+ Odgovori na temu
Stranica 2 od 2 PrviPrvi 1 2
Prikaz rezultata str. 21/25

Tema: Putovanja

begovica SarajkaDjevojka avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Malo smo zapostavili jednu dobru temu pa da je vratimo u aktuelne.Kako se pakujete i imate li problema sa viškom kofera.Ja uvijek pokušavam smijestiti sve potrebno na uredan način, da se ne poguzva ili ošteti.Medjutim stručnjaci preporučuju suprotno.Gardarobu treba rolati, da se ne pojavljuju nabori i na taj način stvarate višak prostora.Takodje ručni prtljag pametno iskoristiti.To mi je jedan od najvećih problema.Doduše nikad putovnicu ne strpam u kofer no često mi se desi da neku ekstra haljinu u poslijednji čas naguram u ručnu torbu.U glavi imam osjećaj da će mi biti neophodna.Pa je na taj način i uništim ponekad ili izguzvam da bude skoro neupotrebljiva.
    Cipele, sandale ?Što s njima ?Torbe jedna ili makar dvije za petnestak dana ?

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    kopaj, kopaj, dok ne nađoh temu. znam da je bila negdje u bespućima foruma.

dakle, Izrael

ako se ikad zaputite tamo, pripremite se na detaljan pregled i ispitivanje na aerodromu. ja sam ih pozdravila sa erev tov, ali nije pomoglo. sve su prekopali.
    avion polijeće u cca neki sat. pretpostavljam zbog sigurnosnih razloga. iz kišom potopljenog Zagreba slijećemo u vedru telavivsku noć. umjesto pečata u putovnici, dobivamo mini osobne iskaznice. ako namjeravate posjetiti neku arapsku zemlju, neće vas vratiti doma zbog boravka u Izraelu.
    vožnja autobusom do Jeruzalema. već je prošla ponoć, a krenula sam u četiri popodne. ako i ima nešto za vidjeti, ne vidim od umora. stižemo u hotel u muslimanskoj četvrti, par minuta od stare jezgre grada. soba je ok, čeka nas hladna večera. nije mi do jela, daj da svane pa da uživam. nekako sam zaspala, samo zato jer možda nije pametno da žena sama hoda noću po Jeruzalemu. službeno buđenje je u sedam, u osam krećemo u obilazak. ja budna u pola 6. ne mogu dočekati da spustim stopala na sveto tlo.
    kava, doručak, nigdje žene na vidiku. muškarci poslužuju, čiste, prodaju. ako se negdje muva neka žena, to je ili katoličko ili židovsko.
    vozač busa je neki smiješan lik, Arap (pa neće Židov voziti bus - komentar organizatora putovanja). ne daj Bože da tražiš da ugasi klimu, kao da si mu nešto opsovao ali vozi kao zmaj. provlačio se strmim uličicama kao da vozi bicikl.

prvo jutro - pravac Betlehem. odmah iza ćoška, takorekuć, mislim da nema ni 10 km od Jeruzalema, ali treba prijeći checkpoint jer ulazimo u palestinsku samoupravu. do zuba naoružan vojnik ulazi u bus i letimično nas pregledava.

u Betlehemu posjećujemo Crkvu Isusovog rođenja i pastirska polja. spuštamo se u pećine, zapravo. protokom vremena građene su kuće povrh starih nastambi. nije ništa uklanjano ni raščišćavano kao što se danas radi.
    zahvaljujući našem vodiču, priključujemo se franjevačkoj procesiji iz susjedne crkve sv. Katarine i obilazimo mjesto Isusovog rođenja i pećinu sv. Jeronima (tamo je prevedena Biblija).

na samo mjesto gdje su stajale jasle ne može se doći. jedan namrgođeni fratar sve drži pod kontrolom.

obilazimo okolo, fotkamo se milijun puta, slušamo vodiča. i ne pokušavam sve zapamtiti, previše svega nakon tri sata sna. zapisujem u tekicu pa da doma spojim slike i priču. sve mi je nestvarno. hodam po zemlji kojom je nekad hodao Isus a prije njega Abraham, Jakov, David...

ručak u obližnjem restoranu. opet se spuštamo u podrum iz zvučnika trešti "Lijepa li si". i tamo nas znaju.

nastavit će se.
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    Interessant. Jedno pitanje, jesi li probala ono njihovo jelo od jaja, sa pamidorima itd.
    ''Mi cemo lipo, ako oni hoce lipo. Ako nece, mi cemo radit svoj posa ''

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    shakshouku? nisam.
    nisam ni falafel.
    ali ići ću opet
    dotad imam začine za shakshouku.
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Trebala si ih pozdraviti sa Selam.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove