+ Odgovori na temu
Prikaz rezultata str. 1/2

Tema: Smisao Božića

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4

Smisao Božića

Pravi smisao? Tek što su izdubljene bundeve, vještice i šišmiši izbačeni iz izloga, u njih su se uselili Djedovi Mrazovi, jelke i kuglice, a u šoping centrima razveseljavaju kupce božićnim pjesmama. Božić dolazi svake godine sve ranije. Zadnjih je godina malo zastao na Sisvetama, ali osjećam da skuplja snagu i sigurno će za koju godinu preskočiti i tu barijeru pa ćemo uz krizanteme moći kupiti i adventske vjenčiće, uz popust, dva po cijeni jednoga. Sjećam se jednog komunističkog rječnika u kojem je pisalo da je Božić „značajan trgovački datum“. Tada sam to smatrao sitnom zlobom nekog previše revnog aparatčika, a sada vidim da su dijalektički materijalisti odlično poznavali svojeg ideološkog neprijatelja. Božić je zbilja uglavnom samo značajan trgovački datum, a ove godine još je značajniji jer se osiromašen narod pokušava natjerati da i dalje troši jer da se inače nikada nećemo izvući iz recesije – tako barem tvrde ekonomski stručnjaci koji recesiju nisu niti predvidjeli. Moj kolega, kolumnist Večernjeg lista Marko Biočina, duhovito je napisao da su ti stručnjaci svima objašnjavali da je rast vječan, potrošnja dobra, a broj šoping centara mjera usporedbe s razvijenim zemljama – no sad smo otkrili „da rast nije vječan, da šoping centri propadaju, a da su vječni jedino dugovi“. Trošenje ne samo da nije privlačno, nego je postalo i nemoguće. To možda i nije loše: možemo potražiti pravi smisao Božića i iskreno ga proslaviti i čestitati ne razmećući se darovima. Ali, kako čestitati? Paralelno s uvođenjem neoliberalizma dotad uobičajena čestitka „Sretan Božić“ počela se zamjenjivati s „Čestit Božić“. Novinar i urednik Mario Bošnjak uvjerava me da je baš on započeo taj trend, objavivši neku staru čestitku u novinama. Ljudima se taj neobičan izraz svidio jer je imao starinski štih pa se činio manje istrošenim. Otada se udomaćio kao znak ljudske potrebe da u poplavi modernosti nađe nešto staro, pa samim tim i autentično. Halloween i „Čestit Božić“ tako su dva lica iste medalje. S jedne strane imamo izmišljene tradicije, a s druge uvijek nove i nove pozive na sumanuto i nepotrebno trošenje. A možemo i bez jednog i bez drugog. Jer, ne zaboravimo, na Božić se zapravo slavi Isusov rođendan, pa je red da na taj dan dar dobije slavljenik. A, čemu bi se Isus više veselio nego našem srcu? Daru, koji je k tome i posve besplatan...

Boris Beck/Laudato.hr
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Susret je sreća

(Mt 11,25)

Dok sam prolazio gradom u svakom koraku bila mi je misao na susret. Jer je svaki korak hod k nekom. Ja sam se ovim riječima opet uputio k vama, dragi čitatelji. Već pomisao da vam mogu uputiti svoju riječ, makar siromašnu i krhku, ozari mi srce. Postajem radosniji, život dobiva novi poticaj, a s tim i osmišljenje.

Čini mi se da je već sama pomisao na drugog čovjeka, naravno mislim na dobru misao, izlaženje iz sebe, početak sreće. Nekad je lijepo igrati se riječima. Jeste li primijetili da riječ susret i sreća imaju isti korijen? Kad sam to prvi put otkrio poskočio sam od radosti u oduševljenju kao da sam otkrio novi svijet. Zaista sam uvjeren da iz susreta dolazi sreća. Iskusio sam to puno puta. Znam, reći ćete, ima susreta iz kojih se izlazi nesretan. Točno je! Susret je i rizik! Ali je većina rizika zbog toga što smo pošli u susret s lošom namjerom. Što smo krenuli nekom u susret, ali ne otvorena srca, nego otvorena džepa, to jest iz koristoljublja. Ili možda stoga što smo puni sebe, što mislimo da smo sebi sami dosta. Užasno je čovjek pun sebe! Bogati, moćni, silni teže mogu prihvatiti i vidjeti da su im drugi životno potrebni, da bez drugog ne mogu biti sretni. Jednom je Isus uskliknuo: »Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima.«

Došašće je već započelo. Već nam sam naziv govori da nam netko dolazi. Tko nam dolazi? Čekamo li mi još koga? Nadamo li se ikome? Iščekujemo li išta? Možda smo digli ruke od svega! Izgubili nadu. Razumijem vas! Lako ju je u ovako užasnom vremenu izgubiti.

Uvijek sam volio došašća. l ovo mi je drago, unatoč svemu. Volim došašće jer u njemu prepoznajem život kao put, a još više jer mi ono sigurno donosi Božić. Ne mislim samo na blagdan, a osobito ne na onaj Ijepuškasti, šareni, kičasti, pompozni Božić kakav je u Europi. U došašću očekujem više. Očekujem istinski susret s Bogom. Pitate se možda, je li moguće u ovakvu vremenu susresti Boga? Zar Bog nije pobjegao iz ovako užasnog svijeta, iz ovog pakla? Sigurno nije! Ako je Bog u povijesti ikamo pobjegao, onda je pobjegao jedino k čovjeku. S nebeskih sretnih duhovnih visina zaputio se u našu ljudsku kaljužu. Došašće me upravo vraća u tu stvarnost. Bog iz ljubavi polazi na put muke, k čovjeku. Da se nije dogodio taj Božji izlazak, ne bi se dogodio ni izlazak izabranog naroda iz ropstva u slobodu, niti bi se dogodio ikada ljudski izlazak iz muke i smrti u život. Nikada mi ne bismo uspjeli prekoračiti provaliju smrti.

Što je dakle činiti da bi se Boga susrelo? Treba biti malen i ponajprije iskoraknuti iz sebe i reći mu: »Gospodine, dođi u moj dom, želim te, čekam te, moja su ti vrata otvorena!«

Fra Ante Grbeš, "Urezan u Božji dlan"
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove