+ Odgovori na temu
Stranica 22 od 24 PrviPrvi ... 12 20 21 22 23 24 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 421/470

Tema: Crvena Hrvatska a.k.a Crna Gora

Stari lisac
    Datum registracije
    Mar 2011
    Blog Entries
    41
    Znači i crna gora je ozbiljna država.

A dobro,šta možeš.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Crnogorci su skužili ono što Hrvati nisu. Država u kojoj djeluje SPC nestabilna je država.

Uostalom CPC je postojala sve do 1918- te
    Nije druže postojala LAŽU. Postojala je Cetinjska Mitropolija čiji se arhiepiskop hirotonisao u Sremskim Karlovcima a tamo je bilo novo sedište srpske patrijaršije. Znači bili su arhiepiskopija u okviru spc, kao što je to bila Ohridska arhiepiskopija u današnjoj Severnoj Makedoniji a danas "Makedonci" traže autokefalnost na nivo patrijaršije. Carigradski patrijarh im je rekao autokefalnost možete da tražite od crkve iz koje ste ponikli a ne od mene. Tako i ova CPC niko ih neće priznati u svetu a Miraša Dedeića poglavara te tzv. CPC je raščinio taj Carigradski patrijarh - ludilo.
    grobari,28,100+

Pa ni makedonska nije priznata od SPC pa djeluje.

Tako će i Crnogorska
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Ne priznaju ih Srbi, pa ih zato ni ostale ne priznaju, znači problem je samo u Srbima. A Srbi ih ne priznaju jer imaju teritorijalne pretenzije prema Crnoj Gori. Hebeš takvu religiju, da prostiš, čije djelovanje ovisi o tome hoće li te Srbi priznati.

Ali tom problemu se može doskočiti onako kako su Srbi 1922. doskočili kad su za milijun dolara u zlatu kupili svoju autokefalnost i preveli sve pravoslavne crkve na području Juge u SPC. Oteli svu imovinu. Crnogorci samo vraćaju oteto, a to ćemo i mi kad-tad napraviti.

To treba napraviti. Uvijek se kaže nema vjernika HPC.

Na mikro primjeru znam da nije tako.

Sa mnom rade 4 orica pravoslavaca iz Bjelovara. Dva puta po dva brata.

I jednom je netko iz ekipe nešto opsovao Srbe a bio tu jedan od njih. I ovaj se počeo ispričavati " oprosti pajdo nisam mislio tako izletilo mi."

Ovaj ga povuče u stranu i kaže sad ću ti nešto reći da se zna. Ja sam Hrvat. Moj ćaća se rodio ovdje , ja sam se rodio u Hrvatskoj, ja sam Hrvat, nisam Srbin, ja sam Hrvat pravoslavac
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 27-06-2019 at 09:00

I jednom je netko iz ekipe nešto opsovao Srbe a bio tu jedan od njih. I ovaj se počeo ispričavati " oprosti pajdo nisam mislio tako izletilo mi."

Ovaj ga povuče u stranu i kaže sad ću ti nešto reći da se zba. Ja sam Hrvat. Moj ćaća se rodio ovdje , ja sam se rodio u Hrvatskoj, ja sam Hrvat, nisam Srbin, ja sam Hrvat pravoslavac
    Malo je takvih koji će to izjaviti.Ja ne poznajem ni jednog. Sve koje sam ja srela u životu su nekršteni hrvatski Srbi kojima vjera služi isključivo za srbovanje.HPC? Nešto se na tome radilo u NDH,no da danas netko nešto konkretno poduzme u vezi toga nastao bi pravi potres i krenuli bi napadi na Hrvatsku sa svih strana.Vrlo je jasno da Srbija preko SPC širi i hrani ideju o velikoj Srbiji.Shvatili su to Makedonci i Crnogorci. Mi Hrvati ili to ne shvaćamo ili ne smijemo shvaćati.
    "My country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right.” (Carl Schurz)

Ne zna se jer se nitko ne zanima.

Ako ih kod mene u firmi ima njih 4-orica, na razini Hrvatske ih ima na tisuće.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 27-06-2019 at 09:23

Pa ni makedonska nije priznata od SPC pa djeluje.

Tako će i Crnogorska
    Pa deluju ali ih niko ne priznaje niti ima opštenje sa njima.
    Mislim da bi njima SPC dala mitropoliju a možda kasnije i autokefalnost ali oni nisu ni pitali, samo su oteli hramove.
    Oni su to mogli da urade jer u Severnoj Makedoniji živi mali broj Srba dok u Crnoj Gori to će ići teško jer 39 % živi Srba.
    Evo danas se oglasio Carigradski patrijarh i rekao da nema govora što se tiče autokefalnosti Crnogorske crkve kao u slučaju Ukrajine.
    grobari,28,100+

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Ne priznaju ih Srbi, pa ih zato ni ostale ne priznaju, znači problem je samo u Srbima. A Srbi ih ne priznaju jer imaju teritorijalne pretenzije prema Crnoj Gori. Hebeš takvu religiju, da prostiš, čije djelovanje ovisi o tome hoće li te Srbi priznati.

Ali tom problemu se može doskočiti onako kako su Srbi 1922. doskočili kad su za milijun dolara u zlatu kupili svoju autokefalnost i preveli sve pravoslavne crkve na području Juge u SPC. Oteli svu imovinu. Crnogorci samo vraćaju oteto, a to ćemo i mi kad-tad napraviti.
    Grunfe ala si se sada nalupao bez ljutnje. Srpska crkva ima autokefalnost još iz 12. veka kada je Carigradski patrijarh priznao autokefalnost. Posle su razni zavojevači zabranjivali rad crkve ali nit nije prekinuta.
    SPC ima manastir na Svetoj Gori- Hilandar koji je napravio Sveti Sava a u njemu je sahranjen brat i otac Djuradja Kastriotića - Skender Beg kako ga Albanci zovu. Zamisli taj paradoks, mrziš Srbe a nacionalni heroj ti je Srbin po poreklu.
    Ovo za HPC je bio politički projekat, tu je Pavelić hteo da Srbe preko crkve prevede u Hrvate ali to mu je uspelo kao što je muslimane preveo u Katoličanstvo. Sve je to veštački bilo.
    Posljednje uređivanje od BWA : 28-06-2019 at 01:31
    grobari,28,100+

Virtualni Čarnojević Aleksa avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2

Ovaj ga povuče u stranu i kaže sad ću ti nešto reći da se zna. Ja sam Hrvat. Moj ćaća se rodio ovdje , ja sam se rodio u Hrvatskoj, ja sam Hrvat, nisam Srbin, ja sam Hrvat pravoslavac
    Što mu je uopšte stalo da bude, tj. da se naziva pravoslavcem? Ako mu je do pravoslavlja ne bi se izjašnjavao kao Hrvat, nego bi mu bilo stalo šta pravoslavne crkve misle o ideji o "pravoslavnim Hrvatima".
    Može on da se izjašnjava kako želi, ali iz perspektive pravoslavlja on nije pravoslavac.

I uopšte kada su u pitanju te inicijative kao što je HPC - zašto im je uopšte stalo da nose naziv "pravoslavni"?
    Oni svojim ponašanjem pokazuju da ih pravoslavlje ne zanima. Da ih zanima, oni ne bi ideju svog vaspostavljanja zasnivali na sukobu sa nekom od pravoslavnih crkava, nego bi se obratili pravoslavnim crkvama i zatražili pomoć u svom vaspostavljanju. Tako pravoslavlje funkcioniše.
    To što oni nastupaju pobunjenički protiv neke od crkava, to već nije pravoslavlje. To je u suštini papstvo, rimokatolicizam, protestantizam. To što će sebe nazivati pravoslavnima, ne menja suštinu po kojoj onii nisu pravoslavni.
    Posljednje uređivanje od Aleksa : 28-06-2019 at 03:57
    Procvetala lipa i topola...

Pa čemu vam uopće služi pravoslavlje. Samo u državnom smislu i državnim interesima. Što znači tebi kao ateisti.

Mora te priznat ovaj mora te priznat onaj a di je tu kršćanstvo i vjera?

Vama se pravoslavlje svodi na to hoćete li nekoga preko toga podčiniti i podjarmiti. Kakve veze to ima s kršćanstvom i vjerom.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 28-06-2019 at 09:17

Evo što o svemu tome kaže Novak Kilibarda.

Posljednje uređivanje od Grunf : 28-06-2019 at 10:15

Citiraj Prvotno napisano od BWA Vidi poruku
    Grunfe ala si se sada nalupao bez ljutnje. Srpska crkva ima autokefalnost još iz 12. veka kada je Carigradski patrijarh priznao autokefalnost. Posle su razni zavojevači zabranjivali rad crkve ali nit nije prekinuta.
    SPC ima manastir na Svetoj Gori- Hilandar koji je napravio Sveti Sava a u njemu je sahranjen brat i otac Djuradja Kastriotića - Skender Beg kako ga Albanci zovu. Zamisli taj paradoks, mrziš Srbe a nacionalni heroj ti je Srbin po poreklu.
    Ovo za HPC je bio politički projekat, tu je Pavelić hteo da Srbe preko crkve prevede u Hrvate ali to mu je uspelo kao što je muslimane preveo u Katoličanstvo. Sve je to veštački bilo.
    Pročitaj si ovaj Tomos: http://www.cpc.org.me/latinica/istorija_crkva.php?id=3

Milijun dolara u zlatu ste poslali Carigradu da vam potvrdi Ujedinjenu srpsku pravoslavnu crkvu u koju ulaze autokefalne crkve: Srpska, Karlovačka, Crnogorska i dvije dalmatinske eparhije.

Odobrava i blagosilja crkveno oslobođenje od Patrijaršijskog Vaseljenskog Carigradskog Prestola na prisajedinjenje Avtokefalnoj Ujedinjenoj Pravoslavnoj Srpskoj Crkvi onih eparhija koje su do skora bile pod njegovom upravom i koje su gore spomenute. Priznajući pak proglašeno jedinstvo avtokefalnih crkava: Srpske, Crnogorske i Karlovačke, kao i dveju dalmatinskih eparhija prima od ovih obrazovanu Svetu Avtokefalnu Ujedinjenu Pravoslavnu Srpsku Crkvu kao sestru u Hristu, koja ima i uživa sva prava avtokefalnosti, prema propisima i redu Svete Pravoslavne Crkve.
    Raspala se država Jugoslavija, raspala se Ujedinjena SPC na SPC, CPC i HPC. Vi ste to već priznali tako što ne zovete svoju crkvu USPC nego SPC, Crnogorci su to priznali, a mi trebamo vratiti HPC ili Karlovačku autokefalnu crkvu. Možda ste u pravu, HPC podsjeća na ovo ili ono, pa treba nazvati KPC, Karlovačka pravoslavna crkva, eparhije Dalmatinska, Bosanska, Heercegovačka i Srijemska.

Citiraj Prvotno napisano od Aleksa Vidi poruku
    Što mu je uopšte stalo da bude, tj. da se naziva pravoslavcem? Ako mu je do pravoslavlja ne bi se izjašnjavao kao Hrvat, nego bi mu bilo stalo šta pravoslavne crkve misle o ideji o "pravoslavnim Hrvatima".
    Može on da se izjašnjava kako želi, ali iz perspektive pravoslavlja on nije pravoslavac.

I uopšte kada su u pitanju te inicijative kao što je HPC - zašto im je uopšte stalo da nose naziv "pravoslavni"?
    Oni svojim ponašanjem pokazuju da ih pravoslavlje ne zanima. Da ih zanima, oni ne bi ideju svog vaspostavljanja zasnivali na sukobu sa nekom od pravoslavnih crkava, nego bi se obratili pravoslavnim crkvama i zatražili pomoć u svom vaspostavljanju. Tako pravoslavlje funkcioniše.
    To što oni nastupaju pobunjenički protiv neke od crkava, to već nije pravoslavlje. To je u suštini papstvo, rimokatolicizam, protestantizam. To što će sebe nazivati pravoslavnima, ne menja suštinu po kojoj onii nisu pravoslavni.
    Kad bi učili od SPC, onda bi naučili da pravoslavlje funkcionira po principu daj lovu i eto ti autokefalnosti.

Svemirski patrijarh u Carigradu je crno na bijelo potvrdio da je Hrvatska imala svoju autokefalnu pravoslavnu crkvu koja se zvala Karlovačka. Mi trebamo obnoviti tu autokefalnost. Kraj priče.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Svemirski patrijarh u Carigradu je crno na bijelo potvrdio da je Hrvatska imala svoju autokefalnu pravoslavnu crkvu koja se zvala Karlovačka. Mi trebamo obnoviti tu autokefalnost. Kraj priče.
    E moj Grunficka...

Ne misli se na Karlovac u Hrvatskoj, nego Sremske Karlovce, gde je bilo jedno od sredista SPC... Karlovacka patrijarsija...

Pokusaj da ozivite ustasku ideju o HPC je brutalno sramocenje...

Evo što o svemu tome kaže Novak Kilibarda.

Evo sta kaze Novak Kilibarda o tome...

Ovo kasnije je bitnije. Može se tako i Đukanović stavit.

Citiraj Prvotno napisano od DzoniBG Vidi poruku
    E moj Grunficka...

Ne misli se na Karlovac u Hrvatskoj, nego Sremske Karlovce, gde je bilo jedno od sredista SPC... Karlovacka patrijarsija...

Pokusaj da ozivite ustasku ideju o HPC je brutalno sramocenje...
    Ako postoje Hrvati pravoslavci a postoje u mom radnom okruženju, nazovi ti tu ideju ustaškom ili kako hoćeš, ona je legitimna.

Na temu, Kilibarda tvrdi da crnogorski vladike nisi priznavali SPC dapače smatrali su ih Osmanlijskim instrunentom, što ja laički, jer nisam toliko stručno potkocan, tvrdim , samo logički.

Ovo kasnije je bitnije. Može se tako i Đukanović stavit.
    Nije bitnije... najbitnije je ko je na kojim pozicijama bio kad je bilo najvaznije... i Milo i ovaj raspali Kilibarda su bili ratni kerberi veci od Milosevica, svi Crnogorci orni za rat, napad na Dubrovnik... sta danas seru, i sebe peru, potpuno je nebitno, a samo pokazuju od kakvog su materijala napravljeni novi Montenigeri... od govana...

Jucerasnje pismo Vaseljenskog patrijarha Vartolomea Milu Djukanovicu...

"Vaša ekselencijo, ovim pismom Vam jasno i potpuno otvoreno saopštavamo da Vaseljenska patrijaršija, zajedno sa svim drugim pravoslavnim crkvama, kao jedinu kanonsku pravoslavnu jurisdikciju u Crnoj Gori priznaje onu pod nadležnošcu visokopreosvecenog mitropolita crnogorskog Amfilohija, jerarha najsvetije crkve srpske", poručio je Vartolomej u pismu.

Kako dodaje, crkva crnogorska nikad nije bila autokefalna, a sadašnja takozvana pravoslavna crkva crnogorska pod Mirašem Dedeićem ne pripada pravoslavnoj crkvi. "Gospodin Dedeić nije episkop pravoslavne crkve, nego osoba rašcinjena od Vaseljenske patrijaršije. Jedini tamošnji kanonski jerarh je naš brat mitropolit Amfilohije, svepravoslavno priznate patrijaršije srpske", naglašava Vartolomej.

"Ponavljamo ono što smo Vam napisali 2000. godine: 'Uvereni smo da će Vaša draga ekselencija razumeti opasnost po duhovno jedinstvo naroda Crne Gore, koja je prouzrokovana pokretom pomenutog Miraša Dedeića, te da ćete se Vi distancirati od njega, radi dobra i jedinstva Vašeg naroda", ističe se u pismu.

Vaseljenski partijarh svoje pismo završava molbom Milu Đukanoviću da napisano ne shvati kao mešanje u unutrašnje stvari Crne Gore "nego kao želju naše Majke Crkve Konstantinopoljske da pomogne Vašem pobožnom narodu u kritičnim istorijskim trenucima".

Ukratko - zaboravite na autokefalnost CPC... upravo je vaseljenski patrijarh proterao Mirasa Dedejica, onog koji danas pokusava da se proglasi za patrijarha CPC, a nema 100 vernika pod svojom kontrolom... onaj Bugarin sto pokusava da uspostavi HPC je jos tuznija pojava... kad bi tako mogle da se prave pravoslavne crkve, moze samo kao udruzenje gradjana, da se mole po sobama...

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove