušili (ako su ga srušili) po direktivi
    pa rušili su se i spomenici partizanskoj mornarici u podgori.
    neki dibidusi su čak i maskotu tigra iz prve gardijske brigade, ohladili da mu izvade mast za teren (tigrova mast )
    tesla je svjetska baština.
    ne znam zašto uopće previše raspravljati o tome.
    Posljednje uređivanje od caporegime : 29-01-2013 at 16:15
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Tesla je bio Srbin a ove ostale koje spominjete su bili Hrvati etnicki sad kako su se izjasnjavali njihova stvar.

Nama je bitno da je jedan od najvećih "srba" u "istoriji", voja šešelj, Hrvat iz istočne hercegovine, čiji su se preci za vreću brašna prodali u "veru" sv. save.
    To je kajla u srpskoj guzici koju nikada nećete moći izvaditi.

Toliko o podrijetlu "srba" istočne hercegovine.

A što se tiče nikole tesle, on je prije amerikanac nego srbin.
    Uvijek vjerni tebi

Stari lisac
    Datum registracije
    Mar 2011
    Blog Entries
    41
    Aseksualni vegetarijanac od kojeg je Edison napravio budalu.

Citiraj Prvotno napisano od drago_krpina Vidi poruku
    Nama je bitno da je jedan od najvećih "srba" u "istoriji", voja šešelj, Hrvat iz istočne hercegovine, čiji su se preci za vreću brašna prodali u "veru" sv. save.
    To je kajla u srpskoj guzici koju nikada nećete moći izvaditi.

Toliko o podrijetlu "srba" istočne hercegovine.

A što se tiče nikole tesle, on je prije amerikanac nego srbin.

Pa vama pola Hrvatske ima srpsko poreklo, ne postoji nijedan Hrvat da nema nekog frenda koji je Srbin ili polusrbin na kraju i Severina najpopularnija pevacica u Hrvatskoj a poslednje vreme bogme i u Srbiji ima srpsko poreklo. Seselja je Vuk Draskovic optuzivao za Hrvatsko poreklo rekavsi da nema nijednog Seselja u Srbiji nakon toga se javilo najmanje 5 ljudi koji se tako prezivaju.
    Tanka je nit koja odredjuje nacionalnost posebno na ovim prostorima jer nacionalnost odredjuje vera, u Dubrovniku su nekada ziveli Srbi katolici i tako se izjasnjavali danas to ne postoji ako si katolik onda si Hrvat ako si pravoslavac onda si Srbin.

A da je Voja Seselj jedan od najvecih Srba u istoriji po meni nije daleko je on od toga....

U Dubrovniku je živjelo samo par Srba katolika. Ti si baš onaj srpski budalasti mitoman prve kategorije.

Citiraj Prvotno napisano od 0+2=1 Vidi poruku
    vjeruj mi, daleko više je partizanskih spomenika stradalo od srpskih u ratu. nas je jugoslavija devastirala, i nju se iskrenije mrzi od srbije i srba.

ja osobno ću lakše podnjet, četri C i belog orla nego zvijezdu peotokraku i druga Tita na nekom amblemu ili slici kako puši kubanku i folira se.

mene vaš srpski nacionalizam ne bi uopće smetao, da ne zadire u hrvatsko povijesno područije i da u hrvatima ne vidi neprijatelja.

no nije to tema, tema je Tesla i ja ga poštujem ko čovjeka znanstvenika i Srbina. i to je to, prije svega jer je bio nacionalno neopterećen i nije se bavio ovim našim glupostima kojima se mi bavimo od prvog svijetskog rata na ovamo!

Citiraj Prvotno napisano od farcry Vidi poruku
    Pa vama pola Hrvatske ima srpsko poreklo, ne postoji nijedan Hrvat da nema nekog frenda koji je Srbin ili polusrbin na kraju i Severina najpopularnija pevacica u Hrvatskoj a poslednje vreme bogme i u Srbiji ima srpsko poreklo. Seselja je Vuk Draskovic optuzivao za Hrvatsko poreklo rekavsi da nema nijednog Seselja u Srbiji nakon toga se javilo najmanje 5 ljudi koji se tako prezivaju.
    Tanka je nit koja odredjuje nacionalnost posebno na ovim prostorima jer nacionalnost odredjuje vera, u Dubrovniku su nekada ziveli Srbi katolici i tako se izjasnjavali danas to ne postoji ako si katolik onda si Hrvat ako si pravoslavac onda si Srbin.
    meni je baki djevojačko prezime bilo Radošević, jel moguće da sam i ja taj preobraženi Srbin Katolik a da toga nisam svijestan?

koji ste vi luđaci, taman i da netko stvarno je Srbin ili Hrvat džabe ti to ako se on poistovijećuje s titom i jugoslavenstvom ili ako ode u ameriku pa preko noći postane amerikanac. ta nacionalnost je vrlo zajebana stvar, i ona u biti varira najviše od osjećaja čovjeka i dal on ima potrebu prilagodit se nekome društvu u kojem živi. normalno da Hrvati žele da što više srba budu ili se osjećaju hrvatima, kao što i vi srbi ne želite hrvate u srbiji već "bunjevce i šokce" i šta sad? ajde, nećemo se pravit mutavi svatko navlači na svoju stranu to je prirodno u ljudskoj naravi.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove