+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 3 1 2 3 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/47

Tema: In vino veritas

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4

In vino veritas

Proizvodnja vina seže daleko u povijest, nekih 5-6 tisuća godina prije Krista, na područje Bliskog Istoka i Egipta. Na Mediteranu su je popularizirali stari Grci i Rimljani, koji su, ne budi lijeni, sadili vinograde po svojim kolonijama. Tako su se vinogradi zahvaljujući Rimljanima proširili i sjevernije, u današnju Njemačku, Austriju a i Hrvatsku.
    U Novi svijet prenijeli su ih španjolski osvajači, a u Australiju i Novi Zeland Englezi. Nizozemci su pak vinovu lozu odnijeli na jug Afrike.
    Propast Rimskog carstva nije upropastila vinograde i vino, dapače. Proizvodnju su preuzeli redovnici jer je vino i sastavni dio kršćanskih obreda. Sigurno ste čuli za Dom(a) Perignon(a). E, pa to vam je katolički redovnik, benediktinac koji je usavršio proizvodnju šampanjca i čije ime nosi naslavniji od slavnih.
    Zašto vam ovo pišem? Pišem u nadi da je naš dežurni znalac u blizini, jer hitno trebam pouzdanu informaciju.
    Pred sobom imam bocu rajnskog rizlinga vinara Tomšića iz Štrigove, pa sam u svojevrsnoj hamletovskoj dilemi - piti ili ne piti.
    Grunfek, pomozi mi da odlučim, ovi su ti takorekuć susjedi. Da otvorim bocu ili da je proslijedim?
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Štrigova ti je gornje Međimurje, brdovit kraj poznat po dobrim vinima. Tomšić mi je odnekud poznato, moguće je da sam ga probao na jednom domjenku, a onda se radi o odličnom vinu. No, moguće je da sam i pobrkao. U svakom slučaju, Međimurci ti imaju dobra vina. Na tvojem mjestu bih otvorio i popio, u biranom društvu naravno.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Štrigova ti je gornje Međimurje, brdovit kraj poznat po dobrim vinima. Tomšić mi je odnekud poznato, moguće je da sam ga probao na jednom domjenku, a onda se radi o odličnom vinu. No, moguće je da sam i pobrkao. U svakom slučaju, Međimurci ti imaju dobra vina. Na tvojem mjestu bih otvorio i popio, u biranom društvu naravno.
    to sam i namjeravala.

neobično mnogo zahvalna
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Citiraj Prvotno napisano od ZGabriel Vidi poruku
    to sam i namjeravala.

neobično mnogo zahvalna
    Nema na čemu. Kao modni ajatolah, budem ti preporučio što ćeš i odjenuti za tu priliku.

međimursko vino, najbrži put do stanja poremećene svijesti.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Nema na čemu. Kao modni ajatolah, budem ti preporučio što ćeš i odjenuti za tu priliku.

već sam odjevena, hvala. bježim.

יֵשׁ מֵאַיִן

Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku

međimursko vino, najbrži put do stanja poremećene svijesti.
    Tebi bi i francusko vino bilo takvo kad sam piješ noje.

Citiraj Prvotno napisano od ZGabriel Vidi poruku
    već sam odjevena, hvala. bježim.
    Bok

Tebi bi i francusko vino bilo takvo kad sam piješ noje.
    Zagorci su se jako popravili u vinu, to da, ali Međimurci, kaj god...

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    samo se valja držati jednostavnog pravila.
    crna vina s mediterana, a bijela iz slavonije.
    i naravno, da se vino ne zove, VINO, "vince" ili slični nazivi koji upućuju da se radi o još neutvrđenoj sirovini koja možda vuče na grožđe.
    blatina, plavac, teran. to su sorte a ovo ostalo.......
    bijela ionako sva pretvaram u gemišt a znalci kažu da je razlika između zagorskog tuduma i imotske kujundžuše u tome da od zagorskih vina glava puca ujutro dok od kujundžuše počinje pucati već dok piješ.

ex. m. BBB ZG +40, 50-100

svako udari u glavu ako ločeš preko načina
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

jaki su ovi komentari od ogledalca
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    samo se valja držati jednostavnog pravila.
    crna vina s mediterana, a bijela iz slavonije.
    i naravno, da se vino ne zove, VINO, "vince" ili slični nazivi koji upućuju da se radi o još neutvrđenoj sirovini koja možda vuče na grožđe.
    blatina, plavac, teran. to su sorte a ovo ostalo.......
    bijela ionako sva pretvaram u gemišt a znalci kažu da je razlika između zagorskog tuduma i imotske kujundžuše u tome da od zagorskih vina glava puca ujutro dok od kujundžuše počinje pucati već dok piješ.

Vina Imotske vinarije Matan, Ikan , Kujundžuša..pa se pivalo.

Matan plače, Kujundžuša cvili
    utješi me moj Ikane mili

inače ne pijem,samo za Božić i Novu godinu
    ali najbolje mi je vino iz Čitluka
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Slabo pijem vina ali žilavka je najbolje vino koje sam pio, pogotov domaće..jednom sam bio u kupovini grožđa kod Čitluka..Veliki ili Mali Ograđenik..ne sjećam se točno..tu je kao najbolje..al fakat izgleda neobično..crvena zemlja..baš jaka oštro crvena..jednom sam kod zeta pio takvo neko vino i iako nisam vinpoija tako mi se svidjelo da sam počeo pit litru za večeru..i to cilo vino.. bilo je kao mliko..dođem kući legnem i zaspem..sutra ništa..sve Ok..

i tako sam stuko tu pošiljku skoro sam..trajalo je par mjeseci..poslije je došlo drugo al nije više bilo to to..

e onakvo bi vino pio svaki dan..pitko, samo klizi a okus genijalan..

kažu da je Blatina još bolja..al ja ne mogu crno vino nikako..ko da me maljom netko mlatne

Probaj pelješki plavac pa ćeš promjeniti mišljenje.

Probaj pelješki plavac pa ćeš promjeniti mišljenje.
    Slažem se skroz s ovim. Općenito vino dobiveno od ove sorte je vrhunsko bez obzira da li je s Peljšca ili nekog otoka. Meni je uvijek bilo draže crno vino od bijelog baš zbog onog nekog punijeg, oporog okusa koje bijelo vino ne može postići. Iako, ova Žilavka koju Inkvi spominjen je meni skroz fina. Jednom sam probala hercegovačku i ostala skroz iznenađena okusom,a i boja je zaista predivna. Bistro vino skroz i to koje sam pila je imalo oko 12% alkohola što je pokazatelj dobrog vina pogotovo ako pričamo o bijelom vinu s ovim postotkom alkohola u sebi.

Ja stvarno volim vina pa ću napraviti neku moju listu najboljih u RH.

Plenković Zlatan plavac barrique - isto dolazi od sorte plavac mali i ima onako intenzivan miris i poprilično jak i trpak okus.

Grgić plavac mali- sama riječ govori koja je sorta grožđa. Dosta lakše i mekše vino od Plenkovićevog barriquea.

Miličić Dingač- pelješko vino, isto sorte kao i dva gornja s tim da je okus malo drugačiji s obzirom da u prva dva se osjeti lagani miris bobičastog voća kao npr. kupine i borovnice dok se ovdje ima i okusa naranče i rogača.

Gracin Babić- solazi od sorte Babić i ima drugačiji okus od plavca. Nekako je voćniji i nema onaj trpak okus u ustima kao plavac i dosta je crvenije boje valjda zbog te arome višnje u sebi.

Od bijelih :

Grgić Pošip - dakle, sorta pošip. Suho bijelo vino umjerene kiseline. Mene dosta podsjeća na sortu grk. Lijepa, bistra, zlatno žuta boja.

Cebalo Grk- sorta grk, kažu da je ovo dosta netipično vino za dalmatinsko područje jer je malo onako gorčeg okusa. A, ima u sebi oko 14% alkohola što poprilično jako i za crna vina.

Moje najdaže bijelo vino dolazi iz Istre Kozlović Malvazija- slatkasto voćno vino koje okusom podsjeća na neko tropsko voće. Ima prekrasnu zlatnu boju i divno miriše, idelno vino za ljetne večeri

Od pjenušaca najviše volim Veuve Clicquot brut i Moët & Chandon imperial.

Što se tiče naših vina van Dalmacije i Istre...nemam ih naviku piti. Probala jesam neke sorte ali jednostavno to nije vino koji mi odgovara. Najčešće je prekiselo za moj ukus.
    ...oblak je moj dom, oblikujem ga po svom...dosadno je kretati se tlom...

kad niste probali hercegovačka vina dobra su i ta .

čije se vino pilo na bečkom dvoru

Zagorci su se jako popravili u vinu, to da, ali Međimurci, kaj god...
    Naj se srditi, ali pojma nemaš.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    kad niste probali hercegovačka vina dobra su i ta .

čije se vino pilo na bečkom dvoru
    Hercegovačka vina su se pila kad je zmanjkalo svega ostaloga. To je isto kao kad si gladan, a ništ ne radi pa ideš u najgoru pekaru koja postoji samo da nekaj pojedeš.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove