+ Odgovori na temu
Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1 2 3 4 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 21/78

Tema: O karakteru NDH i njemačko-talijanskim interesima

Citiraj Prvotno napisano od zaba1111 Vidi poruku
    Znači Balkan je bio Talijansko područje, a Pavelić s Talijanima, tada najvećim neprijateljima potpisuje savezništvo, aNijemci su tu samo usput jer njih to ustavri praktično ne zanima, a Talijani žele oslabiti NDH u svakom smislu i iz sporazuma s njima nikako nije moglo izaći ništa dobro za HR, a na što je Pavelić pristao dobrovoljno, ustvari je dobrovoljno Hrvate predao neprijateljima Talijanima.
    pročitao si pola stranice teksta i odmah bi htio znati cijelu povijest Balkana

Kao što ni Domovinski rat ne počinje Olujoj tako ni odnosi ustaše Talijani ne počinju rimskim ugovorima...

Ako Talijanima Balkan nije strateški važan zašto primaju ustaše i Antu Pavelića između 2 rata i tako odnose između Ialije i Jugoslavije dovode do usijanja?
    Savezništvo Pavelić Italija je potpisano puno prije 1941.
    Pavelić nije pristao dobrovoljno ,nego zbog svoje vlasti.
    Da li je imao izbora?
    U slučaju rata talijana i Hrvata na čiju bi stranu stali Nijemci? Da li su Nijemcima Talijani ili Hrvati veči strateški saveznici?
    Da li je Pavelić imao mogućnost izbora?
    Mogao se on odmetnuti i poči u šumu organizirati ustanak...

to je sve šta bi bilo kad bi bilo

ps,pročitaj nešto na temi "rimski ugovori"
    torcida,45,45

Pavelić je na kritike zbog rimskih ugovora rekao..mogao sam ne pristati na to ili odbiti a onda bi Talijani uzeli sve.

Horstenau koji protestira kod Hitlera i govori..zašto smo stvorili NDH da bi je sad kasapili..odgovara..Talijani tu imaju prednost. Inače ih ne cijenim niti mrvu ali Musloniju sam morao priznati Balkan kao njihovu interesnu zonu.

Smiješno je govoriti u kontekstu ..Pavelić poklonio. Nije on ništa poklonio jer se njega ništa nije ni pitalo.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Slažem se, nije ga se pitalo još od Lipara.

Pavelić kad priča o svojim talijanskim danima govori ovako "..kad bi izgledalo da će se (Talijani) dogovoriti sa Jugoslavenima bacali bi me u okove a kad bi odnosi zahladnili oblačili su me u najfinija odijela i vodili po najboljim hotelima".

Inače, slabo se govorilo o tome da su Talijani faktički spasili Tita i cijeli taj pokret 1942-ge.

Naime nakon starhovitog poraza koje su partizani doživjeli u Srbiji i Crnoj Gori, ostaci tih razbijenih jedinica su se našli na Zelengori i krenuli u zapadnu Bosnu..koju se Talijani netom napustili ne obavjestivši nikoga o toma a najmanje vlasti NDH. tamo osim oružničkih postaja nije više bilo nikakve vojske.

To je onaj poznati "pohod proleterskih brigada u Zapadnu bosnu" kako se u partizanskoj historiografiji to nazivalo. I tu su partizani stacionirali i oporavili.

zašto su Talijani to učinili.?
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 02-12-2012 at 13:24

Pavelić je vezan na Talijane od samog početka, naravno da im je trebala krinka od Rapalla i očitim programom za ekspanzijom na ist. Jadranskoj obali.
    To je slučaji sa Miklošem Hortyem i Mađarskom do atentata na kralja, kada ih se protjeruje iz Janka Puzste.

Pitanje je koliko su uopće Talijani smatrali tada partizane za ozbiljan problem, pogotovo van njihove osnovne zone interesa.

Naravno da su ih smatrali ozbiljnim kad su ih htjeli izbaciti sa "svog" teritorija i ostavit im prazan prostor u zoni B za koju nisi bili toliko zainteresirani.

A kako navodi Jozo Tomasevich u svojoj knjizi postoajo je čak i dogovor(iz lipnja 1942.) po kojem su Ustaše trebale priznati, odnosno financirati Četničku antikomunističku miliciju, a oni priznati suverenitet NDH.

Naravno sve je to palo u vodu četničkim zločinima koji su upravo u to vrijeme zaredali...

Citiraj Prvotno napisano od moonlight Vidi poruku
    A kako navodi Jozo Tomasevich u svojoj knjizi postoajo je čak i dogovor(iz lipnja 1942.) po kojem su Ustaše trebale priznati, odnosno financirati Četničku antikomunističku miliciju, a oni priznati suverenitet NDH.

Naravno sve je to palo u vodu četničkim zločinima koji su upravo u to vrijeme zaredali...
    Pod pritiskom Nijemaca valjda jer njima nije odgovarao kaos tu..išlo im je na živce neizmjerno.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Pod pritiskom Nijemaca valjda jer njima nije odgovarao kaos tu..išlo im je na živce neizmjerno.
    Nisu Talijani razmišljali o ničemu drugome , nego politikom zavadi pa vladaj doći do svojih interesa.
    Nijemac je samo želio mirno zaleđe, ako nema priliku da osigura kvislinški režim onda jednostavno postavi vlastitu okupacijsku vlast.
    NDH nikada nije bila suverena jer od početka nije vladala i kontrolirala svoj prostor.
    Pa od samog početka nisu smjeli držati u II.zoni niti nenaoružanog vojnika, sve do Dinare.

Nisu Talijani razmišljali o ničemu drugome , nego politikom zavadi pa vladaj doći do svojih interesa.
    Nijemac je samo želio mirno zaleđe, ako nema priliku da osigura kvislinški režim onda jednostavno postavi vlastitu okupacijsku vlast.
    NDH nikada nije bila suverena jer od početka nije vladala i kontrolirala svoj prostor.
    Pa od samog početka nisu smjeli držati u II.zoni niti nenaoružanog vojnika, sve do Dinare.
    To je sve točno ali..

Kakva suverenost u 2. svj. ratu. To je nemoguće, graniči sa fikcijom.

Nema nezavisne zemlje u Europi u 2. svj. ratu pa ni onih nominalno neutralnih poput Švicarske i Švedske.

Mi ćemo, zrno u hambaru bit suvereni u svjetskom kaosu.

To je sve točno ali..

Kakva suverenost u 2. svj. ratu. To je nemoguće, graniči sa fikcijom.

Nema nezavisne zemlje u Europi u 2. svj. ratu pa ni onih nominalno neutralnih poput Švicarske i Švedske.

Mi ćemo, zrno u hambaru bit suvereni u svjetskom kaosu.
    Pa hajde probaj zamisliti što bi se dogodilo s hrvatskim prostorima da su sile trojnog pakta pobjedile u II.svjetskom ratu?
    Mislim na suverenitet na svojim povijesnim prostorima, bez obzira na rat.

Pa hajde probaj zamisliti što bi se dogodilo s hrvatskim prostorima da su sile trojnog pakta pobjedile u II.svjetskom ratu?
    Mislim na suverenitet na svojim povijesnim prostorima, bez obzira na rat.
    Nemam pojma, ne mogu nagađat.

A kakve to sad ima veze?

Nemam pojma, ne mogu nagađat.

A kakve to sad ima veze?
    Pa ima veze utoliko kada se pokušava rehabilitirati na nejasan način sam ustaški režim ili sama NDH, koja niti u jednom segmentu nema pravo samostalnog odlučivanja.

Pa ima veze utoliko kada se pokušava rehabilitirati na nejasan način sam ustaški režim ili sama NDH, koja niti u jednom segmentu nema pravo samostalnog odlučivanja.
    Pa nemamo ni mi danas mogućnost samostalnog odlučivanja, jel nas treba ukinuti. Nije imala ni Jugoslavija. Mali narodi nikad ne odlučuju sami o sebi.

Ili ti misliš da mi mi danas samostalni i suvereni?
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 02-12-2012 at 15:53

Temu sam započeo s ciljem da se dođe do odgovora bi li Hrvati i Srbi ušli u teški rat koji se i dogodio da nije bilo utjecaja vanjskih sila kojima je taj sukob odgovarao.
    Sve upućuje na to da su Talijani činili sve da se Jugoslavija raspane zbog pretenzija za teritorijem i zbog slabljenja istočnog susjeda koji je bio britanski saveznik u po njima talijanskoj interesnoj zoni.
    Podržavali su ustaše da bi rušili Jugoslaviju,a budući da im je Hitler ostavio Balkan da ga urede Talijani su to napravili na način da Srbi i Hrvati, zbog premalih granica Srbije i prevelikih granica NDH u kojima je bio prevelik broj Srba koje su u isto vrijeme naoružavali, nisu nikako mogli izbjeći rat, što je trebalo po Talijanskim zamislima trajno uništiti Jugoslaviju.
    I sve se to događalo nakon što je hrvatsko pitanje dogovorom bilo povoljno rješeno i kad je postalo izvjesno da Jugoslavija može izrasti respektabilnu silu u ovom dijelu Europe.

Budući da su sile osovine u potpunosti sve kontrolire nitko sa HR strane nije imao prevelik izbor ni mogućnost da na nešto utječe tada, a što je ponuđeno i kako je određeno tako je i bilo.

Pa nemamo ni mi danas mogućnost samostalnog odlučivanja, jel nas treba ukinuti. Nije imala ni Jugoslavija. Mali narodi nikad ne odlučuju sami o sebi.

Ili ti misliš da mi mi danas samostalni i suvereni?
    Daj ajde, ne vrti sada priču.
    Nećemo se sad valjda natezati oko razlike u suverenitetu današnje Hrvatske i NDH.

Daj ajde, ne vrti sada priču.
    Nećemo se sad valjda natezati oko razlike u suverenitetu današnje Hrvatske i NDH.
    Vrtiš priču ti.

Pričaš o suverenosti NDH u ratu u kojem jedna Francuska na pola, teritorija figurira kao Njemačka kolonija.

Citiraj Prvotno napisano od zaba1111 Vidi poruku
    Temu sam započeo s ciljem da se dođe do odgovora bi li Hrvati i Srbi ušli u teški rat koji se i dogodio da nije bilo utjecaja vanjskih sila kojima je taj sukob odgovarao.
    Sve upućuje na to da su Talijani činili sve da se Jugoslavija raspane zbog pretenzija za teritorijem i zbog slabljenja istočnog susjeda koji je bio britanski saveznik u po njima talijanskoj interesnoj zoni.
    Podržavali su ustaše da bi rušili Jugoslaviju,a budući da im je Hitler ostavio Balkan da ga urede Talijani su to napravili na način da Srbi i Hrvati, zbog premalih granica Srbije i prevelikih granica NDH u kojima je bio prevelik broj Srba koje su u isto vrijeme naoružavali, nisu nikako mogli izbjeći rat, što je trebalo po Talijanskim zamislima trajno uništiti Jugoslaviju.
    I sve se to događalo nakon što je hrvatsko pitanje dogovorom bilo povoljno rješeno i kad je postalo izvjesno da Jugoslavija može izrasti respektabilnu silu u ovom dijelu Europe.

Budući da su sile osovine u potpunosti sve kontrolire nitko sa HR strane nije imao prevelik izbor ni mogućnost da na nešto utječe tada, a što je ponuđeno i kako je određeno tako je i bilo.
    Banovina nije nikada u političkom smislu niti zaživjela.
    Zbog svih unautarnjih okolnosti( neprihvaćanja sporazuma Cvetković-Maček među radikalima do neprihvaćanja davanja autonomije Hrvatima u tim spojenim dvjema banovinama, Savskoj i Primorskoj među Srbima u Hrvatskoj).
    Naravno da su Talijani cijelo vrijeme igrali na kartu slabljenja Jugoslavije, jednako tako Nijemcima je bilo svejedno da li će ona opstati u ovakvom ili nekom drugom obliku ako će se njene političke elite staviti na njihovu stranu.

Vrtiš priču ti.

Pričaš o suverenosti NDH u ratu u kojem jedna Francuska na pola, teritorija figurira kao Njemačka kolonija.
    Ja ne vrtim priču, ja govorim da ona nikada nije bila država iako se u njezinom nazivu krije ta riječ.

Ja ne vrtim priču, ja govorim da ona nikada nije bila država iako se u njezinom nazivu krije ta riječ.
    Stvorena u najvećem svjetskom sukobu i nije mogla biti država. Tko to uopće spori.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove