+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 6 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/113

Tema: Priče koje nadahnjuju (i ohrabruju)

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5

Priče koje nadahnjuju (i ohrabruju)

Jednom je novinar pokušao isprovocirati Majku Tereziju: “Majko Terezijo, vi sada imate sedamdeset godina. Kada umrete, svijet će izgledati isto kao i prije vas. Nakon svega truda koji ste uložili što se promijenilo u svijetu?”
    Bez imalo nestrpljenja i s osmijehom koji osvaja odgovorila mu je: “Znate, nikada nisam htjela promijeniti svijet. Samo sam nastojala biti kapljica čiste vode u kojoj će se moći zrcaliti Božja ljubav. Čini li vam se to mala stvar? “
    Kao što se često događalo, u prostoriji nastade tajac. Nitko se nije usudio ništa reći. Majka se Terezija iznova okrenu prema novinaru pa mu kaza: “Zašto i vi ne pokušate biti kapljica čiste vode? Onda bi nas već bilo dvoje. Jeste li oženjeni?”
    “Da, Majko Terezijo.”
    “Kažite ovo i svojoj supruzi. Onda će nas već biti troje. Imate li djece?”
    “Da, troje djece, Majko Terezijo.”
    “Ispričajte to i svojoj djeci. Onda će nas već biti šestero.”
    Ipak, pitanje je dobro: isplati li se napor što ga Misionarke ljubavi iz dana u dan ulažu ako nije moguće ukloniti bijedu? Majka je Terezija jednom dala odličan odgovor na ovo pitanje nadbiskupu Angelu Comastriju (kasnijemu papinu generalnom vikaru za državu Vatikan kojega je papa Benedikt XVI. 2007. godine imenovao kardinalom). Rekla je: “Da, istina je. Ono što mi radimo samo je kap u oceanu. No bez našega rada ocean bi bio siromašniji za tu kap.”
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    U klinici kod Isusa

Bio sam u klinici Gospodina Isusa.
    Napravio mi je sistematski pregled i otkrio da sam teško bolestan.
    Kad mi je Gospodin izmjerio tlak, vidio sam na tlakomjeru da mi je razina nježnosti veoma niska.
    Kad mi je izmjerio temperaturu, toplomjer je pokazao 40 stupnjeva anksioznosti tj. tjeskobe.
    Napravio mi je elektrokardiogram i dijagnoza je bila da mi je potreban bypass ljubavi, jer su moje arterije godinama začepljene samoćom i tako je moje srce posve prazno.
    Otišao sam na Ortopediju, jer nisam mogao hodati pored svoga brata i nisam mu mogao dati bratski zagrljaj, zato što sam na tijelu imao mnogo fraktura nastalih zbog zavisti.
    Otkrio je i da imam miopiju, odnosno kratkovidnost, jer kod susjeda nisam mogao vidjeti ništa osim loših strana.
    Reče mi i da sam gluh. Dijagnosticirao je da Njegov glas često ne čujem.
    Na kraju pregleda dao mi je jednostavne, besplatne savjete. Prirodne lijekove. Napuštajući kliniku obećao sam da ću koristiti lijekove koje mi je dao.

1. Čim ustaneš iz kreveta popij čašu „Zahvalnosti“…
    2. Prije nego što odeš na posao, uzmi žličicu „Mira“…
    3. Svakoga sata progutaj tabletu „Strpljenja“ i čašu „Poniznosti“…
    4. Kad se vratiš kući, ubrizgaj dozu „Ljubavi“…
    5. I prije nego što odeš na spavanje uzmi dvije tablete „Mirne savjesti“…

Ne budi depresivan ni očajan zbog onoga što će se dogoditi sutra. Uvijek imaj na umu da Bog savršeno zna što se događa u tvom životu i da je On s tobom baš sad na mjestu na kojem se nalaziš i u ovom trenutku u kojem živiš.
    Lijekove uzimaj redovito. Dozu je dopušteno ponekad prekoračiti.

Nepoznati autor
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Razmišljanje i molitva za ovaj tjedan

Teško je pomiriti vjeru u providnost Božju s odvratnim stvarima koje nam se događaju.
    Jedno je rješenje zaboraviti osjećaj božanske providnosti. A drugo je ne prihvaćati istinu tragedije koja nas je pogodila.
    Čuo sam nekoga tko je pokušavao utješiti majku koja je izgubila kćer koja je oboljela od raka: "Sve je to bilo za njezino dobro: umrla je mlada jer ju je Bog želio imati pokraj sebe."
    Kršćanski je stav prihvaćanje ovoga paradoksa kao i u drugim životnim područjima. Kako Isus istodobno može biti Bog i čovjek? Kako Bog može biti trojstven, a opet jedan? I tako dalje.
    Pokušajmo stoga danas vidjeti što možemo potvrditi, što priznati, o božanskoj providnosti i dobroti Božjoj, a sljedećega tjedna što možemo reći o patnji, tragediji, zlu. Ako ih stavimo zajedno dobit ćemo svjetlo po kojemu nam je živjeti.
    Božju dobrotu najlakše možemo prihvatiti u stvaranju: njegova ljepota i čudesnost nas mogu zarobiti. Bog nas iz ljubavi drži u bivovanju, a to se pokazuje u dobru koje nas okružuje.
    Bog proviđa sustave potpore kako bi nas održao i dobre ljude koji djeluju prema nama kao milosna pratnja.
    Slijedeće što vidimo jesu neizmjerna velikodušnost i briga Božja za nas u životu, smrti i uskrsnuću njegova Sina jer je sve to učinjeno za nas. Božje milosrđe dopire do dubina ljudskoga zla i pomaže nam da vjerujemo u Božju ljubav. Na ovomu temelju Novi zavjet potvrđuje da je Bog Ljubav, a i neke euharistijske molitve završavaju riječima o Bogu "po kojemu sva dobra svijetu daješ".
    Na kraju dana se s pravom prisjećamo i izražavamo zahvalnost zbog načina na koji nas Bog vodi. Na kraju priznajemo da je istina ako kažemo da je Bog dobar, ustinu neizmjerno dobar.

Prostor Duha

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    (kolumna Tanje Popec preuzeta s www.laudato.hr)

Ovih se dana Hrvatska oprašta od predsjednika Hrvatskoga sabora, Borisa Šprema (14. travnja 1956. – 30. rujna 2012.). Medijska izvješća o pripremi njegova posljednjeg ispraćaja, organizaciji protokola i dužnosnicima, spominju i njegovo ateističko opredjeljenje. Ipak, Boris Šprem na kraju svojega zemaljskog života održao je svojevrsnu katehezu. Naravno, nije to doslovan katehetski govor, no znakovit je i, gledajući vjerničkim očima, nije zanemariv. Crkva, naime, dopušta da nam Bog progovara i po onima koji su mu, deklarativno, okrenuli leđa. No, ako postoji Kristov biljeg na njihovim čelima, onda također trebamo dopustiti i djelovanje sakramentalne Milosti, makar to bilo i u posljednjem trenutku života. Budući da je Boris Šprem tražio sakramente umirućih, a sakramenti su „vidljivi znaci nevidljive Božje milosti“, znači da je ipak duboko u sebi vjerovao u Boga. Pokazao je da na kraju života Nekome prepuštamo niti svoga bića kojem više nismo gospodari. Na kraju života ipak ćemo se prepustiti u ruke Onome koji nam je taj život darovao. Smrt predsjednika Hrvatskoga sabora tako je velika poruka našoj političkoj eliti, ali i svima nama vjernicima.

Šutnja (ni)je zlato

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Čekanje kao blagoslov

Ne volimo čekati. Ono kao da usporava našu mogućnost kontroliranja života i zato se dok čekamo lako prepuštamo lošim osjećajima i razmišljanjima. Po stavu koji zauzimamo dok čekamo, otkrivamo kakvi smo i utječemo na to koje ćemo plodove primiti. No čekanje ne samo da je neizbježno i blagoslovljeno, nego je zapravo razdoblje velike aktivnosti, kada trebamo stišati vlastite napore kako bi se mogli očitovali plodovi Božjeg djelovanja.

Urediti svoja razmišljanja

Problem čekanja otkrivamo kroz svakodnevne životne okolnosti, kada se jasno pokazuje naš karakter, zrelost ali i predanost Bogu. Kako reagiramo i kakve su nam misli dok čekamo u redu, u prometnoj gužvi, dok čekamo jelo, ili dok smo u iščekivanju nekih informacija i razvoja situacija? Često te situacije ispunjavamo negativnim mislima i osjećajima. Kada ih prebrojimo – vidimo da bacamo puno dragocjenog vremena, sami stvarajući loše u svojim životima. I vidimo da nije toliko stav u čekanju – stvar je u našem stavu prema životu, jer čekanje je njegov sastavni dio! Zato je dobro preispitati se i dovesti u red svoje raspoloženje: U kojim smjerovima idu naše misli? Kakvi su nam zbog toga dani i općenito – kakav okus života imamo zbog vlastitih razmišljanja?

Čekanje je vrijeme milosti

Vrijeme čekanja na nešto, bilo što, vrijeme je osobne izgradnje i posebnih milosti. Čekajući, naše se biće obnavlja, skuplja jakost, a često i priprema za nadolazeće intenzivne događaje. Također, čekanje toliko puta ima zaštitnu funkciju i nikada nije bačeno. Čovjek bi se brzo rastrgao kada takvih trenutaka ne bi bilo, jer ne bi mogao podnijeti da je konstantno u naponu visokih emocija i uzbuđenja – jednostavno se ne bi mogao pripremiti, niti sve kvalitetno proživjeti ili pohraniti dojmove. Čekanje je sastavni dio procesa dobivanja životnih nagrada jer nas podučava i priprema za njih.

Što kada je karta kupljena?

Čekanje se veže i uz neke odgovore koje želimo dobiti od Boga, vezano uz uslišanje naših molitvi. Izreći molitvu je jedan dio vjere. Uistinu vjerovati u to što smo izrekli je drugi dio. Povjerenje da ćemo to dobiti, dok čekamo, treći je dio. Kada smo s pouzdanjem i ljubavlju uputili neku molbu Bogu, to je kao da je karta za put kupljena. Bog već radi na tome! No samo s kartom nećemo stići tamo gdje želimo. Potrebno je krenuti i prevaliti put. I podjednako tako, kada smo nešto zatražili od Boga, to treba “doputovati”, pronaći svoj put do nas. Taj put je jednak povjerenju i izgradnji u vjeri u Boga, koje trebamo imati i tijekom vremena čekanja (putovanja).
    Jer Bog više od nas samih želi i može ostvariti ono najbolje za nas. I baš zato često trebamo pričekati, ako želimo nešto što dolazi po Božjoj mjeri. Uglavnom sami nemamo jasan dojam jesmo li za nešto spremni ili ne, te nas baš zato Bog želi kroz određeno vrijeme čekanja pripremiti za to što dolazi. Kao što ne znamo kako će put izgledati ili kako će biti kada stignemo na željenu destinaciju, tako se kroz čekanje tj. putovanje u vjeri, oblikujemo da bismo mogli prepoznati i primiti puninu uslišane molitve.
    Božje je uvijek izvan granica naših ljudskih želja i ambicija, a čekanje je sastavni dio izgrađivanja u Božjem naumu. I zato, uložite u “kartu” i uživajte u svakom dijelu puta s Gospodinom. Božanske plodove itekako vrijedi dočekati u spremnosti…

Sanja Martinović/bitno.net

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Iskopaj strah svoj i predaj ga Gospodinu

Jednom sam upitala jednu sebi jako dragu osobu da mi opiše gljivu. Odgovor koji sam dobila je da je gljiva stručak i klobuk. Međutim, taj odgovor nije bio potpun. Stručak i klobuk su samo nadzemni dio gljive. U tlu se nalazi onaj veći dio nje, onaj dio koji joj spletom žila i žilica daje hranu i vodu. Zar i mi dragi prijatelji, nismo kao ta gljiva? Zar i mi ne pokazujemo samo mali dio sebe svijetu, a ostatak skrivamo duboko u sebi, u zemlji?

Strah treba iskopati iz sebe i onda se suočiti sa njime. Nameće se pitanje, kako to izvesti? Jesam li dovoljno snažna za to? Hoće li me drugi osuditi ako ne uspijem? Naravno, bit će teško. Jako je teško sam sebe nadvladati u strahu. Nekoliko je elemenata bitno za to da se stvar riješi bez kojih se ne može. Npr.
    Čovjek se boji plivanja. Ne može, jadan, ne da se u vodu da mu puškom prijetiš. Hoće li on ikad proplivati ako sam ne želi? Neće. Dakle, prvo je VOLJA. “Tko ima volje, ima i načina.” I to nije samo u plivanju, nego u svim strahovima. Iznimno je bitno da uz svoju volju i Božju budemo spremni probiti lance koji nas vežu. Taj neće biti sretan dok ne propliva, a sigurno je svima vama na pameti sad jedan od vaših strahova. Ne bojte se, možete ih pobijediti ako želite.
    Nadalje, POTPORA DRUGIH. Nekoć sam mislio da svoje strahove mogu pobijediti tako da ih držim u sebi i sam sa sobom dođem do nekakvog rješenja, ali nije tako. Sama sam se uvjerila da mora biti netko tko će mi, kao kuma na krizmi, držati ruku na desnom ramenu i skupa sa mnom me voditi kroz moju borbu. Naš (ne)plivač treba nekoga tko će ga gurnuti u vodu. E, pa sad se sjetimo nekoga za koga mislimo tko bi nas mogao gurnuti u vodu i s nama započeti put naše borbe.
    Zadnje je USTRAJNOST. Svaka borba je teška i zahtijeva napor. Vjera se ne smije gubiti i misli moraju bit usredotočene na to zašto se borimo. Zar će on plivati ako prestane mahati rukama i nogama?

A ono što ujedinjuje sve adute u borbi protiv strahova zakopanih u sebi jest VJERA. Sam Isus voli reći:”Idi, vjera te je tvoja spasila.” Otiđite jednom sami nekamo gdje nema nikoga, u tišinu. Zatvorite oči, zamislite svoj strah i ono što s njime dolazi te recite Gospodinu:”Vidiš, ovo ovdje što me muči ću za Tebe pobijedit.” I ako u to budete stvarno vjerovali, to će se ostvariti i bit ćete sretni i jednu stepenicu više ka Krajevstvu Nebeskom. Vjerujte mi, znam.

(izvor nepoznat, preuzeto s facebooka)

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    “Nitko me ne voli”, reče Mali Princ i sakrije rukama lice.
    “Voliš li ti ikoga?” upita Lisica.
    “Volim svoju ružu, ali…”, reče Mali Princ i zastane.
    “Bit ćeš siguran da voliš kad budeš mogao reći: ‘Ne možeš napraviti ništa da te prestanem voljeti!’” reče Lisica.
    “Ljudi su često nesretni”, nastavi Lisica, “kažu: ‘Nitko me ne voli.’ Ali, zapravo, oni su ti koji ne vole nikoga. To je baobab koji im je zarobio srce.”
    “Da, baobab je takav: ako ga zapustiš, nikad ga se više ne možeš osloboditi”, složi se Mali Princ.
    “Kad čuješ riječi: ‘Nitko te ne voli!’ koje ti šapuću zli vjetrovi, i osjetiš da ti baobab svojim korijenjem probada srce, sjeti se onih koje voliš; dozovi najbolje otkucaje srca koje si imao za ljubljene i vjetrovi će utihnuti – zasjat će sunce i osušiti korijenje”, reče Lisica.
    “Ja zaista volim svoju ružu”, reče Mali Princ i pogleda prema zvijezdama. “Ne možeš napraviti ništa da te prestanem voljeti!” reče, a na licu mu se pojavi osmijeh.

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Jednom davno šetajući se ulicama raja primijeti Bog da ima ljudi koji nikako ne bi trebali biti u raju.
    Uputi se Bog prema glavnim vratima raja gdje je Petar sjedio za njegovim laptopom. Pomalo ljutito obrati se Petru:
    "Šimune-Petre, iznevjerio si me! Vidim ovdje ima ljudi koji nisu zaslužili da budu blizu raja,a ti ih puštaš unutra." A Petar ko Petar, kaže: "Bože nisam ih ja pustio."
    "Kako ih ti nisi pustio", kaže Bog "kad sam tebe postavio na glavna vrata? Tko drugi može ih pustiti osim tebe?"
    "E, to ti ne mogu reći, jer ćeš se vrlo naljutiti." odgovori Petar.
    Bog već dobro ljut na Petra reče:"Bolje bi ti bilo Petre da kažeš da ne bi došlo do veće ljutnje."
    "U redu, reći ću ti, ali ti neće biti drago. Ja im kažem, ljudi ne možete ovdje ući, vi niste za raj, a oni odu na zadnja vrata. Tamo ih tvoja majka pušta unutra."

Takva je Majka Marija i sve naše majke.
    Eto, odao sam vam tajnu kako možete stići u raj, lakšim putem.

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    O lažima i Istini

Kao što su apostoli nekada koračali Svetom zemljom i pratili Gospodina, da bi zatim postali svjedoci i do posljednjeg daha služili Istini, evo i nas, generacije 21. stoljeća u prilici da hrabro svjedočimo.

Ne treba se bojati, ne dešava se ništa što nije predviđeno, što u Bibliji nije zapisano:
    No prije svega toga podignut će na vas ruke i progoniti vas, predavati vas u sinagoge i tamnice. Vući će vas pred kraljeve i upravitelje zbog imena mojega. Zadesit će vas to radi svjedočenja. Svi će vas zamrziti zbog imena mojega. (Lk 21, 12-13.17)
    Znajte ponajprije ovo: u posljednje će se dane pojaviti podrugljivi izrugivači; povoditi će se za svojim požudama. (2. Petrova 3,3)

I kad već spominjem citate, davno je Balzac rekao da je interesa mnogo, a istina uvijek samo jedna.Što je, dakle, Istina? Za nas kršćane, katolike, ona se nalazi ispod Gospodinovog križa, izrečena riječju, zapečaćena krvlju. Zapisana u Nauku.
    Mnogi su je pokušavali osporiti: Herodi, farizeji, rimski carevi, bezbožne ideologije novijeg datuma…a ona je ipak nekako preživjela. Baš kao što nam je Gospodin i obećao.
    U našoj aktualnoj stvarnosti eto doživjesmo da nam se pastire otvoreno naziva lažovima. Malo smo se odvikli od tih fraza , no tko nije kratkog pamćenja, brzo će se , gledajući ministra Jovanovića, sjetiti gusto zadimljenih prostorija , stolova prekrivenih zelenim stolnjacima za kojima sjede i umuju komesari dok ispred njih stoje poredane boce Jamničke, a umovi im konstruiraju parole koje bismo sljedećeg dana čitali u tisku: klerofašisti, kleronacionalisti, neprijatelji naroda, lažljivci…sve tako poznato. Zaista, lako bismo ga mogli zamisliti za tim stolom – malo drugačijeg odijela i kravate , naočala debelih stakala optočenih rožnatih okvirima, no, retorika bi bila ista. O tempora, o mores!
    I dok se ojađenom, siromašnom, apatičnom i rezigniranom narodu prodaje priča o pranju ruku i zubi, dok većina ljudi s pola uha sluša „istine“ koje im sutradan neće donijeti kruh na stol , a ti koji im takve istine serviraju mrtvi hladni sebi povećavaju plaće, kontroliraju medije i slobodu misli i djelovanja, ukidaju emisije, u pozadini cijele te priče odvija se nešto mnogo perfidnije i prljavije: rat za dječje duše. Ni manje, ni više. Kaže stara poslovica :Drvo se savija dok je mlado.
    Znali su to dobro oni za zelenim stolovima. Kad bi dijete napunilo sedam, dobilo bi kapu i maramu i polagalo zakletvu. Istovremeno, potajno, polagale su se neke druge zakletve, nikad zaboravljene . Kad bi dijete imalo devet, primilo bi Tijelo Kristovo, kad bi imalo četrnaest, bi pomazano uljem i primilo bi dar Duha Svetoga , kad bi našlo bračnog druga, stalo bi licem prema oltaru, a kad bi zaklopilo oči, dobilo bi i ono svoj križ. Ni režimi, ni moćnici nisu uspjeli to zatrti.To nam je obećala sama Blažena Djevica Marija!
    Opet nam to rade: pod krinkom demokracije demokraciju ubijaju, pod krinkom tolerancije toleranciju nemaju, pod krinkom ljudskih prava krše prava na slobodu vjeroispovijesti(sjetimo se samo religije kao opijuma za narod)..a mi? Gdje smo MI u toj priči?
    Crkva je prepoznala i shvatila odakle i kamo vjetar puše. Zbila je redove, skupila glave, nakon dugo vremena diše kao jedan. Tako smo ovog Božića u homilijama slušali ne samo kardinala i biskupe, već i redovnike( ja osobno neke po prvi puta, što mi je dodatno pojasnilo važnost situacije u kojoj se nalazimo) kako dižu glas u borbi za dostojanstvo naše djece. Naše budućnosti. Čula sam dosta prigovora i od strane vjernika kako im nije bilo primjereno u božićnoj noći slušati o zdravstvenom odgoju. A ja vas pitam: kad je takav ulog na kocki, nećeš li vikati do neba u trenutku kad su sve kamere i mikrofoni upereni i slušaju ono što imaš reći, nećeš li u ime Novorođenog braniti Istinu za koju je to Djetešce dalo život i prolilo krv? Ne bi li šutnja bila svojevrsna izdaja? Razmislite o tome.
    Majka sam desetogodišnjaka koji je još nevino dijete. Ja to znam, jer ga suprug i ja odgajamo odgovorno, kontrolirajući sadržaje modernih tehnologija kojima je izložen, jer još nije vrijeme da njegovo čisto i nevino srce bude uprljano dok još nije došlo vrijeme da sazna ono što će neizbježno saznati. I ja bih trebala sada pristati da ga sljedeće godine dotaknu prerano, vjerojatno i oštete na neki način, jer seksualiziranje djeteta dok mu hormoni još nisu proradili i dok je još po tom pitanju isti kao i dana kada se rodio, je TEŠKO kršenje mojih roditeljskih prava na odgoj moje djece! Neće ići.
    Onoga trena kad vjernici u ovoj državi shvate što se krije u pozadini i što se planira u budućnosti, ni jedna propovijed im neće biti dovoljno glasna. Neće se skanjivati jasno i glasno izreći svoje mišljenje, pa makar im se rugali, makar ih proglašavali ovcama i zatucanima ( ne želimo li mi i biti Božje ovčice?), neće se skanjivati javno ispovijedati vjeru u Isusa Krista i Njegov Nauk.
    Biti će oni Svjedoci s početka ove priče. Imati će čast i privilegiju dignuti glavu i svjedočiti za križ, baš poput prvih kršćana jer arene i dalje postoje, u biti nikada nisu ni nestale, samo lavovi mijenjaju svoja obličja.

Rekao nam je Gospodin, a citirao blaženi Ivan Pavao II: Ne bojte se!
    Ne treba biti malovjeran. U igri su duše naše djece i na nama je svaka moguća ljudska odgovornost da ih zaštitimo.Pročitajte riječi naše Odvjetnice, vjerujte, i ne bojte se!
    „Na ovu se Naciju moj Protivnik razbjesnio, donoseći u nju tešku kušnju nasilja i rata. Kolike su patnje morala podnijeti ova moja djeca! Ja sam se zauzela da dobiju veliki dar oslobođenja i mir
    Ali sad vas očekuju još veće muke.
    Ne boj se malo stado. Ocu Nebeskom se svidjelo dati vam kraljevstvo mog Bezgrješnog Srca.
    Ja sam vam se očitovala i vi ste prihvatili, s velikodušnošću moje male djece.
    Sada vas mogu povesti, kao nebeska vrtlarica u svjetlom vrtu vaših duša, na put čistoće, ljubavi i svetosti, vježbom svih kreposti koje su mi drage.
    Tako vas svaki dan predajem kao žrtve zadovoljštine Božjoj Pravdi kako bi (Bog) mogao izliti na svijet pročišćujuću Milost svog Božanskog milosrđa.
    Ne boj se malo stado. Vaša nebeska Majka udijelila vam je dar da se okupite sa svih strana u Njezinu pobjedničku četu.
    Došao je čas odlučujuće bitke.
    Sotona je već došao do vrhunca svoje moći i sada, također i u Crkvi, dovršit će (svoje djelo), koliko mu za Njeno najbolnije čišćenje.
    Časovi, koje ćete proživjeti, spadaju među najvažnije, jer svi događaji koje sam vam prorekla, ispunit će se.
    Ne boj se malo stado. Isus vas je okupio u nebeskom pašnjaku svoje božanske Ljubavi.
    On vas vodi savršenom ispunjenju Očeve Volje. Isus želi biti od vas proslavljen.
    Došao je čas u kojem ćete Isusa savršeno proslaviti.
    Vi ste utjeha njegovoj napuštenosti; vi ste duboka radost njegova božanskog Srca.
    Ne boj se malo stado. Budite moja mala djeca, koju sam okupila sa svih strana svijeta, za veliku bitku između Boga i Sotone, između sila dobra i sila zla
    Gospodin će pobijediti preko Mene, svoje male Sluškinje. Ja ću pobijediti pomoću vas, moja mala djeco.
    Ono što se dogodilo u ovoj Naciji postaje znak za sve. Zbog svoje vjernosti Isusu i vašoj nebeskoj Majci, Crkvi i Papi, Sotona je navalio na nju, u pokušaju da je uništi. Imajući na umu ovaj cilj, udružile su se sve sotonske i masonske sile. Međutim, Ja sam sama označila čas njihova poraza.
    Tako će biti za čitavo čovječanstvo.
    Zato vas pozivam na pouzdanje i nadu.
    Ne boj se malo stado. Vama je povjereno poslanje da ostvarite trijumf mog Bezgrješnog Srca u svijetu.”(1996)

Nikolina Nakić/bitno.net

Ne boj se malo stado.

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Razmišljanje i molitva za ovaj tjedan

Godina vjere već je počela i ova tema vjere posebno je draga papi Benediktu. Bit je kršćanstva za njega ljubav između Boga i nas. Riječ credo (vjerujem) dolazi od cor - do (dajem srce). Vjera je stvar srca. To je intimni susret Boga i pojedinoga čovjeka. Susret Isusa i žene Samarijanke (Iv 4,1-42) pruža nam savršen primjer. Na zdencu je srce govorilo srcu, a obje strane su se otvorile. Žena je povjerovala u Isusa kao Mesiju, Krista. U svojoj je radosti požurila reći sumještanima, a njezino je svjedočanstvo bilo tako uvjerljivo da je cijelo mjesto izišlo vidjeti Isusa. A onda su joj rekli da su sami za sebe otkrili tajnu osobe o kojoj im je govorila.
    Dobro je za nas da znamo nešto o Bogu i Isusu, ali to nije dovoljno. Pomažu i svjedočanstva drugih vjernika, ali ni to nije dovoljno. Potreban je osobni susret koji se javlja kada susrećemo Boga u osobnoj molitvi. Nakana je Prostora Duha da omogući taj susret licem u lice s novozavjetnim Isusom. Svakodnevni će mi susret pomoći da slobodno i iz dubine srca iskažem svoje "da" Isusu.
    I ja, poput Samarijanke, dolazim na zdenac sa svojim potrebama i pitanjima. Isus me dočekuje kao što je i nju dočekao. Razgovaramo... Isus mi otvara svoje srce, obećava mi pravi život, vodu živu. Kao što je i život te nepoznate žene bio promijenjen u susretu s Isusom i moj se život može promijeniti. Neka tako bude u ovoj Godini vjere.

prostorduha.hr

יֵשׁ מֵאַיִן

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Po obićaju, Gabi nas je opet počastila sjajnim izborom tekstova koje uvijek s radošću proćitam i uvijek se poslije osjećam ispunjeno...

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    hvala, sagi.

za promjenu, malo pOezije:

Daj mi ruku
    da idemo skupa
    da nam bude lakše
    da nam bude teže
    Daj mi ruku
    da prođemo staze
    da taknemo zvijezde
    Daj mi ruku
    da budemo većma
    čovjek.

Ivan Golub
    Posljednje uređivanje od ZGabriel : 08-01-2013 at 12:49

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    ‘Hobit’ i krepost

Gospodar prstenova J.R.R. Tolkiena fenomen je izdavaštva. Prvi put je objavljen prije 60 godina, a otada je broj registriranih prodanih primjeraka procijenjen na 150 milijuna.
    U anketi koju su zajedno organizirali knjižara Waterstones i BBC-ev Channel 4, Gospodar prstenova zasjeo je na prvo mjesto u 104 od 105 podružnica te britanske knjižare, s 20% više glasova od ˝1984.˝ Georgea Orwella, drugoplasiranog naslova. Možda je njegov najveći trijumf u današnje doba interneta, to što su ga korisnici stranice Amazon.com proglasili najboljom knjigom milenija, dokazujući tako i njegovo osvajanje zadnje granice cyber prostora.
    U jeku fenomenalnog uspjeha knjige, filmska adaptacija trilogije Gospodar prstenova Petera Jacksona postala je jedan od najuspješnijih filmova svih vremena.
    Malo je onih koji bi predvidjeli išta drugo osim ogromnog uspjeha Jacksonu i njegovu timu za prvi dio dugoočekivane trodijelne adaptacije ˝Hobita˝, koji je 14. prosinca stigao u kina.
    U svom najdubljem značenju, ˝Hobit˝ je hodočašće milosti u kojem njegov glavni junak, Bilbo Baggins, raste u najvažnijem smislu te riječi. Kroz tijek svoje pustolovine, hobit razvija kreposti i raste u svetosti, prikazujući neprocjenjivu istinu da postajemo ljudi razuma (homo sapiens) tek kad shvatimo da smo hodočasnici na životnom putovanju (homo viator).
    Bilbovo putovanje od udobnosti njegova doma u Shireu do ne tako udobnih lekcija koje je naučio na putu do Samotne gore, paralelno s Frodovim putovanjem od Shirea do Klete gore u trilogiji ˝Gospodar prstenova˝, ogledalo je putovanja svakog čovjeka kroz život. U tom je smislu i Tolkien napisao u svom hvaljenom misaonom eseju ˝O bajkama˝ da se ˝bajka… može upotrijebiti kao mirour de l’homme˝ (ogledalo prezira ili sažaljenja prema čovjeku).
    Ukratko, trebali bismo prepoznati sebe u liku Bilba i svoje živote u njegovu putovanju od Shirea do Samotne gore.
    Doista, možda iznenađujuće, ali Bilbo ima upadljivih sličnosti s mnogima od nas, bez obzira na svoj maleni rast i dlakave noge. On voli čaj, tost, pekmez i kisele krastavce; ima ormare pune odjeće i smočnice pune hrane; voli pogled sa svog prozora i nema baš puno želje vidjeti pogled s nekih drugih, udaljenih prozora. On je stvorenje udobnosti privrženo materijalnim udobnostima.
    Kršćanski govoreći, Bilbo Baggins posvećen je lagodnom životu i za njega bi pomisao da uzme svoj križ i slijedi junačku stazu samoprijegora bila potpuno odbojna.
    Neočekivana zabava na početku priče, gdje su hobitove dnevne navike prekinute dolaskom neočekivanih i nedobrodošlih gostiju, zbog toga je nužna. To je upad neugode i žrtve u njegov udoban život, koji služi kao alarm za buđenje i poziv na djelovanje.
    Izgubivši svoj građanski ugled – cijena koju mora platiti jer je postao pustolov – on se odriče svijeta i svjetovnog u korist jednog dragocjenijeg bisera.
    Još je jedna ključna komponenta ˝Hobita˝, koju on dijeli s ˝Gospodarom prstenova˝, prisutnost nevidljive ruke Providnosti ili milosti. Ova prisutnost, u priči označena eufemizmom ˝sreća˝, zapravo uopće nije sreća.
    ˝Ne mislite valjda˝, kaže Gandalf Bilbu ,˝da su sve vaše pustolovine i bjegovi uspješno završili samo zato što ste imali puku sreću, samo da vama bude dobro?˝
    Suprotno tvrdnjama Nietzschea, Hitlera i drugih sekularnih ˝naprednjaka˝, ne postoji trijumf volje bez nadnaravne milosne pomoći. To je cijela poanta Frodova neuspjeha da uništi Prsten svojim vlastitim htijenjem u ˝Gospodaru prstenova˝. Ljudska volja, sama za sebe, nije nikad dovoljna. Milost je uvijek nužna.
    U ˝Hobitu˝, kao i u ˝Gospodaru prstenova˝, ˝sreća˝ je neraskidivo povezana s pravim odabirima, a loša ˝sreća˝ s krivima. Što se tiče potonjih, sjetimo se Gandalfovih riječi Pippinu: ˝Često mržnja najviše naudi sama sebi˝ ili Teodenovih riječi: ˝Zlo će često nauditi zlu.˝
    Stoga, postoji nadnaravna dimenzija u tijeku događaja u Međuzemlju, u kojima Tolkien pokazuje mističnu ravnotežu koja postoji između milosnih poticaja i demonskih napasti, te odgovor koji volja daje na te poticaje i napasti. Ovaj mistični odnos ostvaruje se u obliku transcendentalne Providnosti, koja je puno više od ˝sreće˝ ili slučaja.
    Za kršćanina, to je život onakav kakav je. To je realnost.
    Kršćanin vjeruje u zmajeve, čak i ako ih ne može vidjeti, i on zna da su oni opasni i potencijalno smrtonosni. Sasvim sigurno ne treba ih izazivati, a nije ni pametno igrati se s njima.
    ˝Što vjerodostojnije možemo život prispodobiti bajci˝, rekao je G.K. Chesterton, ˝to jasnije vidimo da se ta priča pretvara u rat sa zmajem koji pustoši zemlju iz bajke.˝
    Milost je uvijek dostupna onima koji je traže, usmjerujući ˝sreću˝ u smjeru dobra; pa ipak, posrnula narav čovječanstva pokazuje da čovjek prirodno naginje požudi i njenim razarajućim posljedicama. Ako ne tražimo pomoć, osuđeni smo na pad.
    U ovom se izboru, ukorijenjenom u daru i odgovornosti slobodne volje, gubi ili dobiva bitka sa zlim. Volja mora dobrovoljno surađivati s milošću ili, ako u tome ne uspije, neizbježno pada u zlo. Ta bitka s kojom se svi suočavamo opasna je pustolovina u nesigurnim predjelima.
    Ako je međuzavisnost Providnosti i slobodne volje sredstvo kojim dinamika kreposti i njihovih posljedica guraju naprijed naraciju, sveobuhvatna pouka ˝Hobita˝ bila bi opominjuća meditacija iz Matej 6:21 (˝Doista, gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce˝).
    Priča počinje Bilbovom čežnjom za udobnošću i nespremnošću da se žrtvuje za druge. Njegovo je srce u svojoj srži sebično, okruženo blagom njegova vlastitog doma. Njegova pozicija i početak priče ironična je i simbolička preteča zmaja koji se okružuje blagom u svom ˝domu˝, u Samotnoj gori.
    Stoga je Bilbo zaražen zmajevom bolešću. Njegovo hodočašće do Samotne gore sredstvo je kojim će biti izliječen od svoje materijalističke bolesti. To je via dolorosa, križni put, koji će ga, ako ga bude slijedio, izliječiti od okrenutosti sebi i naučiti ga kako da se da drugima.
    Paradoksalna je posljedica zmajeve bolesti da stvari koje se posjeduju zapravo posjeduju onoga koji ih posjeduje. Dakle, Bilbo je rob onoga što posjeduje na početku ˝Hobita˝, a od toga se, kao i od svoje ovisnosti o posjedovanju, oslobađa na kraju djela.
    Kad Gandalf na kraju priče izjavljuje da Bilbo više nije hobit kakav je nekad bio, mi znamo da se promijenio na bolje. Više ne stavlja svoje srce u službu svojih zemaljskih dobara, nego traži ona bogatstva srca koja se mogu pronaći u mudrosti i kreposti. Izliječen je i potpun – ili, kako bi Tolkien kao katolik možda rekao: potpun je zato što je svet. Hobit je postigao naviku kreposti i, kako to i priliči svakom junaku bajke, zna što je potrebno kako bi živio zauvijek sretno.

Autor: Joseph Pearce
    Izvor: www.ncregister.com

Prijevod: L.Ć./Bitno.net

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Na nasipu se sretosmo, slikar Mirko i ja. Bio je potišten. Pokušah ga podići na razinu duha. Rekoh mu: “Vjeruj mi, bit će dobro”. Sad se pitam, jesam li mu to smio reći, je li me razumio?
    Potekoh iz ruke Očeve i naći ću se na kraju u rukama istog Boga. Njemu sam milje, on me sa simpatijom, ozarenih obraza i blistavih očiju gleda, čezne da mu kažem da je dobro što me uputio u svijet i ljudsku povijest. Sva zagonetka života je samo u ovome: da se nađemo – on Stvoritelj, ja stvorenje, on Otac, ja njegovo dijete, on svemoćan, ja nemoćan i potreban njega, on Otkupitelj, ja otkupljen.
    “Bolno je biti čovjek”, reče mi Mirko. “Straše te ponori zla, noći su mračne i sablasne, smrt vreba iza svake minute, čežnje su neispunjene, želje nedohvatne, a krivice neuklonjive”. Odgovorih mu: “Ali Očevo svjetlo obasjava noći, Veliki petak otklanja krivice, Uskrsnuće ubija smrt, dobro pobjeđuje nad zlom, a čežnje idu ususret ispunjenju i želje se okreću dohvatljivostima.
    Zemlja je most, put do doma, trenutak kušnje i potreba zastanka, da odgonetneš tko si, čiji si, odakle si pošao i kamo ideš.
    Lijepo je stoga biti čovjek. Vjeruj mi, sve će biti dobro! Među nas je došao Sin Božji u liku Isusa iz Nazareta. Sačuvaj život i dušu kao ratni plijen iz zemaljskih životnih bitaka. Jednog dana ćemo se sresti u nebu, kod kuće. Tad ću ti se zagledati u oči i upitati: jesam li imao pravo? Vjeruj mi, bit će dobro”.
    Mirko se zagleda u mene i laganim koracima krenu kući. Slutio sam da je dobro i da će noćas stvoriti brojne akvarele. On je povjerovao i samo je to važno: bit će dobro. Jer, postoji Bog i to je sudbonosno za svakog čovjeka.

Tomislav Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Fra Zvjezdan Linić

Dar srca

Meditacija preuzeta sa www.molitve.info

Kako si dobar, Isuse! Vidiš sve što drugi ljudi ne mogu vidjeti, razabireš ono što izmiče ljudskom oku.
    Ne mogu te ljudi prevariti svojim blještavilom i prividnošću. Tako mi puno govori, dobri Isuse, ova zgoda sa siromašnom udovicom.
    Rekao si: Ona je najviše dala. Ona je dala od onoga što joj je trebalo za život. Ona je riskirala svoj život da bi mogla u svojoj pobožnosti prinijeti svoj dar. Da, Isuse, ona je dala samu sebe. Nije škrtarila sa svime što ima. Nije imala puno, bila je siromašna. Upravo zato mogla je dati sebe, svoj život, tj. mogla je dati najviše. Jer - što ti daruju oni koji se cjenkaju s onim što misle da imaju?
    Očito je, Isuse, da bogataši to nikada neće shvatiti. Očito je da oni nemaju prilike da otkriju tajnu istinskog dara. Jer, oni mjere svojim ljudskim mjerilima, oni računaju svojim računalima, a ti gledaš u dubine ljudskih srdaca. Tebi ništa ne izmiče, sve vidiš i znaš. Želiš od svojih učenika siromaštvo srca, siromaštvo duše. Želiš njihovu potpunu oslonjenost na tebe, na tvoja obećanja. Želiš da ljudi vjeruju u ljubav tvoga i našega nebeskog Oca. To iskustvo bogataši nemaju jer imaju svoju plaću, jer misle da posjeduju sve sigurnosti svoga života. Oni su lišeni tog blagoslovljenog predanja u ljubav nebeskog Oca.
    Pretpostavljam, Isuse, da i mene promatraš negdje na ulazu u hram, negdje u skrovištu moga srca. Osjećam tvoj pogled, pratiš me i ti ništa ne izmiče od onoga što ja radim i što ne radim.
    Nisam bogat i nemam mnogo. Siromašan sam. Nemam se čime pohvaliti pred tobom. Moja je vjera slaba. Moje pouzdanje malakše, moja je ljubav tako nepotpuna. Ne nalazim, Isuse, puno vremena za tebe. Nisam se potvrdio nekim velikim dobrim djelima. Osjećam da ima u meni više sebičnosti nego žrtve, Ne mogu se pohvaliti nekim velikim odlukama kojima bih učinio zaokret u svojem životu. Sve je to, Isuse, bijedno i slabo. Spasi me, Gospodine! Zauzmi se za mene i učini da ti i moj dar bude drag. Učini, Isuse, da konačno otkriješ da i u mojem daru ima predanja i ljubavi, da se i u mojem daru krije srce i duša.
    Učiš me, Isuse, po ovoj siromašnoj udovici da shvatim da je svatko sposoban darovati tebi ono što će te razveseliti. Svatko može darovati, ne toliko ono što ima ili nema, nego ono što jest, tj. svoj žitak. Upravo to se tebi sviđa! Neka ti, Isuse, i naš svakodnevni dar i svaka naša žrtva budu ugodni!
    Dar je samo znak! Bitno se ne vidi očima!
    U sitnom znaku kruha, ti nam, Isuse, daruješ svega sebe!
    U tebi nam nebeski Otac daruje sve što ima, sav svoj žitak! Bog se zato ne da nadmašiti u ljubavi, u darivanju!

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    ANĐEO ZAHVALNOSTI

"Zahvalnost je danas postala rijetkost. Ljudi postavljaju neizmjerne zahtjeve kao da su za nešto prikraćeni pa traže. Francuski filozof Bruckner opisuje današnjeg čovjeka kao veliku bebu s neizmjernim zahtjevima na društvo.

Anđeo zahvalnosti želi u tvoj život unijeti jedan novi okus. Da gledaš očima zahvalnosti. Zahvalan si tada za jutro i što si ustao zdrav. Zahvalan si za dah koji te prožima. Zahvalan si za dobre darove prirode kojem možeš uživati za doručak. Živiš svjesnije.

Zahvalnosti širi tvoje srce i čini ga radosnim. Ne tražiš stvari koje bi te mogle naljutiti. Ne započinješ jutro srdit zato što je vrijeme loše. Nisi odmah frustriran jer ti je iskipjelo mlijeko. Ima ljudi koji i sami sebi otežavaju život jer vide samo ono negativno.

Anđeo zahvalnosti želi te naučiti ispravno i svjesno razmišljati. Sa zahvalnošću možeš shvatiti što ti je sve u životu dano. Postaješ zahvalan za svoje roditelje koji su ti darovali život. Postaješ im zahvalan i za rane i povrede koje su ti nanesene.

Anđeo zahvalnosti želi ti otvoriti oči za to da te čitavog života prati Božji anđeo. Uz anđela zahvalnosti nećeš više nesvjesno prolaziti stvorenim svijetom nego razmišljajući i zahvaljujući. Tko zahvalno gleda na svoj život, miri se s onim što mu se događa. Prestaje se buniti protiv sebe i svoje sudbine.

Zamoli svog anđela zahvalnosti da te nauči zahvaljivati za ljude s kojima živiš. Često puta u molitvi molimo da se drugi promijeni, da postanu onakvi kakve mi želimo da budu. No, kad zahvaljujemo za drugog čovjeka bezuvjetno ga prihvaćamo. Ljudi često primijete kad za njih zahvaljujemo. Zahvaljivanje zrači pozitivnom afirmacijom uslijed koje se drugi osjeća bezuvjetno prihvaćenima i kad osjeti da nema tog nesvjesnog zahtjeva za promjenom drugi se sam mijenja.

Zato zamoli svoga anđela zahvalnosti za čudo da se ljudi po tvojoj zahvalnosti osjete bezuvjetno voljenima i u toj ljubavi ozdrave."

prema A. Grünu/Prostor Duha

יֵשׁ מֵאַיִן

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Čitajući prednji post, pade mi na pamet jedan veliki Božji dar kojeg je čovjek dobio, a kojeg su mnogi nepravedno zapostavili, a riječ je o našem Anđelu čuvaru, koji je s nama od samog začeća pa sve do smrti, a i poslije, ako duša dođe u čistilište njen Anđeo se i dalje zalaže za tu dušu, hrabri je, uz nju je sve dok se milošću Božjom i molitvom ona najzad ne skrasi u raju.
    Bilo bi lijepo negdje pronaći neki prikladan tekst na ovu temu, koji bi o Božjoj milosti dara Anđela čuvara svakom čovjeku rekao nešto šire i više.
    Ovo je jedna istinski vrijedna tema, koju mislim da bi mnogi s radošću pročitali i tako otkrili da nikada nismo sami i da je uz nas uvijek naš predobri i vijerni prijatelj - naš Anđeo čuvar, koji je svoju zadaću dobio od Boga i koji se svakodnevno stara o nama našim potrebama i pozitivnim htijenjima da nam ih omogući.
    Tu besprimjernu ljubav i dobrotu trebamo poštovati i cijeniti i zahvaljivati prvo Bogu na tom daru, a zatim našem Anđelu koji se toliko trudi oko nas.

Uobičajeno Gabi sjajan članak, hvala ti.

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    čitaš mi misli, sagi. ovih dana baš tražim tekstove na tu temu.

יֵשׁ מֵאַיִן

Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    5
    Ti pozivaš…

Ti dah stvorenju svome ne oduzimaš,
    nego ga k sebi pozivaš…
    i kada sa zemlje udaljavaš – oslobađaš,
    naseljavaš prostore Vječne Blizine!

Ti ne kažnjavaš, nego poučavaš.
    A kada uskraćuješ, upućuješ
    na pogubnost koju ljudsko oko
    tek kada je prekasno vidi!

Gospodine, posve je jasno: putovi naši
    svi gube se u magli neizvjesnosti
    pučine koja isparava…

Jedina prava Istina
    koja životu smisao nudi –
    put je Tvoj, za kojim žudim!

Ivanka Brađašević

יֵשׁ מֵאַיִן

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove