+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 2 1 2 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/47

Tema: In vino veritas

Hybrid View

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4

In vino veritas

Proizvodnja vina seže daleko u povijest, nekih 5-6 tisuća godina prije Krista, na područje Bliskog Istoka i Egipta. Na Mediteranu su je popularizirali stari Grci i Rimljani, koji su, ne budi lijeni, sadili vinograde po svojim kolonijama. Tako su se vinogradi zahvaljujući Rimljanima proširili i sjevernije, u današnju Njemačku, Austriju a i Hrvatsku.
    U Novi svijet prenijeli su ih španjolski osvajači, a u Australiju i Novi Zeland Englezi. Nizozemci su pak vinovu lozu odnijeli na jug Afrike.
    Propast Rimskog carstva nije upropastila vinograde i vino, dapače. Proizvodnju su preuzeli redovnici jer je vino i sastavni dio kršćanskih obreda. Sigurno ste čuli za Dom(a) Perignon(a). E, pa to vam je katolički redovnik, benediktinac koji je usavršio proizvodnju šampanjca i čije ime nosi naslavniji od slavnih.
    Zašto vam ovo pišem? Pišem u nadi da je naš dežurni znalac u blizini, jer hitno trebam pouzdanu informaciju.
    Pred sobom imam bocu rajnskog rizlinga vinara Tomšića iz Štrigove, pa sam u svojevrsnoj hamletovskoj dilemi - piti ili ne piti.
    Grunfek, pomozi mi da odlučim, ovi su ti takorekuć susjedi. Da otvorim bocu ili da je proslijedim?
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Štrigova ti je gornje Međimurje, brdovit kraj poznat po dobrim vinima. Tomšić mi je odnekud poznato, moguće je da sam ga probao na jednom domjenku, a onda se radi o odličnom vinu. No, moguće je da sam i pobrkao. U svakom slučaju, Međimurci ti imaju dobra vina. Na tvojem mjestu bih otvorio i popio, u biranom društvu naravno.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Štrigova ti je gornje Međimurje, brdovit kraj poznat po dobrim vinima. Tomšić mi je odnekud poznato, moguće je da sam ga probao na jednom domjenku, a onda se radi o odličnom vinu. No, moguće je da sam i pobrkao. U svakom slučaju, Međimurci ti imaju dobra vina. Na tvojem mjestu bih otvorio i popio, u biranom društvu naravno.
    to sam i namjeravala.

neobično mnogo zahvalna
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Citiraj Prvotno napisano od ZGabriel Vidi poruku
    to sam i namjeravala.

neobično mnogo zahvalna
    Nema na čemu. Kao modni ajatolah, budem ti preporučio što ćeš i odjenuti za tu priliku.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Nema na čemu. Kao modni ajatolah, budem ti preporučio što ćeš i odjenuti za tu priliku.

već sam odjevena, hvala. bježim.

יֵשׁ מֵאַיִן

već sam odjevena, hvala. bježim.
    Bok

međimursko vino, najbrži put do stanja poremećene svijesti.

Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku

međimursko vino, najbrži put do stanja poremećene svijesti.
    Tebi bi i francusko vino bilo takvo kad sam piješ noje.

Tebi bi i francusko vino bilo takvo kad sam piješ noje.
    Zagorci su se jako popravili u vinu, to da, ali Međimurci, kaj god...

Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku
    Zagorci su se jako popravili u vinu, to da, ali Međimurci, kaj god...
    Naj se srditi, ali pojma nemaš.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    samo se valja držati jednostavnog pravila.
    crna vina s mediterana, a bijela iz slavonije.
    i naravno, da se vino ne zove, VINO, "vince" ili slični nazivi koji upućuju da se radi o još neutvrđenoj sirovini koja možda vuče na grožđe.
    blatina, plavac, teran. to su sorte a ovo ostalo.......
    bijela ionako sva pretvaram u gemišt a znalci kažu da je razlika između zagorskog tuduma i imotske kujundžuše u tome da od zagorskih vina glava puca ujutro dok od kujundžuše počinje pucati već dok piješ.

ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    i naravno, da se vino ne zove, VINO, "vince" ili slični nazivi koji upućuju da se radi o još neutvrđenoj sirovini koja možda vuče na grožđe.
    bijela ionako sva pretvaram u gemišt a znalci kažu da je razlika između zagorskog tuduma i imotske kujundžuše u tome da od zagorskih vina glava puca ujutro dok od kujundžuše počinje pucati već dok piješ.

Vina Imotske vinarije Matan, Ikan , Kujundžuša..pa se pivalo.

Matan plače, Kujundžuša cvili
    utješi me moj Ikane mili
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku

Pred sobom imam bocu rajnskog rizlinga
    samo da pohvalim međimursko bijelo vino. inače više volim crno, ali ovo je zbilja ukusno i pitko. nisam neki znalac pa se ograničavam na prosudbu "sviđa mi se - ne sviđa mi se".
    ako budem imala priliku, probat ću i crno od istog proizvođača.
    manju količinu sam "žrtvovala" za kuhanje, recept za lososa u bijelom vinu imate ovdje.

Grunfek, prvi put kad sam probala alkohol (u 17. godini ), pila sam hercegovačko vino. ostalo mi je u dobrom sjećanju, iako me dobro "udarilo".

יֵשׁ מֵאַיִן

samo da pohvalim međimursko bijelo vino. inače više volim crno, ali ovo je zbilja ukusno i pitko. nisam neki znalac pa se ograničavam na prosudbu "sviđa mi se - ne sviđa mi se".
    ako budem imala priliku, probat ću i crno od istog proizvođača.
    manju količinu sam "žrtvovala" za kuhanje, recept za lososa u bijelom vinu imate ovdje.

Grunfek, prvi put kad sam probala alkohol (u 17. godini ), pila sam hercegovačko vino. ostalo mi je u dobrom sjećanju, iako me dobro "udarilo".
    Jesi vidla Gabi da vino vredi? A da si slušala ove hejtere sad bi ga prolila. Sam ti slušaj mene.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Sam ti slušaj mene.
    možda i hoću po pitanju alkohola, samo mi nemoj govoriti šta da obučem, o, ajatolaše.

kad sam već tu, koje vino preporučate uz janjetinu?

יֵשׁ מֵאַיִן

možda i hoću po pitanju alkohola, samo mi nemoj govoriti šta da obučem, o, ajatolaše.

kad sam već tu, koje vino preporučate uz janjetinu?
    Graševinu iz Iločkih podruma.

svako udari u glavu ako ločeš preko načina
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

jaki su ovi komentari od ogledalca

inače ne pijem,samo za Božić i Novu godinu
    ali najbolje mi je vino iz Čitluka
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Slabo pijem vina ali žilavka je najbolje vino koje sam pio, pogotov domaće..jednom sam bio u kupovini grožđa kod Čitluka..Veliki ili Mali Ograđenik..ne sjećam se točno..tu je kao najbolje..al fakat izgleda neobično..crvena zemlja..baš jaka oštro crvena..jednom sam kod zeta pio takvo neko vino i iako nisam vinpoija tako mi se svidjelo da sam počeo pit litru za večeru..i to cilo vino.. bilo je kao mliko..dođem kući legnem i zaspem..sutra ništa..sve Ok..

i tako sam stuko tu pošiljku skoro sam..trajalo je par mjeseci..poslije je došlo drugo al nije više bilo to to..

e onakvo bi vino pio svaki dan..pitko, samo klizi a okus genijalan..

kažu da je Blatina još bolja..al ja ne mogu crno vino nikako..ko da me maljom netko mlatne

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove