+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 10 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/189

Tema: Jug Srbije i albansko pitanje

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4

Jug Srbije i albansko pitanje

kako li će završiti napetost zbog spomenika?
    i dačić i albanci djeluju poprilično spremni učiniti ono o čemu pričaju.
    hoće li to biti neki novi poligon nečeg većeg?
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

pa srbi su predugo mirni, čudim se da već nisu zaratili s "južnom pokrajinom", ili teroristima kako ih vole nazivat. meni su oni baš simpa, stalno ih čitam i u svim tim svojim komentarima vidi se da kod njih vlada jedna jedinstvena atmosfera po tom pitanju. svi se slažu da su Srbi nebeski narod, i da ne smiju trpit ovakvu nepravdu. a kako se nepravda obično ispravlja oružjem, čudi me da već nisu krenuli. no u svakom slučaju, sad ih puno lakše promatrat jer nama stvarno ne mogu više ništa, ni za 50 ni za 100 ni za 150 godina. ali u BiH, ili Kosovu mogu napravit nekakvu tarapanu, i to vrlo realno. sad, kad i dal će se odlučit za taj smrtonosni udarac po svoju međunarodni status vidjet ćemo.

meni je samo smiješno kada Dačić kaže, da u HR nema sugovornika i da srpsko hrvatski odnosi ne postoje. a u HR trenutno na vlasti cijela paleta političara, koji bi srbima i popušili ispod stola kad bi ovi otvorili šlic. ne znam dal čitate izjave vesne josipovića milanovića, sve ide u smjeru da se srbima pređe preko svega, ali oni ne posustaju ne žele oni ni s takvim kurvama posla imat. dok god srpstvo treba branit, od nepostojeće mržnje iz hr. mislim na hr vlast prije svega, koja je srbofilna da ne može biti srbofilinija, ako se s ovima koji su sad na vlasti ne uspiju dogovorit čisto sumnjam da će u budućnosti, s kosovarima i albancima nemaju oni šta pričat, jer albanci za razliku od hrvata nemaju takve izrode u narodu, svi su više manje jedinstveni i nacionalistički nastrojeni ko i oni, tako da politika bratimljenja i žmirenja na neke stvari kod šipaca im neće proći ni za 100 godina.

http://www.vecernji.hr/vijesti/dacic...-clanak-491966

šta će bit s ovim spomenikom u preševskoj dolini, to se još ne zna, pošto je preševo 90+ posto albansko. ne vidim šta bi to oni njima dozvoljavali da ga miču, bez obzira što su dio srbije. primjera radi oni su u vukovaru stavili zlatni kip dženerala draže, nakon "oslobođenja".

tu se nisu ništa bunili, tko njih ne zna skupo bi ih platio. ne podržavam ja albance zato jer su mi dragi, već zato što znam kakvi su srbi i da oni od njih ne mogu biti gori. samo zato imaju moju potporu, jer Srbi bi zaslužili poštovanje kad se ne bi služili istim metodama. dakle bune se, a rade iste stvari, meni to smisla i logike nema. a samo da bi one svoje oponente, ogadili pred svijetom. u ovom slučaju, albance, ali svojevremeno i nas i bosance tj. bošnjake itd uvijek idu u pravcu da sebe prikažu ko najpoštenije i najveće žrtve rata, i po mogućnosti da što više krivnju za sukobe koje sami kreiraju prebace na suprotnu stranu. i sad bi ja, kao i većina ostalih hrvata nakone svega s njima trebala njima dat solidarnost? pa nisam lud, ne zanima me kosovo ni srbija, ali naravno da mi je drago da su upali u ovo probleme jer se sada moraju bavit sami sobom, a ne nama i našim gradovima i granicama.

Meni to sve vuče da Srbija ne kontrolira potpuno taj krajnji Jug Srbije.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

ne kontrolira, ni sandžak ni te neke rubne djelove uz kosovo, pogotovo preševo. zato i sad i pokazuju mišiće, kao maknut će oni spomenik a u gradu ipak živi 90 posto albanaca, to neće proći mirno sigurno ako se srbija bude silom igrala kako to obično voli radit. meni su oni stvarno smiješni više s tim prijetnjama, ili neka naprave što misle ili neka šute, a ne da stalno raspravljaju i cijeli svijet dave s tim kosovom s haškim presudama i nepravdama, a sami su proizveli puno nenormalnih situacija u regiji za koje nisu i vjerojatno ni neće biti propisno kažnjeni. a bave se tu nekakvim spomenicima, ko da su albanci digli pobunu i aneksirali preševo u kosovo. ali kao što sam reko, dok god se oni bave kosovom regija ili ti ga "region" je na miru. tako da što se mene tiče, navijam da ta "bitka za kosovo" što duže potraje.

Previse se bavite Srbima i Srbijom na ovom forumu a mnogo malo znate o stanju u Srbiji. Da ne dodje do neke zabune ni mi Srbi pojma nemamo o stanju u Hrvatskoj.
    Koliko sam primetio citajuci vase postove nacionalisti u Hrvatskoj su nezadovoljni kako se vlast u Hrvatskoj odnosi prema nacionalnim interesima i mislite da je situacija u Srbiji mnogo bolja. U Srbiji je potpuno isto glediste, nacionalisti pljuju vlast i upiru prstom u Hrvate kao dobar primer.
    Albanska i Srpska vlast imaju iste sefove i radice onako kako im sefovi kazu da treba da rade. Sva ova galama je samo politika i kampanja jer je vlast sacinjena od 10 stranaka i nikada se nezna kad mogu da iskrsnu neki izbori

Citiraj Prvotno napisano od knnsk Vidi poruku
    Previse se bavite Srbima i Srbijom na ovom forumu a mnogo malo znate o stanju u Srbiji. Da ne dodje do neke zabune ni mi Srbi pojma nemamo o stanju u Hrvatskoj.
    Pa zato si ti tu da nam objasniš-..

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Koliko sam primetio citajuci vase postove nacionalisti u Hrvatskoj su nezadovoljni kako se vlast u Hrvatskoj odnosi prema nacionalnim interesima i mislite da je situacija u Srbiji mnogo bolja. U Srbiji je potpuno isto glediste, nacionalisti pljuju vlast i upiru prstom u Hrvate kao dobar primer.
    Albanska i Srpska vlast imaju iste sefove i radice onako kako im sefovi kazu da treba da rade. Sva ova galama je samo politika i kampanja jer je vlast sacinjena od 10 stranaka i nikada se nezna kad mogu da iskrsnu neki izbori
    ovaj forum kao i većina drugih foruma ima podforum ex yu.
    sigurno da je u tom smislu zanimljivije i bitnije sagledati šta se zbiva u bujanovcu nego o kvaliteti slastičarnica u pirotu, izboru za miss banata u senti ili o udrugama mladih u sjevernom dijelu crne gore, zar ne?

Super ugledni član blam avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    evo dolazi 17 januar i videcemo koliko je sve ovo ozbiljno.
    Dacic je reko da ako se do 17 januara (za kad je zakazan sastanak sa Tacijem)ne skloni spomenik, nema da prisustvuje na sastanku.
    Ima indikacija da je ova "kriza" stvorena sa namerom sa Albanske strane, kao ravnoteza sa severom Kosova.
    Ako je ovako, mislim da su se moji malo preracunali posto ne verujem da smo u stanju da dopustimo sebi u ovom trenutku neki veci konflikt u jugu Srbije.
    Znaci Dacic imace odvezane ruke da pokaze silu, da srusi spomenik. Nasi ce to proslediti sa jakim ratobornim izjavama, i kraj price.
    Jedino sto Dacic mora da racuna je neka osveta prema Kosovskim Srbima..
    Plisat - Prishtina, 35, +50

Citiraj Prvotno napisano od blam Vidi poruku
    Dacic je reko da ako se do 17 januara (za kad je zakazan sastanak sa Tacijem)ne skloni spomenik, nema da prisustvuje na sastanku.
    Ima indikacija da je ova "kriza" stvorena sa namerom sa Albanske strane, kao ravnoteza sa severom Kosova.
    Ako je ovako, mislim da su se moji malo preracunali posto ne verujem da smo u stanju da dopustimo sebi u ovom trenutku neki veci konflikt u jugu Srbije.
    Znaci Dacic imace odvezane ruke da pokaze silu, da srusi spomenik. Nasi ce to proslediti sa jakim ratobornim izjavama, i kraj price.
    Zašto čeka do 17 Januara..što ga ne sruši odmah. I što..kao on neće doći na sastanak ako se spomenik ne sruši. To meni govori da on ne smije tek tako rušiti spomenik.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    možda albanci s juga srbije , pokušavaju udariti kontru na nastojanja za podjelom kosova.
    po principu, sjever kosova srbiji ali po istom principu, jug srbije (većinsko albanski) kosovu.
    jer, formalno su u istoj situaciji.
    radi se o dijelu druge međunarodno priznate države s "većinskim" manjinskim stanovništvom.
    po isotm kriteriju kojim srbi traže sjever kosova, ovi će jug.
    ili svakom nešto ili nikome ništa.
    kako god da okreneš, albanci su u win-win situaciji.
    ako se držimo sterilno kriterija.

gle, nakon povijesti kakva je između nas, naravno da se svi previše bavimo jedni drugima. i ja bi volio da nemamo takvu prošlost, ali baš zato što imamo, opreza i interesa šta se događa na suprotnoj strani nikad dosta. složit ćeš se, da je interes obostran, i to je sasvim prirodno. pa ni englezi i nijemci, ni dan danas se ne podnose, barem većina njih, a eto prošlo više od pola stoljeća od njihovog zadnjeg sukoba. to je tako, u svijetu narodi ili plemena koja su jedan dio povijesti bila u sukobu, ne mogu biti nezainteresirana o onom drugom, jer je to čak i pomalo glupo. moraš se interesirat o onome, tko ti predstavlja određenu prijetnju, vama je to vatikan nemačka i ustaše, nama englezi srbi rusi itd itd svatko ima svoje partnere i svoje neprijatelje. a interes o neprijatelju i s čime on raspolaže je poželjan, i više nego što to neki žele priznat.

nacionalisti mogu pljuvat vlast u srbiji, ali ona je daleko više usmjerena ka očuvanju srpskih interesa, nego hrvatska vlast hrvatskih interesa i to je očito svakom tko i površno prati samo komentare naših i vaših političara. kao što sam reko, garnitura vaše vlasti je uvijek više manje prosrpska, i tu i tamo napravi neki ciljani propust ali to dobro naplati u nekakvim međunarodnim odnosima i ništa ne napravi svijesno na svoju štetu a da nešto ne dobije za uzvrat. dok hrvatska politika, zabija autogolove iz dana u dan. srbija to radi, ali samo zato što svijesno brani velikosrpske ciljeve, koji su za vas itekako pogubni i oni vam i zabijaju autogolove. dakle ne političari, već politika koju vode, a koja je u svijetu i regiji negativno percipirana.
    Posljednje uređivanje od NorthStand : 02-01-2013 at 21:21

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Šta znači to da ne kontroliše?

Koliko ja znam, u opštini Preševo funkcionišu sve institucije države Srbije: sudstvo, školstvo, policija, itd. Šiptari idu u državne škole i uče po nastavnom programu Srbije (nema onog bojkota kao što je bio na Kosovu 90ih, kad su organizovali paralelno školstvo po podrumima i kućama), izlaze na izbore koje raspisuje država Srbija što lokalne što republičke (imaju 1 poslanika u skupštini), ima ih i u policiji, itd.

Ovo sa spomenikom je više pokazatelj birokratske tromosti i aljkavosti države Srbije. Šiptarske partije su na vlasti u Preševu, od njih je potekla inicijativa i sagradili su taj spomen-kamen na platou ispred zgrade opštine, organi uprave čija je to nadležnost ili nisu bili upoznati ili nisu reagovali merama upravnog nadzora... Što samo pokazuje da je Srbija jedna banana-država, ali ne vidim kako iz toga zaključuješ da ne kontroliše teritoriju opštine?

Mada jasno je da se radi o stanovništvu koje je suštinski nelojalno državi Srbiji i koje bi rado sebe videlo unutar granice neke šiptarske države a ne unutar Srbije, to je jasno. Ali mislim da Srbija i ovako jadna kakva je danas može da živi sa tim saznanjem da 40-50 hiljada Albanaca ne voli srpsku državu sve dok god postoji puna kontrola nad tom teritorijom i dok institucije države Srbije tamo funkcionišu...
    Posljednje uređivanje od Uroš : 02-01-2013 at 22:14

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od blam Vidi poruku
    Dačić je valjda izjavio da lokalna samouprava u Preševu ima rok do 17. januara da sama ukloni to obeležje, ili će ga u protivnom država srušiti. Meni lično ide na kurac samo saznanje da država uopšte se igra nekim rokovima, umesto da je momentalno to srušila, sve to je samo pokazatelj koliko je Srbija u ovih 20ak godina oslabila da se zemta da sruši neki jebeni spomenik..

Što se tiče konflikta, iskreno ne znam kako može tu nešto da se dogodi, pa cela opština je prepuna Žandarmerije, a i vojska je pre 5-6 godina sagradila onu veliku bazu Jug na onoj visoravni Cepotina sa kojeg se kontroliše ceo taj deo a i Kosovo je dole kao na dlanu... I onaj sukob tamo iz 2000. je bio posledica toga što je posle rata 1999. Kumanovskim sporazumom celom dužinom granice sa Kosovom uspostavljena tzv. Kopnena zona bezbednosti u pojasu širine od 8 km od granice pa unutar teritorije ostatka Srbije, taj 8km pojas je bio demilitarizovan (bez prisustva srpske vojske i policije) i to su tvoji sunarodnici u Preševu iskoristili te 2000. za napade i sukobe. Fazon napadaš iz tog pojasa, a misliš da ti ovi ne mogu ništa jer ne smeju da uđu u kopnenu zonu bezbednosti. Šiptari su se zajebali jer se desio 5. oktobar u Srbiji, i Amerika i EU su kao gest dobre volje novim srpskim vlastima brže-bolje odradili suspenziju važenja KZB, pa je srpska policija mogla da uđe unutra i odradila posao brzo. Kasnije je ta KZB potpuno ukinuta, čini mi se još 2006. godine, i ceo taj pojas je od tada prošaran mini-bazama Žandarmerije...

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    možda albanci s juga srbije , pokušavaju udariti kontru na nastojanja za podjelom kosova.
    po principu, sjever kosova srbiji ali po istom principu, jug srbije (većinsko albanski) kosovu.
    jer, formalno su u istoj situaciji.
    radi se o dijelu druge međunarodno priznate države s "većinskim" manjinskim stanovništvom.
    po isotm kriteriju kojim srbi traže sjever kosova, ovi će jug.
    ili svakom nešto ili nikome ništa.
    kako god da okreneš, albanci su u win-win situaciji.
    ako se držimo sterilno kriterija.
    Ne možeš povući paralelu između severa Kosova i Preševa.

Srbija u potpunosti drži Preševo i taj deo, funkcionišu sve institucije države Srbije dole (tamo nema nekih paralelnih institucija), Šiptari su integrisani u sistem u meri u kojoj jedno realno nelojalno stanovništvo može biti integrisano.

S druge strane, tzv. kosovska država ne kontroliše ni 1% života na severu Kosova. Tamo nema ništa od te vajne kosovske države, sudstvo je države Srbije (Osnovni sud u Mitrovici), školstvo države Srbije (osnovno i srednje školstvo, sa sve iseljenim Prištinskim univerzitetom koji je sada u Mitrovici), zdravstvo je države Srbije, postoje paralelne bezbednosne strukture koje finansira Srbija (nezvanično je ceo jedan operativni centar BIA instaliran tamo), nijedni izbori koje je raspisivala Priština nisu mogli da se održe na severu, i tako dalje i tome slično. Jedino što je tamo prisutno od druge strane jeste okupaciona vojska (KFOR) i EULEX (policija pod kontrolom EU), do pre 2 meseca praktično nije ni postojala granica između severa i ostatka Srbije, sad se to nažalost menja jer se uspostavlja carina i faktički granica. Intencija vrle MZ je da se ukinu sve ove institucije države Srbije na severu, to je otrpilike uslov Srbiji za započinjanje pregovora sa EU. Videćemo kako će ići, nisam optimista da će se srpska kontorla severa održati.

Uglavnom, nije to situacija u kojoj Srbija menja nešto za nešto, jer valjda ne menjaš nešto što već funkcionalno i na svaki drugi način imaš (Preševo) za nešto što onaj drugi (tzv. Kosovo) s kim se menjaš niti ima niti kontroliše. Mada mislim da jeste dugoročno rešenje srpsko-šiptarskog konflikta etničko razgraničenje duž cele linija dodira ova dva naroda što bi uključivalo neki oblik razmene teritorije (sever Kosova Srbiji, a Preševo i deo opštine Bujanovac Šiptarima). To je moje lično mišljenje, stanovište srpske politike i države je ovo gore što sam naveo: nema menjanja za nešto što je čvrsto tvoje za nešto što još uvek nije tuđe tj. nije još uvek u šiptarskim rukama.
    Posljednje uređivanje od Uroš : 02-01-2013 at 22:52

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Zašto čeka do 17 Januara..što ga ne sruši odmah. I što..kao on neće doći na sastanak ako se spomenik ne sruši. To meni govori da on ne smije tek tako rušiti spomenik.
    Srbija je jadna, shvati to. Možda ti Srbiju zamišljaš nekom mini-silom, ali ona to odavno nije (ako je ikad i bila). Na Srbiju Zapad i dalje gleda kao na stranu koja je apsolutni krivac za sve što se desilo na Balkanu a koju su usput uspeli i vojno i na svaki drugi način da bace na kolena. U tim koordinatama, jasno je da Srbija nije više u stanju da odigrava potpuno samostalno, posebno u ovom trenutku kad su u toku ti tehnički pregovori sa Prištinom od kojih zavisi početak tih čudesnih pristupnih pregovora sa EU. Jer sve je to i u Preševu na neki posredan način povezano sa Kosovom i situacijom tamo... Tako i ove naše jajare na vlasti reaguju, ionako je već 10ak godina celoj srpskoj političkoj klasi usađen taj defanzivni instinkt u odnosu na MZ.

Suštinski, nije stvar hoće li biti srušen spomenik, biće srušen 100%, fora je što Srbija izgleda nije u stanju da to odradi odmah i autoritativno kao svaka druga normalna država, nego mora ovako jajarski da se igra ostavljanja rokova i traži alibi pred MZ čime samo pokazuje kolika je banana-država.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku
    šta će bit s ovim spomenikom u preševskoj dolini, to se još ne zna, pošto je preševo 90+ posto albansko. ne vidim šta bi to oni njima dozvoljavali da ga miču, bez obzira što su dio srbije. primjera radi oni su u vukovaru stavili zlatni kip dženerala draže, nakon "oslobođenja".

Kad je uklonjen ovaj Čičin spomenik? Jel se nalazio baš u gradu?

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    i dačić i albanci djeluju poprilično spremni učiniti ono o čemu pričaju.
    Šta su spremni učiniti Šiptari u Preševu? Konkretno i s čime?

Super ugledni član blam avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Urose,

Sama cinjenica da vasa drzava igra sa nekim rokovima pokazuje da nije bas jednostavno rusiti spomenika. A ocekivati da ce Albanci sami skloniti spomenik, nije za verovati, osven u situaciji da Kosovske vlasti zatraze nesto takvo.

Sto se tice toga ko sta kontrolise u jugu Srbije i na sever Kosova, ja mislim da ce tekuci dijalog uvesti ravnotezu. Srpskoj strani je jasno receno da treba da se ukinu paralelne institucije na severu na koja se ti pozivas, ukoliko se zeli priblizavanje ka EU. To je i Angela Merkel rekla pre neko vreme.
    Znaci idemo ka tome da imamo dve identicne situacije na vasem Jugu i nasem Severu.

Dzandarmerija? Svugda gde ste slali dzandarmeriju, ishod (politicki) nije bio povoljan po vas tako da ja bih pripazio malo sa koriscenjem dzandarmerije.

U kraju krajeva u jugu Srbije mozemo imati politicku krizu i bez prisustva naoruzanih albanskih snaga tamo.

Znajuci da vecinu Albanskog stanovnistva u pomoravlju cine Albanci poreklom iz Pres. Medv. Bujano.,to sto treba da vas/nas plasi nije neka nova UCPMB vec Kufce, Partes, Budriga, Pasjane, Ranilug, Crnica..sve srpska sela u Pomoravlju opkruzena sa ALbanskom stanovnistvom, a kod nas ima stranke koje i te kako promoviraju reciprocitet sa Srbijom, mera koju moram priznati Skupstina Kosova ju je odbila na glasanju u Skupstini..
    Posljednje uređivanje od blam : 03-01-2013 at 00:04
    Plisat - Prishtina, 35, +50

Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku

nacionalisti mogu pljuvat vlast u srbiji, ali ona je daleko više usmjerena ka očuvanju srpskih interesa, nego hrvatska vlast hrvatskih interesa i to je očito svakom tko i površno prati samo komentare naših i vaših političara. kao što sam reko, garnitura vaše vlasti je uvijek više manje prosrpska, i tu i tamo napravi neki ciljani propust ali to dobro naplati u nekakvim međunarodnim odnosima i ništa ne napravi svijesno na svoju štetu a da nešto ne dobije za uzvrat. dok hrvatska politika, zabija autogolove iz dana u dan. srbija to radi, ali samo zato što svijesno brani velikosrpske ciljeve, koji su za vas itekako pogubni i oni vam i zabijaju autogolove. dakle ne političari, već politika koju vode, a koja je u svijetu i regiji negativno percipirana.
    Preslikanu stvar ja slusam u Srbiji svakog dana samo iz drugog ugla

Srbija ne kotrolise potpuno ni Beograd a kamo li Presevo

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove