+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 4 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/78

Tema: O karakteru NDH i njemačko-talijanskim interesima

O karakteru NDH i njemačko-talijanskim interesima

U knjizi se opisuju razgovri sa časnim, deklariranim i uvjerenim četnikom koji mu je spasio život u Vukovaru izbavivši ga iz ralja Belgijinog čopora.
    Četnik oravdava "pravednu" srpsku borbu , a primarnim uzrokom smatra ustaške zločine u dsr.
    Četnik, inače profesor povijesti, smatra da su Njemci planski zavadili Srbe i Hrvate da bi na ovim prostorima oslabili respektabilnu sillu Jugoslaviju, iako nisam neki poznavatelj povijesti ta ideja mi je bila prihvatljiva jer mi ni danas nije jasno zašto je NDH dobila cijelu BiH sa ogromnim brojem Srba i to neposredno nakon što je hrvatsko pitanje bilo optimalno riješeno sporazumom Cvetković-Maček, to sam iznio i na ovom forumu i dao paralelu s Wance-Owenovim planom čiji je jedini cilj bio da H i Muslimani zarate.
    To je veliki povjesničar Inkvizitor ismijao , ako netko od povjesničara ima volju valjalo bi da baci opservaciju kao i na motiv i karakter ustaških zločina koji ni po načinu ni po obimu nisu svojstveni Hrvatima.

baci ti meni malo opservaciju o četničkim i partizanskim zločinima, o kojima se i dan danas šuti, vjeruj mi dok se god debeli dio javnosti bude tako ponašao mene nijedna žrtva ustaškog progona neće čuti da joj odajem poštovanje. reciprocitet, pa kome milo kome krivo. o ratu s muslimanima i mačeku je suvišno i pričat, šta tebi su muslimani naši veliki prijatelji i saveznici, a maček veliki državnik koji je podilazio srbima gdje god je mogao. što se mene tiče, čim netko s srbima može sjedit za stolom on je otpadnik i izdajnik. kratko i jasno, a mnogi u hr i titu glorificiraju i nakon što su dobro upoznati šta je taj skot sve napravio protiv našeg naroda i države. suvišno je pričat o politici, iz moralnog ugla jer politika ne poznaje moral, tako da ovaj tvoj poziv za osudu ustaških zlodjela kod mene može naić samo na ciničan osmijeh. svi ti hrvati koji podilaze srbima, kod mene mogu samo naić na prijezir i odjeb po kratkom postupku. a pričanje o ustaškim zločinima, upravo ide na mlin velikosrpskoj politici. pa se ti druže zaba, samo zgražaj ustaškim zlodjelima, i misli kako je dobro u današnjem svijetu izigravat poštenje. vjeruj mi ja sam se ovako mlad, već dobrano ofurio i shvatio da samo budale igraju pošteno. tako da ako već želiš glumit poštenje, nemoj ga glumit u političkim i vojnim temama jer tu ga najmanje ima.

Citiraj Prvotno napisano od zaba1111 Vidi poruku
    To je veliki povjesničar Inkvizitor ismijao , ako netko od povjesničara ima volju valjalo bi da baci opservaciju kao i na motiv i karakter ustaških zločina koji ni po načinu ni po obimu nisu svojstveni Hrvatima.
    A što je to veliki povjesničar Inkvizitor ismijao?
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Ovo što sam napiasao, ovdje sam davno iznio misao kako mi nije jasno odkud takve granice NDH i da me do podsjeća na WO plan, jer mi to izgleda kao namjera da Hrvati i Srbi uđu u teški rat, bez takvih granica bi rat sigurno bio blaži,ista stvar sa pretjeranim hrvatskim teritorijem po WO planu(TRavnik, konjic, Jablanica) , rat H i M je bio zagarantiran.

Ovo što sam napiasao, ovdje sam davno iznio misao kako mi nije jasno odkud takve granice NDH i da me do podsjeća na WO plan, jer mi to izgleda kao namjera da Hrvati i Srbi uđu u teški rat, bez takvih granica bi rat sigurno bio blaži,ista stvar sa pretjeranim hrvatskim teritorijem po WO planu(TRavnik, konjic, Jablanica) , rat H i M je bio zagarantiran.
    Odakle tebi misao da su Nijemci htjeli zavadit Srbe i Hrvate. Bili su im važni ko lanski snijeg. Balkan Nijemce uopće nije zanimao. Po onoj Bismarckovoj da cijeli Balkan nije vrijedan kostiju jednog pomeranskog grenadira. Njemačka je podržavala jedinstvenost Kraljevine Jugoslavije i bila joj je zanimljiva samo pruga prema Grčkoj.

Ustaše Njemačkoj nisu mogli ni prići. Trenirali su se po talijanskim otocima. Italija je htjela razvalit Jugoslaviju a ne Njemačka.

A koliko su Nijemci voljeli ustaše vidi se po tome da su nagovarali Mačeka danima da preuzme vodstvo u NDH.

Taj Mare iz knjige lupa one srpske mitomanske gluposti.

Nebitno jesi li Njemci ili Talijani htjeli razorit Jugoslaviju, poanta pitanja je odkud onolike granice NDH, dati Hrvatskoj 1,5 milona Srba ili koliko ih je već bilo, u startu znači rat H i S i bitno i trajno slabljenje oba naroda i to nakon što smo se praktično bili zadovoljavajuće dogovorili.

Nebitno jesi li Njemci ili Talijani htjeli razorit Jugoslaviju, poanta pitanja je odkud onolike granice NDH, dati Hrvatskoj 1,5 milona Srba ili koliko ih je već bilo, u startu znači rat H i S i bitno i trajno slabljenje oba naroda i to nakon što smo se praktično bili zadovoljavajuće dogovorili.
    Tko se dogovorio. Pa Srbi su nakon proglašenja banovine zavikali... Srbi na okup i u svim krajevima gdje su Srbi bili dovoljno zastupljeni a nalazili se u banovini Hrvatskoj održani su zborovi sa tom krilaticom.

Neki povjesničati tvrde da je puč bio zato da se sruši banovina a ne pakt sa Rajhom. U prilog toj tezi ide činjenica da su pučisti ponudili još povoljnije uvjete Nijemcima.

Kakav dogovor..mrtvo slovo na papiru.

kako je nebitno..to je najbitnije. Njemačka je podržavala jedinstvo Jugoslavije sve do puča. Ne znam što je bitno ako to nije. Nisu podržavali ustaše. Što je bitno ako to nije. Talijanima su dali faktički Balkan u protektorat osim bitnih prometnica. Što je bitno ako to nije.

kad je Jugoslavija razorena ratom potpuno je nebitno koliku su NDH dali. Ionako su to prepustili Talijanima da kroje.

Uglavnom vidim da taj period ne poznaješ..pa knjige u šake ako želiš nešto saznati o njemačkoj politici na balkanu.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 30-11-2012 at 13:38

Dakle odkud takve granice NDH s kakvima je rat do istrebljanja Srba i Hrvata bio zagarantiran?
    Jeli banovina bila ustavna kategorija?
    Nekakvi zborovi su odraz stanja na dijelu teritorija bez presudne važnosti, rekao sam da mi je zananje povijesti prosječno zato i postavljam pitanja.

Zdrava logika ti može biti odgovor.
    Nijemci su napravili isto ono što su velike sile željele 90-ih očuvanjem SFRJ.Veču državu je lakše kontrolirati.Iz tog razloga su ostatak Hrvatske nakon talijanskog uzimanje dijelova nudili Mađarima.
    Gdje ti vidiš tu urotu i izazivanje rata Hrvata i Srba.
    Kad su Mađari odbili,jugoslavija je Nijemcima bila neprijatelj i konstantno politički nestabilna država pa je nije htio sačuvati,kako će Nijemac grupirat teritorij bez neke velike države ako ne oformi NDH?

J...se Švabu za Srbina i Hrvata,on je htio sigurnu željezničku prugu prema Grčkoj i naftnim poljima koje je mislio zauzeti.Da je to imao,nikad ne bi napao Jugoslaviju.

ps,zaba 1111 nesvjesno sam ti obrisao oni upis,ako želiš možeš ga ponoviti
    torcida,45,45

Narvno da se njima jebalo za H i S, ali su kao što i navodiš imali su motiv da kontroliraju teritorij, kad se pokazalo da im je Jugoslavija nepriajtelj logično je da ga kao takvog oslabe, a nema boljeg načina od toga da dođe do unutarnjeg rata dva najsnažnija Jugoslavenska pola, Hrvata i Srba. Kad je NDH uspostavljena na teritoriju u kojem je bilo 30-40 posto Srba unutarnji rat u Jugoslaviji je bio siguran i to su Nijemci sigurno znali, dakle tu vidim namjeru.

Sad je interesentano pitanje koliko je snažna bila banovina unutar Jugoslavije, kakav je bio njen ustavni status i koliko su bili ozbiljni otpori Srba prema banovini i da nije bilo progona kralja i da je Jugoslavija ostala saveznik Nijemaca bi li Srbi krenuli u rat s Hrvatima? Ako je prvi četnički ustanak u HR i BIH bio organiziran 27.7. onda to ipak govori da Srbi nisu pripremali ratni napad na Banovinu ranije?

Narvno da se njima jebalo za H i S, ali su kao što i navodiš imali su motiv da kontroliraju teritorij, kad se pokazalo da im je Jugoslavija nepriajtelj logično je da ga kao takvog oslabe, a nema boljeg načina od toga da dođe do unutarnjeg rata dva najsnažnija Jugoslavenska pola, Hrvata i Srba. Kad je NDH uspostavljena na teritoriju u kojem je bilo 30-40 posto Srba unutarnji rat u Jugoslaviji je bio siguran i to su Nijemci sigurno znali, dakle tu vidim namjeru.

Sad je interesentano pitanje koliko je snažna bila banovina unutar Jugoslavije, kakav je bio njen ustavni status i koliko su bili ozbiljni otpori Srba prema banovini i da nije bilo progona kralja i da je Jugoslavija ostala saveznik Nijemaca bi li Srbi krenuli u rat s Hrvatima? Ako je prvi četnički ustanak u HR i BIH bio organiziran 27.7. onda to ipak govori da Srbi nisu pripremali ratni napad na Banovinu ranije?
    Kako uspijevaš iz svakog teksta izvući one nevažno ,a zaobići ono važno?
    Nijemci nisu htjeli nikakav rat Hrvata i Srba,nikakvu politiku zavadi pa vladaj,Nijemci su htjeli mir.
    Nijemci nisu očekivali nikakve nerede na području NDH pa su iz tog razloga nakon travanjskog rata izvukli sve svoje postrojbe sa područja današnje Hrvatke.Na području BiH su ostavili samo jednu diviziju čuvati prugu i rudnike boksita u hercegovini,dok su očekivali najveće probleme u Srbiji pa su tamo ostavili 3 divizije.
    Nijemci napadaju SSSR i Britaniju a u svojim planovima će razmišljat o slabljenju Jugoslavije ratom Hrvata i Srba.Pa će se oni pojavljivati kao sudac.A vlakovi im zbog tog sukoba lete u zrak.
    Nemoj me zasmijavati.

Tvoje neznanje je fascinantno.Prvi četnički ustanak bio 27. 7. .Gdje ti nalaziš te podatke?
    Proglašenje NDH dok još ni jednom Srbinu dlaka s glave nije pala.

"Dana 10. travnja 1941. kod je proglašena Hrvatska država, iste večeri Dane je došao u našu policijsku postaju u Gračacu da se raspita o tome što učiniti jer se ovo zlo ne smije prihvatiti bez borbe. Zaključili smo da sačekamo do subote 12. travnja i vidimo što će se događati. Dane je bio nestrpljiv. Već 11. travnja on je zapovijedao kolonom koja je prevozila stoku napuštenu od vojnika u povlačenju raspadajuće jugoslavenske vojske koja je također imala i nešto oružja. Obavijestili smo vlasnike stoke da dođu i preuzmu svoju stoku. Poslije podne 12. travnja oko 15:00 sati (žandarmerijski poručnik) Dušan Drakulić izišao je iz bolnice i došao u našu postaju. Sazvali smo sastanak viđenijih građana s četničkom organizacijom. Sastanku su nazočili Dane Stanisavljević - Cicvara, Mile Stojisavljević - Crnić, Jovo Djekić, Milan Uzelac i Nikica Stanisavljević predsjednik kotara.
    Na ovome sastanku mi smo zaključili da ni pod koju cijenu ne ćemo dozvoliti uspostavu hrvatske vlasti, da četnici trebaju preuzeti kontrolu i da se odmah treba uspostaviti četničko zapovjedništvo. Danu smo jednoglasno izabrali za zapovjednika.
    Istog dana on je postavio patrole od nekoliko ljudi na željezničku stanicu u Gračacu. Kad se on pojavio ustaše i domobrani su se razbježali na sve strane.
    torcida,45,45

Uspostava Banovine

Prema izvještaju mostarskoga kotarskog načelnika, nositelj toga pokreta bio je, među ostalim,15 i predsjednik kotarskoga odbora JNS–a Semiz Veselin koji je stavio svoj potpis na rezoluciju mostarskih Srba od 1. prosinca 1939. u kojoj je jasno izrečeno da Srbi toga kotara »kao sinovi Vojvodine Sv. Save traže izdvajanje grada Mostara od Banovine Hrvatske«.

....tijekom samoga sastanka brojni govornici osvrnuli na nepravdu koja je bila izvršena prema Srbima pripojenjem Bosanske Posavine Banovini Hrvatskoj, poput Nedjeljka Stokića, koji je izjavio da se »bosanski srezovi Brčko, Derventa i Gradačac, kao i neki drugi bosanski srezovi, pripojeni banovini Hrvatskoj bez pitanja i pristanka srpskog naroda, koji ove srezove smatraju srpskim tijelom, a neće dozvoliti da se i najmanji komad Srbije otrgne od njezina tijela«

Osim u gospićkome i gradačačkome kotaru, odnosno na području Like, Korduna i Bosanske Posavine, tzv. Savska grupa JNS–a bila je politički aktivna i u iločkome kotaru. Prema izvještaju iločkoga kotarskog načelstva, vođa protubanovinskog i protusporazumskog pokreta Srbi na okup u tome kotaru bio je JNS–ovac, pravoslavni svećenik Dušan Popović.

Veliki broj JNS–ovaca s prostora bivše Savske banovine otvoreno je istupao protiv sporazuma, a u nekim kotarima Like, Korduna, Bosanske Posavine i istočne Slavonije čak su i preuzeli vodeću ulogu u promicanju protubanovinskog i protusporazumskog pokreta koji je pod parolom »Srbi na okup« želio odvojiti te kotare od Banovine Hrvatske i pridružiti ih najprije Vrbaskoj banovini, a potom srpskoj političko–teritorijalnoj jedinci Kraljevine Jugoslavije u osnivanju.

Osnivanje Akcionog odbora Like i Korduna u Vrhovinama 20. studenoga 1939. pod vodstvom dr. Petra Zeca.
    Osim toga što je na toj osnivačkoj sjednici Akcionog odbora Like i Korduna bilo izabrano njegovo vodstvo koje su činili predstavnici koreničkoga, gospićkoga, slunjskoga i otočačkoga kotara, na njoj je bila donesena i rezolucija pod naslovom Srbi Like i Korduna, u kojoj je bilo jasno rečeno da je »Sporazumom na Bledu od 26. augusta 1939 godine udovoljeno željama Dr. V. Mačeka da načelo sa tri naroda i protiv izričitih propisa Ustava kralja Aleksandra postane osnovni princip našeg nacionalnog i državnog života« te da se »raskomadavanje Jugoslavije na osnovu načela od tri naroda vrši u ovim danima na zaprepaštenje nas većine Jugoslavena, a naročito Srba, koji su vjerovali da milijuni žrtava Srbije u Svjetskom ratu tolike desetine hiljada Jugoslavenskih dobrovoljaca i na kraju i smrt Kralja, ne može biti plaćena ničim drugim nego veličinom i jedinstvenom Jugoslavijom.

Osim predstavnika gospićkoga kotara, u radu sjednice Akcionog odbora Like i Korduna sudjelovali su, među ostalim, i predstavnici slunjskoga kotara pod vodstvom bivšega narodnog zastupnika JNS–a Svetozara Drenovca te Stojana Brekića, trgovca iz Rakovice, koji su po povratku u svoj kotar izvijestili svoje pristaše da im je »na tome sastanku rečeno da će se kotari sa srpskom većinom, među njima Slunj i Vojnić odvojiti od BH i pripojiti Vrbaskoj banovini«

Koja je razlika u ponašanju prečana u Banovina u odnosu na 90-e?
    Jedino u podršci JNA i matice Srba koju nisu imali te 1939.A što bi bilo dalje,eto ti pa nagađaj.
    torcida,45,45

O karakteru NDH i njemačko-talijanskim interesima

Kako ti može prosječno (ne)znanje biti fascinantno, vidim da je trijumafalistički stav prisutan pa ako te to veseli ja bih rado da nastaviš jer dobivaam podatke kakve u udžbenicima srednje škole nema, a nemam ni izvora ni vremna da tu temu pručavam detljano.

Dakle Nijemcima je bio cilj da na ovim prostroima bude mir, znači nisu razmišljali o posljedicama proglašenja NDH na onom teritoriju jer rat H i S je u takvim oklnostima bio siguran.

Zašto su Talijani, ako je i njima cilj bio mir i što veća NDH s jednim upraviteljem kako bi se teritorij lakše kontrolirao, podržavali i naoružavali četnike? Potpisati NDH, a odmah nakon toga naoružavati četnike znači jedino to da želiš rat između Srba i Hrvata?

Znači Srbi s teritorija Banovine nisu imali podršku Srbije u svojim bunama koje meni (iz primjera koje navodiš) ne izgledaju toliko ozbiljno da bi ugrozili Banovinu( podesjećaju na straže kakve smo i mi 91. organizirali po Duvnu ili kad je cijelo moje selo pokušalo spriječiti HR da uspostavi granicu na Kamneskom, čak je izašao naslov u Oslobođenju kako jedan moj "prezimenjak neda granicu").

U školi se uči da je ustanak Srba počeo 27.7. to je jedino što ja znam, je li bilo nekakvih straža nije ni važno, ono što je ključno je to je li Srbija namjeravala rušiti Banovinu prije uspostave NDH, u zadnjoj rečenici si naveo da nije pa se postavlja logično pitanje što bi bilo da Pavelić nije prihvatio osnivanje NDH ili što bi bilo da je NDH uspostavljena u granicama Banovine?

Kako ti može prosječno (ne)znanje biti fascinantno, vidim da je trijumafalistički stav prisutan pa ako te to veseli ja bih rado da nastaviš jer dobivaam podatke kakve u udžbenicima srednje škole nema, a nemam ni izvora ni vremna da tu temu pručavam detljano.

Dakle Nijemcima je bio cilj da na ovim prostroima bude mir, znači nisu razmišljali o posljedicama proglašenja NDH na onom teritoriju jer rat H i S je u takvim oklnostima bio siguran.

Zašto su Talijani, ako je i njima cilj bio mir i što veća NDH s jednim upraviteljem kako bi se teritorij lakše kontrolirao, podržavali i naoružavali četnike? Potpisati NDH, a odmah nakon toga naoružavati četnike znači jedino to da želiš rat između Srba i Hrvata?

Znači Srbi s teritorija Banovine nisu imali podršku Srbije u svojim bunama koje meni (iz primjera koje navodiš) ne izgledaju toliko ozbiljno da bi ugrozili Banovinu( podesjećaju na straže kakve smo i mi 91. organizirali po Duvnu ili kad je cijelo moje selo pokušalo spriječiti HR da uspostavi granicu na Kamneskom, čak je izašao naslov u Oslobođenju kako jedan moj "prezimenjak neda granicu").

U školi se uči da je ustanak Srba počeo 27.7. to je jedino što ja znam, je li bilo nekakvih straža nije ni važno, ono što je ključno je to je li Srbija namjeravala rušiti Banovinu prije uspostave NDH, u zadnjoj rečenici si naveo da nije pa se postavlja logično pitanje što bi bilo da Pavelić nije prihvatio osnivanje NDH ili što bi bilo da je NDH uspostavljena u granicama Banovine?
    Ti si totalna zbunjoza.Ovo zbunjoza sam ti napisao da ti ne pišem šta gore.A pitanja su ti teški košmar.

Je li svakome onome koji osvoji neko područje odgovara što prije uspostaviti mir na tome području? Odgovor je vrlo jednostavan.Da,svi okupatori,osvajači,oslobodioci...žele da što prije zaživi mir,proizvodnja,industrija,porezi...jer je to cilj zauzimanja teritorija.

Samo komunistička propaganda može izbaciti glupost zavadi pa vladaj,tko će u haosu vladati?
    Kažeš da je rat S i H bio siguran.Bez upliva Talijana taj bi rat trajao mjesec,dva,tri...jer bi bez talijanskog upliva,to jest zaštite, vlasti NDH vrlo brzo ugušile srpsku pobunu.
    Srpske pobune nije ni bilo na njemačkom području NDH.

Kako bi se riješila pobuna? Terorom,represijom,zločinima...Kao npr što su to Nijemci riješili nakon Užica i Kragujevca u Srbiji.

Talijanima bio cilj što veća NDH? Totalna glupost.
    Talijani su naoružavali četnike jer su im bili lojalni.Kako ti nije jasno da su želje Hrvata i Talijana u drugom svjetskom ratu bile u suprotnosti.Ne mora netko biti biti partizan da zaključi kako su nas Talijani granicama izigrali.
    Misliš kako Talijani nisu bili svjesni raspoloženja hrvatskog naroda i samo malog koraka za mogući međusobni konflikt.Iz tog razloga u pola NDH (koji je bio talijanska zona) vlasti NDH nisu smjele držati vojsku.
    NDH nije smjela imati zbog Talijana mornaricu nego riječnu,pa je NDH svoju mornarica razvijala zahvaljujući Bugarima na Crnom Moru nadajući se promjeni situacije.

Talijani žele konflikt S i H ,a nedozvoljavaju hrvatskoj vojsci pristup u svojoj zoni? Čudno.

Trebaš znati da je Banovina nastala zbog Engleza koji su uvidjeli da bez rješavanja hrvatskog pitanja dolazi do raspada prve Jugoslavije.A JUgoslavija je bila engleska zona.Zato je vršen pritisak na Srbe da pristanu na dogovor sa Hrvatima.A razlog pritiska je raspad i vjerovatno hrvatsko okrećanje nekom drugom a ne englezima.

Koliko bi trajala Banovina,što bi bilo kad bi bilo...pročitaj memoare Meštrovića i Mačeka bit ćeš puno pametniji.Ne može ti se ono šta su oni napisali knjigu objasnit u 5 rečenica.

Šta bi bilo kad bi bilo ,ja ti mogu dati samo svoje mišljenje...
    Po meni bi bilo bolje da Pavelić nije proglasio NDH i da te epizode u hrvatskoj povijesti nije bilo,

nema nikave veze da li je NDH uspostavljena u granicama Banovine ili na cijelom području.
    Bila je zločinačka država,koja nije imala jurisdikciju na polovici svoga teritorija (talijanska zona) te se još odrekla dobrog dijela teritorija gdje je hrvatsko stanovništvo bilo večinsko.
    Dakle svejedno kolika bila bi ustaše radile zločine na svom području (pa večina ustaških zločina i pokriva područje Banovine),a četnici zločine na području koje je "talijansko"

ps,ako je ustanak bio 27 7. valjda prije toga ustanka moraju biti nekakve pripreme,organizacija,ispitivanje situacije...nije valjda da je bilo ajmo se sutra pobuniti?
    torcida,45,45

Samo komunistička propaganda može izbaciti glupost zavadi pa vladaj,tko će u haosu vladati?
    Kažeš da je rat S i H bio siguran.Bez upliva Talijana taj bi rat trajao mjesec,dva,tri...jer bi bez talijanskog upliva,to jest zaštite, vlasti NDH vrlo brzo ugušile srpsku pobunu.
    Srpske pobune nije ni bilo na njemačkom području NDH.
    Nije samo komunistička, to se viđa na sve strane , ne treba ići daleko, nema boljeg primjera od BiH, 3 naroda 2 entiteta s nakaradnim granicama i ustavom koji ne može održati mir bez trajne prisutnosti vanjskih sila, a i danas mz potkopava sve unutarnje dogovore koji idu ka konačnom rješenju.
    Njemački intersi i težnje su mi jasne, da Talijanima nije pasala Jugoslavija je također jasno, rekao si da je Njemačkoj bio interes Jugoslavija pa kad nije išlo, onda što veća NDH da bi se teritorij lakše kontrolirao, znači Talijani i Nijemci su bili geostrateški ozbiljno suprotstavljeni na ovim prostorima, kažeš da bi sukob S i H vrlo brzo završio bez Talijana, dakle Talijani su ga poticali, možda ne u smislu rata ali svakako u smislu slabljenja bilo Jugoslavije bilo NDH.

Iz tvoga pisanja se može zaključiti da NDH faktično nije uopće postojala, Pavelić je bio samo namjesnik koji je kao i Četnici održavao koliko toliko (ne)red na dodjeljenom mu području.

Budući da Srbija nije imala ozbiljne planove za rušiti Banovinu koju podržavala Engleska onda je definitivno greška pristajanje uz NJemce i pogotovo Talijane koji su ustavri tada bili najveći neprijatelj i bez kojih ni četnički otpor u HR ne bi bio značajan, ako je istina da je najviše partizana bilo iz redova hrvatskih Srba čija nemjera nije ipak bila istrebljenje Hrvata i iz redova Dalmatinaca koji su se ustvari borili protiv primarnog neprijatelja Talijana, onda ispada da je prihvaćanje NDH i pristajanje na mjenjanje unutarnjih granica Jugoslavije bio teški promašaj.

Pitanje koje se nameće je ono je li hrvatskih Srba bilo više u partizanima ili četnicima i kako su hrvtaski pratizani 41. i 42. doživljavali Hrvatsku kao onu koja je zadnja bila službena(Banovina) ili im je to pitanje bilo sporedno jer su se oni ustvari borili za Jugoslaviju . I kakav je bio odnos četnika prema domobranima?

talijani nisu bili nikakvi saveznici ustašama, dapače, najveći neprijatelj NDH su upravo bili fašisti koji su cijelo vrijeme razjebavali ustašku vlast i NDH. nisu ni nacisti bili puno bolji, ali ipak sam proučavajući taj period drugog svijetskog rata bili korektniji nego ovi cigani preko. osobno talijane smatram najneprijateljskijom nacijom prema nama, uz bok su srbima i englezima. o njima je dovoljno znati, da su već 1943 kapitulirali, da su muku mučili u jednoj grčkoj etiopiji itd, a naciste je pokapala ta suradnja s fašistima i talijanima koji su stvarno pičke neviđene i oni nijedan rat nisu bili u stanju odvojevat s mudima u gaćama. uvijek su se preko tuđih leđa, dočepali nekakvog teritorija, a ne treba nikoga za podsjećati da je okupacija naše obale išla u smjeru razjedinjavanja hrvatskog naroda na partizane i ustaše, oni su toga bili debelo svijesni da će do podjela doći, i zato su to i napravili. ali zato mi je još draže slušat tu gamad, kako kukaju za zadrom istrom rijekom i da ne nabrajam dalje i dan danas. kako seru po titi i fojbama, a moje je mišljenje da su dobro i prošli, i Trst im se nije smjelo ustupit nazad trebalo ga je vječno držat okupiranim, nebitno dal bi pripao slovencima pošto su oni najbliži tom teritoriju. trebalo ih je sjebat trajno, baš zbog takvog ponašanja koje nije bilo niti malo u korist hrvata. a nisu ni danas ništa drugačiji, sramota me pri samoj pomisli da ćemo s tom gamadi biti u istoj uniji, ali šta je tu je. nadam se da se neće sada aktivirat onaj gradonačelnik zadra u izgnanstvu, da preko unije dođe do nekih zamisli u maniri save štrbca.

rimski ugovori su bili čista provokacija, ali postavimo se u pavelićevu poziciju da je odbio, ili bi ga likvidirali ili bi ga smjenili i postavili nekog sebi podložnog, još podložnijeg nego što je to bio pavelić. pa nemojmo se stalno pravit glupi, da ne znamo da ne možemo sami o sebi odlučivat. jeli danas RH išta samostalnija nego NDH, NIJE! zašto nije, pa zato što još više zemalja utječe na naše odluke nego što je to bio slučaj za vrijeme NDH, kad su najveći utjecaj imale fašističke i nacističke države po europi, višijevska francuska, mađarska slovačka francova španjolska itd itd, to su države s kojima je NDH imala odnose ostali je nisu ni priznavali, pa na nju nisu mogli ni utjecati. nemojmo se pravit da je bitno biti totalno globalno zastupljen, jer nije. bitno je imat kvalitetne odnose s onim državama, od kojih hrvatska u datom momentu može imat velike pomoći. sve ostale treba ignorirat, i gledat svoja posla. u cijelom svijetu pada mi na pamet 10tak takvih država, sve ostalo je čisto folklora radi.

zločinačke države i danas postoje u svijetu, i to daleko više zločinačke nego što je to bila NDH, pa ih nitko ne uzima u razmatranje da ih se ugasi. npr ovo što Izrael sad radi tamo na bliskom istoku, je po mome mišljenju gore nego što je NDH radila srbima židovima ciganima komunistima. već sam reko da osuđujem holokaust, to nijedna normalna osoba ne može podržat, ali je činjenica da je Izrael danas fašistička država jednako kao i nekada Italija ili Njemačka. prema tome, ostavimo se moraliziranja, ionako je to nebitno za politiku koja je uvijek bila krajnje nemoralna. dal je bilo moralno bacanje nuklernih bombi na japan, pa nije, ali dal je bilo svrhovito, je jer je to ubrzalo predaju japana i smanjilo ratne gubitke vjerojatno bi bili još veći pogotovo po amerikance da su morali svaki grad japanski osvajt kao Iwo Jimu, a poznavajući japanski fanatizam to bi bilo vrlo izgledno. sve to pričam, da dočaram kako u svijetu politike i rata, nema moralnih pravila koja većina uvijek poteže. zato se Srbi sada zgražaju presudama u hagu, ali ne toliko zbog žrtava oluje, koliko zbog vojnog i političkog poraza to je svima jasno.

nema fašističke NDH, ali svejedno ne možemo proglasit GP, kako to tumačite? pa nemojmo biti slijepi pored zdravih očiju, znamo da nas veliki jebu kad i di hoće, i to će radit i u budućnosti. oni koji to ne mogu podnjet, neka presele u SAD, i mole boga da dobiju američko državljanstvo, jer u tom slučaju i oni će osjetit šta znači biti dio političke sile. ne moraš pred nikime klečat, i sve radiš po svome! eh, kad bi i mi hrvati tako mogli.

Nakon što je sporazum odobrio i namjesnik knez Pavle, sastavljena je 26. kolovoza 1939. nova vlada, u kojoj Maček preuzima mjesto potpredsjednika, a HSS ima još četiri ministra. U vladi su još bili predstavnici Radikalne stranke, Saveza zemljoradnika, Samostalne demokratske stranke, Slovenske ljudske stranke, Jugoslavenske muslimanske organizacije, te vanstranačke osobe.
    Banovina Hrvatska [uredi]

Glavni rezultat sporazuma bilo je stvaranje Banovine Hrvatske, čije je proglašenje bio prvi akt nove vlade. Dok su druge banovine u tadašnjoj Jugoslaviji bile samo administrativne oblasti (kao danas županije u Hrvatskoj), Banovina Hrvatska dobila je niz autonomnih mjerodavnosti. Bilo je predviđeno osnivanje Sabora Banovine Hrvatske, ali održavanje izbora stalno je odgađano zbog ratne situacije (mnogo ljudi stalno mobilizirano). Glavno neriješeno pitanje bila je mjerodavnost nad žandarmerijom (oružništvom): HSS je tražio da bude podređena banu, što srpska strana nije prihvatila i ona ostaje dio vojske (vidi: Banovina Hrvatska#Odluke Simovićeve vlade).

Maček je želio da hrvatskim banom bude imenovan August Košutić, međutim u dogovoru s knezom Pavlom imenovan je dr. Ivan Šubašić, pomirljiv čovjek koji je manje smetao srbijanskim političarima.
    Zbivanja do 27. ožujka 1941. [uredi]

Hrvatsko narodno predstavništvo, tj. hrvatski zastupnici u Narodnoj skupštini Kraljevine Jugoslavije, odobrilo je sporazum sa 80 glasova za i jednim protiv.

Problem u funkcioniranju vlade bila je nesimetričnost u položaju potpisnika: dok je HSS bila istinski predstavnik hrvatskog naroda (u koaliciji sa Samostalnom demokratskom strankom, predstavnicom Srba prečana), s druge strane su zapravo stajali Cvetković i knez Pavle kao osobe, koji su u dubokoj krizi vlasti nametnuli sporazum srbijanskim strankama. Mnogi srbijanski političari bili su nezadovoljni Sporazumom, smatrajući da se Hrvatima previše popustilo; rasla je djelatnost četnika, pro-nacističke organizacije Zbor Dimitrija Ljotića i sličnih. Ustaše i drugi radikalni hrvatski nacionalisti osuđivali su sporazum sa Srbima i nazivali Mačeka izdajnikom. Nisu bili zadovoljni ni komunisti, jer su ih vlasti nastavile nesmiljeno progoniti, u čemu su sudjelovale i institucije Banovine Hrvatske; po njihovoj ocjeni, hrvatska i srpska buržuazija nagodile su se na račun radnika i seljaka.

Nakon osnivanja Banovine Hrvatske, dolazi do različitih koncepcija između SDK i srpskih stranaka o tome što treba biti sljedeći korak. Neuspješni razgovori o tome vođeni su sve do pada vlade u ožujku 1941.

Srpske stranke žele prije raspisivanja izbora dalje preurediti državu. Dominira težnja da se osnuje Banovina Srbija, kojoj bi se priključilo svo preostalo područje Kraljevine Jugoslavije, osim Banovine Hrvatske i Dravske banovine (Slovenija). Hrvatska seljačka stranka inzistira na tome da se prvo održe izbori po novom izbornom zakonu, koji bi prvi put nakon 1927. omogućio poštene izbore, pa da tako izabrana nova Narodna skupština Kraljevine Jugoslavije službeno potvrdi status Banovine Hrvatske, a zatim donosi daljnje odluke. Maček podržava ideju o sedam federalnih jedinica: Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Makedonija i Vojvodina. Stranka prečanskih Srba, Samostalna demokratska stranka, koja je u koaliciji sa HSS (Seljačko-demokratska koalicija, lojalno podržava Mačeka.
    Tada je zvao Dušan Simović i tražio od Mačeka da, sa svoja četiri ministra iz Cvetkovićeve vlade, kao potpredsednik uđe u njegovu vladu. Odgovarajući na Mačekove uslove, Simović je prihvatio Sporazum od 1939, i još obećao „potpunu autonomiju Hrvatima“. Što se Trojnog pakta i spoljne politike tiče, o tome je imalo da se reši čim Maček dođe na sednicu vlade. Uz Pavlov nagovor, Maček je pristao da njegovi ministri uđu u Simovićevu vladu, a sam je svoj ulazak odložio za nekoliko dana.
    Prema ovim izvorima ni Pavlova vlada, a ni Simovićeva vlada koju je podržavala SPC, nije imala namjeru rušiti Banovinu.
    Zašto je Hitler naredio da se Jugoslavija mora raskomadati, zašto nije, ako su mu Jugoslavija i mir u njoj bili prvi interes, postavio svog namjesnika za područje Jugoslavije ne zadirući u unutarnju strukuturu koja je tada bila najveći jamac unutarnjeg mira.

Nelogično je da je Hitler htio Jugoslaviju pa onda ubrzo naredio njeno komadanje , kao što je i nelogično da je htio mir, a dokinuo granice koje su H i S sporazumno dogovorili, u Hrvatskoj ostavio 30-40 % Srba, a Srbiju sveo na Nedićevu Srbiju, dao Italiji da kontrolira pola NDH koja je unutar nje naoružavala četnike, logičniji zaključak je da su Hitler i Talijano htjeli oslabiti i raskomadati Jugoslaviju koja je s pravednim unutarnjim rješenjem bez velikh spornih unutarnjih pitanja mogla postati respektabilna sila na ovom prostoru, a još kao prijašnji i vjerovatni budući britanski saveznik to Nijemcima nije nikako odogovaralo.

Nije samo komunistička, to se viđa na sve strane , ne treba ići daleko, nema boljeg primjera od BiH, 3 naroda 2 entiteta s nakaradnim granicama i ustavom koji ne može održati mir bez trajne prisutnosti vanjskih sila, a i danas mz potkopava sve unutarnje dogovore koji idu ka konačnom rješenju.
    Njemački intersi i težnje su mi jasne, da Talijanima nije pasala Jugoslavija je također jasno, rekao si da je Njemačkoj bio interes Jugoslavija pa kad nije išlo, onda što veća NDH da bi se teritorij lakše kontrolirao, znači Talijani i Nijemci su bili geostrateški ozbiljno suprotstavljeni na ovim prostorima, kažeš da bi sukob S i H vrlo brzo završio bez Talijana, dakle Talijani su ga poticali, možda ne u smislu rata ali svakako u smislu slabljenja bilo Jugoslavije bilo NDH.

Iz tvoga pisanja se može zaključiti da NDH faktično nije uopće postojala, Pavelić je bio samo namjesnik koji je kao i Četnici održavao koliko toliko (ne)red na dodjeljenom mu području.

Budući da Srbija nije imala ozbiljne planove za rušiti Banovinu koju podržavala Engleska onda je definitivno greška pristajanje uz NJemce i pogotovo Talijane koji su ustavri tada bili najveći neprijatelj i bez kojih ni četnički otpor u HR ne bi bio značajan, ako je istina da je najviše partizana bilo iz redova hrvatskih Srba čija nemjera nije ipak bila istrebljenje Hrvata i iz redova Dalmatinaca koji su se ustvari borili protiv primarnog neprijatelja Talijana, onda ispada da je prihvaćanje NDH i pristajanje na mjenjanje unutarnjih granica Jugoslavije bio teški promašaj.

Pitanje koje se nameće je ono je li hrvatskih Srba bilo više u partizanima ili četnicima i kako su hrvtaski pratizani 41. i 42. doživljavali Hrvatsku kao onu koja je zadnja bila službena(Banovina) ili im je to pitanje bilo sporedno jer su se oni ustvari borili za Jugoslaviju . I kakav je bio odnos četnika prema domobranima?
    inkvi možeš prebacit cijelu zadnju stranicu

zaba 1111,stvarno mi nije jasno kako si uspio ubacit današnju BiH u raspravu.
    Kada bi se danas 3 naroda u BiH međusobno dogovorila o BiH međunarodna zajednica bi istog trena otišla kući.
    Kakve veze u BiH ima politika zavadi pa vladaj? Tko je koga s kim trebao zavaditi kad je svoj trojici naroda bio cilj zaokružit što veći teritorij pod svojom kontrolom.Pa u startu su svi zavađeni.

Talijani i Nijemci nisu bili u nikakvom geostrateškom sukobu u Jugoslaviji.Balkan je bio Talijansko strateško područje.Nijemcima je trebao samo slobodan prolaz.
    Talijani nisu poticali sukob nego su lukavo planirali da imaju Srbe na svojoj strani jer nakon uspostava granica normalno da nisu vjerovali u hrvatsko savezništvo.

A zašto Srbe,jer im nisu bili u suprotnosti interesi.Hrvatski Srbi su znali da u tom trenutku ne mogu biti dio Srbije ili Jugoslavije pa im je svaka opcija draža od države Hrvatske.Kad su se Srbi bunili još nisu znali kakav će karakter imati NDH kao država.
    Talijanski interes nije bio širenje na Srbiju nego na veći dio hrvatske,Crnu Goru,Albaniju...
    Ne vidim u čemu međunarodna zajednica danas potiče sukob u BiH.

Da li je država NDH faktički postojala? Oko toga se prepiru puno veči i bolji povijesničari od mene.Po meni je bila protektorat.

O srpskim partizanima četnicima ponovo imaš pogrešan zaključak.
    U njemačkoj interesnoj zoni ,večina Srba su partizani,u talijanskoj zoni Srbi su bili večinski četnici.
    Do sloma Italije je ova linija četnici,partizani vrlo tanka.

Ti u svojim upisima zaboravljaš da je Banovina dio Jugoslavije (bi li na to pristao 90-ih za SR Hrvatsku ili bi išao u neovisnost) a NDH je trebala biti država.Ja bi uvijek pristo biti neovisan,nego dio Jugoslavije.
    Dio Hrvata koji je zagovarao neovisnu Hrvatsku nije bio za Banovinu 1939 godine.Prvi logor na ovim prostorima je bio Kruščica kod Travnika za protiovnike Banovine sa hrvatske strane.

Hrvatski partizani su mislili da se bore za republiku.Tako su im komunisti i predstavljali njihovu borbu,zato je i postojao ZAVNOH,GŠ Hrvatske

ps North koja je država danas u svijetu više zločinačka nego je bila NDH?
    Pokušaj ukratko odgovorit
    torcida,45,45

Znači Balkan je bio Talijansko područje, a Pavelić s Talijanima, tada najvećim neprijateljima potpisuje savezništvo, aNijemci su tu samo usput jer njih to ustavri praktično ne zanima, a Talijani žele oslabiti NDH u svakom smislu i iz sporazuma s njima nikako nije moglo izaći ništa dobro za HR, a na što je Pavelić pristao dobrovoljno, ustvari je dobrovoljno Hrvate predao neprijateljima Talijanima.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove